LAATSTE BERICHTEN De strijd in het Verre Oosten Woensdag 26 Januari 1938 De strij d in Spanj e WAIKT LEfDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Binnenland Buitenland Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT Maarschalk Tsjang Kai Sjck geïnterviewd. De vertegenwoordiger van de „Deutsche Alleemeine Zeltumg" te Hankaiu heeft een onderhoud gehad met maarschalk Tsjang Kai Sjek. De maarschalk verklaarde, dat een beslissende tegenaanval op het oogen. blik niet mogelijk is. De Chincesche troepen hebben tot nu toe meer dan driehonderdduizend dooden en gewon den verloren. Weliswaar zou een groot deel van de gewonden weer dienst kunnen doen, doch zooals de toestand op bet oogenblik is, wordt dit deel van het leger veelal een plaag voor het land. Het plundert en rooft en de staat moet ingrijpen, om de orde te herstellen. Ten aanzien van het materieel verklaarde de maarsohalk. dat het tot nu toe slechts in beperkten omvang mogelijk Is geweest, zelf te fabriceeren, zoodat China aange wezen is od invoer uit het buitenland De meest gebruikte weg is over Hongkong en Kanton, doch deze weg wordt ook het meest bedreigd. Op het oogenblik maakt de maarschalk zich evenwel nog geen zorgen. Bovendien bestaan nog de wegen door Fransch Indo-Chlna. terwijl de weg naar Burma bijna gereed is. Verder bevestigde de maarschalk, dat de geruchten over het- aanleggen van een weg van Tsjeng Toe naar Oeroemtsji waax zijn; reeds zijn dee- len van dezen weg gereed. Tenslotte verklaarde de maarschalk, dat een communistische Invloed in China niet te rreezen Is. China leeft getrouw volgens de voorschriften van Soen Jat Sen en zal hieraan trouw blijven. De besprekingen van Soen Fo te Moskou. De ..Voelkische Beobachter" verneemt uit Moskou, diat de besprekingen der Chinee- sche delegatie onder leiding van Soen Fo tot de vaststelling der volgende punten Toor de samenwerking tusschen China en Sovjet-Rusland hebben geleid. De sovjetregeering erkent de souvereine rechten van China over Bui ten-Mongolië gaat ermede, accoord. dat China In Ulanbator door een gevolmachtigd gezant ■rtfcgen-woordlgd wordt, die tevens toe treedt tot de regeerinz van Buiten-Mon- golië. De sterkte van het Mongoolsche leger zal te zamen met de sovjet-Russische af- deelingen op 200 000 man gebracht worden. De sovjetregeering opent een nieuw crediet van 200 mlllloen roebel voor het leveren van materiaal aan het Chlneesohe leger. De Chineesche regeering van haar kant is bereid aan de sovjetunie een reeks handels- I concessies op haar gebied te verleenen. j Het aantal der in China vertoevende sov- let-Russische militaire Instructeurs zal vergroot worden Van het front. In de hoop den druk van de Japansche troepen op Soetsjoefoe te verlichten, doen de Chineezen heftige aanvallen op Woehoe. De Chineezen berichten Hoesien aan de Jangtse te hebben hernomen. Dewoord voerder van het Japansohe leger heeft toe. gegeven, dat de plaats door de Japansche troepen ls ontruimd op 22 Januari. Hij verklaarde, dat de troepen daar niet langer noodlg waren. Ten Zuiden van Woehoe wordt een hevig gevecht geleverd. Twee dorpen zijn reeds enkele malen in andere handen overgegaan. De Chineesche stellingen worden door Ja pansche oorlogsbodems onder vuur ge nomen Uit Honkong wordt gemeld, dat een oor logsschip. vermoedelijk een Japansche krui ser. Namtou heeft gebombardeerd, dat juist bulten de grens van het vasteland- gebied van Hongkong ls gelegen aan de monding van de Kanton-rivier. De Chi neezen verwachtten al geruimen tijd. dat de Japanners daar troepen zouden aan land zetten en de plaats was dan ook zwaar versterkt. Men gelooft, dat het doel van de beschieting, die maar een kwartier geduurd heeft, beoogde, den Chineezen angst aan te jagen. Brand te Sjanghai. Gisteren is brand uitgebroken in het pompstation van de waterleiding te Sjang hai. dat de geheele Internationale nederzet ting van water voorziet. De geheele brand weer van Sjanghai is ter plaatse. Het pompstation ligt ln de Jane Tse Poe-wiJk, welke geheel in Japansche handen is Boycot-actie. Gistermiddag heeft een deputatie van den Nationalen Raad van de Britsche arbeiders partij. onder leiding van Attlee. een bezoek gebracht aan Chamberlain in zijn ambts woning, om den premier dringend te ver zoeken bij de opening van de vergadering van den Volkenbond de leiding te willen nemen bij een ernstige poging om Japan te beletten verdere veroveringen in het weerlooze China te maken. Attlee zelde dat de Raad volstrekt geen oorlogszuchtige bedoelingen had of ook maar met dreige menten wilde aankomen, maar dat het toch ook nu nog mogelijk moest zijn Ja pan door toepassing van volkomen wet tige, maar vreedzame middelen te dwin gen zijn avontuur in China te beëindigen. Als zoodanig noemde Attlee een embargo op den wapenuitvoer door alle den Volken bond trouw gebleven staten en een verbod van leeningen aan Japan. Zelfs al zou Japan kans zien ondanks deze sancties den oorlog voort te zetten, dan mocht dit volgens de meening van de deputatie geen reden zijn voor de leden van den Volken bond om ze niet te beproeven. Er moest eindelijk gehandeld worden. Chamberlain heeft geen enkele positieve toezegging in de door Attlee bedoelde rich ting gedaan, maar de premier heeft in bijzonderheden verslag gedaan van de moeilijkheden van de huidige situatie en tenslotte gezegd dat de regeering de ge beurtenissen in het Verre Oosten met de grootste nauwgezetheid volgde. De uitvoerende raad van de Amerikaan- sche federatie van den arbeid, welke ln zitting te Miami bijeen ls. heeft een voor stel verworpen betreffende aansluiting bij (ie actie van het internationaal vakver bond tot economlschen boycot van Japan. Dit besluit werd genomen met de toevoe ging, dat de A.FI. „den agressieven on- verdedigbaren, onbeschaafden oorlog, die door Japan gevoerd wordt" betreurt en be reid Ls den boycot tegen Japan, waartoe in de laatste conferentie der A.F.L., besloten is, toe te passen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Doodelijke ongelukken te Eindhoven en Ede Gisteravond is de 59-jarlge caféhouder A. Jacobs, wonende in de Waalstraat te Eindhoven, toen hij zeer langzaam wan delende den onbewaakten overweg, nabij de voormalige wachtpost 48. gelegen bij het Phlllps-de Jongh wandelpark, overstak, door een naderenden dieseltreln overreden. Het krachtige remmen van den treinbe stuurder vermocht den trein niet meer tijdig te doen stoppen. Jacobs (een weduw naar) werd op slag gedood. Vanochtend omstreeks half negen is de «-jarige heer A. van Renssen op den over weg van het station te Ede door een vracht auto aangereden. Het slachtoffer werd met zware verwondingen naar het diaconessen- huls te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De heer van Renssen begaf zich per rijwiel van zijn woonplaats Bennekom naar Ede, waar hij in dienst was van de N.C.R.V. Bij den overweg moest hij wachten voor een passeerenden trein. Toen de boomen weder geopend werden, sprong de heer van Henssen op zijn flets. HIJ werd door een wet steenen geladen vrachtauto aangereden en kwam onder dit voertuig terecht, waar- °?r zijn linkerbeen werd verbrijzeld, ut?. 1161 oneeluk had de sneltrein utrechtArnhem een kwartier vertraging. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE drogisten bond. v^HSteren werd in „Krasnapolsky" te Am- de 45ste algemeene winterverga- o„h?g„van den Algemeenen droglstenbond woiit'dc.n- Uit het Jaarverslag van den drnolct u j dat niettegenstaande het dnrfm i zeer groote moeilijkheden gestegen is ledental 'n 1937 belangrijk v.M*»d de in werking treding het loL "P de westigingselschen zal aan wat ^am uitbreiding gegeven worden n„ b.et vak handelskennis, i wiis v(v,rr°inV?g voor bond- envakonder- '56ir ln ontvangst en uitgaat BeslntTr, d goedgekeurd. aan te v-l werd de koninklijke bewilliging fercanri mef!, ori de gewijzigde statuten in In do rco>'ganlsatie van den bond Iaat gehoi 3dagJergaderlng werd een refe- 'abricatle ??or mr C. Kamerbeek, de harmarentit vl ln den handel brengen van aeeutische specialité's betreffende. DAK VAN EEN SCHOOL INGESTORT. Tengevolge van den zwaren sneeuwval is het dak van het gymnastieklokaal eener school in de Japansche prefectuur Akita ingestort. In het lokaal bevonden zich 62 kinderen. Zes kwamen om het leven, ter wijl zeven kinderen ernstig gewond werden. DE ZOMERTIJD IN BELGIE. De zomertijd zal ln België op Zondag 27 Maart aanvangen, dit is veertien dagen vroeger dan in September 1928 bij ko ninklijk besluit werd bepaald. DE DUITSCHE KOLONIALE EISCHEN. Het Pransche Koloniale Instituut heeft een oproep tot „alle levende krachten der natie" gericht, waarin betoogd wordt, dat zoo spoedig mogelijk een campagne door het geheele land gevoerd moet worden om het volk zoowel als de hoogere standen er van te overtuigen, dat toegeven aan de koloniale eischen van Dultschland betee- kent Dultschland de gevaarlijkste oorlogs middelen verschaffen. De oproep is getee- kend door generaal Gouraud. Henry Be- renger en verschillende andere vooraan staande personen. In het manifest staat verder te lezen: „Het is niet genoeg bekend, dat de vestiging van Duischland in de gevraagde gebieden niet de handhaving van den vrede zou ver gemakkelijken, doch een bedreiging te meer voor dien vrede zou zijn, doordat men Duitschland militaire bases zou ver schaffen". BESLOTEN BIJEENKOMST VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De honderdste zitting van den Volken bondsraad ls vanmorgen met een besloten bijeenkomst geopend. Op voorstel van Del- bos werd besloten, dat eerst in de volgende zittir.g van Mei een datum zal worden vastgesteld voor de bijeenroeping eener diplomatieke conferentie voor de bescher ming van nationalen artistleken en histo- rischen eigendom. Unden werd benoemd tot rapporteur in de kwestie van het sandjak Alexandrette. De benoeming van den Argentijnschen rechtskundigen raads man van het secretariaat. Podesta Costa, tot ondersecretaris-generaal werd goedge keurd. De regecringen van Ierland en Zuid-Slavlë werden uitgenoodagd zich te doen vertegenwoordigen ln de consulta tieve commissie voor sociale vraagstukken. Morgenmiddag zal een openbare bijeen komst worden gehouden. Weer bommen op Barcelona Gisterochtend hebben rechtsche vlieg tuigen Barcelona gebombardeerd. Er wer den 39 personen gedood en velen gewond. De bommen zijn in het centrum der stad gevallen. Verscheidene huizen werden ver woest. Het luchtdoelgeschut en machine geweren beantwoordden den aanval, die zeer snel ten uitvoer werd gebracht. Gistermiddag omstreeks twee uur zijn opnieuw rechtsche vliegtuigen boven Bar celona verschenen. Zij bombardeerden de arbeiderswijk in het noordelijk deel van de stad. Na de eerste schoten van het af weergeschut, zocht iedereen op straat een goed heenkomen in de schuilplaatsen. Toch zijn in genoemde arbeidersbuurt tal rijke slachtoffers gevallen. Deze tweede luchtraid duurde slechts kort. Men raamt het totaal aantal dooden dat 's morgens en 's middags gevallen ls op honderd vijftig, terwijl meer dan driehon derd personen gewond zijn. Ceuta in Marokko is door Barcelona- vliegtuigen gebombardeerd. Hier zouden 165 personen gedood of gewond zijn. ALPHEN. Gisteren kwam de 18-j. wielrijder v. R. in aanrijding met een 12-j. zoontje van L.. dat plotseling den Rijksstraatweg over stak. De jongen bekwam eenige bloedende verwondingen en werd door dr. M. behan deld. BOSKOOP. De R.-K. tooneelver. „St. Joseph"" l gaf in het patronaatsgebouw aan de Ro- I zenlaan een feestavond. Opgevoerd werd I een tweetal blijspelletjes, die beide goed in- sloegen. De Jazz-Band ..The Kolping Boys" had eveneens voor eenige vroolijke num mers gezorgd, met als slot een gezellig bal. Het geheel ls dan ook uitstekend geslaagd. In de kerkeraadsvergadering van de Ned. Herv. Gem. is, in de vacature van den heer H Jongebreur, beroepen predi- I kant te Bleiswijk, tot hulpprediker be noemd, de heer A. van der End te Gouda. Tot administrateur van de Coöper. Brood- en Verbruiksvereenlgtng „Vooruit gang" ls door het bestuur dier vereeniging benoemd de heer A. van Barlingen. Voor de Vrouwen Vredesraad afd. Boskoop, trad in hotel „Klaassen" op, ds. N. Padt, uit Zutfen, die een causerie hield over „Oorlog en Christendom". Er volgde op deze interessante rede een aangename gedachtenwisseling. De heer M. T. Schiere, tijd. schrijver, ten kantore van den Rijksontvanger al hier, is geslaagd voor het examen schrij ver 2e klasse. KOUDEKERK AAN DEN RITN. De politie heeft aangehouden den21-J. J. G. alhier, als verdacht van diefstal van een lampje uit een achterlicht van een rijwiel, tijdens den vleeschverkoop in de noodslachtplaats, ten nadeele van den brandstoffenhandelaar C. d. J. alhier. Nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd en proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, Ls hij weder op vrije voeten ge steld. Geloof je niet dat Meier graag zou willen dat we weggingen? DE ONTPLOFFING TE VILLEJUIF. Tenslotte wordt gemeld, dat bij de ont ploffing elf menschen om het leven zijn gekomen. Alle mannen, die bezig waren met het laden van de granaten op twee auto's, stonden in de vuurzee. Lichaams- deelen werden tot driehonderd meter weg geworpen. De identificatie der slachtof fers zal zeer moeilijk zijn. De minister van binnenlandsche zaken, Sarraut, heeft een bezoek aan de plaats van het ongeluk ge bracht. Volgens Kling is de ramp aan on handigheid te wijten. ER ZIJN NOG 360.000 JODEN IN DUITSCHLAND. De voortdurende druk. welke op de Joden In Dultschland wordt uitgeoefend, aldus de „Daily Telegraph", heeft geleid tot een vermindering van het aantal joden van 560.000 tot 360.000. In Opper-Silezië werden de rechten van de minderheden gewaarborgd op grond van een ln 1922 te Genève gesloten overeen komst. Deze overeenkomst liep evenwel verleden zomer af en de nationaal-socia- llsten hebben toen geen tijd laten voorbij gaan om er de Nuerenbergsche wetten met al haar gestrengheid toe te passen. Zij hebben ook alle door Joden beheerde hotels gesloten, evenals de herbergen in dit ge bied. Deze maatregel vond evenwel geen grond in eenige wet. Bij beschikking van het ministerie van economische zaken zullen de leveringen van grondstoffen aan Joodsche fabrikanten met 10 procent worden verminderd. Men verwacht spoedig verdere anti- Joodsche maatregelen met het doel voor Joden een normaal bestaan onmogelijk te maken. ENGELSCH SCHIP IN JAPAN BEBOET. De Japansche autoriteiten hebben het Britsche stoomschip „Marion Moller" een boete van 1500 yen opgelegd, wegens het inbreuk maken op de bepalingen betref fende de versterkte zone van de Tokio-baai. De „Marlon Moller" was op 8 Januari aangehouden, toen het in verband met het slechte weer een ankerplaats in de ver sterkte zone had uitgekozen. Dit heeft men als verzachtende omstandigheid laten gel den, anders was het schip verbeurd ver- verklaard. LEIDERDORP. Aanrijdingen. Een autobus van de M.O.D.A. kwam nabij het gemeentehuis in aanrijding met een vrachtauto. De voorkant van de autobus werd beschadigd. Later kwam een andere autobus van de zelfde onderneming ter hoogte van het ge sticht „Voordorp" in aanrijding met een taxi. Deze keer werd de taxi het meest be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Volgens verklaringen lag in beide gevallen de schuld niet bij de bestuurders van de autobussen. TER AAR. Raadsagenda. De Raad komt Vrijdag 28 Januari a.s. des vun. halftien ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel ver lenging contract met de N.V. Gekro te Overschie, inzake de destructie van afge keurd vleesch. 3. Voorstel tot het verlee- nen van een voorschot aan de Woning- bouwvereeniging tot dekking van de te korten per 1 Januari 1937. 4. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage ten behoe ve van het provinciaal instituut inzake de voor- en nazorg van in gestichten ver pleegde krankzinnigen. 5. Vaststelling van een regeling, op grond waarvan een bij drage kan worden verstrekt in de door werkloozen verschuldigde ziekenfondspre mie. 6. Voorstel tot het aanvaarden van de voorwaarden, verbonden aan het ver krijgen van rijksonderstand. 7. Voorstel van B. en W. ingevolge artikel 22bis der L. O.wet m.b.t. de instandhouding van de O. L. School. 8. Behandeling belastingre clames. 9. Wijziging van de begrootingen over de diensten 1937 en 1938. Uitdeeling der Naaivereeniging. De Ned. Herv. Naalver. ..Arbeid Adelt" hield haar jaarlijksche bijeenkomst tot verdeeling van de in den loop van het jaar vervaardigde kleedingstukken, in totaal 256 stuks. De onder leiding van mevr. Hoeufft van Velsen staande vereeniging telt thans 30 leden. Ds. Hoeufft opende met het zingen van Ps. 95 1 en 4 en ge bed. Hierop werden aan de vertegenwoor digers van 50 gezinnen pakjes kleeding stukken uitgereikt en bleef men nog eem- gen tijd gezellig bijeen. De a.s. Vreugdevuren. Voor de vreugdevuren, welke op diverse plaatsen in de gemeente zullen worden aangestoken na het bekend worden van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, wordt thans al veel materiaal aangevoerd. De ontsteking mag eerst plaats hebben, als naar het oordeel van den burgemeester, geen brandgevaar aanwezig Ls en onder politietoezicht. Wordt vóór 5 uur 's namidg- dags het bericht van een voorspoedige ge boorte bekend, dan wordt nog denzelfden avond een lichtstoet gehouden van het ge meentehuis en Schreuder af. Niet op Za terdag en Zondag. De collecte, in de Ned. Herv. Kerk ge houden ten hate van den Geref. Zendings- bond, bracht f. 37.50 op. WOUBRUGGE. Ja, dat moot te,en- woordig als 'n auto links van den weg stilstaat. Want, wan neer die licht voert, mag alléén 'n rechts- zittend lampje bran den, dat naar voren rood en naar achte ren wit licht geeft! Vtrn» iop-.^w n- Q3 Verg. der Middenstandsvereeniging. De Middenstandsvereeniging vergaderde in hotel Swama. Na de jaarverslagen werd tot verkiezing van een voorzitter overge gaan en na herhaalde stemmingen geko zen de heer Chr. van der Nagel. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren G. Schijf en C. J. Wittebol en gekozen de heer H. Slingerland. Het bestuursvoorstel om een plaatselijken cursus te organisee- ren voor de vestigingseischen. werd aan genomen. Als leeraars zullen optreden de onderwijzers Alberts en Douwes. belden alhier. Ingevolge de Vogelwet 1936 is tot ad viseur benoemd de heer L. P. Zwetsloot, voorzitter van den L.- en T.-Bond te Hoog- made. ZWAMMERDAM. De extra-collecte, in de Ned. Herv. Kerk ten bate van het Fonds voor Inwen dige zending, heeft f. 17.22 opgebracht. AMSTERDAM, 26 Januari. De Internationale Rubberregelingscommissie heeft gisteren het uitvoerpercentage. voor de bij de rubber-restrictie overeenkomst aangeslo ten landen, voor het tweede kwartaal van dit jaar vastgesteld op 60 van de standaard productie. De verwachtingen, dat deze com missie maatregelen zou treffen teneinde een verdere ophooping van de rubbervoorraden tegen te gaan, zijn dus in vervulling gegaan. Nadat de wereldvoorraden in de eerste 5 maan den van 1937 met ongeveer 40.000 ton vermin derden, viel in de daaropvolgende maanden een vermeerdering te constateeren en vooral in het laatste kwartaal van het achter ons liggende jaar namen de stocks, tengevolge van het bij zonder teleurstellende verbruik, zoodanig toe, dat aan het einde van 1937 de voorraden on geveer 60.000 ton grooter waren dan aan het begin van dat jaar. Deze voorraden bedroegen bij den aanvang van het nieuwe jaar rond 565.000 ton en zijn volgens den grondslag van de tegenwoordige vraag wellicht toereikend, voor het verbruik van gedurende 7 k 8 maan den. Teneinde alle onzekerheid weg te nemen en tevens de gelegenheid te openen om vroeg tijdig maatregelen te nemen met het oog op opbrengst-vermindering, heeft de internatio nale commissie thans reeds besloten het restrictie-uitvoerpercentage met 10 te ver lagen tot 60 van de basis-quota. Op de Rub- bermarkt te Londen is deze beslissing begroet met een kleine stijging van den rubberprljs, doch afgewacht zal moeten worden, of de rub- berprijzen zich in de naaste toekomst krach tig zullen verheffen. Indien het rubberverbruik in de Ver. Staten .niet belangrijk grooter wordt, dan is het niet waarschijnlijk, dat de voorra den sterk zullen slinken, zoodat een belangrijke stijging van den rubberprijs alsdan wel op zich zal laten wachten. De maatregel in kwestie kan ten opzichte van de rubbersituatie natuur lijk in gunstigen zin worden geïnterpreteerd, in zooverre accumulatie van rubber wordt- tegen gegaan. Wat de winstmogelijkheid van de rubber maatschappijen echter aangaat dient niet over- het hoofd te worden gezien, dat een vermin dering van de productie met een verhooging van den kostprijs gepaard gaat. En deze verhooging kan slechts worden gecompenseerd, indien de rubberprijzen stijgen, zoodat er op het oogen blik nog geen aanleiding bestaat, om de rub berondernemingen en de betrokken aandeelen reeds uitsluitend uit een optimistisch gezichts punt te bekijken. De middagbeurs. Van den handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs. die de laatste dagen reeds merkbaar was ingekrompen, was heden niet veel meer overgebleven. Op de meeste afdeelingen waren de omzett-en zeer klein. De stemming was daarbij gedrukt en kon voor sommige fondsen zelfs flauw worden genoemd. De vaste tendenz, die zich gisteren voor Rubberaandeelen open baarde, bleek heden even snel te zijn verdwe nen als hij was opgekomen. De Rubberaandee len, waarvan alleen Amsterdam Rubbers open lijken handel te zien gaven, waren algemeen aan aanbod onderhevig. Over de geheele liftie werden verliezen geleden. Van de weeromstuit werden Tabakken, waarin vrijwel niets omging, lager genoteerd. Zoowel aandeelen Dell Maat schappij als Senembah Mij. kwamen, thans weer eens beneden 300 pCt. Van de Industrieelen lagen in het bijzonder Aku's zwak in de markt. Het verloop van zaken bij de kunstzijde-indus trie stemt dan ook niet bepaald tot optimisme. De Philipsaandeelen waren aangeboden en wer den een kleine tiental punten beneden het vorige slot ingezet. Later op den dag echter trad een klein herstel in. Bij een beoordeeling van deze groote koers- variaties dient in aanmerking te worden geno men, dat de handel zeer gering is. zoodat de mutaties, welke zich voordoen, niet bepaald voortspruiten uit overstelpend aanbod. De be langstelling voor Fokkeraandeelen was geheel verdwenen. Unilevers werden wat lager afge daan. De Suikerafdeeling was stil. H.V.A.'s kre gen echter een flink verlies te boeken. Scheepvaartpapieren waren verwaarloosd. De meeste fondsen werden beneden de vorige prij zen verhandeld. Op de Petroleummarkt liepen Koninklijken ten opzichte van het vorige slot enkele punten achteruit. Voor Amerikaansche fondsen bestond een zwakke stemming. De Staalaandeelen, de Koperwaarden en de Public Utilities werden algemeen lager genoteerd en in vele gevallen werden tamelijk gevoelige verlie zen geleden. Op de beleggingsmarkt werd de aandacht we derom getrokken door de 4 pet. obligatiën Ne derland. die na te zijn ingezet op ongeveer de vorige slotprijzen, in een vrij vlug tempo oplie pen tot 100 3/4 pet. De 3 1/2 pet. obligatiën Ne derland werden wederom gevraagd. In de koer sen van de overige staatspapieren kwam niet veel verandering. Gemeentelijke en provinciale obligatiën, alsmede hypotheekbankpandbrieven bleven gemakkelijk op peil, vooral voor de stuk ken van het lagere rentetype. Fransche fondsen hadden een gedrukt voor komen. WISSELKOERSEN. Lenden 8.97 1/8 (8.97); Berlijn 72.28 (72.27); Parijs 5.85V* (5.85) Brussel 30.30l/i (30.30): "Zwitserland 41.47 (41.45*/*); Ko penhagen 40.05 (40.05); Stockholm 46.27»/* (46.25); Oslo 45.07'/* (45.07'/!); New-York 1.79»/* (1.79 9/16); Praag 6.31 (6.30*/*)Oost. Bankpapier 33.75 (33.75)Lire Bankpapier 7.20 (7.25). Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Registermarken 38 3/8; Crediet Sperrmar- ken 10»/!; Effectensperrmarken 10; Reis marken 52; Bankpapier 35 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren: AMSTERDAM, 26 Jan. Veemarkt. Aan voer 194 vette kalveren. Ie kw. 7882, 2e 6674, 3e 55—64 p. K.G. levend gewicht. 35 nucht. kalveren 812 p. stuk. 132 var kens, vleeschvarkens, wegende.van 90110 K.G. 7172, zware varkens 7071. vette varkens 6970 p. K.G. slachtgewicht. BENTHUIZEN. 25 Jan. Aanvoer 867 kip eieren. pr. f 3.25—3.75 p. 100. KOUDEKERK, 26 Jan. Aanvoer 3338 St. eieren. Kipeieren f 3.303.80. Eendeieren f 2.80—2.90. Boter f 0.66—0.77. Kaas f0 28 0.29. Hanen f 1.45. 7enden f0.80. Konij nen f 1.55. NAALDWIJK. 25 Jan. Bloemenveiling. Copland 17—26 ct., Bartigon 3545, Pitt 46. Victoire 2735, Couronne d'Or 2229, Vera 2831. Rose Copland 40—43, Le No tre 4049. Gele Prins 2630. La Reine 16 17, Freesia 1219. Plumosa 17-26, Spren- gerie 2028. Narcissen 1118. Ornatus 5 6, alles per bos. Azalea 40130 ct.. Clivia 60—75. Cyclamen 1540 Aloë 19—29, Ci neraria 3346. Genista 3045. alles p. pot. VEUR. 25 Jan. Eierenveiling café „Het Wapen van Veur". 30255 kipceneieren f 4.303.60: 1000 henneneieren f.3.20310.; 519 eendeneieren f. 3.40—3.10; 42 kippen f .040—1.30; 61 konijnen f. 0.20--2.05. WOERDEN, 26 Jan. Kaasmarkt. Aanvoer 93 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. f 26—27.50. Idem 2e kw, f. 24—25.50. Han del matig.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3