LEIDKH DAGBLAD Eersfe Blad Dinsdag 25 Januari 1938 De spanningen tusschen de wereld machten rond den Stillen Oceaan Buitenland SPORT RECHTZAKEN BEURSO VERZICHT DE POSTVLUCHTEN. De ..Pelikaan" is hedenochtend van het vliegveld Tjililitan vertrokken met mede- ii'emiiig van 302 kilogram post. 4 kilogram pakketpost en 18 kilogram goederen. Ne gen passagiers zijn geboekt voor tusschen- trajecten. UIT NED. OOST-INDIË JAPANSCH VAARTUIG NAAR PRIOR GEBRACHT. BATAVIA, 25 Jan. i Aneta/A. N. P.). Hét Japansche vaartuig „Koshin Maru" is tfoor den gouvemementsstoomer „Valk" lih'bij de Zutphera-eila/mden (nabij Suma- t'fa. Laaraporagsche districten) 'binnen terri toriale wateren aangetroffen. Het schip Bleek geen scheepspapieren te hebben en bovendien nog ernstig lek te zijn. De „Valk" heeft het schip naar Priok opge bracht. Naar men verneemt, bestond de lading uit oud ijzer, dat, volgens opgave der be manning, afkomstig was van. de Cocos- eiiandeiï. AANSLAG OP PRESIDENT VAN ECUADOR? De autoriteiten hebben een onderzoek geopend naar een vermeenden aanslag op het levfen van den president der republiek Ecuador, Alberto Enriquez, nadat een trein \Vas verongelukt, welke voorafging aan dien tfaarmede de president van Guayaquil naar de hoofdstad Quito terugkeerde. AIR FRANCE NAAR ZUID-AMERIKA. De Fransche Luchtvaartmaatschappij Air Fiance meldt, dat zij binnenkort den dienst over het Zuidelijk gedeelte van den Atlan tisch en Oceaan voor het vervoer van pas sagiers open zal stellen en wel over de ge- heele route, dus vara Parijs naar Santiago. De luohtverbinding, waaraan de vlieger Jéan 'Mermbz zijn naam heeft verbonden, if-ordt reeds jaren door de Air France on derhouden als luchtpostdienst tusschera frankrijk, West-Afrika, Brazilië, Uruguay, Argentinië en Chili. MILITAIRE SAMENWERKING TUSSCHEN DE NOORSCHE LANDEN? De Zweedsche sociaal-democraat Frede- rik Strom heeft een rede gehouden, waarin hij een verklaring van minister Sandler ult- lègde als een verklaring ten gunste van een militair bondgenootschap der Noorsche sta ten. Hij acht een dergelijk bondgenootschap beslist noodzakelijk. De rede van Strom heeft nog al wat beweging in de partij ver oorzaakt, daar de Zweedsche sociaal-demo craten zich tot dusverre verzetten tegen deelneming van hun land aan Iedere con- tractueele verhouding. De rechtsche pers spreekt zich eenstem mig uit ten gunste van een defensief ver bond tusschen de drie Noorsche staten en Finland. De liberale pers is minder beslist in haar oordeel en is van meening, dat nog steeds de grondslag voor een bondgenootschap ontbreekt, doch dat zekere voorbereidselen van militairen aard onmisbaar zijn, wil men de Noorsche landen voor iedere verras sing bewaren. Tot de onmisbare voorbereid selen rekent het blad het aanleggen van versterkingen op de Alandseilanden. LENINGRAD WORDT MARINEBASIS. De diplomatieke correspondent van de Daily Herald" schrijft, dat Leningrad, na Moskou de grootste stad der sovjet-unie, een groote marinebasis zal worden mét werven en een arsenaal. Vreemdelingen zal niet worden toege staan in deze stad te blijven, waar volgens de woorden van Molotof een groote en machtige vloot zal worden gebouwd ln overeenstemming met de macht en de be langen van sovjet-Rusland. Leningrad zal een gesloten gebied worden. Zelfs de be manningen van vreemde schepen zullen slechts ln een zeer beperkt gebied aan den wal mogen vertoeven. Dat Leningrad de groote vlootbasis zal worden, vormt dan ook de eenige reden voor het besluit, dat er geen buitenland- sche consulaten meer gevestigd mogen zijn. Er worden reeds scheepswerven aange legd, waar slagschepen zullen kunnen wor den nagezien en waar ook zeer groote oor- tógsschepen op stapel zullen worden gezet. In het bouwprogram zijn drie slagsche pen van 35,000 ton opgenomen, die gewa pend zullen worden met 16 diiims gesehut. WATERPOLO. POELMEER III—L.Z.C. II 1—1. Een door beide partijen verre van fraai ge speelde wedstrijd. Vrijwel alle spelers hadden gebrek aan baltechniek, zoodat mooie kansen d;e door opzwemmen waren ontstaan, om zeep gebracht werden. Ook het opstellen van diverse spelers was foutief. Alleen het enthousiasme waarmede gespeeld werd viel te loven. De uitslag was 11. 'UN/T IMtTTIPEN het utrechtsch stedelijk orkest. Het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Or kest deelt mede, dat het voor den tijd van drie jaren een contract heeft gesloten met den di rigent Carl Schuricht. waarbij deze zich ver bindt jaarlijks een belangrijk aantal concerten te leiden. Ook met Willem van Otterloo werd een rege ling getroffen op denzelfden grondslag als in net loopende jaar. zoodat het U. S.O. ln het tomende seizoen wederom onder leiding van oarl Schuricht en Willem van Otterloo zal staan. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal in een hotel. Pe spoelknecht H. F. uit Leiden heeft hntoi S?stean terzake van diefstal in een Teo v n ^aa8, waar hij werkzaam was. rii. e? m was acht maanden gevange- •"^traf geéischt. lleeft hem thans conform straf ,els tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld. Zwakte en eenzaamheid. De Oceaan als wapen. Ook onze Oosterburen wijden zeer veel aandacht aan de gebeurtenissen ln het Verre Oosten om begrijpelijke redenen. In de eerste plaats hoopt Dultschland zelf weer koloniale mogendheid te worden en slaat dus met bizondere belangstelling het optreden van Japan gade. En in de tweede plaats houden de Dultschers zich gereed om van iedere krachtsverschuiving in de verhouding der groote mogendheden zooveel mogelijk te profiteeren. In Berlijn beseft men zeer goed, dat er bij de botsing tusschen Japan en China meer op het spel staat dan het lot van China alleen! In dit verband verdient ongetwijfeld een breedvoerige beschouwing, die de Frank furter Zeitung dezer dagen aan de gebeur tenissen in het Verre Oosten wijdde, de volle aandacht. Overal, waar de Japansche divisies oprukken, stuiten zij op Europeesche en Amerikaansche belangen. Met ernstig onbehagen volgt men in Londen en Calcutta, in Sydney en Washington en Moskou iedere Japansche zege. De Angelsaksische economische leiders zien met bezorgdheid achter de opmarchee rende regimenten de kooplieden en inge nieurs verschijnen; de politici luisteren met argwaan naar de nieuwe Japansche voor nemens om de eeuw van de blanke over- heersching van Azië voor goed te doen ein digen en 600 millioen Aziaten in één gewel dig bloc samen te voegen. Is deze bezorgdheid echter niet overdre ven? zoo vraagt zich de Frankfurter Zei tung af. Als Japan vandaag aan den dag de droo men van een groote toekomst droomt, ziet het zich toch altijd nog omringd door drie vijandige machten, van wie het niet weet, of er niet twee wellicht alle drie, samen zullen gaan werken, en van wie ieder af zonderlijk aan zielenaantal sterker is dan Japan. Een dezer drie machten, Sovjet-Rus land, heeft een leger, dat zes maal zoo sterk is, als dat van Japan. Twee de Engelschen en de Amerikanen hebben ieder voor zich meer schepen, meer geld, meer fabrieken, meer vliegtuigen dan Japan. Als zij zich vereenigen, zou Japan, zou men meenen, eenvoudig verpletterd worden. Een korte, heldhaftige tegenstand en dan de débacle. Zoo moet ieder het lot van Japan zien, die de cijfers van vloottonnage en bultenland- schen handel voor zich ziet. En toch klagen de Angelsaksische koop lieden in Sjanghai vergeefs over het in gevaar komen van een handel, waarvan in het vaderland millioenen menschen leven en toch verklaren de Japansche staatslie den met onbezorgde vrijmoedigheid, dat het doel van hun politiek fs eeri vereenigd Oost-Azië onder leiding van Japan. En de staatslieden in Brussel vonden daartegen geen ander wapen, dan de versleten taal van nota's. Is het werkelijk pas tien jaar geleden, dat Europa en Amerika driemaal een zegevierend Japan een halt toeriepen, toen dit op het punt stond zijn macht op het vasteland van Azië te grondvesten? Men is immers zooveel sterker dan Japan! Waarom draalt men dan het voorbeeld van toenmaals te volgen? In werkelijkheid ziet alles er échter veel ongunstiger uit voor de Angelsaksen en de Sovjets, als de nuchtere cijfers van leger en vloot en handel doen zien. De Ameri kaansche en de Britsche buitenlandsche politiek hebben met vele factoren rekening te houden en het zou al te gemakkelijk zijn, een maatregel slechts tot één enkele oorzaak terug te willen brengen. Maar dat de goedkeuring van de admiraliteiten aan de ontwijkende en voorzichtige houding der Angelsaksen in het Verre Oosten een belangrijk aandeel heeft, schijnt toch wel zeker De sterkte, ook de militaire sterkte van een staat is niet eenvoudig de som van de strijdkrachten. De begeerte van de na tie naar macht en de ligging van een staat zijn nauwelijks minder belangrijk dan sol daten en pantserwagens en slagschepen. De zeeën zijn eeuwenlang voor het Britsche eilandenrijk het sterkste wa pen geweest. Door de zee beschermd konden de Britten zich verontwaar digd toonen over het militairisme der continentale staten en ondertusschen zelf de halve wereld veroveren. In onze eeuw schijnt het voordeel van de gun- stigste ligging echter definitief aan het eilandenrijk in het Oosten te zijn toe gevallen. Het ligt dicht genoeg bij het vasteland om zich daar een voedings bodem te veroveren. Maar van de wer kelijk oppermachtige staten is het zoo ver verwijderd, dat hun kracht ver zwakt en wegsmelt. Als de Britsolve en Amerikaansche sche pen toet Verre Oosten hebben bereikt, rijn hun voorraden brandstoffen uitgeput en hebben de slagschepen vermoedelijk van de lan<re reis geleden. Zij kunnen op de Ame rikaansche en Britsche steunpunten in den Stillen Oceaan natuurlijk bunkeren, maar de eenige dokken van beteekenis, die buiten Japan in het Verre Oosten te vinden zijn, liegen in Singapore Daar zouden de slag- sohepen van Engeland en Amerika natuur lij k kunnen dokken, maar zelfs dlan is het nog geen kleinigheid om Japan op de knieën te dwingen. Singapore immers ligt ruun 5000 K.M. verwijderd van de Japansche kusten en op den weg daarheen moeten de Angelsaksi sche vloten het Japansche eiland Formosa aandoen en de ontelbare kleine eiland/jes passeeren, die tusschen dit eiland en het eigenlijke Japan liggen. Ieder van deze eilandjes kan dienst doen als basis voor duikbooten en vliegtuigen en daartegen moeten de Angelsaksen natuurlijk maat regelen nemen In welken toestand zullen de vloten zich bevinden, als zii eindelijk Japan bereiken? Bovendien zouden de En- gelsche en Amerikaansche vloten bijna ge heel moeten afzien van het gebruik van lichte en snelle schepen, evenals van de ook moeilijk te ontberen vliegtuig-moeder schepen. Maar aan de Japansche kust staan de vloten dan tegenover de bochtige, ontelbare basis vormt voor een duikbootenoorlog, voor het leggen van mijnen voor de activiteit van torpedojagers en snelle schepen. Om maar niet te spreken van de 3000 vlieg tuigen. waarover Japan beschikt De Britten en de Amerikanen, aldus con cludeert de Frankfurter Zeitung. zouden aan de Japansche kust in een hekselketel van gevaren raken. Men kan niet voor spellen. dat zij verslagen zouden worden, maar nog minder kan men voorspellen, dat zii de Japanners zouden verslaan Aan den anderen kant heeft Japan na tuurlijk ook nadeelen van zijn geïsoleerde liagjng. Zoodra het zich tegen verwijderde gebieden zou richten, bijvoorbeeld tegen Australië, zou het zelf ln het nadeel ge raken. (Mie, erts en katoen. Er moeten echter bii het beoordeelen van de krachtsverhoudingen rondom dfen Stil len Oceaan nog meer factoren in oogen- sohourw worden genomen. In de twintigste eeuw zijn veldtochten geen zuiver militaire ondernemingen meer Hén dag na het uitbreken van een oorlog tusschen Japan eener. en Engeland en de VS. anderzijds, zou het Noordelijk gedeelte van den Stillen Oceaan leeg zijn. Op de handelsroutes zouden nog slechts snelle oorlogsschepen kruisen. Een zesde deel van den Japansohen handel gaat over zee en dit deel zou Japan moeter. laten vallen, zonder dat er ook maar een schot op zee gelost wordt. Drie vierde deel van den Japansohen buitenlandschen handel passeert Singa pore. Het Britsche en Amerikaansche ge schut zou den buitenlandschen handel van Japan dus zonder moeite kunnen verlam men. Wellicht zouden de Japanners pro- beeren een deel van dit verlies te vergoe den door verlevendiging van het handels verkeer met Nederl.Indië en Zuid-Amerika, verondersteld althans dat deze staten neu traal zouden blijven. Maar zelfs daarbij zou een groot deel van de Japansche schepen een welkome buit worden van de vijande lijke kruisers. Het resultaat zou voor Japan ont stellend zijn. Er zou werkloosheid ont staan in de groote kuststeden, voorna melijk in de textielindustrie, met alle gevaren van sociale onrust. Japan moet olie en ijzererts invoeren en zou dat niet meer kunnen en de oorlogvoering zelf zou daardoor in gevaar komen. Hoe gunstig de ligging van Japan ook is, weldra zou blijken, dat het econo misch buitengewoon kwetsbaar is. In een blokkade ligt in geval van oorlog het grootste gevaar voor Japan. De vraag is alleen of zulk een blokkade Japan op de knieën zou zou kunnen bren gen zoo merkt het Duitsche blad verder op en het wijst er op dat Japan over zooveel levensmiddelen beschikt dat het niet be hoeft te verhongeren, dank zij zijn eigen productie en dank zij de leveranties, die Mandsjoekwo steeds kan doen. Het heeft en zou in geval van nood niets ongedaan en zou in geval van ood niets ongedaan laten om de hulpmiddelen van Noord- Oliiïia Se mobiliseeren. Zij kan ook terug slaan. Japan zou den handel der vreemde mogendheden sterk kunnen belemmeren en dat zou men in Calcutta en Sydney spoedig bemerken. Bovendien is Japan niet alleen concurrent, het is ook klant. Een vierde deel van den Amerikaanschen ka- toenéxport gaat naar Japan. Vandaar dat de farmers in de US.A. zeer bezorgd waren voor een oorlog. Het is geenszins een toe val, dat bij de jongste incidenten het krachtigste verzet tegen een openlijk con flict met Japan juist uit die gebieden kwam waar de Japanners het meest plegen te kbopen. Wladiwostok. Aan dit alles knoopt het Duitsche blad nog de conclusie vast, dat de kansen om Japan vanaf het vasteland te verslaan, iiaüwélijks grooter zijn dan ter zee. De be dreiging van een aanval van de Sovjets mag niet onderschat worden. En de zee haven van Wladiwostok is dan ook den Ja panners een doom in het oog. Vanuit Wladiwostok zou de verbinding van Japan met het vasteland ernstig in gevaar kun nen worden gebracht. Het doel van de landstrategie der Japanners zou dan ook zonder twijfel zijn. Wladiwostok onschade lijk te maken en de Russen van de kust te verdrijven naar het binnenland. Daarna heeft Rusland niet zoo bijster veel kans meer, terwijl een botsing met Japan eveneens gevaarlijk voor Moskou zou zijn als gewacht wordt, totdat Japan China heeft overwonnen en zijn troepen weer verzamelen kan. Het Russische leger in het Oosten is 260.000 man sterk, het Japansche leger 300.000 man. De bewapening met veohtwagens en vliegtuigen is bij de Ja panners beter. Van Rusland heeft dus Japan niet veel te vreezen. Rest nog de mogelijkheid, dat Enge land, Amerika en Rusland gezamenlijk zouden optreden. Japan zou dan wel iswaar genoodzaakt worden tot een worsteling op leven en dood, maar noodlottig zou zijn positie ook dan nog niet zijn. Materieel zou deze coalitie geweldig in het voordeel zijn. De prae- tijk zou echter uitwijzen, dat de gun stige ligging van Japan een groot deel van deze materieele voordeelen weer te niet doet. De Britsche bewapeningsplannen over treffen echter alles wat voor dezen tijd een wereldmacht op het gebied der bewa pening heeft ondernomen. De verhoudin gen tusschen de strijdkrachten der wereld za) daardoor in belangrijke mate ten gun ste van Engeland worden gewijzigd. Daarbij vergeten degenen, die zich vast klampen aan de Britsche bewapening, dat Japan geen natie is. die in de komende jaren de handen in den schoot zal leggen. Japan zal eveneens bewapenen, niet zoo sterk als de Britten en de Amerikanen, omdat het niet zooveel geld heeft, maar daarentegen op een gebied, waarop de an dere mogendheden het niet kunnen vol gen Met iedere maand, die voorbijgaat, wordt het gevaar van een blokkade voor de Japansche economie geringer. Van jaar tot jaar steeg tot nu toe de Mandsjoerijsche inhammen tellende kust. die een ideale olieproductie met sprongen; dat achter de oprukkende Japansche legers in Noord- China reeds vaklieden de voorraden ertsen en steenkolen onderzoeken, dat zij in hun verbeelding reeds katoenvelden aanleggen, is bekend. Autarchie is voor Japan geen onbereikbaar doel. althans niet voor de belangrijkste industrieën. Dit echter betee- kent, dat op een goeden dag het afsluiten van de handelswegen door het Panama kanaal en vla Singapore veel van zijn nut tig effect zal hebben verloren, dat betoe- kent, dat er voor de Amerikaansche en Britsche vloten, dan niet anders meer op zit dan den langen weg van Singapore naar Yokohama ten volle af te leggen, wil men althans het eilandenrijk afsnijden van de erts-, soja- en olievoorraden van het vaste land van Azië. En deze weg zou dan ver moedelijk deze vloten regelrecht naar een soort van muizenval voeren, opgesteld door de Japansche vloot en het Japansche leger Telkens als men zich verdiept in de mo gelijkheden van een oorlog in het Verre Oosten tusschen de mogendheden rond den Stillen Oceaan, komt men tot de conclu sie, dat zulk een oorlog zeer langdurig zou wezen, zeer zware offers zou eischen en wat het resultaat aangaat, zeer onzeker zou zijn. De vraag, wie de sterkste is. is dus niet te beantwoorden. Dit schijnt wel licht een schamel resultaat van deze beschouwingen. Maar toch is dit resul taat belangrijker dan men vermoedt en verklaart het alles, wat zich mo menteel rond den Stillen Oceaan af speelt. Juist omdat deze vraag niet te beant woorden is, krijgt de strooming in Japan, •jie begeerige blikken naar het Zuiden werpt (naar Ned.-Indië, naar Australië, naar de Zuidzee) geen meerderheid, mqar ageert Japan regelmatig op het vasteland van Azië, tegen China, dat zwak is. En al weer juist omdat deze vraag niet te be antwoorden is, staan Engeland en Amerika toe. dat Japan tegen China ageert, dat het Peking. Sjanghai en Nanking bezet, dat het vermoedelijk ook Hankau bezetten zal. Met leede oogen zien de Angelsaksen de acti viteit van Japan aan. Maar het risico van een verzet tegen deze activiteit is te groot. aan dat men daartoe zou overgaan Tot zoover de hoofdzaken van deze Duit sche beschouwing. Zij vormen als het ware een sleutel tot veel. wat in de gebeurtenis sen in het Verre Oosten vaak onbegrijpe lijk schijnt. AMSTERDAM, 25 Januari. Wallstreet heeft den laatsten tUd een om-egel- matig verloop, doch groote koersvariaties komen toch niet voor. Alles wijst er op, dat men in de Ver. Staten ten opzichte van de fondsenmarkten een gereserveerde houding aanneemt. Het feit. dat de omzetten gisteren niet meer dan 540.000 aandeelen bedroeg, spreekt in dit opzicht meer dan boekdeelen. De algemeene toestand in de Ver. Staten ls dan ook lang niet van dien aard. dat zij den ondernemingslust met betrekking tot de effectenbeurs kan prikkelen. De bedrijvig heid ln de staalindustrie is wederom iets toe genomen en bedraagt thans 32.7 pet. van de ca paciteit. doch dit percentage is nog zeer laag en doet uitkomen, dat de verbetering in de staal industrie zich in een traag tempo voltrekt. Bovendien is van een opleving in andere takken van nijverheid nog geen sprake. Naast den nog steeds onbevredigenden economischen toestand vormt de onzeker heid omtrent de regeeringspolitiek een groote rem voor een uitbreiding van den beurshandel. De besprekingen van Roosevelt met verschillen de bedrijfsleiders, hebben weinig nieuw licht verspreid. De plannen van de regeering om stappen te nemen, waardoor aan het zaken leven een nieuwe impuls zou kunnen worden gegeven, zijn tot dusverre in hoofdzaak alleen plannen gebleven. Want een werkelijke opbou wende politiek laat nog altijd op zich wachten. Daarentegen worden wel maatregelen beraamd, welke er niet bepaald toe kunnen leiden, om het vertrouwen te herstellen. In dit verband behoeft slechts te worden gewezen op de campagne die Roosevelt klaarblijkelijk tegen de Holding maat schappijen op touw wil zetten. Weliswaar kan niet worden ontkend, dat het wezen van de Holding maatschappijen in vele gevallen sterk is ontaard, doch dit neemt niet weg. dat een poli tiek. die er op gericht is, om het bestaan van alle Holding maatschappijen onmogelijk t,e maken, hoogst onaangename consequenties met zich mee zou kunnen brengen. Op het oogenblik schijnt de regeering zich in het bijzonder tegen de Public Utility holding maatschappijen en te gen de Bank-holding maatschappijen te kan ten. En vanzelfsprekend wordt hierdoor in financieele kringen een atmospheer van onge rustheid te voorschijn geroepen. Hierbij is nog geen gewag gemaakt van de belastingwetten en de overheidsinmenging in het particuliere be drijfsleven, die den ondernemingsgeest onder mijnen en die aan de activiteit op de fondsen ook niet ten goede komen. De middagbeurs. Bij gebrek aan nieuwe gezichtspunten werd ten opzichte van de effectenbeurs een afwach tende houding aangenomen en de handel aan het Damrak was dan ook van kalmen aard. De stemming was echter prijshoudend. Voor Ame rikaansche fondsen werd slechts geringe belang stelling aan den dag gelegd, alleen Anaconda's en de staalaandeelen gaven eenige beweging te zien, doch voor het overige was van handel niet veel te bepseuren. De koersen waren daarbij zoo goed als onveranderd en bleven onder beurstijd stationnair. Op de locale markt werd de aandacht getrok ken door de Rubberaandeelen. die een vaste hou ding tentoonspreidden, toen bekend werd dat de Internationale Rubberregelingscommissie de restrictie heeft verscherpt en het uitvoerper- centage voor het tweede kwartaal van dit jaar heeft verlaagd tot 60°/o van de basisquota. Am sterdam Rubbers, die zich bij de opening op het peil van de vorige slotkoersen bewogen, liepen in een snel tejnpo een zestal punten naar bo ven. Op de verhoogde koerspeil kwam echter materiaal aan de markt, zoodat de aanvankelijk behaalde koerswinst later gedeeltelijk verloren ging. De minder courante soorten werden over de geheele linie hooger genoteerd. De Tabaksafdeeling ondervond den gunstigen weeromslag van de vaste tendens voor Rubber waarden. Bij de opening waren de koersen van de Sumatra-aandeelen pieerendeels iets bene den het vorige slot. doch nadien kon een ver betering worden waargenomen. Zoowel aandee len Deli Mij. als aandeelen Senembah My. pas seerden de 300 pCt.-grens in opwaartsche rich ting. In Industrieelen ging weinig om; de Philips- aandeelen waren bij kleine omzetten overigens goed gedisponeerd en werden hooger afgedaan. Unilevers waren vrywel onveranderd. Aku's Iets lager. De handel in Fokker-aandeelen was wel iswaar ingekrompen, doch droeg toch nog een levendig karakter. De stemming was daarbij prijshoudend en in hoofdzaak werd verhandeld tegen prijzen varieerende tusschen 274 en 277 pet. De Suikerafdeeling- was verlaten. H.V.A.'s kwamen desniettemin enkele punten hooger te liggen. Scheepvaartaandeelen trokken nauwe lijks eenige belangstelling, de petroleummarkt was stil. Koninklijken waren prijshoudend zon der meer. Van de beleggingsfondsen werden de 4 pCt. Ned. Staatsobligatien wederom druk verhan deld. Het aanbod had thans echter eenigszins de overhand, zoodat een kleine reactie, tot 100 3/4 pCt., viel waar te nemen. De verschil lende andere Nederlandsche obligatiën van het lagere rentetype werden fractioneel iets lager afgedaan. De 3 pCt. obligatiën 1937 waren ech ter goed prijshoudend, evenals de 31/- pSt. obli gatiën. Voor Fransche fondsen bestond een_ge- drukte stemming in verband met de prijsdaling van den Franschen franc. Algemeen kwamen de koersen lager te liggen. Ook Brazilianen wa ren aan den gedrukten kant. WISSELKOERSEN. Londen 8.97 (8.96 7/8), Berlijn 72.27 (72.27), Parijs 5.85 (5.98 3/4), Brussel 30.30 (30.33), Zwitserland 41.451/2 (41.461/*), Ko penhagen 40.05 40.05). Stockholm 46.25 (46.25), Oslo 45.07'/: <45.071/s), New-York 1 79 9/16 (1.79V*). Praasr 6301/* 6.30'Oost Bankpapier 33.75 (33.75), Lire Bankpapier 7.25 (7.25), Prolongatie 1ft, Part. disc. 1/8, Daggeld 1/4, Registermarken 38 5/8, Crediet Sperrmarken 10 3/4, Effectensperrmarken 10 3/8. Reismarken 52. Bankpapier 36. Tussohen haakjes zijn de koersen van gisteren. MAIKT LEIDEN, 24 Jan. 1938. Noteering Coöp. groenten-, fruit- en bloemenveiling-Vereen. „Leiden en Omstreken". Roode Kool f. 3.20 —5.80; Savoye Kool f. 1.702.50; Groene Kool f. 1.60—-4.30; Boerenkool f. 1.504; Prei f. 5.1017.10; Kroten f. 3.50—4.20; Kro ten. gekookt f.6—9; Uien f. 11.30—16.90; Peen f. 1.205; Spruiten f.2—11; Aardap pelen f. 3.20; Andijvie f.1321; Sla f.15: Nero f. 12.20—13.40: Witloof f. 4—21 per 100 K.G.; Salade f. 12.60; Knolselderie f. 1.50 2.40 per 100 stuks. Pieterselie f.801.50; Selderie f.0.301.50 per 100 bos. Vette Varkensmarkt van Dinsdag 25 Jan. Aangevoerd totaal 250. Prijs per K.G. levend gewicht in centen, 250 zwaar 5759. Han del stug. BODEGRAVEN. 25 Jan. Aangevoerd 101 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk totaal 4545 stuks, wegende 40905 K.O.. Prijs met R.M. Ie soort f. 2728.50 ,2e soort tot f. 2526. Handel matig. PURMEREND, 25 Januari. Gem. Kaas- 24.000 Kg. Handel matig. Hoogste prijs 22. KI. Boerenkaas 23; Boter 1.591,54; Wei- boter 1.481,53. Runderen, aanvoer 437 st.:' Vette koeien 5866; Gelde koeien 150 210; Melkkoeien 180—300: Stieren 50—60;' Paarden 60210; Vette kalveren 3060; Nuchtere Slachtkalveren 1016: Nuchtere fokkal veren 1218; Vette slachtvarkens 60 62; Magere varkens 2545: Biggen 15 35: Schapen 1734: Bokken 413; Kippen eieren 3,203,60: Eendeneieren 3,15; Oude Kippen en Hanen 5055; Konijnen 0.50 1,70; Eeden 3060: Duiven 40. Coop. Centr. Eierveiling Purmerend G A. 8000 Eendeneieren 3,203.35; 80.000 Kip peneieren 65/66 Kg. 3,80—3.85; 63/64 Kg. 3,65—3,75; 60/62 Kg. 3,40—3.65 58/59 Kg. 3,30—3.40: 53/55' Kg. 3.10^3.30. NIEUW VENNEP. 24 Jan. 10.860 Kip- peneierien 2.70—4.00 240 eendeneieren 3-20—3.40. ROTTERDAM, 25 Jan. Veemarkt. Aan voer 3_453 stuks. 179 paarden. 1 veulen, 845 magere runderen, 794 vette runderen, 52 kalveren, 122 graskalveren. 966 nuchtere kalveren, 350 schapen en lammeren, 4 var kens, 2 biggen. 137 bokken en geiten. Vette koeien 75. 66. 50—54: Vette oese 70. 66. 50— 54: Stieren 68 62. 56: Vette kalveren 120, 105. 7075: Schapen 56, 51, 46; Lammeren 64. 60. 55: Graskalveren 66. 56: Nuch tere kalveren 54, 48. 44; Slachtpaarden 56, 50, 44; Schapen 32. 28. 25; Lammeren 22, 19. 16; Nuchtere slachtkalveren 12, 9. 7; Nuchtere fokkalveren 22, 20. 18: Slacht paarden 240, 190 140; Werkpaarden 330, 280, 200; Hitten 220, 180. 100: Stieren 350, 270. 190: Kalfkoeien 315. 270. 195; Melk koeien 310. 275 200: Varekoeien 205. 170. 140; Vaarzen 210, 160. 120: Pinken 170, 140, 100; Graskalveren 80, 65, 30; Bokken en geiten 13. 8. 4. ZOETERWOUDE. 24 Jan. Aangevoerd 1950 eieren. Prijzen per 100 stuks. Kippen eieren 3.403.80; eendeneieren 3.20; Kaas 27 ct. p. pond. Pluimvee: Kippen 2560, Hanen 50. Konijnen 160, Duiven 11 ct. ROTTERDAM, 24 Jan. Binnenlandsche granen Bij een tamelijk ruim aanbod van de meeste artikelen, was de markt over het geheel genomen kalm gestemd. KI. gr. erwten lager. Schokkererwten be langrijk lager. Br. boonen in det beste en in de minste soorten behoorlijk te plaat sen: de tusschensoorten gingen niet ge makkelijk van de hand. Kogelboonen eveneens lager. Haver f. 6.506.85; Cheva- liet Gerst f88.15; KI. gr. erwten f. 8.50 10.50; Schokkererwten f.1316; Br. boo nen f.811.50; Kogelboonen f.1012.50; Karwijzaad f. 22.5023.50, incl.; BI. Maan zaad f.3134. Alles per 100 K.G. netto. HAZERSWOUDE. 24 Jan. Aanvoer 4337 eieren. Kipeieren 3.253.75. eendeieren 3 20 3.35 per 100 stuks. RIJNSBURG. 24 Jan. Groentenveiling. Roode kool 45 50. Gele kool 1.502. Groe. ne kool 2—3 per 100 K.G. Kroten 0.70—0.90. Waschpeen 0.60—0.90 per kist. Boerenkool 0.10—0.16 per 6 KG. Knolselderie 2—350 per 100. Uien 56 per 50 KG. RIJNSBURG. 25 Jan. Bloemenveiling Tulpen per bos: Copland 2027 ct.. Pierson 20—24 ct,. Bartigon 38—48 ct.. William Pitt 50—54 ct.. Goudvink 30—34 ct„ Gele Prins 2428 ct El Toreador 32—34 ct.. La Reine 15—20 ct.. Fred Moore 18—22 ct, prins v. Oostenrijk 26—30 ct. Victoire 32—38 ct., Ibis 24—28 ct.. Couronne d'Or 35—38 ct. Narcissen: Victoire 2024 ct. Golden Spur 1517 ct.. George 20—22 ct.. Alfred 30—33 ct Hyaeinthen per 100. wit 2 40—5.80. Bis- mark 2.20—6 30. Grand Maisse 2.104.40. WESTLAND. 24 Jan. Alicanten 4456, stoofappelen 89. stoofperen 10. andijvie 4256 per 4 kg.: roode kool 2.102.60, eieren 3 604 20 per 100 stuks; peterselie .30—2.90. radijs 410—4.30. selderij 160— 2 00 per 100 bos: spruibkool 95—1.25 boe renkool 10' j—17 eer bak. WESTLAND, 24 Jan Spectrum 3 207.00 salmon 3.40—5 50. It. roze 4.90—7 90. wit. 4.00—820. geel 3 50—7.70 calla 10—19 ama- rillys 11—15, rozen 6.20—10.00 per 100: Cop land 17—24. Bartigon 40—50. Pitt 46—52, rose Copland 3946. albino 4560 cou ronne d'Or 27—37. gele prins 27—31. Prins van Oostenrijk 22—27. electra 29—30. plu- rnosa 2638. sprengerie 16—30. narcissen 25. freesia 1221. idem geel 38—70, alles per bos. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3