LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 Februari 1938 Wie op 31 Januari geboren is Belangrijke vergadering der Liberale Staatspartij YiSSCHERIJ-BERICHTEN De toevoeging ,,De Vrijheids bond" is vervallen. Nieuwe richtlijnen vastgesteld Laatste Berichten Binnenland Proces tegen ds. Niemoeller begonnen SPORT DIES NATALIS DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Rijjool der studenten. Ter gelegenheid van den 363sten herden kingsdag van de stichting der Leidsche Universiteit zal de rector-magnificus. prof. dr. J. A. J. Barge morgenmiddag in het groot-auditorium een rede uitspreken. De eerstejaarsleden van het Leidsche Studen tencorps zullen morgenmiddag der traditie getrouw een gecostumeerd feest houden, ditmaal in den vorm van een rijjool.. Het vertrek is vastgesteld op 2 uur van de Aalmarkt. De deelnemende groepen, welke elkaar den prijs zullen betwisten, zijn de volgende: Grand cirque Olympique. de Sprookjes van Andersen. Artis in nood, de musketiers, het huwelijk van koning Faroek van Egypte en een aantal reclamefiguren. Na afloop te circa halfvijf, vindt in „Den Burcht", de prijsuitreiking paats. De costuums worden geleverd door het Costuumhuis Erato van den heer A. J. van der Lijke, die daarmede tevens voor het L.S.C. zijn 25ste rij- of vaarjool verzorgt! Morgenavond omstreeks 10 uur wordt langs de gebruikelijke route: Breestraat, Steenschuur, Rapenburg (Oostzijde), Bree straat de cortege van collegium en sub- vereenigingen van het L.S.C. gehouden, warblj een serenade zal worden gebracht aan de hoogleeraren. die zich in Maison Bruyns aan een maaltijd vereenigd hebben. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Zaterdagmiddag hield bovengenoemde vereeniglng. onder leiding van den heer Ir. van Teutem een excursie r.aar het Electri- citeitsbedrijf der Sted, Lichtfabrieken. Voordat de eigenlijke excursie aanving werd door Ir. Ykenia in de hall van het administratiegebouw met behulp van tee- keningen een uiteenzetting van den be- drijfsgang gegeven. Hierna werden de deel nemers in drie groepen gesplitst. Men bezichtigde allereerst het ketelhuis, waar het aanvoeren der kolen evenals het sorteeren en wegen ervan de aandacht vroeg. Van de ketels zelf werd het- schakel bord en het draaiende rooster bezichtigd. Hierna kwam de machinehall aan de ■beurt met de stoomturbines en generatoren, waarvan de grootste twee een stroom van 10.000 Volt opwekken, de gelijk-richters en de nieuwe schakelkamer. Daar werd voor de deelnemers een demonstratie gegeven van het parallelschakelen. Ook 'bezichtigde men de hoogspanningsruimte, transformatoren, olieschakelaars en de batterij-kamer voor de noodverlichting. Nadat alle deelnemers zich weer hadden verzameld werd nog een uitlegging gegeven van het verzorgings- bied der Sted. Lichtfabrieken. De leider dankte daarna Ir. Y'kema en de heeren de Rooy en Barch voor de moeite en tijd, die zij zich voor deze interessante en leerzame excursie hadden gegeven. Ruim 1100 liefhebbers voor een gratis reisdag bij de N. Z. H. T. M. DE WERELDVLAG DER PADVINDSTERS IN LEIDEN. De ontvangst. De secretaresse van de afd. Leiden van het Ned. Padvindstersgilde schrijft ons: „Evenals Vrijdagavond onder begeleiding van de band van de Leeuwkengroep, mar- cheeren we Zaterdagmiddag door de stad om onze Vlag- te halen, die we gisteravond naar het huis van de vaandeldraagster ge bracht hebben, en om haar naar het club huis te brengen. Hier volgt dan de plechtige ontvangst. De padvindsters vormen op een blauw veld een klaverblad met den grillig gevormden voet. Drie meisjes staan midden in de bla deren van het klaverblad. De middelste draagt de kompasnaald, het symbool van het spoor, dat wij volgen. De twee anderen dragen sterren, symbolen van onze belof ten. Op fluitsignalen van de leidster wor den dan verscheidene ceremoniën uitge voerd, Dan legt een padvindster nog eens de beteekenis van onze Wereld-Vlag uit, en de secretaresse van het afd.-bestuur leest de boodschap van Lady Baden Powell voor, die zij gaf aan de Ned. Padvindsters, toen zij de vlag aan ons overreikte op 6 Augustus j.l. te Vogelenzang. In September begon de Wereld-Vlag uit Vlissingen een tocht door Nederland en het ls een ware zegetocht geworden. Moge zij nog velen aansporen tot „good will and friendship". Ook door de begeleiding van den heer S'ekhuyzen (hopman v, d. Leeuwkengroep) a !h'err met zijn band, kwam de plechtig- he'd van d-e ontvangst der vlag wel buiten gewoon tot haar recht." MONDACCORDEON VER. „VOOR ONS PLEZIER". De eerste uitvoering. De Mondaccordeonvereeniging „Voor Ons P'ezier", ongericht op den Trouwdag van j F.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard heeft Zaterdagavond voor een talrijke schare toehoorders en toehoorde- j re--en, die de zaal van „Zomerlust" geheel vulden, haar eerste groote uitvoering ge- geven. En. laten wij hét maar direct zeggen, het aebcdene mocht gehoord worden en het be-tuur en de directeur, de heer D. van Wouw hebben dan ook alle eer van hun werk. Reeds de eerste indruk was een on verdeeld "unstige, want toen de voorzitter, de heer P. Th. Jansen een kort openings woord had gesproken en het doek voor de eerste maal openging, zat daar het ge- heele korps oo het tooneel, allen in smet- t'lc-s wit gekleed, de meisjes met oranie- st-ikken in het haar. Dat was een aller- a"-i!zst gezicht! Fr bleek trouwens niet alleen een vaste li'-r te bespeuren in de muzikale leiding vc-T. „V.O.P.". doch ook de verdere organi- sat'e was uitstekend, waardoor het pro gramma in een bewonderenswaardig vlot tempo werd afgewerkt. De heer van Wouw h'd daarbij voor de nocdige afwisseling gezorgd in den vorm van circusgalop, watrb'j dcc- het gerinkel van bellen en het kloppen van een zweep de circussfeer zeer bevredigend werd geïmiteerd en door een t?-to; met inschakeling van een viertal tamboers. Ooi; het Drcgramma na de pauze tracht neg enkele karakterstukjes, die veel succes o-cstten. „Hei Nieuwe Tooneel" verleende voorts t<v>ree!<-t'.sclte medewerking oa. door de c•er"vT van een dramatische schets de klok luidt", terwijl een bal order iciduag van Gé Mieremst en een tombola verder tot de attractie van dezen geslaag den avond behoorden. Albert Gerritsen en eenige zijner getrou wen verzorgden de muzikale omlijsting, ook tijdens het bal. Zooals wij destijds meldden, heeft de directie der N.Z.H.T.M. aan allen, die op denzelfden jarig zouden zijn als waarop de prinse lijke baby zou worden geboren, vóór 1 Maart a.s. één dag gratis rei/en op alle lijnen der maat schappij aangeboden. De daartoe strekkende verzoeken moesten bin- nen eenige dagen na de blijde ge boorte worden ingediend onder overleaping van het geboortebewijs van den aanvrager. Naar wij vernemen hebben in het rayon Leiden niet minder dan 525 en in het rayon Haarlem ruim 600 personen een zoodanige aan- f: vrage ingediend. Het is voor de N. Z. H. t« hopen, dat deze 1100 gegadigden niet op denzelfden dag reisplannen ma- i I ken, want in dat geval zal zij nog extra-trams moeten laten rijden J PECH-AVOND VAN DE VARA. Hoofdbestuurder Hof voert het woord. De zonderlinge naam „Pech-avond". waarander de afdeeling Leidien van de Ver. van Arbeiders Radio-Amateurs gister avond in de Stadsgehoorzaal een bijeen komst. had georganiseerd, had geenszins betrekking op een van te voren vaststaand onfortuinlijk verloop dezer bijeenkomst, doch hield verband met het optreden van den bekenden en in Vara-kringen zeer popuiadrsn Peter Pech, die zich geregeld des Zaterdagsavonds voor de microfoon laat hooren. Zijn populariteit wordt voldoende aan getoond door het feit, dat de groote ge hoorzaal gedurende drie avonden besproken uitverkocht is! De afdeelingsvoorzltter. de heer P. M van der Voort sprak daarover in zijn ope ningswoord zijn vreugde uit evenals over den groei van het ledental der afdeeling n 1. 400 in de laatste drie maanden. Na te hebben gewezen op het 10-jarig bestaan der afdeeling in October a.s. eindigde hij met een opwekking om te blijven werken voor de uitbreiding der Vara. Nadat Hofenk's Melody Makers een pot pourri van bekende melodieën ten gehoore hadden gebracht, verscheen Peter Pech ten tooneele, met stormachtig aplaus begroet. Het Peter Pech-lied werd uit volle borst meegezongen en daarna met groote aan dacht geluisterd naar het nasale stem geluid van Peter Pech, die verhaalde over zijn vrouw „Kenelia" en zijn vriend PuMeitje. Het succes der persoonlijke kennismaking was bti voorbaat verzekerd, al was de bijval niet zoo corverdoovend als wii ons van de eerste malen door de radio herinneren. Zou Peter Pech het hoogtepunt van zijn roem reeds weer gepasseerd zijn0 In afwisselinz met Hofenk's band. lieten Johnnie en Jones zich hooren in een aantal EngeLsche liedjes met guitaarbegeleiding, terwijl Willy Derby het programma com pleteerde. Derby verstaat als weinig anderen de kunst om stemming te maken en om de zaal te laten meezingen. Het lukte hem ooit nu weer volkomen; vooral zijn transfor- matieschets oogstte een geweldig succes! Als laatste ..artist" in dit ensemble trad het hoofdbestuurslid, de heer Hof voor het voetlicht om een kort propagandistisch woord ten behoeve van de Vara te spre ken Spr. wees erep. hoe 1937 voor dezen omroep een netto-winst van 10.000 leden heeft opgeleverd, hoe de groei nog steeds aanhoudt en hoe de bouw van een nieuwe studio gebiedende eisch is. Daarvoor is ech ter veel geld noodig. zoodat de bijdragen der vrijwillige contribuanten meer dan ooit welkom zijn. De Leidsche afdeeling heeft zich in de landelijke propaganda-actie dus danig onderscheiden, dat zij tijdelijk In het bezit toomt van de zijden vlag. zijnde de belooning voor de afdeeling. die percents gewijze de meeste nieuwe leden heeft ge worven. Namens het hoofdbestuur bood spr. hc-t afdeelimgsbestuvr deze vlag aan met de waarschuwing, dat de afdeeling Arnhem, die haar moest afstaan, alles in het werk zal stellen om haar definitief te heroveren. Aan Leiden, aldus besloot spr., de taak om dit te verhinderen. Morgen, en Vrijdaga/vend neemt Peter Pezh met zijn s'af van medewerkers wederom de Stadsgehoorzaal in beslag Men zendt ons volgend communiqué: Zaterdag en gisteren heeft de Liberale Staatspartij haar jaarlij.ksche vergadering gehouden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De vergadering was druk bezocht door afgevaardigden van de afdeelingen uit alle deelen des lands en door vele be langstellende leden. In zijn openingsrede herdacht mr. W C. Wendelaar de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin en stelde aan de vergade ring voor telegrafische gelukwenschen tot HM. de Koningin en het prinselijk paar te richten, waarmede de vergadering geest driftig van haar Instemming bliik gaf docr het zingen van hec eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Nadat de jaarverslagen van den secre taris en den penningmeester zonder debat en zonder hoofdelijke stemming waren goedgekeurd, kwamen aan de orde de voor stellen, welke de commissie van voorbe reiding onder voorzitterschap van jhr. ir. O. C. A. van Lidtjh de Jeude. ingevolge op dracht van de algemeene vergadering van 16 en 17 October jl. had opgesteld. De voorstellen van de commissie waren neergelegd in een rapport, houdende con cepten van een beginselprogram en een aanvullend algemeen program, en in een nota betreffende de organisatie van de party De commissie van voorbereiding was als vblgt samengesteld: - jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. voorzitter. E H. Ebels, mevr, Jeanne Fortanier-de Wit, L. de Groot. J. Smid, ir S. H. Stoffel, A. C. Wessels. H. P. C M. de Witt Wijnen, leden en H. A. Korthals, lid-secretaris. De commissie was van oordeel, dat de geldende beginselverklaring ongewijzigd- moest worden gelaten, omdat in de be staande grondslagen van het Nederland- sche liberalisme haars inziens geen veran dering dient te worden gebracht. De alge meene vergadering heeft zich met deze zienswijze vereenigd. Zij was echter met de commissie van oor deel, dat voor de instandhouding van het liberalisme een voortdurende herziening van haar staatkundige taak in vooruit- strevenden zin noodig is; in verband met de zich steeds wijzigende maatschappelijke structuur. Daarom meende zaidat in dezen Hid het accent van de liberale politiek ver legd diende te worden. Als grondslagen van-het liberalisme had de commissie samengevat: 1. de erkenning van het Christelyk ka rakter van ons volksleven; 2. de historische vrijheidsgedaohtë op geestelijk en stoffelijk gebied; 3. het besef van persoonlijke bestaansver- antwoordelijkheid. De partij wenschte het voeren van een prmcipieele liberale politiek en in verband daarmede werd de naam verkort tot „De Liberale Staatspartij". In de vastgestelde richtlijnen wordt voor opgesteld. dat de Liberale Staatspartij is een nationale party', die zich ten doel stelt het geestelijk en stoffelijk peil van onze bevolking te verhoogen en daarbij de so ciale rechtvaardigheid te bevorderen. Dit doel meent zij alleen te kunnen bereiken in een rechtsstaat. Zij wenscht de Chris telijke grondslagen van de Nederlandsche samenleving te handhaven, maar zij ver langt, dat de overheid zich nimmer richt naar bepaalde kerkelljkè leerstellingen. Met vooropstelling van geestelijke vrij heid, bevordert de Liberale Staatspartij de eendracht van de verschillende bevolkings groepen, door het aankweeken van saam- hoorigheid en verdraagzaamheid. Zij ver werpt derhalve zoowel den rassen- als den klassenstrijd. De staatkundige eenheid, die ls belichaamd in het Koningschap van het Huis van Oranje, stelt zij boven godsdien stige, staatkundige en maatschappelijke verschillen. Als staatsvorm wenscht zij instandhou ding van de constitutioneele parlementaire monarchie. Zij verlangt handhaving van een krachtig gezag door de wettige over heid. De ongeschonden handhaving van ons grondgebied in en buiten Europa acht zy een volstrekte voorwaarde tot handhaving V£fh het vrije volksbestaan. Daartoe stelt zij den plicht tot verdediging door een krachtige weermacht nadrukkelijk vast. Niettemin is zij overtuigd, dat het recht de internationale verhoudingen behoort te beheerschen, zoodat zij vreedzame beslech ting van internationale geschillen zooveel als in haar vermogen is wenscht te bevor deren. De persoonlijke vryheid beschouwt de Liberale Staatspartij als een onmisbaar element van een gezonde samenleving. Met vooropstelling van persoonlijke bestaans- verantwoordelijkheid wenscht de Liberale Staatspartij de bestaanszekerheid te be vorderen. In daartoe strekkende maatrege len moet tot uitdrukking komen, dat sociale verantwoorcleli;kheid niet slechts door de overheid, maar eveneens door individuen en groepen moet worden gedragen. Zij ziet groepsvorming als een natuurlijk gegroeid maatschappelijk verschijnsel en aanvaardt als overheidstaak, deze groepsvorming te controieeren en zooveel noodig te regelen. Zij wenscht dit echter slechts te doen in die gevallen, waarin het gemeenschapsbe lang zulks vordert. Daarbij moeten onre delijke uitingen van individueele en groeps belangen worden bestreden. Met instand houding van een zich op rendabelen grond slag ontwikkelend bedrijfsleven, dat zij als brond van alle welvaart en als voorwaarde van werkgelegenheid beschouwt, wenscht zij sociale voorzieningen en werkgelegen heid te bevorderen, zoo noodig met toepas sing van meer gelijkmatige werkverdee- ling. Zij beschouwt bodemcultuur, handel en industrie, als de voornaamste bronnen van welvaart en acht een welvarende platte landsbevolking een onmisbare voorwaarde voor een krachtig, evenwichtig volksbe staan, waarmede de bestaansmogelijkheid van tal van andere bevolkingsgroepen nauw verband houdt. De party acht het een eisch van sociale rechtvaardigheid, dat het le venspeil ook van het bij de bodemcultuur betrokken bevolkingsdeel in redelijke ver houding staat tot dat van de overige be- volkLngsdeelen. Zij streeft naar verruiming van de voor ziening in de behoeften door bevordering van het vrije ruilverkeer, zoowel in het binnenland als met het buitenland, daarbij overwegende, dat voor ons land een zoo vrij mogelijke uitwisseling van goederen on misbaar is. Bij haar streven naar verrui ming van den binnenlandsohen afzet ver werpt zij autarkische maatregelen. Vaststelling van het standpunt ten op zichte van een conjunctuurpolitiek is aan gehouden in afwachting van de behande ling van het rapport van een commissie, aan welke was opgedragen een onderzoek In te stellen naar de mogelijkheid daarvan. Dit rapport is inmiddels uitgebracht en zal binnenkort in een afzonderlijke studiecon ferentie worden behandeld. Tenslotte heeft de vergadering op enkele punten wijziging gebracht in de organisa tie van de partij, o.a. in de wijze van sa menstelling van het hoofdbestuur, waar door voor de toekomst het contact t-ns- schen de centrale kiesvereenigtngen en hst hoofdbestuur, mede tot bevordering van de propaganda, is verzekerd. In verband daarmede zal binnenkort het hoofdbestuur opnieuw worden samengesteld. MILITARIA. De reserve sergeant L. de Graaf van het 4 eReglment Infanterie, sedert 15 Juli 1927 op wachtgeld gesteld, is bij beschikking van den minister van Defensie met ingang van 1 Maart 1938 weder in actieven dienst her steld en overgeplaatst bij het 8e Regiment Infanterie. De le luitenant C. F. v. d. Berg en de sergeant le kl. A. Hovenin van het 4e Regi ment Infanterie zijn aangewezen voor het volgen van een cursus bij het Regiment Grenadiers van 7 t/m. 19 Februari e.k. Met de a.s. zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen zal de laatste trein van Leiden naar Utrecht ongeveer een halfuur later (22.561 vertrekken met aansluiting op de treinen van Rotterdam en Amsterdam. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier heeft de 47-jarige textielarbeider P. v. d. Linden, wonende In de Waldeck Pyr- montstraat, door zich geheel gekleed te water te begeven, een onbekend gebleven dame gered, die tengevolge van een aanrij ding door een wielrijder ter hoogte van de Leidsche Spaarbank in den Oude Rijn was geraakt. De voorzitter der Leidsche Reddingsbri gade de heer F. v. d Mark, Jullanastr. 43 zal het op prijs stellen, wanneer de dame haar identiteit aan hem bekend maken wil. VISCHPRIJZEN. IJMPIDEN, 7 Februari. Tarbot f. 1.34—1.20 per K.G. Tong f. 1.25— 1.05 idem; Heilbot f. 104—0.50 idem Griet f. 45— 35 per 50 K.G.; Groote schol f. 1715 idem; Midel schol f. 20—15 idem; Zetschol f. 31—21 idem; Kleinschol f. 24—9.50 idem; Bot f. 16— 5 idem; Tongschar f. 442.50 idem; Poontjes f. 127.50 idem; Groote schelvisch f. 3220 j idem; Middel schelvisch f. 3"?20 idem; Klein- I middel schelvisch f. 2516.50 idem; Kleine I schelvisch f. 18—10.50 idem; Groote gul f. 13— 8 idem: kl. Gul f. 12—6 idem: Wijting f. 10.50— 4 idem; Makreel f. 1513 idem; Versche haring f. 8.10—7.65 Idem; Kabeljauw f. 48—22.50 per 125K.G.; Vleet f. 4.40—1.75 per stuk; Leng f. 2.30—1.30 idem; Koolvisch f. 1.20—0.16 idem; Rog f. 2820 per koop. Aan den afslag 16 trawlers: IJM. 179 met f. 1500; IJM. 45 met f. 1360: RO. 16 met f. 2320; RO. 53 met f. 3260; IJM. 83 met f. 1380; IJM. 167 met f. 2640; IJM. 15 met f. 3550: IJM. 49 met f. 3560; IJM. 384 met f. 2340; IJM. 38 met f. 5490; IJM. 60 met f. 2690; IJM. 253 met f. 2700 IJM. 118 met f. 1530;! IJM. 73 met f. 3160; IJM. 159 met f. 1320; IJM. 114 met f. 1480 1 Deen- sche kotter FE. 329 met f. 370.; 1 Engelsche drifter met versche haring LT. 288 met f. 1960 (230 kisten 14 loggers met versche "visch: RO. 1 met f. 780; SCH. 250 met f. 1340; SCH. 6 met f. 980; SCH. 42 met i. 780; K.W. 109 met f. 450; K.W. 75 met f. 470; K.W. 34 met f. 960; K.W. 114 met f. 570: K.W. 127 met f. 850; K.W. 33 met f. 570; K.W. 46 met f. 500; K.W. 132 f. 350 KW. 23 met f. 870: K.W. 40 met f. 500. Behandeling met gesloten deuren. WATERPOLO. WEDSTRIJD POELMEER III. Hedenavond om tien uur wordt in De Over dekte aan de Haailemmerstr?" - ---.M; Poelmeer III—Zwlp I. Vanochtend te half tien is het proces tegen ds. Niemoeller, den bekenden leider der Belijdende Kerk, voor het speciale gerecht in Moabit (Berlijn) begonnen. Eenige honderden personen ver drongen zich bij den ingang van het gebouw, doch slechts eenige bloedverwanten en vrienden van den predikant werden tot de zaal toegelaten. Het rechtscollege, be staande uit drie rechters, trad te half tien precies .binnen, waarna de beschuldigde, die in het zwart gekleed was en bleek zag, werd binnengeleid. Onmiddellijk werd een aanvang met het verhoor gemaakt. De pre sident stelde de gebruikelijke vra gen betreffende de identiteit van van ds. Niemoeller. Te 9.45 was deze formaliteit vervuld, waarna de personen, die haar op speciale kaarten mochten bijwonen, wer den uitgesloten. De procureur verklaarde, dat de behandeling met gesloten deu ren zou geschieden. De gerechts beambten ontruimden de zaai. Onder de aanwezigen werd de bekende predikant Jacobi opge merkt. Men verwacht, dat dc be handeling verscheidene dagen zal duren. Twee-en-veertig getuigen zijn gedagvaard. Het vestigingsbesluit. Minimum eischen Inzake handelskennis. De minister van economische zaken heelt bij beschikking van 5 Febr. j.l. de diplomjj vastgesteld, welke ajgeheele vrijstelling geven van het examen handelskennis. De. genen, die over een dezer diploma's be. schikken, worden, ingevolge art. 4, lij van het vestigingsbesluit slagersbedrijvej, geacht te voldoen aan de minimumeischen van handels kennis. De vestigingswet kleinbedrijf zegt, da! men ten genoegen van de kamer van koophandel en fabrieken moet aantoonen, dat men aan de vestigingselschen voldoet. Te bovengenoemde diploma's geven het verlangde bewijs, zoodat de kamer van koophandel en fabrieken bij overlegging daarvan zonder meer zal aannemen, dat men de vereischte handelskennis bezit. Hoewel deze beschikking uiteraard alleen kan gelden voor de slagersbe- drijven, kan nu reeds worden mede gedeeld, dat ook voor alle andere be drijven, waarvoor vestigingseischrn worden afgekondigd, de genoemde di ploma's algehcele vrijstelling voor han delskennis zullen geven. In de tweede plaats is thans vastgesteld, dat de volgende diploma's, akten en over gangsbewijsstukken op het examen han delskennis vrijstellingz uilen geven voor A. boekhouden en handelsrekenen. prat- tijkdiploma boekhouden afgegeven dooi: 1. de federatie van handels- en kantoorbe dienden vereenlglngen; 2. door de vereen:- ging van leeraren in de handelsweten schap; 3. door de vereeniglng van leeraren in talen en handelscorrespond. genaamd „Llteh"; 4. door de vereeniglng van leeraren in het boekhouden; 5. door de stichting, tot 1935 afgenomen door de R.K. vereeni glng van leeraren tot bevordering van hrt handelsonderwijs; 6. einddiploma 3- of 4 Jarige handelsdagschool. B. Nederlandsche taal en handelscor respondentie: overgangsbewijs naar .ie k klasse H.B.S.; diploma 3-jarige H.B.S.; einddiploma 3- of 4-jarige handelsdag school; practljkdiploma voor één der talen afgegeven door de onder a. genoemde ver- cenlgingen, federatie of stichting; einddi ploma (M.)U.L.O.-school; overgangsbemii naar de 4e klasse gymnasium of lyceum; akten L.O. Binnen korten tijd zullen nog nader be slissingen bekend gemaakt worden in hoe verre hierboven nog niet genoemde diplo ma's.voor bepaalde vakken vrijstelling ge ven van het examen. Zulks is onder meer het geval met de diploma's van de han delsavondscholen. Voorts kan worden gemeld, dat dc mi nister de overgangsmaatregelen speciaal voor ouderen in het bedrijf heeft vastge steld. De minister maakt hierbij gebruik van hem bij het vestigingsbesluit slagersbe drijven gegeven bevoegdheid om een ver klaring af te geven, dat men aan de mi nimumeischen van handelskennis voldoet (alt. 4, lid 2 sub c.) Voor een dergelijke verklaring komen in aanmerking zij, die op 1 Juli 1938 minstens 32 jaar zijn, indien zij: a. op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer en mits zij 5 iaat in detailhandel, ambacht of kleine nijver heid werkzaam zijn geweest; b. zoons of dochters van een gevestigde» ondernemer ten aanzien van de opvolging van hun vader, mits zij 5 jaar in detail handel, ambacht of kleine nijverheid werk zaam zijn geweest; c. personen, die op 1 Januari 1937 optra den als vennoot in een gevestigde ondernej mlng en 5 jaar in detailhandel, ambacht' kleine nijverheid werkzaam zijn geweest; d. filiaalchefs, die op 1 Januari 1938 1 zoodanig optraden en reeds 5 Jaar in de tailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest. Hieruit blijt, dat iemand die op 1 Juli as minstens 32 jaar is en aan de hierboven- vermelde vereischten voldoen, onder over legging van bewijsstukken een verklaring van den minister kan vragen. De afgifte van deze verklaring brengt derhalve mee. dat de bezitter van de verklaring vrijgesteld is van het examen handelskennis. Voorts is nog bepaald, dat zij, die op Juli 1938 den 25-jarigen leeftijd bereikt heb ben een eenvoudiger examen mogen afleg gen. Dit examen zal alleen mondeling zP Het schriftelijk gedeelte wordt vervangen door een bijzondere toetsing van de reeds door hen in de praktijk opgedane ervaring- Voor een zoodanig examen komen echter alleen in aanmerking, zij, die kunnen be wijzen dat zij minstens 5 jaar in detad' handel, ambacht of kleine nijverheid werK- zaam zijn geweest. Op het oogenblik zijn reeds 200 cursus sen, verspreid over het geheele land, opge richt, terwyl tevens spoedcursussen bestaan voor degene, die voor het hierbovenver- melde eenvoudiger examen handelskennis in aanmerking komen. Bovenstaande regelingen gelden enkel te» aanzien van de handelskennis. Ook nopen* de vakbekwaamheid, in het bijzonder be treffende de ouderen, zijn regelingen in be werking. HET NIEUWE BEURSGEBOUW TE ROTTERDAM. De N.V. „De Beurs van Koophandel" 'Jj Rotterdam heeft hedenmorgen In notarishuis te Rotterdam door den arew* tect, den heer J. F. Staal, doen aanbrs1^ den het afbouwen van het beursgebe11» aan den Coolslngel. Ingekomen waren' biljetten. De laagste inschrijf ster was de Ned. A»; neming Maatschappij te Den Haag w f. 1.251.900 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2