Nieuws uit de Filmwereld Het rapport van Van Zeeland LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Januari 1938 Derde Blad No. 23878 73sfe Jaargang Pact van economische samenwerking GEMENGD NIEUWS Een voortreffelijk duo HET rapport van den Belgischen oud-premier Van Zeeland aan de Britsche en Fransche regeering over den interna tionalen economischen en financieeelen toestand is gisteravond in verschillende hoofdsteden van West-Europa gepubliceerd. Van Zeeland stelt in zijn driedeelig rapport principieel den vrijen internationalen handel boven de autarkie. Hij geeft te kennen, dat hij een algemeene belangstelling aantrof voor pogingen, om het internationaal verkeer te verruimen door een gemeen schappelijke actie, maar daarnaast terstond is gestuit op groote reserve ten aanzien van de wijze, waarop dit valt te bereiken. Van Zeeland beveelt ter bestrijding van de bestaande economi sche en financieele moeilijkheden een „algemeen pact van economische samenwerking" aan. Hij stelt daarbij voor dat: a. op korten termijn tusschen Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, Duitschland en Italië overleg wordt gepleegd over de grondslagen van verdere actie; b. een bureau ad hoe wordt ingesteld, dat van verschil lende staten opmerkingen vraagt en ontvangt en op grond daarvan een schets maakt voor een algemeen verdrag; c. het totstandkomen van dit verdrag in een diplomatieke conferentie wordt beproefd. Volgens het uittreksel verklaart van Zee land in zijn rapport, dat het voorloopig voldoende zou zijn de bestaande toltarieven niet te verhoogen en de buitengewoon hooge tarieven geleidelijk aan te verlagen. Ook zouden de beperkingen op het gebied van den uitvoer van grondstoffen moeten worden verminderd. Ten aanzien van de monetaire poli tiek spreekt van Zeeland zich vastbe raden uit voor een terugkeer tot den gouden standaard op gewijzigde basis. Hij geeft evenwel toe, dat dit slechts mogelijk is na het herstel van een ze ker economisch en financieel even wicht en derhalve als slotphase. Gunstig acht van Zeeland slechts het feit, dat overal in de wereld een reactie tegen de economische verhoudingen op treedt. Na een opsomming van de motieven, welke men toeschrijft aan de verschillen de moeilijkheden van de huidige economi sche situatie, zooals bijv. de ongelijkma tige verdeeling der grondstoffen, zoomede het kapitaal en de koloniën, het vraag stuk der oorlogsschulden, de overmatige uitgaven voor de bewapening en den on- zekeren politieken toestand geeft het ver slag ook een opsomming van de maatre gelen, welke het meest bepleit worden voor de terzijdestelling dezer moeilijkhe den, o.m. een herziening van het stelsel cler mandaten, een politiek van de open deur in de koloniën, de internationalisatie van zekere maatschappijen en de uitwis seling vankoloniale producten tegen in dustrieproducten. BELEMMERINGEN EN HAAR REMEDIE. Ten aanzien van de „directe belemme ringen en haar remedie" onderscheidt van Zeeland in het tweede deel van zijn rap port economische en financieele factoren. Over de economische belemmeringen ver klaart van Zeeland onder meer het vol gende: A. Tarieven. De mogelijkheid verwerpende, binnen af- zienbaren tijd tot een algemeene verlaging Van Zeeland. Van Zeeland ziet de toekomst in zoo- rerre hoopvol in, dat er reeds zeer veel ma lt riaal is verzameld, zoodat wanneer de wil daartoe bestaat, binnen korten tijd een lesultaat kan worden bereikt. Het verdrag bevat: een negatief deel. waarin de onder- kekenaars op zich nemen, een zekere groep van economische en financieele maatre gelen, welke algemeen worden geoordeeld den internationalen handel te belemmeren, niet te zullen nemen; een positief deel, waarin de staten zich verplichten, mede te zullen werken naar hun beste krachten en in opbouwen- den geest om door overleg oplossingen te vinden voor de betrokken problemen. Deze algemeene regeling zal naar behoefte en mogelijkheid worden aan gevuld door speciale regelingen, hetzij van alle onderteekenaars onderling, hetzij van groepen van staten, hetzij tusschen twee staten onderling. Van Zeeland verwacht evenwel van het be doelde algemeene pact een sterk sti- muleerende werking. De geste is er dan en de weg zou openliggen voor verdere schreden. van de tarieven te komen, bepleit Van Zeeland afspraken om tarieven niet te verhoogen, naast regelingen om die tarie ven te verlagen, welke liggen boven het ge middelde van het nationale tarief; daar naast ook afschaffing van uitvoerrechten, enz. op grondstoffen. Een en ander ware te regelen in den vorm van tweezijdige de claraties. In verband met de tarieven be spreekt Van Zeeland de meestbegunsti- gïngs-clausule en verdedigt: 1. de clausule algemeen en onvoorwaar delijk; 2. uitzondering, wanneer een land on toelaatbare discriminaties toepast, of zou weigeren deel te nemen aan een algemee ne poging tot vermindering der handelsbe lemmeringen; 3. Uitzondering in een geval als het Oslo verdrag, wanneer een speciaal regime wordt ingesteld, niet om te discrlmineeren, aoch om vermindering van belemmeringen in het algemeen te bevorderen. Het verdrag moet dan voor derden open staan. B. Verkapte handelsbelemmeringen zooals sanitaire rechten, die averechts worden toegepast, dumpingbepalingen, enz. Deze dienen zoo mogelijk bij tweezijdige regelingen te worden opgeruimd. Arbitrage wordt bepleit, eveneens instelling van „ge mengde commissies" teneinde toezicht te oefenen op de uitvoering van verdragsbe palingen. C. Contingentcering. Dienaangaande concludeert de rappor teur, de industrieele contingenten zoo radi caal mogelijk af te schaffen, en de agra rische dan. wanneer dit met inachtneming van den bijzonderen toestand van den landbouw mogelijk mag worden geacht. FINANCIEELE BELEMMERINGEN. A. Valutaverhoudingen. Deze quaestie moet, aldus Van Zeeiand, niet worden geplaatst aan het begin, maar aan het einde van de internationale sa menwerking, die hij bepleit. Nu het mone taire 3-landen-accoord bevredigend heeft gewerkt en sedert 1936 de noodige rust in de verhoudingen is ingetreden, moet via bevestiging van dit accoord een pariteit worden vastgelegd voor zekeren tijd (ten minste 6 maanden). Deelnemers zouden door declaraties jegens elkaar de verhou dingen kunnen vastleggen. B. Belemmering van het be talingsverkeer. Van Zeeland ziet hier de grootste draw- hack. Oplossing acht hij alleen mogelijk, wanneer de oorzaak dezer regelingen zal zijn weggenomen, zijnde de onevenwich tige marktverhoudingen. En wegneming van deze soort belemmeringen is alleen te verrichten door den staat zelf die wissel controle, clearing, enz. instelde. Het eerste stadium moet zijn: opheffing van alle belemmeringen van betalingen ter zake van goederenverkeer, wanneer met met verleden eerst is afgerekend. Van Zeeland bepleit contractueele re geling van oude buitenlandsche schulden; ruimhartige regelingi.van de oude clearing- achterstanden (via een systeem van rege ling van staatswege in de valuta van het crediteurland). De courante achterstallige schulden voor handelstransacties, die nu op clearing voorkomen, moeten als nieuwe verplichtingen worden beschouwd, die op nieuw ontstaan bij het instellen van de be talingsvrijheid. De nieuwe vrije toestand ware te on dersteunen door een systeem van credlet- verleening (export-steun, import-finan ciering), volgens het systeem als thans door de B. I. B. toegepast wordt. Centrale banken openen wederkeerig rekeningen bij de B. I. B. in eikaars valuta, bestemd voor financiering van leveranties naar elkan der. Zoo wordt het valuta-risico geëgali seerd in de mate, als er pariteit bestaat tusschen de transacties over en weer, voor het surplus zou het risico gedekt worden door een multilaterale verzekering, door de B. I. B. als compensatie-instelling ge- effectueerd. Zou deze methode niet worden aanvaard, dan moet de oplossing, aldus Van Zeeland, toch worden gezocht in de richting van een internationaal fonds, dat verschillen over brugt en risico's dekt. Gemarteld door hoofdpijnen. Diefstallen op de Veluwe. De dader te Apeldoorn gearresteerd. Reeds geruimen tijd werd een groot ge deelte van de Veluwe onveilig gemaakt door een inbreker, die vrijwel iederen avond zijn slag wist te slaan, waarbij hij het in de eerste plaats gemunt had op alleen staande kleine woon- en winkelhuizen. Telkens paste hij dezelfde tactiek toe. Door het uitsnijden van een ruitje wist hij binnen te komen. Na eventueele contan ten, welke hij op zijn speurtochten vond, bij zich gestoken te hebben, stelde hij een onderzoek in keuken en kelder in, waar hij zich aan eetbare waren en dranken te goed deed. De man herhaalde dit spelle tje soms vier of vijf maal in een nacht. Telkens dook hij in een andere gemeente op. Zoo werd hij door de politie te Hattem, Nijkerk, Gorssel, Amersfoort. Deventer, Zutfen en Apeldoorn gezocht. Gistermiddag is de Apeldoornsche re cherche er in geslaagd den man, D. van L., die in een hotel aldaar verblijf hield,, van waaruit hij zijn nachtelijke tochten ondernam, te arresteeren. Van L. is thans opgesloten. WIELRIJDSTER WEIFELDE BIJ OVERSTEKEN. Ernstige aanrijding te Heemstede. Gisteravond is op de Zandvoortsche laan, nabij de grens van de gemeente Aerden- hout en Heemstede een ernstig ongeluk voorgevallen. De 25-jarige dienstbode J. K. uit Haarlem, wilde, komende van links, de Zandvoortsche laan oversteken om op het rijwielpad te komen. Uit 'de richting Zand- voort naderde een personenauto, bestuurd door den heer R. J. van D„ wonende te Zandvoort. De juffrouw weifelde bij het oversteken, wilde teruggaan en ging toen naar rechts. De bestuurder van de auto, die de juffrouw zag oversteken, week eerst naar rechts uit, doch gooide, toen hij haar zag teruggaan, het stuur naar links om. Het gevolg was, dat toen de juffrouw weer naar rechts ging, zij door de auto werd gegrepen en tegen een boom gedrukt. Haar werd hierbij het rech terbeen verbrijzeld. Na aankomst in het diaconessenhuis te Haarlem is het terstond geamputeerd. De echtgenoote van den bestuurder der auto sloeg tegen de voorruit en bekwam snijwonden aan het gelaat. De auto werd aan de voorzijde ernstig be schadigd. Het rijwiel van het slachtoffer werd geheel vernield. ONDER WIELEN VAN AUTOBUS VERPLETTERD, Noodlottige val van wielrijder. Op den Deventerstraatweg te Hotten is gisteravond de 24-jarige wielrijder Lubber- sen. die zich door een zeswielige vrachtauto liet trekken, komen te vallen en voor een passeerende autobus terecht gekomen. De wielen van de bus gingen den man over het liohaam met het gevoQg dat hij op slag dood was. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Wassenaarscheslag. van Dinsdag 1 tot en met Vrijdag 4 Februari, telkens van 10.30 tot 16 uur. wegens schieten met ge schut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is. na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRUG OVER DE NIAGARA INGESTORT. Nadat het gevaar aanvankelijk geweken scheen, is de brug over de Niagara gis teren als gevolg van den ijsgang toch in gestort. Nu altijd even fit. „Ik werd 'gemarteld door hoofdpijnen;' dikwijls werd ik er zelfs duizelig van. Na een serieuze proef met Kruschen Salts werd ik echter een ander mensch. De hoofdpijnen en duizeligheid verdwenen. Ik ben nu 58 jaar en voel me altijd even fit, vervuld vara energie, die me het leven tot een plezier maakt". G. F. te C. Hoofdpijnen beginnen meestal wanneer Uw afvoerorganen onvoldoende werken en zoodoende Uw organisme niet vrij houden van afvalstoffen. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen voor een geregelde, gezonde werking Uwer inwendige organen, waardoor U spoedig vrij zult zijn van hoofdpijnen, vermoeidheid en allerlei kwaaltjes ontstaan door onzuiver bloed. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per fla con. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de. buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. 5246 (Ingez. Med.) Duizenden bezoekers uit Canada en de Vereenigde Staten komen om naar de ver woeste brug te kijken. Het ijs, dat de brug heeft vernield, zakt de Niagara af. Alle huizen en gebouwtjes worden meegesleurd. De schade wordt door de commis sie van toezicht op de electriciteitsbedrij- ven van Ontario geschat op 1 millioen dollar, voor zoover het haar bedrijf be treft. Het gebouw dier onderneming was meer dan twintig meter hoog. doch er is nog slechts voor een meter of acht zicht baar boven het ijs. EXPLOSIE IN EEN VUURWERK FABRIEK IN SCHOTLAND. Zes personen werden gedood. In de Nobels Explosie Works in Ardeer (Schotland) heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor zes personen, waar onder een vrouw, werden gedood, terwijl een aantal anderen licht gewond werd. In de fabriek, welke een der grootste vuurwerkfabrieken ter wereld is, vinden drieduizend man werk. Dat het aantal slachtoffers zoo gering is, is te danken aan het feit, dat verschillende onderdee- len van de fabriek alle zijn ondergebracht in aparte gebouwen. De ontploffing was zoo hevig, dat de hui zen van het plaatsje Irving, dat op een af stand van vijf kilometer ligt, op hun grond vesten schokten, talrijke vensters sprongen. Nog een tweede ontploffing werd gehoord en de vrouwen en kinderen waren zoo ver schrikt, dat zij de straat opvluchtten. Huizenhooge vlammen stijgen op uit het arsenaal en de geheele streek is in dichte rookwolken gehuld. Is meneer Muller te spreken? Bedoelt u mij of mijn vader? EMU JANNINGS IN „DE HEERSCHER". Een mensch, die hem begrijpt. Mul Jannings en Marianne Hoppe in „De Ho er sc her". Janningsfilm „De Heerscher" trekt •"hooge mate de aandacht, niet alleen ooor het voortreffelijke spel, maar ook o°r de behandeling der hierin weerge- «ven problemen. Jannings, als Matthias Clausen is de wat alles schijnt bereikt te hebben, hm,. geluk van een sterveling be- eeni Eerlijk, want als een innerlijk ver- tots„tamde kW den levensweg gegaan raat, reeds tegen de grens van den le vensavond, Iemand in zijn leven komt, die hem het wonder van een nieuwe jeugd schenkt. De weg tot dit late geluk wordt hem niet gemakkelijk gemaakt. Zijn geheele bedrijf, waarin duizenden werk en brood vinden, voegt zich met volle overgave naar zijn wil, omdat hij, ondanks zijn eerste plaats toch altijd gebleven is, hun mede arbeider, hun vriend. En deze man, deze heerscher in de goede beteekenis van het woord, moet het afleggen in een strijd, die zijn eigen en aangetrouwde kinderen tegen hem aanbinden. Totdat de jonge vrouw in zijn leven komt, die voorbestemd is om daaraan een geheel nieuwe en onverwachte wending te geven. Voor de eerste maal ziet hij dan een mensch, die niets van hem eischt, doch hem het hoogste, dat zij bezit, zichzelf, vrijwillig wil geven. Doch ook dan komt nog niet het geluk, alvorens een verschrikkelijke strijd tegen zijn vele belagers is gestreden „DE WONDERBAARLIJKE AVONTUREN VAN DE ONDERZEEBOOT D-l". Méér dan ooit te voren het geval was, spelen de Ver. Staten van Noord-Amerika hun rol in het beloop van 's werelds lot. Eiken dag wordt opnieuw gewaagd van Amerika's inzichten ter zake van de we reld-politiek. Omstandigheden van geogra- fischen aard hebben tot het veroorzaken van de huidige constellatie medegewerkt. En het is de ligging van de Ver. Staten, die de republiek tot een permanenten hoofdvertolker op het tooneel van de in ternationale politiek maakt. Meer dan ooit spant Amerika alle krach ten in om zijn militaire apparaat tot een onaantastbaar geheel te maken en toont de republiek zich bereid elk offer te bren gen, ten einde de onaantastbaarheid van dit apparaat te verzekeren. De aandacht van den wereldburger blijft op de berich ten uit Amerika gevestigd. Gaandeweg krijgt ook hij, die zich tot dusverre nog nimmer interesseerde voor de militaire kracht van de U.S.A.. althans eenig idee van de enorme middelen, waarover de re publiek te beschikken heeft, ten einde haar heiligste goederen te verdedigen. Juist nu, terwijl de spanning in de wereld tot een hoogtepunt schijnt gekomen te zijn, juist nu. terwijl Amerika's vloot in haar ha vens zich voorbereidt om de grootste vloot- manoeuvres te houden, waarvan ooit de wereld getuige was, verschijnt de Warner Bros film „Sub-marine D-l" (de wonder baarlijke avonturen van de Onderzeeboot D-l). Warner Bros heeft gebruik mogen ma ken van „Uncle Sam's" onderzeebooten om het scenario te verfilmen, dat zich aan boord van genoemde onderzeeboot af speelt. Het hierin behandelde liefdesverhaal houdt echter toch verband met de sfeer aan boord van Uncle Sam's wapenen ter zee; het is immers „Commander" Frank Wead, een der commandanten van Ame rika's vloot, die het scenario vervaardigde. Daarbij komt, dat Frank Wead den steun ondervond van een bij uitstek deskundig man, den regisseur Lloyd Bacon. Men krijgt door „Sub-marine D-l" een buitengewoon ruimen blik op het leven in de wereld van de Amerikaansche vloot. En zoo ooit, dan heeft deze film, al is zij dan een speelfilm van een bijzonder onderhou dend en geestig karakter, actueele betee kenis. Vrijwel geen opnamen werden in de stu dio gemaakt, dank zij de medewerking van de Amerikaansche regeeringsautori- teiten. De opnamen konden plaats vinden te Newport, R. I., te Cocos Coco, dat ge legen is in de Panama Kanaal-zone, dus een der belangrijkste steunpunten van de Amerikaansche vloot, en te San Diego- Calif. Buitengewoon interessant is in deze film het gebruik van moderne reddings middelen, teneinde de bemanning van een onderzeeër, die verongelukt, uit de benarde positie te helpen. Men ziet de demonstra tie van de z.g. reddingskamer, men ziet de toepassing van speciale reddingsvesten, technische middelen, die ter gelegenheid van rampspoed aangewend moeten wor den. Er is niets verborgen gebleven! De toeschouwer wordt door den camera-man rondgeleid aan boord van een der mach tigste, meest indrukwekkende schepen van de Amerikaansche marine. en Joan Crawford het verwende meis je. dat géén sensatie wil en géén kranten leest en reporters verafschuwt. Aanvan- Joan Crawford en Clark Gable vormen een uitstekend film-duo. Zij spelen deze week in de film „Love on the run" (De vlucht voor het huwe lijk) onder de regie van den veelzijdigen Van Dijke. „De Vlucht voor het Huwelijk" is een vlucht en er wordt in geloopen, en hoe! Deze film begint dadelijk al met een soort finale: de finale van het sprookje: en toen trouwden zijetc. Daarmede zijn de sprookjes uit en beginnen de films. De film met Clark Gable, Joan Crawford en Franchot Tone begintéén minuut voor het huwelijk, op een oogenblik. dat men kon aannemen, dat er geen speld meer tusschen te krijgen is. Laten wij er ter verduidelijking bijvoegen, dat niet de drie sterren, die deze film dragen, er on derling een huwelijkstragedie van maken, verre van dien: het is een „newspaper- story", waar Clark en Franchot. de elkaar wild in de haren vliegende rivalen van twee Amerikaansche sensatiekranten zijn Joan Crawford en Clark Gable. keiijk tenminste, daarna beklaagt zij ze, daarna vergeeft zij ze en daarna., trouwt zij er één van. Zoodat het een (ninuut voor het einde toch ook een vlucht naar het huwelijk wordt! DE OORLOG EN HOLLYWOOD De oorlog in het Verre Oosten heeft de volgende uitwerking in Hollywood: Para mount brengt de Mariene Dietrichfilm „Shanghai Express' opnieuw uit. Para mount vervaardigt een film „East of Shanghai", met Anna May Wcr.g R.K.O. annonceert haar p: luetic „North of Shanghai". Warners beginnen aan een film, getiteld „West of Shanghai". 20th- Century-Fox maken „Shanghai Deadline".

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9