STADSNIEUWS De wijze waarop de grondwets herziening zal worden hekend gemaakt Het rapport van Van Zeeland VRIJDAG 28 JANUARI 1938 No. 23878 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78 ste Jaargang Dictatuur in Griekenland Wat wordt voorgesteld Rosemeyer verongelukt JAN WESTEN De conversieleening 1938 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cits, per regel voor aflvertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■yan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. %ireau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gerestlgd stjnt per 3 maanden ..77.. f. 2.3S per week T:. '7.l'i' £.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.3(1 pet 3 tnndjt. ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN BEZOEKEN DE SLEUTELSTAD. Welkomstredc van den rector-magnificus. Een 70-tal Zuid-Afrikaansche studenten, die momenteel een tournee door ons land maken, heeft vanmorgen een bezoek ge bracht aan de Academie waar ter begToe- ting aanwezig waren de rector-magnificus, prof. dr. J. A. J. Barge, de pro-secretaris van den Academischen Senaat, prof. dr. N. J. Krom, de zaakgelastigde van de Unie van Zuid-Afrika de heer W. L. du Plessis, de secretaris van het college van curatoren, mr. P. J. Idenburg en prof. mr. F. D. Holleman. Het gezelschap arriveerde te ruim 12 uur en werd ontvangen in de Senaatskamer, waar prof. Barge zijn gasten toesprak. Het is voor den rector der Leidsche Universiteit, aldus spr., steeds een genoegen op deze plaats vreemdelingen te ontvangen: hoe veel te grooter is zijn vreugde, waar het hier stamverwanten betreft, afstamme lingen van gemeenschappelijke voorouders. Van. de plaats, waar ge u thans bevindt zoo vervolgde prof. Barge, is de intel- lectueele ontwikkeling en beschaving van ons land begonnen en het blijft de ont zaglijk groote verdienste van Prins Wil lem van Oranje dat hij na de fatale scheiding van Noord en Zuid, klaar inzag, dat het Noorden een eigen Universiteit noodig had en deze Academie stichtte. Langzamerhand heeft zich het aantal universiteiten en wetenschappelijke instel lingen voor hooger onderwijs in ons land uitgebreid, doch de Leidsche Universiteit, die al meer dan 360 jaar op dezelfde plaats gevestigd was, is hiervan de oudste. Spr. besloot met allen nogmaals een hartelijk welkom toe te roepen. De zaakgelastigde der Unie, de heer W. C. du Plessis dankte den rector uit naam van zijn landgenooten voor zijn vriendelij ke woorden en de ontvangst, daarbij wij zende op de groote beteekenis der Leidsche Universiteit, waar ,.baje Afrikaanders", die later in hun land vooraanstaande per soonlijkheden zijn geworden, hun opleiding hebben ontvangen. Spr. wees voorts op het belang van het contact tusschen Neder- latidsche en Zuid-Afrikaansche studenten en hoopte, dat eerstgenoemden ook spoedig eens een tegenbezoek zullen komen bren gen aan het land, waar sinds Jan van Riebeek er in 1652 voet aan wal zette, zoo ontzaglijk veel is veranderd. Een dusdanig contact, aldus spr., zal in hcoge mate bevorderlijk zijn aan de zoo zeer gewenschte versterking der intel- lectueele banden tusschen Nederland en de Unie van Zuid-Afrika, Nadat een der buitenlandsche gasten had bedankt, werd onder leiding van mevr. O. C. D. IdenburgSiegenbeek van Heuke- lom het Academisch Historisch Museum bezichtigd, waarna in hotel „Den Burcht" de koffie-maaitijd werd gebruikt. Daarna vertrok het gezelschap in auto bussen naar Den Haag om hedenavond naar Leiden terug te keeren, waar zij de gast zullen zijn van het Leidsche Studen tencorps en de Ver. van Vrouwelijke Stu denten. DIENSTREGELING VAN DE „BLAUWE TRAM". Een comité van actie gevormd. Naar wij vernemen, heeft er zich uit de abonnementshouders op het traject Lei denDen Haag van de N.Z.H.T.M. een comité van actie gevormd, dat zich ten doel stelt er bij de directie van voornoem- de maatschappij op aan te dringen, dat er een wijziging in de op 24 Januari jJ. ingevoerde dienstregeling wordt aange bracht. In hoofdzaak is deze actie gericht tegen den tijd van aankomst der sneldiensten (één minuut voor heel en half uur te 's-Gravenhage)Hierdoor wordt het vol gens hen onmogelijk gemaakt, dat de pas sagiers tijdig hun kantoren, werkplaatsen en scholen bereiken, waardoor zij genood zaakt zijn gebruik te maken van den lo- caal-dienst. Ook tegen dezen dienst in zijn huidigen vorm heeft het comité bezwaren, aangezien bij de nieuwe dienstregeling aan alle halte-plaatsen op het traject Viaduct (Voorburg)'s-Gravenhage gestopt wordt. Waren er bij de oude dienstregeling op het traject KorevaarstraatMalieveld 16 stop plaatsen, thans bij de nieuwe dienstrege ling zijn hier op een rijtijd van 41 minu ten 25 stopplaatsen gekomen, hetgeen dus gemiddeld neerkomt op éénmaal stoppen in de anderhalve minuut. Bij het comité, dat van de zijde der pas sagiers veel steun ondervindt, zijn 'reeds ruim vijftig handteekeningen binnengeko men. Het secretariaat is gevestigd: "De Sit- terlaan 60a, alhier. Aan mevrouw S, C, Jansen, hoofd van de huishouding der gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest is in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag verleend. Onder Metaxas E Volgens te Weenen ontvangen E E berichten zou Metaxas in Grie- E kenland een absolute dictatuur E hebben ingesteld. E Gemeld wordt, dat een in de Grieksche ochtendbladen gepubli- E E ceerde verklaring o.m. behelst: E H het dictatoriale regiem van Me- taxas treedt een periode van ge- E E strengheid in. Het zal zonder par- E don optreden tegen al degenen, E E die gedacht hebben of in de toe- E komst mochten denken de rust E der bevolking te verstoren. Indien noodig, zullen andere E zelfs nog gestrenger maatregelen E E zonder dralen worden genomen. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het rapport van den vroegeren Belgischen premier Van Zeeland is gepubliceerd en stelt voor: 1) Voorbereidende besprekingen tusschen de vijf voornaam ste mogendheden: Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitschland en Italië, die de volgende vragenlijst ter beantwoording zullen ontvangen: a) of zij bereid zijn deel te nemen aan een poging tot inter nationale oeconomische samenwerking; b) of zij bereid zijn te dien einde de voorstellen van Van Zeeland als basis van discussie te aanvaarden; c) of zij wenschen, dat zekere punten van het rapport wor den weggelaten of sterker naar voren worden gebracht en d) of andere niet in het verslag opgenomen kwesties ter behandeling worden voorgesteld; 2) instelling van een centrum, waar iedere staat voorstellen kan indienen of zijn moeilijkheden en behoeften kan ken baar maken. Op grond van deze mededeelingen zou dan le Brussel een inter nationaal oeconomisch bureau kunnen worden ingericht, dat de programma's zal uitwerken, die dan na voorafgaande goedkeu- ring aan een pas later bijeen te roepen oeconomische wereld conferentie zouden moeten worden voorgelegd. Men zie voor bijzonderheden het 3e Blad. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de regeering, dat de plechtige afkondiging van de jongste grondwetsherziening zal plaats vinden zoowel in Nederland, als Nederlandsch- Indië, Suriname en Curasao. Beoogd wordt daardoor uitdrukking te geven aan de staatsrechtelijke gelijkstelling van de overzecsche gebiedsdcelen met het rijk in Europa sinds 1922 en zoo doende ook bij deze gelegenheid de gedachte der rijkseenheid te ver sterken. De wijzigingswetten zullen, naar in de bedoeling ligt, in de vier gebieds dcelen op een nader te bepalen dag op één zelfde tijdstip, nl. te half drie des namiddags Nederlandschen tijd, d. i., in verband met het tijdsverschil, denzelfden dag 's avonds in Ned.-Indië en 's ochtends in Suriname en in Curasao, worden opgenomen in het officieele publicatieblad (in Neder land: het staatsblad, in Ned.-Indië: het staatsblad van Ned.-Indië, enz.) en worden voorgelezen in een plech tige openbare zitting van het hoogste rechtscollege en in Nederland tevens, als gebruikelijk, in een zitting van de gerechtshoven en arrondissements rechtbanken. Gelijktijdig zal het be sluit van publicatie in de vier gebieds- deelen worden voorgelezen bij het openbaar bestuur, te weten, in Neder land, in alle gemeenten, van de pui of voor de deur van het huis der ge meente en te Batavia, Paramaribo en Willemstad van het paleis van den gouverneur-generaal en gouverneur. De bekende Duitsche coureur Rose meyer is vanmorgen bij een record- poging op de autobaan Frankfurt Darmstadt doodelijk verongelukt. MORGEN kunt U nog profiteeren van de geweldige koopjes der restanten-aanbieding bij HERENMODE - BREESTRAAT 147 1 5270 (Ingez. Med.) TWEEDE TOONKUNSTCONCERT. Francis Poulenc (componist-pianist). Pierre Bernac (zang). Wij mogen het Toonkunstbestuur wel zeer dankbaar zijn voor de introductie van twee meesters op het gebied der Fransche mo derne toonkunst, t. w. 'de vermaarde com ponist Francis Poulenc, éénmaal lid der be roemde groep der „Six" en de hier tot nu toe onbekende fijnzinnige zanger Pierre Bernac, met zijn tenoraal getimbreerde en prachtig genuanceerde baryton. die ons eenige uren deden vertoeven in het aparte en zoo wondere rijk der moderne Fransche school. Daarvan hebben wij eens ergens gelezen, dat zij is als een groot bouquet, waarvan iedere bloem een verschillende kleur bezit, terwijl elk afzonderlijk toch weer aan de andere doet denken. Een schat van liederen en kleine composïtie's van Poulenc is ge bracht op een wijze, die wij ons welhaast niet schooner kunnen indenken! Wie onze vorige beschouwing over de kunst van het liedzingen nauwlettend gele zen heeft, zal begrijpen, waarom wij ditmaal zoo hoogeiijk ingenomen zijn met den zang van dezen Pierre Bernac, die in een met exquisen smaak uitgekozen serie liederen van Fauré, Debussy. Roussel, Caplet. Ravel en Poulenc wier biografieën en be teekenis men in het kort reeds in het pro gramma heeft kunnen lezen bewezen heeft, wat aan beschaving, geest en door voelde voordracht achter een gemakkelijk aansprekende, uitstekend geschoolde, wel luidend resoneerende toon kan leven. De interessante Fransche liedkunst, te weinig hier bekend, is door hem op waarlijk eminente wijze geopenbaard: al haar me- lodieuse charme, haar innige gevoeligheid en melancholie, doch ook haar rake spiri tualiteit werd opengelegd met groote be- heersching en een bewogen beeldingsvermo- gen, zonder overdrijving of tè bewust effect bejag. Zij is zijn geestelijk eigendom ge worden en dit speciale genre ligt hem bij uitstek goed. Van groot belang was tevens de voortreffelijke dictie, die het volgen van het woord haast zonder programma moge lijk maakte. Mocht Bernac's klank in het hooge re gister nog iets vrijer zijn, zulks is absoluut onbelangrijk, wanneer zóó treffend juist van sfeer, belichting of karakter iedere zang ge ïnterpreteerd werd, zooals hij dat deed. Elk lied werd hierdoor onmiddellijk begrijpelijk en vertrouwd, al waren er natuurlijk onder, die ons dat reeds van vroeger waren. Dat Bernac daarbij over een uitermate soepel voix-mixte beschikt, zonder in weekheid te vervallen, kwam de superieure vertolking in niet geringe mate ten goede! De kennismaking met dezen artlstleken zanger is dus tot een verrassing geworden, een verrassing, die slechts een enkele maal, soms zelfs in het geheel niet in een Leidsch FraMas Poulenc - Pierre Bernac seizoen voorkomt. Met dichterlijke gevoe ligheid, muzikaliteit en bescheidenheid is hij in groote harmonie gesecundeerd door Francis Poulenc. De liedkeuze was van sterk lyrisch en illustratief karakter. Brachten aanvankelijk Minimale toewijzing op vrije inschrijvingen. Naar wij vernemen is op de gisteren gehouden inschrij ving in zake de 33Vi% Nederlandsche Siaatslee- ning 1938 tot een zoodanig bedrag van het recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvin gen slechts een minimaal percentage zal kunnen wor den toegewezen. BINNENLAND. Het Ned. Chr. Vakverbond te Utrecht in vergadering bijeen. (Binnenland, 4e Blad) Hof jager Spek morgen naar huis. (Binnen land, 4e Blad). Vergadering van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus. (Bin nenland, 4e Blad). BUITENLAND. Het rapport van Van Zeeland gepubliceerd. (3e Blad). Betuigingen van trouw aan den Volkenbond (4e Blad). Dictatuur Metaxas in Griekenland inge steld. (le Blad). Nieuwe Japansch-Amerikaansche inciden ten in het Verre Oosten. (2e Blad). Gevechten in de Belgische Kamer. (Buiten land, le Blad). Verloving van koning Zogu van Albanië* (Buitenland, 3e Blad). De brug over de Niagara ingestort. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Laatste Berich ten, le Blad). Rusland zet het postpakkettenverkeer met Japan stop. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Aanvankelijk zal een storm achtige wind uit het Zuid-Westen of Westen waaien. De kans op regen is zeer groot, terwijl de temperatuur belangrijk zal stijgen. Later zal opklaring met afkoeling volgen. de melodieuse liederen van den begaafden Fauré, die zich door geen tijdgenoot liet be ïnvloeden, reeds een genot, nog meer trof ons wellicht de innerlijke rijkdom van De- bussy's bekende „Ariettes Oublieês" en van diens prachtige „Ballades de Villon". Na de verfijnde ontroeringen der Roussel-liederen dient van Caplet speciaal het poëtische „Forêt", met het vloeiende piano-accom- pagnement genoemd, terwijl aan den onlangs overleden meester Ravel een eereplaats was ingeruimd met diens „Deux Epigrammes" en geestige „Histoires Naturelles" (Le Paon en La Pintade). met illustratieve zeggings kracht voorgedragen. De sierlijke charme en de frissche spon- taniëteit van Poulenc's oeuvre werd belicht in de deelen van het in 1923'24 reeds uit gevoerde ballet „Le Biches", waarin, even als Milhaud en Auric het in hun balletten deden, zulk een krachtige tegenstelling tot het impressionisme tot uiting komt. De eer lijke eenvoud zijner muziek, die niet diep gaat, doch toch steeds bpeit door haar op merkelijk knappe vondsten, beluisterden wij ook in zijn andere pianosoli. De karakte ristieke toonzetting van de vierregelige ge dichtjes van Apollinaire „Le Bestiaire" ty peerde eveneens Poulenc's vernuft. Speciaal het „La Carpe" sprak van de ontroerende bekoring, die daarin kan liggen, evenals het innige en expressieve „La Guitarre", getui genis van geïnspireerde en natuurlijke mu zikaliteit. Met een enkel simpel motiefje weet hij, vooral in „Le Bestiaire" de juiste sfeer op te roepen. De zeldzame klankgevoeligheid der Fran- schen is op dezen avond in het algemeen, weer sterk gedemonstreerd. Bernac en Poulenc vormden een ideaal voornaam ensemble, naar wie te luisteren tot het einde boeiend bleef. Dank zij het hartelijke succes, dat zij immer weer oogst ten, werd deze zeldzame avond nog verrijkt met twee compositie's van Poulenc, diens „Pastorale" en „Serenade", de laatste met treffende gevoeligheid door Bernac gezon gen. Wij hopen heiden nog vele malen in onze stad terug te zien!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1