Geschenken voor het Prinselijk paar - Reddingboot omgeslagen 78sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON Het Groote Avontuur Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 3) J?' deze verklaring greep Riefenberg zijn revolver en legde hem terug in de lade. uat is het toppunt, ik heb een krankzin- huis gehaald, dacht hij. Hij ging naast Demet zitten, klopte hem vriend schappelijk op den schouder en zei sus send: Oeh ja. mijn vriend, dat zijn zoo van n'e abnormale toestanden. Maar hoe zit net nu feitelijk met Loepoeta? Was het v, r ,Y°°ral daarover, dat u mij iets wou hertellen? Ja. antwoordde de zonderlinge man, aaarover wou ik u iets vertellenTe „°®P°e'ai of beter in de streek van Loe- ur' yerd Ejen vermoord, bijna S z'chzelf op de borst en huilde .Vermoord, ja vermoord. En ik alleen sen het geheim. Ik had die misdaad kun- daÜ verhinderen en ik heb het niet ge- aan. ik neb ge]d gekregen en gezwegen -.. had haar zoo lief. 'e êekkenhistorie nam aldus op het "Vwachts een vreemde wending. Rie- cnoerg greep den man bij de schouders schudde hem door elkaar, niet kerel, bulderde hij, als je nu begmt, met wat orde in je verhaal te brengen, smijt ik je er uit. Je praat als iemand, die volslagen krankzinnig is en gooit alles door elkaar. Antwoord nu eens op mijn vragen: hoe geraakte die tooneel- speelster in Afrika verzeild? Zij verliet het tooneel om in het hu welijk te treden met een rijk Amerikaan, die zijn verlof in de hoofdstad was komen doorbrengen en die gevestigd is in de streek van Loepoeta. En hoe heet die Amerikaan? Reading. Reading! nauwelijks een paar dagen geleden had men Riefenberg op het minis terie van koloniën den raad gegeven niet na te laten, tijdens zijn reis, kennis te maken met dezen Reading, een vooraan staande koloniale personaliteit. Goed zoo, dacht de journalist, nu zijn wij op bekende wegen. Het zat zoo, vervolgde Demet. Ik heb nooit kans gehad bij Ada Iljen, maar mijn eerlijke vriendschap wilde zij wel aanvaar den. Na haar huwelijk vertrok zij met haar echtgenoot eerst naar Amerika, daarna naar Kongo. Gedurende eenige maanden hoorde ik niets meer van haar tot er plot seling een klein onbegrijpelijk briefje kwam. dat op de post werd gedaan te Loe poeta. Daarin zegde Ada, dat haar leven in gevaar verkeerde, dat ze mij spoedig meer nieuws zou doen toekomen. Ik wachtte vruchteloos op nieuws. Toen gebeurde op een dag het volgendein plaats van een brief, kreeg ik bezoek van een onbekende, die mij met den dood bedreigde als ik het durfde wagen mij met het geval Ada Iljen bezig te houden. Daarop ver dween hij, na een omslag op mijn tafel te hebben achtergelaten. Ik deed het open. Het bevatte 50.000 frank. Demet verboTg het gelaat in de handen. Ik ben een lafaard en ik houd van geld, fluisterde hij. Vertel verder, drong Riefenberg aan, die thans met spanning luisterde. Ik heb gezwegen en een maand later stond in de kranten te lezen, dat Ada Iljen tijdens een jachtpartij in den Kongo, spoor loos was verdwenen. Dienzelfden dag kreeg ik weer bezoek van denzelfden onbekende. Dezelfde bedreiging werd mij gedaan en de kerel legde er den nadruk op, dat ik ook elke poging om den heer Rea ding op de hoogte te brengen, met den dood zou bekoopen. Voor dit verraad kreeg ik 100.000 frank. Dat was het verhaal van Demet. Ver volgens klampte hij zich vast aan Riefen berg: Het geld heb ik verbrast, hijgde hij, en sedertdien word ik achtervolgd dag en nacht door de schim van Ada. Als ik mij tot de politie wend, ga ik de gevangenis in of word vermoord. Ik heb gelezen dat U daarheen vertrekt. Ik kende u door uw vroegere verhalen. Ik durfde me niet tot u wenden uit angst dat men mij overal be spiedt. Dezen avond, den laatsten avond voor uw vertrek, heb ik het toch gewaagd en ben hier binnengeslopen, als een dief. Riefenberg liep heen en weer in de kamer. Het was hem vreemd te moede. Hij trachtte na te denken, maar voelde zich heelemaal uitgeput. Hij haalde zijn horloge te voorschijn en bemerkte dat het reeds drie uur was. Hij bleef staan bij Demet, die met het hoofd voorover zat gebogen. Luister Demet, zei hijik moet van mor gen om tien uur vertrekken en heb be hoefte aan een paar uren rust. Ik ben letterlijk op. Ik kan u niet langer bij mij houden. Ik beloof u dat uw naam nergens zal genoemd worden en dat ik me ginder met deze geheimzinnige zaak zal bezighouden. Ik veronderstel dat ge op dit uur liever niet meer langs de straat loopt? Welnu, gij kunt naar de zolderverdieping gaan om te overnachten in het kleine be diendenkamertje, dat ik er heb, nummer acht. De deur is open. Morgen vroeg kunt gij met mij ontbijten en dan praten we nog over een en ander. Goeien nacht. Riefenberg lieit zijn vreemden bezoeker uit. Even later scheen eindelijk alles tot rust te zijn gekomen in het groote flat gebouw. een geheimzinnige misdaad. Toen den volgenden morgen de wekker schel rinkelde was Riefenberg dadelijk klaar wakker maar hij voelde zich gerad braakt, alsof hij den ganschen nacht had geboemeld, Automatisch sloeg hij de dekens terug en kwam overeind. Hij bleef even op den rand van het bed zitten, wreef met de hand over het voorhoofd en verzamelde zijn gedachten. Vandaag immers was het de groote dag van zijn vertrek en het zon derlinge verhaal van Demet plaatste voor hem alles in een nieuw daglicht. Het was reeds zeven uur. De regen sloeg tegen de vensters en het was alsof de nacht in de boomen bleef talmen. Riefenberg be gon den dag met een koud stortbad, zoodat, hij zijn bloed vlugger voelde stroomen. Terwijl hij zich schoor dacht hij er aan hoe hij op het oogenblik dat hij ging insla pen, had besloten vóór het vertrek nog even de redactie van zijn blad op te bellen om te informeeren naar het geval van Ada Iljen en zoo mogelijk een foto van de tooneelspeelster te bemachtigen. Zich aan- kleedend liep de journalist langs het ven ster en keek naar buiten. Vóór het flat gebouw bemerkte hij verscheidene perso nen. maar hij wijdde aan dit feit geen verdere aandacht. Toen hij gekleed was, sloot hij zijn toilet- benoodigdheden in een valiesje. Daarmede was alles voor de reis in orde en behoefde hij aan zijn uitrusting niet meer te denken. Ondertusschen liet Demet niet van zich hooren. Nu zijn geweten ontlast was, lag die vermoedelijk nog genoeglijk te slapen op het bediendenkamertje. Aldus overwoog Riefenberg en maakte aanstalten om even te gaan kijken. Het was acht uur en de vrouw van den portier kon zoo dadelijk het ontbijt bovenbrengen. In de hall van zijn appartementen was het nog donker. Riefenberg maakte licht en daar hij vlak bij het telefoontoestel stond besloot hij eerst maar even de redac tie op te bellen. Daar werd hem geant woord. dat men zich vaag het geval van Ada Iljen herinnerde, naar een foto zou kijken en deze dan dadelijk door een loop jongen zou laten afgeven. Terwijl Riefenberg telefoneerde werd zijn aandacht getrokken door een wit om slag, dat op den vloer lag en blijkbaar onder de deur was geschoven tijdens den nacht. Gekscherend vroeg men aan de andere zijde van den draad, wat de jour nalist met de foto van Ada Iljen van plan was. Riefenberg zocht een uitvlucht en vertelde iets van een vriend, die er naar had gevraagd. Met strakke oogen keek hij ondertusschen naar het omslag. Het kon van niemand anders dan van Demet ko men. Die laffe kerel had natuurlijk bij het eerste morgenkrieken de beenen genomen. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). aanbieding van geschenken ten luit-kol. J. J. van Diepenbrugge en een deputatie van officieren begeeft zich naar het Paleis voor de aanbieding van een zilveren baby-beker en een bloemstuk. Rechts: het Oranje-comité te Borne biedt ten Paleize een z.g. ,.Krenten-wegge'' aan. Dit is een krentenbrood van 2 meter lang en een gewicht van 75 pend. de totaal vernielde reddingboot van st. ives liggend op de rotsen bij Porthmeor, Cornwall. De reddingboot wist de 23 leden van de bemanning van het gestrande Italiaansche stoomschip ,,Alba" van boord te halen. Een geweldige golf deed de boot echter omslaan. Drie van de 23 schipbreukelingen verdronken. MODERNE ARCHITECTUUR IN AMERIKA. Een brug in den aller- modernsten stijl op het terrein der wereldtentoonstelling '39 in New York NAMENS HET GEMEENTEBESTUUR GEDENKPENNING bij TAN barneveld werd ten Paleizo de blijde gebeurtenis op een Soestdijk een mand met Barneveldsche aantal Rotterdamsche eieren aangeboden. scholen uitgereikt. een holen te alblassek- DAM heeft, den strijd tegen 't water opgegeven en wordt lang zaam maar zeker gesloopt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5