STADSNIEUWS Buitenland 78iie Jaargang DINSDAG 25 JANUARI 1938 No. 23875 Middenstanders vragen verlaging der Electriciteits-tarieven HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Open brief aan alle gemeentebesturen in Zuid-Holland Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsptein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor'Beiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlfn; maanden ..vri.V.'.VÏL. f.2.35 week ^~.\.'.*.VA*?/f.0.ia Franco per post f. 2:35 per 3 per per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd-k; ln onze provincie bleef het gemiddeld stroomverbruik in 1935 beneden het landsgemiddelde. Het bestuiur van district IX (Zuid-Hol- Hind-Noord) van den Kon. Ned. Midden standsbond, waartoe ook Leiden behoort, heelt zich met een open brief gewend tot alle overheidspersonen, die ten aanzien van de clectriciteitsvoorziening in Zuid-Holland verantwoordelijkheid dragen. Tot deze in stantie behooren ook alle gemeentebestu ren. Deze „open brief" is hoofdzakelijk geba seerd op de motiveering van een afwijzende beschikking van Ged. Staten van Zuid- Hoiland op een door de gemeente Dordrecht ingediend verzoek om o.a. over te gaan tot uitbreiding der capaeiteit van het gemeen telijk electriciteitsbedrijf. In dezen „Open brief", dien wij hieronder gedeeltelijk laten volgen, zijn de passages, welke ontleend zijn aan de beschikking van Ged, Staten, aangegeven door den insprin genden tekst: „Als een nadeel van de bestaande wijze van electrieiteitsvoorziening werd gevoeld, dat de kleinere steden en de plattelandsgemeenten, vooral die. welke midden in het voorzienlngsgebied eener centrale zijn gelegen, bij een eventueele verlenging van concessie of leverings overeenkomst vrijwel geen andere keuze zouden hebben dan wederom met deze centrale in zee te gaan. Gevreesd werd, dat zij zoodoende bij de onderhande lingen met de centrale bij voorbaat de zwakste positie zouden innemen." ,De exploitatie der gemeentebedrij ven is steeds meer dienstbaar gewor den aan de behoeften van de ge- meentefinanciën. Menige op zich zelf wenschelijke tariefsverlaging is achter wege gebleven, omdat de positie van het gemeentelijk budget zulks niet toe liet...." Gedeputeerde Staten erkennen, dat zij zich soms gedwongen zagen, de winstont- trekkingen zelf aan te bevelen met het oog cp den toestand der gemeentelijke finan ciën. maar wijzen tevens op „de gevaren, welke uit dezen gang van zaken voor de electrieiteitsvoorziening van Zuid-Holland kunnen voortvloeien" In dit verband wordt opgemerkt: „Er bestaat in dit opzicht een ken merkend verschil tusschen Züld-Hol- land en de overige provincies." En voorts: „Een deel. soms een belangrijk deel van de winst, welke door het stroom produceerende bedrijf aan de ge meentekas wordt afgestaan, is dan ook bij de gemeentelijke centrales ln Zuid- Holland afkomstig van andere ge meenten". Met andere woorden komt het hier gesig naleerde euvel erop neer, dat inwoners van andere gemeenten aldus gedwongen worden rij te dragen in de kosten der huishouding ran de stroomleverende gemeente. De con sequentie hiervan is, dat zij, die in uitslui tend distribueerende gemeenten wonen en e.ectrisehen stroom behoeven voor de uit oefening van hun bedrijf, niet alleen on evenredig bijdragen ln de kosten der ge meente hunner Inwoning, maar ook in die oer gemeente, welke de energie levert. Na erkend te hebben, dat momenteel het ri-aTT i5n ^ar'even tusschen de provincie zuid-Holland eenerzijds en de provinciën Roord-Holland en Utrecht anderzijds nog met groot is, verklaren Gedep. Staten: „Over de ontwikkeling ln de naaste toekomst zijn wij echter niet gerust". nJï wor^ °P gewezen, dat eventueel te -i,;?vn,n'!aatreselen met veel tact en voor- ti„ eici stand gebracht zullen moe ten worden. „Aan den anderen kant echter zullen ue belangen der electriciteisvoorziening ,aan de gemeentefinanciën mogen !n °PSeofferd. "et aan deze gescheidenheid van P™ ™e en distributie moet worden Joegeschreven of aan andere factoren t~_ winstontrekkingen ten behoeve ae gemeentekassen of het gebrek niit bij de productie, weten wij Jnaar vast staat. dat Zuid-Holland, ?mvanS van het electriciteits- rink betreft, in de latere jaren zeer ten achter is gebleven bij een provincie als Noord-Holland. De volgende cijfers, ontleend aan de electriciteitsstatistiek 1935 spreken voor zichzelf. Kracht of hoofdzakelijke kracht. Tractie Water- Andere kracht gemalen doeleinden. N.-Holland: 63.441.915 Z.-Holland: 84.936.816 7.084.903 9.376.789 213.850.778 166.642.405 Op 31 December 1935 bedroeg het aantal inwoners van Noord-Holland 1.614.424 en van Zuid-Holland 2.078.704. In Noord-Holland was dus het gemiddeld verbruik per hoofd der bevolking over 1935 331 kWh en in Zuid-Holland 220 kWh. Het landsge middelde was in 1935 237 kWh. De ernstige taal, welke deze cijfers spre ken, zal geen bestuur, dat eenige ver antwoordelijkheid draagt voor de electrieiteitsvoorziening van Zuid- Holland, aan zich voorbij kunnen laten gaan." Tenslotte wordt in den „Open brief" be toogd, dat een gevoel van onbehagen zich allengs meester maakt van de afnemers van electriciteit. In het bijzonder is zulks het geval bij degenen, die electrischen stroom behoeven bij de uitoefening van hun be drijf en gedwongen worden, via de electrici- teitstarieven. in strijd met alle beginselen van een rechtvaardige verdeeling der ge- meenschapslasten, op onevenredige wijze bij te dragen in de kosten der gemeente huishoudingen, terwijl zulks gepaard gaat met allerlei geheime concessies, welke in wezen belastingontheffingen zijn, aan hun kapitaalkrachtige collega's, die „zelfopwek king" als stok adhter de deur hanteeren. In den naam van recht en billijkheid ver oorlooft genoemd bestuur zich met kracht en klem aan te dringen op een zoodanige, ingrijpende herziening der tarievenpolitiek, dat aan den bestaanden wantoestand op kortst mogelijken termijn een einde komt en het geschokte vertrouwen wordt her steld. „NUT EN VERMAAK." De jaarvergadering. Gisteravond heeft bovengenoemde ver- eeniging in de bovenzalen van café-restau rant ..de Harmonie" haar jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden, waarvoor vrij groote belangstelling bestond, niet al leen van de zijde der leden, doch ook van de dames der leden. De voorzitter, de heer W. F. v. d. Steen, heette allen welkom en wenschte allen een goed jaar 1938 toe. In het bijzonder heette spreker den eere-voorzltter, den heer C. Versneij, van harte welkom. Daarna her dacht bij het overlijden van den bescherm heer der vereeniging, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. De notulen der vorige Jaarvergadering werden onveranderd vastgesteld. De pen ningmeester. de heer M. A. Susan, bracht zijn financieel verslag uit. Hieruit bleek, dat de vereeniging, dank zij het zuinig beheer van dezen functionaris, in de goede richting ging en er financieel goed voor staat. Er is zelfs een batig saldo. De voorzitter dankte den penningmees ter. niet alleen voor zijn uitstekend be heer. maar tevens voor de keurige wijze, waarop de boeken worden bijgehouden. De secretaris, de heer v. Setten v. d. Meer, liet vervolgens het doen en laten der vereeniging de revue passeeren. Het zou te ver voeren dit alles te vermelden. Laten wij volstaan met het uiterst geslaagde car naval en de niet minder geslaagde.uitvoe ring te vermelden. De belangstelling voor de vereeniging is groeiende. De voorzitter dankte den secretaris voor het verslag en het vele goede door hem gedaan in het belang der vereeniging. In zijn mededeelingen vestigde de voor zitter de aandacht op het op 26 Februari a.s. te houden 'carnaval en hij eindigde met woorden van dank aan zÜn mede bestuursleden voor de aangename samen werking. De heer C. Versney sprak als tolk van de _eheele vereeniging woorden van dank aan den voorzitter voor zijn aangename en uit stekende leiding. Na afloop der vergadering bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, zooals het bij ..Nut, en Vermaak" steeds was, is en hopelijk ook blijven zal. R-.K. PROPAGANDACLUB DR. SCHAEPMAN. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ChineeschJapansche taal de heer D Bod-de (Wassenaar) en voor het doctoraal examen geneeskunde de heer M. L. J. Vaessens (Kerkrade). De jaarvergadering. Gisteravond werd ln het St. Antonius- Clubhuis aan de Mare de jaarvergadering gehouden van de R.K. Propagandaclub Dr. Schaepman. Nadat het Leidsch Katholiek Sympho- nieorkest zijn debuut had gemaakt, nam de voorzitter, mr. Donders, het woord, die in het bijzonder den nieuw-benoemden geestelijk adviseur pater de Leeuw, ver welkomde om dan zijn teleurstelling over de wel zeer kleine opkomst uit te spreken, temeer nog waar de avond nog zooveel in teressants belooft te bieden. Spr. memo reerde vervolgens hoe deze vergadering de eerste gewone vergadering is na de ver kiezingen 1937. om in verband hiermee nog eens aan het verkiezingssucces te her inneren. Verder waarschuwde spr. voor het denkbeeld: „We zijn er"; zulks een gevoel toch schenkt een zekere voldoening en brengt juist daardoor een niet te misken nen gevaar met zich. Met enkele welgekozen woorden werd hierna de kortelings overleden propagan diste mevrouw Lombert herdacht. De a.s. Blijde Gebeurtenis werd nog even aangeroerd, waarbij mr. Donders allen aanspoorde deel te nemen aan den „licht- stoet" op den avond van den dag der blijde geboorte. De installatie van den nieuwen geeste lijk adviseur pater W. de Leeuw O.F.M. ging vergezeld van een uitvoerige toe spraak door den voorzitter, die den laat- sten adviseur kapelaan Dorbeck, die wel zeer veel voor de propagandaclub betee- kende, nog eens extra herdacht. Spr. rele veerde verder hoe pater de Leeuw eens een der oprichters was van de „Politieke School" te Heerde en beschouwde dit als een waarborg voor de aanwezigheid der kwaliteiten, welke voor het adviseurschap van een propagandadlub nu eenmaal wor den geëischt. Nadat het Symphonieorkest zich nog maals had laten hooren, dankte pater de Leeuw den voorzitter voor zijn hartelijk installatie-woord, om daarna de woorden van den voorzitter dat men niet mag den ken" „We zijn er en we zitten" te onder strepen. Stilstand beteekent immers ach teruitgang. een waarheid, die nergens zoo zeer van toepassing is als in de politiek. Uitvoerig schetste pater de Leeuw vervol gens de diepere beteekenis der Katholieke politieke propaganda; een propaganda, die van zeer sterken invloed zal zijn op het antwoord van de vraag: „Door wie zal de wereld de volgende eeuw worden gere geerd? Door de Christelijke liefde en recht vaardigheid, of door den satanischen haat en het onrecht?" Het jaarverslag van den secretaris maak te melding van de propaganda-actie in het afgeloopen verkiezingsjaar en sprak ver der van een stijging van het ledental met 11 propagandisten. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat zoowel de heer Lombert ak de heer Speel opnieuw in het bestuur zitting zul len nemen. Na de rondvraag, volgde dinting met het: „Aan U o Koni'ng der eeuwen en den christelijken groet. CHR. MUZIEK VER. „ATHALIA". Gezellige avond. Het dames-comité der Chr. Muziekver. Athalia" had gisteren in Prediker een feestavond belegd waarvoor groote belang stelling bestond. Na het zingen van Ps. 150 heette de voorzitter van „Athalia" de aan wezigen hartelijk welkom en herinnerde er aan. dat er nog steeds plaats is voor mu zikanten o.a. pijpers. Nadat eenige muziex. nummers ten beste waren gegeven, kwam het tooneelclubje. bestaande uit leden van de vereeniging voor het voetlicht er. voerde een aardig programma uit. Een feestlied ter eere van Athalia gedicht, werd op geestige wijze naar voren gebracht. De oudste donateur, de heer F. v. d. Mark wees in zijn slotwoord op het vele goede dat er in deze vereeniging schuilt en wat er nog uit. kan groeien. Daarna liet hij den Avondzang zingen waarmede deze gezellige avond werd besloten. BRANDJES. Gisteravond omstreeks 10 uur is tenge volge van te fel stoken een schoorsteen brandje ontstaan ten huize van I. B. in de Oranjestraat 3'3. De poltiebrandweer voor kwam erger door den schoorsteen met den ramoneur te reinigen. Voorts is de brandweer gisteren te on geveer 12 uur uitgerukt voor een brand alarm ten huize van L. in de Prinsenstraat 55a. Er bleek echter een lek in het rook kanaal te ztin ontstaan, zoodat. zich in het bovenhuis veel rook ontwikkelde zonder dat er van brandgevaar sprake was. De motorspuit behoefde hier dan ook evenmin dienst te doen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Algemeen Tech nisch Handels- en Ingenieursbureau „A.T. HIBU". Nieuwstraat 35. Leiden Vesti ging filiaal: Nieuwe Haven 156. Rotterdam. Ter gemeentesecretarie van Leider dorp is als volontair werkzaam gesteld de 'heer J H van Bockel alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND De honderdste Volkenbondsraadzitting. Nu het tijdstip nadert, dat de Volken bondsraad bijeen zal komen, wordt daar aan heel wat aandacht besteed. In een interview met .-Arbeiderbladet" heeft de Noorsche minister van buiten- landsche aken Koht verklaard, dat hij den secretaris-generaal van den Volkenbond eenigen tijd geleden eenige voorstellen heeft doen toekomen met Betrekking tot de plannen inzake de hervorming van het Volkenbondspact. Noorwegen is van meening, dat eenstem migheid niet noodig diept te zijn, wanneer het gaat om gewone bemiddeling of kwes ties van internationale conflicten. Het zal voorts de noodzakelijkheid onderstrepen, het universeel karakter van den Volkenbond te versterken. Met betrekking tot de buitenlandsche persberichten, volgens welke verscheidene landen „hun diplomatieke betrekkingen met Italië buiten den Volkenbond om zul len gaan regelen", zeide Koht, dat hij zel den zulk een opeenstapeling van toome- looze fantasie had gezien. Lord Cecil heeft in Hanley, in Stafford shire, een redevoering uitgesproken, waarin hij de pogingen van Italië en Duitschland aan de kaak stelde om de kleine mogend heden van den Volkenbond los te maken. Deze campagne, zoo zeide spr., is niet ge richt tegen een bijzondere clausule van het handvest, maar tegen de gedachte zelve van internationale vredesorganisatie. Spr. waarschuwde de kleine naties tegen het gevaar, dat voor haar gelegen is in het ver laten van den Volkenbond. De groote mo gendheden kunnen, dank zij haar eigen krachten of bondgenootschappen, hopen haar onafhankelijkheid en integriteit te behouden, het zal echter voor de kleine naties veel moeilijker zijn zoo op te treden. Lord Cecil wees voorts nog op de nood zakelijkheid van uitoefening van interna tionalen druk om de Japansche agressie in China tot staan te brengen. Spr. spoorde het Britsche publiek aan op Britsch ge bied een boycot van Japansche goederen te organiseeren. De Engelsche bladen uiten zich aldus: De .Daily Telegraph and Momingpost" schrijft: „Indien de honderdste zitting van den Volkenbondsraad gewijd zou zijn aan het constateeren van de volkomen on macht of zelfs den dood van den bond. zouden de staten, die zich afzijdig houden, dat zeker toejuichen. Onder de staten, die nog in den boord vertegenwoordigd zijn, kunnen stemmen opgaan, welke „isole ment" vragen. Niettemin is het de meening van Engeland en de Dominions, dat, om een uitdrukking van Eden te gebruiken de bond noch dood" noch stervend is. hoe wel een teere behandeling voor het herstel noodig is. Een radicale en inderhaast uit gevoerde operatie zou niet zonder gevaar zijn: het zou geenszins vaststaan, dat de patiënt, indien hij al in het leven bleef, er verlichting van zou ondervinden!" De ..Times" schrijft: .Niet al zijn gebre ken blijft de Volkenbond een nuttige plaats voor het onderhouden van vriendschap pelijke betrekkingen. Het handvest moge een onvolkomen werktuig zijn, het insti tuut heeft duidelijke fouten begaan en heeft op het oogenblik evenveel te lijden van de zorgen zijner al te ijverige vrienden als van de aanvallen zijner vijanden: het belichaamt daarom niet- minder het be ginsel van internationale samenwerking. Zoolang de Volkenbond leeft, kan men nog hopen, dat het mechanisme voor vreed zame regeling der conflicten voldoende versterkt zal worden om van het Briand- Kellogpact een werkelijkheid voor de ge- heele wereld te maken". Volgens de .Daily Mail" moet de eerste werkelijke verandering bestaan in een wij ziging van het handvest, zoodat het auto matische karakter der sancties vervalt. De „News Chronicle" acht het mogelijk, dat Frankrijk en Engeland getuigenis van hun geloof in den Volkenbond afleggen. .Dit zou aldus schrijft het blad een bevestiging zijn. waaraan veel behoefte be staat en die een stimulans zou kunnen zijn voor de kleine mogendheden, welke ongerust zijn over de toekomst van den bond. Doch dat is nauwelijks voldoende. Met het oog op de gebeurtenissen in China is een positief optreden noodig, waaruit blijkt, dat de voornaamste leden van den bond een werkelijkheid willen maken". GRIEKENLAND Moordaanslag verijdeld. Gisteren hebben wij vermeld, dat eenige politici verbannen waren. Volgens de ,.Az. Est" zou men een complot tegen koning George en Metaxas hebben ontdekt, en verijdeld. Officieel bewaart men echter het stilzwijgen. BINNENLAND. Wijziging der Zondagswet gewenscht?; me morie van antwoord inzake „Binnen - landsche Zaken". (Binnenland, 3e Bl.) Geen verhooging van het voorgestelde sa larispeil in Indië. (Uit Ned. Oost Indië, 3e Blad). Het vergaan van de „Hannah". (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Prof. Tiander voorspelt oorlog tusschen Japan en de sovjets. (3e Blad). De Japansche ministers zullen zich voort aan voorzichtiger uiten. (Ie Blad). De naderende zitting van den Volken bondsraad. (Buitenland, le Blad). Bohle spreekt te Boedapest over de hou ding der Duitsche minderheden. (Bui tenland, le Blad). Lloyd George 50 jaar getrouwd. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is de 9-jarige L. H. in de Neuwsteeg vlak bij de ouderlijke woning tegen den wielrijder C. C. B. opgeloopen. waardoor het meisje viel en het rech-teronderbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Aead. Ziekenhuis. In afwijking met andere berichten deelt men ons mede. da* de te houden synagiogedienst in verband met de as. Bliide Gebeurtenis zal plaats hebben op den eerst volgenden Zondag na den ge boortedag des namiddags om half vijf. Aanvankelijk toenemende be wolking en kans op regen met kraehtigen wind te wachten. Later zal eenige opklaring en afkoeling volgen. ENGELAND Lloyd George 50 jaar getrouwd. Lloyd George en zijn vrouw, die te Anti bes hun gouden huwelijksfeest hebben ge vierd, hebben van den koning en de konin gin een gelukwenschtelegram ontvangen. Uit alle deelen der wereld stroomden bij het gouden bruidspaar de felecitaties binnen ea in het bijzonder uit Wales. Lloyd George. In interviews verklaarde de Welsche too- venaar o.a.: De toekomst van de menschelijke vrijheid hangt af van wat Engeland. Frankrijk en de Ver. Staten thans doen en of zij hande len volgens gelijke richtsnoeren. Deze groote democratieën zijn machtig genoeg om de menschelijke vrijheid te beschermen. Als Frankrijk door een autocratisch land zou worden aangevallen, is er geen partij in Engeland, welke zich met dadelijk aan zijn zijde zou scharen. Ten aanzien van de uitgebreide wapening van sommige landen aan de Middelland- sche Zee. vooral wat luchtmacht betreft, zei Lloyd George: „Wij zijn niet bang. Ais de oorlog tot 1919 had geduurd, zou Engeland in staat zijn geweest 30.000 vliegtuigen van elk type of klasse 's jaars voort te brengen en dat zou opnieuw kunnen." Mussolini is misschien de handigste bluffer van het huidige Europa. Hij heeft het gedaan met de armelijkste troeven in han den. De ware troeven zijn in handen van de democratische mogendheden en als de juiste tijd daar is, zullen zij er de tafel mee schoonvegen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1