BUITENLAND De ontploffing te Villejuif LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 27 Januari 1938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje Tot ver in den omtrek werd alles vernield ELTAX 666 DE ALGEMEENE TOESTAND De beraadslagingen van den Volkenbond- Gistermiddag heeft Roesjdi Aras be sprekingen gevoerd met Eden, Delbos, en de Tessan over de kwestie Alexandrette. 's Avonds verzekerde men, dat de betrokke- I nen het eens zijn over het beginsel eener j regeling en zich thans nog slechts bezig houden met de procedure. Roesjdi Aras heeft trouwens uitdrukking gegeven aan I de vriendschap van Turkije voor Frankrijk en aan zijn oprecht verlangen aan deze vriendschap trouw te blijven. Voorts heeft Eden geconfereerd met Beek en met den Zweedschen gedelegeerde Un- den, terwijl Delbos den Roemeenschen mi nister van buitenlandsche zaken, Micescu twee malen heeft ontvangen. Ook heeft Delbos besprekingen gevoerd met den Belgischen minister Spaak. Al deze ge- daehtenwisselingen betroffen twee pro blemen, die van essentieel belang zijn: de ontwerpen der verklaringen, die afgelegd zullen worden voor den raad over den Volkenbond en de hervorming van het handvest en het comité van acht en twin tig dat Maandag bijeen zal komen. In Fransche kringen, evenals trouwens bij de Britsche delegatie verheelde men niet. dat het ideaal zou zijn geweest een collectieve verklaring op te stellen, die bij den aanvang van de eerste openbare ver gadering van den raad zou zijn voorge lezen en waarin de trouw van alle staten leden aan de Geneefsche instelling en het handvest tot uitdrukking zou zijn ge bracht. Een zoodanige verklaring zou ech ter, evenals alle documenten, die met alge- meene stemmen tot stand komen, het ge vaar loopen een deel van haar waarde en haar nadruk te verliezen. Daarom zullen in den raad individueele verklaringen door elk der staten-leden van den raad worden af gelegd. Heden komen de vertegenwoordigers van Nederland. België, Zwitserland, Zweden. Denemarken en Finland bijeen, om het verslag van den vertegenwoordiger van Zweden. Unden, te hooren over de bespre kingen. welke hij heeft gevoerd. Unden zal Uiteenzetten, dat stappen zijn gedaan om te bewerken, dat op de huidige zitting niet zal.worden gesproken over dc facultatieve toepassing van art. 16 betreffende de sanc ties. Verder zal worden gesproken over de hervorming van het handvest. BELGIË De groeiende werkloosheid. De socialistische Kamerfractie heeft de vermeerdering van de werkloosheid be sproken Minister Delattre verklaarde, dat het aantal werkloozen in Juli 1937 102.000 be droeg. Dit aantal is in Januari 1938 geste gen tot 198.000. Volgens den minister is dit niet alleen te wijten aan het seizoen, doch ook aan de economische moeilijkheden. Indien deze toestand voortduurt, zal de werkloozen-ondersteuning van 450 millioen franc op 850 millioen franc moeten Worden gebracht. De socialistische.fractie was van oordeel, dat een milliard franc ter beschikking moet worden gesteld voor openbare werken, waardoor werk kan worden verschaft aan tachtigduizend personen gedurende een jaar tijd. De fractie besloot dit voorstel in de Kamer ln te dienen. ENGELAND Voedselvoorziening in oorlogstijd Labour tegen sovjet-deelneming. De maatregelen door de regeering voor zien ter verzekering van de voedselvoorzie ning in tijd van oorlog, zullen worden samengevat in een speciaal wetsontwerp, dat waarschijnlijk in den loop van Fe bruari bU het parlement zal worden inge diend. Volgens de „Daily Telegraph and Mor- ningpost" ls het voornaamste kenmerk der voorgenomen organisatie de benoeming van een controleur-generaal voor de voedsel voorziening, aan wiens gezag de chefs der vijftien administratieve afdeelingen. wel ker instelling in November werd aangekon digd. onderworpen zullen zijn. In tijd van oorlog zou het de taak van dezen contro leur, die nauw met den generalen staf samenwerkt, zijn, den koopvaardijschepen, die ladingen levensmiddelen aan boord hebben, havens aan te wijzen, waar zij zich veilig heen kunnen begeven. In iederen tak van den levensmiddelenhandel zou een speciale commissie benoemd worden, die de regeering zou hebben in te lichten over den staat van de hulpbronnen. Overigens is men van meening, dat deze hulpbronnen oneindig veel rijker zijn dan in 1914. De maatregelen ten aanzien van de distributie zouden voornamelijk bestaan ln de centra lisatie der bestaande markten. De nieuwe markten zouden gelegen zijn bij kopsta- tions in plaatsen, die zoo ver in het bin nenland liggen, dat zij veilig voor bom bardementen zijn. Ook het probleem der veevoederlng wordt bestudeerd. Het is van groot belang, omdat de Engelsche veestapel gedurende de laatste twintig jaar aanzien lijk ls toegenomen. Het algemeen bestuur van het Engelsche vakvereenigingscongres heeft het ontwerp verworpen, strekkende tot aansluiting van de sovjet-vakbonden bij het Int. Verbond van Vakvereenigingen. DUITSCHLAND Weer geruchten over heengaan van Schacht. Er doen te Berlijn opnieuw hardnekkige geruchten de ronde, dat dr. Schacht zou aftreden als president van de Rijksbank, doch deze geruchten zijn nog op geen enkele wijze officieel bevestigd. Men noemt baron Kurt von Schroeder uit Keulen, den president van de industrie- en handelskamer te Keulen, een oud officier van den staf, als opvolger van dr. Schacht. Von Schroeder is lid van den raad van, beheer der Bank voor internationale beta lingen en sedert 1921 president van de Kcelner Bank. De ambtstermijn van dr. Schacht bij de Rijksbank loopt op 17 Maart a.s. af. OOSTENRIJK De actie tegen de Nazis. De arrestatie van ingenieur Tavs, den plaatsvervanger van kapitein Leopold, die de directe leider is der Oostenrijksche na- tionaal-socialisten, is gehandhaafd. De zaak heeft ernstiger vormen aangenomen. De politie heeft een onderzoek ingesteld in den zetel van de nationaal-socialistische orga nisatie. welke in het eerste arrondissement is gevestigd. Dit onderzoek bleef, eerst, be perkt tot het bureau van ingenieur Tavs, doch werd later uitgebreid tot de bureaux der organisatie, o.m. dat van kapitein Leo pold. Uit gezaghebbende bron wordt verklaard, dat deze onderzoekingen hebben geleid tot de in beslag neming van een hoeveelheid zeer bezwarend materiaal. Kapitein Leo pold werd op het politiebureau ontboden, waar hij ondervraagd werd. De politie zet thans haar onderzoek voort in den zetel der organisatie. Kapitein Leopold is daarbij met zijn medewerkers tegenwoordig. Kapitein Leopold is niet gearresteerd. Het is overigens in dit beginstadium van het onderzoek nog niet mogelijk de vraag op te helderen of, zooals het gerucht wil, de politie ook op het spoor is gekomen van een plan van actie der natlonaal-soclalisten in Oostenrijk. De algemeene Indruk ls ech ter, dat het interview van ir. Tavs met een Praagsch blad slechts een voorwendsel is geweest voor de politie, die o.m. sedert de recente relletjes tusschen monarchisten en nationaal-socialisten en de bij de laatsten gedane huiszoekingen in het bezit zou zijn van belangwekkende inlichtingen en slechts op een gunstig oogenblik wachtte om op te treden. Een tiental natlonaal-soclalisten die bij het centrum aangesloten waren, zijn door de politie gehoord, evenals zestien an deren. die uit verschillende Weensche ar rondissementen afkomstig zijn. Onder de bekendsten dezer verhoorden noemt men Mayer, een gewezen ambtenaar van de re geering in Neder-Oostenrijk. Staatssecretaris Zernatt. secretaris-gene raal van het Vaderlandsche Front, heeft te Salzburg een redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Het oogenblik ls gekomen om een einde te maken aan alle dubbelzin nigheid. Ons geduld is ten einde. Oosten rijk kent slechts Dolfuss, Schuschnigg en het Vaderlandsch Front. Het nationaal-so- cialisme en het Vaderlandsch Front passen niet bij elkaar. Voorts verklaarde Zernatt, dat de legi timisten, wien het Vaderlandsch Front niet zal beletten wettige propaganda te voeren, niet zullen moeten gelooven, dat langs den weg der monarchie een wedergeboorte der oude partijen of andere avonturen uitge voerd zouden kunnen worden. POLEN Communisten gevonnist. De districtsrechtbank van Zamosc in West-Galiclë heeft den communist Piwo- war tot. den dood door de strop veroordeeld en twaalf andere communisten tot tucht huisstraffen. varieerénd tusschen twee en vijftien jaren. Piwowar, een beruchte agent van de Komintern, heeft een vertrouwensman van de politie vermoord VEREENIGDE STATEN Actie voor een derde periode Roosevelt. Op het jaarlijksche congres van de United Mine-workers is een actie ont ketend om president Roosevelt een derde ambtsperiode in het Witte Huis te doen aanvaarden. In 1936 had de mijnwerkers'cond 500.000 dollars opgebracht om de herkiezing van Roosevelt te bevorderen. Tijdens het oongres hebben de plaatse lijke vakvereenigingen van de staten Ohio, West-Virginia en Pennsylvania de actie ge steund, door resoluties in te dienen, in houdende. dat, indien een voor de arbei ders gunstige wetgeving tot stand wil komen, een derde ambtsperiode van Roose- veilt als president noodle is. De resoluties werden verwezen naar de desbetreffende commissie en men acht het niet uitgeslo ten. dat zij zullen worden aangenomen, temeer daar de mijnwerkersbond een per soonlijke organisatie van John Lewis is, en deze tijdens de besprekingen op het con gres Roosevelt reeds den eenigen president heeft genoemd, die ooit den arbeiders het hun toekomende deel heeft gegeven. AUSTRALIË 150-jarig feest gevierd. De honderdvljftlgste verjaardag van de landing van kapitein Philip, den eersten gouverneur van Nieuw-Zuid-Wales, is met veel pracht en praal gevierd. Bijna een millioen bezoekers waren naar Sydney ge komen. om er de reconstructie der landing bü te wonen, waaraan ook inboorlingen hebben deelgenomen. Er scheen een heer lijk zonnetje. Er ziin veel wedstrijden georganiseerd, waarvoor groote belangstelling bestaat. Ongeveer 5CB0 personen werden slacht offers van de drukte en moesten door het Roode Kruis worden geholpen. Het schip, waarmede de gereconstrueerde landing van gouverneur Arthur Philip en den rechter-advocaat Collins met 800 ver oordeelden op 26 Januari 1788. toen de eerste blanke nederzetting op Australië werd gesticht, plaats had. was een getrouwe afbeelding van de brik van gouverneur Philip. Terwijl het schip de haven binnenvoer, luidden de klakken en losten de kanonnen saluutschoten, terwijl tienduizenden vanaf de kade het historisch schouwspel gade sloegen Verder werden er verschillende optochten en andere feeste'ijkhedcn gehouden, terwijl de jaarlijksche egatta in de haven van Sydney, die nu r:rds meer dan honderd iaar claats heef', de climax van de feeste lijkheden vormt Gistermiddag heeft een anti-Italiaansche demonstratie claats gehad. Toen de Italiaansche consul-generaal zich naar he' stadhuis begaf, waar een fesst werd gereven te ecre van Italiaan sche ma'rozen werd zijn auto door de menigte tegengehouden, die schreeuwde: „We? mef Mussolini!" De politie slaagde erin, de manifestanten vlug te verspreiden. (Van onzen Parijschen correspondent- Het in beslag genomen oorlogstuig van de C.S.A.R. heeft, zooals gemeld, een 14-tal onschuldige slachtoffers ge maakt: met een donderend geweld zijn ongeveer zesduizend granaten de lucht ingevlogen, alles verbrijzelend, labora torium, auto's, boomon en ook menschen. Villejuif is een klein voorstadje niet zoo heel ver ten Zuid-Oosten van Parijs cn dus duurde het niet zoo heel lang, of we kwamen in dit voornamelijk dooi ar- Deldersgezinnen bewoonde plaatsje aan. De paniekstemming, die er de eerste oogen- biikken na de ontploffing geheerscht had en die een bijna algemeene vlucht der be volking ten gevolge had, was weer geluwd, doch een geweldige emotie had zich nu meester gemaakt van die meestal arme lijke menschen, een emotie over den ge- welddadlgen dood van een groot aantal slachtoffers, emotie ook over het verlies van met dikwijls heel veel zorg en moeite bijeengebracht bezit. Want reeds op een paar kilometer van de plaats der ramp kon men de sporen ervan ontdekken. Scherven van kapot geslagen ramen lagen op de stoep, hier en daar wezen de bewoners op een dak, waarvan een paar dakpannen waren afgerukt. Hoe verder we gingen, hoe duidelijker de sporen van de ramp werden. Op den breeden straatweg, die het eigen lijke Villejuif met eeil soort armoedig tuin dorp verbindt, kwam onheilspellend luid bellend een Roode-Kruis-auto ons tege moet gereden. „Dat ls de derde al", ver telde een oud vrouwtje, dat tevergeefs een zenuwachtig snikkend meisje trachtte te kalmeeren. Talrijke der toch al wankele huisjes waren door de kracht der ontplof fing zóó beschadigd, dat de muren ontzet waren en bij het minste konden Instor ten. Sommige daken waren ingeslagen en hingen schuin over de buitenmuren. Geen ruit was er natuurlijk heel gebleven en overal waren de straatjes en slopjes be zaaid met scherven. En tusschen die huisjes en schuurtjes, in al die tuintjes, hier en daar op de daken zag je brandweerlui en mobiele garde zoeken en snuffelen. Naar wat? „Naar overblijfselen", was het korte antwoord; overblijfselen van de ont plofte granaten, maar ook en vooral overblijfselen van.menschen! Want letterlijk kapot geslagen zijn die arme kerels geworden, die daar vanmorgen werkten ln het laboratorium. Het laboratorium behoort aan de Parlj- sche politleprefectuur en staat op het midden van een met een steenen muur omgeven en met hooge boomen begroeid terrein Drie of vier kleine gebouwtjes wa ren het, waarin al de sinds de laatste we ken gevonden granaten van de geheime C.S.A.R.-organisatie een zesduizend ln getal tot nader onderzoek waren opge borgen. Dat onderzoek had plaats gehad en gistermorgen zouden ze door militairen ln vrachtwagens worden geladen en naar het artillerlepark te Versailles worden vervoerd. Wat er toen precies gebeurd is? Niemand, die het weet, niemand, die het kan na vertellen! Dood, verscheurd, versplinterd! De eenlge der gistermorgen op het labora torium werkzame personen, die aan de ramp ontkomen ls, een ingenieur, had zich net even naar bulten begeven en gedekt door een cementen muur. die gelukkig aan den geweldigen luchtdruk weerstand bood, ontkwam hij aan het verschrikkelijke lot zijner kameraden, doch gezien had hij niets, zoodat wel voor altijd de oorzaak de zer ontploffing verborgen zal blijven. Waar schijnlijk heeft een der soldaten een kist met granaten laten vallen, waarop met met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f 6. Utrecht f. 7.40 4556 (Ingez. Med.) ABESSYNIË Het verzet. In de verklaring der Abessijnsche legatie te Londen wordt noz gezegd, dat de be roemde Dedgjasmatsj Webrehiot meester ls gebleven ln het gebied bij Tigre. Godsjam heeft onverwachts zijn wel willende neutraliteit Jegens de Italianen verbroken. Er a.in achttien officieren vermoord, wier aanwezigheid te Debramarkos onder zekere voorwaarden, die de Italianen meenden niet langer behoeven na te komen, was geduld. Als repressaillemaatregelen vertrekken dagelijks dertig tot veertig vliegtuigen uit de hoofdstad om de steden en dorpen in de ontzettend uitgestrekte provincie Gods jam te bombardeeren In Wallega en in het bijzonder te Tsjeiilca Cuedo Goeder tot ln de buurt van Ambo Hen Zuid-Westen van Addis Abeba) blij ven de Abessynlërs den toestand meester In Italiaansche kringen te Londen wordt verklaard, dat de cijfers van de Italiaan sche verliezen in Abessynië. welke werden gepubliceerd fantastisch zijn en 'allen grond van waarheid missen Toch ls er blijkbaar wel iets aan de hand want uit Napels is gisteren een mailschip met drie bataljons zwarthemden naar Abessynië vertrokken. korte tusschenruimten de heele voorraad ln de lucht vloog. .Het was alsof een ge weldige witte bol hoog in de lucht opsteeg" vertelde een getuige, die niet ver daar van daan op het kerkhof werkte. „Na de eerste knal volgde een tweede, daarna nog enke le, die veel zwakker waren", getuigt een tweede. In de laan, die van het portiershuisje naar dc gebouwen van het laborato rium leidt, is het pad bezaaid met glas scherven, met kalk, met brokstukken steen, met flarden kleeren ook. Een ver schrikkelijke modder, een afzichtelijke brij is het, waarin men haast den voet niet üurft zetten uit vrees een men- schelijk overblijfsel te vertrappen. In de naakte takken der boomen hangen allerlei voorwerpen, een kepi, een broekspijp, stUkken kleeren, waarvan men niet onderscheiden kan, wat het eigenlijk geweest ls. Vóór onze komst heeft men In de takken der boomen en verspreid over 't terrein reeds talrijke uiteengerukte lichaamsdeelen gevonden en nu nog vinden de zoekers elk oogen blik menschelijke overblijfselen. Enkele lichamen van slachtoffers zijn teruggevonden, doch ze zijn zóó onherken baar verminkt, dat slechts met behulp van in de zakken gevonden papleren hun Iden titeit vastgesteld kon worden. De twee zware vrachtauto's, waarop de granaten geladen moesten worden, zijn ge deeltelijk versplinterd. Op de plaats, waar enkele oogenblikken te voren de chauffeur nog gezeten was, vond men niets terug dan een sleutelbos. Het is een helle-visioen op dat kleine stukje terrein tusschen die hooge boomen en die armelijke huisjes. Het is ons niet mogelijk er lang te blijven, het Is te ver schrikkelijk en terwijl de autoriteiten hun onderzoek voortzetten en de brandweer lieden en de mobiele garden met strakke gezichten zoeken .keeren we terug. De be volking ls pu toegelaten in de straten, waar geen gevaar meer dreigt, maar In de hui zen kunnen ze het niet uithouden en ze drommen samen voor den ingang van het noodlottig terrein. Hier en daar ziet men er. die een verband dragen. Want ook hier zijn gewonden gevallen, getroffen door springende ruiten of neerstortend puin. We kopen terug naar VlUejuif. En weer klin gelt achter ons luguber het gebel van een ambulance-auto. Alweer een! Hoeveei zul- ien er nog volgen? (Nadruk verboden). Van het front. De strijd om het bezit van den berg Ta- koe. welke Woehoe beheerscht, duurt nog voort Tien Japansche oorlogsschepen ln de Jangtse hebben meer dan duizend grana ten afgevuurd op de Ohineesche stellingen. Het Japansche garnizoen te Woehoe ls met tienduizend man versterkt. In een Chineesch communiqué wordt gezegd, dat de Japansche troepen te Tsjoe Foe, de geboorteplaats van Confucius, door de flankbeweging van de Chineezen gevaar loopen. De Japansche woordvoerder heeft mede gedeeld. dat de Japansche troepen die aan beide zijden van den Tientsln-Poekau spoorweg oprukken nog steeds 51 mijl van elkaar verwijderd zijn. Dit zou er op wijzen, dat de Japansche troepen in ongeveer veer tien dagen geèn vorderingen hebben ge maakt. Matsoei zou Tokio om nog vier divisies hebben verzocht. Japanneezen dringen Britsch huis binnen. Japansche soldaten zijn het huls van een Engelschman bulten de Internationale nederzetting te Sjanghai binnengedrongen. ZIJ dwongen de bedienden met de bajonet op het geweer hun juist ontvangen maand loon over te geven. Van het huls woel de Britsche vlag. Persconferentie te Peking. Majoor SJigekosoe van den Japanschen generalen staf te Peking, die belast ls met het onderhouden van de betrekkingen met de buitenlanders, hield voor de buiten landsche Journalisten een toespraak In ver zoenenden geest. Hij verklaarde te betreu ren, dat eigendommen van buitenlanders waren beschadigd tijdens de militaire ope raties. doch dit kwam volgens hem door dat deze eigendommen dicht bij Chinêe- sche troepenconcentraties en depots gele gen waren. De Japansche autoriteiten zullen evenwel tot eiken prijs herhaling van dergelijke Incidenten voorkomen en zij zullen na on derzoek schadeloosstelling betalen Het schijnt, dat Japan de sDannlng met de buitenlandsche mogendheden niet groo- ter wil maken. Bii Sjanghai en Nanking. Rondom Sjanghai zijn voortdurend on geregelde Chlneesche afdeelingen in actie, terwijl zich regelmatig incidenten voor doen, waarbij Japanneezen betrokken zijn. Vandaag kwam te Sjanghai een Japan- The vrachtauto aan met de lijken van 25 Chineezen, die tusschen Sjanghai en Soetsjau in een hinderlaag gelokt en dood geschoten waren Even buiten de Fransche concessie trachtte een Chlneesche trsr een vrouw, die door Japanneezen werd weg gevoerd, te hulp te koenen. Hij werd door twee Japansche soldaten doodeiijk gewond. Chlneesche officieren hebben mede- edeeld, dat bij een Chineeschon lucht aanval op Nanking dertig Japansche vlieg tuigen, die op het vliegveld stonden, vernield zijn. Op den terugweg bombar deerden de Chineesche toestellen de Japansche stellingen te Woehoe. Een vlieg tuig werd neergeschoten. 5189 (Ingez. Med.) Zal Italië opnieuw ingrijpen? Nu de strijd in Spanje weer is dood- geloopen, duiken opnieuw allerlei geruch ten op. In de „News Chronicle" schrijft Vernon Bartlett, dat Italië zich in de eerstvolgende weken uit dc commissie voor de niet-inmenging zal 'ugtrek ken en openlijk zal aankondig in, dat het „een einde zal maken aan het bolsjewisme in Spanje." Barlett vervolgt: „het langzame verloop der krijgsverrichtingen aan den kant van Franco en de groeiende impopulariteit van den Spaanschen oorlog ln Duitschland en Italië zouden de dictatoren genoodzaakt hebben een snelle beslissing in een of an deren zin te nemen: of sensationeele ver sterking van de hulp aan de opstandelin gen of een zich volledig terugtrekken. Mussolini zou zich reeds voor de eerstge noemde oplossing hebben uitgesproken De Italiaansche Versterkingen, die binnenkort naar Spanje gezonden zouden worden, zouden bestaan uit 50.000 man, tanks, vliegtuigen en zwaar geschut in aanzien lijke hoeveelheden." Mussolini zou van meening zijn, dat een verwerping der niet-inmengings-polltiek en een verscherpte inmenging der fascis tische staten aanzienlijke diplomatieke voordeelen boven Engeland en Frankrijk zouden bieden. Men verwacht, dat deze sta ten lijdelijk zullen toezien. Onnoodig te zeggen, dat al deze geruch ten slechts onder het grootste voorbehoud door ons worden gegeven. Meer ter teeke- ning van de verwarde situatie dan om het geloof aan de juistheid! Luchtaanvallen. Gisteren hebben vliegtuigen van de regeeringsluchtmacht Valladolid gebom bardeerd. Een zestigtal bommen werd om laag geworpen, een groot aantal kwam op het weeshuis terecht. Twaalf personen werden gedood en veer tig gewond, meest vrouwen en kinderen. Het weeshuis werd ernstig beschadigd. Zes rechtsche toestellen hebben Valencia bestookt. Zij bombardeerden eerst Q Grano en vervolgens de centrale punten der stad. Op dit moment van den dag waren de straten zeer bevolkt en de neer stortende bommen maakten dan ook tal rijke slachtoffers. Verscheidene huizen stortten in. Er vielen 125 dooden en 208 ge wonden. Ook een Britsch kapitein Arnold Crone, werd gewond. HIJ was gezagvoerder van de „Dower Abbey", welke sinaasappelen laad de in de haven. Geschenk van Scvilla. De stad Sevilla heeft den soldaten van Franco aan het front van Teruel een trein lading met drank en voedsel ten geschenke gegeven. De trein bestond uit 17 wagons en bevatte: 25.000 liter wijn. 10.000 liter cognac. 10.000 liter sherry, 15.000 liter brandewijn, 3000 stukken ham. 42.500 pond rijst en een wagon tabak. NAGEKOMEN. Kon. Ned. Stoomb. MÜ. CERES, 27 Jan. van Middl. Zee te R'dam GANYMEDES. 26 Jan. van Jaffa te Beyrouth HERCULES. 26 Jan. v. Cavalla te Piraeus MARS, 26 Jan. n.m. 10 u. v Hamburg n. Amst. OBERON, 26 Jan. v. Constanza n. Bourgas TRITON. 2b Jan. v. Istanboul n. Tunis VENUS. 26 Jan. v. Messina n. Palermo AJAX, 26 Jan. van Danzig te Amst. MU. Nederland JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT. uitr., 27 Jan. te Southampton POE- LAU BRAS. 26 Jan. v. Amst. te Hamburg TAWALI. 26 Jan. v. Londen n. Hamburg - SINGKEP. thulsr.. 26 Jan. v. Oran TA- BINTA, 25 Jan. van New Orleans in ballast via het Suezkanaal n. Djeddah, om pelgrims te vervoeren uit Djeddah. SilverJavaPacific LUn SIANTAR. 25 Jan. v. Beira te Mombassa. MU. Oceaan EURYMEDON, Java n. Amst.. 25 Jan. v. Marseille. Halcyon LUn FLENSBURG. 25 Jan. v. Kirke- naes n. R'dam/Vlaardingen STAD HAAR LEM, Morphoubaai n. R'dam, pass. 26 Jan. Ouessant STAD ARNHEM. R'dam n. Bona 26 Jan. uit Ouessant naar den N. Waterweg. RoterdamZ. Amerika LUn ALCYONE, 26 Jan. n.m. van R'dam n. Hamburg. Kon. Holl. Lloyd WATERLAND. 26 Jan. v. Amst. te Hamburg. Holland—Afrika LU" BOSCHFONTEIN, 26 Jan. v. Dakar n. Southampton BLOEM FONTEIN. ultr., 27 Jan. v.m. 9 u. 30 te Ant werpen. Holland—O. Azië LUn SEROOSKERK, ultr., 26 Jan. v. Colombo. Holland—Britsch Indië Lyn STREEFKERK, thuisr., 26 Jan. v. Negapatam. HollandWest-Afrika Lyn JAARSTROOM. 26 Jan. v. Port Bouet n. Grand Lahou. Holland—Amerika LUn DRECHTDIJK, 25 Jan. v. R'dam te Vancouver. Rotter. Lloyd GAROET. uitr., pass. 26 Jan., n.m. 9 u Gibraltar WELTEVREDEN, thuisr., pass. 26 Jan. n.m. 8 u. Ouessant; wordt 28 Jan. v.m. 2 u. te R'dam verwacht BUI TENZORG, thuisr.. 27 Jan. v.m. 6 u. v. Havre, verse Stoomvaartberichten. BUSSUM, 26 Jan. v. Limerick n. R'dam FARMSUM, \ires n. Antwerpen, pass. 26 Jan. Ouessant -- OOSTPLEIN, 26 Jan. 12 u. 's middags v. NaJ* ik n. R'dam PRINS FREDERIK HEN DRIK. 25 Jan. van Dakar te Foundiougne -~ \LGENIB, 26 Jan. v. Rio Janeiro n. B. Alrej Roads ALDEBARAN. Narvik n. R'dam. Jan. v. Kopervik THEANO. 26 Jan. van Belfast n. Fowey. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2