cieeitlCmede mèkiÉLïa JECOVIT De Leidsche Begrooting voor 1938 Dienstplichtwet in de Eerste Kamer LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 3 Februari 1938 Antwoord van B# en W. op het sectie-verslag thans mogelijk 5 ct. TJOKLAT de LUXE reepe de TJOKLATFABRIEK Maatregelen tot beteren luchtafweer zijn reeds genomen. De grensbeveiliging i. In hun antwoord op hetgeen in de sec ties van den Gemeenteraad is opgemerkt, ieggeh B. en W.: Algemeen beleid. Het vraagstuk van de Instelling van con tact-commissies is nog bi) B. en W. in stu die. Binnen afzienbaren tijd hopen zij echter daarover nadere mededeellngen te kunnen doen. Het Was zaak bij dit geheel nieuwe instituut de werking in de practljk te Nijmegen gade te slaan en tevens Til burg. waar iets dergelijks zij het op be scheidener schaal bestaat, in het on derzoek te betrekken. Aangezien, zooals bekend, in Nijmegen door verschillende or ganisaties de totstandkoming van een Eco- homischen Raad c.a. werd gewenscht en middels zeker niet beter geworden, eerder ongunstiger; konden zij in den geleidebrief althans nog gewagen van eert daling der werkloosheid tegenover 1938. op het oogen- bllk, dat deze regelen worden geschreven, is het aantal werkloozen weer hooger dan in de overeenkomstige periode van 1936. terwijl ook de uitkeeringen hooger zijn dan de correspondeerende bedragen van 1936. De algemeene toestand te dezer stede Is dan ook allerminst bevredigend, en zeker minder goed, dan in het Rijk in zijn ge heel. al heeft ook daar de verbetering zich niet in hét aanvankelijke tempo voort gezet. De oorzaak van dezen gang van zaken bij de gemeente is niet ver te zoeken; ver schillende direct aanwijsbare omstandig- Wheden zijn hiervoor te noemen Zoo von- hier te Leiden uit de burgerij in dezen den b.v. de Leidsche bouwvakarbeiders geest geen stemmen zijn opgegaan, ver- eiseht de beoordeeling van deze zaak rus tig overleg, waarbij een nauwkeurige af weging van dé competenties veel zorg vraagt. Gaarne geven B. en W. aan een lid. dat andermaal aandrong op uitzetting van de gemeentelijke grenzen de Verzekering, dat hun aandacht op de door hem bedoelde grenswijziging blijft gevestigd eri dat door het College in deze alle stappen zijn en zullen worden gedaan, waarvan eenig suc- oés is te verwachten. Gemis aan homogeniteit is in het bij zonder van het College in zijn huidige samenstelling in vele opzichten te ver wachten. Niettegenstaande het gemis aan homogeniteit wordt zooveel mogelijk naar overeenstemming gestreefd. natuurlijk voorzooverre dit met de beginselen, die de leden van het College Zijn toegedaan, is overeen te brengen. Finaticleeie beschouwingen. In den brief ten geleide van de ontwerp- begrooting, hebben B. en W. nadrukkelijk gewezen op den buitengewoon zwaren last. dien het budget van de gemeente te dra gen heeft ter zake van de uitgaven voot armenzorg en werkloozenondersteunlng. iVaar nu deze last een zoo overheerschen- den invloed uitoefent op de algemeene fi- nancieele positie van de gemeente, be hoort uiteraard de regeling van de finan- cieele verhouding tiisschen het Rijk en de gemeenten tot de meest belangrijke vraag stukken, niet alleen voor Lelden, doch voor welhaast, alle gemeenten In ons land. Het is derhalve begrijpelijk, dat dit vraagstuk allerwege ln het middelpunt van de be langstelling staat. Het is echter tevens eeft zeer moeilijke aangelegenheid. Indien het inderdaad mogelijk ware zoo zonder meer te bepalen, dat de kosten van den Werkloozensteün en van de armenzorg voortaan geheel of voor een grooter deel dan thans ten laste van het Rijk komen, dan zouden de gemeenten zich gelukkig kunnen achten, dat op zoo simpele wijze deze brandende kwestie tot oplossing was te brengen. Helaas is de zaak niet zóó een voudig. Het stelsel van verdeeling der kos ten van de werkloozenzorg raakt ten nauw ste de regeling van de flnancieeie ver houding tusschen Rijk en gemeenten in engeren zin. Beide wettelijke regelingen berusten op het draagkrachtbeginsel, door dat de uitgaven bij de iinancieele ver houdingswet de uitgaven voor politie, on derwijs en armenzorg en de belasting- capaciteit tot grondslag strekken voor de berekening van de uitkeeringen. Beide wetten hebben dus ook het belastinggebied der gemeenten in onderling verband na der geregeld en begrensd; kortom het ge heel wordt gevormd door een zeer gecom pliceerd samenstel van bepalingen, die in elkander grijpen, zoodat wijziging op het eene punt, consequenties aan de andere zijde meebrengt. En hoewel nu zeer zeker de regeling van de financieele verhouding ln ruimen zin genomen gebreken vertoont, maakt het ingewikkelde van het vraagstuk, dat ook uit en ter na in de Staten-Generaal werd besproken, het niet waarschijnlijk, dat binnenkort een regeling mag worden verwacht, die met één slag de financieele moeilijkheden van vele ge meenten wegneemt, afgezien nog van 4e .en dat ten slotte het belang, dat het mogelijkheden van 's Rijks kas en andere omstandigheden. B. en W. zijn in dit op zicht derhalve allerminst optimistisch ge stemd; doch ook overigens is er nog wei nig reden om ln de naaste toekomst ver betering van beteekenis te verwachten. Ondanks de langdurige crisis heeft de gemeente haar normale zelfstandigheid tegenover het Rijk met betrekking tot de regeling en het bestuur van de eigen huls houding weten te behouden en behoefde aan de bezuiniging nimmer een tak van gemeentezorg geheel ten offer te worden gebracht Onze gemeente heeft dus nog. ln tegenstelling met vele andere gemeenten, haar normale bewegingsvrijheid, natuurlijk voorzoover dit onder de bestaande om standigheden mogelijk is; mochten er al eens beperkingen zijn geweest, dan waren die niet in het bijzonder aan onze stad op gelegd, maar dan golden die als een maat regel (b.v. de salarissen) voor de gemeen ten in het algemeen. Voor een zoo groot mogelijke bewegingsvrijheid staat trou wens ook de Vereenlging van Nederland- sche Gemeenten op de bres. Het is ongetwijfeld een gelukkige om standigheid. dat onze gemeente aldus nog in het spoor kon worden gehouden Intus- schen moeten B. en W. hieraan onmid dellijk toevoegen, dat ondanks de finan cieele moeilijkheden, de gemeente nog niet aan het stadium der noodlijdendheid ge komen is. Het is voorts wel overbodig op te mer ken, dat, het bestuur der gemeente, on danks den meest ernstlgen wil. om een afdaling naar nog ongunstiger financieele verhoudingen te bestrijden, het te berei ken resultaat ten slotte niet in de hand heeft. De economische omstandigheden spreken hier een woord mede. Reeds in den geleidebrief wezen B. en W. hierop en vestigden zij er de aandacht op. dat ln onze gemeente van een verbetering op het gebied der werkgelegenheid nog maar wei nig valt te merken. En de toestand ls in- meerendeels werk buiten de stad, welk ar beidsterrein voor hen nog vrijwel geheel is afgesloten: de gemeente heeft maar be trekkelijk wéinig industrie en van de zaken die hier gevestigd zijh, hebben maar en kele van de opleving geprofiteerd; ver schillende <>roote fabrieken zijn in den loop der tijden verdwenen, waardoor voor al voor veie textielarbeiders werk kwam te ontbreken, terwijl de industrieën, die zich vestigden, dit verlies aan werkgelegenheid lang niet goed konden maken; verder Ls te noemen de rationalisatie, die zich trou wens overal doet gelden. Hiertegenover staan aan de gemeente slechts zeer be perkte middelen ten dienste, om op den omvang van de werkgelegenheid eenigen invloed uit te oefenen; dit is genoegzaam bekend. Voor zoover de gemeente echter wel in de gelegenheid verkeert de uitbreiding van de werkgelegenheid te stumuleeren wat inderdaad tot versterking van de financiën kan leiden zit zij niet stil. Krachtens de desbetreffende verordening kan stroom voor krachtdoeleinden worden afgenomen tegen geredüceerden prijs, het z.g. dubbel tarief, terwijl voor verbruikers van eenige beteekenis (bovén 5000 K.W.U.) de moge lijkheid open staat, om bijzondere over eenkomsten met de Lichtfabrieken af te sluiteh tegen prijZetl en onder voorwaar den, beantwoordende aan de bedrijfs- eischsn. Evenzoo is door de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij eeti z.g. „groot- watertarlef" vastgesteld, dat gereduceerde prijzen bevat naar gelang van de grootte van het waterverbruik: bovendien kun nen extra-groote verbruikers speciale con tracten aangaan, waarbij nog een verdere vermindering wordt gegeven. De vestiging van nieuwe industrieën heeft evenzeer volle aandacht en B en W. steunen dan ook krachtig alle pogingen tot inperking van het grööte en naar Zij vreezen voor een deel permanente tekort aan werkgelegenheid In onze gemeente. Men bedenke echter, dat een beslissende factor in voorkomende gevallen dikwijls is. of de voorhanden gronden, wat ligging en bodemgesteldheid betreft, voor het beoog de doel geschikt zUn. Het College over weegt. welke stappen nog kunnen worden gedaan, om de mogelijkheden op dit ge bied te vergrooteii. In dit verband deelen B. en W. mede, dat zij het rapport van de Commissie-Man- ders opnieuw in studie hebben genomen en t.z.t. hun meening daarover zullen uit spreken. Met beslistheid wijzen B. en W. af dat de begrooting systeem of lijn mist. Natuurlijk moesten meermalen bijzon dere middelen worden aangewend of be paalde maatregelen, hoe gewenscht en nuttig ook op zichzelf, worden nagelaten, doch men dient, zich rekenschap te ge ven van de bijzonder moeilijke positie, waarin de gemeente, evenals zoovele an dere plaatsen, door de langdurige crisis in stijgende mate is komen te verkeeren. In dien men dezen toestand bij de beoordee ling van een begrootlngsbeleld tot uit gangspunt neemt, zal men ook wel tot het besef komen, dat het bij het over bruggen van belangrijke tekorten gaat om het afwegen van het eene be lang tegenover het andere belang, een belangrijke uitbreiding en mo derniseering van ons bedrijf is 't ons de kwaliteit van onze bekende PASTILLES (van 30 ct. per ons) ook in R E E P V O R M te leveren a 5 ct. per Stuk. Vraagt dus thans „PASTILLE KWALITEIT" I Postille kwaliteit (puur! 3 smoken Super Melk Chocolade f Super Melk met Hazelnoot VOOR VRIJDAG 1 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 M. en 415.5 M. 8.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 V.ARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA 800 Gr.muz. 10.00 Morgenwijding 10.20 Decia. matle 10.40 Viool en plano 11.10 Vervol» declamatie ll.sO Orgelspel 12.00 Gr.muz 12.30 Ensemble Rentmeester 2.00 Declamatie 2.30 AVRG.-Dansorkest en solisten 405 Gr.muz. 5.00 Voor de kinderen 5 30 Gr.muz. 6.00 Amateurs-uitzending 6.30 Politiek radiojournaal 6.45 Gr.muz. 6.50 N.V.V.- Ultzending 7.20 Gr.muz. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 .Lezen in den Bijbel", causerie 8.00 Fluit en plano 830 Litteraire causerie 9.00 „The four blue Stars'' en solisten 9.30 C. Steyn's Accordeonorkest en solist 9.45 Declamatie 10.00 „Fantasia" 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.00 Pianovoordracht 11.25 Gr.muz. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.55—12.00 Gr.muz. Hilversum II. 301.5 M, Algemeen Program ma. verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gr.muz. 11.30 BUbelsche causerie J -- KH0.-1" ■ajrifi Gr.muz. - 5.00 Gr.muz. 5.15 KRO.-Melodisten. m. m. r. 12.00 Berichten 12.15 KRO,-Orkest 1.O0 Gr.muz. 1.20 De KRO.-Melodisten, m. m. v, solist. 2.00 Gr.muz. 4.03 KRO.-Orkest - zwaarste weegt, den voorrang moet heb ben. Met name de vraag, of belastingver- hooging is te verkiezen boven een anderen maatregel, dringt zich dan op. Zoo moet men ook het vraagstuk van de afschrij vingen en reservegringen bij de Lichtfa brieken zien: er was hier het dilemma: het aanvullen van de afschrijvingen en reserves met nog een bedrag van f. 65.000 voorshands nog achterwege laten of extra- verzwaring van de lasten van de burgerij met dat bedrag, om die aanvulling moge lijk te maken. B. en W. hebben toen, ln aanmerking nemende eenerzijds de over wegende bezwaren tegen belastlngverhoo- ging en anderzijds den stand van de fond sen en den algemeenen staat der fabrie ken. gemeend aan het eerste de voorkeur te moeten geven B en W. sluiten hun oogen natuurlijk niet voor het feit. dat geleidelijk verschil lende bijzondere middelen werden aange sproken, doch deze middelen, ln goede tij den gevormd en dikwijls niet meer voor het aanvankelijk beoogde doel noodlg, kon den juist ln omstandigheden, als waarin wfj thans verkeeren, zeer goede diensten bewijzen. Hieraan toch Ls te danken, dat de belasting op een redelijk peil kon wor den gehouden. Wanneer men nu vraagt, hoe lang belastingverhooging zal kunnen worden ontgaan, dan moeten B. en W. daarop het antwoord schuldig blijven, om de eenvoudige reden, dat zij niet de toe komst kunnen voorspellen; maar wel kun nen zij verklaren, dat het College in deze een zakelijk, objectief beleid voert. Als richtsnoer blijft gelden de tot nog toe gevolgde algemeene gedragslijn, om met zoo min mogelijke verzwaring van lasten het gemeentelijk budget in even wicht te houden. Deze gedragslijn leidt niet tot financieele afbraak, integen deel, zij verhoedt dat de gemeente in een dergelijke positie geraakt; de tot nog toe bereikte resultaten geven daarvan het overtuigende bewijs. NV HOllANDSCH 2WIT.SERSC.HE CHÖCOEADEFAS R I E K 5556 (ineez. Med.) Een lid kou, om tot een betere begroo- tingspositie te komen, ook een bescheiden gebruik willen zien gemaakt van den ka- pitatüdlenst. En nu Wil het B. 6n W. voor komen, dat een dergelijke aansporihg niet in overeenstemming is te brengen met een beheer, dat tegen financieele afbraak moet zijn gericht en op handhaving van als juist erkende beginselen behoort te berus ten. Het College meent in deze, mede in aanmerking genomen de tijdsomstandig heden, slechts zoover te mogen gaan, als met de èlschen van een goed financieel beheer is te vereenigen; tegen overschrij ding Van deze grens moet zooveel moge lijk Worden gewaakt; bovendien geeft een dergelijke tactiek op;den duur geen verbe tering, tast zij ten slotte zelfs het crediet van dé gemeente ain/ Wat het Gemeentelijk Pensioenfonds voor weduwen en kinderen van ambtena ren betreft, herinneren B. en W. aan hun mededeelirtg, dgt het kapitaal ad f. 243.000 gevoeglijk met f. 100.000 kon worden ver minderd, hóewei slechts een afschrijving met f. 57.000 wordt beoogd, en mitsdien een kapitaal Van f. 186.000 overblijft. Volgens ingewonnen advies van een verzekerings- wlskundige geeft reeds een kapitaal van f. 125.000 een ruim voldoende dekking voor de tegenwoordige en toekomstige lasten van het fonds. Een lid sprak er zijn leedwezen over uit, dat geenerlei maatregel is genomen om de bezoldiging van het gemeentepersoneel te verhoogen. In verband hiermede brengen B. en W. in herinnering, dat de Regeering heeft te kennen gegeven, dat, zoolang de salarleerlng van het Rijkspersoneel op het huidige peil gehandhaafd moet blijven, te gen het ongedaan maken door de lagere organen van plaats gehad hebbende sala risverlagingen in het algemeen bezwaar zal moeten worden gemaakt, vermits het van het grootste belang moet worden geacht, dat de op het stuk der salarieering ver kregen goede onderlinge verhoudingen zoo nauwgezet mogelijk worden bewaard. En de Regeering heeft, zooals bekend, tevens verklaard, dat van een verhooging van de salarissen en loonen van het Rijksperso neel voorhan<is niets kan komen; reeds hierom kan alzoo niet aan een verhooging van de salarissen van het gemeenteper soneel worden gedacht. En ten slotte nog eert enkel woord over opmerkingen van algemeenen aard betref fende de bedrijfswinsten. De winsten van de Lichtfabrieken zijn in den loop der ja ren inderdaad gestegen, doch deze stijging is niet verkregen door verhoóging van den prijs van het product, zij is te danken aan allerlei maatregelen, die in deze tijden werden genomen om door bezuiniging en anderszins tot versterking van inkomsten en vermindering van uitgaven te geraken ib.v, extra afschrijvingen op oude bezit tingen; vermindering stortingen in het ver nieuwingsfonds; reorganisatie; conversie van geldleeningen), terwijl de toeneming van de kolenprijzen de bereikte besparin gen ten déele weder heeft te niet gedaan; van een opvoering Van de winsten in den eigenlijken zin des woords kan derhalve moeilijk worden gesproken. B. en W. zeggen niet, dat de gemeente, evenals een zuiver particuliere maatschap pij, voornamelijk de winst In het oog moet houden. Voor een gemeente kan Inderdaad een ander gezichtspunt gelden en boven dien is het College niet blind voor den in vloed, dien een tariefswijziging op het de biet kan hebben. Vermindering van be drijfswinst beteekent opvoering van de be lastingen en ln dezen gedachtengang ver der redeneerende, zou bij verkoop tegen kostprijs in de plaats van de dan verdwij nende winst, een overeenkomstige verhoo ging van de belasting komen te staan. In een zoodanig geval zou het dan slechts gaan om de vraag, of men de consequen tie hiervan wil of durft te aanvaarden. Dit alles ls echter niet meer dan theorie; de werkelijkheid is, dat de bedrijfswinsten en de belastingen zijn samengegroeid tot een niet los te maken verband. Men kan hot alternatief bedrijfswinsten of belastin gen niet eens stellen. Immers de winst van de Lichtfabrieken wordt voor 1938 ge raamd op f. 1.266.849, terwijl de wettelijke en practische belastingcapaciteit, die de gemeente thans nog geacht kan worden ter beschikking te hebben, in totaal slechts plm. f. 400.000 bedraagt (dat wil zeggen, indien de opcenten op de gemeentefonds belasting tot het uiterste maximum van 75 werden opgevoerd met indeeling daar enboven in de 3e klasse en Indien de op centen op de personeele belasting op 200 werden gebracht). Veel mogelijkheden voor ingrijpende practische politiek op dit terrein zijn er alzoo niet, nog daargelaten of de verschuiving Van lasten, die door een dergelijke exorbitante opvoering van be lastingen zou worden teweeg gebracht, Wel aanbevelenswaardig zou zijn. Hoewel bereids veel op het gebied van de bezuiniging is gedaan, moet nochtans de bezuinigingsarbéid worden voortgezet. Het College is van deze noodzakelijkheid over tuigd. Van den op de begrooting Uitge trokken bezuinigingspost van f. 10.000 kan thans riog bezwaarlijk een specificatie wor den gegeven. Het bedrag is echter geraamd op grond van reëéle plannen, die nog in behandeling zijn. Gaarne zijn B. en W. bereid de wensche- lijkheid van de, instelling van een leenlnga- fonds onder oogeh te zien. Jecovitol Levertraan, met ge- Ijkt vitamlnengehalte, vergroot het weerstandsvermogen. On ontbeerlijk voor ledereen I In Apotheken en Drogisterijen i I. 0.75 per flesch. 5526 (Ingez. Med.) solist 8.00 Land- en tulnbóuwpraatje 620 De KRO.-BO.VS, m. m. V. solist 7.00 Berichten 7.15 Luchtvaartcauserie 7.35 Bedrijfsrepor tage 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO- Orkest en gr.muz. 9,30 „De Marklezaatslees- ten ln Bergen op Zdom", causerie 9 40 Zant en plano 10.00 Gr.muz. 10.10 Vervolg zang en piano 10.30 Berichten ANP. 1040 Gre- gor Serbah's Roemeettach orkest 11.10 12.00 Qr.mUZ. Droltwich, 1600 M. 11.40—11.50 Pianosoll - 12.10 Orgelconcert 12.50 LOU Preaget's Band 1.35—2.20 Blfminghams Phllharmoniseh attljkorkest 4.20 Gr.muz. 4,50 Radlotooneel 5.20 Walter Collin's orkest 6.00 Zang - 6.20 Berichten 6.45 Radlotooneel 7.00 Zang 726 Debroy SomerS en zijn Band 8.05 Radiotooneel 9.20 Berichten 9.40 Causer.- ..Efficiency and liberty in Russla" 10.00 BBC.-Orkest, m. fn. v. solisten 11.20 M. Flome eti ztjn Band 11.3012.20 Dansmuz. (gr.pl 1. Radio Paris. 1648 M 7.50 8.59. 10.40 ea 11.20 Gr.muz 12.20 F. Warms' orkest en zang 3.05 Zang 4.35 dito 5.20 Kamer muziek 8.36 Zang 8.50 Radiotooneel - 10.50 Gr.muz 11.2012.50 Orkestconcert. Keulen. 456 M. 5.60 Militair orkest 750 NS-Frankenorkest 11.20 MUnwerkersorke;! 12.86 Omroeporkest 1.35 Gr muz 34) Omroeporkest 6.30 Omroepklelnorkest. -koor en solisten 8 45 Triotoncert 9.50—115) Otto Fricke's orkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl 12.50 Otiiroepsalonorkest 1.30—2.20 Gr.mul 5.20 Omroepsaloriorkest en gr.muz. 650 Gr.pl. 7.20 Planovoordracht 8.20 Omroep klelnorkest en radlotooneel 10.3011.20 Gr.- muziek 484 M.: 12.20 Gr.tnUz. 12.50 Om roeporkest 1.50—2.20 Gr.muz. 5.20 Cello voordracht 5.50 Zang 6.8B Gr.muz. 650 Planovoördracht 7.36 Gr.tnUz. 8.20 Omroep- orkest 9.05 symphonie-orkest, -koor rn to lkten 10.10 Or.muz. 10,30—11.20 Vervol' van 9.06. Deutsehlandsender, 1971 M. 8 30 Gevarieerd programma 7.20 Omroeporkest, m. m. v. so listen 8 20 Berichten 8.35 Vervolg concert 9.20 Berichten 9.60 Viool en plano 10.0a SdhêepsWeetberlcht 10.2011.20 Gr.muz. gem. radio-distributiebedrijf EN de r.o.v. radio-centrale. Vrfjdag 4 Februari, lsle Programma: lederen dag van 824 uuri Avro, Vara, enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur. 3de Programma: 8.00 Keulen 10.35 Pafji? R 11.20 Keulen 13.20 Brussel VI. 13.3» Keulen 14.20 diversen 16.05 Parijs F - 15.20 Keulen 17.20 Parijs R. - 18.20 Keulen 20.35 Parijs R. 20.50 Lyon of dlv. Plan. 21.90 Keulen 23.20 Parijs R 4de Programma: 8.00 Brussel Vl. diversen 10.85 London Reg. 12 wich 13.35 London Reg. 17.20 Droltwich 18.40 London Reg. 19.25 Droltwich - 20.05 London Reg. 20.20 Oram muz. G.R.D.- 22.00 Weenen 22.50 London Reg. Droltwich. Wijzigingen voorbehouden. Ontleend ls aan de memorie van ant- woond aan de Eerste Kamer op het voor- loopig verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de Dienstplichtwet: Een aan redelijke eischen beantwoorden de grensbevelllRine kan niet wonden bereikt met een eerste oefentijd van zes maanden met verdeelimï van de lichting over 4 ploegen. Aanvaarding van een dergelijk stelsel zou ten gevolge hebben, dat de sterkte van de voor het gestelde doel be schikbare troepenmacht ontoereikend zou zijn. terwijl de dienstplichtigen reeds na een opleiding van slechts 3 maanden te hebben genoten, zich voor de taak gesteld zouden kunnen zien om een vijandelijke:: overval te keeren. hetgeen de regeering onverantwoord acht. Geluk bekend acht de regeering 11 maanden noodig. v, Tegenover de enkele leden, die van mee- ons grondgebied te vliegen. De hiertoe ning waren, dat bovenal de achterstand eisebte maatregelen zijn voor een deel#!» z. 1„1 crpiKmff.fi r» An nv^riapn; tOK 11 tOciii'.- daarin zijn aange- kosten zullen in de Tweede Kamer bracht, op de raming van hebben De regeerlrtg vermoedt, dat men hlerbli heeft gedacht aan de verlaging van de liohtingsterkte, die over 5 laren wj moeten intreden. Deze verlaging bren;' geen verandering In de plannen voor oe organisatie, zooais deze voor een licht in-- sterkte van 32.000 man ls opgezet. Wel zullen uit den aard der zaak. '.van' neer over 5 jaren de sterkte van in wnrtf* lijken dienst verblijvende dienstplichtigen vermindert, onderscheidene uitgaven even eens dalen, ln welke mate deze daling zie" zal uitstrekken ook tot andere dan voor voeding, kleeding. enzkan thans niet worden worden beoordeeld. Wat de kazerneering betreft, waren plannen reeds tot het allernoodtgste je perkt, zoodat ln dit opzicht geen verande ringen zijn te verwachten. De regeering stemt geheel ln met d8 leden, die van oordeel zijn, dat men te zervt, ook zonder dat tot mobilisatie WW» overgegaan, in staat moet zlln. zich te ver zetten tegen eventueele pogingen van biu- tenlandsche militaire vliegtuigen om ovn met betrekking tot het oorlogsmaterieel dient te worden ingehaald en dat pas daar na de uitbreiding van het contingent aan de beurt mag komen, merkt de renewing op, dat, aldus handelende, het nadeel zou ontstaan, dat de voor de bediening van het aangeschafte materieel benoodlgde man schappen voorlooplg zouden ontbreken, de regeering ls dan ook van oordeel, dat zoo veel mogelijk gelijktijdig, zoowel voor de aanwezigheid van materieel als van per soneel gezorgd moet worden Sommige leiden hebben de vraag gesteld welken invloed de wijzigingen, welke gedu rende de behandeling van dit wetsontwerp getroffen en zullen overigen? tot uitvoer,v komen, naarmate meer materieel voor o- luchtverdediging beschikbaar komt Ook naar het oordeel der regeering moe' het over gebied vliegen door vliegers va» andere nationaliteit met de bedoelinz o»1 tegen een vijandelijk land oorlogshande lingen te plegen, zoolang de Internationa opvattingen op dit punt onveranderd Mi- ven. als schending van onze neutral''-; worden beschouwd en zoo noodi: kracht van wapenen worden tegencerain De instelling van een waarschuw»'^ dienst is zoodanig voorbereid, dat dienst, indien noodig. terstond ln werS'»- kan treden. M De tuchtdoelartllleZie is reeds verste" en zal nog aanmerkelijk worden ultcebri 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10