LAATSTE BERICHTEN De strijd in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 25 Januari 1938 't Hangt ook van U De strij d in Spanj e ELTAX 666 af of onze toren zal zingen of zwijgen Stadsnieuws Binnenland I FRANKRIJK De arbeidswetten Tegen valsche be richten op de wisselmarkt. Gisteren zijn de ministers Frossard en Ramadier met de hooge functionarissen van het minister-presidium en hel mi nisterie van arbeid bijeen gekomen om de nieuwe arbeidswetten te bespreken. De be sprekingen zullen morgen worden voort gezet: ondertusschen zullen Frossard en Ramadier de vertegenwoordigers van C. G. T. en van den Algemeenen Bond van Fran- sche Werkgevers ontvangen. Waarschijn lijk zullen morgenavond de definitieve teksten van de wetten worden opgesteld. Op het oogenblik valt het verspreiden van valsche geruchten ten aanzien van de wisselmarkt niet onder de strafwet. De minister van financiën is thans voorne mens om te zamen met zijn collega's van de betrokken departementen, te voorzien in deze lacune in de Fransche wetgeving, door het verspreiden van valsche berich ten inzake de wisselmarkt of de munt strafbaar te stellen. BULGARIJE Naar een kabinetscrisis? Naar van betrouwbare zijde verluidt, is ook minister van handel. Barof. afgetre den. Men verwacht, dat nog enkele leden van het kabinet, o.m. de minister van justitie. Ogianof, zullen aftreden. Vernomen wordt, dat de nieuwe kabi netscrisis haar oorzaak vindt in het feit, dat verscheiden leden niet accoord gaan met het aftreden van den minister van oorlog, generaal Loekof. en dat het zeer wel tot een algemeene kabinetscrisis zou kunnen komen. POLEN De overbevolking, de Joden en de Oekrainers. Gisteren heeft de afgevaardigde Woit- sjetejowski in de Kamercommissie voor financiën uiteengezet, dat emigratie der Joden de eenig mogelijke oplossing was voor het probleem der overbevolking. De Jood- sche afgevaardigde Sommenstein oefende daarop zeer felle critlek uit en verklaarde, dat de Joden bereid zijn den staat met al hun krachten te dienen en dat men om deze samenwerking te vergemakkelijken slechts de Joodsche grondwet behoefde toe te passen, die gelijkheid van rechten voor alle burgers bepaalt. „Er bestaan andere midde len om het belangrijke probleem der over bevolking in Polen op te lossen dan het ver trek van drie miliioen inwoners uit te lok ken". zoo verklaarde Sommerstein. Nadat de rapporteur het standpunt der regeering in deze kwestie uiteengezet had, zeide hij, dat de regeering de betrekkingen tusschen de Oekrainsche minderheid en de Polen normaal wenscht te zien worden, zonder dat een staat in den staat word geschapen. De Oekrainsche afgevaardigde. Cellwicz, legde in antwoord hierop den nadruk op de levende eenheid van het Oekrainsche volk en deszelfs wensch zijn nationalen eigen haard te behouden. Het Oekrainsche volk wil zich naar den geest van sovjet- Rusland afscheiden en zich in gemeenschap met het Poolsche volk richten naar een gemeenschappelijke toekomst. Aan het einde van de debatten over de minderhedenkwesties, heeft eerste minister Skladkowski een verklaring afgelegd, waar in hij o.m. zeide: „Dit naam der Poolsche regeering verklaar ik, dat wij ons met al onze krachten zullen verzetten tegen iedere pogrom en tegen iedere haatcampagne, zooals die verleden jaar tegen de Joden voorgekomen zijn. Er is bij ons geen plaats voor rasseristrijd. Er bestaat slechts een probleem der overbevolking en dit behoort uitsluitend op econo misch gebied thuis. De economische strijd, dien wij voeren door het levenspeil onzer boeren omhoog te brengen, is niet tegen de Joden gericht. Wij verzetten ons echter met kracht tegen de. vaak provoceerende, inmenging der in het buitenland wonende Joden, in onze binneulandsche zaken, een inmenging, die hier sleohts verontwaardiging wekt en den Poolschen Joden slechts schade kan toe brengen." Spr. besloot: ,,De toestand van de betrek kingen tusschen de meerderheid en de minderheden is slechts van haar zelf afhankelijk. Beide hebben dezelfde rechten en dezelfde plichten en vooral den plicht van trouw jegens de regeering. die boven haar staat en die werkt voor de toekomst van het geheel der Poolsche burgers." EGYPTE Nahas pasja valt de regeering aan. Nahas Pasja heeft zich civiele partij ge steld in het proces tegen Izzedin abd el Kader, die een aanslag op hem heefl ge pleegd. Tegelijkertijd heeft Nahas Pasja een schrijven gezonden aan den procu reur-generaal, waarin hij de partij „jong Egypte" 'de groenhemden) beschuldigt, den aanslag te hebben vergemakkelijkt. Hij heeft hieraan toegevoegd, dat lei dende personen, waarondeT de minister president en verscheidene ministers van het huidige kabinet, alsmede een „buiten- landsche bron" deze partij geldelijk heb ben gesteund. De partij wilde een revolutie ontketenen en de regeering omver werpen. In verantwoordelijke kringen wordt ver klaard. dat de misdaad meer een op zich zelf staande daad schijnt te zijn. Verder wordt verklaard, dat. indien al de partij „Jong Egypte" in contact heeft gestaan met het buitenland, de door Nahas Pasja genoemde personen zich toch hier buiten hebben gehouden. Men beschouwt den brief van Nahas Pasja als een politieke daad. welke ten doel heeft de Wafd te vereenigen voor de bij eenkomst van het parlement op drie Fe bruari. wanneer de nieuwe regeering zich aan het parlement moet voorstellen. met 6 PERSONEN naar: Noord wijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdamf. 5. Amsterdam f. 6. Utrecht f. 7.40 4556* (Ingez. Med.) HONGARIJE Staatssecretaris Bohle te Boedapest. Gisteren heeft de Duitsche staats secretaris en leider der buitenlandsche organisatie in het ministerie van buiten- landsohe zaken, gouwleider Bohle, op ult- noodiging van den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Kanya, te Boe dapest het woord gevoerd door het Hon- gaarsche genootschap voor buitenlandsche politiek. Wij weten, zoo zeide Bohle o.a., wel degelijk onderscheid te maken tusschen de ..auslandsdeutschen". d.w.z. de rijksduit- schers in het buitenland, en de „volks- deulschen", die in taal en cultuur van Duit- schen oorsprong zijn, doch niet als burgers tot het Duitsche rijk behooren. Spr. verklaarde daarop met nadruk, dat de buitenlandsche afdeeling der N.S.D.A.P. niet tot taak heeft de „volks- deutschen" te organiseeren, en dat het tot een harer beginselen behoort, zich nooit in de binnenlandsch-politieke verhoudingen 'van vreemde mogend- beden te mengen. Wanneer wij onze rijksburgers in het buitenland organi seeren, aldus Bohle, dan kan ik ver zekeren dat dit feit alleen aan alle buitenlandsche regeeringen de krach tigste waarborg voor een loyaal op treden van onze burgers in het buiten land biedt. Na erop gewezen te hebben, dat ook andere landen ln het buitenland organisa ties bezitten, vervolgde spr.: de uitoefening van ditzelfde recht noemt men bij de Duit- schers agitatie of pan-germanisme. Het moge voor onze tegenstanders reeds zeer moeilijk zijn, te zeggen, wat zij onder pan- germanlsme verstaan, zelf moeten wij be kennen, dat wij dit buiten onze grenzen uitgevonden woord niet kunnen defini- eerer.. Wij, nationaai-socialisten, kunnen met de hand op het hart verzekeren, dat wij geen hartgrondiger wensch hebben dan in rust en vrede te worden gelaten om ons rijk weder te kunnen opbouwen. Bohle bestreed vervolgens de beweringen, dat zijn organisatie of het Duitsche rijk in de Duitsche volksgroepen trachten te agee- ren. Pogingen de Duitschers in Hongarije tegen den staat op te zetten, werden van Duitsche zijde ten scherpste veroordeeld. TSJECHO-SLOWAKIJE De agrarische partij en de Sudeten- Duitschers. De voorzitter der sterkste Tsjecho-Slo- waaksohe partij, de agrarische partij', heeft een redevoering gehouden, die te meer met spanning verwacht werd, daar hij bij de jaarwisseling een artikel had geschreven, waarin hij de mogelijkheid onder oogen zag van deelneming der Henleinpartij" aan de regeering, op voorwaarde, dat deze partij den Tsjecho-Slowaakschen staat erkende, niet meer naar het buitenland loenschte en den Tsjechen, die in gemeen ten met een Duitsche meerderheid wonen, de gelegenheid gaven vertegenwoordigd te worden. De partijvoorzitter. Rudolf Beran, ver klaarde. dat hij geen woord wensohte te veranderen, in wat hij toen geschreven had. Spr beriep zich op de verklaringen van Benesj en Krofta en keerde zich tegen de katholieken, die de agrariërs ervan be schuldigen de dictatuur in Tsjecho-Slo- kakije te willen invoeren. „Wij willen goe de betrekkingen onderhouden met Duitsch- land. Polen en al onze buren, aldus spr. Wij moeten dus geen politiek van provocatie voeren Wij houden veel van het democra tische Frankrijk en Engeland. Spr. be treurde dat de handel met Frankrijk en Rusland niet uitgebreider is en voor Tsje- cho-Slawakije een nadeelig saldo oplevert. De thans loopende onderhandelingen zul len in staat stellen den toestand duidelijk te verbeteren, maar dat alles bewijst, hoe juist de politiek is van Hodza, die tracht de betrekkingen met de Midden-Europee- sche staten te verbeteren. Voortgaande zeide spr. nog. dat er voor gewaakt moet worden, dat de emigranten zich niet in de binneulandsche aangelegenheden der buur landen mengen. Hij besloot: „De politieke ontwikkeling der laatste jaren bewijst, dat wij gelijk hadden. Wee de volken, die de waarheid niet willen zien. Cinze binnen- en buitenlandsche politiek dwingt ons haar in de ogen te zien. Het volk wil niet, dat jncn het voorliegt en ons devies: de waarheid triumfeert, moet tot werkelijkheid worden in het jaar van den twintigsten verjaardag onzer onafhankelijkheid. Het land mag niet langer een strijdperk voor binnen- landschen strijd zijn." MIDDEN-AMERIKA Overeenstemming tusschen Haiti en San Domingo. In diplomatieke kringen verneemt men, dat de regeerinigen van Haiti en San Domingo tot overeenstemming zijn ge komen ten aanzien van de kwestie der in cidenten van October. San Domingo zal Haiti een som van 750 000 dollar betalen, de veiligheid der Haitianen op Domini- caansoh gebied waarborgen en bovendien officieel uiting moeten geven aan zün leed wezen over de incidenten. Het zal tenslotte strafmaatregelen tegen de schuldigen moe. ten bekend maken. De bepalingen der over. eenkomst zullen einde Januari officieel bekend worden gemaakt, tijdens een bij eenkomst der delegaties van beide landen. Uit Japan's parlement. Dzjoenzo Kozaka heeft in het Japansche Hoogerhuis een interpellatie gericht tot de regeering over de vijandelijkheden in China. Na de regeering te hebben uitgenoodlgd te luisteren naar de stem der natie en een nationale politiek te leiden, verklaarde Ko zaka. dat naar zijn meening, alle ministers, behalve de minister-president en de mi nister van buitenlandsche zaken, zich er van moeten onthouden commentaar te le veren op zaken van diplomatieken aard. Daar Kozaka een toespeling had ge maakt op het interview van Soejetsoc- goe, dat in het tijdschrift „Kaizo" is verschenen, gaf minister-president Ko- noye de verzekering, dat de leden der regeering voortaan een voorzichtiger houding zouden in acht nemen, Soejetsoegoe nam vervolgens nog het (voord om te zeggen, dat een kwaadaardige uitlegging was gegeven aan 'zijn Kaizo- intervlew en dat daarvan ook een onjuiste vertaling was gegeven. In de Kamer heeft de minister van bui tenlandsche zaken, Hirota, verklaard, dat de reeds vroeger genoemde vier punten de nunimumeischen van Japan zijn Zij zullen den grondslag vormen voor toekomstige vredesonderhandelingen. De minister is van meening, dat de voorwaarden aan iedere nieuwe regeering in China kunnen worden voorgelegd. De minister van oorlog. Soegijama, deel de mede, dat de Japansche militaire auto riteiten zullen overwegen of troepen gelegd moeten worden in China en Mandsjoerije, wanneer de huidige operaties achter den rug zullen zijn. Waarom er niet van oorlog gesproken wordt. Men heeft Hirota gevraagd, waarom de Japansch-Chineesche vijandelijkheden nog steeds „incidenten" en geen „oorlog" ge noemd worden. De minister antwoordde hierop, dat de vijandelijkheden begonnen met het incident bij Loekautsjau en vol gens Westersche denkbeelden van interna tionaal recht nauwelijks als oorlog beoor deeld en niet door het internationale recht geregeld kunnen worden. Een zeer nauw keurige beschouwing is noodig bij het overwegen van de vraag, of toepassing van alle bepalingen van hei internationale recht in dit conflict wenschelijk is. De regeering heeft den oorlog nog niet verklaard, doch het is mogelijk, dat zij daartoe genoodzaakt wordt door de oift- wikkeling van den toestand. Hebt gij Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon-Comité Stadhuis Leiden Fransche torpedobootjager aangevallen. Terwijl de Fransche torpedobootjager „La Poursuivantë" op een 5 K.M. uit de kust ln de Fransche wateren kruiste, verschenen op een zeker oogenblik vier nationalistische oorlogsschepen, die zich in de richting der Spaansche kust bewogep Kort daarop vloog een vliegtuig over de schepen en liet boven de „La Poursuivantë" die het ongetwijfeld voor een rechtschen oorlogsbodem hield (uit deze opmerking valt te concludeeren, dat het aanvallende vliegtuig een toestel van de Barcelona- luchtmacht was) twee bommen vallen, die evenwel geen doel troffen. De oorlogssche pen van Franco verwijderden zich met volle kracht onder dekking van een rookgordijn, vurend op drie vliegtuigen, die over het smaldeel vlogen. De Franschen zullen schieten. Aangezien vliegtuigen van de luchtmacht van Franco, die Puigcerda gebombardeerd hadden, over Fransch gebied zijn gevlogen, zijn de opdrachten aan de afweerbatterijen langs de Fransche grens hernieuwd en ver scherpt, In het vervolg zullen de Fransche luchtdoelbatterijen onmiddellijk zonder waarschuwingsschot het vuur openen op ieder vliegtuig, dat poogt over Fransch ge bied te vliegen. VEREENIGDE STATEN Tegen de speculatie. De commissie voor het toezicht op de beurzen heeft een nieuwe regeling aange nomen, die ten doel heeft te beletten, dat ongedekte verkoopen verricht worden, wan neer de markt een dalende tendens ver toont. Deze regeling, die 8 Februari van kracht wordt, verbiedt ongedekte verkoo pen, wanneer ze niet tot stand komen tegen een koers, die minstens een achtste punt hooger is dan de koers bij den vorigen ver koop. Ambtenaren van genoemde commis sie verklaren, dat deze maatregel onge dekte verkoopen op een dalende markt vol komen onmogelijk maakt. De regeling is niet van toepassing op een stijgende markt. De democratische senator Carter Glass uit Virginia, die gewoonlijk een vijand is van de New Deal, onthulde, dat hij bezig is aan de voorbereiding van een wetsvoorstel, dat beoogt al dergelijke financieele belan gengroepen als de holding-maatschappijen binnen een tijdperk van vijf jaar uit den weg te ruimen. Morgenthau verklaarde, het met Glass volkomen eens te zijn en zeide, dat deze week een subcommissie van de interministerieele bankcommissie zal ver gaderen om een wetgeving te bespreken, welke niet slechts van toepassing zal zijn op de bank-holding-maatschappijen, maar ook op dergelijke ondernemingen in de uti- lity-industrie. De kosten van den oorlog. Begin Februari zullen bij den Japan- schen landdag de nieuwe credieten wor den aangevraagd voor de militaire ver richtingen in China. Men verwacht, dat zij de financiën des lands zwaarder zul len belasten dan de eigenlijke begroo ting, en dat een verhooging der be lastingen onvermijdelijk zal zijn. Sinds het begin der vijandelijkheden in China, heeft Japan ongev. 2.500.000.000 yen voor militaire doeleinden uitge trokken. Dit bedrag zal op 31 Maart, het einde van het loopende begrootlngsjaar. zijn verbruikt. De nieuwe credieten zullen met een lang- durlgen toestand van oorlog rekening hou den. Van het front. De Japansche troepen hebben zich bij de achtervolging der communistische troepen in Sjansi, aldus wordt uit Peking gemeld, meester gemaakt van de basis van deze troepen, welke op 30 km. ten Zuiden van Pingting is gelegen De Japansche strijdkrachten hebben ook het gebied van Mengtsieng bezet. Gisteren hebben Japansche vliegtuigen een aanval gedaan op Itsjang, meer dan veertig burgers werden gedood of gewond, talrijke huizen werden vernield. Itsjang is een belangrijke handelsstad in West- Hoepe. De Chineesche troepen hebben gepoogd de Japansche troepen te Tsining te omsin gelen en de versterkingen, welke uit Jent- sjau op weg waren tegen te houden. De Ja pansche achterhoede wordt door de Chi neesche troepen bestookt. Het schijnt dat de Japansche versterkingen moeite hebben om de opening van 240 kilometer langs de Tientsin-Poekau spoorweg op te vullen. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat de toestand stationair blijft. Japansche vliegtuigen hebben groote Chineesche troepenconcentraties ontdekt bij Pengfoe. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat een Chineesche escadrille gistermorgen ten Noorden van Swantsjang in de prov. Ahn- wei een groot aantal booten heeft gebom bardeerd. waarin Japansche troepen, die naar het Noordoosten terugtrokken, ver voerd werden. Een tiental booten zou tot zinken gebracht zijn, waarbij 300 Japan- neezen om het leven gekomen zouden zijn De Japansche artilleriestellingen zouden bovendien vernietigd zijn. Voor de slachtoffert, In een brief, gericht aan den voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis doe', president Roosevelt een beroep op het Amerikaansche volk om een mdllloen dollar bijeen te brengen „ter leniging van den grootsten nood der millioenen Chincesché burgers". Rusland zou zich gereed maken. In de „China Mail" beschrijft een vreera. deling, die juist is teruggekeerd van een tocht door sovjet-Russisch gebied in het Verre Oosten, de militaire toebereidselen der sovjets aldaar. Gezien de vele nieuwe bases voor vliegtuigen en duikbooten welke in aanbouw zijh, zoo schrijft hij, bevinden deze gebieden zich eigenlijk in een oor logstoestand. In Wladiwostock alleen zijn reeds ruim 100 duikbooten ln dienst ge steld. terwijl onderdeelen van duikbooten per spoor worden aangevoerd en gereed gehouden worden. Te zelfder tijd wordt de kust versterkt, en worden bases voor vlieg tuigen en duikbooten op afgelegen plek ken aangelegd. Elke basis heeft honderden vliegtuigen ter beschikking, alsmede 20 duikbooten en andere vaartuigen. Spion nen doen hun werk,als in Europa tijdens den wereldoorlog, en eenlge personen, die ervan verdacht werden Japansche agenten te zijn, zijn terechtgesteld. Alle vreemde schepen worden ter dege onderzocht en hun radio-installatie verzegeld tot hun vertrek. Vreemde zeelieden mogen onder geen voorwendsel het land Intrekken, Vreemdelingen worden met achterdocht gadegeslagen. Men zie in dit verband hetgeen prof. Tiander schrijft in het 3e Blad. De invoer van munitie in China, In het Japansche Hoogerhuis heeft baron Sonoda de kwestie van den wapeninvoer in China in neutrale staten aangeroerd, Indien Engeland de Oostersche rassen be- leedigt en Japan's positie ln het Verre Oos ten niet eerbiedigt, aldus zeide hij, zal Ja pan de Britsche rechten en belangen in China niet kunnen waarborgen. De minister van buitenlandschë zaken, Hirota, antwoordde, dat er geen wettelijke bepalingen bestaan voor de levering van munitie aan China en dat de munitie van Britsch fabrikaat, die over Hongkong wordt ingevoerd, slechts een deel is van alle munitie, die haar weg naar China vindt. AANBESTEDING. Hedenmorgen is de verbouwing van het filiaal aan de Haarlemmerstraat van de Fa. Albert Heyn aanbesteed. De volgende inschrijvingen waren ingekomen Fa. Oostveen. Leiden f4180; Fa. Groe nen, Leiden f.6363; Fa. v. d. Kaay, Oegst- geest f.3472; Geb. v. Breda, Sassenheim f.3460 en Fa. H. Smid, Leiden f.3450.—. Het werk is gegund aan de Fa. H. Smid. Waar Prinses Juliana iederen dag wandelt. Het Overbosch: een park met traditie. Met het doel een autotochtje te maken in de omgeving, verlaat prinses Juliana de laatste dagen regelmatig het park van het paleis SoestcUjk door den uitgang achter den voormaligen Veenhuizer tol, waarbij Zij een gedeelte van het park bezoekt dat in vroeger jaren bij landgenoot en vreem deling zeer in trek was, n.l. het z.g. Over bosch, eertijds tot de vrije wandeling be- hoorende. Ouderen uit de omgeving zullen zich wellicht herinneren hoe een uitstapje naar dit Overbosch als een van de groot ste attracties gold, niet alleen wegens het verblijf in de mooie natuur of de panne koeken waar de jagersvrouw beroemd om was, maar bovenal omdat men er dikwijls leden van de Koninklijke familie op hun wandeling kon ontmoeten. Koningin Anna Paulowna vertoefde gaarne in het jagers huis, terwijl ook haar kinderen daar in hun jeugd regelmatig kwamen. Het gastenboek, dat de jagersvrouw haar bezoekers ter teekening voorlegde, vermeld de een groote verscheidenheid van namen. Naast de handteekeningen van vele vor stelijke personen hadden een groot aan tal bekende en onbekende landgenooten en vreemdelingen er hun namen in ge schreven. Het Overbosch is thans geen vrije wan deling meer. Wijlen Koningin Emma heeft net bij het park doen trekken, dat zich eertijds slechts uitstrekte van het ppiels tot aan de tweede brug, welke van den be tonweg SoestdijkBilthoven zichtbaar is. Uit de aard der zaak is daarmede ook het jagershuis als „restaurant" verdwenen. In het park woont thans nog op het boerderijtje van prinses Sophie, de negen tigjarige vrouw J, van Appeldoorn, die een kleine zestig jaar van haar leven op het domein Soestdijk heeft doorgebracht. Haar man was pluimgraaf en na diens dood kreeg zij het boerderijtje van prinses Sophie als woning toegewezen om daar in alle rust haar verdere levensdagen te slijten. Veel weet deze oude vrouw te vertellen, deels uit overlevering, deels uit eigen ervaring: over Anna Paulowna, prins Hendrik en prinses Amalia, van Koning Willem de Derde en diens echtgenoote, koningin Emma, die dik wijls als een jongere zuster bij haar kwam praten. Koningin Wilhelmina kwam reeds als jong meisje haar bezoeken en ook prin- j ses Juliana speelde als kind bij haar op het boerderijtje Thans hoopt deze negentigja- rige het nog te mogen beleven, dat prinses Juliana haar baby in het boerderijtje komt toonen. Was „vrouw van Appeldoorn'' niet een der eersten, aan wien een bezoek werd gebracht toen verleden jaar H.M. de Konin gin en prinses Juliana voor het eerst met pnhs Bernhard op Soestdijk kwamen? Rijtoer van Prins Bernhard. Vanmorgen te kwart voor twaalf is prins Bernhard in zijn grijze sportauto, bestuurd door zijn chauffeur, in de richting Am sterdam uitgereden voor zijn dagelijksch autotochtje. Goede vangst van de Haagsche politie. Het is de Haagsche politie gelukt, licht te brengen ln een serie inbraken, welke vorige week te Den Haag gepleegd werden, en wel in den sigarenwinkel Frederikstraat 151, het perceel de Daal en Bergschelaaa 90, ln een lunchroom aan het Tournooi- veld en bij het magazijn „Nederland" aan het Oranjeplein 108, waar voor ongeveer f 700 werd ontvreemd. Bij een bezoek aan een opkooper te Den Haag vond men een partij tafelzilver, welke afkomstig was van den diefstal in de Daal en Bergschelaan. Uit het inkoopregister bleek, dat het tafelzilver met andere voor werpen door een jonge vrouw te koop was aangeboden. De politie wist, dat op het door haar opgegeven adres een berucht inbreker verblijf hield. Inderdaad gelukte het de politie de 31- jarige vrouw P. B., die bij den opkooper was geweest, en den 29-jarigen C. T. te arresteeren. De vrouw bekende de verkochte voorwer pen te hebben gekregen van T„ die bij haar op kamers woont. Bij de huiszoeking had de politie de vol doening vele doozen sigaretten, een kope ren tafelbel en een vloerkleed te vinden, welke voorwerpen van de gemelde inbraken afkomstig bleken te zijn. Het verhoor van de belde gearresteerden bracht aan het licht, dat nog meer per- sonen bij de misdrijven betrokken waren, die zich echter schuil hielden. Toch zag de politie kans, den 30-jarigen J. C. E. en den 27-jarigen H. v. d. G. aan te houden, die kort na de arrestatie W- kenden T„ die inmiddels ook bekend heelt, behulpzaam te zijn geweest. In Amsterdam werd vervolgens de ver moedelijke heler, de 34-jarige P. A. H. aangehouden. Drie verdachten zijn ter beschikking van de justitie gesteld. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Vanmorgen te ongeveer negen uur kv'3® een wielrijder uit het Frederik Hendrik- plantsoen te Amsterdam en wilde overste ken teneinde de Nassau-kade te bereiken- Hij had reeds twee auto's laten passeeere» en stak daarop zijn hand uit ten teeken da- hij wilde oversteken De man keek dan co' niet verder uit en lette niet op een autn- welke de twee direct volgde. Hij werd don- dezen wagen, waarvan de bestuurder nie' op de onverwachte manoeuvre van <>e3 wielrijder verdacht was, gegrepen en t«Sen den grond geworpen. Het slachtoffer is een schedelbreuk in zeer ernstigen toestano in het Wilhelmlna-Gasthuis opgekomen. 2'1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2