BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste BEad Donderdag 10 Februari 193 't Hangt ook van U De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje (Ml**»* af of onze toren zal zingen of zwijgen UITVOERING VAN MEVR. VAN DEN BOSCH—VAN VEEN. Een geslaagde avond. Gisteravond vond in de groote zaal van „Den Burcht" de uitvoering plaats van onze stadgenoote piano-leerares mevr. Van den BoschVan Veen. Om acht uur opende zij den avond met een kort. woord, waarin zij allereerst het vrij talrijke pubhek hartelijk welkom heet te en vervolgens oun. wees op de foutieve opvatting van „vervelende" pianolessen, die de ouderen uit hun jeugdjaren hebben overgehouden. Tegenwoordig, aldus spr.. zijn zelfs de eenvoudigste oefeningen in zoodanigen vorm gegoten, dat zij voor de leerlingen buitengewoon aantrekkelijk zijn. Na dit inleidende speechje nam de eigenlijke voordrachtsoefening een aan vang: eenige kleineren brachten enkele pianostukjes ten gehoore, waaronder een tweetal Quatremains. Dat het publiek hpt werk der kleintjes wist te waardeeren bleek wel uit het har telijk applausje, dat ieder op zijn beurt kreeg. Hierna volgde een aardig zangspelletje, dat door een koortje kinderen werd uitge voerd en aan de vleugel werd begeleid door mej. M. van den Bosch. De leuk aan- gekleede vogeltjes vonden grooten bijval. Nu volgden weer eenige planostukjes, die bijna alle op voorbeeldige wijze werden ge speeld. Jammer, dat een der leerlingen, die eerst zoo keurig voor den dag was geko men. later waarschijnlijk een beetje last van de bekende „koorts" kreeg: doch dit werd hem niet al te kwalijk genomen. Het kleuterklasje zorgde weer voor af wisseling. door de opvoering van het zang spelletje „Wachter-Ahoi!" Dan opnieuw pianoleerlingen, die op ver dienstelijke wijze stukken van Joh. Veth en Mozart ten beste gaven. Een six-mains besloot deze reeks. Als laatste nummer vóór de pauze volgde nog weer een zangspelletje „Hansje Maas" genaamd. Na de pauze werden we door de groo teren werkelijk verrast met prestaties als composities van Kiillak, Chopin, Pade- rewsky en v. Gaell. Het zeshandige stuk van laatstgenoemde viel bij het publiek in goede aarde. De beurt was nu aan het kleuterklasje, dat met „Op 't IJs" groot succes oogstte. Een quatre-mains op den vleugel volgde waarna de rij pianoleerltngen werd geslo ten met mej. Ria van der Heijden. De doodsche stilte waarmee de zaal haar spel heeft aangehoord zegt vol doende! Tot besluit volgde de uitvoering van een cantate van Cath. v. Rennes: „De Schoon ste Feestdag". Na afloop van dezen buitengewoon ge slaagden avond, dankte de heer Riks den medewerkenden, natuurlijk in het bijzon der mevr. v. d. Bosch voor alle moeite en zorg die zij zich hebben getroost, om dezen avond zoo te doen zijn, dat hij iedereen bevredigde. Aan mevr. v. d. Bosch en enkele anderen werden bloemen e.d. aangeboden, die zij dankbaar in ontvangst namen. Het is een avond geweest vol afwisseling en kleur. Dat is juist het verschil: bij ASPIRIN behoeft men niet te weifelen! Sedert 40 jaren is het in de geheele wereld beroemd om zijn uit stekende werking bij verkoudheid en rheu- matiek en omdat het zoo goed te verdragen is. Aspirin Is een -product. Oranjebanden •000c««-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Ingez. Med.) diverse vereenigingen behandeld. De voorz. ontried een en ander, daar het aantal aan vragen steeds grooter wordt en het toch niet aangaat om als middenstandsvereeni- ging. waarin zelf zoovele nooden zijn, voor elke vereeniging met subsidie klaar te staan. Na ampele bespreking werd tenslotte een voorstel van den penningmeester, om dit jaar de reeds eerder verleende subsi dies aan K.J.M.V. en K.J.C., alsmede aan Santos nog te verstrekken en dit, met uit zondering van Santos, voor het laatste jaar te doen gelden, door de vergadering aange nomen. DEMONSTRATIE SMYRNA KNOOPWERK. De plaatselijke agente van de Smyrna Wolhuis N.V., mevr. N. EgginkPijl, orga niseert te haren huize Breestraat 35a een tentoonstelling annex demonstratie van Smyrna knoopwerk. Een uitgebreide collectie kussens, loopers en tapijten biedt den bezoekers en bezoek sters een overzicht van de mogelijkheden van dezen vorm van huisvlijt, waavoor in het geheel geen weefgetouwen of andere toestellen worden vereischt. De tentoonstelling is heden van 26 en 79 'en morgen van 26 uur geopend. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. P. A. van Cleef, Haarlemmerstr. 202, Leiden. Smederij en magazijn van kachels enz. Uittredend Eigenaresse: Wed. M. van CleefKramp, Leiden, dd. 31 Dec 1937. De volmacht van A. Schenk, is ingetrokken. Wijz. handelsn. in: fa. J. P. A. van Cleef. N. E.: A. Schenk, Leiden. Bijvoeging uitge oefend bedrijf, tevens aanleg van gas-, wa ter- en electr. installaties. P. Duyverman, Middelweg 15 a. Handels drukkerij. Uittredend Eigenaar: P Duyver man, Leiden, dd, 31 Dec. 1937. Wijz. han delsnaam in: fa. P. Duyverman Nieuwe Eigenaar: J. Duyverman. Leiden. Volmacht verleend aan: P. Duyverman, Leiden. Aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard te Soestdijk is onderstaand telegram verzonden: De Ver. van Gemeente-veldwachters in de Prov. Zuid-Holland, afd van den A.N. P.B. heden in vergadering bijeen te Leiden wenscht U beiden heel veel geluk met de geboorte van Uwe dochter Prinses Beatrix. Bij Kon. Besluit van 7 Februari j.l is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H.B.S. te Groningen dr. C. L. de Vries wo nende alhier. Stcrt. nr. 26 bevat de statuten betref fende de N.V. Leidsche Textielafbriek van Wijk en Co. alhier. Naar wij vernomen hebben, heeft het dubbelmannenkwartet „Sempre Avantl" een uitnoodiging ontvangen om zijn medewer king te verleenen aan de Operette „Ganze Mieke", welke gegeven wordt in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen ten Den Haag op 28 Februari a.s. „Sempre Avanti" heeft deze vereerende uitnoodiging aangenomen. Gistermiddag te kwart over vijf is de 70-jarige wielrijder P. v. d. K. uit Oegstgeest op den hoek van Kraaierstraat en Le vendaal in botsing gekomen met een auto, bestuurd door J. G. uit Voorschoten. Laatst genoemde trachtte een aanrijding te voor komen door sterk naar links uit te halen, doch de auto raakte den bejaarden wiel rijder toch nog en kwam daarna in aan raking met een paaltje op den vluchtheu vel. dat afknapte. Van der K. bekwam een snijwond aan het linkerbeen, doch kon, na door den E.H.D. te zijn verbonden, op eigen gelegen heid huiswaarts keeren. Maandag a.s. geeft de tooneelvereen. „Oefening Baart Kunst" in de concertzaal van „Zomerlust" een tooneelavond voor werkloozen en hun vrouwen. R.K.M.V. „DE HANZE". De jaarvergadering. Gisteravond hield de R.K.M.V. „De Hanze" haar jaarvergadering in „Den Doelen", zooals de voorzitter, de heer Tobé, in zijn openingswoord te kennen gaf, en bevredi gende belangstelling te bespeuren viel. Als gewoonlijk werd de vergadering met den Chr. groet geopend en knoopte de voorzit ter er ondanks de Februarimaand nog zijn gebruikelijken nieuwjaarswensch aan vast. Bij de ingezonden stukken troffen wij en kele verzoeken van R.K. organisaties aan om subsidie, alsmede de jaarverslagen van de Slijters, Hotel- en Restauranthouders St. Jan en van de R.K. Vereeniging van Be grafenisondernemingen. Vervolgens werd een 18-tal nieuwe leden geïnstalleerd. In het jaarverslag van den secretaris merkten wij een vrij optimistischen toon op. Het ledental is iets vooruitgegaan en bedroeg aan het einde van 1937 234. Ook het Jaar verslag van den penningmeester, dat van van een batig saldo kon spreken, was opti mistisch gestemd. Op voorstel van de kas- nazieners werd de penningmeester voor zün beheer gedechargeerd. De begrooting voor 1938 ging zonder op- of aanmerkingen onder den hamer door. Tot kasnazieners voor 1938 werden benoemd de heeren Com- pier. Van Berge Henegouwen en Lamber- mont. De verkiezing van 3 bestuursleden bracht tot uitslag, dat werden herkozen de heeren J. Pollmann en Arn. Bergers en werd gekozen de heer P. Slegtenhorst. Bij de rondvraag werden de subsidies voor Hebt gij Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon-Comité Stadhuis Leiden Frontberichten. Een Japansche colonne, die door het Zui delijk deel van de provincie Hopel naar den Loenghaispoorweg oprukt, meldt, dat zij sinds den 7en Februari j.l., het tijdstip waarop de opmarsch naar het Zuiden be gon, zeven en twintig mijlen gevorderd is. Zij beweert, dat zij TsingFang heeft in genomen en thans nog vijf en zeventig mijlen van haar doel verwijderd is. Volgens Chineesche berichten is deze colonne tien duizend man sterk. Men hecht groote beteekenis aan haar operaties, om dat zij, als zij erin slaagt, den Loenghai spoorweg te bereiken, den Chineeschen troepen, die bij Hsu-Tsjau geconcentreerd zijn, den terugtocht zou kunnen afsnijden. Drie Japansche oorlogsschepen hebben wederom de forten aan de Bocca Tigris iKanton) hevig gebombardeerd. De forten beantwoordden het vuur en na een half uur stoomden de schepen de rivier af. De bom bardementen, die nu vrijwel dagelljksch zijn geworden, richten geen ernstige schade aan op de forten, die op de helling van een heuvel liggen en zoo goed gecamoufleerd zijn. dat zij uit de lucht en van de rivier af bijna onzichtbaar zijn. In Hankau riet men met groote bezorgd heid, hoe in Noord-Honan en Zuld-Hopei steeds meer Japansche troepen aankomen. Men vreest, dat een offensief tegen Han kau zal worden ingezet. Maatregelen wor den getroffen om alle regeeringsdiensten naar Tsjoengkjang over te brengen, zoodra de bedreiging accuut worden zou. DUITSCHLAND HET PROCES NIEMOELLER. Oncontroleerbare geruchten. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Daily Telegraph zal het proces-Nle- moeller waarschijnlijk pas over verschei dene weken voortgezet worden. Gisteravond is te Londen onder voorzi terschap van den Bisschop van Bristol een drukbezochte bijeenkomst gehouden, geor ganiseerd door de Industrial Christian Fel lowship. waarop gebeden werd voor ds. Niemoeller. Reverend Kirke, de directeur- gerueraal van de Fellowship, zelde, dat ds. Niemoeller met heldenmoed streed voor het geloof. Nog altijd loopen er in het buitenland allerlei geruchten over hetgeen zich in het leger heeft afgespeeld: De Berlijnsehe correspondent van de Times meldt, dat de veranderingen van de vorige week. die in het Dultsche leger gróote ontevredenheid hebben gewekt, aanleiding zijn geweest tot oneenigheden. Drie gene raals zouden uit protest hun ontslag heb ben genomen. Het leger zou verdeeld zijn in twee kampen, dat van de aanhangers der afgetreden generaals en dat van de volge lingen der regeering. Het blad vervolgt, dan: „De ontevreden heid onder de officieren zou misschien spoedig luwen, als zij konden verwachten, dat de veranderingen definitief zijn. Men vraagt zich echter af, hoe lang de partij nog zal aandringen op hervorming van het leger. 2ial zij bij voorbeeld afschaffing van het Instituut der aalmoezeniers eischen Zal de militaire groet worden vervangen door de natlonaal-socialistische? Zullen aan de regimenten politieke commis sarissen worden toegevoegd? Dit zijn pun ten van het programma, volgens hetwelk de partij het leger tot een volksleger wil maken. Men gelooft dat Hitier aarzelt, dit programma streng ten uitvoer te leggen, doch niettemin schaadt de bedreiging het moreel in het leger. Het lijkt waarschijnlijk, dat de onzekerheid ten aanzien van de toe komst oorzaak is van de spanning in de politieke situatie. Overigens acht men het zeker, dat Hitier ditmaal nog meester van den toestand blijft". Volgens te Warschau uit Berlijn ontvan gen berichten zouden zich te Alienstein i Oost-Pruisen) en Stolp (Pommeren) mili taire incidenten hebben voorgedaan, in verband met de jongste wijzigingen bij de Rijksweer. Te Berlijn doet het gerucht de ronde, dat de ex-kroonprins en zijn tweede zoon, prins Ferdinand, de laatste dagen onder strenge bewaking van de politie gestaan hebben. Eenigen tijd geleden deelde men mede, dat de kroonprins de Duitsch-Oostenrijksche grens gepasseerd was, op weg naar Italië. Uit Weenen komt een bericht dat de kroonprins inderdaad eenigen tijd geleden de Oostenrijksche grens is gepasseerd; hij was vergezeld van een aide de camp. Hoe wel hij bij zijn papieren geen paspoort had, lieten de douanebeambten hem toch passeeren omdat zij hem herkenden. Naar men zegt, geschiedde dit tusschen 3 en 6 Februari. (Volgens Duitsche lezing bleef het bij gewoon bezoek aan de winter sport). Intusschen is het zeker, dat de kroon prins zich thans te Berlijn bevindt, waar hij gisteren op een buitenlandsche legatie heeft geluncht. Men ziet het: allerlei geruchten zonder besliste bevestiging Het „Relchsgesetzblatt" publiceert een verordening vair den rijkskanselier, waar bij allen Duitschen burgers in het buiten land de plicht wordt opgelegd zich aan te melden bij den Duitschen consul in hun woonplaats, indien hun verblijf in het buitenland langer dan drie maanden duurt. Ock minderjarige kinderen moeten wor den ingeschreven, terwijl iedere verande ring in den toestand van het gezin opgege ven moet worden. Hij die dit voorschrift veronachtzaamt, zal niet langer de bescherming van het rijk genieten, terwijl bij opzettelijke over treding het Duitsche burgerschap kan worden ingetrokken. In de motiveering wordt uiteengezet, dat het het doel van dezen maatregel is de betrekkingen tusschen deze Duitschers en het vaderland te versterken. BELGIË Naar Duitschland ontvoerd. Het blad „Soir" meldt: „Op 4 Januari j.l. is een zekere Heinrich Nlederau uit La Galamine Verdwenen. Uit een door de be voegde autoriteiten ingesteld onderzoek blijkt, dat de man op dien dag tegen 13.20 uur gelokt Is op den weg, die van Moresnet -La Chapelle naar Aken leidt dwars door het bosch. Niederau zou zich in tegenwoor digheid hebben bevonden van een achttal Duitsche politieambtenaren in burger, die hem, na hem te hebben mishandeld, over de nabijzijnde grens zouden hebben ont voerd Sinds 4 Januari zou Niederau opge sloten zijn in het Polizelpraesidium te Aken Dit bericht heeft uiteraard in de streek zeer groot opzien gebaard". HONGARIJE Graaf Bcthlen wenscht geen vazalaat van Berlijn. In een voor de juridische Kamercommis sie tijdens debatten over de verkiezings hervormingen uitgesproken redevoering heeft graaf Bethlen o.m. het volgende ver klaard: „Het aan de macht komen van een uiterst rechtsche regeering zal een einde maken aan de politiek der vrije hand, die gevoerd is door de Hongaarsche regeerin gen. Wij moeten vrienden van Berlijn blij ven. Een uiterst rechtsche regeering zou echter de vazal van Berlijn zijn." Daarom eischte graaf Bethlen, dat een politiek ten uitvoer zou worden gelegd, die versterking der uiterst rechtsche propa ganda zou kunnen stuiten. FRANKRIJK Daladier over coördinatie der defensie. In een gezamenlijke zitting van de com missies voor leger, vloot en luchtvaart, van Kamer en Senaat, heeft Daladier een uit eenzetting gegeven van de hervormingen, die aangebracht zijn in de organisatie van de landsverdediging. Deze hervormingen bestaan vooral uit de nieuwe rol in leiding en coördinatie, welke is toevertrouwd aan den minister van defensie ten aanzien van ae voorbe reiding en het gebruik van de gewapende macht, de bewapeningsprogramma's, de credleten, e.tc. Dgladler zette uiteen, dat het in het hui dig tijdsgewricht van belang is, dat alle krachten van Frankrijk gecoördineerd zijn. reeds in vredestijd en dat zij hecht geor ganiseerd zijn op den grondslag van een plan tot totale defensie Door deze methoden kan een diep vre delievend volk een aanval ontmoedigen. Voorts zette Daladier uiteen, dat het noodig was bijzonder veel aandacht te be steden aan de luchtstrijdkrachten en aan ae groote taak. die voor de marine is weg gelegd. Tenslotte behandelde de minister ue reeds tot stand gekomen maatregelen. Uit zijn verklaringen zou o.m. blijken, dat omvangrijke aanvullende credleten voor het oogenblik niet noodig zijn ter ver betering van het tempo van den bouw. aangezien de fabrieken in staat zijn de herstellingen op te nemen. Dit schijnt het geval te zijn voor de fa brieken, die afhankelijk zijn van hel mi nisterie van oorlog, doch niet met die. wel ke onder de ministeries van marine en luchtvaart staan. Daladier wees in dit opzicht op zekere lacunes en een gebrek aan een voldoend aantal specialisten voor de opvoering van hel productietempo voor vloot- en lucht strijdkrachten. Daladier heeft zijn verklaringen beslo ten met te wijzen op de noodzakelijkheid, dat eerst de fabrlcatiedlensten worden ge coördineerd, zoodat een unificatie tot stand komt van de methoden, die in staat gesteld hebben aan de behoeften van het leger te voldoen. Eerst wanneer deze unificatie vol ledig tot stand zal zijn gekomen, zal men het productietempo kunnen opvoeren. In de marinecommissie der Kamer heeft minister William Bertrand zijn voornemen te kennen gegeven, in overeenstemming met den wensch der commissie, in de eerstvolgende zitting van den ministerraad machtiging te vragen tot het op stapel zetten van twee nieuwe linieschepen van 35.000 ton, onafhankelijk van de uitvoering der tranche van het vlootbouwpro- gramma voor 1938. ENGELAND VRAGEN IN HET LAGERHUIS. Ulster wil geen vereeniging met Zuid-Ierland. In het Lagerhuis zijn gisteren diverse vragen gesteld en beantwoord. De minister van Marine, Duff Coo per. heeft bevestigd, dat drie der vijf slagschepen van de klasse van dc Queen Elizabeth" gemoderniseerd zijn en dat men met twee andere thans bezig is. De minister ontweek de vraag of dit een wijziging der tonnage met zich mede bracht. De tonnage was oorspronkelijk 31,000 ton. De vijf betrokken slagschepen zijn de Queen Elizabeth", de „Valiant", de „Warspite". de „Barham" en de „Malaya". Minister Ormsby Gore herinnerde er aan dat de regeering in Juli heeft ver klaard, dat zij tot de slotsom is gekomen dat in algemeene trekken het door de ko ninklijke commissie voor Palestina aanbe volen plan de beste en meest hoopgevende oplossing van de impasse in Palestina vormde. Aan deze politiek houdt zij zich nog steeds, en thans zal een nieuwe techni sche commissie ingesteld worden, teneinde een welomlijnd plan uit te werken, zooais noodig is ingevolge de resolutie, die in het Lagerhuis op 21 Juli is aangenomen. Hieraan voegde de minister nog toe, dat, tenzij het mandaat door den Volkenbonds raad wordt gewijzigd, er door een daad van de Britsche regeering geen verande ring in kan worden gebracht. Minister Inskip zeide, dat de distribu tieplannen Inzake de voedselvoorraden ln oorlogstijd, reeds grootendeels gereed zijn. Het belangrijkste in deze aangelegenheid is de defensie, dan volgt de binnenland- che productie en dan de voorradenvor ming. Alle voedsel ter wereld geeft geen veiligheid, wanneer men niet in staat is zich te verdedigen. Voedselvoorraden zijn belangrijk, maar spr. is niet van meening, dat voorraden voor maanden gekocht moe den worden. Spr. wil het huls niet op de hoogte brengen van de bijzonderheden der plannen ten aanzien van de voedselvoor raadvorming, want iedere aankondiging van aankoop van een artikel zou den prijs hemelhoog opjagen. De regeering is zich bewust van haar plicht tot het op peil houden van voedselleveranties als een re delijke verzekering tegen de genoemde ge varen, maar de verzekeringspremie moet door de regeering bepaald worden. Zoowel te Belfast als in de provincie hebben de kiezers in Ulster zich uitgespro ken tegen vereeniging met Zuid-Ierlahd. Hoewel de resultaten nog niet alle bekend zijn, bestaat over den einduitslag geen twijfel. De verkiezingen zijn vrijwel overal rustig verloopen. Hier en daar kwam het tot op stootjes, waarbij de politie moest ingrijpen. Van het front, Barcelona erkent den tegenslag ten Noor- den van Teruel, doch poogt de beteekenis op ouderwetsche wijze te verdoezelen. Be. slissend is Franco's zege echter niet. daarin heeft Barcelona gelijk. Het offensief schijnt vooreerst Weer te zijn gestaakt. Arrestaties aan dc grens Te Saint Jean de Luz is markies Antonio de Portago, een bekende persoonlijkheid uit de Spaansche kolonie te Biarritz, ge arresteerd. Hij wordt, evenals een viertal eveneens gearresteerde medeplichtigen van verdacht in Frankrijk agenten te «er ven, die bacillen zouden moeten opwekken teneinde epidemieën te verwekken. Portam reisde geregeld tusschen Frankrijk en het nationalistische Spanje en stond voortdu rend in verbinding met persoonlijkheden uit de kringen der regeering te Salamanca, die bij de Fransche politie bekend zijn. Hij zou op last van den Spanjaard Ibanez medewerker van den beruchten kapitein' Ibanez gehandeld hebben. Verscheidene koffers met flacoronen microben en vergif zijn ln beslag genomen. Een lijst van per sonen. die hiervan het slachtoffer moesten worden is in handen der justitie. Portago verklaart een neef van den ex-koning van Spanje te zijn. De niet-lnmenging. De niet-inmengings-commissie zal deze week niet meer bijeenkomen, daar men met de voorbereidingen niet voldoende is opgeschoten. Men hoopt evenwel, dat tie vergadering begin volgende week zal kun nen worden gehouden. Tot de moeilijkheden, waarover beraad slaagd wordt, behooren: De definitie van feitelijke terugtrekking als factor, welke beslist over de toeken ning van oorlogsrechten; de verhouding, waarin deze terugtrekking van belde zijden' zal geschieden en de kwestie der bijdragen aan de kosten. De Fransche „Epoque" schrijft: „Laat men niet weer beginnen met ein- delooze besprekingen. Italië schijnt bereid te zijn 75 procent van zijn vrijwilligers te- rug te trekken, Rusland eischt 85 procent; laat men tot 80 procent besluiten, of men kan de niet-inmenglngscommlssie het recht laten te beslissen, op welk oogenblik genoeg vrijwilligers zijn teruggetrokken om belden partijen oorlogsrechten toe te ken nen. Het schijnt, dat het Britsche kabi net die richting wil volgen. Volgens de „Oeuvre" heeft Italië de machine sedert gistermorgen op achteruit gezet. Het is moeilijk zich rekenschap te geven van de motieven, die daartoe ge leid hebben. Grandl is echter uit het veld geslagen door de zeer scherp omlijnde vragen, die Eden hem stelde over de po sitie der Duitsche en Itallaansche technici en die der Marokkaansche troepen, die onder het gezag van den sultan staan. Men gelooft algemeen, dat de Italianen hadden gehoopt een begin van verwezen lijking hunner verlangens te verkrijgen, zonder dat zij al hun troepen zouden moe ten terugtrekken. Volgens het blad heelt Eden echter een zeer stellige houding aangenomen. De „Oeuvre" maakt ook melding van een onderhoud, dat de Spaansche minis ter-president Negrin met Morizet, senator van de Seine, gehad heeft. Negrin had on der meer gezegd: „WIJ hebben menschen genoeg voor vijf offensieven en Franco zou bijna niets daartegenover kunnen stellen. Maar het ontbreekt ons aan ma teriaal. Wij hebben niet genoeg zwaar ge schut om de stellingen van den vijand b(| wijze van voorbereiding te vernietigen en niet genoeg vliegtuigen om de luchtmacht der nationalisten op alle punten te be strijden. Wij fabrlceeren steeds meer, maat op het oogenblik nog niet genoeg om de groote hoeveelheid oorlogstuig, die Franco ontvangt te neutraliseeren. Daardoor kan Franco zijn gebrek aan manschappen goed maken Van onze buitenlandsche vrienden hangt het af. of daarin spoedig verande ring zal komen. Wij hebben oorlogstuig gekocht in Rusland en elders. Alles Is m goud betaald en wij blijven koopen. in dien er genoeg geschut en vliegtuigen Spanje binnenkomen, zal deze zomer onze overwinning zien". ELTAX 666 met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1-50 Den Haag f- 2-25 Rotterdam f- 5. Amsterdam f- 6-— UtrechtE 7-40 4556 (Ingez. Med.) POLEN Het Hongaarsche bezoek. Horthy heeft zijn bezoek beëindigd en Is naar Hongarije teruggekeerd. Beek en Kanya hebben breedvoerig van gedachten gewisseld. Volgens P°"t;^ kringen schijnen de beide ministers zi hoofdzakelijk te hebben bezig gehouden met de bespreking van het Donauvraa," sluk, gezien in het licht der Jongste8 heurtenissen in Duitschland en de "ct.vi kingen tusschen Oostenrijk. Hongarije, Kleine Entente en Polen tegenover de BerlijnRome. Kanya en Beek zouden volgens de mogelijkheid van een toen:a ring tusschen Hongarije en Roemenie o der de oogen hebben gezien. ROEMENIË De verdwijning van den Russischen zaakgelastigde. Naar aanleiding van de verdwijning Boetenko, den Sovjet-Russischen zaa™ lastigde te Boekarest, heeft het SovjeL zantschap bij het ministerie van bun landsche zaken een krachtig protest mt diend. De sovjetregeering spreekt ae m ning uit, dat Boetenko het slachtoffer een politieke misdaad ls geworden, door een fascistische organisatie is va" bereid. Zij eischt een onmiddellijk one zoek en strenge bestraffing der schuldig 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2