Waar de Vrouw belang in stelt DIA Twee smaakvolle toiletjes LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 Januari 1938 Derde Blad No. 23877 VOOR SUIKERZIEKEN I HUNINK dc iddic kmtlvteit! RADOX 78 sfe Jaargang Anna Maria van Schuurman Zij sprak vloeiend een tiental talen. N.V. DE LEIDSCHE BROODFABBIEK Het geheim ligt in de coupe Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD GEEN VETPUISTJES MEER Wetenschappelijk wonder van haar tijd en toch de bescheidenheid in persoon. BROOD BESCHUIT MEEL KOEKJES Recepten voor 21 DIA-producten te berei den uit ons DIA-meel, worden GRATIS beschikbaar gesteld. TELEF. 36. Ecnige fabr. ter wereld van DIA-producten. 860 finges. Med.) Anna Maria van Schuurman. In Utrecht staat, onder de schaduw van de grijze Domkerk, een huis tusschen vele andere huizen. Het onderscheidt zich door niets anders dan een eenvoudigen gevel steen, waarop vermeld staat, dat dit eens het woonhuis was vanAnna Maria van Schuurman, de geleerdste vrouw van de 17e eeuw, het wonder van haar tijd, de wetenschappelijke ster van Nederland en waarschijnlijk wel van geheel Europa, Dit staat overigens niet allemaal op den steen vermeld, maar het ls de zuivere waarheid, al verstaan we tegenwoordig on der „ster" iets heel anders. Toch is het een wonderbaarlijke gedachte, dat we op school allemaal worden opgevoed in eerbied voor mannen als Hugo de Groot, Johan de Witt, en misschien als Erasmus en Thomas a Kempis, dat we uitstekend op de hoogte zijn van den gezeliigen Muiderkring met zijn beide lieftallige muzen Anna Roemer Visscher en Maria Tesselschade en dat we van deze „edele deugt- en konstrijke Juf frouw", die ongeveer in denzelfden tijd .leefde, niet veel anders weten, dan dat ze akelig geleerd was enspinnen at! En toch is Anna Maria Schuurman een hoogst interessante persoonlijkheid geweest zeer zeker wel waard om haar een weinig nader te leeren kennen en dat ze zoo wei nig bekend is, ligt waarschijnlijk aan haar eigen eenvoudig karakter, dat wars was van allen wereldsehen roem. Zij diende de wetenschap om der wille van de weten schap zelf en hoogst merkwaardig is de bescheiden toon. die in al haar verhande lingen en brieven doorklinkt. Maar eerst een kleine introductie: Een vaardig „dochtertje". Anna Maria van Schuurman werd op 5 November 1607 te Keulen geboren als doch ter van een Antwerpenaar, die om 't ge loof naar Duitschland was gevlucht. Haar ouders trokken eerst met haar naar Gulik en vestigden zioh later te Utrecht waar het kleine meisje al spoedig de aandacht trok door haar buitengewone bekwaam heid op allerlei gebied als handwerken, glasschilderen, boetseeren en later door haar verbluffende kennis van Latijn, He- breeuwsch, Grieksch, Syrisch en Arabisch, waarbij ze dan nog spelenderwijs de mo derne talen leerde. Alles wat Anna Maria deed, deed ze in de perfectie en daarbij zeer kalmpjes en zonder er ophef van te maken. En misschien juist hierdoor was ze de voortdurende verrukking van haar fa milie en omgeving. In haar voornaamste werk, getiteld i.Eucleria of uitverkiezing van het beste deel", waarin zij, naast een scherpzinnige theologische studie ook een volledige levens beschrijving van zichzelve geeft, vertelt zij o.a. hoe ze, samen met haar broer door een huisonderwijzer opgevoed, reeds als kind van drie jaar netjes Duitsch kon lezen en (naar men haar later vertelde) ook een gedeelte van den Catechismus uit het hoofd kon opzeggen. Het was een zeer gering voorval, vertelt ze verder, dat een begin aan haar studiën heeft gemaakt. Toen ze elf jaar oud was en haar Vader den beiden kinderen een Fransch en een Latijnsoh lesje had opge- gevene vqpd zij hierin een fout, die zelfs de vader niet had opgemerkt en van dien dag af was hij overtuigd van haar bijzon dere gaven en deed hij alles om deze te ontwikkelen. Wie nu echter denkt dat Anna Maria een bleekneuzig blauwkousje was,_ heeft het mis. Haar levendige geest trok haar in al lerlei richtingen. Toen ze b.v. nog maar „een dochtertje van zes jaren" was, kon ze zonder eenig voorbeeld allerlei beeldjes dit papiertjes, die haar zoo in handen vie len, zoo keurig uitknippen, dat geen vol wassene het haar na kon doen; op haar tiende jaar leerde ze in drie uren de bor duurkunst en het nateekenen van bloeme tjes met Spaansch lood. „Om dan maar merkt ze zediglijk op niet te spreken van de edele konsten, die ik (zonder eenig meester in mijns eenzaamheit in allerlei stoffen heb in het werk gestelt: van welke a}'e ik niet durf reppen, op dat ik niet she paaien van zedigheit sohijne over te springen". Waar iets vertelt ze er toch vanZoo maakte ze o.a. staande voor een spiegel een wassen beeld van zichzelf, dat zoo spiekend leek, dat men geen woorden ge noeg had om het te loven. De oogen waren met alleen precies gelijkend, maar door den levendigen glans van den oogappel "Sk het of ze uit zichzelf alle kanten uit- keken, als pi en de doos, waarin het beeld lag, omdraaide. Kapsel en oogharen ont braken niet en het snoer diamantjes om den hals scheen zoo echt, dat niemand ge- looven wilde, dat dit namaak was. Toen de gravin van Nassau Anna eens kwam bezoeken om het wonderwerkje te zién, doorstak zij een der diamantjes met een speld om zich te overtuigen, dat ze inder daad van was waren! „Allermaagden glans". Het kon niet anders of het joffertje, dat zoo vaardig met de handen was dat ieder ervan verbluft stond, moest ook door haar geestelijke gaven, die immers met haar ..konsten" gelijken tred hielden, spoedig beroemd worden. Weldra hoorden geleerde Utrechtenaren als de professoren Voetius, Essenus en Ne- thenus van haar uitzonderlijke verdiensten en de eerste noodigde haar zelfs uit, zijn colleges in de godgeleerdheid bij te wonen denk u eens in: een vrouw op de uni versiteit en dat in de 17e eeuw! Maar. het zij ter geruststelling van onze anti-femi nisten gezegd, Anna Maria mocht niet in de collegezaal plaats nemen, doch kreeg een apart kamertje daarnaast tot haar beschikking, In welks wand een paar gaten waren aangebracht, zoodat zij hierdoor kon luisteren. Ondanks, of misschien juist wel tengevolge van dit isolement ging ze met reuzenschreden vooruit en weldra ver schenen van haar hand eenige theologi sche werken en dichtbundels, die de eer lijke bewondering van de heele geleerde wereld in en buiten Nederland opwekten. En men kon er maar niet over uit, dat het „een teedere maagd" was, die op deze wijze, en dan zoo bescheiden, alle man de loef afstak. Het regende dan ook weldra, zooals het in dien tijd gebruikelijk was. lofdichten, wel hoogverheven en gezwollen van toon, maar daarom niet minder hartelijk ge meend. Van Jacob Cats, die reeds op haar 14e jaar hij zelf was toen 44 Anna Maria ten huwelijk had gevraagd, is een in onze ooren eenigszins vermakelijk aandoende lofzang op haar bewaard gebleven, die al dus eindigt: Zij stijgt tot in de lucht met ongemeene wieken Doorwandelt Roomen zelfs, en al de wijste Grieken, En al wat eenig mensch in oude schriften vont; Maar Godes Heilig Boek dat is haar beste gront En daarom gaatze vast. Wie zal het niet belijden? De dochter van den tijdt die is aan haarder zijden Dies roep ick overluidt: O aller Maagden glans En aller Vrouwen eer, maar schande voor de Mans. Vooral de laatste hartgrondige verzuch ting kan moeilijk alleen aan de hoffelijkr held der eeuw worden toegeschreven; va der Cats moet wel inderdaad stom van be wondering zijn geweest en dat waren velen met hem. Het bovenstaande vers werd gedicht naar aanleiding van een dispuut tusschen Anna Maria van Schuurman en den heer J. van Beverwijk over het vraagstuk, of de leeftijd van den mensch van tevoren reeds vast staat, of dat hij hieraan zelf iets toe of af kan doen. Mejuffrouw van Schuurman was overtuigd van het eerste en hield hierover een zeer scherpzinnig Latijnsch betoog, getiteld „Paelsteen van den tijdt onses Levens". Nog vermakelijker is de volgende lof zang van den medicus Dan. Jonctys op dit werk van Schuurman: Komt Wijze, die uw vleze rimpels, Aan 't Vrouw-geslacht, voor Wetten telt; U knevels tot Victorie-wimpels Van de overwonne Wijsheid stelt: Koomt toe, en laat u wink-braauw zakken; Bindt in u hooggeaarden aard: Men kan na ware Wijsheid snakken. Al heeft, of hoeft men geenen baard. Koomt toe, zoo mag een Maagd u leeren, Gy, laat voortaan u twisten staan; En neemt dees God-gegronde Leere Voor God-spraak der Sibyllen aan Ick houd 't met haar; zoo 'k haar, alleene, Mag sluiten uit 't bestemd Geval. Kan m' ook bestemt haar sterfdag meenen Die eeuwig, eeuwig leven zal? U ziet, de heeren der schepping met hun „vieze rimpels" kwamen er en dat nog wel in de oogen van hun eigen sexegenoo- ten, niet al te best af. Des te meer roem voor „aller maagden glans!" Een fiere vrouw. Over het verdere leven van Anna Maria van Schuurman zou nog heel veel te ver tellen zijn, maar ik mag dit artikel niet te lang maken en bovendien zou de titel: „een wetenschappelijk wonder van haar tijd" er niet te best meer boven passen. Er kwam nJ. een tijd, dat joffer van Schuurman haar heele wetenschap opgaf en voortaan een stil en teruggetrokken leven ging leiden. Na het overlijden van haar moeder kwam de huishouding geheel voor haar rekening en bovendien kwamen twee oude tantes uit Duitschland bij haar inwonen en zij vatte de taak om deze beide oudjes, die resp. 91 en 89 jaar werden, tot het einde toe te verplegen, zeer ernstig op. F^nlge jaren later maakte haar broer te Genève kennis met den predikant De La- badie, die toentertijd door zijn tijdredenen OUDE J7MGEL 120 TIL 7'9 I DOEZQ/TBQQT 22 LEI OEN (Ingez. Mcd.) veria geworden is. een tijdje op laten stij ven De tafel waarop het deeg uitgerold wordt, moet droog en schoon zijn. De deegrol. of bij gebrek hieraan de flesch, eveneens. De tafel en de rol worden met weinig bloem bestrooid; gebruikt men te veel, dan wordt het deeg te droog. Gaat het deeg vastplakken, dan dit deeg met een mesje verwijderen. Ook van de deegrol de aan klevende stukjes afhalen. Het bakblik wordt meestal met bloem bestrooid; voor koekjes die gemakkelijk vast gaan zitten of als één geheel gebakken worden, wordt het blik met wat boter in gesmeerd. De oven moet tamelijk heet zijn. Een gasoven wordt 8 a 10 minuten van te voren aangestoken. Kan de oven op boven- en onderwarmte gedraaid worden, dan 1 geeft men beide en zet het blik middenin. Heeft men een oven met alleen onder- warmte, dan zet men het blik wat lager, maar geeft meestal niet de volle warmte, omdat de koekjes dan aan den onderkant donker zijn en van boven nog te licht van kleur. Bij het gebruik van een electrisch fornuis volgt men de regels, die in het kookboekje aangegeven zijn. Dan rest nog het kolemfornuis. Voor deze ovens zijn moeilijk 'bepalingen te geven. Door het gebruik leert men den oven het best kennen Dit geldt echter ook voor het bakken in den gas. of electrischen oven De meeste koekjes blijven 15 a 25 minu ten in den oven. Bij het van het blik nemen, gebruike men bij voorkeur een breed mies. en legt de koekjes tot ze stevig aanvoelen, plat neer. Als ze door en door koud zijn. kan de trommel waarin men ze bewaart, pas ge sloten worden. Eenvoud van lijnfijnheid van af werking: de hoofdkenmerken van de win termode. die wij thans beleven! Aan het linfcsche namiddagjaponnetje een creatie van Luciie Paray ziet u. dat een kleedingstuk uiterst chic kan zijn, al is het sober van lijn. Het toiletje van ruwe wollen stof. gegarneerd' met boord en heup band van dezelfde kledr fluweel vraagt als extra attractie voor de fleurigheid de gnoote fluweelenmof. Het reehtsche japonnetje eveneens van Luciie Paray is al zeer eenvoudig van coupe. Op het zwart fluweel doet de gar- neering van goudlamé het bijzonder goed. Béide dames dragen moderne kleine hoedjes in de kleur der japon. ANTÖN HUNINK, DEVENTER (Ingez. Med.) zeer veel opgang maakte. Deze kwam naar Ut recht.t werd daar door den geleerden kring, waarin ook Anna Maria vroeger zopzeer had uitgeblonken, vriendelijk ont vangen en vestigde zich weldra te Middel burg, later te Amsterdam, en tenslotte te Herford in Westfalen. Naar al deze plaatsen werd hij gevolgd door een kleinen kring van vurige aan hangers, die hem den scherpen en daar om door vele gematigde broeders fel aan gevallen prediker door dik en dun trouw bleven. Ook Anna Maria van Schuin .uan sloot zich bij deze schare aan, ondanks de bedenkingen van haar ouden vriend Voe tius, die vreesde voor lasterpraatjes, welke den goeden naam van de deugdenrijke juffrouw zouden kunnen schaden. Hierin toonde zij een fiere onafhanke lijkheid van karakter. „Voorzeker" zoo schreef zij alle die uiterlijke dingen (de lasterpraatjes n.l.) hebben ons op de zen weg niet meer gehinderd, alsof ons een heir van muggen was tegengekomen, het welke ook met gemak, voor die, die slegs zoetjes gaan, wegwijkt, en ergens anders vliegt. Na den dood van de Labadie, bleef de door hem gestichte „huisgemeente" bijeen en vestigde zich in 1675 in het z.g. „Laba- distenklooster" Waltkastate te Wieuwerd in Friesland, waar zij in gemeenschap van goederen leefde. Anna Maria van Schuurman overleed daar in 1678. Wanneer u eens te Wieuwerd komt, zal men u daar stellig, naast den in teressanten grafkelder met de natuurlijk geconserveerde lichamen (waarvan nie mand nog het geheim heeft ontdekt) ook de overblijfselen van haar woon laten zien MAANDAG: KaJfs- en varkensgehakt, Zoete appelen. Aardappelen, Rijstebrij. DINSDAG: Koude ham. Zure saus. Witte boonen. Aardappelen. Schuimomelet. WOENSDAG: Witte boonensoep, Roast- beef. Spruitjes. Aardappelen, Sinaasappel. DONDERDAG: Koude roasbbeef. Savoye kool. Aardappelen, Broodschotel met ap- peüen. VRIJDAG: Maggie-soep, Gekookte eieren. Brusselsch lof, Botersaus, Aardappelen, Griesmeelpap. ZATERDAG: Hutspot met klapstuk. Be schuit met bessensap. ZONDAGPouletsoep. Kalfskarbonaden, Schorseneeren, Aardappelen, Citroenpud. ding. VEGETARISCHE MEND'S. 1. Preisoep, Aardappelen, Winterwortels, Botersaus. Vruchtensla. 2. Omelet met geraspte kaas. Spruitjes en kastanjes. Aardappelen, Gesmolten boter. Appel 3. Capucijnersoep. Bloemkool met toma tensaus, Aardappelen, Flensjes. 4. Bloemkoolsoep. Aardappelkoekjes, Sla van appel biet, Vanillerijst. Het bakken van eenvoudige koekjes. Met het klaarmaken van de koekjes vol gens bijgaande recepten, zal ook een wenig geoefende bakster niet veel moeite hebben, als maar op de volgende punten geQet wordt: De hoeveelheid die in de recepten aan gegeven zijn moeten nauwkeurig afge wogen worden. Men moet goede grondstoffen gebruiken, inplaats van boter kan men half boter en margarine nemen, wat b.v. bij de kruid koekjes niet en bii de andere soorten slechts een weinig te proeven is. De prijs wordt hierdoor natuurlijk iets lager. De boter, die gebruikt wordt, moet hard en koud zijn men moet het deeg vlug kneden en als het door de bewerking kle- doch een frissche gave huid door geregeld gebruik van Radox in Uw waschwatcr Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak cn f 0.15 per klein pakje. (Ingez. Med.) RECEPTEN. Zandkoekjes. Benoodigdheden2 ons bloem, Vh ons boter. VU ons basterdsuiker, zout, ei. De bloem in een kom doen, gezeefde suiker en zout toevoegen. De boter in de massa met twee mesjes klein snijden, dan het deeg met de hand doorkneden tot men een soepelen bal heeft die niet kleverig mag zijn. Deze door bloem wentelen en uitrollen tot '/z c.M. dikte Hiervan koekjes uitste ken met een uitsteekvormpje of glas. ze op het blik leggen, dat met bloem bestoven is en in plm. 20 minuten gaar en bruin bakken. Voor citroenkoekies roert men de ge raspte schil van 'U citroen door het deeg. Voor kruidkoekjes neemt men inplaats van basterdsuiker, licht bruine suiker en voegt aan het deeg toe 2 theelepels kaneel, 1 theelepel naeelgruis en 1 theelepel ge raspte nootmuskaat. Goudsche moppen. Benoodigdheden: 2 ons bloem. 1 ons witte suiker, l1/: ons boter, l theelepel bak poeder. wat melk. zout. Bereiding: Alle ingrediënten tot een stevigen bal kneden, od een met bloem be strooide tafel uitdrukken tot een rol met een middellijn van plm. 4 c.M dikte. Deze od het bakblik leggen, bestrooien met wat kristalsuiker en in plm. 15 minuten gaar en lichtbruin bakken. Knapkoekjes. Benoodigdheden: 2ons bloem. l'/« ons witte suiker. 1'/. ons boter. 1 theelepel bak_ peoeder, 1 ei, zout. vanillezaadjes. Bereiding: Alle ingrediënten door elkaar kneden tot een stevigen bal en het deeg uitrollen tot '/i c.M. dikte. De lap deeg leg gen op een met boter ingesmeerd bakblik, met een mes de kanten recht maken De koek in een matig warmen oven lichtbruin, bakken (20 minuteni. Zoodra de koek uit den oven komt in vierkante stukjes snijden en deze voorzichtig van het bakblik nemen. en u bovendien met een ernstig gezicht vertellen, dat zij.... spinnen at! Ikzelf heb echter noch te Wieuwerd, noch in de universiteitsbibliotheek te Utrecht, waar ik enkele van haar werkjes, die zeer zeldzaam zijn, mocht inzien, iets naders over deze griezelige gewoonte kunnen vin den! Misschien mogen we hierbij echter den ken aan de .spinnekoppen" van haat en nijd, die deze „edele deugt- en kostrijke juffrouw" zoo glansrijk door haren nobe- len geest „verslond!" R. DE RUYTER-v. d. FEIER. (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9