BUITENLAND [EIDSCH DAGBLAD Eerste Bied Donderdag 3 Februari 1938 ELT AX 666 SPREEKCEL SPORT RECHTZAKEN I EEN VERZOEK AAN DE DIRECTIE DER N. Z. H. T. M. In verband met de dienstregeling NoordwijkLeiden. Door een groot aantal personen is aan de directie der N. Z. H. T. M. te Haarlem het volgende schrijven gericht: Ondergeteekenden. allen iederen dag het traject NoordwijkLelden bereizende, be tuigen u door dezen hun zeer groote ontevredenheid over de d.d. 23 Januari 1938 ingevoerde dienstregeling, en boven dien ook nog over het leit. dat er thans voor deze lijn niet anders gebruikt wordt dan oud materiaal. Ze zagen gaarne, dat de dienstbepaling weer zoo spoedig moge lijk veranderd wordt en er dus rekening mee moet worden gehouden, met welke vertrektijden wel het allergrootste ge deelte van het reizend publiek (waaronder begrepen de schooljeugdgebaat zal zijn. Ze stellen u voor de vertrektijden uit Lei den te doen plaats hebben 8 4 15 minuten over het heele en halve uur; uit Noordwijk pl.'m. 12 m, voor het heele en halve uur. VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN. Jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniglng hield haar Jaarvergadering in het V. C. F. Huis. Blijkens het door den secretaris uitge brachte jaarverslag is het aantal leden in 1937 met 11 toegenomen en bedroeg op 31 December j.I. 554, waaronder 87 ingezetenen van Oegstgeest. Het aantal begunstigers steeg met 37. zoodat dit op het einde van het Jaar 191 beliep, waaronder 66 uit Oegst geest. De financieele uitkomsten over 1937 stemmen tot tevredenheid; de rekening der ontvangsten en uitgaven sluit met een klein batig saldo. In plaats van de aftredende niet her kiesbare bestuursleden mej. D. C. Meerburg en mevr. J. Blok—van der Schalk werden gekozen mej. A C. Sasburg te Leiden en mevr. BoumaVoetberg te Oegstgeest, ter wijl de heer A. L. Boot te Lelden als secre taris werd herbenoemd. ORANJE-GARDE. Naar wij vernemen heeft de heer F. J. Groot Enzerlnk bedankt als voorzitter en «jmmandant van het Leidsche vendel der Oranje-Garde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Van Leeuwen Anthonie's Zoon, Hoorn r.r. 368, Alphen a. d. Rijn; fabricage van en handel in bouwmaterialen, bloempotten draineerbuizen, cement (rioolbuizen enz. De zaak is omgezet in een vennootschap en commandite onder den naam: de Com manditaire Vennootschap van Leeuwen Anthonie's Zoon. Beheerder Vennootschap J. A. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn. Aan tal venn. b. w. van geldsch.: één. Procura tie J. H. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn (B P.). J. van der Stok, Oude Rijn 10, Leiden; handel in glas. porselein, aardewerk en luxe artikelen. Overleden eigenaar J. van der Stok, Lel den, dd. 25 Jan. 1938. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen wis- en natuurkunde (letter F) de heer J. Weyl. Rotterdam, candldaatsexamen v;is- en natuurkunde, (letter K), mej. G. O. R. M. J. Borms, Scheveningen; docto raal examen wis- en natuurkunde, (hoofd vak scheikunde), de heer C. J. Böttcher Rotterdam; idem, (hoofdvak plantkunde), de heer H D. Verdam, Leiden; idem, (hoofdvak geologie), de heer G. L Krol, Leiden; idem, (hoofdvak pharmacie), de heer W. Bertels, Oegstgeest. Voor het doctoraal examen Rechten: de heeren J. F. C. van Deinse, (Middelburg) en L. Falkenburg, (Den Haag). Voor het candidaatsexamen Indisch Recht: mej. L F. E. de Jong (Den Haag). Onze oud-stadgenoot, de heer G van Meurs, inspecteur van het Vervoer bij de Ned. Spoorwegen te Amsterdam, wordt met ingang van 1 April as. onder den persoon lijken titel van hoofd-lnspecteur overge plaatst naar het hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht. A. Muys. assistent le klasse bij de P.T.T. alhier, en dienstdoende aan de loketten op het Postkantoor alhier, wegens pensioen gerechtigden leeftijd afscheid nemen bij de P.T.T. Gisteravond om kwart over tien is een begin van brand ontstaan door te hard stoken van de kachel, in de voorkamer van de woning van J. J. R. aan den Zijlsingel 40. Met een emmer water wist R. het vuur te blusschen. De brandweer, die met een motorspuit was uitgerukt, behoefde geen dienst te dóen. DE ALGEMEENE TOESTAND 100ste Volkenbondsraad zitting gesloten. Een resolutie inzake het Verre Oosten Gisteren heeft de Volkenbondsraad het conflict in het Verre Oosten afgedaan. Wellington Koo beschuldigde de Japanners van groote wreedheden, waarbij hij ver scheidene getuigen noemde. Hoewel reeds bijna een millloen Japansche soldaten op Chineeschen bodem staan, is de geest van weerstand van het. Chineesche volk niet geschokt, het verdedigt zich op zes fron ten, Voorts zeide hij dat het conflict wel degelijk binnen het kader van den Vol kenbond valt. Nu zooveel onzekerheid heerscht omtrent de toekomst van den Volkenbond, is het zeker den plicht van den Raad een doeltreffende actie te on dernemen om het slachtoffer te helpen. Het conflict in het Verre Oosten is van wereldbelang. Tenslotte deed Wellington Koo een be roep op den Bond om door een snel en doeltreffend optreden een einde te ma ken aan het conflict, hetgeen grootelijks zou bijdragen tot de stabiliteit en bevredi ging in Europa. Na da rede van Wellington Koo, nam de vertegenwoordiger van Polen, Komarnlchi, het woord. Hij verklaarde, dat een resolu tie werd voorbereid door een groep van staten; hierdoor wordt het collectief ka rakter van den bond tekort gedaan. De Poolsche regeering kan zich met deze re solutie niet vereenigen. Spr. herinnerde vervolgens aan zijn verklaring van 5 Octo ber 1937. Polen volgt met de grootste be langstelling en sympathie de pogingen tot herstel van den vrede in het Verre Oosten, doch Komarnlchi zal zich van stemming onthouden. De vertegenwoordiger van Peru, Garcia Colderom, deelde mede. dat de resolutie door enkele mogendheden was opgesteld zonder dat de overige leden van den raad er bij betrokken waren. Derhalve zal hij tegenstemmen. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Sovjet Unie verklaarden voor de resolutie te zullen stemmen. De vertegenwoordiger van China maakte een voorbehoud. China heeft een beroep ge daan op de artikelen tien, elf en zeven tien van het handvest. Tenslotte verklaarde de voorzitter van den Raad, dat de resolutie met algemeene stemmen met uitzondering van Polen en Peru door de leden van den raad werd aangenomen. Vervolgens werd de honderdste zit ting van den raad gesloten. In de resolutie wordt allereerst betreurd dat de vijandelijkheden sedert de laatste raadszitting nog voortdurend zijn toege nomen. De raad vestigt daarom de ernstige aan dacht van de Voikenbondsleden op den tekst van. de resolutie van 6 October 1937, waarin de vergadering China haar moree- len steun verzekerde en den Volkenbonds leden aanbeval, zich te onthouden van iedere actie, welke het weerstandsvermo gen van China zou kunnen verzwakken. Voorts beveelt de raad den Volkenbonds leden aan geen gelegenheid te laten voor bijgaan, om in nauwe samenwerking met andere belanghebbende mogendheden de mogelijkheden van een billijke bijlegging van het conflict te onderzoeken. Opnieuw dus een resolutie zonder eeni- gen practischen steun voor China. Een moreel gebaar FRANKRIJK Het standpunt der werkgevers. De Kamercommissie van arbeid heeft gistermiddag Gignoux en een delegatie van het Fran3Che Verbond van Werkgevers gehoord over de ontwerpen, die het „mo derne statuut van den arbeid" vormen. Gisteravond heeft Gignoux voor de pers nogmaals een verklaring afgelegd, waarin hij zeide. dat de werkgevers gaarne willen medewerken aan alles, wat de toepassing der bestaande wetten en de regeling van conflicten kan vergemakkelijken. Er is "geen sprake van, dat de werkgevers terug willen komen op de jongste sociale ver beteringen en het gaat er slechts om, dat zij de toepassing er van gemakkelijker wil len maken. Gignoux maakte echter bezwaar tegen druk, die sedert achttien maanden DUITSCHLAND Gaat von Blomberg heen? Generaal Goering heeft een groep leiders voor de economische landsverdediging be noemd, terwijl generaal von Blomberg zich met vacantie in Italië bevindt. Dit heeft eenig commentaar gewekt. De „Koelnische Zeltung" is echter van oordeel, dat dit natuurlijk is geschied met goedkeuring van von Blomberg. Bij de Duitsche kamer voor economie zal in het vervolg een raad voor economische landsverdediging optre den. Maar er loopen stellige geruchten, dat von Blomberg in September zal heengaan, als hij 60 jaar wordt. Het heet overigens, dat zijn huwelijk met een jonge vrouw uit lagere kringen hem persona ingrata heeft gemaakt. Ook wordt gesproken over oneenigheid tusschen hoogere legerkringen en het Nazi-bewind, doch het is allemaal vaag. De „Daily Telegraph and Morningpost" meldt nog: Een andere factor zou den toestand nog gecompliceerder gemaakt hebben. Gene raal von Fritsch, de opperbevelhebber van het leger, heeft ziekteverlof aangevraagd, en men beschouwt dit als een inleiding tot zijn aftreden. Achter hem staan eeni- ge generaals, die wellicht ook zullen al treden, indien generaal von Fritsch zijn ambt neerlegt. Als reden voor de ontevre denheid onder de legerleiding zou, zoo ge looft men, niet een politieke aangelegen heid zijn opgegeven, de oorzaak zou lig gen in het huwelijk, dat generaal von Blomberg onlangs met zijn 29-jarige secre taresse gesloten heeft., zekere fraulein Gruhn, die dochter zou zijn van een met selaar. Wegens de in het leger heerschende gedragsopvatting acht men dit bezwaar onoverkomelijk. Hitier zou hiermede voor een dilemma geplaatst zijn. Indien de door het leger aangenomen houding op juiste grondslagen berust, zal hij genoodzaakt zijn, zich van generaal von Blomberg te ontdoen, wien hij tot dusver zijn vertrou wen als legerleider geschonken heeft, maar tevens heeft hooggeschat als vriend en loyaal aanhanger van het natlonaal-socia- listische bewind. Bovendien was Hitier te zamen met Goering veertien dagen gele den getuige bij het huwelijk. Zou hij zich derhalve van von Blomberg willen ont doen, dan zou hij moeten uiteenzetten niet van alle omstandigheden voldoende op de hoogte te zijn geweest. Zou von Blomberg to" aftreden genoopt worden, dan treedt hiermede terstond het vraagstuk van zijn opvolger op den voorgrond. Men acht het niet uitgesloten, dat in dat geval generaal Goering zijn ambt van rijksminister van oorlog zal overnemen. Een tweede oplossing zou zijn, aldus wordt overwogen, dat Hitler zelf het mi nisterie van oorlog onder zijn hoede neemt met een bekwamen onderstaatssecretaris nECtst zich De „Times" zoekt de oneenigheid in de Duitsche' legerleiding eerder in godsdien stige verschillen. In het kerkelijk conflict, zoo schrijft dit blad, staan vele Duitsche officieren aan de zijde der Christelijke kerk. Verleden jaar bijvoorbeeld hield Ro senberg voor officieren een lezing over de godsdienstkwestie, waarbij generaal von Fritsch hem vooraf had doen beloven niet het Christendomaan te vallen. Niettemin deed Rosenberg een aanval op het Chris tendom. waarop von Fritsch en verschei dene andere officieren de zaal verlieten. Voorts schrijft de „Times", dat ds. Nie- moeller. wiens proces aanstaande is. den steun geniet van velé Duitsche officieren, en dat hij hierom en om andere redenen, wellicht zal worden vrijgesproken. Ook de „Times" acht het mogelijk, dat von Blomberg zal worden opgeofferd en dat Goering, wiens beteekenis nog steeds toeneemt, zijn ambt zal overnemen. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingoz. Mcd ENGELAND Debat in het Lagerhuis. Woensdag 23 Febniari as. zal de heer wordt uit'geoefend. niet om de betrekkln- gen tusschen de verschillende medewerkers aan de productie te normalisaeren, doch om geleidelijk en zooveel mogelijk langs wettelijken weg, een hiervan, en wel het patronaat, uit te schakelen. Wanneer het, zeide hij, bijvoorbeeld gaat om het in dienst nemen of ontslaan, verklaart men het mis bruik maken van gezag te willen verhinde ren en doet men alles om het gezag zelf te onderdrukken Gignoux wees er op, dat een te strenge reglementeertng de ontwikkeling van de productiviteit moet belemmeren, en dat, indiern het ln dienst nemen of ontslaan ontelbare formaliteiten zou vereischen. de ondernemingsgeest hierdoor zou worden I verlamd. Door de plateelbakkerij de Blanken te Leiderdorp, is een keurig uitgevoerd wand- I bord ln den handel gebracht naar aanlei ding van de geboorte van Prinses Beatrix. Het bord is in muis-grijzen tint gehouden en daarop als opschrift: Wees gezegend groote dag. Het geheel treft door zijn een voud. DE NATIONALE FEESTDAG. Een lezer spreekt zijn groote teleurstelling uit over het ontbreken van een feestprogramma op den Nationalen feestdag in Leiden. Nadat hij zijn waardeering heeft uitgespro ken voor het Politie-muziekkorps, de Veld en de Postharmonie. die zich niet onbetuigd lieten, keert hij zich tegen de overige Leidsche muziek korpsen. Hij vraagt zich af waarom er geen enkel Harmonlevereenlglng op den avond van den Nationalen feestdag door Leiden's straten trok en waarom er in de muziektent op de Steenstraat, die gerulmen tijd verlicht was. waardoor velen bleven wachten, geen concert tferci gegeven. TSJECHO-SLO W AKIJE Karei Loevenstein overleden. Karei Loevenstein. president van den raad van beheer der Skodafabrieken. is ln den afgeloopen nacht te Praag overleden. Loevenstein. die in 1885 te Hradiec Kralove was eeboren, was een der belangrijkste figuren in het economische leven van Ts j e cho Slowak ije. ABESSYNIË Aboena Abraham wordt niet erkend. De pogingen van den Itallaanschen consul-generaal ln Jeruzalem om Aboena Abraham, het door de Itallaansche aan gestelde hoofd van de Koptische kerk ln Abessynië, te doen erkennen door d^ ker kelijke leiders van Ethiopië in Jeruzalem, en door de vertegenwoordigers van de Egyptische-Ethiopische Koptische kerk, zijn mislukt. Dit zal leiden tot een scheu ring tusschen de Koptische en de Ethio pische kerk. Luchtbescherming der burger-bevolking. In het Engelsche Lagerhuis zijn de de batten over de buitenlandsche politiek gis teren geopend met vragen van den leider der oppositie, Attlee, welke beantwoord werden door Eden. De Britsche minister van buitenlandsche zaken zeide in zijn beantwoording, dat de Britsche regeering zeer bezorgd is over den aanval op de Endymlon, welke onder geen omstandigheden kan worden gerechtvaar digd. Met het oog op deze herleving van de zeeschuimer!) heeft de Britsche regee ring stappen gedaan tot het tot stand brengen van een bijeenkomst met verte genwoordigers van de Fransche en Ita llaansche regeeringen. Het is lntusschen onmogelijk bijzonderheden mede te deelen omtrent eenig voorstel, hetgeen de regee- .ing ln deze bijeenkomst naar voren wenscht te brengen met het oog op een voorkomen eener herhaling van dergelijke mcidenten. Wanneer het volledige rapport zal zijn ontvangen, zal de regeering over wegen welke actie ondernomen moet wor den bij de autoriteiten, die verantwoorde lijk zijn voor dezen volkomen ongerecht- vaardigden aanval op een Britsch koop vaardijschip. Onder gejuich van de oppositie stelde vervolgens algevaardigde Morrison de vraag, of Eden begrip had voor den cyni- schen humor van de situatie, waarin men gaat samenwerken met de Italiaansche re geering, met het doel duikbooten tot zin ken te brengen, waarvan ieder weet, dat zij door haar aan Franco geleverd zijn. Op deze vraag gaf Eden geen antwoord. In het verdere verloop der debatten heeft de labourafgevaardigdc Morgan Jones een motie ingediend ten gunste van een internationale overeenkomst tot het verbieden van luchtbombarde menten op v.-eerlooze burgers en waar in er bij de Britsche regeering op wordt aangedrongen haar invloed aan te wen den voor het tot stand komen van een zoodanige overeenkomst. Verschillende sprekers veroordeelden ver volgens dergelijke luchtbombardementen. Sommigen echter spraken er twijfel over uit. of men zich onder alle> omstandighe den aan een desbetreffende overeenkomst zou houden. Eden verklaarde hierop, dat eenlge maan den geleden, onder den indruk van de ont wikkeling op dit gebied en van de moge lijkheden daarvan, de Britsche regeering een begin heeft gemaakt met uitvoerige be studeering der kwestie van den luchtoor log, in het bijzonder in zijn verband met het bombardeeren van de burgerbevolking Wij achten het noodzakelijk, aldus ging Eden verder, een zeer gedegen ondeizoek in te stellen, alvorens eenig initiatief on der de oogen te zien, of ons te wenden tot andere regeeringen, aangezien deze zaak zóó ingewikkeld is, dat het weinig zin heeft er aan te beginnen, tenzij men eerst zelf de moeilijkheden onderzocht heeft en weet hoe men de zeer groote bezwaren, die kun nen worden opgeworpen, kan bestrijden. Dit onderzoek zal, naar ik hoop. in zeer nabije toekomst gereed zijn. Het werk wordt gedaan door de bevoegde afdeelingen van de departementen op Instructies van de regeering met de uitdrukkelijke bedoe ling de kwestie bij de andere mogendhe den weer aan de orde te stellen". Eden voegde hieraan nog toe: „Ik kan mij niet binden aan data of me thoden, maar het Huis kan er verze kerd van zijn, dat ons doel ls een alge- mecne internationale overeenkomst tot stand te brengen In deze aangelegen heid en daarom wordt het voorberei dende werk gedaan." Aan het slot van zijn verklaring zeide Eden. dat de regeeiing de motie aanvaard de. Het geheele Huis. zoo zeide hij, zal het met de motie eens zijn ten opzichte van de stijgende verschrikking der luchtbom bardementen op weerlooze burgers. Tenzij Iets gedaan kan worden tegen de bedreiging van het luchtwapen zul len de volkeren ter wereld in het laat.-' ste gedeelte van deze eeuw wederom leven als troglodyten en terugkeeren tot het tijdperk der holbewoners. Ge zien het steeds grooterc vliegbercik en de steeds toenemende snelheid van deze wapens zal er spoedig geen enkel punt ter wereld megr zijn, waar men zich veilig kan voelen voor bedreiging. Wat de regels van het Internationale recht betreffende luchtbombardementen van burgers aangaat, er ls slechts één re gel, n.l. deze: rechtstreeksche, opzettelijke en weloverwogen bombardementen van nlet-strijders zijn onwettig. Behalve dit zijn nooit bepaalde regels uitgewerkt. Ten aanzien van het inacht nemen, van overeenkomsten, zeide Eden: „Ik kan de leer niet aanvaarden, volgens welke, om dat zekere volken hun verplichtingen niet nagekomen zijn. wij nooit moeten probee- ren den bestaanden toestand te verbeteren" Eden verwees nog naar het lnitatief der Fransche regeering betreffende de bom bardementen in Spanje: „Ik heb het ver trouwen dat de Fransche regeering zich ze ker zou aansluiten bij ieder uitgebreidere internationale poging. Ik ben er ook ze ker van, dat wij in deze zaak zouden kun nen rekenen op den steun van den Dult- schen Rijkskanselier. De leider van de liberale oppositie, sir Archibald Sinclair, heeft in het Lagerhuis een petitie doen indienen, waarin maatre gelen worden gevraagd tot verlaging van de kosten van het levensonderhoud. Op deze petitie waren acht honderd vier duizend namen verzameld en op een teeken van sir Archibald werd de petitie door twee en twintig deurwaarders op de tafel van den secretaris gelegd onder luid applaus van het huis. O.m. wordt voorgesteld, dat de belastingen en beperkingen op den binnenlandschen handel worden afgeschaft opdat de ver bruikers voordeel kunnen hebben van de open markt. Sir Archibald heeft een motie ingediend ln gelijken zin, hij heeft ge vraagd, deze motie spoedig in behandeling te nemen. BELGIË Eischen van Sap afgewezen. De Eerste Kamei.- vian het Hof heeft arrest gewezen ln de processen, door Sap aanhangig gemaakt tegen Bodart en Car ton de Wlart. In overeenstemming met de meening van het Openbaar Ministerie be sliste het Hof, dat d? actie van Sap slecht gefundeerd is. Zijn vorderingen werden afgewezen, terwijl hij in de kosten van het geding werd veroordeeld. Verder besliste he' arrest, dal ook voor den oproep in vrijwaring van den heer van Zeeland en de Nationale Bank niet vol doende grond bestaat. FINLAND Opening van het parlement. Bij de opening van de nieuwe parle- mentszitting heeft de president der repu bliek een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het politieke en economische leven van I het land gestabiliseerd is en dat de begroo- ting ieder jaar in evenwicht is. De buitenlandsche schuld, die in 1932 nog 88 procent van de nationale schuld uitmaakte, is daarvan thans nog slechts 34 procent. Hoewel er zekere teleurstellingen zijn geweest, aldus besloot de president, blijft Finland trouw aan de Volkenbondsgedach te, waarbij het hoopt op hervorming van het handvest. Niettemin moet het zelf voor zijn veiligheid zorgen. EGYPTE De ontbinding van het parlement. Onmiddellijk na het bekend worden vin het besluit tot ontbinding van het parle ment en uitschrijving van nieuwe verkie zingen betrok de politie wachtposten bij het parlementsgebouw. Niemand mocht de Kamer of den Senaat binnengaan. Het nieuwe parlement zal op 12 April bijeenkomen. Toch heeft een aantal Waf dis ten nog kans gezien het parlementsgebouw binnen te stormen, vóór de politie kon Ingrijpen. Zij hadden verpakte levensmiddelen, sandl wlches enz. bij zich, waaruit men aanvan. kelljk afleidde, dat zij een soort sltdown- staklng in den zin hadden. Later ls echter gemeld, dat deze afge- vaardigden der oppositie het kamergebouw reeds weer hebben verlaten. Zeer sterke afdeelingen politie zijn op alle strategische punten der stad gesta. tionneerd. Volgens de berichten heerscht ln het geheele land volkomen rust. De ontbinding van de Kamer, hoewel volkomen constitutioneel, was een volko men verrassing, daar de oude Kamer gis termiddag nog bijeen zou komen. Men haf verwacht, dat dan de regeering haar pro gramma zou Indienen. Klaarblijkelijk ech- ter heeft de regeering het ten slotte vei liger gevonden ter vermijding van onlusten niet voor de oude Kamer te verschijnen, waar zij niet zeker was van een meerder heid en in leder geval hevige aanvallen van de aanhangers van Nahas Pasja t> verduren zou hebben. De parlementaire commissie van de Waid is onmiddellijk, toen het besluit tot ont binding van de Kamer was uitgevaardigd, onder voorzitterschap van Nahas Pasja bij een gekomen. In een interview met een correspon dent van Reuter heeft Mahmoed Pasja verklaard: „Er ls op het laatste oogen- blik besloten tot ontbinding van het parlement, toen wij vernamen, dat de afgevaardigden, die aanhangers sijn van Nahas Pasja, voornemens waren moeilijkheden te maken, wanneer de Kamer bijeen kwam. De leider der Wafd-partU, Nahas Pasja en Makram, hebben zich naar het ko ninklijk palels begeven, om er een petitie te overhandigen, waarin wordt verzocht, dat een neutrale regeering zal worden be noemd voor den tijd der verkiezingscam pagne. WATERPOLO. H.Z. EN P.C. III—POELMEER I 1—2. De spelers troffen het dat van te voren ge speeld werd H.Z. en P.C. I—H.P.C. I 3—2. Vm deze in een zeer hoog tempo gespeelden wed strijd viel heel wat af te kijken. Poelmeer moeit door verhindering van verschillende spelers met een achterhoede geheel uit reserve's bestaande te water. Verdedigend was die achterhoede voor zijn taak berekend maar de voorhoede moest alle aanvallen zelf opzetten omdat van achteren vrijwel niet opgezwommen werd. Witte, die nu linksvoor speelde, fungeerde als verbindlDgs- speler en aan Westen was de taak gegeven van het doelpunten maken, wat hem ook tweemaal gelukte. Offers wist uit een prachtigen doorslag bal het tegenpunt te scoren, zoodat de wedstrijd die in een prettige verstandhouding werd ge speeld, eindigde in een kleine overwinning van Poelmeer. TENNIS. DE AUSTRALISCHE DAVISBEKER-PLOEG. Geen Australische ploeg voor Wimbledon. De Australische Tennisbond heeft Bromwlch, Quist, Schwartz en als meespelend aanvoerder Hopman aangeweze.., om Australië ln het Davis-bekertournooi te vertegenwoordigea Mc. Grath, Crawford en Turnbull stelden zich niet beschikbaar. Deze Australische ploeg zal dit jaar niet aan de Wlmbledon-kampioen- schappen deelnemen, zeer waarschijnlijk ech ter wel aan de internationale Amerikaansche kampioenschappen. Niettemin zal Australië toch te Wimbledon vertegenwoordigd zijn, zij het niet door spelera, maar door speelsters. Mej. Stevenson, mej. Wynne, mej. Coyne en mevr. Hopman zijn uit verkoren om de Australische kleuren te ver dedigen. Mej. Hartigan ls beschikbaar om ln te vallen, indien een van de vier speelsters op het laatste moment de reis niet zou kunnen aanvaarden. De dames zullen op 8 Maart a.s. n«r Europa vertrekken. Directeur der „Arnout"- fabriek veroordeeld. Het Haarlemsche Kantongerecht deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen A. H. baron van H. tot A„ directeur van de kunstzandsteenfabriek „Arnout" te Hille- gom, die terecht heeft gestaan wegens over treding van de arbeidswet 1919. Overeenkomstig den eisch werd verdachte veroordeeld tot 3 x f6 boete. Baron van H. zal voor dit vonnis ln hoo- ger beroep gaan. IJMUIDER VISCHSORTEERDER VRIJGESPROKEN. Veertien dagen geleden heeft voor dt Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de IJmuider vischsorteerder K. van S„ lid vs[' de provinciale staten van Noord Holland' die er van verdacht werd op 25 Augustus JJ- ln de rljksvischhal te IJmuiden vlsch weg genomen te hebben. De officier van justitie had vijf maanden gevangenisstraf geëlscht. De rechtbank achtte heden het bewjb niet geleverd en sprak de nverdachte vrij- HAAGSCHE RECHTBANK. Oplichting op groote scbail De rechtbank deed heden uitspraak In de zaak tegen den 56-jarigen J. E. C, G., aan- der beroep, die op 17 November van M' vorig jaar terecht heeft gestaan weg»" oplichting, G, heeft onder voorwendsel groote erfenis van zijn tante wachtende J zijn, tal van personen ln de residentie ge> uit den zak geklopt tot een bedrag vau 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2