Buitenland De strijd in Spanje LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dimdag 1 Februari f933 De strijd in het Verre Oosten SPORT RECHTZAKEN VOETBAL ZwaluwenRoode Duivels. Het Belgische elftal samengesteld. Het elftal der Roode Duivels, .dat op 9 Februari a s. in het Olympische Stadion te Amsterdam zal spelen, zal in volgende op stelling aantreden: Doel: Braet (C.S. Brugge), achter: Heyman tOlympique Charleroi en Seys [Beerschot), midden: van Alphen (Beer schot), Gommers (Beerschot) en van den Kerclchove (White Star), voor: Vlaemynckx (Union St. Glllolsei, Ceu- ]eers (Beerschot). Mondele (Daring), Isenborghs i Beerschot) en de Mulder (White Star). Als reserves zijn aangewezen De Raedt (Gantoise), Kersse (Gantoise), Vekemans (Lyra) en Chavez d'Aguillar (Gantoise) KORFBAL. leidsche korfbalbond. Uitslagen van Zaterdag en Zondag. Adspiranten, klasse I: Vicus Orlentis IZui derkwartier I 52. Leden, klasse II: Noorderkwartier IIFluks IV (N.kw. II 2 winstpunten in mindering, we gens het slechts met acht spelers (sters) op komen) achilles ii—algemeene 4—0. Wanneer scheidsrechter Montijn beginnen blaast, blijkt het terrein glad. doch wel be speelbaar. Aanvankelijk wegen de partijen tegen elkaar op en blijven de resp. verdedi gingen de baas. Langzamerhand worden de aanvallen der thuisclub echter gevaarlijker, zoodat het niet te verwonderen is, dat Duns Jr. zijn club de leiding geeft. Ook na dit doelpunt blijft Achilles iets in de meerderheid, hetgeen nog vóór de rust door een doelpunt van Arl- man wordt uitgedrukt. Rust 20. In de tweede helft pakt Algemeene terstond energiek aan en dank zij uitstekend werk van het Leidsche middenvak wordt de aanval der Zuidwijck-bewoners telkenmale aan het werk gezet Echter speelt ook dit tweede aanvals- kwartet te ..peuterig'' samen om succes te heb ben. En wanneer Danhoff met een dubieus schot den Haagschen voorsprong tot 30 ver groot, is Algemeene een geslagen ploeg. Even voor het eindsignaal maakt Huisman cr ten slotte 4—0 van. TENNIS. om den davis-beker. De inschrijvingen. Gisteren is de inschrijving voor het Davis- bekertournooi 1938 gesloten. In totaal hebben zich 26 landen voor deelneming aangemeld, mrvan 21 in de Europeesche en 5 in de Ame- rlkaansche zone. In de Europeesche zone zullen uitkomen Engeland. Duitschland, Oostenrijk. België, Denemarken, Frankrijk. Griekenland. Neder land, Hongarije, Ierland, Brltsch-Indië, Italië, Monaco, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Polen, Roemenië, Zweden, Zwitserland, Tsjecho-Slo- vakije en Zuid-Slavië. In de Amerikaansche zone spelen de Vereen. Katen, Australië, Canada, Mexico ën Japan. SKISPORT. Jan Boon wint slalom te Arosa. Mevr. OstwaldSluiter behaalde eveneens den titel. Onder begunstiging van heerlijk zonnig winterweer werden de Nedcrlandsche ski kampioenschappen te Arosa gisteren be sloten met de slalom, waarvoor het stan daardtraject was uitgezet achter het be kende Kirchli te Inner-Arosa. Met twee fraaie tijden in den slalom heeft Jan Boon, die op den eersten dag in de afdaling met aanzienleken tijdsvoor- sprong op Kees Kerdel de leiding had ge nomen, z\jn eerste plaats weten te behou den, waarmede hü den titel van kampioen van Nederland behaalde. Bjj de dames was de strijd tusschen me vrouw OstwaldSluiter en baronesse Schlmmelpennlnck van der Oye zeer span nend, doch door een val in den tweeden loop verspeelde Freule Schlmmelpennlnck haar kansen op den titel volkomen. De uitslagen luidenslalom heeren renklasse 1. Jan Boon 62.4 en 63 sec., totaal 124,4 sec.; 2. W. H. Mellema, 159,4 sec.3. Rudolf de Brey 176 sec.; Kees Kerdel met 75,8 en 66,2 sec. ge diskwalificeerd. Dames renklasse: 1. Gratia Schlmmelpen nlnck van der Oye, 71 en 74,2 sec., totaal 145,2 sec. 2. Mevr. OstwaldSluiter 78 en 70,6 sec., totaal 148.6 sec. Heeren toerenklasse 1. Nico Spaargaren, totaaltjjd 113,2 sec.; 2. 1l'an Swaay. 116 sec.; 3. I. Th. zur Meuhlen 118.6 sec.: 4. J. van der Landa 122,6 sec.; 5. H. KoUf, 126.4 sec.; 6. H. G. B. Rissink. 132,8 sec.; A- °uintjes 151,4 sec. 8. Y. E. Heringa, 162,2 sec. Dames toerenklasse: 1. Ella Kerdel 128.4 sec.; Sonja Rost van Tonningen 143,2 sec.; 4. A. Baronesse van Pallandt, 152.4 sec. Eind-uitslag combinatie afdaling-slalom hee ren renklasse! 1. en Nederlandsch kampioen JÏÏ1 ?°°n 0 Punten; 2. R. de Brey 82,94 pun ten. 3. W. H. Mellema, 94,09 punten, to rïles renklasse: 1. Mevr. OstwaldSluiter, Kampioene van Nederland, 2.095 pnt.; 2. Gratia ocnimmelpenninck van der Oye, 4,19 pnt. «eeren toerenklasse: 1. H. Kolff 10,60 pnt.; sPaargaren 28.90 pnt.; 3. V. J. van Swaay ir i ;i 4 J- van der Lande 80,39 pnt.; 5. Slf Ai Dulntjer, 87,84 pnt.; 6. ir. H. G. B. Ris- nïr. J2'84 pnt 7- L Th zur Meuhlen. 230.89 nó C' E- Heringan. 263 punten. 2 AHmes-r,toerenUasse: 1 Ella Kerdel 0 punten; V Bar(>nesse van Pallandt. 27,33 punten; fcmrja Rost van Tonningen 67,37 punten. DAMMEN. LEIDSCHE werkloozendamvereen. dP^K«uitslagen der gespeelde wedstrijden volgt nbezettln& 1,1 de 20ste ronde zy: voor zijn als L diA. H®Uden—W. v. d. Blom 0—2 J.' F. J. A A Onrtrü"'*-"- ue -oezemer 1i p. L^7n00r^—Jac- de Vink 1—1 0—2 1—1 afgebr. vy- v- Ui u- J Swets 0-2 J A. A- -oinnenaijK iu OiJ u e~A- de Bezemer 1l J Mrvcl "ll- OWCU) U4 P fc?ens~H. Wurtz afgebr J dïfe-A- B- Hoek 2-0 n^zemer—I. Binnendijk 2—0 AUTOMOBILISME. De sterrit naar Monte Carlo. De equipe Bakker Schut definitief winnaar. Naar wij uit Monte Carlo vernamen, luidt de officleele klasseering der rallye gelijk we gisteren reeds in het kort heb ben gemeld, als volgt: 1. En winnaar: Bakker Schut-Ton-Ba- rendrecht (Nederland), gestart uit Athene, met Ford, 780.90 pnt. 2. Trevoux (Frankrijk). Athene met Ford. 779.70 pnt. 3. Lehaye-Quatresous (Frankrijk) Athene met Renault, 777.80 pnt. 4. Mutsaerts-Kouwenberg-Lamberts Hur- relbrlnck (Nederland) Palermo met Ford, 774.60 pnt. 12. Dr. Sprenger van Eyckir. Paulenir. Driessen Palermo met Lincoln Zephyr 788 40 pnt. 16. Van der HoekVroom—Dauvellier, Palermo met Packard. 767.30 pnt. 23. Vander Helden—jhr. van Llnteloo de Geer, Athene, met Studebaker 761.20 pnt. 37. Polak, Stavanger met Ford, 748.70 pnt. besloten werd. De winnaars. Bakker Schut, hebben be haald: den beker van de International Sporting Club, den K.N.A.C.-beker, den beker van de Nederlandsche Fordfabrie ken, den Westerman-Smalt-wlsselbeker, den Bakker Schut-bekar (alleen voor Ka- rel Ton) en den prijs van de automobiel- club de Monaco. Mutsaerts-Kouwenberg- Lamberts Hur- rclbrinck hebben o.a. den Palermo-prijs behaald. Buyze-Stemerdlnk, die als 76ste aan kwamen, hebben den Tallinn-prijs behaald. Oosthoek (46ste) heeft den prijs behaald uitgeloofd voor de beste Amsterdam-star ter. GatsonidesBlijdenstein (51ste) heb ben de beste Nederlandsche prestatie ge leverd in de kleine klasse en hebben daar door eenlge bekers veroverd. BILJARTEN. leidsche biljartbond. Het wedstrijdprogramma voor de eerste helft van Februari luidt: Cadreklasse: 4 Febr. D.O.S. bD.O.S. a; 11 Febr. P. v. Cleef—T.O.G. Ie kl. libre: 1 Febr. D.O.S. I b—Des Amie I. P. v. Cleef I—D.O.S. Ia; 8 Febr. D.O.S. I b— T.O.G. I a. T.O.G. I bP. v. Cleef I, Poedelaars I—T.O.P. I. Des Amie I—D.O.S. Ia. 2e kl. libre: 3 Febr. T.O.P. II b—D.O.S. II a Poedelaars HP. v. Cleef II. Des Amie II b Des Amie Ha. D.O.S. lib—T.O.P. IIa10 Febr.: P. v. Cleef IID.O.S. IIb, Poedelaars II T.O.P. II b. D.O.S. II a—Des Amie II b, Des Amie II a—T.O.G. II. De uitslagen van de wedtsrijden, gespeeld voor de competitie luiden als volgt: Cadreklasse L. Lammers (T.O.G.) 110 110 18 32 6.11 J. Bruininkx (D.O.S. a) 335 153 18 30 8.50 C. Paauw A. Verstraaten 75 66 18 12 3.66 115 115 18 30 6.38 M. N. H. Teske 70 38 18 13 2.11 105 105 18 16 5.83 D.O.S. a 2 gew. part,, T.O.G. 1 gew. part. Ie kl. lib.: J. Bonnet (T.O.P.) 90 59 23 10 2.56 P. Horree (D.O.S.) 145 145 23 26 6.30 G. H. 75 52 23 12 2.26 G. Vermeer -135 135 23 24 5.86 J. v. L. (res.) 50 50 33 7. 1.51 N.N. 125 88 33 18 2.60 D.O.S. Ia 2 gew. part., T.O.P. I 1 gew. part. Ie kl. lib.: C. R, v. Velzen (D.A.) 80 68 23 10 2.95 G. B. (T.O.G.) 100 100 23 13 4.34 P. v. Amsterdam F. H. 60 50 32 8 1.56 95 95 32 9 2.11 P. UI Jee 55 55 26 8 2.11 C. de Koning 95 71 26 12 2.73 T.O.G. Ia 2 gew. part., Des Amie I 1 gew. part. 2e kl. lib.: F. Pljnacker «T.O.G. II) 75 75 41 11 1.82 J. V. (T.OP.) 55 53 41 11 1.29 H. Regeer 60 54 40 8 1.35 J. Bonnet (res.) 90 90 40 7 2.25 55 45 32 15 1.40 70 70 32 10 2.18 T.O.P. II a 2 gew. part., T.O.G. II 1 gew. part. J. de Ru J. Brussel de competitie van f.b.h.o. In den eindstand van klasse A van de biljart competitie van F.B.H.O. neemt Excelsior (Lisse) met 2 gew., 2 gel., 4 verloren partijen en 6 pun ten de zesde plaats in. Vriendenkring I werd kampioen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. 1 v. d. Heijden W. ÏV' Pellsma ArL,B1?m-J°h. Swets J A'ÜC'broken p Jns enier Joh. partijen ner—A. B. Hoek 1—1 ets~H. Wurtz 2—0 Leiden pleegt een onrechtmatige daad. B. uit Leiden, had de leiding der ge meentelijke radio-distributie doorgezaagd, zoodat de aangeslotenen geen muziek etc. konden ontvangen. Verdachte liet verstek gaan, maar hij had toegegeven, opzettelijk de bloklelding te hebben doorgezaagd, omdat naar zijn meening, de gemeente niet gerechtigd was zonder zijn toestemming, de leiding aan te brengen. De terrein-chef der Radio-distributie, zeide dat een abonné aan den Hoogen Rijndijk over storing had geklaagd, en bij onderzoek het doorzagen der leiding was gebleken. De officier van justitie meende dat on behoorlijk en onrechtmatig door de ge meente Lelden ls opgetreden. Zij had geen toestemming van den eigenaar van het perceel om de leiding aan te brengen, en dit eigenmachtig optreden der gemeente was niet juist. Niettemin had verdachte de leiding niet mogen vernielen, doch rekening houdend met de omstandigheden, vroeg de officier 50 cent boete. De politierechter sprak verdachte vrij. Kinderen, die hinderen. Omdat de kinderen van S. uit Lelden nogal rumoerig waren, terwijl de eeht- genoote van L. ziek was, had laatstge noemde zich zóó kwaad gemaakt, dat hij een ruit bij zijn benedenburen had inge slagen. Voor dat feil stond hij nu terecht. De beneden-buurman was niet zoo heele- maal van schuldigheid overtuigd, doch de politierechter wees erop dat wanneer er een zieke in huis is, het zeker n~~izakelijk ls stilte te betrachten. Naar verdachte mededeelde, had niet al leen hij, doch ook de politie al meermalen gewaarschuwd tegen de herrie en die de kinderen van v. S. in de werkplaats maak ten. De officier geloofde dat van S. niet veel moeite heelt gedaan, om zijn boven-buur- man geen last te bezorgen. Daarom vroeg de officier slechts f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. De politierechter verminderde het von nis tot f. 2.50 subs. 5 dagen hechtenis. De trouwplannen. Mej. W. T. van B. had aan enkele inwo ners van Noordwijk verteld, dat zij ver loofd was met een arts. en na haar huwe lijk, binnenkort te Noordwijk zou komen wonen. Zij deed eenige bestellingen, om later te leveren, maar enkele artikelen nam zij mee. De officier van justitie wees er op, dat liet met deze verdachte, thans woonachtig te Den Haag reeds lar.g verkeerd gaat. Zij heeft al eerder vonnissen ondergaan, en thans vroeg de officier drie maanden ge vangenisstraf. De politierechter veroordeelde haar tot 50 gulden. Motorrijden zonder rijbewijs. S. van G uit Bodegraven, reed op een motorrijwiel door het dorp, zulks terwijl zijn rijbewijs was ingetrokken. Nu betoogde verdachte, dat weliswaar zijn rijbewijs A was ingetrokken, maar het bewijs B bezat hij neg. Hij meende nu w?l een auto te mogen besturen, hetgeen hij dan ook deed. De officier wees erop, dat het lang niet min was, waarvoor het rijbewijs was inge trokken, want van G. had er nog drie maanden gevangenisstraf die hij er bij heeft gekregen. Daarom vroeg de officier zes weken gevangenisstraf. De politierechter hield er rekening mee, dat verdachte mogelijk meende dat het nu zoo erg niet was, en daarom legde hij f. 15 boete sugs. 15 dagen hechtenis op. Een valsche gulden. C. van B. uit Stompwijk, gaf een valschen gulden uit, terwijl hij zou hebben geweten, dat deze niet echt was. Voor dit strafbare feit stond hij nu terecht. De veehouder de H. deelde mede, nadat hij die reeds had ontvangen had, te hebben bemerkt dat de gulden valsch was. Hij had het daarom niet aangedurfd de gulden weer uit te geven. Verdachte zei voor de grap het valsche geldstuk te hebben uitgegeven, doch de politierechter vond dat geen verontschul diging. De officier vroeg f 30 boete subs. 30 da gen hechtenis: de politierechter vonniste tot f. 25 subs. 50 dagen hechtenis. Oplichting. D., thans gedetineerd in het Huls van Bewaring te Amsterdam, had oplichting gepleegd ten nadeele van K. uit Leiden. Aan hem had hij een verhaal gedaan over een meubelmakerij en stoffeerderij welke hij zou bezitten, en waarvoor hij een aantal goederen betrok, die hij echter niet betaalde. De officier zei dat D. geen zin had om ter zitting te verschijnen: hij heeft al vijf oplichtingen en zes verduisteringen ge pleegd. Daarom vroeg de officier zes maan den gevangenisstraf. De politierechter hield zijn vonnis aan voor een psychiatersrapport. Bedreiging. A. C. J. van R. uit Leiden zou zich aan bedreiging hebben schuldig gemaakt. Toen A. D. in zijn werkplaats was, zou hij gedreigd hebben met een sleutel, doch ver dachte betoogde dat hij alleen maar stevig op een bank had geslagen met dezen sleu tel en dat de getuige toen op de vlucht was gegaan. De officier wilde volstaan met f. 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger mr. Weyl uit Leiden, zei- de dat deze kwestie verband hield met ont slag van zijn zoon, verd. was daardoor wat opgewonden. De politierechter vonniste tot f. 40 boete subs. 40 dagen hechtenis, en voorwaarde lijk drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De motor zou vernieuwd worden. G. uit Leiden zou een motor verduisterd hebben van v. S. De verdachte liet verstek gaan, maar de benadeelde was er wel, en die deed mede- deeling over de overeenkomst die was aan gegaan. G. zou de motor voor hem ver nieuwen, doch inplaats daarvan verkocht hij den motor, en haalde andere minder gewenschte dingen uit. De politierechter wilde wat meer over de gebeurtenissen waten, en hield zijn vonnis aan, om ook den verdachte te hooren. Woldiefstal. L. v. d. V. uit Leiden, zou een zak wol gestolen hebben, welk feit hij bekende. De officier wees erop. dat verdachte reeds eerder ls veroordeeld en vroeg vier maanden gevangenisstraf. De politierechter wilde eerst een rap port over verdachte, alvorens vonnis te wijzen. De opbrengst van ijs. Voor een ijs-fabrikant te Leiden, had A. v. d. R. aldaar dit consumptie-artikel ge vent. Op een avond, toen v. d. R. uitverkocht was, trok hij er met het geld tusschen uit. Terzake verduistering stond hij nu te- De officier merkte op, dat verdaohte al meermalen is veroordeeld, en daarom vroeg hij drie maanden gevangenisstraf. De politierechter wilde eerst inlichtingen over verdachte hebben alvorens vonnis te wijzen, en hield de zaak aan. kantongerecht alphen. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen werden de volgende verstekvonnlssen gewezen: Wegens overtreding der motor- en rijwiel - wet: H. J. te Bodegraven f. 1.50 subs. 1 week tuchtschoolstrafC. L. idem; R. A. v. V. te Renkem f.4 subs. 4 d.; J. J. K. te Zwammer- dam idem; A. K. te 's-Gravenhage idem; J. van J. te RIjnzaterwoude idem; J. E. G. te Gouda idem; C. L. te Ter-Aar idem; G. B. V. te Rot terdam idem; W. C. Z. f.3 sübs. 3 d.; J P, v. d. S. te Zoeterwoude idem; L. J. L. te Oegst- geest idem; W. de G. idem; A. van J. te Utrecht f.7 subs. 7 <L; W. J. T. te Delft f.2 subs. 1 d.; W. P. f.2.subs. 2 d.; J. L. K. idem; W. P. idem; A. L. te Rotterdam idem; J. V. te Leiden idem; DE ALGEMEENE TOESTAND De Volkenbondsraad. De Volkenbondsraad heeft met betrek king tot het Turksch-Fransche geschil over de verkiezingsregeling voor het Sandsjak Alexandrette, besloten tot het instellen van een commissie, die bestaat uit de vertegen woordigers van België, Engeland, Frank rijk, Zweden en Turkije. Bepaald is, dat de verkiezingen, die den 15en April geëindigd hadden moeten zijn. eventueel uitgesteld zullen worden. In de commissie voor de herziening van het Volkenbondspact zijn de debatten voortgezet. De Finsche gedelegeerde Yoem- kila verklaarde, dat Finland geen deel zou kunnen nemen aan een verklaring, die als de onvoorwaardelijke prijsgave der veilig heidsgaranties uit art. 16 zou kunnen wor den opgevat. De Poolsche gedelegeerde Komarnicki verklaarde het het beste te achten, dat het den Volkenbondsleden wordt overgelaten, zelf te bepalen, tot welke hoogte zij be paalde verplichtingen op grond van het pact kunnen nakomen. Cantilo, Argentinië, verklaarde, dat de tijd voor hervorming van de structuur van c.en Volkenbond nog niet gekomen is. De verbinding tusschen het Volkenbondsoact en het Saavedra-Lamaspact moet tot de toepassing van artikel 16 worden uitge breid. Er worden nog verklaringen verwacht van Paul Eoncour, Litwinof en lord Cran- bourne. Het is mogelijk, dat een commissie van onderzoek zal worden ingesteld, die zal trachten regels op te stellen voor de toe passing van art. 16. In elk geval zal de commissie voor onbepaalden tijd verdaagd worden. De Chineesehe kwestie is nog niet be handeld. FRANKRIJK Versterking van de oorlogsvloot. Minister Bertrand heeft o.a. verklaard, dat het voorbeeld van wijsheid en mati ging dat de Fransche vloot heeft gegeven voor 1938 geen weerklank heeft gevonden en langer dit te handhaven zou de Fransche belangen ter zee ernstig schade doen, even als de Fransche belangen over zee. De minister is voornemens de regeering hier mede op de hoogte te stellen en haar voor te stellen geëigende maatregelen te nemen. Bij het aanvaarden van zijn taak heeft de minister aan het hoofd van de marine een beproefd militair gevonden, alsmede plan nen welke er op wachten te worden uitge voerd. Zoodra dus de financiën ter be schikking zullen worden gesteld, zal de vloot verbeterd worden; zekere oudere eenheden zullen dan binnenkort vervangen worden. MIDDEN-AMERIKA Geschil tusschen Haiti en. San Domingo geregeld. Het geschil tiLSSchen Haiti en de Domi- nicaansche republiek, ontstaan door den massamoord aan de grens, is thans gere geld door een overeenkomst, waarbij San Domingo zich verplicht een schadevergoe ding van 750.000 dollar te betalen. Britsch schip getorpedeerd. Radio Barcelona deelt mede, dat de chef van de vlootbasis te Cartagena ter kennis gebracht heeft dat een onder zeeër van Franco op zestien mijl van de kust een Engelsch steenkoolschip, dat zich naar Cartagena be^af, tot zinken heeft gebracht. Onder de 11 slachtoffers bevindt zich een controle- agent van de niet-inmengingscommis- sie, een Zweed, voorts de gezagvoerder van het schip, een officier en de tweede machinist. De andere leden der beman ning zijn gered. Het schip was de „Endymion", gela den met 1700 ton steenkool. Tegen de luchtbombardementen. De berichten over uitbreiding van de luchtaanvallen op de Spaansche steden en het groote aantal slachtoffers, dat deze eischen, hebben te Londen een diepen weerzin gewekt. Naar men v/eet, is in den afgeloopen zomer op initiatief der Britsche regeering een internationale oproep tot de beide par tijen in Spanje gericht, waarin er op huma nitaire gronden op aangedrongen werd, geen open steden en objectieven van geen militair karakter te bombardeeren. Naar men meent te weten, overweegt de Britsche regeering, welke maatregelen thans nog genomen zouden kunnen worden, om het bombardeeren van de achter het front gelegen steden tegen te gaan. Rechtsche regecring samengesteld. Franco heeft gisteravond het decreet ge- teekend, waarbij een nieuwe regeering ge vormd is. De regeering heeft in hoofdzaak de reeds aangekondigde samenstelling. Slechts zijn de portefeuilles van oorlog, ma rine en luchtvaart samengebracht in het ministerie van defensie, dat onder leiding van generaal Davila staat. Minister van financiën is Amado, minister van land bouw Cue sta. JAPAN. Hoogleraren te Tokio gearresteerd. Bij een razzia heeft de politie meer dan vijftien personen gearresteerd, die, naar zij beweert, communisten zijn De meeste der arrestanten zijn hoogleeraar. VEREENIGDE STATEN Het federale Hooggerechtshof. De vlootuitbreiding. De nieuwe rechter in het federale hoog gerechtshof, Reed, heeft zijn zetel ingeno men. Het hof heeft het recht erkend van de nationale commissie voor arbeidsbetrek kingen, om verhooren af te nemen en te bepalen of maatschappijen zich schuldig maken aan oneerlijke practijken jegens de arbeiders, zulks op grond van de Wagneract. In de vlootcommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft admiraal Leahy ver klaard, dat de politieke toestand van de wereld dreigender is dan ooit sedert 1918. De algeheele mislukking van de interna tionale pogingen tot beperking van de be wapening en de huidige politieke moeilijk heden rechtvaardigen de uitbreiding van de Amerikaansche vloot. Admiraal Leahy verklaarde vervolgens, dat na het voltooien van de vlootbouwpro- gramma's, waaraan reeds is begonnen, of welke zijn voorgesteld, de groote mogend heden over de volgende aantallen slagsche pen zullen beschikken: Vereenigde Staten 21, Groot-Brittannië 22, Japan 14, Frank rijk 11, Duitschland 8, Italië 8. Hoewel hij verklaarde niet over de juiste cijfers te beschikken, schat spreker het aantal kruisers, dat door Japan is ge bouwd grooter dan het aantal, waarover de Vereenigde Staten beschikken. Ook heeft Japan zijn macht aan torpedojagers ver sterkt en is het voornemens „enkele slag schepen te bouwen". W. van O. idem, f.4 subs. 4 d.; J. C. v d. V. 2-maal f. 2.50 subs. 2d.; H. G. M. v. L. idem; m. K. te Velsen f.10 subs. 10 d.; H. v. d. K. te Delftzijl f.8 subs. 8 d.: J. v. B. te Amster dam f.8 subs. 8 d.; overtreding op den keur van den polder Nieuwkoop: M. V. te Nieuw koop f.3 subs. 3 d.; Keur van Rijnland: R. K., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f.5 subs. 5 d.; overtreding der IJkwet: J. R. v. O. te Leiden 3-maal f. 1 subs. 1 d. met verbeurdverklaring inbeslaggenomen ge wichten; H. A. C. W. idem f.1 subs. 1 d. met verbeurdverklaring idem; P. v. d. G. 4-maal f. 1 subs. 4-maal 1 dag met verbeurdverklaring id.; J. P. de K. te Bodegraven f.5 subs. 5 d. met verbeurdverklaring idem; overtreding motor en rijwielverordening der gemeente Woubrugse J. B. te Leiden f2.50 subs. 2 d.; J. S. to Den Haag idem; D. N. W. te Bodegraven f.3 subs. 3 d.; overtreding vissóhsrüwet: D. J de B. te Den Haag t. 2 subs. 2 d. met verbeu-dverklaring inbeslaggenomen vischtuig of betaling van de waarde daarvan; C. v. D. 2-maal f.2 subs. 2 d.; C. f. Den Haag, f.2 subs. 2 d. met idem; J. M. R. te Voorburg f. 2.50 subs. 2 d. met idem; Van het front. De Japanse he woordvoerder heeft mede gedeeld, dat de Japansche troepen de Chi neesehe stellingen ten Westen van Ming Kwang hebben doorbroken en thans op rukken langs den spoorweg Tientsin Poekau in de richting van Peng Foe. Van Chineesehe zijde wordt echter mede gedeeld, dat de Japansche opmarsch van Ming Kwang uit inmiddels reeds weer tot staan is gebracht na een verbitterd gevecht van man tegen man. Verklaard wordt, dat de Japanners meer dan duizend dooden en gewonden verloren. Niettemin geven de Chineezen toe, dat de verliezen ook aan Chineesehe zijde groot waren. De Chineesehe aanvallen op de Japan sche stellingen aan het Zuidelijk deel van den spoorweg bezorgen den Japanners veel last. Teneinde zooveel mogelijk verlies van levens bij de luchtbombardementen te voorkomen, heeft de Chineesehe regeering de gevangenen, die wegens kleinere mis drijven gevangen zaten, in vrijheid gesteld. Reeds zijn meer dan tweeduizend personen vrijgelaten. Incident bijgelegd. Het Amerikaansche s taatsdepartement heeft genoegen genomen met de veront schuldigingen, welke de Japansche regee ring heeft aangeboden voor het incident met den Amerikaanschen gezantschaps secretaris, Allison, te Nanking. Allison heeft telegrafisch medegedeeld, dat de bevelvoerende officier en 20 sol daten, die bij het incident betrokken waren geweest, onder wie de soldaat, die hem in het gezicht geslagen heeft., gearresteerd zijn en voor den krijgsraad zullen moeten ver schijnen. overtreding Vaarwegenreglement van Z.-H.: H. H. B. te Hoogmade f. 4 subs. 4 d.; Th. v. d. M. te Alkmaar 2-maal f.1 subs. 1 dag; over treding aanplakverordening der gemeente Nieuwkoop: J. M. v. d. V. te Haarlemmermeer, f.3 subs. 3 d.; C. m. idem; overtreding van art. 453 wetb. van strafrecht: J. E. D. te 's-Hertogenbosch f.4 subs. 4 d.; D. D. .zonder bekende woon- of verblijfplaats 3 dagen hech tenis; overtreding der algemeene politieveror dening van Alphen: B. B. D., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande. f. 1 subs. 1 dag; overtreding algemeene reglement op den dienst der Spoorwegen- Ch. M. te War mond f. 4 subs. 4 dagen. Waar geen woonplaats is vermeld wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. kantongerecht te leiden. Gistermorgen moest voor het. Kantongerecht alhier terecht staan H. van a. uit Den Haag, omdat hij op 23 Dec. niet voldoende op het ver keer gelet had, en met zijn auto de trambaan aan den overweg der R.K. Kerk onder Voor schoten nog wilde passeeren, terwijl op korten afstand een tram van de n.zji.tm. naderde. Een zeer ernstige botsing was het gevolg ge weest. Het o.m. eischte f. 15 boete of 8 dagen hechtenis. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 15 boete of 8 dagen hechtenis. H. D. uit Den Haag moest terecht staan om dat hij met zijn motorrijwiel op den Veursche weg te Voorschoten, hoewel de doorgang niet vrij was. toch gepasseerd was, waardoor hij een wielrijder, die geheel rechts reed had aangere den. Het O.M. eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. G. C. de G., veehouder alhier, moest terecht staan omdat hij. hoewel hij niet was aange sloten bij de Ned. Crisiszuivelcentrale con- sumptiemelk had afgeleverd. Verdachte erkende de feiten, maar verklaarde dat hier „broodnijd" van melkhandelaren in het spel was en dat de Ned. Crisiszuivelcentrale een fout gemaakt had waardoor h|j ..afgeslacht" was. De heer H. G. F. Menken, controleur bij de Ned. Crisiszuivel centrale verklaarde dat verdacht^ wel was aan gesloten bij de Leidsche M^lkveilingvereeniging maar niet rechtstreeks aan klanten mag afleve ren of doen afleveren. De kantonrechter vond het een eigenaardigen toestand. Het O.M. eischte f. 10 boete of 6 dagen hechtenis. De Kanton rechter verklaarde verdachte schuldig, doch legde geen straf op. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7