STADSNIEUWS Zeldzaam natuurverschijnsel boven ons land WOENSDAG 26 JANUARI 1938 No. 23876 Noorderlicht kleurde den hemel HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Abnormaal sterk. Mgr. prof. dr. f. K. F. H. Schrijnen overleden In den ouderdom van 68 jaar. CAHEN's KOLENHANDEL Nieuwe strijd in Abessynië. Ver. „Oud-Leiden" Belastingplannen der regeering DH nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht De prinses rijdt uit. Ontploffing te Villejuif. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties -uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztfüf per 3 maanden f.235 per week .zrrr,..."Sff.0.I8 FTandoVfftè JffKt *"f. 235 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f.OtJD per 3 mnilt; t 1 HBtegasssBeeg—aa EEN z«Vdzaam natuurverschijnsel is gisteravond boven ons land en boven een groot gedeelte van West- en Midden- Europa waargenomen. Het Noorderlicht, dat in Noordelijke lan den geregeld kan worden opgemerkt, doch, dat bij ons een zeldzaam verschijnsel is, vertoonde zich gisteravond in fraaie kleuren en aantrekkelijken vorm, mede door de groote helder heid van de atmosfeer. Het deed op sommige plaatsen denken aan een golvend gordijn van rood fluweel, elders weer was het omzoomd door helderwitte lichtstrepen. Het schijnsel was zoo sterk, dat velen dachten, dat ergens een groote brand woedde. Anderen dachten direct aan de a.s. Blijde Gebeurtenis en meen den, het sterke lichtverschijnsel te moeten toeschrijven aan brandende vreugdevuren! Boven ons land is het Noorderlicht na zeven uur herhaaldelijk gezien tot om streeks halfnegen. Na middernacht is het verschijnsel echter met veel grooter schoonheid her leefd. De geheele hemel van Orion tot aan de Groote Beer stond in rooden gloed, afgewisseld door breede vakken van karakteristiek groen. De lichtban- den en -bundels vereenigden zich in het zenith, dat in rossen gloed stond. Meer dan een kwart van den nachthemel was toen door het glanzende rood en groen bedekt. Op de eene plaats heeft het licht zich kenbaar gemaakt in een rose-roode breede lichtbaan, elders als een violet achtige lichtende vlakte. In Zeeland werd het licht waargenomen in een zachtroode kleur, afgewisseld door don- kerroode strepen. Op Schiermonnikoog, waar het dezelfde kleuren liet zien, weerkaatsten de helroode stralenbundels op fantastische wijze in het water. Van Oost naar West was hier het fraaie licht uitgespreid dat omstreeks acht uur in zijn schoonste vormen en nuances culmineerde. Wat is Noorderlicht. Het Noorderlicht, dat zich zeer flauw bewoog, is reeds vaker boven ons land waargenomen, doch slechts zelden in de fraaie kleuren en den aantrekkelijken vorm van gisteravond. De normale kleur van het Poollicht is witachtig met een zacht groenachtige of violette tint, doch de vormen, waaronder het licht optreedt, zijn zeer talrijk en verander lijk. Bij de grootste Intensiteit van het Noorderlicht, treden groen en rood op, terwijl een violette kleur dikwijls bij de verschijnselen, welke slechts een zwakke intensiteit bezitten, valt waar te nemen. Het spectrum van het Noorderlicht wis selt voortdurend en bestaat uit meest zwakke lichtgevende lijnen. Wij hebben over deze verschijnselen een onderhoud gehad met prof. dx. E. van Everdingen, den hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt, die ons bevestigde, dat we hier met het bekende noorderlicht te doen haddien. in Nederland komt het vaker voor, meestal op een avond per tien jaar, maar heel zelden is het zoo intens als dezen avond. Nu het tot zulk een hoogte kwam, zou het zeker wei tot in het Zuiden van Frankrijk te zien zijn geweest. Het noorderlicht kondigt zich meestal aan door een geweldige magnetische storing, welke er e enige uren aan voor afgaat. Als er 's middags zoo'n storing is geconstateerd, kan men wel zeggen, dat 's avonds noorderlicht is te ver wachten. Toch is de hevigheid daarvan met evenredig met de geconstateerde S v™1"' zoodat het moeilijk is. op dit gebied voorspellingen te doen. Maandag js b.v. een groote storing geconstateerd, maar van het noorderlicht is weinig of gemerkt. De storing van gister middag was maar klein, doch het noor- derucht was van zulk een groote kracht J—Jher te lande maar zelden wordt ge- J?e hoogte ervan bedraagt meer Lfh 100 kilometer en de top kan we! "oc g 3 van 1000 kilometer bereiken verschjjnsel wordt veroorzaakt ^J^atronen, die door de zon worden den en in de aardatmosfeer komen. Zij bereiken alleen de aarde in de twee smalle zones, die de magne tische polen omgeven en hun banen worden door de krachtlijnen van het aardmagnetisme gekromd. In deze smalle zones verandert namelijk de ■geleidbaarheid van de atmosfeer, waar door de intensiteit van de in die lagen steeds circuleerende electrisohe stroo men weer een wijziging ondergaat. Het effect van die wijzigingen wordt over de geheele aarde gevoeld, zoodat men op verschillende plaatsen magnetische storingen zal hebben bemerkt, waar het noorderlicht of poollicht (want het treedt even goed aan de Zuid- als aan de Noordpool op) niet is gezien. De uitzending van electronen door de zon houdt verband met de activiteit van de zon, die in en om de zonnevlek ken geconcentreerd is. We zijn thans juist in de periode van zulk een gewel dige uitbarsting, die om de tien of elf jaar optreedt. Als het op de zon woelig is en men kan zich er nauwelijks een voorstelling van maken, hoe geweldig deze uitbarstingen in werkelijkheid wel zijn ondervinden wij daarvan op deze wijze de gevolgen. Sterke magnetische storingen. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt meldt ons het volgende: Omtrent het bijzonder krachtige en fraaie Noorderlicht van gisteravond kan worden medegedeeld, dat dit gepaard ging met buitengewoon sterke magne tische storingen, zoo sterk, als sedert den magnetischen Pimksterstorm van 1921 (15 Mei), te De Bilt niet zijn op- geteekend. De storing begon gisteren met een plotselingen inzet om 12.05 uur 's mid dags; de grootste afwijkingen kwamen voor tusschen 18 uur 's avonds en 3 uur 's nachts. De afwijkingen van den nor malen stand gingen bij de declinatie tot ongeveer drie graden, de totale ampli tude bedroeg ongeveer drie graden, bij de andere elementen kwamen overeen komstige afwijkingen voor. Sedert Miaandag 17 Januari 11 uur 's avonds zijn verschillende magneti sche storingen opgetreden, die gepaard gingen met storingen in het telegrafisch verkeer en voor een deel in verband staan met een groote groep zonnevlek ken. die door verschillende personen hier te lande met het bloote oog is waargenomen, o.a, in den namiddag van 19 Januari. Deze vlekkengroep bevindt zich thans aan de achterzijde der zon en is niet verantwoordelijk te stellen voor het Noorderlicht en de magnetische storin gen van gisteravond en vannacht. Maandag 24 Januari waren op de zon enkele kleinere vlekken te zien, waarvan één wellicht met het schitterende na tuurverschijnsel in oorzakelijk verband staat. Irt Leidon is het zeldzame verschijn sel om ongeveer 8 en 10 uur zeer goéd te zien geweest. Ook uit de omgeving bereikten ons talrijke berichten, waar uit blijkt, dat het licht overal uitste kend viel waar nemen In bijna geheel Europa was het ver schijnsel zichtbaar. Zoo ontvingen wij berichten uit Engeland. Duitschland, Scandinavië, België, Frankrijk, Oosten rijk, Zwitserland. Italië en Portugal. Zoo helder was het licht in Briancon (Fr.), dat de postambtenaren hun werk zonder kunstlicht konden verrichten. Vanmiddag: even over twaalf uur is t$ Nijmegen mgT. prof. dr. J. K. F. H. Schrijnen vrij plotseling overleden. Prof. Schrijnen was, toen hij 10 Jan. van een reis uit Rome to Nijmegen terugkeerde, licTit ongesteld, zoodat hij het bed moest houden. Hij was lijdende aan bronchitis. De laatste dagen liet de toestand zich beter aanzien, doch van middag trad plotseling een inzinking in. Den professor kon nog het H. Oliesel worden toegediend, waarna hij om streeks kwart over twaalf overleed. Prof. Schrijnen is 3 Mei 1869 te Venlo geboren. In 1894 werd hij priester gewijd en promoveerde hij te Leuven tot doctor in de klassieke letteren. Van 1894 tot 1912 was hij leeraar aan het bisschoppelijk college te Roermond, daarna lector en vervolgens bij zonder hoogleeraar, vanwege de St. Rad- boudstichting. aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Sinds 1921 was hij buitengewoon hoogleeraar in de algemeene taalkunde en bij de oprichting van de r.k. universiteit te Nijmegen was hij de eerste rector-magnifi- cus. Prof. Schrijnen was lid van den onder wijsraad en heeft als zoodanig het acade misch statuut mede ontworpen en tot stand gebracht, met name de klassieke afdeelln- gen. Op internationaal wetenschappelijk ge bied zoowel als op dat van de taalweten schappen bezat prof. dr. Schrijnen een bij- zonderen naam. NIEUWE RIJN 40 TEL. 2697 5161 (Iogez. Med.) Italianen zouden groote verbazen hebben geleden. De Abessijnsche legatie te Londen heeft vandaag een verklaring gepubli ceerd, waarin wordt beweerd, dat in de laatste twee maanden bijna 6000 Ita lianen en Askaris zijn gedood en dat de Abessijnen ongeveer even groote ver liezen hebben geleden. Aan de verklaring wordt toegevoegd, dat nog steeds in Noord- en Noordwest-Abessl- nië, waar de Italianen probeeren hun ver loren posities te heroveren, wordt gestreden. Zij hadden bij hun pogingen slechts tijde lijk succes. De verklaring vervolgt, dat de desertie van drie bataljons Erytheesche troepen, die de anti-ItaJiaansche strijdkrachten in Noord-Abessynië hebben versterkt, de ver warring van de officieren van den Itali- aanschen generalen staf heeft vergroot. Een groep Italiaansche deserteurs, die het kader vormden der Erytheesche troe pen, verklaren, aldus de Abessijnsche mededeeling, dat er algemeene ontevreden heid heerscht bij de Italianen, die gedwon gen worden in Abessynië te blijven. De laatste betooging van ontevredenheid is met groote wreedheid onderdrukt. (Wij geven dit onder alle voorbehoud. Red. L. D.). Dr. F. H. ter Kuile spreekt over: „Oude burgerlijke bouwkunst te Leiden". Op uitnoodiging van de Vereeniging „Oud-Leiden" sprak in het Oostersch Insti tuut aan het Rapenburg gisteravond dr. F. H, ter Kuile, hoofdcommies bij het Rijks bureau voor de Monumentenzorg te 's-Gravenhage over „Oude burgerlijke bouwkunde te Leiden*'. Voor deze voor dracht bestond zeer groote belangstelling. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter prof. rar. H. A. Idema zijn vreugde er over uit, dat de gemeenteraad van Leiden een Monumentenverordening heeft vast gesteld. Dr. ter Kuile ving zijn betoog aan met erop te wijzen dat als men betoog laat gaan over de oude gebouwen van Leiden, men daarbij getroffen wordt door het wel haast geheel ontbreken van middeleeuw- sche bouwwerken. Ais eenig overblijfsel van dit soort bouwwerken kan de oude kruit- In de verschenen Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, inzake de begrooting van Finan ciën, heeft minister De Wilde medegedeeld, dat de regeering den tijd voor een algeheele herziening van ons belastingstelsel nog niet gekomen acht. De, minister is echter bereid na te gaan of op enkele concrete cnderdeelen wijziging gewenscht is, om een „anti-sociale'* werking te voorkomen. De heffingen op zout, suiker, vleesch e.d. kunnen voorloopig niet worden afgeschaft. Een beslissing betreffende het vraagstuk van verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bier p zal spoedig worden genomen. Evenals enkele jaren geleden ver- I werpt de regeering ook thans het denkbeeld van een radiobelasting. Slechts in zéér dringende omstan- 1 digheden zal tot een hernieuwde heffing op koffie worden overse ll gaan; deze omstandigheden zijn Ij op het oogenblik niet aanwezig. (Voor bijzonderheden verwijzen g wij naar het 3de Blad). 1 StiHIIHIHHilllllHttiiHHHiHIHHIIliHifmttHilHillllHlitHiHiiHtiitlHimjtló toren Oostenrijk op de Jan van Houtkade genoemd worden. Spr. vertoonde hierna een afbeelding van het Leidsche Stadhuis zooals in het kerkboek van Van Dulden- horst voor de groote verbouwing voorkwam als typeerend bouwwerk uit de Middel eeuwen. Ook valt op te merken, dat Leiden, en dit in tegenstelling met steden als Delft en Dordrecht, geen specifieke eigen bouw trant heeft gekend. Verschillende omstan digheden hebben hiertoe geleid, in het bij zonder het feit, dat men te Leiden op dit gebied nimmer voldoende zelfvertrouwen heeft gehad en men vrijwel altijd bouw meesters van elders heeft laten komen. Dat er zoo weinig bouwwerken uit de middeleeuwen zijn overgebleven, is ook te wijten aan den grooten opbloei der stad in de 16de en vooral in de 17de eeuw, waar bij vrijwel al het oude werd afgebroken en plaats maakte voor de groote imposante gebouwen, welke tot heden bewaard geble ven zijn. Wel is het daarbij vaak voorge komen, dat men de gevels der oude gebou wen heeft afgebroken en nieuwe gevels heeft geplaatst, waarbij soms verschillende oanden tot één werden vereenigd. Vooraleer Lieven de Key z'n twee on- werpen in 1594 voor het stadhuis indiende, waarvan er een tot uitvoering is gebracht, was er ock nog een ontwerp uit 1593. dat vermoedelijk van een Leidsch architect afkomstig was, maar eenige zekerheid ten deze bestond er niet. Het is overigens wel eigenaardig, dat het geheele bouwwerk van het stadhuis geen typische kenmerken ver toonde van de bouwkunst van Lieven de Key. De bouwtrant van het stadhuis is een zuiver specimen van den z.g. Weser- stijl. welke van Antwerpen, mede door publicaties van graveurs en boekhandela ren. via Vlaanderen, Holland naar Duitsch land was overgebracht. Lieven de Key maakte ook drie ontwerpen voor het Rijn landshuis, maar om onbekende redenen werd geen zijner projecten gekozen; wie de bouwmeester van dit fraaie bouwwerk is, Is tot heden niet bekend. In het begin der 17de eeuw had Leiden wél een eigen bouw meester en zoo is de Latijnsche school aan de Lockhorststraat aan den Leidenaar Daniël van der Meulen te danken. Tal van bouwwerken zijn afkomstig van den stads metselaar Van Bilderbeek, die van 13C8 tot 1639 in functie was. Vermoedelijk zijn het poortje naar de Penshal (op de Bree- straat) uit 1607. het Weeshuis aan de Hooglandsche Kerkgracht. de Stadstim- merwerf (1612) o. m. aan Van Bilderbeek te danken. Bij vele gevels heeft men in latere jaren den natuursteen van verf ontdaan: deze is daardoor vaak spoedig daarna door inwer king van licht en lucht vernietigd. Spr. drong er op aan. dat bij eventuleele restauratie deze natuursteenen weer op nieuw door verf van de buitenlucht zullen worden afgesloten. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht besprak spr. de verschillende bouw werken aan Arent van 's Gravensande te danken, die in 1639 in dienst trad. maai" in 1655 wegens persoonlijke redenen ontsla gen werd. In het bijzonder valt van hem het fraaie gebouw van de Lakenhal te roemen: de restauratie van den voorgevel van dat gebouw, eenige jaren geleden uit gevoerd, kon niet in alle opzichten spre- BINNENLAND. t Geen algeheele herziening van ons belas tingstelsel. (3e Blad). De automatiseering der telefoon zal in 1944 of 1945 gereed zijn; experimen- teele televisie-uitzendingen worden voorbereid. (3e Blad), BUITENLAND. De zitting van den Volkenbondsraad, (Buitenland, le Blad). Barcelona weer tweemaal uit de lucht ge bombardeerd. (Buitenland, le Blad). De Engelsche Labour wil dat te Genève maatregelen tegen Japan worden ge nomen. (le Blad). Ernstige ontploffing in Frankrijk. 10 doo- den. (Laatste Berichten, le Blad). Lijden de Italianen zware verliezen in Abessynië? (Laatste Berichten, le Bl.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Matige Westelijke wind, die tij delijk wellicht tot krachtig toe zal nemen. Regen- of hagelbuien zullen worden afgewisseld door opklaringen. De temperatuur zal vermoedelijk weinig veranderen. Prinses Juliana is hedenmiddag om streeks half drie voor een autorit door Baarn en omgeving uitgereden. Prins Bernhard is tegen 12 uur ver trokken voor zijn dagelijksch auto tochtje. Tien dooden. Even voor tienen hebben zich twee hevige ontploffingen voorgedaan in het gemeen telijke laboratorium te Villejuif. in Frank rijk. waar de directeur. Kling, de hand granaten en bommen, die bij de huiszoe kingen in verband met de Csar-affaire in beslag waren genomen, onderzocht Al degenen, die bezig waren met de be handeling van de granaten, die moesten worden overgebracht naar het artillerie park te Versailles, zijn om het leven geko men. Het waren 10 personen. Later wordt nog echter gemeld: De ontploffing werd verscheidene kilo meters in den omtrek gehoord. De ruiten der omliggende huizen werden vernield. In het lokaal bevonden zich twee fotografen van den justitieelen dienst, een militair scheikundige, een scheikundige van het laboratorium en een tiental soldaten, die men als omgekomen moet beschouwen. kers bewondering wegdragen. In dezen tijd heerschte er een ware voorliefde voor den grooten pilastarbouw; aan tal van huizen vindt men nog heden pilasters en zuilen uit dien tijd afkomstig. Hierna vertoonde spr. de gebouwen, welke afkomstig zijn van Pieter Post aan wien wij o. m. het fraaie imposante Waag gebouw te danken hebben. Van 16662 1675 had men in Willem van der Helm meer een Leidschen bouwmeester; van hem waren de vele stadspoorten afkomstig, waarbij spr. er de aandacht op vestigde dat de bouwtrant van de Zijlpoort en van de Morschpoort. hoewel van een bouw meester afkomstig, hemelsbreed verschilt. Tenslotte besprak spr. vele bekende Leidsche gebouwen w. o. café de Turk en vele gebouwen aan het Rapenburg, waar van de namen der bouwmeesters onbe kend zijn. Op het gemeente-archief is een schat van gegevens betreffende de Leidsc ie bouwwerken aanwezig, doch dit vele mate riaal is tot heden nog niet voldoende ver werkt. De interessante voordracht werd met tal van lantaarnplaatjes verduidelijkt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1