STADSNIEUWS Het Leidsche Carillon Vijftienduizend bankbiljetten van f. 10 gestolen DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 No. 23889 Ds. J. W eggemans en drH J. W esterink aanvaardden hun ambt HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leiden—Heiligerlee vice versa Uitgifte in gevouwen toestand zou niettemin mogelijk zijn De toestand van Jaarvergadering van den L.T.B. afd. Leiden prinsessen i Hun eerste prediking in de Geref. Hooigrachtkerk Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht De honderdduizend uit I de loterij LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D"ctsrpêr regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakcnadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnt per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.1 Franco^' per pdst f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mnd. De trouw der burgerij heeft hier, 't geen door geweld der vlammen wierdt [gesloopt. In bet'ren staat hersteld". Het bekende opschrift, voorkomende op de daklijst van een aantal perceelen aan de Hoogstraat, zal hopelijk binnenkort ook van toepassing zijn op de klokken van het Leidsche Stadhuiscarillon, waarvan de bruikbare resten, na gedurende bijna ne gen jaar opgeslagen te hebben gelegen op het terrein der Stadshulpwerf, gisterna- middag per vrachtauto zijn overgebracht naar Heiligerlee, waar zij in de grootste Nc-derlandsche klokkengieterij, de caril lons-, torenluidklokken- en torenuurwer- kenfabriek der gebroeders van Bergen zul len worden versmolten, waarna de klok spijs weer zal worden verwerkt in de nieuw ie gieten klokken. In totaal zal circa 12000 KG. brons, afkomstig van het voormalige klokkenspel, het traject Leiden—Heiligerlee vice versa afleggen. Een aantal kleinere klokjes zal worden opgesteld in de Laken hal, terwijl het overblijvende deel, waarvan het metaal was „doodgebrand" geen an dere waarde heeft dan oud roest. De ver zameling klokken, zooals wij ze gistermor gen op de werf aantroffen, leverde een hiesten aanblik en vormde een droevige herinnering aan het jubelende carillon, dat 9 jaar geleden zijn vroolijke klanken over de Sleutelstad beierde. De meeste waren totaal verwrongen en zwaar gescheurd, zoodat ze ter plaatse stukgeslagen en de scherven op de auto geladen werden. Een uitzondering werd evenwel gemaakt voor de grootste luidklok, de zoogenaamde ..bourdon", waarvan het gewicht met be hulp van een door de Kon. Ned. Grof smederij welwillend in bruikleen afgestaan weegtoestel werd bepaald op 4600 K. G. Weliswaar was ook van deze klok de man tel op verschillende plaatsen zwaar ge scheurd, doch waar het in de bedoeling ligt om dezelfde versiering ook aan te bren- 6®n op de nieuwe bourdon geiijk bekend het geschenk van het Leidsche Studenten corps werd deze kolos in haar geheel naar het hooge Noorden overgebracht. Het opladen van deze reusachtige klok was toevertrouwd aan den Leidschen aan nemer Leo Zitman, die zich op kranige wijze van deze lastige en in dubbel opzicht .zware" opdracht heeft gekweten. Bakens het opschrift werd de klok in io72 gegoten door Meister Heinrich van iri*r en Salvator Heten. Voor hen, die totdusverre verzuim den een bijdrage voor het Stadhuis- cariiion storten, vestigen wij er nog maals de aandacht op, dat het giro nummer van den penningmeester van net comité is: 302400. De Leidsche schooljeugd maakt zich op om a.s. Za- terdag-, den negenden „verjaardag" van ü(m rampzaligen Stadhuisbrand haar aandeel bij te dragen in de aanschaf- •ngskosten van het nieuwe carillon. Moge de aanblik van bovenstaand P^tje ook velen ouderen een aanspo ring zijn tot het schenken van een gel delijke bijdrage, zoodat de droeve her innering van a.s. Zaterdag het comité nochtans aanleiding geve tot een blij gedenken*! Zij waren echter waardeloos gemaakt. (Speciale berichtgeving). Gistermiddag is tusschcn 1 en 3 uur uit de vrachtauto van een expeditie- firma te Utrecht een blikken trommel met 15.000 bankbiljetten van f. 10 ge stolen. Deze bankbiljetten moesten in op dracht van het Utrechtsche bijkantoor der Ned. Bank naar de Ned. Eank te Amsterdam worden vervoerd, alwaar zij vernietigd zouden worden. Daarom waren de biljetten reeds onbruikbaar gemaakt. De chauffeur, die den blikken trom mel in de cabine van de auto had ge zet, bemerkte, toen hij enkele klanten had bezocht, dat de trommel verdwe nen was. Voor den dief zijn de biljetten vrij wel waardeloos, daar zij alleen in ge vouwen toestand uitgegeven kunnen worden. In 1500 biljetten zitten n.I. ponsgaten van ruim 3 bij Vit c.M. Deze gaten zit ten zoodanig, dat de biljetten in vieren gevouwen moeten worden wil men de gaten niet zien. Bij de overige 13.500 biljetten zijn de ponsgaten zóó aangebracht, dat men door de biljetten driemaal te vouwen de gaten kan bedekken. Hoewel de dief dus weinig aan deze 10 gulden biljetten zal hebben, is het toch zaak op te letten, aangezien hij pogingen kan doen de biljetten opge vouwen uit te geven. De politie onderzoekt thans deze zaak. Elk spoor van den dief of de die ven ontbreekt echter. Naar wij vernemen, luiden de berichten omtrent den gezondheidstoestand van Prinses Juliana en Prinses 1 Beatrix onverdeeld gunstig. Miiiiiiiiiiiiiiliiiiiiilliilliiiliilliilllllililliiiilliiliiiiiiiiiiiliiiiiiliiiiiiiiiiiini De intrede van de beide Geref. pre dikanten, ds. J. Weggemans van Beet gum en dr. H. J. Westerink van Tien- hoven was gisteren een niet minder plechtige ure, dan, den avond tevoren, hun bevestiging. De Geref. Hooigrachtkerk was ook thans, bij deze voor de gemeente zoo belangrijke gebeurtenis, geheel bezet. Ds. J. Weggemans, die in dezen dienst het eerst zijn ambt aanvaardde, koos als tekst voor zijn prediking Jes. 57 19—21. In zijn inleiding wees spr. er allereerst op. dat het Woord zijn heerschappij moet toonen en dat de menschen deze heerschappij moeten erkennen Ook deze ure vormt hiertegen een bedreiging: maar het puur mensche- Uike zal moeten buigen. Het gaat alleen om het Woord Gods Daarbij wordt het menschelij.ke niet uitgesloten, doch wij zoeken een plaats voor het menschelijke. De vrede is in Hem. in Jezus Christus", da. is dan ook hetgeen wat de gemeente in sprekers prediking kan verwachten, niet meer. ook niet minder; daarvoor vraagt hij Gods genade. Na samenzang tot zijn eigenlijke predi king overgaande, zeide spr dat het den geloovigen te doen is om de heerschappij Gods. niet om den mensch. Daarom spreekt men ook van de samenkomsten der ge meente; om bevestigd te worden in het geloof. Maar helaas zijn er nog steeds velen, die nog niet gelooven. God geve dat wij steeds meer mogen voelen, dat wij komen om bevestigd te worden in het geloof, om God lof te brengen voor Zijn werk van ver lossing. Er zijn menschen die alleen spre ken over de zaligheid van hun eigen ziel, weer anderen hebben steeds slechts woor den voor Gods eer. maar deze beide hangen samen: dat is Zijn eer: de verlossing, dat is Zijn eer: ons behoud. Daarom brengen wii Hem lof. Daarom is Gods eer ook nooit heerlijker op aarde verschenen dan bij het kruis van Christus. Ds. Weggemans wees er vervolgens op, dat in de echte verkondiging der heilig making Christus centraal moet zijn. Ge looven wii aan het verbond en Christus dan zullen wij ons vastklemmen aan de Eeuwig heid. Dan zal er vrede zijn. zoo staat er geschreven. Maar het gaat hierom: zullen wii den vreo'e. dien God ons geeft, aannamen? De goddeloozen zullen den vrede niet vinden, zoo s'Caat geschreven. De goddeloozen, dat zijn degenen, die zich niet bekeerden onder het Woord, zii die zich niet verootmoedigen voor God. Het lijkt wel zoo. zegt spr. alsof het niet anders kan dan goddeloos in dit leven te zijn. Kunnen wii door het leven gaan met Gods Verbond? Maar wee dien menschen. die zich niet willen bekeeren. want zii maken God tot een leugenaar en achten het Woord niets. Hun. die zich daarentegen door Christus laten leiden, zal de vrede zijn; de anderen zullen dezen niet ontvangen. Dr. H. J. Westerink. Terwijl de gemeente zong Ps. 138 3 be trad dr. H J. Westerink den kansel. De kerk is in onze dagen in discrediet geraakt, zoo ving spr. aan. de kerk, doch daarmee ook het ambt. Wordt dit oordeelen echter geen farizeïsme? Wij zullen allen moeten begrijpen, dat wii met confereeren geen kerk kunnen stichten, doch dat het gaat om het Woord Spr. koos zijn tekst uit Matth. 10 vs 58. In zijn prediking wees spr. erop, dat in dezen tekst van de ambtsdragers arbeids- iiver en zelfverloochening wordt gevraagd. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting van den lastbrief, die hier den ambtsdragers wordt gegeven: zii moeten zich voor hon derd procent aan hun ambt geven. Het arbeidsterrein wordt aangewezen: de ver loren schapen terugbrengen. Heel het volk moet naar Christus worden gebracht. Niet alleen het arbeidsveld maar ook de arbeids. taak wordt dus aangewezen. Verloren scha pen. dat zijn zii. die niet in Christus leven, tobbers, die nooit een oplossing vinden, omdat zii het probeeren buiten Chris,u; om. omdat zij de volheid van Christus niet aanvaarden. Maar hoe zullen de herders deze schapen weer op den rechten weg brengen? De apostelen zullen Gods Koninkrijk prediken, aansporen tot net leven uit de belofte d.i. actief worden, den Heere zien groeien, zelf steeds kleiner worden. Wie een ambt draagt in de kerk. die heeft toe te zien da' uit de beloften ge leefd wordt, maar den eisch van God. Christus komt om het leven te genezen, wijst ons den weg. Bii Hem is genezing. Christus vraagt tenslotte van de herders arbeidsijver. De ambtsdragers hebben door te geven, wat zii van Christus ontvangen. Maar zii zullen dit moeten doen in zelf verloochening alleen ter cere Gods. Zij hebben het zoo door te geven zooals ze het van Christus hebben ontvangen, onge schonden. Het gaat niet om de ambtsdra gers maar om de openbaring van Gods heerlijkheid. In de worceling hierom zal voor den ambtsdrager de uitkomst geen vraag kunnen ziin Na dankzegging- zong do gemeente staan, de Gez. 29, waarna dr. Westerink den zegen uitsprak. Mond- en klauwzeer een zwarte vlek in het afgeloopen jaar. BINNENLAND. Dc intrede van ds. J. Weggemans en dr. H. J. Westerink bij de Geref. Kerk van Leiden. (Stadsnieuws, le Blad». Rede van minister Dc Wilde in de Eerste Kamer; het egalisatiefonds kan niet gemist worden. (3e Blad). Erkenning van Italië's heerschappij over Abessinië? (Binnenland, 3de Blad). De Zwaluwen door de Roode Duivels ge slagen. (Sport, 3e Blad). De consumptiemelk-regeling. Gisteren is in den foyer van „Den Burcht" de jaarvergadering gehouden van den Boerenvakbond Leiden van den L. T. B., voor welke vergadering, niettegenstaande de belangrijke agenda, slechts zeer matige belangstelling bestond, hetgeen de voor zitter de heer A. J. de Jong, dan ook met eenig leedwezen in zijn openingswoord constateerde. In datzelfde openingswoord schetste spr. verder het afgeloopen jaar als niet ongun stig voor den land- en tuinbouw, de tijds omstandigheden in aanmerking genomen. In het najaar echter heeft de mond- en klauwzeer epidemie, in den korten tijd. dat zij in deze streken heeft geheerscht een enorm onheil gesticht en tal van boeren onherstelbare verliezen toegebracht. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de afdeeling Voorschoten, waarin de aandacht werd gevestigd op een tekort aan kalverschetsen mede als gevolg van het mond- en klauwzeer, waardoor de veestapel aanmerkelijk verminderde. Deze afdeeling verzocht een extra toewijzing van 10 a 15 procent, welk verzoek aan het hoofdbestuur zou worden doorgezonden. Zoowel het jaarverslag van den secre taris als het financieel verslag werden on der dankzegging goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing, werden de beide aftredende leden de heeren A. J. de Jong (Hazerswoude) en M. P. v. d. Weijden (Zevenhoven) in het bestuur bevestigd. Daar het bestuur met twee leden werd uitgebreid, had hierna de verkiezing plaats van twee nieuwe bestuursleden met het resultaat, dat de heeren A. C. Paardekoo- per (Zoeterwoude) en J. C. Wesselingh (Hazerswoude) in het bestuur zitting zullen nemen. Hierna was het woord aan den heer A. J. de Goey uit Montfoort voor het houden van zijn inleiding getiteld: ,J)e toekomstige consumptiemelkregellng". Spr. releveerde allereerst wat in de laat ste jaren op het gebied van regeling van consumptiemelk is tot stand gekomen om zich hierna geheel te bepalen tot de nieuwe regeling, welke den 3den April van dit jaar zal worden ingevoerd. Deze regeling heeft voornamelijk te ma ken met een tweetal groepen belangheb benden, n.I. de producenten en de distribu- anten, voor welke beide een bevredigende oplossing is gevonden, waardoor een nau we samenwerking kan worden verkregen. Voor de distributie der melk komt een ieder, die dit wenscht, in aanmerking, waarvoor men gevolg zal moeten geven aan een oproep, die binnen korten tijd in de bladen zal verschijnen. Om aansluiting bij een der groepen te verkriigen, zal men echter moeten kunnen voldoen aan enkele eischen zooals men o.m. verplicht zal wor den zich te organiseeren. De Consumptie- Melk-Centrale zal worden onderverdeeld in een zevental verkoopbureaux dcor welks be middeling niet slechts aan de distribuan- ten wordt geleverd, doch die ook de prijzen zullen vaststellen zulks natuurlijk na over leg met beide groepen en na goedkeuring door den Minister. Wat de regeling der prijzen betreft, zou spr. het ten zeerste toejuichen, als deze zooveel mogelijk stabiel werd gehouden: het invoeren van een vasten zomer- en winterprijs zou waarschijnlijk het best blijken te zijn. ook al voorzag spr. de moei lijkheden die zich bij een dergelijke rege ling zouden kunnen voordoen. In deze regeling zullen de verschillende melkkwa- liteiten worden opgenomen. Van de zeven verkoopbureaux zal er ook een te Leiden worden gevestigd. In het tweede deel van zijn betoog be paalde spr. zich voornamelijk tot de admi nistratieve werkzaamheden, welke aan de nieuwe regeling zijn verbonden. BUITENLAND. Nog altijd oncontroleerbare geruchten over Duitschland. 'Buitenland, le Blad). Retireert Italië in de Spaansche kwestie? (le Blad). Daladier over coördinatie der Fransche defensie. (Buitenland, le Blad). Vragendag in het Britsche Lagerhuis. (Bui tenland. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Gedurende eenigen tijd zal dc wind krachtig; uit het Noordwes ten waaien, om later geleidelijk in kracht af te nemen. 5761 PIRITUS THEELICHTJE I Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Ingez. Med.) De honderdduizend in de Staatsloterij is heden ge- vallen op nummer 17 0 19. J fifili'Tiii ï.i ÏJifu'i: .1:1 II ".'U''; MIMMMjU Blij Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt. In het bijzonder werd het woord gevoerd over de samenstelling van het bureau Leiden. De zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen. Een halfuurdienst LeidenAlfen. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Met den a.s. zomerdienst der Ned. Spoor wegen is een achttal treinen ingelegd tus- schen Leiden via Woerden naar Amsterdam W.P. en Centraal Station. Om den ander zal er een trein naar Utrecht en Amster dam vertrekken terwijl de treinen van hier naai- Amsterdam ook aansluiting zullen hebben op doorgaande sneltreinen naar Groningen, Leeuwarden. Maastricht en Arnhem. De treinen naar Amsterdam C.S. zullen ook stoppen te Alfen a. d. Rijn en Bodegra ven maar hebben geen eerste klasse. Tusschen Leiden en Alfen a. d. Rijn wordt een halfuurdienst ingevoerd. De treinen naar Utrecht C.S. worden met hetzelfde materieel gereden als nu. Met de zomerdienst komt het wachten op aansluitingen in Woerden te vervallen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1