BINNENLAND Nadert de oorlog tusschen Rusland en Japan? De toepassing der Zondagswet LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 Januari 1938 Derde Blad No. 23875 vKom nou- Instantine fSsie Jaargang Begrooting van Binnenlandsche Zaken De Prinses wandelt en maakt een autorit. Prinses Juliana heeft gistermiddag om streeks 3 uur een wandeling gemaakt in den Paleistuin te Soestdijk. Zij verliet, vergezeld door H. M. de Koningin, het Pa leis aan de achterzijde. Later reed een hof- auto het park in om de beide vorstelijke personen naar het Paleis terug te bren gen. Voor Zij terugkeerden werd echter nog een korte rit in de omgeving van Soest gemaakt. Werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 3 t/m 8 Januari bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 546.500 personen (waarvan 73.800 landar beiders) Voor de 472.700 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 32.5 (in de vorige verslagweek, 20 t/m 25 December 1937, was dit percentage 29.9). Voor de 546.500 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 35.3 (in de vorige ver slagweek was het 32.2). In de eerste verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren a. v. (tus- sc'nen haakjes zijn vermeld de percentages indien de landarbeiders buiten beschou wing worden gelaten): 1935 35.7 (34.7) 1936 38.0 (36.61 1937 35.7 (32.9) 1938 35.3 (32.5) Uit de bij den rijksdienst bekende voor- loopige cijfers kan worden opgemaakt, dat in 1937 de werkloozenkassen bij een gemid deld aantal leden van 539.000 in het totaal aan bijdragen van de leden ontvingen 7.600.000 gld. Ten laste van het rijk en de gemeenten ontvingen de kassen in het totaal aan subsidie 11.7000.000 gld. Aan haar werklooze leden keerden de lassen in totaal uit 14.000.000 gld. De som der reserves der werkloozenkas sen die op het einde van 1936 6.700.000 bedroeg, steeg tot 12.000.000 gld op het einde van 1937. Bij de organen dér openbare arbeidsbe middeling stonden op 8 Januari in het totaal 466.598 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 442.525 mannen. Van de werk zoekenden waren er 448.277 werkloos, on der wie 429.965 mannen. Aan het cultureel werk voor wêrkloozen namen blijkens mededeeling van den di recteur-generaal van werkverschaffing en steunverleening einde September en Octo ber 1937 deel: Sept. Oct. a. cursussen 13.010 21.281 b. werkobjecten (gemid.l 1.369 1.467 c. centrale werkplaatsen 2.089 2.521 d. kampen v. jeugd, werkl. 1.717 Februari tot burgemeester der gemeente Geleen, F. A. L. M. Damen. Bij K. B. van 21 Januari J.l. is aan H. L. M. Rubert, op zijn verzoek, met ingang van 6 Februari eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Rijsbergen met dankbetuiging voor de langdurige dien sten, door hem als zoodanig bewezen. Degewone audiëntie van den minis ter van justitie zal Vrijdag 28 Januari a.s. niet plaats hebben. De beide groote sluisdeuren, bestemd voor de sluis te Wijk bij Duurstede, zijn gisteren in den loop van den dag in Vrees wijk aangekomen. De tocht van Utrecht door den nieuwen zijtak van het kanaal naar de nieuwe sluizen heeft geen moeilijk heden opgeleverd. UIT NED. OOST-INDIË Bandjir eischt slachtoffers. Een man, twee vrouwen en een kind in Zuid-Malang verdronken. MALANG, 24 Jan. (Aneta). Zaterdag nacht. veegde een bandjir van de desa Toembakredjo in Zuid-Malang eenige hui zen weg en iniundeerde een belangrijke oppervlakte mais-aanplant. Een man. twee mouwen en een kind zijn verdronken. De salarisvoorstellen. De regeering kan geen aanleiding vinden tot verhooging van het voorgestelde salarispeil. BATAVIA. 24 Januari. (Aneta). In de memorie van antwoord inzake de salaris- voorstellen spreekt de regeering uitdrukke lijk de bewering tegen, als zou zij een saJarispolitiek volgen, welke te nauw ver band legt met de landsinkomsten. Voor de vaststelling van loonminima wordt de noodzaak niet aanwezig geacht. De vooruit gang voor de vier groepen ambtenaren welke in dienst ziin. n.l. lagere, lagere- middelbare. zuiver-middelbare en hoogere, bedraagt op het nominaal-salaris 10.39. 5.02 6 4 en 5.97 procent. De regeering weer spreekt ook dat zil de beteekenis van mid delbare krachten zou miskennen en zegt dat het accent dat thans gelegd is op de practische geschiktheid en de karakter eigenschappen. zonder meer gegrond is op de ervaring tijdens de jongste crisis. De mogelijkheid van een herziening van pensioenen is in overweging, doch han gende de uitvoering en nauwkeurige bere keningen van de financieele consequenties daarvan kan de regeering nog geenerlei positieve mededeeling doen. De regeering bestrijdt de meeninjg. dat een direct resultaat voor de in dienst zijnde ambtenaren, hoofdzaak moet zijn, wiil dit zou leiden tot regelingen op het verleden gebaseerd, waarbij de toekomst- belangen zouden veronachtzaamd worden. In verband met den technisohen opzet wordt opgemerkt, dat van opvoering van het aantal keuze-betrekkingen niet kan worden gesproken. Barrières acht de regeering ais onderdeel van het selectie-systeem noodzakelijk. De' waardeerine der betrekkingen had plaats na Intensieve behandeling, waarbij het advies werd ingewonnen van de commissie voor georganiseerd overleg van den raad van departementshoofden en van den Raad van Ned. Indië. Dat ook de sociale consequenties van het vraagstuk de noodige aandacht hadden. Wijkt uit de overgangsbepaling. De regeering verdedigt zeer uitvoe rig het voorgestelde salarispeil en kan geen aanleiding vinden tot verhooging daarvan, noch integraal, noch gediffe rentieerd. Voor de van-kracht-wording tot 1 October 1937 bestaat evenmin aanleiding, mede in verband met de daaraan verbonden kosten, welke drie miliioen gulden zouden bedragen. Er zal gestreefd worden naar zeer spoedige herziening van de loonschalen van maandlooners en vaste werklieden. Een eindbezoldiging van f. 900 voor ma joors acht de regeering redelijk en juist. Het salaris van luitenant-kolonels is nader in studie genomen, mede in verband met de opmerkingen, gemaakt in het afdiee- lingsversiag. De regelingen voor niet-Europeesche en mindere militairen ondergingen reeds ver beteringen. KOLONISATIE VAN INLANDERS. BATAVIA. 25 Januari. (Aneta/A.N.P.) Tusschen 15 Februari en eind Maart zul len 17.000 zielen, vereenigd in 5000 gezin nen, van Java naar de Lampongs vertrek ken. ten einde daar kolonisatie-arbeid te verrichten. Inmiddels wordt de propaganda voor de kolonisatie voortgezet. Om wat migraine, zoo'n beetje schele hoofdpijn de afspraak niet nakomen? v' 1 of twee tabletten Instantine en de pijn is verdwenen .Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! 5088 (Ingez. Med.) 1.873 Actie der metaalbewerkers. De Nederlandsche metaalbewerkersbon den te Rotterdam en Amsterdam hebben in druk bezochte bijeenkomsten den eisch gesteld van 10 pCt. loonsverhooging. een week vacantie 'en betaling van ploegdien- sten. De hoofdbesturen zijn per resolutie gemachtigd deze elschen als ultimatum te stellen. ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. De regeeringspersdienst deelt mede: De wet van den 22sten April 1937 tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemde lingen opent, gelijk bekend, de mogelijkheid om te bepalen, dat vreemdelingen nader aan te wijzen beroepen en bedrijven niet zelfstandig mogen uitoefenen, zonder dat zij daartoe schriftelijk vergunning hebben gekregen. Na onderzoek der verhoudingen in het terrazzobedrijf is gebleken, dat er aanlei ding bestaat dit bedrijf onder de werking der wet van 22 April 1937 te brengen. De minister van economische zaken be sloot derhalve de totstandkoming van een Kon. Besluit te bevorderen, waarbij voor de zelfstandige uitoefening door vreemde lingen van het terrazzobedrijf een vergun ning verplicht wordt gesteld. Onder ter razzobedrijf wordt verstaan het bedrijf, be. staande in het vervaardigen van kunst- graniet. terrazzo, kunstzandsteen en ander soortgelijke, door menging van steenslag 'grof en gemalen) al dan niet uitsluitend met cement, verkregen producten. Het Kon. Besluit zal dezer dagen in de Staatscourant worden openbaar gemaakt. Voor verdere bijzonderheden kan naar dit besluit en de in aansluiting daaraan ver schijnende mededeelingen worden verwe zen. Benoeming van S.D.A.P.'ers tot burgemeester. ZUTFEN EN NIET ZUTPHEN. De minister van onderwijs heeft een cir culaire verspreid over de juiste schrijf wijze van aardrijkskundige namen. Voor deze stad zal nu Zutfen geschreven moe ten worden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit van 21 Januari is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment 's-Gravenhage, ter standplaats Den Haag. J. c. H. Zondag, candidaat-notaris te Den Haag (vacature-H. M. J. Janssen). Bij K. B. van 21 Januari zijn opnieuw benoemd: met ingang van 1 Februari tot burge meester der gemeenten Ammerstol en Bergambacht, J. Kooiman; met ingang van 8 Februari tot burgemeester der gemeente Oud-Beijerland, A. C. de Vries Broekman; met ingang van 5 Februari tot burgemees ter der gemeente Vlaardingen-Ambacht, J. Luyerink, secretaris dier gemeente; met ingang van 25 Februari, tot burgemeester «er gemeente Oosterande A. C. van der "eve; met ingang van 11 Februari tot Wiin?,!?leester der gemeenten Montfoort en meenio Kemme, secretaris der ge meente Willeskop; met ingang van 16 Ontleend is aan de memorie van ant woord aan de Eerste Kaïner op het vooï- loopig verslag over de begrooting van btn- nentandSehe zaken 1938. Zondagswet. Een blik rondom ons in het land ontmoet wat dë handhaving van de Zondagswet betreft, een bonte verscheidenheid van toeoassirag. Met het opruimen dezer wet alleen is men er niet. Naast het inzicht, dat door bevordering van de Zondagsrust omstandigheden kun nen worden geschapen, waardoor de hei liging van den Zondag zal worden bevor derd is e<r een uitermate levendig en wijd vertakt verlangen naar verzekering van Zondagsrust ais algemeen sociale maatregel. Wat staat nu den wetgever te doen? Heeft hij reeds thans voldoende aanwijzin gen. om een phase van ontwikkeling der ideeën op dit gebied te besluiten met. een poging tot registratie daarvan? De geschiedenis zal hem niet hoopvol stemmen en het tegenwoordige biedt hem een aanblik, die verre van eenvoudig is. of ook maar geschikt om een eenigszins synthetisch element te ontdekken. Maar tevens ziet hii niet voor zich, wat velen meenen te mogen verkondigen, een doode stof. een verstarring, integendeel, er valt actie en reactie waar te nemen, beweging, groei en het gaat er nu maar om deze niet alleen nauwkeurig gade te slaan om, al lengs datgene te zien worden, wat te eenigertijd een deugdelijke basis kan vor men voor een regeling, die op haar gebied vrede brengt, maar ook. tijdens dezen groei uitwassen, die hier of daar ontstaan, af te snijden, eenige leiding te geven en het be sef bij te brengen, dat de overheid niet berusten kan in een ontwikkeling, die zich niet verdraagt eenerzijds met hetgeen sociale eiseh is. anderzijds met hetgeen als diepste overtuiging in de harten van ons volk leeft. Den leden, in het voorloopig verslag aan het woord, zal het duidelijk zijn, dat de regeering geen strikte en uni forme toepassing van de wet zou willen bevorderen in den zin, zooals zij dat vreesden. Ook aan de wenschen van fanatieke volksgroepen zal de regeering het oor niet Icencn, reeds hierom niet, omdat het bewust extréme in een tecre materie als deze, niet op zijn plaats is en nimmer een oplossing kan brengen. Pensioenwet. De aanbieding van het toegezegde -wets ontwerp tot wijziging der pensioenwet voor zooveel betreft de weduwen- en weezen- pensdoenen van ambtenaren, wier trakte ment hooger is dan f. 3000 zal zooveel mo gelijk worden bespoedigd. Publieke eerbaarheid. Voorshands kan naast de algemeene strafwet op dit punt, het best de plaatse lijke overheid in hare voorschriften vast leggen de grens van wat als oir baar voor het openbare leven kan gelden. Dat de centi-ale overheid zich daarbij onthoudt op het gebied van wetgeving wil niet zeggen, dat zij daarbij geheel stil zit. Integendeel, de minister zijn ambts voorganger heeft datook gedaan onder houdt een voortdurende aanraking met zijin ambtgenoot van justitie te dezer zake en geeft de plaatselijke besturen, waar' dat noodig blijkt, aansporingen en wenken, om verordeningen uit te vaardigen, of daad werkelijk op te treden, indien de toestan den ter plaatse zich in ongewenschte rich ting dreigen te ontwikkelen. Verhouding rijk en gemeenten. De minister heeft de positie van finan cieele afhankelijkheid bezien geheöl los van de beoordeeling ivan het gemeentelijk be leid en ook los van gedachten aan meer of mindere schuld aan die zijde. In de memorie wordt als bijlage een lijst overhandigd van de gemeenten, die over het ja-ar 1937 in aanmerking komen voor steun uit 's rijks kas. Indien ook de bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsi diefonds ten volle a fonds perdu zouden worden beschikbaar gesteld, zou daarmede nog een bedrag van f. 8.550.000 zijn gemoeid, dat. bij handha ving van een sluitende fondsbegrooting uit de rijksmiddelen zou moeten worden geput, die dit echter niet toelaten. Op de korte vraag, hoe de regeering voornemens is, de gemeentelijke auto nomie te herstellen, worde dit korte antwoord gegeven: Niemand kan de autonomie der gemeenten hersteilen, die kan alleen zichzelf herstellen. De regeering heeft van den aanvang 'er voor gezorgd, dat de mogelijkheden tot dat herstel ook in crisistijd open bleven. Benoeming burgemeesters. De leden, die opmerkten, dat de Sociaal Democratische Arbeiders Partij nog steeds in een uitzonderingspositie verkeert ten aanzien va(n de burgemeestersbenoemingen en er daarbij op wijzen, dat. bij een aantal van 110 gemeenten, waar de grootste fractie in den raad door de S.D.A.P. leden wordt gevormd, slechts 3 leden dier partij het burgemeestersambt bekleeden, wijst de minister op het volgende: De minister aarzelt niet te erkennen, dat de S.DA.P. te dezen in een uitzonderings positie verkeert en wel in deze uitzonde ringspositie. dat de evolutie, welke die partij in den laatsben tijd heeft doorge maakt en die van beteekenis schijnt bij de beoordeeling van de geschiktheid harer leden voor het burgemeestersambt nog zoo jong is, dat het niet aangaat, reeds thans te eisohen, dat een zekere gelijk schakeling ten opzichte van andere politieke groepen zou moeten worden in acht ge nomen. Maar tevens moet hij met kracht ontkennen, dat de vraag, van welke politieke richting een burgemeester in een bepaalde gemeente moet zijn, steeds feilloos kan worden beantwoord door de uitkomst van een rekensom, waarvan de gegevens zijn de fractie- eüfers in den raad. Gaarne erkent de minister het groote belang van deskundigheid van burgemees ters. ook in kleine -gemeenten. Zijn streven is er ook op gericht, in zijne benoemings voordrachten dezen eisch tot zijn recht te laten komen. Onze Russische correspondent zegt als zijn stellige overtuiging: „De wapens zullen spoedig spreken, nu de Russi sche diplomaten uit het buitenland teruggeroepen worden of zijn. Na een 8 uur durenden krijgsraad in het Kremlin, zou besloten zijn tot een proefmobilisatie van het leger in bet Verre Oosten!" Reeds verschillende dagen vóór de ope ning van het Russische parlement op 12 Januari, leverden de straten van Moskou een exotischen aanblik op, omdat de afge vaardigden uit de verschillende streken van het groote Russische rijk zich daar toen al vertoonden. Velen hunner waren verplicht geweest de reis naar Moskou per honden slede of per kameel aan te vangen, voor zij een plaats bereikten, waar een spoorweg station was. Daar pas konden zij dan de reis. in een speciaal beschikbaar gestelden slaapwagen, op een meer comfortabele wijze voortzetten. De grootste afstand werd afge legd door den volksvertegenwoordiger uit Tschuchotsk (Oost-Siberië). die reeds op 13 December van het vorige jaar, onmiddel lijk na de verkiezingen op reis ging, daar hij pas in Irkoetsk den trein kon pakken. De meeste afgevaardigden verschenen in hun nationale kleederdracht en hoewel men in Moskou altijd vreemd uitgedoste menschen ziet. alle verwachtingen werden ditmaal verre overtroffen: men kreeg een zuiver uiterlijk beeld van de 180 volkeren, welke tot het Rusische rijk behooren. Volgens de geruchten zouden niet minder dan 40.000 politie-agenten dienst doen om relletjes, die men, naar aanleiding van de opening van het parlement verwachtte, in de kiem te smoren. Deze veiligheidsmaat regel was echter overbodig. Alles verliep stipt volgens het vastgestelde programma en.... rustig. Op 12 Januari, om 4 uur na middag, verzamelden alle afgevaardigden zich in de groote troonzaal van het Kremlin, die geheel vernieuwd en ingericht is voor de parlementszittingen. Op de regeeringsban- ken zaten Stalin, Woroshilow, Kaganowitsch Dimitrow en anderen. Tot voorzitter van den Hoogsten Raad werd het lid van he t Communistische Politieke Bureau, Andrejew en tot vice-voorzltters werden de partij loozen professor Lysenko en Segis Pajew gekozen. Vervolgens koos men een commissie, belast met het onderzoek van de volmachten. Na een pauze had. op dezelfde zakelijke wijze, de eerste zitting van den Nationali teitenraad plaats, 's Avonds werd in de opera Glinka's onsterfelijk werk „Het leven voor den Czaar", dat genoemd is naar den boer „Iwan Susanin", die zichzelf opofferde om het staatshoofd te redden opgevoerd. Voor de afgevaardigden, die niet muzikaal waren, had men carnavalsfeesten op het ijs georganiseerd. De grootste sensatie beleefde men echter op Zaterdag 15 Januari. De voor zitter van den Raad van Volkscommis sarissen, Molotow, hield in het parle ment een rede over den dreigenden oorlog met Japan. „Nog nimmer is de toestand zoo onheilspellend geweest als nu", aldus sprak hij. „Japan's opmarsch in het Verre Oosten heeft tot gevolg, dat Rusland, op het eerste alarm, ge reed moet zijn. Daarom stel ik het par lement voor. dat het. door een wijziging van de grondwet, de regeering het reeht verleent, bij dringend gevaar direct te mobiliseeren, zonder eerst het parle ment bijeen te roepen. Verder wordt van U gevraagd de regeering de volmacht te verleenen, het budget voor het roode leger te verdubbelen, zonder daarvoor eerst toestemming aan het parlement te vragen. Omdat de uitbreiding van de luchtmacht en de marine neerkomt op verdubbeling van het budget, is het noodzakelijk, dat deze volmacht zonder uitstel verleend wordt". Onder storm- achtigen bijval werden Molotow's voor stellen aangenomen.... Op dezen dag wend tevens, na de gewich tige zitting van het parlement, een krijgs raad, onder voorzitterschap van Stalin, in het Kremlin gehouden, waaraan alle maar schalken, die bevelhebber zijn, deelnamen. Maarschalk Blücher, opperbevelhebber van het leger in het Verre Oosten wijdde uitvoe rig uit over de huidige situatie aldaar. Men luisterde met groote aandacht naar hem. Er zou zelfs besloten zijn een proefmobilisatie in het Verre Oosten te organiseeren. Voorts zullen Stalin en Woroshilow zich binnenkort naar het Verre Oosten begeven. De krijgs raad duurde volle acht uur. Den Zondag daarna stapte maarschalk Blücher al weer in een vliegtuig, om langs den kortsten weg het tooneel van de zich waarschijnlijk spoe dig afspelende oorlogsgebeurtenissen te bereiken. Het directe gevolg van den krijgsraad is geweest het zenden van twee pantserkrui sers, 6 torpedobooten en 18 onderzeebooten van de Zwarte Zee naar Wladiwostok. Voorts zijn HO tanks naar deze plaats ge dirigeerd, terwijl de luchtvloot er met 600 vliegtuigen uitgebreid is. In den Krijgsraad werd ook een vloot- bouwprogramma aangenomen, dat 3 vlieg tuigmoederschepen, 7 pantserkruisers en een groot aantal mijnvegers en duikbooten omvat en dat in den kortst mogelijken tijd uitgevoerd zal worden. Een gedeelte van de nieuwe schepen zal in Rusland zelf, 'een ge deelte in Engeland en een gedeelte in Amerika op stapel gezet worden. Het nieuwste wapen in den aanstaan den oorlog ter zee zal echter een kleine, 1215 ton groote torpedoboot, met een snelheid van 60 knoopen, zijn. Opdat zij den vijand onbemerkt kunnen nade ren, heeft men de motoren van geluid dempers voorzien. Deze torpedoboot vaart den vijand met halve snelheid tegemoet en pas op het allerlaatste oogenblik wordt „Volle kracht vooruit" gecommandeerd. Als de b*ot dan pijl snel het water doorklieft, worden tege lijkertijd de torpedo's afgeschoten. De equipage bestaat uit 5 tot 8. speciaal opgeleide mannen. Voor de opleiding van officieren en matrozen van deze snelvaren de torpedobooten is aan de marineschool te Leningrad een aparte afdeeling opge richt en zeer binnenkort zal in Wladiwo- stock een speciale opleidingsschool geopend worden. De torpedo's, door deze booten ge lanceerd, zijn met 380 k.g. explosieve stof fen geladen, ontwikkelen een snelheid van 50 knoopen en de trefkans is zeker over een afstand van maximaal 18 k.m. Wegens de geringe tonnage en de enorm groote beweeglijkheid, zijn deze toipedobooten zeer moeilijk onder schot te krijgen. De krijgs raad heeft dan ook besloten 400 van deze torpedobooten te bestellen. Het ingrijpen van Rusland in den oorlog in het Verre Oosten zou voorbereid zijn in overleg met China. Op 10 December 1937 is een militair verdrag tusschen Rusland en China gesloten. Begin Januari van dit jaar kwamen 3 vliegtuigen te Moskou aan. waar uit een Chineesche commissie steeg, welke een order, tot een bedrag van twee miliioen pond sterling, aan wapens in Rusland plaatste. Deze bestelling omvatte gevechts vliegtuigen en bommenwerpers, zware artil lerie, geweren en 100.000 moderne gasmas kers. Reeds lang was er sprake van dat Rusland, in het voorjaar van 1938, tus- schenbeide zou komen in den Chineesch -Japanschen oorlog. Dit tijdstip nadert nu met rassche schreden en op het moment, dat- Japan op een spoedig einde hoopt, kan het zich tegenover een nieuwen vijand geplaatst zien, waardoor het gedwongen wordt, ai zijn strijd krachten te hergroepeeren. Dan zou de oorlog in een nieuw stadium treden. De maatregelen tegen de Russische diplo maten in het buitenland moeten blijkbaar in samenhang met deze oorlogsvoorberei dingen gezien worden. Stalin wilde de. door vele regeeringen ge maakte, fout vermijden, dat een diploma tieke post op de een of andere wijze de operaties van leger en vloot zou verstoren. Dat 14 gezanten en 8 Russische militaire attaché's in de beruchte Lubjanka-gevan- genis te Moskou zuchten, moet beschouwd worden als een voorzorgsmaatregel, om zelfstandige stappen van diplomatieke ver tegenwoordigers, die zich op hun buiten- landsche posten zeer op hun gemak voel den. te verhinderen. Zulk een. in verband met den aanstaanden oorlog, noodzakelijke voorzorgsmaatregel is ook het afschaffen van de buitenlandsche consulaten. De lei ders van de consulaten-generaal en consu laten van Groot-Brittannië, Zweden, Noor wegen, Denemarken. Letland en Estland in Leningrad, hebben een wenk gekregen bin nen twee maanden hun bureaux te sluiten en met het personeel af te reizen. Afghanis tan moet alle drie en Iran alle 8 consulaten in Rusland opheffen. Daartegenover belooft Rusland 10 van de 11 consulaten in Iran te sluiten. Van de 5 Turksche consulaten mag er slechts één in Rusland geopend blijven. Rusland zal zich dan ook vergenoegen met één consulaat in Istanboei. Tsjecho-Slowa- kije zal zijn. pas l1/; jaar geleden in Kijew geopend, consulaat, het eenige dat dit land in Rusland had. eveneens zien verdwijnen. Van de rond 1000 ambtenaren van het volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken zijn er in Moskou nauwelijks 200 overgebleven. De diplomatie heeft haar plicht vervuld, nu ben ik ervan overtuigd, dat spoedig de wapens een vurige taal zul len spreken Prof. K. TIANDER. (Nadruk verboden). Overtuigt u zich zelf maar. Ik heb hokus pokus niets aan te geven,

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9