STADSNIEUWS LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 1 Februari 1938 Het 40-jarig regeerings-jubileum van H.M. de Koningin In vreugd en nood saamhoorigheid De Prinselijke baby TCONEEL NIEUW/ De „Nationale film 1938" wordt een speelfilm Prins Bernhard seinde den ex-keizer het heuglijke nieuws Laatste Berichten Binnenland Buitenland Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken BEURSO VERZICHT Kwijtschelding van bepaalde straffen Naar verluidt zou de Prinse lijke baby ruim zeven pond wegen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. HET A. B. C.-CABARET. De bezoekers der vierde abonnements voorstelling hebben „gekuurd". Dr. A. B. C. heeft hen weggesleurd uit de aLledaagsch- heid van het leven en een recept doen slikken van zachten humor, van lichte tinteling der lach-zenuwen, van zoete streeling van het oor-vlies, van aangename kleuring der oog-lenzen. Het was een „ge zellige" kuur, met meesterhand geleid. De medici, die op zoo innemende wijze hun kennis in praotljk brachten, vonden uit den aard der zaak een publiek in stem ming wie zag gisteren andere den stra lende gezichten, uitgelaten menschen? maar zij zorgden er voor dat die stemming geen oogenblik verflauwde; integendeel wisten zij die stemming nog te doen toe nemen. Leiden is de kuur van dr. A. B. C. uit muntend bekomen! Een onschuldig verhaal is het, dat naar ideeën van A. C. Belmonte, R. Vlruly en Wim Kan wordt afgehandeld, niet alles even vlot van stijl, even hoog afgestemd, doch niettemin boeiend en alleszins te waardeeren. Behoorlijk van afwisseling en voorgedragen op sublieme wijze. Louis Gimberg als professer en Lou Ezerman als de wijze dokter weten de pa tiënten hun drankjes te doen innemen! Als apothekers treden daarbij op Corry Vonk, die weer uitmuntend typeert men zie haar Groningsche uitbeelding Wim Kan en Tilly Perin-Bouwmeester en als verdoovers Han Beuken en Denys. Zij vor men samen een keurig stel beoefenaars van de hier te lande zoo langen tijd tot laag peil gezonken cabaret-kunst, die zij tot nieuw, frisch leven brengen. Lou Ezerman zal eerstdaags zijn 25- jarig tooneel-jubileum vieren. Natuurlijk was er èen toepasselijke inzet met het uit volle borst meegezongen Wil helmus. De voilé zaal heeft het aan teekenen van groote waardeering niet laten ontbreken. Eerste vertooning in September. Het comité „Nationale film 1938" heeft ln een persconferentie eenige bijzonderheden over deze film medegedeeld. De heer D. v. Staveren, voorzitter van de rijksfilmkeu ring en van de cultuurfilmcentale zeide dat deze film geen documentaire film zal worden in dien zin dat men haar zal sa menstellen uit oude stukken journaal. Dat is onmogelijk, want men heeft veel te veel stof en zou dan onvolledig moeten worden. En met enkele grepen uit het journaal zou men nooit een artistiek geheel kunnen krijgen. Daarom zal de film een speelfilm worden, waarin de voornaamste gebeurte nissen uit de 40-jarige regeeringsperiode van H. M. de Koningin zullen worden aan gestipt. Hiermede verviel men echter in de moeilijkheid der regie. In Nederland was geen regisseur te vinden, die de leiding van ueze film op zich zou kunnen nemen, met de garantie dat de film onvoorwaardelijk zal slagen. Men moet. zoo zeide de heer van Staveren, niet te nationaal willen zijn, door alleen Nederlandsche krachten te gebrui ken, wanneer men het slagen van de film daarmee riskeert. De film möèt een suc ces worden. Een mislukking beteekent ver storing van de feestvreugde. De regie is daarom opgedragen aan den Franschen re gisseur Edmond Gréville, die o.m. de films „Marchant d'Amour en .Rernous" heeft vervaardigd. Overigens zal natuurlijk zoo veel mogelijk van Nederlandsche krachten gebruik worden gemaakt. De heer Gréville zal speciaal met het oog op het Nederlandsche karakter van de film, worden ter zijde gestaan door Johan de Meester. Het draaiboek wordt geschre ven door den heer B. van Eysselstijn. Voor de architectuur zorgt de heer A. H. Wege- rif. De montage is in handen van den heer G. J. Theunissen, de productie-leiding ln die van den heer G. Ostwalt, terwijl voor het muzikale gedeelte en het camera-werk voornamelijk Nederlanders zullen worden aangesteld. Dat de spelers Nederlanders zullen zijn. spreekt van zelf. De film zal' vermoedelijk worden opgenomgp in de stu dio's van „Filmstad" bij Wassenaar. Op deze wijze werkt de productie van deze film er toe mede de Nederlandsche film-industrie te steunen, onze Nederland sche artlsten mooien en goeden arbeid te verschaffen en de Nederlandsche film kunst te propageeren. De film. die de regeerings-periode 1898 1938 beschrijft, is, naar de heer van Eys- selsteyn meedeelde, opgevat als een „caval cade". een voorbijtrekken van de verschil lende beelden uit die periode. Maar het is geenszins de bedoeling een groote hoeveel heid documentaire stof in een film van 2500 meter te proppen. Op volledigheid zal de fiim daarom geen aanspraak maken. Niet van buiten af, doch van binnen uit, na melijk gezien door twee families, één uit Amsterdam en één uit Brabant, zullen de voornaamste feiten worden weergegeven. Wanneer het publiek dat op die manier ziet, zal het zijn alsof het zelf die feiten meemaakt, meeleeft met die gebeurtenis sen. Niet alleen in Nederland, ook in Ned.- Indië zullen scènes worden opgenomen, terwijl ook West-Indië in het scenario zat voorkomen. Of men daar gedeelten zal opnemen, is nog dubieus. In ieder geval staat vast, dat de vertooning in September van dit jaar op verschillende plaatsen tegelijk, zoowel hier te lande, als in onze overzeesche ge westen zal geschieden. Men hoopt daar- oe een zoo groot mogelijk aantal copieën te maken. Op deze wijze zal de film haar strekking, het groote evenement in de al- gemeene feestvreugde te zijn, kunnen ver wezenlijken. Prins Bernhard heeft gis termor- 1 gen telegrafisch in innige be- woordingen den Duits ch en ex- keizer en diens familie kennis ge- geven van de geboorte van zijn |j dochter en medegedeeld, dat de j prinses het uitstekend maakt. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitirË D£ ooievaar heeft zijn plicht gedaany 2iet hem beloond naar huis toe gaan. De nieuwe Geref. Kerk aan den Lammenschansweg. Binnen zeer korten tijd hoopt men te gaan bouwen. De Geref. Hooigracht-Kerk zal worden gesloten. Zooals bekend, had de kerkeraad der Geref. Kerk te dezer stede aan een aantal architecten de gelegenheid geboden plan nen ln 'e dienen voor den bouw van een ,-ijcuwe kerk aan den Lammenschansweg. [lit de ingediende plannen is gekozen het plan ingezonden onder het motto „Cen trisch", dat bij opening van den begelei denden brief bleek te zijn het ontwerp van den heer A. v. d. Kraan, architect te Rot- Seidam. Aan den heer v. d. Kraan is nu opgedragen zijn plan nader uit te werken. Naar wij vernemen zal de nieuwe kerk, die verrijzen zal op de plaats waar thans de villa „Zuiderzicht" staat, plaats bieden aan duizend personen. In het plan zijn ook opgenomen drie ca techisatielokalen en verder een berg plaats voor twee honderd rijwielen. De totale bouwsom zal f. 80.000 bedragen. Het ligt ln het voornemen van den ker keraad om zoo spoedig mogelijk met den bouw te beginnen. Men spreekt zelfs al van over een week of vijf. Met den bouw za', ongeveer een jaar gemoeid zijn, zoodat, mocht alles naar wensch verloopen, ln Fe bruari 1939 tot de ingebruikneming wor den overgegaan. De kerkeraad heeft besloten om zoodra de nieuwe kerk in gebruik is genomen de Hooigracht-kerk te sluiten, dit in verband met de ontvolking van de binnenstad en de toch nog dicht ln deze buurt liggende Heerengracht- en Oude Vest-kerk. De nieuwe kerk zal tevens worden beschouwd als de centraal-kerk. Hier zullen alle bij- rondere diensten ln de toekomst worden gehouden. Het moet voorts in de bedoeling liggen om het orgel van de Hooigracht- of Hee- rengrachtkerk ln de nieuwe kerk te doen plaatsen. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Feestelijke jaarvergadering. De afd. Leiden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, die zich altijd op haar Jaarfeesten ln zulk een groote belangstelling mag verheugen, had hitrover ook gisteravond niet te klagen. D; groote zaal van het* gebouw Prediker u; geheel met belangstellenden gevuld; onder hen bevond zich ook' het hoofd- tetuurslld, de heer L. Oosterbos en verder een afvaardiging van den Leidschen Ohr. Besturenbond. Dt voorzitter, de heer Jac. van Es las bij opening Ps. 103, waarna hij allen welkom tieettte om dan in enkele woorden het ver- eenlgingswerk in 1937 te memoreeren. Vooraf herdacht spr. het overlijden van de heeren J. J. den Hoed en A. Wervelman, hen schetsende als twee groote vrienden van de Christelijke vakbeweging. Staande verden deze woorden aangehoord. Tot zijn jaaroverzicht komende, merkte spr. op, dat het jaar 1937 voor den bond een record-aantal werkloozen bracht. Zoo terd in het afgeloopen Jaar aan 4228 werkloozen f. 51.729 aan steun uitgekeerd; ln 1936 waren deze cijfers resp. 3979 en f. 45 595. Nadat spr. gewezen had op de noodzake- jkheid om het jeugdwerk krachtig aan te vatten dankte hij de propaganda-commis- 'e voor haar actief werk waardoor het 'ental van 205 op 242 kon worden ge rucht. Aan het einde van zijn overzicht wekte i' op om ook in de toekomst met groote ctlvlteit mede te werken aan den uitbouw an de christelijk sociale beweging. De heer Van Es eindigde met te wijzen P de blijde gebeurtenis In het Vorstelijk 'ezin. Wij zijn als volk van Nederland ierin weer rijkelijk gezegend. God past 'ervoor onzen dank. Met geestdrift wer en op deze woorden staande twee cou- letten van het Wihelmus gezongen. Nadat vroolijke muziek van het gezel- "ap „Symphonia" onder leiding van den eer J. Plu en het optreden van „den heer" au der Horst elkaar hadden afgewisseld eeft het hoofdbestuurslid de heer L. Oos- rbos een rede uitgesproken waarin hij lereerst herinnerde aan de vreugde waar- n thans heel Nederland deelt. Vair harte erheugen ook wij ons in de blijdschap van et Koninklijk Huls. dat wij altijd trouw Jlen blijven. As christelijke arbeiders pllen wij echter niet alleen trouw blijven an Oranje maar zeker ook aan het Woord Jn onzen Koning in den hemel, welk oord wij tevens willen dienstbaar maken P alle terreinen van het maatschappelijk even. fa aan den gevoerder. strijd voor verbe- enng van de sociale toestanden te hebben erlnnerd, wekte spr. op onr ook in het eden en de toekomst trouw te blijven en achtig mede te werken aan de verbrei- ui" van de christelijke beginselen. Namens den Chr. Besturenbond Is in eze vergadering ook nog een kort woord Sn-> c"at'e en propaganda gesproken. avond werd afgewisseld met muziek h voordracht. AFSCHEID DS. J. WEGGEMANS. Wegens vertrek naar de Geref. Kerk •uw, waar hij de vacature van wijlen ds. Komt vervullen, nam ds. J. Weg- nfus j.l. Zondag onder groote belang- «ptS8 afscheid van de Geref. Kerk van «lïum, sprekende over 1 Cor 16 22—24. *"e V5r20e'5 bleven toespraken achter op" c|e talrijke aanwezigen waren ds. eu® j® va« Berlikum, namens de classis -n „TL 'i.,en ds- J- Thomas van Boxum, ds. H. Thomas, trede EOhier doct ds Weggemans zijn INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling met „Oké, Mr. Deeds". Dezen keer bracht de afd. Lelden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in haar serie filmvoorstellingen, een humo ristische film: „Oké, Mr. Deeds". De voor stelling werd gegeven in het Luxor- en Trianon-theater. Na een kort voorprogram ma draalde de door Frank Capra geregis seerde hoofdfilm, die door zijn gezonden humor menigmaal de lach deed opklinken. Maar al komen er vermakelijke situaties hl deze rolprent voor, niet zonder meer kan men de film rangschikken onder de louter amusementsfilms. Fijne trekjes, scherpe en rake opmerkingen maken de film tot een zuiver humoristische, waarbij in de tintelende geestigheden meermalen voor den goeden verstaander een les ligt verborgen. En de wijze, waarop Gary Coo per den plotseling door erfenis rijk gewor den dorpsman Deeds geeft, verheft deze film reeds dadelijk boven de gewone Arae- rikaansche „comedies". Het grootste suc ces heeft echter de film te danken aan de kostelijke rechtszitting-scène, waarbij de ontoerekenbaar te \*;rklaren Mr. Deeds door zijn scherpe ontleding al was hij een „buitenmannetje" volgen? den uit spraak van den rechter als de meest nor male mensch beoordeeld wordt. Als afwisseling ln de reeks heeft deze film den leden ongetwijfeld een zeer ge- iioegelijken ochtend bezorgd. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is ln de vorige maand (Januari 1938) ingelegd f. 581.022.62 en terugbetaald f. 486.599.72; 212 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 153 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.960 inleggers, inclusief 1522 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Januari 1938 f. 9.739.114.93 ilncl. rente 1937). In 4998 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 14.944.50 ontvangen. BAZAAR DER DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De officieele opening. In het loge-gebouw aan de Steenschuur 4 is gisteravond onder, zeer groote belangstel ling een bazaar geopend ten bate van het fonds tot onderhoud van het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente. Nadat in ver band met de Blijde Gebeurtenis het Wilhel- mgs was gezongen, werd een openingswoord gesproken door den voorzitter van den ker keraad. prof dr. P. H. G. van Gilse. Spr. bracht hartelijk dank aan de leden van den zusterkring die met zooveel enthousiasme dezen bazaar hebben georganiseerd. Vervol gens memoreerde spr. zeer in het kort de geschiedenis van het kerkgebouw en wees er op hoe het in het verleden talrijke dreigen de rampen heeft overleefd, doch hoe het thans, door den tand des tijds aangetast, dringend om verschillende herstellingen vraagt. Met een opwekend woord verklaarde spre ker den bazaar voor geopend. Door het Doopsgezinde dameskoor werden vervolgens onder leiding van mevr. van Leeuwen eenige liederen gezongen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen Indisch recht de heer F. H. von Meyen- feldt (Den Haag) en voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren H. A. Schreuder (Voorburg), L. R. O. Manuel (Leiden) en L. J. P. Frank (Hengelo). PARAD EMARSCH. Hedenmorgen heeft het Leidsche garni zoen, toestaande uit het 4de regiment en het 6de regiment veldartillerie, voorafgegaan door het muziekkorps van 6 R.V.A. en onder bevel van den commandant 4 R.I., overste H. D. Buurman, een parademarsch door de stad gemaakt. Op het bordes van de „Turk" had zich de garnizoenscommandant, overste C. de Iongh opgesteld, voor wien werd gedefileerd. Het voltallige gemeentebestuur en de secretaris, mr. dr. van Strljen waren hierbij mede aanwezig. Bij' Kon. Besluit van 24 Januari J.l. is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan onzen oud-stadgenoot, den heer I. J. Couvee, in dienst van de firma W. Hoogen- straaten en Co., te Alkmaar. DE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen te 7 uur is de „Emoe" met gezagvoerder Both van Schiphol naar In- dié vertrokken. Meegenomen werd 127 K.G. vracht, 335 K.G. briefpost. 28 K.G. pakketpost. Aan boord bevinden zich zes passagiers. Er zijn 8 passagiers geboekt voor tusschen- trajecten. DUITSCH PROTEST TE PARIJS. Naar men verneemt heeeft de Duitsche regeering bij de Fransche geprotesteerd in verband met een anti-nationaal-soclalisti- sche tentoonstelling te Parijs. DRIJVENDE KRAAN OMGESLAGEN. Aan de Aziekade te Hamburg is vanmor gen een groote drijvende kraan door den storm gegrepen en op drift geraakt Het gevaarte maakte slagzij en verdween ge deeltelijk onder water. Aan boord bevonden zich ze-ven of acht man. De brandweer wist ich tot het boven het water liggende deel van het vaartuig toegang te verschaffen en vijf man te be vrijden Twee of dlrie anderen daarentegen bevin den zich in een verblijf onder water. Dui kers stellen pogingen in het werk de opge- slotenen te redden ALFEN. Been gebroken. Bij den uitwedstrijd van Aiphensche Boys te Bennebroek tegen B. S. M. wérd zeer ruw gespeeld en toen do„ thuisclub een kwartier voor het einde met 21 voorstond, had de speler Redegeld 't ongeluk een been te breken. Nadat hem de .eerste hulp was verleend, werd hij overgebfifeht naar het St. Hllsatoethgest-lcht te Leiden. De oude klapbrug. Ook de laatste resten van de oude klapbrug over het Aarkanaal zijn thans opgeruimd. De landhoofden zijn met dynamiet opgeblazen, welk werk een goed verloop had. De opbrengst van de collecte voor de vereen. Ziekenzorg in de N.H. Kerk heeft f. 109.10 opgeleverd. Onze plaatsgenoot® mej. D. Peeneman slaagde voor het examen kraamverpleeg ster. Tegen de opkoopers der hier gestolen rijwielbelastingplaatjes, die deze ook weer verkochten, zal eveneens proces-verbaal worden opgemaakt wegens overtreding van art. 1 der rijwielbelastingwet. Voor het practijk-diploma boekhou den slaagden o.a. de heeren C. Hooger- vorst en J. Doelman en voor handelscor respondentie F. van Beek, B. Veltman en C. Blom, allen opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok alhier. De opbrengst van de busjes van Uit bouw der N.H. Kerk over de afgeloopen maand bedraagt f. 184.99. LEIDSCHENDAM. Gedurende Januari is ten postkantore en het bijkantoor in de buurtschap op de Rijkspostspaarbank ingelegd f. 17.154,01 (v.m. f 12.602,101 en terugbet. f 11.585.87 (v.m. f. 20692.89). Het aantal uitgegeven boekjes is 2752 (v.m. 2737). WARMOND. Bijeenkomst R.-K. Volksbond. Onder meer dan gewone belangstelling gaf de afd. Warmond van den Ned. R.-K. Volksbond een feestuitvoering in Hotel de Stad Rome. Nadat het Bondslied was ge zongen, voerde de afd. Tooneel het spel „Het verleden spreekt", van Jos. Smits op. Een daverend applaus beloonde de spelers voor hun mooie spel. De voorzitter dankte te voor dezen schitterenden avond, ln het bijzonder den nieuwen regisseur, den heer G van Elburg. Een groote loterij ten bate van „Hulp in Nóód" bracht f. 20.80 op. De collecte ten bate dezer instelling bracht f. 8 op. Tijdens de pauze werd men verrast op prettige strijkmuziek. dat ook na afloop zorgde voor het onontbeerlijke dansje. Het was een buitengewoon geslaagde avond! ZEVENHOVEN. Naar de werkverschaffing. De Min. van Soc. Zaken heeft het ge meentebestuur gemachtigd 25 werkiooze arbeiders te plaatsen in het centrale werk verschaffingsobject te Nieuwkoop (af.bag geren van rietland, enz.) De collecte in de Geref. kerk voor de Zending bracht op f. 54. (VERKORT OVERZICHT). AMSTERDAM, 1 Febr. Kalme markt. Goed prijshoudende stem ming. Kleine koersverbeteringen. Amerika oploopend. Nederlandsche staatsfondsen vast. LEIDEN. 1 Febr. 1938. Vette Varkens- markt. Aangevoerd totaal 147. Prijs per K.G. levend gewicht: 145 zwaar 5860 ct., 2 licht. Handel goed. Bij land- en zeemacht. De minister van Defensie heeft in een beschikking, die gisteren ter kennis van alle onderdeelen van de Koninklijke land- en zeemacht is gebracht, de ver schillende commandanten uitgenoodigd kwijtschelding te verleenen van alle opgelegde en loopende krijgstuchfelijke straffen, met uitzondering van die van verlaging van rang, verlaging van klasse of plaatsing in de tucht- klasse, zulks in verband met de ge boorte eener prinses. Hierbij kan worden aangeteekend, dat deze beschikking steunt op artikel 53 van de wet op de krijgstucht. Een der gelijke beschikking wordt elk jaar ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin uitgevaardigd. De commissie van samenwer king voor Bijzondere Nooden in de gemeente Leiden, afd. van het Nationaal Fonds, waarvan H. K. H. Prinses Juliana Eere-voorzit- ster is, vestigt er de aandacht op dat men zijn vTeugde over de ge boorte van een Prinses kan uiten door storting van een gift op de girorekening der commissie: No. 304274. Giften worden ook gaarne in ontvangst genomen door den Penningmeester, Twentsche Bank, Breestraat 81, alhier. De commissie beoogt hen, die niet voor steun van overheidswege in aanmerking komen en in bij- zonderen nood verkeeren, met raad en daad bij te staan en al- zoo voor verval tot armlastigheid te bewaren.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3