Waar de Vrouw belang in stelt DIA Laten we jong zijn LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Februari 1938 Derde Blad No. 23883 VOOR SUIKERZIEKEN i RADOX 7i)jie Jaargang Waarvan hangt onze houding af? Korte rokken, opgaande taillelijn, gefronste lijfjes, geven een sportief en toch een zeer vrouwelijk cachet N.V. DE LEIDSCHE BROODFABBIEK Enkele schoonheidsfoutjes Eerste Lentebode Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Een pose is dikwijls het eenige wapen voor den fijngevoeligen geest. Hoe is onze houding? U zult zeggen: „Ja, wat bedoel je daar nu mee: onze manier van zitten, loopen, ons bewegen dus de zuiver lichamelijke houding, of onze geeste lijke houding?" Heeft het een niet vaak met het ander te maken, of liever: is onze uiter lijke houding niet voor een groot deel een uitvloeisel van ons Innerlijk? En bij die uiterlijke houding, hoe vreemd het misschien lijkt, spreekt ook de mode een woordje mee. Onze grootmoeders stel den heel andere eischen aan de houding, speciaal van het jonge meisje, dan onze generatie. Menige jonge vrouw van nu en ook de niet meer heelemaal piepjonge beweegt zich, loopt, zit, met een zekere sportieve nonchalance, duikt in een gemak- kelijken lagen stoel en slaat daarbij onver schillig de beenen over elkaar (zoo iets van Wie doet me wat?"; wie weet hoe kleintjes ze zich eigenlijk vöelt!) enfin, alles te samen een houding, waarvoor de vrouw van een halve eeuw geleden zich diep gegeneerd zou hebben. Ja, wat wilt u? Ook hierin uit zich de geest des tijds. Maar eigenlijk wilde ik het over deze houding" heelemaal niet hebben; wel over de manier, waarop we tegenover de gebrui kelijkheden des levens staan, tegenover on ze medemenschen, tegenover de omstandig heden. waarin het lot ons nu eenmaal plaatst. We denken toch aan heel iets an ders dan aan rechtop zitten of veerkrach tig loopen. wanneer we in een of andere moeilijke kwestie „onze houding moeten bepalen", of wanneer mevrouw tot de ge dienstige zegt: „Meisje, je houding bevalt me heelemaal niet!". En weer een beetje anders is het, als we van iemand hooren zeggen: „Ze neemt altijd zoo'n houding aan". Als compliment is dat niet bepaald bedoeld. Natuurlijkheid en spontaneïteit zijn in zoo'n geval ver te zoeken. Maar nemen we niet allemaal wel eens een houding aan? Al was het maar om ons te pantseren tegen te groote nieuwsgierigheid tegen de ruwheid van het telndliche Leben"? Dikwijls is zoo'n pose het eenige wapen voor den fijngevoeligen geest om zich in het leven te handhaven. Ieder mensch wil zich, vooral op het eerste gezicht van zijn beste zijde laten zien - althans wat hij voor zijn beste zijde todt. En daarnaar bepalen we instinctief onze houding. Als we afgingen op den op- pervlakkigen indruk bij een eerste visite of bij een sollicitatiebezoek wel, dan beston den er alleen vriendelijke, welwillende men. schen, die slechts schijnen te bestaan om het ons naar den zin te maken en blaken van ijver en plichtsbetrachting voor de nieuwe betrekking, waarin ze hopen be noemd te worden. Is dit nu een leugenach tige houding? Och nee, het is dunkt me, een menschelijke eigenschap, dat we de artikelen, die we willen verïoonen of aan den man brengen in een zoo gunstig moge lijk licht stellen onverschillig of dat nu ons nieuwste huls is, dat we voor het eerst aan de vrienden laten zien. of een piano die we willen verkoopen. óf dat onze eigen per soonlijkheid de Inzet van de uitwisseling is. In die gevallen Is onze houding zoo iets als reclame ln den handel: zonder bekendheid, desnoods met wat overdrijving, komt het beste artikel niet onder de menschen. In het gebruik zal de tijd leeren, of het ook werkelijk zoo goed is, als de reclame aan gaf: de tijd zal ook leeren of de innerlijke waarde van een mensch overeenkomt met n uiterlijke houding van flinkheid en voorkomendheid. En zelfs de beste men- schenkenners hebben soms tijden noodig om door die uiterlijke houding heen te zien: zulke listige comedianten zijn wij menschen vaak! Is het overigens niet wonderlijk en tegen strijdig dat we aan den eenen kant eerlijk heid en natuurlijkheid als deugden aan prijzen. en aan den anderen kant het heele maal niet zoo lofwaardig vinden, als iemand onder alle omstandigheden zijn innerlijk voor de geheele wereld blootlegt, zijn omge ving mee laat „profiteeren" van al zijn neerslachtige en kribbige buien; U weet wel. die houding van „Zoo ben ik nu eenmaal". In den grond is dit eigenlijk een groote mate van gemakzucht en iet of wat zelfbe- heersching zou in zoo'n geval wel op zijn plaats zijn. Of kijkt daar onze eenigszins gereserveerde houding van Hollandsche Beslotenheid om den hoek, die van nature afkeerig is van alle vormen van „zich laten gaan"? Laten we dan oppassen, dat we die veelgeroemde geslotenheid en zelfbeheer- schmg niet gaan verwarren met gewich tigheid. Zoo gauw we ons de houding geven van een belangrijk persoon nog in het midden gelaten of we het zijn of niet ls net belachelijke niet ver meer weg. Is „def tig niet een typisch Hollandsch woord, dat in andere talen zelfs moeilijk zuiver weer gegeven kan worden? Gelukkig, dat we als tegenwicht voor de zelfvoldane houding ook weer de Hollandsche humor kennen, noewel, wie zoo erg overtuigd is van z'n eigen gewicht, mist gewoonlijk net genoeg umor om het komische van z'n eigen hou- <™g m te zien. v ?oey?el houdingen zouden verder het ge- v y':U van verlegenheid, van een zekere ook ,Ee sciluc'iterheid. die ons Hollanders ..„weer als een speciale eigenschap wordt h"»ew>'even? Kijkt u eens. met hoeveel chont6 menlSeen een kamer vol men- Pen e.en concertzaal komt binnenstap- nat,„ een beetje te veel om heelemaal heUs u 16 kiiken- Dab is bet ook niet, dp ïilnt „n ttAkr een houding om hen over vat vV, beklemming heen te helpen. En hebbpn11"6". klei'iigheden van belang zijn: tere ?"kSPkClaa' w'i vrouwen niet een groo- dat b van optreden, als we weten, h„„„I,9.11 en hoed ons flatteeren? Zelfs V, J hoordi het e ik van i een vertegenwoordigster van aan komt geslacht, die. als het er op zelfvpn-ï. een binken indruk te maken, bril (motllwen pu' u't het dragen van een u'tstekend^nSter8las' want haar °°gen zUn Nooit was de mode zóó jeugdig als op het oogenblik! We genieten er allemaal van of we twintig of veertig zijn en we span nen ons in om van deze echt sportieve en toch echt vrouwelijke tendens het volle profijt te trekken! En daarbij waardeeren we het juist zoo bijzonder, dat de mode- 1938 zoo bij uitstek natuurlijk ls: geen dwaze, al te kinderlijke korte rokjes, zooals in 1925 (herinnert u het zich nog?), waar bij iedere grootmoeder van achteren op haar kleindochtertje van achttien leek, geen manlijkheidsbevliegingen, zooals een paar jaar geleden, toen het model-vulpen houder opgeld deed! Neen. we mogen vol komen vrouw zijn, ons eigen natuurlijke zelf, mits we er maar voor zorgen wat slank te blijven. Zware, oud-makende „corset-figuren" zijn al even onnatuurlijk als onvrouwelijke latfiguurtjes: de modelijn-1938 wijst ons naar de vlugge, elastische amazone, en deze modellen getuigen ervan. Al even onnatuurlijk en daarom heele maal niet modern meer, is een te zware z.g. „geraffineerde" opmaak waarbij het gezicht schuil gaat onder tal van „laagjes". Ook dat heeft in 1938 volkomen afgedaan: een heuglijke tijding Vooral voor ons Hol landsche vrouwen, die aan al dat „opge legd raffinement" nu nooit zoo hard heb ben meegedaan en dus nu weer in ons eigen element komen. Ja, het ls heusch waar, al verbaast het u misschien: zelfs uit Parijs komt de kreet „terug tot de na tuur!" Geverfde haren worden weinig of niet meer gezien, de natuurlijke kleur, iets ver fijnd door lotions waarin een opfrisschend middeltje, komt ten volle tot haar recht; de teint is roze en frisch, discreet bestoven met poeder in natuurlijke tint, de lippen worden in Parijs n.l. bescheiden aan gezet met het natuurlijk rood en niet meer oranje of een ander griezelig kleurtje. En last not leastde wenkbrauwen zijn weer „gcwöon", zooals we ze nu eenmaal hebben, op z'n hoogst iets verfijnd door epilage. Het modernste kapsel laat voor hoofd, ooren en nek geheel vrij en werkt dus ook al mee tot de natuurlijke frisch- heid van ons uiterlijk. Velen van ons zijn, wat de gelaatsver zorging betreft, dus al Jaren en jaren de mode-1938 vooruit geweest; dat is een pret tig idee! Laten we nu ook zorgen, dat ons figuur op peil blijft en als we dit doen, dan zul len de aardige, vlotte japonnetjes, die 1938 zoo te kust en te keur geeft, onze ver schijning geheel tot haar recht doen ko men. Kijkt u maar naar de teekening: Korte, maar niet belachelijk korte rokken, streng aangesloten taillelijn, waarin een opgaan de tendens; gefronste lijfjes waarin een horizontale „beweging" zit, sportieve ver siering van tressen, kleine strikjes en knoopen. En vooral: mooie, degelijke stof fen, want de kwaliteit gaat bovenal! Als u dus een aardig couponnetje hebt uitgezocht, kunt u er stellig een elegant jurkje van tooveren, dat u kleedt en jeug dig maakt! BROOD BESCHUIT MEEL KOEKJES Recepten voor 21 DIA-producten te berei den uit ons DIA-meei, worden GRATIS beschikbaar gesteld. TELEF. 36. Eenige fabr. ter wereld van DIA-producten. 860 (IngM. Med.) Het belangrijkste is intusschen wel de vraag, welke houding wij hebben bij de tegenslagen die ieder mensch nu eenmaal in z'n leven ontmoet? Een juiste levens houding we weten in theorie gewoonlijk zoo goed hoe die moet zijn, maar de prak tijk komt dikwijls zoo heel anders uit. Die moet ieder van ons in z'n eigen binnenste uitmaken en benijdenswaardig zijn zij. die daarbij de steun hebben van een godsdien stige of filosofische overtuiging. Maar wie zegt daar eigenlijk dat wij Hol landers in doorsnee een stugge, weinig plooibare houding hebben! Het is waar: wij zijn niet erg uitbundig, we vinden gauw iets gek; maar als iets ons hart raakt.Hebt u Maandag het enthousiasme van dichtbij meegemaakt en durft u dan nog beweren, dat Hollanders nooit uit de plooi komen? CRITICA. .en hun remedie. Is uw gezicht te mager? Kies dan een hooggesloten japon of blouse met plooitjes Hebt u een vale gelaatskleur en houdt u niet van kunstmiddelen? Kies dan bij uw mantel of japonnetje een mooie, warmgetinte shawl. Bent u over de veertig en wilt u er graag jong blijven uitzien? Leg u dan in de eerste plaats toe op het behouden van een slank figuur. Al het andere is bijzaak. Zijn uw oogen heel flets of flauw van uitdrukking, bijv. na ziekte of uitputting? Probeer het dan eens met een groote schit terende broche of bloem, dicht bij uw ge zicht gedragen. Hebt u neiging om te zwaar te worden? Vermijd dan „gewaden" met wijde mouwen, waarvan de ruimte op de pols valt. De on dermouwen moeten steeds nauwsluitend zijn, de ruimte valt in de bovenmouw. MAANDAG: Gebakken bokking. Roode kool. Aardappelen. Botersaus. Vruchten met vanillevla. DINSDAGBoerenkoolstamppot. Rook worst, Vruohtengruel. WOENSDAG: Gehakt. Brusselsch lof, Aardappelen. Rijft met bessensap. DONDERDAG: Runderrollade. Spruitjes, Aardappelen. Rijstkoekjes. VRIJDAGGebakken filets van schel- visch. Aardappelsla met biet en veldsla, Vermicellischoteltj e. ZATERDAG: Haché. gekookte rijst. Gries, meelpudding met pruimen. ZONDAG: Kop bouillon. Blinde vinken. Aardappelen. Doperwten uit de bus. Appel taart. VEGETARISCHE MENIJ'S. 1. Savoyekool met kaas. Aardappelen Yoghurt met beschuit en suiker. 2 Macaroni, Tomatensaus. Veldsla. Cho coladepudding. Vanillesaus. 3. Stamppot van rauw Br lof, Wentel teefjes, Vruchten. 4. Bruine boonensoep, Aardappelen, Ge stoofde uien, Rijst met boter en suiktr. VRUCHTEN. Watergruel, vruchtengruel. Dit zijn twee heel geschikte toespijzen na een tamelijk stevigen maaltijd, b.v na een stamppot. Ze kunnen warm of koud gegeven worden. Worden ze koud opgediend, dan worden ze vanzelf door het staan wat dikker. Vooral 's zomers met versche vruch ten er door heen. is vruchtengruel voor veel kinderen een tractatie. Watergruel (4 a 5 personen Benoodigdiheden1 „ons parelgort. l'/s L. water, 3 d L. bessensap, l'/s ons krenten en rozijnen, 1 ons suiker, stukje pijpkaneel. Bereiding: De gort wasschen. een nacht weeken en met het weekwater en pijpkaneel opzetten in een hooge pan. daar gort ge makkelijk over gaat koken. Na 1 uur de gewasschen krenten en rozijnen er bijdoen en deze uur meekoken. Daarna van het vuur de bessensap en de suiker er bijdoen en de cijipkaneel er uit halen. Voor vruch tengruel neemt men dezelfde hoeveelheden We gaan alvast een frisch kleedje maken om na den schoonmaak klaar te zijn! Het is al weer Februari; nog een week of acht en het is volop lente! Dan komt Paschen en meteen daarachteraan de vreugde van alle Hollandsche huisvrouwen: de schoonmaak. De huismoeder, die verstandig is. zal nu alvast eens bij oogenblikiken haar gedach ten laten gaan over haar huis en overwegen wat tegen dien tijd vernieuwing behoeft. Natuurlijk moet alles degelijk en grondig worden schoongemaakt, maar dat is bij de voorjaarsschoonmaak niet alles; van min stens evenveel belang is het. dat hier en daar een nieuw, vroolijk en frisch toetsje het oog bekoort. Een kussen, een kleedje, een buffetlooper misschien, het is alles zulk dankbaar werk. als we er den tijd voor nemen om het zelf te maken. Als eerste handwerkje, dat u beginnen kunt voor „ons huis na de schoonmaak" laten we u hier een aardig, frisch kleedje zien De boeketjes worden in de verlangde grootte op een wit of crème linnen kleed overgebracht een zachte pasteltint zou mischien ook wel aardig zijn! en we werken ze met waschecht borduurkatoen in teere lentekleuren. Op wit of crème: bloemen roze en zachtblauw. hartjes geel. blaadjes lichtgroen Op een pasteltint: bloemen wit. hartjes twee kleuren geel, blaadjes lichtgroen. Oo lichtgroen: bloemen wit. hartjes twee kleuren geel. blaadjes donkergroen. De groote boeketjes worden afgewisseld met een enkel los bloemetje, dat u gemakkelijk hier en daar tusschenvoegt. Een allerliefst kleedje voor een serre tafeltje of als sierkleed over een gedekte tafel! In het laatste geval kunt. u er nog een zestal vingerdoekjes bit borduren. EEN VETTE,ONZUIVERE HUID kuni U gemakkelijk verbeteren door het gebruift van Radox. telkens wanneer ge Uw gezicht wascht) Bij apothekers en erkende drogisten a f0.9O per pak en f 0.15 per klein pakje. 5530 (Ingez. Meel.) gort en water, kookt deze gaar en laat het laatste uur l'/« ons geweekte tutti-frutti meekoken Inplaats van met bessensap maakt men de gruel dan met het sap van 1 a 2 citroenen af. Men kan inplaats van gort ook rijst ne men. het weeken vervalt dan en natuurlijk is de kooktijd dan korter: 3/4 a 1 uur. Het gerecht ls flauwer van smaak. Heele lekkere vruchtengruel maakt men door 1 ons abri kozen' te nemen en die. wanneer ze ge weekt zijn, in de gort gaar te koken. Vari het vuur roert men dan 2 in plakjes ge sneden bananen er door en 1 heel fijn ge snipperde goudrelnet De gruel wordt op smaak afgemaakt met suiker en sinaas appelsap. Savoyekool met kaas. Benoodigdiheden: 1 kleine savoyekool. l'/i ons geraspte kaas. 40 gr. boter, paneermeel. Bereiding: De kool schoonmaken door de buitenste bladeren te verwijderen, daarna in grove stukken snijden en den stronk er uit snijden. De kool 1 i uur koken in water met zout. afgieten en op het vergiet goedi uit laten lekken. De kool met de geraspte kaas laag om laag in een vuurvasten schotel doen. Bovenop wat paneermeel, vermengd met kaas strooien en de gesmol ten boter er over schenken. Den schotel plm. '/i uur in een niet te warmen oven zetten. Verschillende andere groenten kunnen met kaas of kaassaus klaargemaakt worden, waardoor ze voedzamer worden en meer smaak krijgen. Kaas kan het vleesch wat voedingswaarde betreft bij de vegetarische maaltijden vervangen. Brusselsch lof. schorseneeren, bloemkool kunnen op deze manier klaargemaakt worden Men maakt van boter, bloem en melk of kookwater van de groente een tamelijk dikke saus Op 1 d.L. neemt men VI: eetlepel (glad afge streken) bloem en 3/4 lepel boter Men verwarmt boter en bloem en roert er tel kens wat van het vocht door. Is de saus mooi glad en doorgekookt, dan roert men de geraspte kaas er door. soms nog wat zout en giet ze over de groente, die men. nadat ze op het vergiet goed uitgelekt is, op een dekschaal gedaan heeft. Heeft men een oven tot zijn beschikking, dan doet men de groente in een vuurvasten schotel, met saus en wat gesmolten boter er over heen. zet deze olm. 15 minuten in den oven en geeft voornamelijk 'oovenwarmte. Nog eenige recepten voor het maken van koekjes. Havennoutkoekjes. Benoodigdheden: 2 ons vlugkokende havermout. l'/s ons witte suiker. Vh. ons boter. zout. Bereiding: De boter verwarmen tot ze zacht is. maar niet heelemaal gesmolten. De havermout en de suiker met wat zout er doorroeren en als de massa goed ver mengd is. uitstrijken op een met boter in gesmeerd bakblik. De koek in een niet te warmen oven bruin en gaar laten worden, plm. 20 minuten (middenin den oven zet ten). met een hakmes in nette stukjes snijden, deze van het blik nemen en lateni afkoelen. 8769 OUDE /IMGEl 120 'CU 719 OOEZO/TDQQT 22 TEUZ&ZS LEIDEN (Ingez. Med.) Thee kransjes. JdT I .bn/„ Benoodigdheden: 2 ons bloem. 11/4 ons boter. 3/4 ons basterdsuiker. 1 ei. zout, suiker, vanillemerg. Bereiding: De boter in de bloem klein snijden, basterdsuiker, zout, eidooier en vanillemerg toevoegen en doorkneden tot men een stevigen bal heeft. Met een glas of gekarteld uitsteekvormpje rondjes uit steken en daaruit b.v. met appelboor kleine rondjes. De kransjes op een beboterd bak- blik leggen, ze met het even losgeklopte eiwit bestrijken, wat kristalsuiker er voor zichtig opstrooien en ze in den oven in plm. 20 minuten lichtbruin bakken Ze niet te veel bovenwarmte geven, daar suiker en eiwit gauw bruin worden, (zoonoodig een beboterd papier erop leggen). Recept voor nierbroodjes. 1 kalfsnier. de helft van het gewicht van de nier aan kalfsvleesch, eetlepel gehakte peterselie. 1 kleine uit. 2 eierdooiers. 1 eiwit d.L. bouillon, 30 gr. gesmolten boter, nootmuskaat. 2 d L. melk, zout. caneelmeel, 12 reepen oud brood. Bereiding Hak de vooraf gaargekookte nier en het vleesch fijn en vermeng deze massa met het zout, den gehakten en gaar- gekookten ui, de peterselie, eieren, noot muskaat en bouillon en laat alles 5 minuten met elkaar doorkoken. Plaats het brood in een vuurvast schoteltje, week het met de melk en plaats op elk reepje brood een dik ke laag van de gereedgemaakte massa: doe daarover de boter en het paneermeel Laat het schoteltje ongeveer 1/4 uur ill een matig verhitten oven staan. In plaats van het brood te weeken kan men het fruiten in kokend vet en elk reepje brood daarna met de niermassa be dekken. De nier wordt opgezet met kokend water en zout en moet a 3/4 uur koken.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9