Hoe de sleutelstad de blijde gebeurtenis vierde Premieuitgave Blijde Gebeurtenis DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 No. 23881 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een groeiende lichtstoet Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque.' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mnd.> Dank- en bedestond in de Pieterskerk. De Leidenaars, en met hen de velen, die uit de omliggende gemeenten naar hier waren gekomen, hebben gisteren den ge- heelen dag in 3 October-stemming ver keerd, met dit verschil evenwel, dat op den feestdag van Leiden's ontzet de groot ste drukte in de middaguren valt, terwijl deze gisteren des morgens en 's avonds het grootst was. En een tweede verschil was dat gisteren de gebruikelijke feeststokken ontbraken en vervangen waren door na tionale en oranje-vlaggen. Maar overigens vertoonde de binnenstad hetzelfde beeld: overal vlaggen en met oranje getooide men- schen, zingende en springende jongelui, die in lange rijen door de straten hosten en overal stampvolle café's, waar ternau wernood een plaats te krijgen was. De etalages van alle winkels waren met oranje versierd; onverschillig of het een zaak van ijzerwaren dan wel van baby- kleeren betrof, het was al Oranje wat de klok sloeg. Wij zijn er gisteravond niet in geslaagd ook maar één winkel te ontdek ken, waarin deze kleur ontbrak! De versiering en verlichting maakte over het algemeen geen bijzonderen indruk. Er waren, vooral langs de route, welke de Lichtstoet volgde, enkele huizen, die door een aardige raamverlichting, bijvoorbeeld met witte of oranje-kleurige kaarsen, de aandacht trokken, doch van bijzonderen urd was dit niet. Men laat dit blijkbaar liever over aan dï naburige Residentie en gaat daar de regiering en verlichting in oogenschouw nemen. Zooals men weet, vormde de Lichtstoet het voornaamste onderdeel der Leidsche feestelijkheden en het is dus volkomen be grijpelijk, dat zich hierop de grootste be langstelling concentreerde. Niet alleen van de zijde der toeschou wers men kon gisteravond omstreeks halfnegen ondanks het minder gunstige weer over de hoofden loopen! doch ook en vooral van den kant der deelnemers. Leek liet er omstreeks acht uur nog niet naar alsof het aantal aanwezigen op het ruime Kaasmarktterrein dat van vorige soortgelijke betoogingen zou overtreffen, tegen halfnegen was dit laatste zeer stel lig wèl het geval. Volgens de officieele opgave waren in, den stoet 35 vereenigingen en organisaties vertegenwoordigd, doch wanneer men na gaat. dat bijvoorbeeld een zeer groote groep onder den verzamelnaam Ver. „Katholiek Leiden" deelnam, dan kan «het niet an ders of dit aantal overschreed de vijftig. Hieronder bevonden zich niet minder dan zeven muziekkorpsen, terwijl in den stoet een drietal feestelijk opgetuigde wagens werd meegevoerd. De Ver. „De Princevlag" had een ver lichten stamboom gebouwd, waarin in het bijzonder de aandacht werd gevestigd op ..de nieuwe loot"; de Sportclub der Chr. Georganiseerde Werkloozen bracht twee volledige voetbalploegen in het veld, die tijdens den geheelen rondgang tevergeefs gepoogd hebben een witten bal te trap pen. die hoog boven hun hoofden zweef- den en tenslotte was er een heel aardige wagen van de nog jonge Buurtver. „Groen- oord", die, met de vrijmoedigheid der jeugd eigen, van de feestelijke stemming gebruik maakte door niets meer of minder dan de Koninklijke belangstelling voor het speel tuinwerk te vragen! Onder de ervaren leiding van de heeren Bernard de Koning en mr. F. J. J. Trap man had de opstelling een volkomen or delijk en geregeld verloop en stipt op tijd, idokke halfnegen, zette de lange stoet zich in beweging. Wij zullen ons onthouden van een opsomming der deelnemende vereeni gingen, waarin de studentenwereld goed was vertegenwoordigd door een groote groep leden van de V.V.S.L. en voorts min der talrijke deputaties van de Unitas, Het perceel Breestraat 71 leverde het bewijs, dat met eenvoudige middelen een heel aardig effect bereikt kan worden. Bovenstaan de raamverlichting met oranje- kaarsen trok algemeen de aan dacht. Sanctus Augustinus, S.S.R. en Indologen- Vereeniging. Het Leidsche Studentencorps ontbrak ditmaal in verband met de feesten in eigen kring op het appèl. Langs de gisteren door ons vermelde route werd in flink marschtempo en zon der eenig oponthoud de tocht volbracht, het voorbijtrekken vorderde niet minder dan 20 minuten. Op verschillende plaatsen was door de aanwonenden een eenvoudige vensterver lichting aangebracht of werd Bengaalsch vuur ontstoken, terwijl op twee plaatsen deze feestverlichting eenigszins rijker aan luister was. Zoo werd nabij het Van der Werffpark vanwege de Ver. „Koninginnedag" een lichtboom ontstoken, terwijl hetzelfde ge schiedde op het parkeerterrein nabij de Steenstraat, vanwege de Commissie voor den Lichtstoet. De sterke wind deed echter veel afbreuk aan de vlammende fakkels, die in alle richtingen omver werden ge blazen. „Orpheus" speelde hier in de mu ziektent vroolijke wijsjes, waarbij de hos- vlonder gemist werd. Verder waren nog de mofen de Valk en de Lakenhal op bij zondere wijze verlicht. In precies een uur werd de rondgang volbracht en de stoet op het Kaasmarkt terrein ontbonden, waarna de drukte op straat spoedig afnam én zich bepaalde tot de café's. Hier bleef de gezelligheid tot ver na het middernachtelijk uur voortduren. De wereldvlag der padvindsters. Lady Baden Powell heeft aan de padvind sters een mooie blauwe „Wereldvlag", met geel opgewerkt bloem-embleem, geschonken, a's symbool van de saamhoorigheid der pad vindsters. Thans wordt deze vlag. te zamen met een door Lady Baden Powell geschre ven oorkonde, bij de verschillende afdeelin- gen van het Nederlandsch P.V.G. rondge bracht. Zondagmiddag 1.1. werd die vlag door een De fraaie plaat, die onze teekenaar, Piet van der Hem, ter gelegenheid van de Blijde Gebeurtenis ontwierp en die wij in ons Blad van gisteren publiceerden, stellen wij als premie-uit gave in kleurendruk en afgedrukt op een goede kwaliteit papier voor onze abonné's beschikbaar voor den uiterst lagen prijs van 10 cent. Een gedeelte dezer platen hebben wij laten inlijsten in een een voudig dof, zilvergrijs randje. Deze ingelijste platen, die te bezichtigen zijn op het publicatie bord voor onze Bureaux en in de etalages van de firma's Bern. de Koning, Haarlemmerstr., Peltenburg, Breestraat, Elshof Kempenaerstr. 39, Oegstgeest en bij onderstaande zaken, zijn voor onze abonné's verkrijgbaar voor f 0.95. Behalve aan onze Bureaux kunnen de ingelijste zoowel als de losse platen worden afgehaald bij: M. L. de Witt, Boekhandel, J. W. de Gruyter, Boekhandel, Langstraat 92, Wassenaar. Hoofdstr. 181, Sassenheim. H. L. van Zijl, Boekhandel, Vliet N.Z. 52, Rijnsburg. M. C. van der Lee, Boekhandel Voorstraat 13a, Katwijk a. Z. A. van den Berg, Boekhandel, Katwijk aan den Rijn. M. G. Emeis, Boekhandel, Schoolstr. 16, Voorschoten. J. C. Ruys, Boekhandel, O. Zeeweg 2a, Naordw. a. Z. H. Buyze, Boekh. „Flora", van Limb. Stirumstr. 3, Noordw-B. Boekhandel „De Volharding", Kapelstraat 10, Lisse. J. G. Kat, Boekhandel, Hillegom. Kantoorhouder Woubrugge. Kemp's Boekhandel, Raadhuisstraat 236, Alphen aan den Rijn. Jongejan's Boekhandel, Boskoop. D. Versloot Czn., Boekhandel, Pr. Hendr.str. 13, Bodegraven BINNENLAND. Bijzonderheden over de „Nationale film 1938" (le Blad). Dr. Colijn over Nederland/s neutraliteit (Binnenland, 2e Blad). Jan Boon won te Arosa het Nederlandsch ski-kampioenschap. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Engelseh schip aan Spaansche kust getor pedeerd. (Buitenland, 2e Blad). De zitting van den Volkenbondsraad. (Bui tenland. 2e Blad). Japansch-Amerikaansch incident bijgelegd (Buitenland, 2e Blad). Leidster met vlaggen-eiscorte der afdeeling Gouda, die naar Leiden was komen wande len, overgegeven aan de afdeeling Oegst geest. (Men zie het desbetreffende artikeltje onder Oegstgeest - Red.!. Ook aan den Lichtstoet, gisteravond, heeft de Wereldvlag deelgenomen, gedragen door een Leidster van de afdeeling Oegst geest van het N. P. G. (Het Hoofdbestuur had hiertoe vergunning verleend). In den loop van den namiddag is een huldigingstelegram gezonden aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, die steeds groote belangstelling toont voor het NP.G.. van den volgenden inhoud: „De Wereldvlag der Padvindsters, op hare rondreis zich bevindend bij de afdeeling Oegstgeest van het Nederlandsch Padvind- sters-Gilde, brengt aan Uwe Koninklijke Hoogheid en aan de jonggeboren Prinses een eerbiedig eeresaluut. - Bestuur en leid sters der afdeeling voornoemd: w.g. M. H. JamesThomée; A. A. Stoelman: E. Kat- tenbuschCoomans; Betty Hekker, Leid ster: Anneke Thierry, Leidster". Morgen reist de Wereldvlag naar Katwijk, over enkele dagen komt zij bij de afdeeling Leiden. Als een toevallige bijzonderheid her inneren wij eraan, dat op 31 Januari 1930, dus precies acht jaar geleden, H. K. H. Prinses Juliana het eere doctoraat van de Leidsche Universi teit in ontvangst nam. Dank- en Bedestond in de Pieterskerk. In vele kerken was gisteravond een dank- en bedestond belegd. In de Pieterskerk werd vanwege den Ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente een dienst gehouden. Onder de zeer vele aanwezigen de kerk was dicht bezet merkten wij o.m. op den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. vele professoren, o. w. prof. Van Holk, prof. Krom. prof. Huizinga, prof. Sevenster, prof. Wensinck, prof. Van Wijk en verder wethouder Jac. Wilbrink, den leger-predikant ds. Nauta en voorts studentencorpora. vele gemeenteraadsleden en militaire autoriteiten. Onder het zingen van Ps. 150 X ..Looft God, looft Zijn Naam alom" betrad het college van predikanten, waarachter leden van kerkelijke colleges, het bedehuis en beklom ds. J. de Wit den kansel. De predikanten, die allen tegenwoordig waren, waren voor deze gelegenheid in toga gekleed. Nadat ds. De Wit in gebed was voorge gaan, las hij Ps. 138 om daarna, in zijn voorafspraak, er op te wijzen, dat er oogen- blikken in het leven van een volk zijn, dat er onmogelijk woorden te vinden zijn om uiting te geven aan hetgeen er in ons hart leeft. In zulk een tijd leven wij nu. Na maandenlange verwachting heeft God ops volk willen zegenen met dit Koningskind. Wij "worden onder deze zegenende omstan digheden stil. Onwillekeurig dringt echter juist nu het geloofslied naar voren: Ge looft zij God met diepst ontzag:. Hij over laadt. ons dag aan dag, met Zijne gunst bewijzen. En nu er dan blijdschap is onder al de geledingen des volks, wil ook de gemeente van Christus, die erkent, dat Koningen Gij de gratie Gods regeeren, in dezen dienst haar dank en blijdschap uiten. Voor onze omgeving wordt voorloopig nog stormachtige tot krachtigen wind uit het Westen verwacht met zwaar bewolkte lacht, afgewisseld door opklarin gen. De kans op regen- of hagel buien is nog vrij groot. De tempe ratuur zal vermoedelijk iets dalen. Het motief voor een versiering, dat in de afgeloopen weken veel vuldig is verwerkt! Ds De Wit heette hierna alle autoritei ten welkom om dan de aanwezigen te be palen bij Lucas 1 66 imidden) ..Wat zal toch dit kindeken wezen". Spr.. die er allereerst op wees. dat dit van Johannes gezegd werd. bracht dit dan over op dfe pasgeboren prinses en dan antwoordde hij Een kind uit het Oranje-huis. Ljhks: Een deel van de groep der ver. „Prince vlag die met haar lichtenden stamboom veel belangstelling trok. Rechts: Reeds Hildebrand beweerde, dat „studenten alevel iets raars heb benDe Leidsche jeugd wil zich daarvan over tuigen en bestormt de stoep van de sociëteit Minerva" om door de ramen naar binnen te gluren. gtÏES

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1