STARK's S Binnenland Het gebeuren in Duitschland LESDSCH DAGBLAD, Maandag 7 Februari 1938 Vierde Blad No. 23886 78ste Jaargang I Hlill O pasta U kunt ze herkennen aan GEMENGD NIEUWS Nog geen volledige opheldering „Hebt U iets tegen me?1' Prinses Armgard naar Duitschland vertrokken. Prinses Armgard is gisterochtend per trein van het station Baarn naar Duitsch land vertrokken. H. M. de Koningin maakte een fietstochtje. Daartoe aangelokt door het fraaie weer heeft H. M. de Koningin gister middag te ongeveer half drie een fiets tochtje gemaakt in het park van het paleis Soestdijk en in het Ovcrbosch. Overeenstemming in scheeps bouw te Rotterdam. Een loonsverhooging van 1.5 a 8 pCt. De drie bonden van metaalbewerkers te Rotterdam hebben Zaterdagmiddag verga derd met hun leden, die werkzaam zijn op de scheepswerven te Rotterdam en I Schiedam iRotterdamsche Droogdok-Mij., Wilton Feyenoord, P. Smit Jr. enz.) De voorstellen der organisaties: 10 pCt. loonsverhooging, een week vacantie en een andere regeling voor het ploegenstelsei, zijn door de werkgevers beantwoord met tegenvoorstellen: loonsverhooging met 2 cent per uur op 19 Februari en nogmaals met 2 cent in Augustus. I Samen alzoo 4 cent per uur of een loons verhooging van 7'/. a 8 pCt. Voorts een volle week vacantie, vallende in de schoolvacantie. De regeling voor het werken in ploegen zal nader door een commissie uit werk gevers en werknemers worden onderzocht. De metaalbewerkersbonden hebben hun leden geadviseerd deze tegenvoorstellen aan te nemen, hetwelk zoowel de ledën van den Christ., den R.-K. als van den Algemeenen Bond Zaterdagnamiddag heb ben gedaan. (Hbld.) SCHOOL VOOR RESERVE-OFFICIEREN DER CAVALERIE. Nieuw gebouw te Amersfoort. Or.der groote belangstelling van militaire rijde is Zaterdag op het terrein van de kazerne bereden wapens te Amersfoort een nieuw gebouw van de school voor reserve- olfi"ieren detr cavalerie geopend Voordat de eigenlijke plechtigheid plaats vond. wer_ den de leerlingen der school, welke zich voor het gebouw hadden opgesteld, ge ïnspecteerd door den inspecteur der cava lerie. kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. In zijn openingswoord sohetste deze de ERO.C. als een belangrijk militair insti- ijit. waar de reserve-officieren op uiterst, cauwgezette wijze worden bekwaamd voor hun gewichtige taak in het leger. Nadat spreker de vlag in top had geheschen, riekte hij de leerlingen op, onder alle om standigheden bldjik te geven van hun trouw aan vorstin en vaderland. Namens de oud-leerlingen werd het voord gevoerd door den reserve eerste- hiltenant van Pallandt. Deze bood een volledige serie uniformen aan, door de cavalerie sinds 1813 gedragen Nadat een gevelsteen, voorstellende St Joris en de Draak, eveneens een geschenk van de oud-leerlingen, was onthuld, werden meer. dere toespraken gehouden. T. H. TIKTAK OVERLEDEN. In Groningen is na een korte ongesteld heid. op 65-jarigen leeftijd, overleden de heer T. H. Tiktak, sedert 1911 directeur van den bekenden koffie- en theehandel aldaar. De begrafenis zal geschieden a.s. woensdag op Esserveld. EEN KRANIGE WANDELAAR GING HET PRINSELIJK PAAR GELUKWENSCHEN. Gisterochtend te 10 uur verscheen aan het hek van het paleis Soestdijk de 56- jarigf heer Wuyster uit Rotterdam, die namens de vereeniging van oud-strijders .Het Vaderland Getrouw" de gelukwen sen aan het prinselijk paar kwam over brengen. De heer Wuyster was van Rotterdam af komen loopen. Zaterdagavond om 8 uur "as hij vandaar vertrokken. Te ongeveer 12 uur heeft de burgemees- tor van Baarn hem ontvangen en hem als herinnering aan dezen tocht een medaille overhandigd, welke aan de eene zijde de beeltenis van het paleis draagt, terwijl de andere zijde de figuren van een vrouw met oen baby vertoont. Te 12 uur vertrok de heer Wuyster weer to voet naar Rotterdam, waar hij des nachts om 2 uur aankwam. EVANGELINE BOOTH NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen, zal de kommandan- van het Leger des Heils, Evangeline Booth, in den loop van dit jaar een bezoek aan ons land brengen. Zij komt ter gele genheid van het jaarlijksche congres, van f tot 24 Juni a.s., van officieren van het Eoger des Heils in Nederland. Op 22 Juni "ordt in Baarn de z.g. „groote velddag" Ecnouden, waar de kommandante waar schijnlijk het woord zal voeren. Het. jaarlijksche officieren-congres wordt Khouden in het Conferentiehuis te Lun- teren. VERSPREIDE BERICHTEN. De Commissaris van Politie te Haar lem geeft belanghebbenden in overweging, alvorens in te gaan op aanbiedingen van Bejiman Isaak Swart. geboren te Haarlem, 6 'cbruari 1906, advertentiecolporteur, wo- ber.de aldaar, Leidsche vaart 90, tot het „hemen van advertenties in door hem a te geven z.g, voetbalwedstrijdprogram- eerst inlichtingen in te winnen aan bureau, Smedestraat 9, afd. recherche. Bovenstaande foto, die een onzer lezers ons uit Engelberg in Zwitserland zond, toont wel zeer duidelijk hoe men zich tot ver buiten onze landsgrenzen verheugt over de geboorte van Prinses Beatrix. DE NEDERLANDSCHE TENTOON STELLING TE CAIRO. Zaterdagavond is te Cairo, in tegenwoor. digheid van tal van autoriteiten, waar onder een vertegenwoordiger van Koning Faroek van Egypte, de Nedertandschc ten toonstelling geopend, wel'ke ten doel heeft een indruk te geven van de plaats, welke Nederland op velerlei gebied in de inter nationale samenleving inneemt en de zakelijke betrekkingen tusschen Nederland en Egypte te versterken. De Egyptische minister van handel en industrie heeft daarbij een toespraak ge houden, waarna de Nederlandsche minister van economische zaken. mr. M P. L Steen, berghe een rede hield voor de microfoon van' de Phohi, welke op de expositie werd beluisterd. "hiei foil -vw*i qvSckiM&eto. 4720 (ingez. Med.) hun hartvorm, want Mijnhardtjes zijn geen ronde, maar hartvormige cachets en onder scheiden zich van alle goede middelen die tegen Kou, Griep en allerlei pijnen bestaan, doordat zij veel vlugger en afdoender hel pen en zoo den duur van Uw ongesteldheid belangrijk verkorten. - Koker 12 st. 50 ct. Proefverpakking 2 st. 10 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. 5762 (lngez Med Verduistering van boter op groote schaal te Haarlem. De dader en drie helers gearresteerd. De Haarlemsche politie heeft den 38- jarigen M. gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van een partij boter, ter waarde van ongeveer f. 3300, ten nadeele van de melkinrichting „Hafam" waar hij als chauffeur in dienst is geweest. Hij bediende daar o.m. het rayon Zandvoort. maar nam voortdurend grootere hoeveelheden boter mede, dan er door de klanten besteld was, hetgeen hij gemakkelijk kon doen, daar er slechts eens per drie maanden gecontroleerd werd. De boter verkocht hij aan drie inwoners van Zandvoort en het daarvoor ontvangen geld wendde hij ten eigen bate aan. De zaak kwam aan het licht, doordat M. steeds brutaler werd en grootere hoe veelheden boter wegnam, hetgeen ten slotte tot een onderzoek door de directie leidde. M. is toen onmiddellijk ontslagen maar de directie deed van het geval geen aangifte bij de politie. Toen echter dezer dagen in het kantoor van de „Hafam" werd ingebroken en de politie een onderzoek instelde, waarbij zij ook om inlichtingen vroeg naar personen thans of voorheen bij de zaak werkzaam, kreeg zij tevens kennis van de vroeger ge pleegde verduistering van boter. Onmid dellijk stelde de politie een nader onder zoek in, met het gevolg dat de gewezen chauffeur M. gearresteerd werd en de drie afnemers van de boter in verhoor werden genomen. Tegen deze laatsten ls ter zake van heling procés-verbaal opgemaakt, ter wijl M. werd ingesloten. GEEN VOORRANG VERLEEND. Autoremmen bovendien niet in orde. Gisteravond omstreeks acht uur is op den Koningsweg, te Den Bosch een ern stige aanrijding gebeurd. Een personen auto, bestuurd door den heer C. van H. uit Waalwijk, verzuimde voorrang te ver- leenen aan den motorrijder P. B. uit Eind hoven die als duo-passagier den heer G. K. uit 's-Hertogenbosch meevoerde. Het gevolg was, dat beiden tegen den grond werden geslingerd, waarbij B. zwaar been letsel opliep en zijn duopassagier met een zware hersenschudding werd opgenomen. De gewonden zijn naar een ziekenhuis opgebracht. De motor is geheel vernield. Bij onderzoek is gebleken, dat de remmen van de auto niet in orde waren. GEVOLGEN VAN ROEKELOOSHEID. In een woning aan de Snoekstraat te Rotterdam heeft de 20-jarige dochter des huizes, terwijl zij aan het schieten was met een windbuks, waarbij als projectiel stalen pluimpjes worden gebruikt, bij wijze van grap aangelegd op haar moeder. De buks ging af en het pluimpje trof de moeder juist in het rechteroog. De vrouw is naar het ooglijdersgesticht vervoerd. Naar men vreest, zal zij tengevolge dezer roekeloosheid het oog moeten missen. VREEMDE VONDST BIJ HET BAGGEREN. Onlangs zijn tijdens het baggeren in het water van de Waldeck Pyrmontkade te Den Haag een aantal revolvers, een alarmpistool en enkele patronen opgehaald. De bagger- werkzaamheden zijn intusschen doorgegaan zonder dat nog meer van dergelijke voor werpen naar boven zijn gehaald. Zaterdag echter is het ter plaatse gevonden wapen arsenaal niet onbelangrijk uitgebreid. Niet minder dan 303 scherpe revolverpatronen benevens 15 geweerpatronen zijn tusschen de gebaggerde modder gevonden en aan de politie overhandigd, die nu tracht de herkomst vast te stellen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat men daarin zal slagen. Hdt, vermoeden, dat de vreemdsoortige vondsten verband houden met ernstige relletjes, welke een jaar of vijf geleden in de omgeving van de Waldeck Pyrmontkade plaats hebben gehad, ls zeer zelker gewet tigd, hoewel elk bewijs daarvoor alsnog ontbreekt. MISDRIJF TE BERGHEM? Te Berghem bij Oss is de 42-jarige boe renzoon R. in een weiland gevonden. Hij bleek zwaar gewond te zijn en is spoedig overleden. In het dorp doen allerlei ge ruchten de ronde doch de politie heeft nog geen enkel spoor gevonden. Van Duitsche zijde worden bij voortdu ring alle berichten die in het buitenland zijn verspreid, onjuist genoemd, doch op heldering wordt daarnevens niet gegeven, zoodat men nog altijd in het duister tast omtrent den juisten gang van zaken. De „Temps" publiceert een uit Bazel ge dateerd telegram van een bijzonderen cor respondent. dat een fantastisch klinkend relaas behelst van de gebeurtenissen, welke aan de reorganisatie van de regeering, te Berlijn vooraf zouden zijn gegaan. Voor de opstelling van de programrede voering, die Hitier op 30 Januari zou uit spreken, ging hij, zooals ieder jaar ge bruikelijk is, over tot een zeker aantal raadplegingen in zijn villa te Berchtesga- den. Tijdens deze besprekingen diende de rijksweer verscheidene verzoeken in. Zij eischte aftreden van von Blomberg en concentratie in de handen van den opper bevelhebber van de machtsbevoegdheden ten aanzien van het leger, de marine en het luchtwapen. Voorts oefende zij leven dig critiek uit op de Duitsche buitenland- sche politiek. Zij sprak zich uit tegen te nauwe samenwerking met Italië, tegen in terventie in Spanje, tegen samenwerking met Japan en bepleitte een toenadering tot Londen, een ontspanning tusschen Berlijn en Parijs en vooral een ontspan ning, gevolgd door een toenadering tot Moskou. De zware industrie en de grootgrondbe zitters, die eveneens geraadpleegd werden, oefenden levendige critiek uit op het vier jarenplan van Goering. De rijkskanselier hoorde deze klachten aan zonder een standpunt te bepalen. De atmosfeer was echter vrij geladen. Op dat oogenblik kwam Himmler tus- schenbeide, hij overhandigde Hitier een dossier, waarin vastgesteld werd, dat een zeker aantal generaals van de rijksweer. met von Fritsch aan het hoofd, behoorden tot een geheime organisatie, die er naar streefde den tweeden zoon van den kroon prins op den troon te plaatsen. Himmler staat bekend voor zijn gevoelens van wan trouwen ten opzichte van de rijksweer. Zoo heeft dezen zomer het gerucht de ronde gedaan, dat Himmler, die door zijn agen ten in Rusland op de hoogte gebracht was van zekere onderhandelingen tusschen den Duitschen generalen staf en dien van het roode leger, de Russische ambassade te Berlijn een pak documenten ter hand heeft gesteld, waarin het bestaan aange toond werd van deze verborgen betrekkin gen. Een proces te Moskou en de terecht stelling van maarschalk Toechatsjerfskl waren er het gevolg van. Tegen het einde van Januari hing een sfeer van angstige spanning in Berlijn en deed het gerucht de ronde, dat Himmler zou overgaan tot arrestatie van een zeker aantal generaals der rijksweer. Toen be sloot von Fritsch. die monarchistisch ge zind is, stoutmoedig op te treden. Hij riep een zeker aantal generaals in zijn huis bijeen om tezamen met hen een plan van weerstand op te stellen. Op 28 Januari, des morgens, bezette een compagnie rijksweer het paleis, dat in de Wilhelmstrasse staat op No. 64, vlak bij de kanselarij. Tegelij kertijd werden op sommige strategische punten der hoofdstad schikkingen getrof fen om een vermetelen slag van de Gesta po te beletten. De bei<ïe dagen van 28 en 29 Januari verliepen te Berlijn in angstige spanning. Een vrij groot aantal bekende persoonlijkheden die min of meer bij het complot betrokken waren, verlieten over haast de hoofdstad. In den avond van 29 Januari vernam men toen. dat Hitier het ontslag van von Blomberg dat door de rijksweer geëischt was, had onderteekend en dat van von Fritsch, die schuldig was aan ernstige overtreding der discipline. Von Fritsch, die den volgenden dag van zijn ontslag op de hoogte gebracht werd, gaf te verstaan, dat hij niet van plan was zich te onderwerpen. Op 31 Januari begon generaal Keitel zijn besprekingen met Hit- Ier. Deze besprekingen werden in den loop der volgende dagen voortgezet. De rijks weer ging er mee accoord, dat de „royalis tische groep" verwijderd werd en kreeg in ruil bekrachtiging van haar eischen: in de eerste plaats haar volledige autonomie, vervanging van von Blomberg door Keitel. Geen enkele tusschenpersoon werd tus schen hem en Hitier toegestaan. De po gingen van Goering en Himmler om zich meester te maken van het ministerie van oorlog waren verijdeld. In de tweede plaats kende Hitier de rijksweer de hervorming toe, die Daladier kort geleden in Frankrijk heeft ingevoerd ten gunste van generaal Gamelin. Tenslotte ruimde Hitier de rijks weer een plaats in bij het toezicht over de buitenlandsche politiek door haar drie ze tels te geven in den geheimen raad, die geroepen zal zijn alle belangrijke beslis singen te nemen over de buitenlandsche politiek. Het is waarschijnlijk, aldus besluit het telegram In le Temps dat na de bewogen dagen, die Berlijn zoo juist heeft doorge maakt, de hartstochten eenigen tijd tot bedaren zuilen komen. Zonder twijfel blij ven er heel wat oorzaken voor botsingen en conflicten over. De rijksweer schijnt voldoening te hebben gekregen, maar wat wordt er van de eischen, die Hitler gesteld zijn door de zware industrie en de Jun kers ten opzichte van de economische po litiek van Goering? Dat is een nog ern stiger probleem en nog belangrijker dan dat der autonomie van de rijksweer. De geheeie ontwikkeling van de binnenland- sche en de buitenlandsche politiek van Duitschland is misschien afhankelijk van zijn bevrijding van het door Goering, te gen den wil van Schacht, opgelegde eco nomische systeem. Zoo staan de zaken. Wat hiervan allemaal juist is De rijks weer-organisatie. Het belang van de in het opperbevel van het Duitsche leger doorgevoerde reorganisatie, blijkt uit het feit, dat 49 generaals, onder wie 20 hoofdgene- raals, door de wijzigingen worden ge troffen en dat 14 generaals, buiten von Blomberg en von Fritsch, hun pensioen hebben gekregen. Hitler en Mussolini. Naar Stefani meldt, heeft Mussolini aan Hitier het volgende telegram gezonden: „In mijn hoedanigheid van minister van Italië's gewapende macht en ook persoon lijk wenscli ik uiting te geven aan mijn voldoening en aan die van het Italiaan- sche volk over het feit, dat Uwe Excellen tie zich belast heeft met het oppercom mando van de geheeie gewapende macht van het rijk. BRAND TE MAASTRICHT IN STEENFABRIEK. Door onbekende oorzaak is Zaterdagmid dag brand ontstaan in de steenfabriek der firma De Waal. aan den Tongerschen weg te Maastricht. Toen de brand door eenige buurtbewo ners werd ontdekt, sloegen de vlammen reeds uit het dak, en grepen zóó snel om zich heen, dat weldra de geheeie fabriek in lichter laaie stond. De inmiddels ge alarmeerde brandweer begon aanstonds met zes spuiten het vuur te bestrijden, doch zij kon niet verhinderen, dat het ge bouw geheel uitbrandde. In totaal waren in de fabriek negen kamers met steenen, samen bevattende ongeveer 150.000 stuks, gevuld, zij werden verwarmd met z.g. vuurputten. De brand ls ontstaan op de droogkamers, waar geen steenen waren opgeslagen. Het vermoeden bestaat dat hier vonken uit de vuurputten zijn gevallen, waarna, door de groote droogte van het hout, de brand is ont staan. Het bedrijf is tegen brand verze kerd. DE VECHTPARTIJ MET DOODELIJK GEVOLG TE TEGELEN. In aansluiting op het bericht inzake den dood van den elfjarigen van Wijlick, die na een vechtpartij tusschen schooljongens wegliep en ineenzakte na met een riem geslagen te zijn. kan nader worden gemeld, dat uit, het sectie-onderzoek, verricht door dr. Hulst uit Leiden, is gebleken, dat Van Wijlick is overleden ten gevolge van in spanning, voortvloeiende uit een abnor male hartvergrooting. Van doodslag is ab soluut geen sprake. Den jongens Peelen en Kusters treft geenerlei schuld. Dat Van W. na de vechtpartij overleed is een toevallige omstandigheid, die zich, gezien zijn hartgebrek, bij iedere opwin ding of inspanning kon voordoen. BUITENLANDSCH GEMENGD. MILITAIRE AUTO VERONGELUKT. Zaterdagavond reed een Belgische mili taire auto te Neervoeteren bij Bourg- Leopold tegen een boom. Vijf soldaten, deel uitmakende van de grenswacht te Maeseyck werden in ernstig gewonden toestand overgebracht naar het hospitaal van het kamp van Beverloo. vraagt meneer Beunhaas, Ik beschouw dezen maatregel als te zijn bestemd om de kameraadschappelijke be trekkingen tusschen onze gewapende machten en onze regeeringsvormen te versterken. Mijn hartelijkste gelukwen- schen" De duce heeft telegrafische gelukwen- schen gezonden aan Goering, Von Ribben- trop en Von Neurath. Deze laatsten ont vingen ook telegrammen van den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. De Fuehrer en rijkskanselier zond een danktelegram, waarin het o.m. heet: „Ik zal het ook in de toekomst als mijn taak beschouwen, de politieke en cultureele betrekkingen, die tusschen Duitschland en Italië thans reeds bestaan, verder uit te breiden en te consolideeren en aldus de handhaving van den vrede en van de cul tuur der wereld te dienen". De bezetting; der diplomatieke posten. Naar uit politieke kringen te Weenen gemeld wordt, zou von Papen den gezant te Salamanca. Stoehrer. op diens post ver vangen. Stoehrer zou tot ambassadeur te Londen benoemd worden. De als nieuwe ambassadeur te Rome gedoodverfden Hans Franck, is 38 jaar oud en een intiem vriend van Mussolini. Hij is voorts president der Duitsche rechtsacademie en leider der Duitsche rechtskundigen. Hij heeft her haalde malen bezoeken gebracht aan Italië. Neen, meneer Beunhaas, tegen U per soonlijk hebben we niets. U bent een beste, brave, ijverige Beunbaas. Maar van behangen verstaat U geen sikkepit. Dat doet U altijd fout, U bent in staat - U neemt ons niet kwalijk? - om het mooiste behangsel grondig te bederven: U knoeit met de pap en U plakt de naden scheef of verkeerd. Toe, doe dat schort af, breng dien emmer terug naar Uw vrouw en 5739 (lngez. Med.) BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Te Naziet Khalaf in Boven-Egypte heeft de verkiezing van het dorpshoofd aanlei ding gegeven tot een bloedige vechtpartij. De aanhangers van twee candidaten ge raakten in een hevig gevecht gewikkeld, waarbij van geweren gebruik werd ge maakt. Het gevolg was, dat tien personen werden gedood en 48 gewond. VIJFTIEN PERSONEN BIJ SPOORWEG ONGELUK GEDOOD. Bij een spoorwegongeluk nabij Goyaz, in het binnenland van Brazilië, zijn 15 per sonen gedood en ongeveer honderd ge wond. BADGASTEN IN DEN STORM. Naar uit Sydney gemeld wordt zijn aan het strand aldaar tweehonderd baders tengevolge van een plotseling opstekenden storm de zee ingedreven. Een reddings corps van zeventig man stelde moedige reddingspogingen in het werk en slaagde er in de meeste baders behouden aan land te brengen. Vier personen zijn echter ver dronken. MOORD OP ZESTIENJARIGEN JONGEN. Gisteren is het lijk van een zestienjaren jongen gevonden in het protestantsche se minarie te Oxford Wycliffe Hall. op een terras, dat de studenten des zomers als slaapplaats gebruiken. Het onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van een student. Het slachtoffer was bediende in het se minarie. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. 3 dooden, 15 gewonden. Op 500 M. afstand van het station Ran- donnai in het departement de l'Orne zijn. op den spoorweg van Mortagne naar l'Aigle twee motortreinen met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werden drie personen gedood en vijftien gewond. De toestand van twee der gewonden is hopeloos. DUITSCH SCHIP MET MAN EN MUIS VERGAAN? Op het drukke gedeelte van de Noordzee tusschen Norderney en Borkum schijnt zich een tragisch scheepsdrama te hebben af gespeeld. Het 2000 ton metende Hamburg- sche vrachtschip .Richard Borchardt" met een bemanning van 18 koppen aan boord, dat 25 Jan. uit de haven van Altona ver trokken was met een lading kolen aani boord voor Spanje, is spoorloos verdwenen. Het schip raakte direct na het uitvaren, van. de haven in een zwaren storm. Bij Helgoland zijii in de laatste dagen wrak stukken aangespoeld, die onmiskenbaar van het Hamburgsche schip afkomstig zijn oa. deelen van de commandobrug en een lamp. DOOR EEN BOTSING MET EEN AUTO. Op een spoorwegovergang in Arkansas (V. St.) is een personentrein in aanrijding gekomen met een auto. De trein ontspoor de en zes menschen vonden den dood. Hi-hi er zitten geen remmen aan en ook geen stoplicht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13