BUITENLAND EEN SIERAAD LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 26 Januari 1958 'Aspirin VEREENIGDE WASSCHERIJEN N.V. SPORT KIN/T IN LETUREN M.I.V.A.-AVOND IN' DE STADSGEHOORZAAL. Grootc belangstelling. In de uitverkochte groote Stadsgehoor zaal is gisteravond een groote propagan- da-avond gehouden, uitgaande van de Mis- sie-verkeersmiddelen-actie en beoogende het verstrekken van moderne verkeersmid delen aan de missionarissen. De avond werd bijgewoond door mgr. H. J. M. Taskln. proost van het kathedraal kapittel, praeses van het Theologicum, ter wijl wil verder opmerkten: deken A. II. M. Homulle. de pastoors en geestelijkheid van Leiden en omgeving, pater dr. de Beau fort, Tweede Kamerlid pater de Goede, directeur der RK H.B.S. en vele missio narissen. terwijl een groot aantal vereeni- gingen een afvaardiging had gezonden. Na een kort openingswoord door den voorzitter der Leidsche afdeeling. kapelaan Leenders, werd aan den M.I.V.A.-propa- gandist, pastoor Schiphorst uit Amsterdam gelegenheid gegeven het doel en streven der actie nader uiteen te zetten. Dat wat de MJ.V.A. beoogt, zoo ving pastoor Schiphorst zijn inleiding aan, is het verstrekken van moderne verkeersmid delen aan hen, die in vene woesten stre ken hun missiearbeid verrichten. Spr. vroeg zich af: hoe komt het. dat de missionaris sen dikwijls jaren en jaren noodig heb ben aleer zij eindelijk een zichtbaar re sultaat hebben bereikt? Alleen omdat zij niet over moderne verkeersmiddelen be schikken. Wanneer men de M.I.V.A. helpt, dan bouwt men mee aan een bloeiend krachtig Missiewerk. Na zang van het Haagsch Matrozenkoor werd de missiefilm „Het testament van een missionaris" vertoond, die een kijkje gaf op het leven van de missionarissen en op de moeilijkheden waarmede zij dage lijks hebben te kampen. We zien de mis siepriesters met den ossenwagen door de onherbergzame streken van Afrika trek ken; van het eene dorp naar het andere, vijfhonderd kilometer, nu eens door de woestijn, dan weer door de woeste steppe, steeds geplaagd door de felle zonnestralen en bedreigd door de dieren der wildernis. In de moerasgebieden wachten hun de koortsen, die veelal den dood tot gevolg hebben, terwijl de dikwijls zeer gevaarlijke insecten hen geen oogenblik met rust la ten. Aan het eind van de film schrijft een stervende missionaris zijn testament, waarin hij voor zijn opvolger moderne verkeersmiddelen vraagt, anders, zoo schrijft hij, moeten wij ons werk hier op geven Het was ongeveer elf uur geworden toen Henry de Greeve Pr., het woord verkreeg voor het houden van zijn propaganda-rede. Spr. noemde zijn plaats en zijn taak aan het einde van den avond slechts een uit- roepteeken achter 'het vele mooie en schoone, dat reeds ten gehoore en te zien was gebracht. De techniek is in dienst ge steld van vrijwel alles, zoo begon spr., be halve van de missie, die daarvan altoos verstoken is gebleven. Waarom moet ^altes in de Missie eigenlijk op z'n elf-en-dertigst, onder het devies: komen we er vandaag niet, dan komen we er morgen. En dan zijn er nog. die afzijdig staan van deze ac tie. omdat zij meenen dat moderne ver keersmiddelen afbreuk zouden doen aan de innerlijke waarden van den missionaris. De H. Fransiscus Xaverlus zou een even groot missionaris geweest zijn, ook al zou hij de beschikking hebben gehad over een vliegtuig en de H. Paulus zou dezelfde groo te apostel zijn geweest, ook al was hij in het bezit geweest van een auto of motor boot, Slechts hun arbeidsvelden zouden grooter zijn geweest. Snelverkeer is in de missie broodnoodig. Een missionaris vraagt enkel en alléén het broodnoodige en uit het feit dat hij vraagt om moderne ver keersmiddelen spreekt reeds hoe noodig deze attributen zijn om zijn werk zoo vruchtbaar en zegenrijk mogelijk te maken. Spr. besloot met een propagandistisch woord voor het doel dat de M.I.V.A na streeft. het bijeenzamelen van gelden voor moderne verkeersmiddelen in de Missie. ft* Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. is een -floye*» - pro duet. Oranjebanden >8ayc%«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid 5140 (Ingez. Med.l CHR. HIST. UNIE. De jaarvergadering. In het gebouw „Rehoboth" werd gister avond de jaarvergadering gehouden van de afd. Lelden der Chr. Hist. Unie. Voor deze samenkomst bestond zeer groote belangstel ling. De voorzitter, de heer IJ. Tymstra, las bij opening Ps. 97. waarna hij een kort openingswoord sprak, waarin hij uiteenzet te. dat een Christen zeer zeker met de politiek te maken heeft. In dit verband veroordeelde spr. de opvatting van Karl Barth t.o.v. de politiek. In de politiek heb ben wij in de eerste plaats te vragen: Heere wat wilt Gij. dat wij doen zullen? Wij die nen er echter voor te waken, dat wij de politiek niet voor persoonlijke belangen gaan gebruiken. Ook zullen wij ons in de politiek niet laten voorstaan op eigen kun digheden. Voortgaande wees spr. er op, dat God de mensclien ook in de politiek wil gebruiken als instrumenten in Zijn hand. In de poli tiek hebben wij dan ook een zeer verant woordelijke taak. Met nadruk stelde spr. vast, dat de CH. Unie niet streeft naar de majoriteit, maar naar de autoriteit. Niettemin is het ook plicht te streven naar uitbreiding van het ledental. Nadat de tweede secretaris, de hoer D. Marck de notulen gelezen had en enkele mededeelingen waren gedaan, bracht de penningmeester, de heer De Geus het fi nancieel verslag uit. dat. mede in verband met de verkiezingsuitgaven, sloot met een nadaelig saldo. Als kjscontroleurs werden benoemd de 'ïeereh 3. H. Jansen en J, de Roode De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heer IJ. Tymstra als voorzitter en mej. H. Brinks als bestuurslid bij acclama tie herkezen werden. In de plaats van den heer D. Marck. die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stélde, werd de heer J. A. van Zanten gekozen, die deze benoeming ook heeft aanvaard. In het tweede gedeelte van den avond hield mr. P J. Idenburg, secretaris van het college van Curatoren der Leidsche Univer siteit een lezing, waarin hij een overzicht gaf van zijn recente reis naar Zuid-Afrlka. Daar wij reeds eerder in een uitvoerig in terview over deze reis tal van bijzonderhe den mededeelden, meenen wij thans met de verfhelding hiervan te kunnen volstaan. De lezing, welke met groote Interesse werd beluisterd, werd met een film verduidelijkt. CHR. GEREF. K.V. „SAMUEL". Met leden en belangstellenden heeft de Chr Geref K.V. ..Samuël" gisteravond in het kerkgebouw der Chr Ger. Gemeente haar eerste lustrum herdacht. De eere-voorzltter, ds. Joh. Jansen, die deze herdenkingssamenkomst leidde, las hij opening ps. 8 in aansluiting waarop hij een kort inleidend woord sprak Nadat achtereenvolgens de jaarverslagen waren uitgebracht, waaruit viel af te leiden dat de vereenlging steeds in belangstelling toeneemt, werden diverse onderwerpen door verschillende leden besproken. De zangvereenlging „Klein Tabitha" ver gastte de aanwezigen op enkele Christelijke liederen. Voorts werden gelukwenschen aangebeden door den kerkeraad bij monde van den heer H. Buurman en door verschei, dene zustervereenigingen. Tenslotte heeft de oud-voorzitter nog een kort propaganda-woord gesproken, waarin hij de ouderèn opwekte zich achter het jeugdwerk te plaatsen. Met gemeenschappelijk gezang en gebed door ds. Jansen werd deze eerste lustrum viering besloten. ACADEMISCHE EXAMENS. C-eslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde: de heer Tan King Bien (Voorschoten lvoor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter L. de heer D. A. Ploeg (Rotterdam); idem. letter B. de heer J. Korringa (Heem stede). GROEP I, AFD. LEIDEN N. P. V. In een gisteravond gehouden vergadering van Oud-Padvinders van Groep I, waarbij o.a. tegenwoordig was de Assistent-districts Commissaris voor Oud-Padvinders, is beslo ten tot oprichting van een afdeeling O.P.V. dezer groep. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. ..Es-Ta-Fa" Verkoopkantoor, Leidscheweg 219, Voorcr'zoten. Exportbedrijf. Eigenrrctce: N.V. Zilverfabriek „Voor schoten", v.h. J. M. van Kempen en Zn., Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken. Procuratie: mej. H. H. C. Stants, Voor schoten en G. H. van Leeuwen, Voorschoten. LEIDEN—DEN HAAG IN 7,'/i MINUUT. Door de Ned. Spoorwegen worden op het baanvak LeidenDen HaagRotterdam proefritten gehouden met de nieuwe elec- trische treinen, welke dienst zullen doen op het geëleetrificeerde baanvak Den Haag S S Utrecht, enz. Bij de grootste snelheid 120 K M. was de gang van het nieuwe ge stroomlijnde materiaal nog rustig en werd de afstand LeidenDen Haag in 7>/t minuut afgelegd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de opening van de tentoonstelling der Leid sche Kunstvereeniging in De Lakenhal wordt uitgesteld tot Zaterdag, in het geval dat Vrijdag a.s. de nationale ieestdag is. Onze stadgenoot, de heer A. Schouten, slaagde te Den Haag voor het machinisten examen diploma A. Het Rijksmuseum van Oudheden al hier werd gedurende het vierde kwartaal van 1937 bezocht door 1695 personen en j gedurende het geheele jaar door 9382 per sonen. Sedert de heropening op 1 December van het Rijksmuseum voor Volkenkunde werd dit museum bezocht door 617 personen. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van de verbouwing van het filiaal der firma Albert Heijn aan de Haarlemmerstraat, ls niet ingeschreven door H. Smid, maar door H. Snip alhier. Gistermiddag omstreeks 2 uur zijn op den Stationsweg de 22-jarige motorrijder W. v. d. S. uit Zoetermeer en de 19-jarige fietser J. E. alhier met elkaar in botsing gekomen, waardoor laatstgenoemde viel, een wonde boven het linkeroog bekwam en een pols kneusde. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem ter onderzoek en behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis. DE ALGEMEENE TOESTAND De Volkenbondsraad. Heden begint de 100ste zitting van den Volkenbondsraad. Eden, Delbos en Spaak hebben van Parijs uit de reis naar Geneve gezamenlijk gedaan. Tevoren had Eden een onderhoud met Delbos en Chautemps, waar aan ook de Britsche gezant te Parijs deel nam. Na het diner, door Delbos aangeboden, werden de besprekingen voortgezet De in ternationale toestand werd uit alle gezichts hoeken bekeken, en de drie minister waren het volkomen eens omtrent de wijze van behandeling der kwesties, die in de zitting van den volkerenbondsraad ter sprake zul len komen. De agenda der zitting, die onder voorzit terschap zal staan van den vertegenwoordi ger van Iran Mustapha Adle bevat 26 pun ten. Vele dezer zijn van bestuurstechnischen budgetairen en organlsatorischen aard. De raad zal zich o m. hebben bezig te hou den met het verslag der commissies van financiën en van oeconomische aangelegen heden, over de kwestie van de grondstof fen, de opheffing van de controle op oe valuta en de cohtingenten, de demografi sche kwestie enz. Voorts heeft de raad in October 1937 van de assemblee opdracht gekregen een plan uit te werken voor internationale steunver- leening aan politieke vluchtelingen. Voorts zullen de opmerkingen van de Turksche regeering over de regelingen voor de eerste verkiezingen in het Sandjak Alexandrette worden bestudeerd. De com missie van 28, staande onder voorzitter schap van den Belg Bourquln, komt Maan dag 31 Januari bijeen. Delbos heeft vanmorgen reeds een lang onderhoud met zijn Roemeenschen collega Micescu gehad. De Volkenbondsraad zal vanmiddag niet vergaderen. Na de besloten bijeenkomst van vanochtend zullen de af gevaardigden zich wijden aan particuliere onderlingen besprekingen ter voorbereiding van de komende debatten. In overeenstem ming met de traditie ?al het noenmaal bij Avenol worden gebruikt. MEXICO Militariseering der vakvereenigingen. De „New York Herald Tribune" verneemt uit Mexico, dat de nationale raad van den bond van Mexlcaansche arbeiders mede gedeeld heeft, dat alle aangesloten vak organisaties gemilitariseerd zullen worden. De arbeidersmllltlc zal echter geen uni form en geen wapenen dragen, aldus wordt verklaard De maatregel is niet gericht tegen het leger, want dat is belast met de verdediging van den vrede en de nationale instellingen. Het is de bedoeling de leden der vakorganisaties in goeden physleken staat te houden en zoonoodig aanvallen van fascistische groepen af te weren. FRANKRIJK De arbeidswetgeving. Minister-president Chautemps heeft bi) het bureau van de Kamer zes ontwerpen van arbeidswetten Ingediend. De wetten hebben betrekking op het te werk stellen en ontslaan van arbeiders, het vraagstuk van arbeidersafgevaardigden, collectieve arbeidscontracten, verzoening en arbitrage en op stakingen. Morgenavond spreekt Chautemps voor de radio. PORTUGAL Opstand voorkomen. Naar aanleiding van geruohten, volgens welke in Portugal en het aan Portugal grenzende deel van het rechtsche Spanje yoorbereidingen tot opstand ontdekt zou den zijn geeft Reuter de volgende uiteen zetting: De geheime diensten van Portugal en het rechtsche Spanje vernamen, dat vóór het einde der maand te Lissabon en in zekere groote Spaansche steden aan de grens een communistisch oproer zou uitbreken. De opstand werd onderdrukt. De samenzwering schijnt aan het licht gekomen te zijn. door dat te Badajoz te vroeg tot actie werd over gegaan. Aan beide zijden van de grens ver richt de politie huiszoekingen en men ver wacht, dat zij weldra communistische haar den zal ontdekken. Militaire maatregelen zijn genomen: in de Spaansche grensste den zijn troepen samengetrokken. Ook in de Portiugeesche groote steden werd het leger gereed gehouden om op alles voorbe reid te zijn. De geheele maand zullen spe ciale maatregelen van kracht blijven. Het ls rustig in Portugal. IN DE KAST INDIEN VOOR U WASCHT! WITTE SINGEL 13 - TELEF. no. 1206. 5123 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND Alle katholieke jeugdorganisaties in Beieren ontbonden. Alle katholieke Jeugdorganisatie in Beieren zijn ontbonden en verboden. De autoritei ten verklaren in verband hiermede, dat de organisaties vijandig Jegens den staat zijn opgetreden. De leden der organisaties zouden belast geweest zijn met het over brengen van berichten van polltieken aard en het maken van lasterlijke propaganda tegen den staat. ITALIË. Anti-semitisme. De Italiaansche radio mag in het ver volg geen muziekwerken van Joodsche componisten uitzenden. De „Tevere" welke steeds aan het hoofd van het anti-semitisme heeft gestaan, heeft een fel artikel gewijd aan den „ern- stigen toestand, welke is ontstaan in de laatste twintig jaar door de Joodsche pro paganda." Het blad stelt voor een onoverwinnelijke openbare meening te scheppen tot verde diging van de Italiaansche muziek, welke wordt beschouwd als een uiting van het volk en het ras. Help! een paar mannen voeten! OOSTENRIJK Mislukte onderhandelingen met Hongarije. De economische besprekingen, die ten doel hadden het goederenverkeer tusschen Oostenrijk en Hongarije te regelen, zijn zonder resultaat afgebroken. De UJsag, het orgaan der Hongaarsche groote industriee- len, verklaart, dat de autarkische politiek der Oostenrijksche regeering een belem mering voor den Invoer van Hongaarsche landbouwproducten en daarmede voor een normale ontwikkeling der economische be trekkingen tusschen beide landen is. De plaatsvervangende leider der Nazis, ir. Tavs, is door de Weensche politie aan een scherp verhoor onderworpen naar aanleiding van diens uitlating dat de Nazis in Oostenrijk sterker zouden ztfn dan ooit. LUXEMBURG. Dreigt kabinetscrisis? De liberale partij heeft haar coalitie-ge- noote, de soc.-democratische arbeiders partij. thans officieel in kennis gesteld van de principieele weigering der derde in de regeeringscoalitie deelnemende partij, de rechtsche of roomsoh-katholieke partijden liberalen candidaat voor een minister zetel te aanvaarden. De voorgedragene is mr. Georges Schommer, rechter in de Luxemburgsdhe arrondissementsrechtbank, van wien beweerd wordt, dat hij vrijmet selaar, en deswege voor de Luxemburgsche R.K. Kamerleden onaanvaardbaar zou zijn. De liberale partij wijst de soc.-dem. partij op de mogelijke ernstige gevolgen van het handhaven dezer onaanvaardbaarheidsver klaring, welke zü in strijd acht met de grondwettige gewetensvrijheid. Het voort bestaan der drie-partijen-regeering wordt daardoor ernstig in gevaar gebracht. EGYPTE Belastingverlaging. Het kabinet heeft zijn goedkeuring ver leend aan een voorstel van den minister van financiën, strekkende tot verlaging van belasting, welke speciaal voor de kleln- grondbezltters 20 A 60 pCt. bedraagt. Drie vierden ongeveer van alle Egypti sche grondbezitters zullen yan deze belas tingverlaging profijt hebben. In politieke kringen verwacht men. dat deze maatregel ongetwijfeld van invloed zal zijn op de resultaten van de as. ver kiezingen. Verder heeft het kabinet besloten een commissie te benoemen, welke een onder zoek zal instellen naar zekere gevallen van ambtenaren-promotie, welke onder het bewind van Nahas Pasja zijn voorgeko men. ROEMENIË Dc a.s. verkiezingen. i In een gehouden ministerraad zijn de maatregelen besproken, die in verband met de komende verkiezingen noodig ge oordeeld worden. Aan staatsambtenaren is het op straffe van ontslag verboden, aan de verkiezingscampagne deel te nemen. Voorts is de vorming van op militaire leest geschoeide bonden ten strengste verboden. Om een ongestoord verloop der verkiezin gen te waarborgen, worden verscheidene lichtingen der gendarmerie opgeroepen. Bij het centraal kiescomlté hebben zich tot dusver 27 partijen opgegeven. POLEN De Poolsch-Duitsche betrekkingen. De „Gazeta Polska" schrijft ter gelegen heid van den vierden verjaardag van de sluiting van het Poolsch-Duitsche niet- aanvalspact dat de datum der tot stand- koming van dit pact 26 Januari 1934, een historisoh keerpunt beteekent in de be trekkingen der beide volken. De'nieuwe toen aangevangen periode duurt voort en zal zeer zeker langer duren dan voor de tien jaren, die in het pact zijn gesteld. Dit optimisme wordt niet alleen gewettigd door de beproefdheid van het pact, niet alleen door de welsprekende gebeurtenis der ver klaring van de beide regeeringen over de nationale minderheden, doch ook door de zekerheid, dat te Berlijn noch te War schau de wil ls verzwakt de verdieping der Poolsch-Duitsche betrekkingen voort te zetten binnen het kader en den geest van het diplomatieke instrument van 26 Ja nuari 1934. Waarom Zuid-Californi8 zooveel toeristen trekt. In hoofdzaak met dagbladreclame heeft de vereenlging voor vreemde lingenverkeer van Z. Californlë het aantal wintergasteii weten op te voe ren van 200.000 tot 500.000 en het aantal zomergasten van ongeveer nul 'tot een millloen per jaar. Gedurende de 16 jaar dat deze cam pagne loopt is de Callfornische „toe risten-industrie" ongeveer 800 ge stegen. 1936 was zelfs nog 40 »/o beter dan het „boom-jaar" 1929. 5136 De heer D. Thomas, directeur der organisatie van Calilornlsche belang hebbenden, die collectief deze actie aanpakt, vertelde dat zij jaarlijks S 405.000 aan reclame besteden. Zij beschikken over cijfers, die aantoo- nen, dat elke dollar van het reclame budget 43.06 aan uitgaven van toe risten in Z. Californlë oplevert. Ook hier blijkt dagbladreclame de ruggegraat van deze geslaagde cam pagne. AUTOMOBILISME. DE RALLYE MONTE CARLO. De vorderingen der Nederlandsche équipes. De Nederlandsche équipes. G. Bakker Schut, K. Ton en Barendrecht met Ford, M. Gatsonides en H. J. Blijdenstein met Hillman en J. van der Heyden en jhr. E. L. M. W. van Lintelo de Geer met Studebaker hebben de eerste etappe AtheneSaloniki, een afstand van 644 K.M., met goed gevolg afgelegd. Dl-. J. J. Sprenger vari Efjk, ir. A. Paulen en ir. Driessen met Lincoln Zephyr. J. T. van den Hoek, N. R. A. Vroom en M. J. Danvelller met Packard en E. Mutsaerts, A. Kouwenberg en Lamberts Hurrelbrinck met Ford, die te Pa lermo zijn gestart, zijn binnen den vastgestelden tijd te Messina en Reggio gearriveerd. De af gelegde afstand bedraagt 260 KM. De Nederlandsche équipes, welke te Tallinn z^jn gestart, zijn te Riga aangekomen. Het zijn de heeren J. van der Spek en D S. Keizer met Hansa en A. Buyze en H. J. Stemerdink met Ford Jr. ZWEDEN De staking in het hotelbedrijf. Naar schatting bedraagt de schade, die een gevolg is van de uitsluiting in het hotel- en restaurantbedrijf, die thans vol ledig is, ongeveer 4'/, ton per dag. VEREENIGDE STATEN Roosevelt tegen loonsverlaging. Tijdens een persconferentie heeft presi dent Roosevelt medegedeeld, dat hij tegen verlaging der loonen is, omdat, naar hij zeide, de markten der Amerikaansche in dustrie afhankelijk zijn van de koopkracht van de arbeidende bevolking. Indien wijzoo ging de president voort, de welvaart willen doen wederkeeren, moeten wij die koopkracht verhoogen en niet ver lagen. Indien de industrie dezen winter en in het voorjaar de loonen verlaagt, zal zij het koopen opzettelijk tegenwerken, de neerwaartsche tendenz bevorderen en het voor de regeering noodig maken, andere middelen te overwegen om koopkracht te scheppen. Ook Lewis heeft een felle waarschuwing doen hooren tegen loonsverlagingen. De raad van beroep in belasting-aange legenheden heeft een verzeek van de fede rale regeering van de hand gewezen, waar bij verzocht werd het proces tegen wijlen Andrew Mellon, oud-minister van finan ciën, te heropenen, teneinde een aanvul lende inkomstenbelasting uit zijn nalaten schap te heffen. DE A.S. UITVOERING VAN HET GEM. KOOR „SURSUM CORDA Twee hoogstaande werken. Op Donderdag 3 Februari as. hoopt het Gem. koor „Sursum Corda", onder leiding van Ant. van der Horst een uitvoering te geven, waarbij twee muzikaal zeer hoog staande werken zullen worden uitgevoerd, die, voor zoover wij na konden gaan, in onze stad nog niet ten gehoore zijn ge bracht. Het zijn het „Requiem" van Gabriel Fauré en „Canticum Canticorum" van En rico Bossi. Fauré werd op 13 Mei 1845 geboren te Pamiers lAriègne) en genoot van 1854-1865 zijn muzikale vorming aan de „Ecole de Musique Religteuse" van Niedermeyer, waar o.a. Saint Saëns zijn leermeester was. Als organist wist Fauré zich een steeds hooger positie te veroveren; ten slotte werd hij directeur van het Conservatorium van Parijs en onder de leden der „Acade mie Frangalse" opgenomen. Steeds bleef hij het orgel getrouw In 1920 nam Fauré ontslag; op 4 November 1924 overleed hij te Parijs. Fauré was een der grootste componisten van zijn tijd, een der grootsten tevens van Frankrijk. Hij was een meester van nee melos. Daarbij beweegt hij zich niet op buitensporige wegen. Zijn aangeboren aristocratie weet hem zoowel banaliteiten te doen vermijden, als wel hetgeen door excentriciteit de aandacht trekt. Zijn me lodieën zijn paarlen van ongerepte schoon heid. inhoudrijk en exquis van vorm. Zijn „Requiem" is een zang van wee moed en vertroosting, van treffende gees telijke schoonheid en innigheid. Enrico Bossi werd 25 April 1861 te Salo aan het Gardameer geboren. Ook ril11 leven getuigde van een voortdurende stij ging. Ook hij had aan het orgel zijn har' verpand, al heeft Bossi, evenals Faure. ontzaglijk veel gecomponeerd m velerlei genres. Doch het is wel merkwaardig, da' in de meeste werken van Bossi. zoowel ar> in die van Fauré, het orgel een zeer be langrijk aandeel in de compositie heen- In het laatst van zijn leven was hij direc teur van de St. Caecilia-Academie Rome, welke betrekking hij in 1923 lie varen. Bossi stierf in 1925. Deze brlllante Italiaan is wellicht der spiritueel dan Fauré, doch niet mm der melodieus. Hij is vol fantasie en uim'- mate boeiend, waarvoor wij slechts hoeven te herinneren aan „Giovann» d'Arco", dat hier eènige jaren geleden gehoore werd gebracht. „Canticum Canticorum" het hou- lied moge minder dramatisch zijn. nc is een uiting van schoone pastorale lyr'e,_ waaraan hier en daar dramatische accen ten niet ontbreken. n Het is geen wonder, dat de heer va der Horst, organist van buitengewone teekenis en kunstzinnig koordirigent. om beide hoogstaande composities koos. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2