De Leidsche Begrooting voor 1938 LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Zaterdag 5 Februari 1)38 KERK- EK SCHOOLNIEUWS Officieele Crisispublicaties Antwoord van B. en W. op het sectie-verslag Mooie gave handen IJN/T IN HTTlllEN^j WEERBERICHT. met AKKER's KLOOSTERBALSEM AGENDA m. isiot). Overige sociale voorzieningen. Door het College is een Commissie in gesteld. ten einde in zake het venters- vraagstuk van advies te dienen. De Com missie hoopt haar rapport binnen niet te lang tijdsverloop uit te brengen. Met betrekking tot de zorg ten aanzien van geestelijk onvolwaardigen is besloten een commissie in te stellen, ten einde in zake deze materie voor te lichten. Verder zijn stappen gedaan, om in deze gemeente te komen tot oprichting van een afdeeling van de Vereeniging „Arbeid voor Onvol waardigen", die zich de zorg van onvol waardigen, andere dan geestelijk delecten en blinden, zal kunnen aantrekken. Leidsche Duinwater-Mij. Ten aanzien van den prijs van het duin water kan gezegd worden, dat de tarieven bij de oprichting van de L.D.M. vrijwel overeenkomstig die van de Amsterdamsche Waterleiding werden vastgesteld. Sedert werden in Amsterdam de tarieven herhaalde malen verhoogd, hetgeen in Leiden niet geschiedde. Het gevolg daar van is. dat het water voor de minder ge situeerden in Amsterdam duurder is, en voor de beter gesitueerden zelfs aanmer kelijk hooger dan in Leiden. In Bloemendaal betalen de afnemers rond f. 0.18 per M3.. hetgeen inderdaad lager is dan ten onzent. Hierbij dient ech ter te worden bedacht, dat, naar de Leid- zijn een sieraad voor dames en meisjes. Ook bij allerlei huishoudelijke arbeid blijven zij altijd gaaf, zacht en blank indien deze verzorgd worden met witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 5691 (Ingez. Med.) „HET RESIDENTIE-ORKEST". 5de Abonnements-concert. Donderdag a.s. heeft het 5de Abonnements concert van ..Het Residentie-Orkest" plaats in de Stadsgehoorzaal. Soliste is: Ankie v. Wicke- voort Crommelin, zang. Dirigent: Antonio Yotto. Het prograpima bevat werken van iSJethoven, Mozart. Debussy en Ravel. Barometerstand, Gistermiddag 2 uur: 776. Hedenmiddag 2 uur: 775. BINN'ENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste stand 777.7 te München. Laagste stand 738.3 te Reykjavik en Isafjord. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Matige tijdelijk toenemende van Zuid tot Noord-West ruimende wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Kouder. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Het gebied van hooge luchtdruk over Mid den-Europa verplaatste zich nog iets naar het Noord-Oosten. De kem handhaafde zich even wel over Beieren. De depressie bij IJsland vulde gedeeltelijk op. zij verplaatste zich een weinig Oostwaarts. Een scherpe secundaire ligt over Ierland. In het hoogedrukgebied heerscht stil, veelal helder weer, met plaatse lijk echter nevel of mist. In het overige deel van het waarnemingsgebied waaien matige tot krachtige Zuidelijke tot Westelijke winden met vrij zware bewolking en regen of sneeuw langs de Noorsche kust en regen ln Schotland en Noord-Ierland. In Scandinavië steeg de tem peratuur nog. er komt alleen nog lichte vorst voor. Als gevolg van de nachtelijke uitstraling daalde de ochtendtemperatuur in het hooge drukgebied. zoodat ook in West-Frankrijk en Zuld-Duitschland hedenmorgen een gebied met lichte vorst lag. Met uitzondering van dit gebied is de temperatuur in het geheele waar nemingsgebied nog boven normaal. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. '41 gr. F.). 12 uur 's middags 8 gr.' C. (46 gr. F). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 6.09 uur; nam. te 18.23 uur. Voor Maandag. Voorm. te 6.51 uur; nam. te 19.11 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS. Zaterdag van 5.23 uur n.m. tot 7.04 uur v.m. Zondag van 5.25 uur n.m. tot 7.03 uur v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 5 Febr.: op 8.56 uur; onder 23.06 uur. 6 Febr.: op 9.21 uur. sche Duinwater Maatschappij mededeelt, Bloemendaal het water tegen kostprijs le vert. Voorts moet nog in aanmerking wor den genomen, dat dit bedrijf door de gun stige ligging een kleine prise d'eau heeft te onderhouden en ook veel minder tran sportleiding noodlg heeft dan de L.D.M., zoodat minder kapitaal behoefde te wor den geïnvesteerd, hetgeen weer met zich mede brengt, dat de vaste lasten, als rente en afschrijving, lager zijn. Uit hygiënische overwegingen is het wenschelijk, dat minima gesteld worden. Deze wenschelijkheid is ten duidelijkste gebleken in plaatsen waar dit niet ge schiedde. Het aanschaffen van de noodige sani taire artikelen, als closets, baden en vaste waschtafels zou nj. door het invoeren van een metertarief zonder minimum sterk worden tegengegaan, terwijl in zeer vele gevallen de bestaande closets zoodanig gebruikt zouden worden, dat gevaar voor de volksgezondheid zou kunnen ontstaan. Een en ander werd bevestigd in een onlangs gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, af deeling „Hygiëne", waarin in een lezing uitdrukkelijk werd gewezen op het gevaar van te laag waterverbruik in gevallen van ongelimiteerd metertarief, waardoor epi demieën kunnen ontstaan, die dan ook ge vaarlijk worden voor hen, die wel voldoen de water gebruiken. Dergelijke toestanden mag een waterlei dingbedrijf niet in de hand werken, daar een waterleiding toch in de eerste plaats de hygiënische belangen behoort te die nen. De minima dienen wel volgens een alge- meenen regel te worden vastgesteld. In Leiden geschiedt dit naar het aantal ver trekken. „Vanzelfsprekend is het zeer moei lijk zoo niet onmogelijk een rege ling te treffen, die iedereen bevredigt. Bovendien is gebleken, dat het minimum slechts in zeer enkele gevallen niet wordt bereikt. Over 1936 werd bij een totaal ontvangst van f. 600.000 voor Leiden slechts een bedrag van rond f. 3500 als aanvul ling-minimum betaald. Hieruit blijkt wel, dat de gestelde mini ma zeker niet te hoog zijn. terwijl als ze ker aangenomen kan worden, dat indien het minimum zou vervallen, het verbruik van zeer velen abnormaal zou dalen, het geen momenteel weliswaar in het voordeel van de L.D.M. zou zijn, doch, zooals reeds werd betoogd, de volksgezondheid zou schaden. Het betalen van een zeker minimum is ock uit financieel oogpunt te verdedigen. De kosten van een waterleidingbedrijf be staan voor een groot gedeelte uit vaste lasten, n.l. uit rente en afschrijvingen van het geïnvesteerde kapitaal en zijn onafhan kelijk van de af te geven hoeveelheid wa ter. Dat ieder daar een vast recht in be taalt (dit is hier ter plaatse sterk pro gressief) is billijk te achten. Wat de voorstellen van den heer Man- ders betreft zij opgemerkt, dat het mini mum in vele gevallen niet behoeft te wor den overschreden, indien een economisch gebruik van het water wordt gemaakt. Het minimum van het metertarief ligt altijd onder den abonnementsprijs. Het metertarief is dus. voor de afnemers beduidend voordeeliger dan het bestaande abonnementstarief. Dat zij, die meer water afnemen, meer moeten betalen is toch lo gisch. In de behoefte aan een laag tarief voor de minder gesitueerden wordt voorzien door het bestaande „Buitengewoon tarief voor Arbeiderswoningen" hetgeen geen wij ziging zal ondergaan. Momenteel bestaan er nog plm. 2.600 aansluitingen in Leiden, waarover het water volgens dit tarief ge leverd wordt, (totaal f. 5.50 per jaar). Te vens bestaan er abonnementen van f. 10 tot f. 15 per jaar. Deze zullen eveneens gehandhaafd worden. Opgemerkt dient te worden, dat op vele plaatsen juist bij hen, die het water vol gens bovengenoemde lage tarieven betrek ken, groote watervermorsing wordt gecon stateerd, o.a. bij het door middel van slan gen naar bulten brengen van water, zon der dat men de moeite neemt de kraan af te sluiten. Het eenig mogelijke verweer is dan het plaatsen van een controle-me ter, hetgeen meestal afdoende helpt. Invoering van een tarief, waarbij reke ning gehouden wordt met groote gezin nen achten B. en W. practlsch niet uit voerbaar. De netto-kosten van een M3. water kun nen worden gesplitst in vaste en variabele kosten. De eerste bestaan in hoofdzaak uit rente en afschrijvingen van het geïnvesteerde kapitaal, de laatste bestaan uit loonen, sa larissen, kosten van electrischen stroom en wat verder noodlg is, om het bedrijf gaan de te houden. De vaste kosten bedragen ongeveer f 0.14 per M3. De variabele kosten bedroegen plm. 2 jaar geleden ongeveer f.0.06 per M3. en thans tengevolge van ratlonallsee- rlng van het bedrijf ongeveer f. 0.04 per M3 Het particuliere karakter van de LX). M. heeft met zich mede gebracht, dat de variabele kosten altijd laag zijn gebleven. De beperking van het gebruik van het water door de groote bedrijven heeft uiteraard eveneens de aandacht. Verschil lende bedrijven kunnen met het overigens zeer slechte grond- of grachtwater gedeel telijk in de behoefte voorzien, doch an dere kunnen dit niet en zijn aangewezen op duinwater. Al te strenge beperking van het verbruik zou slechts tengevolge kun nen hebben, dat verschillende bedrijven zich genoodzaakt zagen uit Leiden te ver trekken met alle daaraan voor de ge meente verbonden nadeelen. Uitgaven. De geschillen met de weduwe Feld en den heer Zandvoort zijn nog niet tot op lossing gekomen. Hangende de onderhande lingen is het vooralsnog niet gewenscht mededeeling te doen omtrent den stand van zaken. Door B. en W. wordt de mogelijkheid, om den eersten-hulpdienst bij de politie Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk mei Kloos- terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. onmiddellijk verdwijnen de pijnen omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door wordén verdreven. Doosje 35 ct. Potten 62x/2 ct. en f. 1.04 5653 (Ingez. Med.) onder te brengen, onderzocht. Verbetering van de Rijn- en Schiekade is slechts doeltreffend en voor de gemeen- tefinanciën verantwoord, indien daartoe door afstand van grond de noodige mede werking van de eigenaren van de aan grenzende perceelen kan worden verkre gen, welke medewerking tot nog toe, zoo als bekend is, niet in voldoende mate werd verleend. In zake de reconstructie van het Plant soen wordt opgemerkt, dat dit werk is uit gevoerd met jeugdige werkloozen, dus on geschoolde jonge menschen, die over het algemeen tevoren nimmer met eenig stuk tuinbouwgereedschap gewerkt hadden. Hun arbeidsprestaties hebben echter in door snee de verwachting, welke in de raming tot uitdrukking was gebracht, overtroffen. Evenals in het voorjaar van 1937 zal ook in het voorjaar van 1938 de zandbak van de speelplaats in het Kooipark van schoon zand worden voorzien. Dat opheffing van het verbod tot het meevoeren van rijwielen aan de hand, het bezoek aan den Leidschen Hout zou bevor deren, zooals eenige leden van den Raad schijnen te meenen. wordt door het dage- lijksch bestuur betwijfeld. Wanneer mettertijd mocht worden over gegaan tot het bouwen van een recreatie- gebouwtje in de plaats van de thans als zoodanig gebruikte bollenschuur, ligt het in de bedoeling van het bestuur, daarbij een gelegenheid te scheppen tot het stal len van rijwielen. De bodem van den piasvijver is geheel van beton. In den zomer laat men den vijver op vaste tijden leegloopen en wordt de bodem gereinigd. Voortdurend heeft wa- terververschtng plaats, doordat men aan den eenen kant water uitlaat en aan den anderen kant versch water inlaat. Het water, dat ingelaten wordt, is boezemwa ter uit den Maredijkschen polder. Dit wa ter is vooral des zomers niet onberispelijk en ook niet altijd even helder. Maar. waar een waterverversching, die aan strenge eischen zou voldoen, veel te kostbaar zou worden, in verband met de middelen, waarover het bestuur der stich ting de beschikking heeft, zou de oplos sing wel daarin moeten worden gevonden, dat aan den vijver zijn bestemming als piasvijver werd ontnomen; hetgeen voor de jeugd een groote attractie minder zou beteekenen. Daarom heeft het bestuur der stichting daartoe nog niet willen over gaan. Het maken van een verhoogden vloer in de Stadsgehoorzaal, waarvoor een plan werd gemaakt, kan in verband met de daaraan verbonden hooge kos ten en mede uit een veiligheidsoog punt niet in overweging worden ge nomen. Afdoende verbetering van de acou- tiek der groote zaal, hetgeen inder tijd op financieele bezwaren is afge stuit, kan om dezelfde reden ook thans niet worden bevorderd. Het aanbrengen van een geluidsinstal latie is niet noodzakelijk te achten, daar slechts enkele vereenigingen zulks vra gen. waartoe dan van particuliere zijde voor een geluidsversterking wordt zorgge dragen tegen f. 15" per avond, een bedrag dat aanzienlijk hooger zou worden, indien de gemeente overging tot het aanbrengen van een complete geluidsinstallatie. Hier bij zij nog opgemerkt, dat ln de Gehoor zaal een geluidskabel aanwezig is, waar door het geluid door middel van dezen ka bel en van luidsprekers naar de verschil lende zalen kan worden gedistribueerd. Tot leedwezen van B. en W. hebben de voorbereidende werkzaamheden betreffen de eventueele melkverstrekking op de scho len ernstige stagnatie ondervonden door het feit, dat een der schoolbesturen eerst dezer dagen de gevraagde gegevens heeft verstrekt. De plannen voor de sportvelden nabij den Leidschen Hout zijn de Sport stichting reeds gepasseerd, terwijl ook de verdere behandeling van deze aan gelegenheid zooveel mogelijk wordt bespoedigd. Verbetering van het sportterrein aan den Zoeterwoudschen Singel is ernstig on der oogen gezien; daartoe zouden echter, naar is gebleken, zoodanig kostbare voor zieningen moeten worden getroffen, dat op grond van financieele bezwaren daar van, althans voorloopig, moest worden af gezien. J Een opmerking, dat, ondanks de plaats gehad hebbende verlaging van de aan- sluitingskosten, het aantal abonné's van liet Gemeente Radio-Distributie-Bedrijf is gedaald, is niet juist; immers het aantal abonné's was op 15 December 1937 hooger dan op 15 December 1936 en is nog stij gende. De bewering, dat de abonnements prijs te hoog zou zijn mist dan ook eiken grond. Door verlaging van den abonnements prijs tot f. 1.50 per maand, d.i. per abonné met f.6 per jaar, zou het bedrijf een be drag van rond f. 18.000 aan ontvangsten derven; aangezien de begrooting van het bedrijf voor 1938, welke gebaseerd is op een abonnementsprijs van f. 2 per maand, zon der geraamd voordeelig- of nadeelig saldo sluit, is het duidelijk, dat de bedoelde verlaging van den abonnementsprijs tot een aanzienlijk verlies op de exploitatie zou leiden; reeds daarom valt aan zooda- inlge verlaging niet te denken. Een speciaal tarief voor •vc? -7* abon né's wordt door den Minister van Binnen- jlandsche Zaken niet meer goedgekeurd. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 FEBRUARI. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Ten Cate. Egüse Wallonne: dix heures et demie, mr. R. Blommaert, pasteur k Mlddelbourg. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Mak kink. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, dr. P. D. Tjalsma van Rotterdam. Ver. pan Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. halfelf, ds. J. R. Immink, van Utrecht. Vrijz. Klnderkerk (Gerecht 10)Nam. half een, dr. Boersema. Geref. Kerk in H. V. (Gerecht 10)Nam. 5 u., de heer Bogaard. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19)Voorm. halfelf, Gez. H. Mis. Aalsmeer Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer Rebel van Den Helder. Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm. 10 uur. ds. IJ. Alkema en nam. 6 uur, de heer Koudstaal van Haarl.meer. Ned. Herv. Kerk Oost: Voorm. 10 uur, ds. Schoonheim, van Amersfoort en nam. 6 uur, ds. IJ. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Knoppersen. Doopsgezinde Kerk: Voorm. 10 uur, ds. R. C. de Lange. Voorm. 9.30 uur. Jeugddienst in de O. Veiling, o.l.v. mej. J. Eveleens en den heer J. Wentzel. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. G. Th. Beuse- kom. Geref. Kerk: Voorm. halftien, leesdienst; nam. halfzeven, ds. H. Moolhuizen. Alfen a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk. Ouds- hoornscheweg: Voorm. 10 uur, dr. J. P. Can- negieter. Evangelisatie. Hooftstraat: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer A. J. Dekker. Ned. Herv. Kerk, Julianastraat: Voorm. half tien, ds. Stehouwer, nam. halfzeven, ds. De Bruin. Hulpgebouw GouwsluLs: Nam. halfzeven, ds. G. Ph. Scheers. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur. de heer J. Zonneveld. Geref. Kerk Hooftstraat: Voorm. 10 uur en nam.. 6 uur. ds. J. Hartkam.. Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 6 uur. ds. Bosch De RuyterstraatVoorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur, ds. Mulder. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Ver heul van Gouda. Chr. Geref. Kerk, v. Reeüestraat: Voorm. halftien en nam. 6 uur. prof. De Bruin van Apeldoorn. Lokaal van MandersloostraatVoorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Pel. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Evangelisatie Beursgebouw: Nam. halfzeven, dienst. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., Eerhard; nam. 7 uur (jeugddienst), ds. Mulder van Charlois. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Krabbe; nam. 5 uur, ds. Kalkman van Moordrecht. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. Katwijk-aan-Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, lees dienst. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- drie, ds. Aalders. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. Siddré; nam. 7 uur (jeugddienst), ds. Everhuis van Scheveningen. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half- zes, ds. Visser Ned. Prot. Bond (Lindenplein)Nam. half- acht, ds. Oldeman van Delft. Noordwük-aan-Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma. Geref. Kerk in H. V. (Egbert de Grootstraat) Voorm. 10 uur, de heer Bogaard; nam. 5 uur, leesdienst. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien, leesdienst; nam. halfdrie, ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heyn. Rljnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. H. van Dijk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerg: Voorm. half tien, ds. C. M. Luteijn van Groningen; nam. 5 uur. ds. J. Stehouwer van Alfen. Kerkzaal: Voorm. halftien, ds. F. J. Broeyer van Katwijk-aan-Zee; nam. 5 uur. ds. Lutein. Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. halftien, ds. Broekstra: nam. 6 uur, ds. Van der Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. half tien, ds. Van der Loo; nam. 6 uur, ds. Broek stra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, leesdienst. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer J. S. Greidanus, cand. H.D. Geref. Gem. (Ambachtshuis); Nam. 5 uur, leesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden: geen dienst. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder) Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Bussum (als hulppred.), H. F. Wolgen, cand. te Wildervank; te Schraard, D. J. de Reus, cand. en hulppred. te Joure. Ds. J. W. POLMAN. De classis Zwolle van de Ohr. Geref. Kerk heeft aan ds. J. W. Polman, te Almelo op zijn verzoek eervol emeritaat verleend, zulks met ingang van 1 Febr. j.l. PROV. FEDERATIE VAN VRIJZ. HERV. VROUWENVEREENIGINGEN. Op initiatief van de Vrijz. Herv. Vrou- wenvereeniging te 's-Gravenhage werd daar een vergadering gehouden met afge vaardigden van een aantal zustervereni gingen uit de prov. Zuid-Holland, teneinde te komen tot oprichting van een Prov. Federatie.' De bijeenkomst werd gepresi deerd door da. Elink, Schuurman. Mevr. BrümmerNierstrasz, bestuurslid van de Friesche Federatie, hield een lezing, waarin zij wees op het groote belang van een prov. verband voor de Vrijz. Hen', vrouwen. Spr. bepleitte de oprichting van een prov. ver band teneinde zóó de zaak van het Vrijz. Protestantisme beter te kunnen dienen. Spr. waarschuwde haar gehoor niet in het practische leven op te gaan en omschreef als de taak eener Federatie om leidstercur- HEDEN. Evang. Gem.: Bidstond te half negen nam Staüszaal: Uitvoering van „Brunhilde" 8 uur nam. Zondag. Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur vm en half zeven n.m. Morschweg 59Stadsevangelisatie te 5 u. n.m. Maandag. Den Burcht: Uitvoering „Kunst en Genoc- gen". 8 1/4 uur nam. Jeruël: Maranatha-conferentie. 8 uur nam, Prediker: Geref. Bond. Spr. ds. J. R. Cuperus 8 uur nam. Stadszaal: Uitvoering Gymnastiekver. H.Bs te 7 1/2 uur nam. Vrüz. Chr. Federatiehuis, Gerecht 10: Bijeen, komst Leidsche Esperantistenver. „Pacen". Volkshuis: Spr. prof. Boschma over het leven in de diepzee. 81/* uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9*/211 uur voorm. 'sDonderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). Inenting tegen diphterie. 31/2 uur 's middags precies. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees- kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam, 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De modelechtgenoot". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Meer dan secretaresse". Zondag van 2-7 uur doorloopende voorstelling, Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De raadselachtige Mr. Moto". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8.15 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam. „De Jantjes". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 21/2 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 5 t.m. Vrijdag 11 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix. Rapenburg 99. Tel. 807 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nach! geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hul? der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De geneeskundige Zondagsdienst te Leldea wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bertel, De Graaff, De Jager en Renaud. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Varekamp ,Tel. 1916. SCHETSEN VAN KALVEREN. De Nederlandsche Veehouderijcentral! maakt het volgende bekend. Hoewel ln de meeste gewesten het schet sen van kalveren reeds ln vollen gang is, zijn er enkele, waar dit nog niet het ge val ls. Daarom is bepaald, dat de onder ste gewlchtsgrens voor kalveren, welke van een Identiteitsbewijs voorzien dienen te zijn, gedurende Februari (evenals ln Januari) nog 160 K.G. zal zijn. Tevens zal de voor reserve-kalveren ten aanzien van Januari vastgestelde bovenste ge wlchtsgrens, te weten 325 K.G., voor Fe bruari gehandhaafd blijven. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat met ingang van 1 Maart 1938 de normale grenzen, n.h 100 K.G. als onderste grens voor kalveren, welke var. een Identiteitsbewijs voorzien dienen te zijn, en 250 K.G. als bovenste grens voor reserve-kalveren, weder van kracht zullen zijn. Derhalve wordt den veehouders aange raden, in de eerste plaats de zwaardere kalveren, voor welke zij een identlteits- bewiJs-1938 wenschen, ter schetsing aan te bieden. 5681 DENATURATIEVERGOEDIN G ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd ln het tijdvak van 31 Januari tot en met 5 Februari 1938, 1.1.1® per 100 K.G. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 1.0.60 per 100 Km voor voedererwten, door telers gedenatu reerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stalde eischen voldoen en door telers «i handelaren zijn gedenatureerd ln genoemd tijdvak, zal 1.2.20 per 100 K.G. bedragen. sussen te houden, boekenlijsten uit te geven enz. Zoo kan de federatie een centrale van raad en steun worden voor haar leden. Mej. dr. N. Bruining sprak de hoop tui dat de provinciale tot een landelijke leue- ratle zou uitgroeien, opdat Nederland op o internationale congressen, wat de vrouwen betreft, op waardige wijze in het bult*"' land zou kunnen verschijnen. Ook kunn™ de Vrijz. Herv. vrouwen dan hulp venee nen op Internationaal gebied aan huri nood verkeerende zusters. In welk vertan spr. wees op den nood ln TsJecho-SlowaKiJ Van de 12 opgeroepen vereemgw waren er 8 ter vergadering versch'sw zoodat tot oprichting van een federatie worden overgegaan en een voorloopig stuur worden benoemd. Aan dit coua werd de regeling van zaken voorloops opgedragen, waarna de vergadering gesloten. NAT. CHR. GEH. ONTH. VEREENIGING Na het aftreden van ds. B. F.XB Herst. Evang. Luth. predikant te Enkhuize als dir. van de Nat. Chr. Geh Ontn. heeft het hoofdbestuur ln zijn plaats «J lijk als zoodanig benoemd ds. A. J tijn, em. predikant te Utrecht, ouu'tLj; teur der vereeniging, terwijl ds. G Ban, Fzn., Ned. Herv. predikant te Heuse' als adjunst directeur benoemd werd. Als w.n. voorzitter van de Nat. Comm tegen het Alcoholisme benoemde hoofdbestuur in de plaats van ds. Mouw,' mr. W. F. F. baron van Verschuer, te Be 2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6