LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 28 Januari 1938 SPORT Laatste Berichten Binnenland Buitenland Prinses Juliana rijdt uit RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT MAIKT tentoonstelling leidsche kunstvereeniging. I Caricaturen van Corn. Veth. Ia het Stedelijk Museum de Lakenhal, is hedenmiddag een onder auspiciën der Leidsche Kunstvereeniging ingerichte ten toonstelling van caricaturen van Cornells Veth geopend. Alvorens deze tentoonstelling te openen, heette de voorzitter der L. K. V., de heer mr. J. Slagter, in het bijzonder den nieu wen directeur van de Lakenhal, den heer drs. E. Pelinck, hartelijk welkom. Spreker uitte de hoop, dat het aangename contact, dat de Leidsche Kunstvereeniging reeds met den heer Pelinck heeft gekregen, nog vele jaren zal voortduren in het belang van de kunst, w.elke zoowel door het mu séum als door de L. K. V. wordt gediend. Sprekende over de hier ingerichte ex positie, zeide spr.: Veth ls een unieke liguur zoowel in onze literatuur als ln onze satyrieke teekenkunst en deze com binatie geeft aan zijn werk dubbele waar de. Zelden had Holland een kostelijker parodist dan in Veth als schrijver en tee- kenaar van de nooit volprezen Prikkel idyllen, zelden een geestiger caricaturist dan in Veth als teekenaar van spotpren ten. waarvan de fijn-gepointeerde onder schriften zijn als de litteraire citroen over de grafische oester. Het is moeilijk te de- linieeren, wasirin de bekoring van zijn spotprenten is gelegen. Dat de humor uit een onvoorzien contrast wordt geboren, is ook hier duidelijk. Veth is een meester in de kunst om die contrasten als een schijn baar geheel natuurlijke zaak voor te stel len en daardoor de humoristische werking tc verhoogen. Het is verder merkwaardig, dat zijn tee kenkunst beperkingen, ja tekortkomingen beeft en dat hij juist tengevolge van deze beperkingen en tekortkomingen vaak on- weerstaanbaar-komische effecten teweeg brengt. Dit is een feit, waarvan spr. een nadere verklaring niet vermag te geven, evenmin als van het komisch effect van het eigenaardig kleurgeheel van vele zijner sjiotprenten. Het teweegbrengen van een komisch effect door middel van coloriet is overigens iets, waarvan spr. althans in Nederland geen zoo duidelijk voorbeeld kent. Alleen de veel te weinig gewaardeer de Nelly Bodenhelm kan ln dit opzicht hiernaast worden genoemd. Wit zich aan Veth's spotprenten ergert cl kwetst, is een domoor of een fanaticus. Veth's kostelijke humor wapent niet. doch ontwapent en in dit opzicht is de zoo strijdbare Veth een pacifist! Vaak zit ln deze spotprenten het leerzame, dat wij e\en op een afstand van onze dierbare overtuigingen worden gebracht, als wij door Veth worden geconfronteerd met on verwachte contrasten, overeenkomsten of consequenties, die ons zouden ontgaan. Of wij ten slotte op alle stokpaardjes van Veth zullen meerijden is een andere vraag: tan belang is slechts, dat Veth de zijne op elegante wijze berijdt en wij kunnen Veth niet dankbaar genoeg zijn voor Zijn bijdragen aa*i onze kunst, welke niet al Ze rijk aan humor is! VEREENIGING VAN MATHESLANEN. Gisteren hield de Vereeniging van Ma- thesianen, onder leiding van den directeur van het Kon. Genootschap M, S. G. ir. A, v. Dyk, een excursie naar de N. V. Zilver- fabriek Voorschoten. Onder deskundige leiding werd een rondgang gemaakt door het geheele bedrijf. Bijzonder interessant was voor de deel nemers de Ingenieuze fabricatie van zil veren ketens, alsmede het vormen en har den van de vele stempels. Ook werd aan dacht besteed aan het produceeren van medailles en plaquettes. Enorme hoeveelheden zilveren voorwer pen .schitterden den bezoekers tegen ln slijperij en galvanische inrichting, waar ée laatste hand aan het product wordt gelegd. Als herinnering bood de directie allen deelnemers een klein zilveren souvenir aan. hetgeen ten zeerste op prijs werd gesteld. De leider der excursie, alsmede de voor zitter der V. v. M., dankte namens de be zoekers. aanwinsten van „de lakenhal". Het stedelijk Museum „de Lakenhal" heelt een dezer dagen een gezicht op de voormalige Marepoort verworven. Het wel iswaar niet gesigneerde schilderijtje uit de tweede helft van de 18de eeuw ls hoogst waarschijnlijk van de hand van den be kenden schilder Johannes Janson. (t te teiden 1784). Van dezen meester bezit de lakenhal, behalve twee berglandschappen, reeds gezichten op de Koepoort en op de Wittepoort en ten slótte nog een voor en kele jaren verworven gezicht op de Mare- Poort. Dit laatste vertoont ons de Mare poort uit Oostelijke richting. waardoor de situatie van de wallen met de thans nog bestaande molen ..de Valk" zeer goed valt waar te nemen. De nieuwe aanwinst geeft oen aanblik echter uit het Noorden, n.l. van den kant van de Haarlemmertrekvaart toont ons de doqr Willem van der "elm in 1664 ontworpen poort recht van voren en wel met de zandsteenen tro- Pneeen, welke thans onder de verzameling decoratieve bouwfragmenten op het voor- P'ein van het museum, met de boven het v°f ,.'n de Scheistraat aangebrachte ge velvulling, het eenige is. wat ons van dit bekoorlijke, in 1864 gesloopte, monument ™g rest. Het viertal poortgezichten van i~JA°n ts thans vereenigd en voorloopig tJPlaatst in de topografische afdeeling. ren slotte valt onder de aanwinsten nog vermelden een onlangs door schenking ilt70rJen waterverfteekening van den Ooii j kunstschilder Roelof Raar, voor- ende de Academie aan het Rapenburg. militaria. Het detachement van het 4e regiment infanterie, dat deelneemt aan de schiet oefeningen in het Infanterieschietkamp bij Harskamp, vertrekt oo 7 Februari a.s. per trein van 6 48. onder commando van kapitein de Vos naar Stroe en keert op 12 Februari met den trein van 11 56 weder ln het èarnizoen terug. Gedurende de maand Februari a.s. komen de navolgende reserve-officieren en vaan drigs voor het verrichten van werkelijker! dienst onder de wapenen bij het 4e Reg. Infanterie: de res. kapiteins K P Innemee en H. J. Splinter resp. van 14 tm. 19 Februari en van 23 Febr. t.m. 5 Maart: de res. Ie luite nants H. A. Gunter. H J. Loois en O. van Houwen van 14—19 Febr de res. Ie luite nants P. Heybroek en Mertens van 21—26 Febr.: de res. Ie luitenants B. G. Bentink P. E. Bos en W. Haverman van 28 Febr. t.m. 5 Maart: de res. 2e luitenants Glaser en vaandrig A E. J. Sohlosmacher van 7 Febr tm. 19 Maart: de vaandrigs A S. Bron en J. Stark van 28 Febr. t m. 19 Maart. De sergeant le klasse H. Tij&ma van het 4e Reg. Inf.. thans gedetacheerd bij de Vrijw. Landstorm Korps motordienst. is bij beschikking van den minister van Defensie overgeplaatst bij het Korps Motordienst, Haarlem. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behangers 28. betonvlechters 29. betonwerkers 70. Fundee- ringwerkers 1. glazenmakers 3. glazenwasschers 11. granietwerkers 17. grondwerkers 90. helers 12. metselaars 133, opperlieden 114. schilders 276, sloopers 8. steenhouwers 3. straatmakers 7. hulp-straatmakers 15. stucadoors, witters 46. timmerlieden 287, uitvoerders 9, voegers 21, on geschoolde bouwvakarbeiders 9. totaal 1192. Fabrieksarbeiders: bleekers 21. lompensorteer ders 14, vellenblooters 1. steénfabr.-arb. 122. zeepfabr.-arb. 5. ongesch. fabr.-arb. 56, tot. 219. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 99. reizi gers, colp. 43. winkelbedienden 40. etaleurs 3. incasseerders 17. musici 6, onderwijzers g over„ heidspersoneel 11. verplegers 3, totaal 228. Hotel-café-personeel: huispersoneel 9. kellners 47. koks 8. totaal 64. Houtbewerkers: beddenmakers 3. houtbewer kers 77. kistenmakers 7. kuipers 6. lijstenmakers 4. mandenmakers 2. meubelstoffeerders 19. meu belmakers 44. politoerders 3. ongesch. fabr.-arb. 34, totaal 199. Kleermakers: kleermakers 86, kappers 6. schoenmakers 19. totaal 111. Land- en Tuinarb.: bloemisten 46, landarbei ders 37, tuinlieden 38. warmoeziers 10. ongesch. landarb. 3, totaal 139. Metaalbewerkers: bankwerkers 98. blikbewer- kers 34, burgersmeden 40, elcctriciens 66, gas fitters 18. gasmetermakers 1. gereedschapmakers 1, instrumentmakers 2. isoleerders 4, kernmakers 1. kettingsmeden 20. klinkers 8, koperslagers 5, lab. bedienden 3, lasschers 10, loodgieters 51, machinisten 18, metaalboorders 6, metaaldraaiers 3. metaalslijpers 6. metaalzagers 1. monteurs 29, opticiens 1. pianostemmers 3, polijsters 1. pon- sers 5, rijwielherstellers 20. rijtuigschilders 2. scheepstlmmerl. 6, stokers 26. tegenhouders 15, hulp-verw. monteurs 15, voorslaanders 6. voor- warmers 8, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 11. wa genmakers 5. ijzerwerkers 53. zandspuiters 2. zandvormers 1, zilversmeden 2, ongesch. arb. 47, totaal 655.- o Sigarenmakers: sigarenmakers 23, sig. sorteer ders 1. sig. strippers 2. totaal 26. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 6, inge nieurs 3, technikers 5, teekenaars 15, werk meesters 20, totaal 49. Textiel-arbeiders: hekelaars 6. katoendruk kers 23. kluwers, e.a. 13, luikers 18. plaatsnijders 23. schrobbelaars 2, spinners 73, spoelers 3, stal- draaddraaiers 6, sterkers 3, strijkers 16, wevers 121. wolbewerkers 45, ongesch. textielarbeiders 70, totaal 422. Transportarbeiders: emballeurs 4, chauffeurs 148, exp.-knechten 23. koetsiers 12, loopknechten 53. magazijnknechten 63. schippers -91. spoor- en trampers. 21. wakers 7. transportarbeiders 75. losse arbeiders 535. totaal 1032. Typografen: boekbinders 20, boekdrukkers 14, fotografen 4, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 26, steendrukkers 2, totaal 70. Voedingsmiddenarb.: bakkers 90, ovenisten 5. slagers 66. suikerwerkers 23, wijnkooperskn. 15. zoutzieders 4, zuivelbereiders 6. ongesch. fabr- arbeiders 50, totaal 259. Vrouwen: apothekersass. 1. kapsters 1, naai sters 11, sorteersters 1. maasters 1, winkeljuffr 25. linnenjuffr. 2, buffetjuffr. 2, kantoorbedien den 40. verpleegsters 9, bedrijfsleidsters 1, tee- kenaressen 1, onderwijzeressen 1, ass. en huis houdsters 10. dagmeisjes 54, dienstboden 15. kinderjuffrouwen 4. werksters 93. fabr.-arbeid- sters 52. A.V.O. 8, totaal 332. Alg. totaal 4997, 28 Januari '37 5039. 31 Januari '36 4950. Ben. 83 gc<L werkloozen. hoogleeraarsbenoeming te batavia? wi3 van bevoegde zijde vernemen, hprJJï' J Ph- Duyvendrk. werkzaam bij een E ^elbaar onderwijs te Batavia en in a® °,,l. van Ca£"1 Leidcehcn hoogleer:ar huvl^h)neesche taal- prcf- dr-J- J' L' Wphi ernstig in aanmerking voor de zoniWri van cen nieuw te stichten af- aan ri«£.en Verstoei voor de ethnologie e Rechtshoogeschool te Batavia. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDERDORP. De uitslagen van deze wedstrijden zijn: Groep I: C. Meinema-J. B. v. Wijngaarden 11 C. van Sandijk—A. de Langen 1—1 J. van SandijkG. v. d. Voort 20 H. v. d. VegtN. Hoogervorst 20 G. W. de RooyW. Ramp regl. A. SpiesW. v. Hèusden 02 R. MarbusH. Bloemendaal 02 J. SmitL. v. Egmond 1—1 Groep II: M. de KoningJ. Goedhart2—0 J. v. Tongeren—A. Kruidenier 0—2 C. de KoningW. Overdevest. afgebr. S. ZwanenburgB. Hoogervorst 0—2 C. Zwanenburg—W. v. d. Zwan 20 Groep III: D. SmitA. Schippers02 P. RietkerkN. v. Egmond 20 W. WolfJ. de Zwart 20 A. de HaasB A. Hoogervorst 02 AUTOMOBILISME. De sterrit naar Monte Carlo. De rallye-rijders J. Mulders en mej. M. Mul ders, met Studebaker, die hedenmorgen uit Amsterdam zijn vertrokken, hebben 20 minuten na den start een ongeluk gehad. Op den Amsterdamschen Straatweg, even voor Bussum, slipte de wagen. Deze kwam zoo onge lukkig terecht, dat hij totaal werd vernield. De beide inzittenden kwamen met den schrik vrij. De Nederlander G. J. W. Zeehuisen met Fiat is hedenmorgen om 7 uur bij de controle te Weenen uitgevallen. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. De 16-jarige W. uit Didarn, werkzaam in een werkkamp te Arnhem, heeft tengevolge van het openkrabben van een puistje bloedvergiftiging opgeloopen. Gisteravond is de knaap aan de gevolgen overleden. DE POSTVLUCHTEN. De „Gier" is van zijn reis naar Indië om 11.41 uur op Schiphol geland. DADERS VAN VERSCHILLENDE INBRAKEN IN FRIESLAND OPGESPOORD Bij het onderzoek in verband met de aanhouding van zekeren V. te Leeuwarden, die reeds ter zake van een inbraak aldaar ter beschikking van de justitie is gesteld, is gebleken, dat nog een tweetal te Leeuwar den woonachtige mannen zich elders in de provincie, o.a. in Wijns, Sexbierum en Comjum, hebben schuldig gemaakt aar» in braken, waarbij o.a. geweren, kippen, goe deren en geld zijn gestolen. In de buurt van Wolvega is een kist op gespoord, welke o.a. eenige geweren, een automatische pistool, een groot aantal ko gels en jachtpatronen bevatte, alsmede konijnen- en kattenvellen en een masker. Bij een van de inbraken is van dit masker gebruik gemaakt. De politie heeft blijkbaar de hand gelegd op een gevaarlijk stel mannen, die ook in de provincie diefstallen pleegden. Allen-zijn na verhoor ter beschikking van de politie in de gemeenten, waar werd ingebroken, gesteld. Zij zullen aan de justitie worden overgegeven UIT NED. OOST-INDIË De ontploffing in een vuurwerkfabriek. In totaal 15 dooden. BATAVIA, 28 Januari Naar Aneta ver neemt, ls de explosie in de Chineesehe vuurwerkfabriek te Rembang, vermoede lijk te wijten aan het feit, dat de vulling voor vuurwerk van andere samenstelling was dan hiervoor is voorgeschreven. Met de toelaatbare samenstelling zou een der gelijke explosie niet mogelijk zijn geweest. Ook schijnt de hoeveelheid explosief-mate- riaal grooter geweest te zijn dan bij de voorschriften is toegestaan. De explosie greep plaats op de plek waar de vulling geschiedt. Van de zwaar gewonden zijn nog verscheidenen oveflédétt. Het getuigenver hoor leverde tot nog toe geen bijzonder heden op. Deskundigen stellen thans een onderzoek in naar de- oorzaak. Van andere zijde wórdt vernomen, dat de onmiddellijke oorzaak zeer waarschijnlijk gezocht moet worden in de onvoorzichtig heid van inheemsche vrouwen, die in de fabriek werkten, voor zoover het het-in- acht-nemen van de veiligheidsvoorschriften betreft. Thans zijn in totaal 15 menschen gedood. De behandelende geneesheer ver wacht, dat nog vijf van de gewonden het leven zullen laten. Het terrein van de fabriek is verdeeld in een ongevaarlijke en een gevaarlijke zone. De ongevaarlijke zone wordt ingenomen door de kantoren en woningen. In de ge vaarlijke zone staan, op eenigen afstand van elkaar, eenvoudig gebouwde huisjes, van boven open, waarin vrouwen werken, die ter verwerking niet meer dan tien kilo kruit bij zich mogen hebben. Eerst wanneer deze hoeveelheid bij de vulling is opgebruikt, mogen zij een nieuwen voor raad halen, zulks in verband met de vei ligheid en ter voorkoming van groote on gelukken. Aangenomen mag worden dat bij een eventueele explosie slechts één vrouw het slachtoffer wordt. Gezien den zeer grooten omvang van de ontploffing kan dus met waarschijnlijkheid worden aange nomen, dat dingen zijn gebeurd, welke tegen de voorschriften indruisohen. Het laatst is de fabriek geïnspecteerd in Nov. J.I., waarbij bleek, dat alle voorschriften zijn nageleefd. De ontploffing in de fabriek, welke staat op de grens van de plaats Rembang, bracht een geweldige consternatie. De brandweer bluschte het begin van brand, dat na de explosie ontstond, en de politie en andere autoriteiten namen krachtdadige maat regelen om de gevolgen van het ongeluk zooveel mogelijk te beperken. massa-ontslag. SCHAATSENRIJDEN. DE EERSTE OFFICIEELE KUNSTRIJ- WEDSTRIJD IN NEDERLAND. Door den Kon. Ned. Schaatsen: ydersbond zal voor de eerste maal ln Nederland een wedstrijd n kunrl tden gehouden worden op I.farndag- evend 14 Februari op de Hc!:v te Den Haag. Fr wordt een wedstrijd g houórn voor dames (om den Thilly Kley-prijs, c-en prachtige zil veren schaal, destijds den N.N.S.B. aangeboden voor bevordering van het kunstrijden) en bo vendien zijn een heerenwedstrijd en een wals- wedstrijd in overweging genomen. SOERABAJA, 28 Jan. (Aneta-A.N.P.) De eigenaar van een groote weverij te Tjerme (nabij Soerabaja) gaf ontslag aan 2379 arbeiders. De oorzaak hiervan is, dat de Borneo Sumatra Handelmij.. de voornaam ste afneemster dezer fabriek, met vier ton geleverde stoffen zit waarvoor geen afzet is. De eigenaar stelde zich in verbinding niet het binnenlandsch bestuur, ten einde voor de bevolking bij den ingetreden noodtoestand hulp te krijgen. Een aantal arbeiders is elders tegen lager loon te werk gesteld. Bovendien verstrekte het be stuur in 25 dessa's gratis padi en ln 23 dessa's rijst. De misère wordt nog ver groot doordat de sawah's reeds een maand onder water staan, zoodat een groot deel van den aanplant vernield ls. DE INSTORTING DER NIAGARA-BRUG. Geluid van waterval werd overstemd. Eenige uren na de instorting van de in ternationale brug over de Niagara tus- schen Canada en de Vereenlgde Staten meest ook de aan den voet van den water val gebouwde electrisehe centrale van On tario ontruimd worden. D: Sj:jra:sa's, welke door de neergestorte brug nog hcoger zijn opgestapeld, hebben bijna hel dak van het electriciteitsbedrijf bereikt en dreigen het geheele massieve bouwwerk van zijn grond vesten te rukken. Prinses Juliana heeft vanmiddag om streeks drie uur een autorit in de om geving van het Paleis gemaakt. Ooggetuigen verhalen, dat het gedreun van de instortende brug zelfs het gedonder van den waterval eenige seconden lang overstemde. Eerst brak de brug aan de Amerikaansche zijde af. Toen volgde het middenstuk en ten slotte kwam. het stalen geraamte aan de Canadeesche zijde om laag. Hoe geweldig de ijsmassa's zijn, blijkt wel uit het feit, dat de twee stalen brug- pijlers van 200 ton elk, welke thans een gevaarlijken stuwmuur vormen, na de in storting op het ijsdek bleven liggen. DE CRISIS IN BULGARIJE. De Bulgaarsche minister-president Kus- seiwanof is vanochtend door koning Boris gedurende een uur in audiëntie ontvan gen. Bij het verlaten van het paleis ver klaarde de minister-president dat in de plaats van den afgetreden minister van handel, Naroff, benoemd is Stojan Nike- forof. Met deze benoeming schijnt de kabinets reconstructie voor de buitenwereld te zijn afgehandeld. In politieke kringen is men evenwel van meening, dat de tegenstellin gen tusschen verscheiden leden van het kabinet nog geensz&s zijn uit den weg ge ruimd. Men verwacht, dat de regeering in haar tegenwoordigen vorm in Maart verkiezingen voor het parlement zal laten houden. Men rekent er cp, dat na de verkiezin gen een andere regeering aan het bewind zal komen. Het rapport van van Zeeland. Het rapport van Van Zeeland over de oeconomosche zending zal het onderwerp worden van een groot debat in het Lager huis, zoodra dit op 1 Februari bijeenkomt. De vele vragen, die den minister-presi dent in den loop der laatste maanden zijn gesteld over den voortgang van het onder zoek van den vroegeren Belgischen premier bewijzen voldoende de belangstelling, waar mede dit onderzoek in parlementaire krin gen werd gevolgd. De onderhandelingen over een Engelsch- Amerikaansche handelsovereenkomst zullen eveneens bij de debatten ter sprake komen. De vijfde verjaardag van het nat. soc. bewind. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, ls het programma voor de viering »an den vijfden verjaardag van het na- tionaal-socialistische bewind op Zondag 30 dezer als volgt samengesteld: Acht uur: groote reveille en optochten v-.n .de muziekcorpsen der nationaal-socia- listische beweging. Negen uur: Rijksmin. Goebbels spreekt voor de radio tot de Duitsche jeugd. Tien uur: défilé van de lijfwacht der S.S. voor Hitier bij de rijkskanselarij. Elf uur: overhandiging van de eeretee- kenen aan de dragers van den nationalen prijs (door Hitier). Twintig uur: traditioneele fakkeloptocht langs de rijkskanselarij. De verspreide berichten, dat de Rijks dag tegen 30 Januari zou worden bij eengeroepen en dat Hitier zou spreken, zijn onjuist. Zij zijn waarschijnlijk te verklaren met het feit, dat de Fuehrer in de laatste jaren op 30 Januari politieke uiteenzettingen heeft gegeven, en dat, voor het geval hij daar ook dit jaar toe zou besluiten, door de desbetreffende technische en bestuurs- instanties voorbereidingen waren getroffen Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. HET ONGELUK MET DE „OOIEVAAR". De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, heeft heden conclusie genomen in de zaak van mevrouw D. Young, weduwe van ir. Ch. A. A. Baudart, tegen de Kon. Luchtvaartmaatschappij. Bij de ramp met de „Ooievaar" op 6 December 1931 te Bangkok was ir. Baudart om het leven gekomen. Zijn nabestaanden (weduwe Baudart en de twee zoonsi spra ken de K.L.M. imrechte aan ter verkrijging van schadevergoeding, doch rechtbank en hof te 's-Gravenhage wezen deze actie af voornamelijk op grond, dat ir. Baudart bij het koopen van zijn passagebiljet van elke actie tot schadevergoeding had afgezien. De nabestaanden stelden daarop cassatie beroep in. Mr. Besier concludeerde heden tot ver nietiging van het interlocutoir arrest en van het daarop steunende eindarrest en tot terugverwijzing van het geding naar het gerechtshof. AMSTERDAM. 28 Januari. De Fransche franc is op het oogenblik in den internationalen valutahandel het zorgen kind bij uitnemendheid. Na het aan het be wind komen van het tweede kabinet Chau- temps brak zich voor het Fransche devies tij delijk een betere stemming baan. doch de laatste dagen heeft het weer geregeld onder druk gestaan en is zelfs aangekomen op een nog nimmer aanschouwd laag peil. Indien de Fransche regeering niet grondig van koers verandert en de positie van de schatkist niet deugdelijk wordt gesaneerd, kan niet worden verwacht, dat het vertrouwen in de credletwaardigheid van Frankrijk en in den Franschen franc zal terugkeeren. Den laatsten tijd gaan herhaaldelijk weer stemmen op, welke pleiten voor een slechting der handelsbarrières. Nadat onlangs de voor zitter van Barclays bank zich in dien zin had uitgelaten, heeft thans oc'c ds president van "e National Provincial Bank te Londen een lans gebroken voor het uit den weg ruimen van de dammen, welke het internationale ruilver keer in den weg staan. Ook in het rapport van den Belgischen oud-minister-presldent Van Zeeland wordt verklaard, dat de moeilijkheden, welke de vrije uitwisseling van goederen ea. diensten in den weg staan, dienen te worden weggenomen. Zoolang echter op monetair gebied nog groote onzekerheid bestaat en de waarde van verschillende ruilmiddelen een hoogst twijfel achtig karakter draagt, kan men zich niet ge makkelijk indenken, dat men er in kan slagen, het internationale handelsverkeer in gemakke lijk begaanbare paden te leiden. Wanneer bovendien de economie onderge schikt wordt gemaakt aan de politiek, dan moet tevens betwijfeld worden of aan de roepstem van Van Zeeland, dat tot economische samen werking moet worden overgegaan, gehoor kan worden gegeven. Indien tal van landen geens zins in staat zijn. hun eigen financieele boedel te beredderen, dan kan niet worden verwacht;, dat men een middel kan vinden, waardoor het internationale financieel-economisch apparaat deugdelijk op gang kan worden gebracht. De middagbeurs. De voortgezette daling op de beurs te New- York riep te Amsterdam een ongeanimeerde stemming te voorschijn. De handel was echter van kalmen aard. Op de beleggingsafdeling werd goede belangstelling aan den dag gelegd voor de nieuwe 33'/j pCt. Ned. Staatsobliga- tiën, die niet officieel druk werden verhandeld, tegen prijzen varieerende tusschen 99 15/16 pCt. en 100 pCt,, zoodat reeds dadelijk een agio kon worden bedongen. Voor de 4 pCt. obligation was de animo uiteraard bekoeld. Deze obligatiën die beschouwd künnen worden als disconto papier werden tegen 99 1/4 pCt. verhandeld- Voor het overige vielen geen groote mutaties waar te nemen. De integralen echter waren vast gestemd en konden zich verder verbete ren. De oude 3 pCt, obligatiën daarentegen kwamen iets lager te liggen. Van de Fransche fondsen waren de guldensleeningen goed prijs houdend. Fransche rentes daarentegen waren aangeboden. Op de locale aandeelenmarkt hadden de Phi- lipsaandeelen een gedrukt voorkomen. Bij de opening werd reeds op een verlaagd peil gehan deld en daarna viel nog een kleine verzwakking te constateeren, zoodat de koers zelfs even be neden 300"/n tipte. In de Fokkeraandeelen ont wikkelde zich eenige affaire, waarbij het aan bod de overhand had. zoodat na prijshoudende opening onder beurstijd een koersverlies van ongeveer 10 pCt. werd geleden. Aku's liepen nog iets verder naar beneden. Unilevers moesten eveneens een veer laten. Op de Petroleum-af- deeling beperkte de affaire zich tot Koninklij ken. De verkoopers waren ver in de meerderheid en ten opzichte van de-vorige slotkoersen moest per saldo een nadeelig verschil van een tiental punten worden genoteerd. Rubberaandeelen hadden een gedeprimeerd voorkomen. Vrijwel over de geheele linie werden koersverliezen geleden. De Tabaksmarkt was stil. De Sumatra aandeelen werden algemeen iets lager genoteerd. Bij kleine omzetten volg den H.V.A.'s een benedenwaartsche richting, hetgeen resulteerde in een koersverlies van een zestal percenten. De Scheepvaartmarkt trok slechts weinig belangstelling. De lustelooze beurstendenz bleef echter ook hier niet zonder invloed. Vooral aandeelen Koninklijke Boot lagen zwak in de markt. In Amerikaansche Waarden vonden matige omzetten plaats. Conform Wallstreet kwamen de koersen lager te liggen. Enkele specialiteiten echter, zooals United States Steels en Bethle hem Steels bewogen zich desniettemin boven de pariteit van New-York. Public Utilities waren aangeboden. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 7/8 (8.97); Berlijn 72.20 (72.30); Parijs 5.84 1/2 (5.80); Brussel 30.29 1/2 (30.28); Zwitserland 41.48 1/2 (41.46); Kopenhagen 40.05 (40.05); Stock holm 46^5 (46.25J; Oslo 45.07 1/2 (45.07 1 2) New York 1.79 5/16 (1.79 5/16); Praag 6.30 (6.31); Oost Bankpapier 33.90 (33.85): Lire Bankpapier 7.25 (7.20). Prolongatie 1/2. Part. disc. 1/8 Daggeld 1/4. Registermarken 37 7/8. Crediet Sperrmar- ken 9 1/2. Effectensperrmarken 9 1/4. Reis marken 511/2. Bankpapier 34. Tusschen haakjes zijn de koersen van, gisteren. LEIDEN, 28 Jan. Veemarkt Aangevoerd 455 runderen.. 239 kalveren. 991 schapen, 711 varkens, 8 stieren, 126 kalf. en melk koeien 180310. t. vlug: 184 varekoeien ea. 130210. vrij goed: 137 vette koeien 180— 290 per stuk. 5272 ct. per G.K. schooni gewicht, mat: 16 vette kalveren 70110 oer stuk. 70100 ct. per K.G. schoon gewicht, stroef; 223 nuchterekal veren 511. mat: 150 vette schapen 22—32. tam; 550 vette1 lammeren 1825. mat; 291 weideschapem 1722. mat: 274 mestvarkens 2447. stug:- 410 biggen 1720. mat; 14 bokken en geiten 25. lui: 27 zeugen 70105. mat. LEIDEN, 28 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 39 partijen Goudsche kaas 31 partijen le soort 26—27 2e soort 2425; Leidsche kaas 8 partijen le soort 23—24.50. Handel matig. BODEGRAVEN. 27 Jan. Eieienveilillg. Aanvoer 8809 kipeieren wit 33.30. bruin 3 203.60. eendeieren 3.403 60 per 100. HOOFDDORP, 27 Januari. Granen en Zaden. Rogge per 100 KG. f. 7.257.65: Chevalier Gerst f. 7.607.80; Wintergerst f. 7.507.75; Haver f. 6.25-S.50: Duiveboo- nen f.910; Paardeboonen f. 8.509: Groene Erwten f. 8.509.75: Vale Erwten f. 10-^12; Gele Mosterd f.1517; Kanarie- zaad f.9—10; Karwijzaad f.2223; Blauw- maanzaad f. 3435. LEEUWARDEN. 28 Jan. Zuivel: Sleutel kaas 2820, Nagelkaas 1218. Goudakaas 35. Edammerkaas 2448. Aanvoer 1664 KG. Veilingboter 1.40—1.39 pee KG. Aan voer 1/6, 2/12 vaten. Commissie 0.78. Vereeniging van zuivelmaatschappijen. Edammerkaas 20 plus 13.5014. idem 40 c'us 2122. Goudsche kaas 20 plus 13.50 14 ld. 40 olus 22.5023.50. Volvette 40 plus 26 50—27 50. Broodkaas 40 plus 2 50—23.50. Leidsche kaas 20 plus 13 5014 per 100 KG. Stemming kalm. NIEUWKOOP, 26 Januari. Aanvoer 3423 eieren. Prijs f. 2.853.60 per 100. VOORHOUT. 27 Januari. Aanvoer slacht- konijnen van f. 0.801.70; (halfwas van f. 0.23—0.40); kippen tot f. 0.35. Alles per stuk. RIJNZATERWOUDE. 27 Jan Kipeieren 33.80. eendeieren 3 00 per 100 stuks WOUBRUGGE, 27 Januari. Eierenveiling. Aanvoer 800 eieren. Prijs kipeieren f. 3.05 3.40; eendeneieren f. 2.65 per 100 stuks. ZEVENHOVEN, 27 Januari. Eierenveiling enz. Aantal eieren 1170. Kipeieren f. 3 3.70. Bananen f. 0.20 per 5 stuks. Jaffa's f. 0.17 per 2 stuks. ZOETERMEER, 27 Jan Eierenveiling Aanvoer 7000 stuks Prijs kippeneieren f. 3.504.05; heneieren 3.103.45; eenden eieren 3.403.55 per 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3