BUITENLAND Afrika en de Duitsche koloniale eischen 1EIPSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 28 januari 1938 KERK- EN SCH001NIEUWS De ontvangst van het rapport van Van Zeeland. Vechtpartij in de Kamer. EMSER-ZOUT Eerepromotie ▼an Prof. Slotemaker. DE ALGEMEENE TOESTAND Het rapport van Van Zeeland is ver- fchenen en hoewel het niet doenlijk is reeds een oordeel te vellen inzake den in houd en de gevolgen, mag men toch reeds constateeren. dat de vroegre Belgische premier een ernstige poging heeft gedaan om de landen trots alle verschillen, die hij zelf erkent, toch samen te brengen aan de groene tafel. Zou dit lukken, dan zou er olie reden zijn te Juichen, Veel hangt dus af van de ontvangst, van het rapport ln de diverse landen. Duitsche politieke kringen zijn van meening, dat •nen tcdoen heeft met een belangwekken de poging de moeilijkheden en tegenwoor dige problemen op te lossen. Zij hopen, dat deze poging met succes zal worden bekroond. Zij voegen hieraan echter toe, dat Dultschland zich er niet als eerste behoeft over uit te spreken, daar de eerste gedachte ln dezen is uitgegaan van Engeland. Engeland en Frankrijk moeten derhalve eerst de verwezenlijking toestaan der ln het rapport vervatte denkbeelden. Duitsohland zal er zijnerzijds geen hin derpalen aan ln den weg leggen. De „Voelkischer Beobachter" schrijft: de rapporteur tracht niet slechts den in de verschillende staten aanWezlgen vraag stukken recht te verschaffen, doch doet ook voorstellen aan de hand, welke naar rijn meening tot overwinning der bestaan de moeilijkheden kunnen lelden. Hiermede Is een nieuwe grondslag voor besprekingen gevormd, welke stellig algemeen zal wor den toegejuicht. De ..Deutsche Allgemelne Zeltung" oor deelt als volgt: Men vindt ln het rapport Van Zeeland Her goede denkbeelden, b.v. wanneer hij er op staat, dat men in de economische politiek de landen niet ln twee groepen mag verdeelen. Het Belgische voorstel ver toont een opvallende gelijkenis met het rapport van de economische Voikenbonds- commissie van 10 September 1937, waarin men tot dc conclusie kwam, dat zoowel op economisch en financieel, als op politiek gebied vorderingen, moesten worden ge maakt, wil men tot een resultaat geraken. Zou slechts een dezer drie gebieden worden aangegrepen, dan zouden de moeilijkheden ln de belde andere het geheele werk nut teloos maken. Het rapport ls ln de Vereenlgde Staten een sympathiek, doch gereserveerd onthaal te beurt gevallen. Men Juicht het beoogde doel gunstiger toe dan de bepleite metho den. Het denkbeeld van een conferentie van vijf met Amerlkaansche deelneming .sdhljnt te moeten worden afgewezen, daar de Ver- «tiigde Staten zich ln geen enkele econo mische controverse met Europeesche lam-: den willen begeven. De eenig mogelijke samenwerking moet langs dlplomatleken weg worden gevestigd en men preciseert, dat de Amerlkaansche samenwerking be perkt zal zijn door: De bestaande wetten, zooals de Johnson-wet, waarbij de opening van cre- dieten wordt verboden aan landen, die met hun betalingen der oortogsschulden in ge breke zijn gebleven of de wet, waarbij retorsiemaatregelen worden genomen tegen landen, die discrimineerende maatregelen tegenover de Vereenlgde Staten hebben ge nomen, 2. De beginselen van de handelspolitiek van Huil. 3, De apenbare meening der Vereenigde Staten, welke vijandig staat tegenover iedere economische of flnancleele conces sie, welke de regeering aan dictatoriaal bestuurde landen zou kunnen toestaan. Men moet, evenwel opmerken, dat de Vereenlgde Staten niet zullen weigeren in samenwerking met andere landen een op lossing van de wereldcrisis te zoeken. Men onderschat riet- de kracht der oppo sitie van Duitsohland en Italië tegenover de voorstellen van Van Zeeland, die naar de Amerlkaansche meening, hun politiek van autarkie en koloniale expansie zouden inbeten prijsgeven. De „Daily Telegraph" schrijft met be trekking tot de mogelijkheid van een for- meele internationale bijeenkomst, zooals deze in het rapport Van Zeeland wordt ge opperd, dat de Instemming van een of twee Mogendheden ondoeltreffend zou zijn, indien zij gepaard zou gaan met een wei- Bering van anderen. De „Times" schrijft, dat een definitief oordeel over gedetailleerde voorstellen een langduriger en nauwkeuriger bestudeering vereisoht. Niettemin heeft Van Zeeland ln oelangrijke mate bijgedragen tot de zaak der Internationale samenwerking. Het ls thans aan de regeeringen het hare te doen. De „News Chronicle" ls van meening, dat, mdlen de dictators geen deel willen nemen, de democratieën alleen het plan van Van Zeeland moeten opvolgen. De .Daily Herald" schrijft, dat het rap port Van Zeeland een goed stuk werk is. De vrije landen zullen het een zeer bevre digende studie vinden. ENGELAND Ulster tegenover Dublin. In een boodschap aan de loyalisten ver baart de eerste minister van Ulster, lord J-oalgavon, o.m.: Eens te meer bedreigen °"ze tegenstanders de grondwettige positie v» 'stcr a's Integreerend deel van het v?Feeojgd Koninkrijk. Als uw leider heb ik 9»n Plicht geacht deze uitdaging te ^""narden en u een nieuwe gelegenheid te geven voor de wereld getuigenis af te leggen -T-.trt' onwrikbare vastbeslotenheid om .™'t t°e te staan, dat een rijksprovincie ™orpen wordt aan de heerschappij vnfir St,Parlement van Dublin en van een met verachting van een plechtig het of. a',le banden, die Zuld-Ierland met ken tijk verbinden, heeft verbro- J5>*e en ernstigste uitdaging, het Ktmtvii. ?,?n de regeering van het Vereenlgd van om Ulster op te offeren, vraagt tntvnüLj i1' een duidelijk en nauwkeurig Beven teken er op, dat gij dat zult BELGIË Er heeft zich tijdens de Kamerdebatten een aantal ernstige incidenten afgespeeld. Tijdens de besprekingen beschuldigde de Rexistische afgevaardigde Slndic den oud minister voor het verkeerswezen Marcel Henri Jaspar ervan, gedurende zijn mi nisterschap het vervoer van wapens be stemd voor de Spaansche regeering te heb ben vergemakkelijkt. Jaspar beriep zich op 4e Jongste verkla ring van minister Van Isacker volgens wel ken geen enkele licentie was verleend voor het vervoer van wapenen naar Spanje. Toen hij na deze verklaring naar zijn plaats terugkeerde, riep Slndic hem een scheldwoord toe. Hierop vloog Jaspar uit zijn bank, stormde op Slndic af en gaf hem cenige rake klappen. Onmiddellijk ontstond een algemeen tumult. Linksche afgevaardigden be stormden de banken der Rexlsten. En kele Rexisten moesten haastig dekking zoeken daar men hun een regen van projectielen naar het hoofd slingerde. De voorzitter spoorde aan tot kalmte, doch Sindic voegde ook hem een scheld woord toe. De voorzitter verzocht Sindic zijn woorden terug te nemen en toen deze dit weigerde, werd hij tot de orde geroepen. Toen Slndic daarop uitriep: „Dat laat mij koud", stelde de voorzitter voor, Sindic van verdere bij woning der vergadering uit te sluiten. Dit voorstel werd aangenomen. Sindic weigerde echter zich hierbij neer te leggen en bleef in zijn bank zitten. De zit ting werd daarop geschorst, waarna de mili taire commandant van het parlementsge bouw zich naar Slndic begaf, die daarop zijn bank verliet. Slndic is uitgesloten van het bijwonen der eerstvolgende acht Kamervergaderingen. Na hervatting van de Kamerzitting las de voorzitter een verklaring voor. Wij zijn, zelde hij, getuige geweest van een betreu renswaardig schouwspel. Sedert eenlgen tijd kunnen wij zien, hoe in de pers te kwader trouw valsche lastercampagnes worden ge voerd. Wanneer deze hier herhaald worden, kunnen zij aanleiding geven tot incidenten, zooals er zich zoo Juist hebben voorgedaan. Twee maatregelen kunnen hieraan een ein de maken. In de eerste plaats strenge toe passing van het reglement, ln de tweede plaats wijziging van de wet op de pers ter onderdrukking van laster. In den Senaat ls de Rexlst Degrunne voor acht zittingen uitgesloten. FRANKRIJK De arbeidscode. De commisie voor arbeid van de Kamer heeft de arbeldswetsontwerpenwelke door de' regeering zijn Ingediend, behandeld. Deze ontwerpen behelzen: Ten eerste: een wet op het aannemen en ontslaan van arbeiders. Ten tweedeeen wet op het plaatsen van arbeiders. Ten derde: een wet op de collectieve ar beidsovereenkomsten. Ten vierdeeen wet op de procedure van verzoening en arbitrage. Ten vijfde: een wet op de wettigheid van staking. Ten zesde: een wet op de instelling van personeel-vertegenwoordigers. Het eerste ontwerp heeft ten doel de vrij heid van aribeid en de vrijheid van ver- eeniglng te waarborgen. Het tweede ontwerp brengt belangrijke wijzigingen. Het moet zorgen voor een be tere regeling van de betrekkingen tusschen de verschillende organen en toch de noo- dlge soepelheid waarborgen. Het vierde ontwerp moet de procedure van verzoening en scheidsrechterlijke uit spraken vereenvoudigen. Het wetsontwerp tot regeling van sta kingen poogt een zekere discipline te bren gen "ln eventueele stakingen. Chautemps hield een rede voor de radio over deze wetten. Hij wees er op, dat de tekst, zooals die op het oogenbllk ls nog ge. wijzigd kan worden. HIJ vroeg zijn landge- nooten echter met klem vooroordeelen en hartstochten op zijde te stellen en op den oprechten oproep, dien de regeering richt tot belde partijen met het oog op een sociale toenadering en kalmeering. te ant woorden met even oprecht begrip. Vervolgens herinnerde hij aan den oor sprong der sociale wetten, die ontegenzeg gelijk ln staat hebben gesteld het lot van de arbeiders te verbeteren. De wet op de verplichte arbitrage heeft het mogelijk ge maakt 3200 van de 4000 geschillen op min nelijke wijze te regelen. Men kan de waar de dezer wetten dus niet miskennen. Tal rijke ernstige conflicten blijven echter be staan en gaan dikwijls gepaard met Ille gale daden, waardoor de geprikkeldheid der geesten bestendigd wordt. Het gaat er om het Instrument voor den vrede te ver volmaken met behoud van de wet ln de ge dachte van sociale samenwerking. Chautemps eindigde; „Het ls van belang dat de natie de onmetelijke strekking, so ciaal en moreel, begrijpt van het onder nomen werk en in de oogen van het bui tenland getuigt van den wil om tegenover de al te zekere gevaren de eenheid te handhaven en te versterken. De veiligheid van Frankrijk is niet alleen afhankelijk van zijn verlangen naar vrede en van de kost bare vriendschappen, die het omgeven, zij ligt in de eerste plaats ln de zekerheid van zijn kracht, die gelegen ls ln zijn leger, zijn sollede flnancleele armatuur, den noodzakelijken groei van zijn productie, maar vooral ook ln het schouwspel, dat wij moeten bieden van eenheid, tucht en arbeidsliefde". ITALIË. Bruno Mussolini onderschelden. De secretaris van de fascistische partij j heeft ln zijn kwaliteit van hoofdcomman dant van de Italiaansche jeugdbeweging Bruno Mussolini tot vice-commandant van deze organisatie benoemd, a's erkentelijk heid voor dc uitzonderlijke diensten, die I hit als strijder in Oost-Afrlka en als vlle- lger heeft bewezen. (Chicago Tribune) DUITSCHLAND De Stürmer mag weer verschijnen. Het voorlöoplge verbod, dat het antise- mletische orgaan van Julius Stretcher Der Stürmer heeft getroffen, ls opgeheven. Gezaghebbende kringen verklaren, dat de Stürmer onder een nieuwen hoofd redacteur weer zal uitkomen. De intrekking van het verbod blijkt ook uit het feit. dat het speciale nummer van het blad. waarin de doodstraf wordt geëischt voor „rassen- schenders" ten verkoop werd aangeboden. De verikoop van dit n/ummer wordt aange prezen met geweldige aanplakbiljetten. OOSTENRIJK De Nazi-actie. Het onderzoek der politie naar het Ween- sche nationaal-socialistlsche centrum, dat voortgezet wordt, zonder dat nieuwe ele menten aan het licht zijn gekomen, heeft grooten weerklank gevonden in politieke kringen. De krachtige taal van de In Salz burg door Zernatt uitgesproken redevoering heeft tengevolge gehad, dat 'hem bij zijn aankomst in Weenen ovaties gebracht wer den, Het heeft de aandacht getrokken, dat Selss Inquart, de, üjtgesproken nationaal- gezlnde. dien de regeèring benoemde tot lid van den staatsraad met de taak een toe nadering der pro-duitsche oppositie te be vorderen, een verlof van een maand heeft gevraagd en gekregen. Volgens de kranten is een honderdtal per sonen door de politie gehoord en zijn elf personen gearresteerd. De documenten, welke in beslag genomen zijn, behelzen een plan tot het oprichten van s.a.-afdeelingen. Kapitein Leopold is voorlooplg in vrijheid gesteld. Ehrich Bohle, de leider der Duitschers in het buitenland, trachtte op een conferentie, georganiseerd door de Oostenrijksch-Duit- sche liga, die een Groot-Duitsche richting heeft, aan te toonen, dat Oostenrijk econo misch en naar gevoelens belang heeft bij een terugkeer der oude koloniën naar Dultschland. RUSLAND Nieuw conflict met Japan. Het volkscommissariaat van P.T.T. heeft op 26 Januari de directie der poscerijen in het Japanscbe ministerie van verkeerswezen ervan ln kermis gesteld dat van 27 Januari af tijdelijk iedere uitwisseling van post pakketten. zoowel direct als in transito- verkeer. tusschen sovjet-Rusland en Japan ln beide richtingen gestaakt wordt. In de desbetreffende medcdieellng ver klaart het Russische volkscommissariaat dat het besluit genomen is met het oog op het voortdurende, in strijd met deze over eenkomst. achterhouden door de Japansche en M&ndsjoerijsche autoriteiten van een groot aantal costzendüigen van sovjet- Russische onderdanen, in verband met het vasthouden van een postvliegtuig, dat op 10 December 1937 verdwaalde en een nood landing maakte op Mandsjoerijsch gebied en met het oog op het uitblijven van een bevredigend antwoord van de Japansche regeerlng, tot wie de Russische regeering zich herhaaldelijk in deze aangelegenheid gewend heeft. Volgens lezing uit Mandsjoerije was het op 19 December op Mandsjoerijschen bcdem gelande vliegtuig niet een poStmachlne, inaar een militair toestel en dat het teen noodlanding betrof, maar splonnoge. De Japansche P.T.T. heeft Inmiddels dringende maatregelen genomen om de postpakketten naar Europa langs andere wegen te vervoeren, dan zooals tot dusver, langs den Siberiscben spoorweg. GRIEKENLAND Een halve tegenspraak. Het bericht dat zekere vroegere Giieksche politici zouden hebben getracht een aan slag tegen het leven van den Grlekschen Koning voor te bereiden, wordt door het Atheensohe telegraafagentschap formeel tegengesproken. Metaxas wordt echter niet genoemd. BRAZILIË. Tegen het nationaal-socialfsme. Te Petropolis is de zetel van de natio- naal-socialistische partij door de politie gesloten. Propaganclablaadjcs, vlaggen en schilden werden in beslag genomen. De leiders der organisatie zijn gearresteerd. BULGARIJE Tegen het communisme. Te Sofia en elders in het land zijn 300 communisten gearresteerd. Een drietal ge heime communistische drukkerijen zijn opgespoord, zoomede als geheime wapen depots en een groote hoeveelheid propa- ganda-materiaal. VEREENIGDE STATEN Ook Australië gaat mee onderhandelen. De regeering heeft Australië afgevoerd van de zwarte lijst van landen, welke niet in aanmerking komen voor behandeling op den voet van meestbegunstigde natie. In een nota aan de Australische regeering wordt verklaard, dat na het besluit van Australië, de beperkingen ten aanzien van den invoer van Amerikaansche goederen op te heffen, de Australische producten voort aan in de Vereenlgde Staten zullen wor den toegelaten onder meestbegunstiglng. Hierdoor ls thans voor Australië de weg geëffend voor het voeren van onderhande lingen met de Vereenlgde Staten over een handelsverdrag, parallel met de onderhan delingen, die Amerika reeds voert met Engeland en Canada. HET NATUURLIJK is alleen verkrijgbaar in £fi\S) vierkante glazen flacons - Per flacon 5253 f. 1.10 (Ingez. Med.) ALBANIË Koning Zogoe gaat zich verloven. Koning Zogu. In officieele Albaansche kringen beves tigt men het bericht over een op handen zijnde verloving van koning Zogoe met gravin Geraldine Apponyi, die zich sedert verscheidene dagen te Tirana bevindt. Gravin Apponyi is 22 Jaar oud. Dank voor de gastvrijheid door Nederland aan Comenius verleend. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine is giéteren te Praag gepromoveerd tot doc tor honoris causa van de Evangelisch Theologische Jan Huss faculteit aldaar. De plechtigheid geschiedde in de rechts kundige faculteit van de Karei IV Univer siteit, in tegenwoordigheid van den mi nister van openbaar onderwijs, Franke, den minister van bultenlandsche zaken. Krof- fca, den Nederlandschen gezant, L. Carsten, en- den congul-generaal. A. M. Doorn, den chef der Frarïsche militaire missie, gene raal Faucher,'alsmede tal van andere per soonlijkheden uit de politieke, cultureele en kerkelijke wereld. Minister-president Hodza, die ongesteld was. liet zich door den ministerieelen raadsheer Caha verte genwoordigen. Verscheidene sprekers, w.o. prof. Bed- nar en de deken der Evangelische Facul teit, prof. Zilka, gaven uiting aan de dank baarheid van Tsjecho-Slowakije en de Tsjecho-Slowaaksche Gereformeerde Kerk voor de gastvrijheid, die Nederland aan Comenius heeft verleend, en voor de door de Nederlandsche regeering en prof. Slo temaker in het bijzonder, verleende hulp bij den bouw van het Comenius-Mausoieum te Naarden. Na de eigenlijke promotieplechtigheid sprak prof. Slotemaker een dankwoord. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 30 JANUARI. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: voorm. half» tien, leesdienst; nam. 6 uur ds. Bieshaar. Geref. Gem.: voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Stuivenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Kllisener. Geref. Kerk: Voorm. hall tien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Pel. Geref. Gem. Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Petersen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. Hoen- derdaal. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam .6 uur, leesdienst. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Klehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Heuzeveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. Vrielink. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 7 uur, ds. Verwaal. Katwijk-aan-den-Rtfn Ned. Herv. Kerk: Voorm- halftien en nam. 6 uur, ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. cand. Veltkamp van Katwijk-aan-Zee; nam. 5 uur, dezelfde. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 u. de heer P. de Bruin, theoL cand.; nam. half zeven. ds. Streeder. Geref. Kerk: geen opgave. Lisse Ned. Prot. Bond: voorm. 101/4 uur, prof. dr. L. J. van Holk. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. de Vries. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 3 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. W. de Lange, van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. C. van Reenen van Woerden; nam. half twee, ds. W. van Dijk van Zevenhoven. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van Noort. Ocgstgcest Groene Kerkje: voorm. 10 uur, de heer H. J. Eggink. Pauluskerk: voorm. 10 uur, de heer J. Steef - land; nam. 7 uur (jeugddinest) ds. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwüger- kerk)voorm. halfelf. ds. G. W. Melchers van Heilo. Leidschendam Ned. Herv, Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk. voorm. half tien en nam. halfzeven ds. A. J. van Wijn gaarden. Rem. Kerk: voorm. 10 uur ds. L. W. v. Wijn gaarden. Geref. Kerk, v.m. half tien ds. Moolhuizen uit Aarlanderveen; nam. halfzeven, leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Bruijne. Gemeente Gods: voorm. 10 1/4 uur, pastor van der Wouden van Rotterdam. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. Voorhout Ned. Herv. Kerk.* Voorm, 10 u., ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. tien uur, (Bed. HA.) en nam. vijf uur. ds. H. P. Fortgens (Dankzegging). Geref. Kerk: Voorm. tien uur. ds. J. B. Wy- menga van Scheveningen; nam. vijf uur., ds. J. G. Feenstra van Scheveningen. Geref. Gemeente Ambachtshuis)Nam. vijf uur, leesdienst. Ver. der Vrtfz. Hervormden: (Gymnastiek zaal Raadhuis): Voorm. halfelf. ds. J. Pattist van Den Haag. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. G. Elzenga van Gouda; nam. 6 uur. ds. B. van Ginkel van Gouda. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Smidt. Oud Geref. Gem.: voorm. halftien en nam, 6 uur, ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. Wassenaar Dorpskerk: voorm. 10.05 uur dr, Honders; nam. half zes, ds. ten Kate. Klevietskerk: voorm. 10.05 uur, ds. ten Kate, Woubruggc Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Nam. 7 uur, de heer J. B, Schouwink van Naaldwijk. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm, halftien, ds. Van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. W. van Dtfk. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. half zeven, leesdienst. Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Dekker van Papendrecht. Ver. van Vrijz. Hervormden: geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 u. ds. Eijkman. Zwammcrdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. Bieshaar van Benthuizen; nam, halfzeven, ds. Kloots van Maassluis. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart voor tien, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen te Groot-Ammers J. J. Poot te Bun schoten; te Wateringen (toez.) Th. J. W. Steen- beek te Valkenburg (Z.H.). GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Tholen W. C. Lamain te Rotter- dam-Z. en A. Verhagen te Middelburg. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Abbenbroek (als hulppred.) R. W. Popma, cand. te Rotterdam-Z. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11