LEfDSCH DAGBLAD - Eente Blad Maandag 24 Januari 1938 MARKT Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland RECHTZAKEN Prins Bernhard en dr. de Groot uitgereden. Buitenland Uit het Verre Oosten. FWNfT INI UITEREN Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT Bij beschikking van den minister van Defensie wordt de officier van gezondheid der le klasse P. S. Walma van der Molen met ingang van 31 Januari a.s. alhier ge plaatst. Prins Bernhard ls hedenochtend om elf uur een autorit gaan maken met zijn chauf feur in de open „Cord". Ongeveer terzelfder tijd heeft dr. De Groot, de geneesheer van de prinses, per auto het paleis verlaten in de richting Amersfoort. DOODELIJK ONGEVAL OP DEN HAARLEMMERWEG TE AMSTERDAM. Vanmorgen ls op den Haarlemmerweg te Amsterdam ter hoogte van den tweeden molen een ernstig verkeersongeval gebeurd. Op het moment, dat een Amsterdammer, gezeten op een drlewielige bakfiets, naar links uithaalde, werd hij aangereden door een hem achterop komende in volle vaart zijnde auto. De man liep een schedelbreuk op. Nog voor de Geneesk. Dienst was gearri veerd, was het slachtoffer overleden. W. RAUWENHOFFt Te Apeldoorn ls heden, 74 'aar oud, over leden de heer W. Rauwenhoff, oud-chef van den dienst der exploitatie van de Neder- landsche Spoorwegen. De overledene was Commandeur van de Huisorde van Oranje en Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. ONDERHOUD VAN HET AARKANAAL. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed het onderhouden Tan het Aarkanaal tusschen Rijn en Drecht, met de daarbij behoorende werken, gedu rende de jaren 1938 en 1939. Het laagst werd ingeschreven door C. M. van Deeren- berg en Gebrs. A. en P. van Wijk te Al phen a. d. Rijn voor f. 65.000. AANRIJDING TE WASSENAAR. Om 12 uur vanmorgen is de 17-j. wielrij- ster V., die in de Langstraat te Wassenaar uü moest wijken voor een auto, in aan rijding gekomen met eenige wielrijders. Mej. V. viel met haar hoofd op den trottoirband. Met een hersenschudding en wonden in het gelaat is zij per auto naar haar woning vervoerd. UIT NED. OOST-INDIË AARDVERSCHUIVING. BENKOELEN, 24 Jan. (Aneta-A.N.P.) De lijn LahalLoeboek Llnggau is door een aardverschuiving gestoord. De sneltrein Palembang—Leoboek Langgau ls met vijf uur vertraging aangekomen. Russische militaire voorbereidingen? Een vreemdeling, die een reis door het Russische gebied in het Verre Oosten heeft gemaakt, geeft in de „China Mail" een be schrijving van de Russische militaire voor bereidingen, die door de Japansche berich ten, naar hij beweert, eerder onderschat dan overdreven worden. Nieuwe bases voor vliegtuigen en duikbooten worden aange legd ln de aan de zee grenzende provinciën, die op een oorlog voorbereid zijn. Communistische propaganda in Japan. De politie te Tokio heeft een uitgebreide organisatie voor communistische propa ganda ontdekt. Groote hoeveelheden pam fletten van opruienden inhoud zijn door bolsjewistische agenten in Japan ingevoerd. Deze agenten, Russen, Chineezen en leden der Kwo-min-tang. zenden deze pamfletten voornamelijk aan hoogleeraren der univer siteiten en onderwijzers van scholen. De activiteit dezer propagandisten zou aanzienlijk zijn toegenomen. GEEN JAPANSCHE GEDELEGEERDEN NAAR INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE. Naar verluidt heeft de Japansche regee ring besloten geen gedelegeerden te zen den naar de internationale arbeidsconfe- rentie, die in Juni te Genève bijeen zal ko men. De regeering overweegt zich geheel terug te trekken uit het internationale arbeidsbureau te Genève. RECONSTRUCTIE DER BULGAARSCHE REGEERING. Minister-president Kusseiwanof is van middag door koning Boris ontvangen, na dat deze reeds minister van oorlog, gene raal Loekoff had ontvangen D; minister-president heeft' bü het vei- i.e" van het paleis verklaard, da. de rmiif" van binnenlandsche zaken Kras- i? en de minister van oorlog, generaal uoekoff uit het kabinet ziin getreden. tot minister van oorlog is benoemd .raal Daskaloff. de garnlzoenscomman. Plewen en tot minis.er van bin- rnnndsche zaken. N k.-latef die minister De e'w'.is is geveest SnMs vroe,5ei'e rector der universiteit van Wiis Maneff is minister van onder- *us geworden. n politieke kringen heeft het onver- HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een burenruzie. Mej. J. A. uit Leiden zou niet vriendelijk met haar buren zijn omgegaan, en voor dat feit had zij al eerder in Tiet verdachten bankje gestaan. Toen kon het geval echter niet voldoende worden uitgezocht, en de Politierechter hield de zaak aan, om nog andere getuigen te hooren. Twee getuigen waren thuis, ge hoord, doch de derde getuige was nu niet ter zitting verschenen. De Officier zou deze getuige nu als ver dachte aanmerken en vervolgen, terwijl nu opnieuw het geval aangehouden zou moeten worden. De getuige zal nu in een volgende zitting worden meegebracht door de politie. Arm stuk geslagen. De rijwielhandelaar H. J. G. uit Leiden nad mishandeling gepleegd. Toen H. v. d. Bos in zijn winkel kwam om klachten te uiten over een batterij die was gekocht, ontstond een weinig vriendelijke discussie, welke eindigde in verzoek van G. om den winkel te verlaten Toen hieraan door v. d. Bos niet werd voldaan, sloeg G. met een Engelsche sleutel op den arm van den kiant, waardoor de, ellepijp brak. De verdachte betoogde dat v. d. B. het eigenlijk zelf er naar gemaakt had, om dat hij een grooten mond opzette, maar de mishandelde en een andere getuige waren het met deze beschouwing niet eens. De Officier zei dat het rapport niet zoo heel veel goeds over verdachte mededeel de, want verdachte treedt nogal ruw op. In verband met deze omstandigheden vroeg de Officier vier maanden gevangenisstraf. De Politierechter vonniste tot twee maan den gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Uien gestolen. Het waren, naar verdachte zeide, maar enkele uien die hij weggenomen zou heb ben, doch de officier van justitie wees erop dat in de stichting „Endegeest" te Oegst- geest, meermalen groenten werden vermist. Als verdacht van diefstal stond H van H. uit Leiden terecht. Naar hij mededeelde, was de diefstal van de paar uien de eerste keer dat hij zooiets had gedaan. In zijn vertrouwenspositie had hij zich nimmer aan oneerlijkheid schuldig gemaakt en voor dit feit was hij toch reeds zwaar gestraft door verlies van zijn betrekking. De officier meende dat verdachte in het geheel geen reden had voor dezen diefstal, en vroeg drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde hem tot f 30 boete subs. 30 dagen hechtenis, en voor waardelijk drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De vrcsdestichter. W B. uit Zwammerdam. had zich be moeid met een vechtpartij. Naar hij betoogde, had B. eigenlijk zich alleen maar bezig gehouden om twee vech tende te .scheiden, waarbij hijgeschopt had. Dit was in ieder geval mishandeling en de Officier vroeg daarvoor f. 20.boete of 20 dagen hechtenis. De Politierechter hield rekening met de omstandigheden, en legde f. 5.boete of 5 dagen hechtenis op. Gefingeerde inbraak. B. S. te Rijnsburg had een valsche aan gifte bij de politie gedaan. Aan den Rijksveldwachter was door hem op een ochtend medegedeeld, dat, toen hij des morgens naar de veiling was geweest, in zijn woning was ingebroken en daaruit f30 gestolen. De kasten in de woning waren doorzocht, en de kleeren over den grond verspreid. Na een scherp verhoor, bekende verdachte dat deze aangifte gefingeerd was. Thans deelde hij mede, dat hij in finan- cieele moeilijkheden was geraakt en het geld, dat aan een vereeniging toebehoorde,1 in zaken te hebben gebruikt. Hij hoopte door deze inbraak uitstel te krijgen van betaling aan deze vereeniging. De Officier zeide dat aanvankelijk ver dachte zijn aangifte had volgehouden, doch bij voorgeleiding bij spr bekende hij pas Dit feit is ernstig, doch waar verd. een blanco strafblad heeft, wilde de Officier met f. 40 boete, subs, 40 dagen volstaan, en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden. De Politierechter veroordeelde hem tot f. 15 boete subs. 30 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar, en verbod tot alcohol-gebruik. Ruit vernield. P. J F. uit Leiden vernielde in het ge bouw van Maatschappelijk Hulpbetoon een ruit. Verdachte bekende het feit, doch zette uiteen dat hij moeilijkheden had om aan steungeld te komen. Uit baloorigheid had hij toen een ruit ingeslagen. De Officier wees erop, dat F. reeds drie maal is veroordeeld, en er weinig met hem te beginnen ls. Daarom vroeg de officier nu twee maan den gevangenisstraf De politierechter hield rekening met de omstandigheden en legde drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk op met een proeftijd van drie laar. Een oud feit. Ten nadeele van een firma uit Klundert die hij vertegenwoordigde, had N. J. Z uit Veur een bedrag van f. 45 verduisterd. Het geval was al eenige jaren geleden, maar eerst laat was aangifte gedaan. De Officier wees erop, dat verdachte het zeer moeilijk had, en in verband met de omstandigheden vroeg hij een maand ge- NIEUWE UITGAVEN. Van de Uitgeverij „De Ramshoorn" te Oosterwijk ontvingen wij „Vier weken Spanje" door Arnold Meyer. wachte af reden van minister van oorlog, géneraal Los'rcff. venarsine gebaard Minister-president Kusseiwanof heeft tegenover de pers verklaard, dat hi.1 spoedig een verklaring zal afleggen over de recon structie van het kabinet vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De Politierechter itgde voorwaardelijk f.20 boete subs. 20 d. hechtenis op, met een proeftijd van een jaar. Tegen de koude. H. S. uit Woubrugge had een shawl weg genomen, voor welke diefstal hij nu te recht stond. Verdachte bekende en zei dat hij het feit had begaan, omdat hij geen jas had, en het koud was. De officier wees er op dat verdachte reeds eerder is veroordeeld en daarom vroeg hij nu vier maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Het vonnis werd conform dezen eisch. De familie-kwestie. Als gevolg van een familie-kwestie, zou S. G. de R. uit Zwammerdam zich aan mis handeling hebben schuldig gemaakt. Het was een heele uitzoekerij voor den Politie rechter. want de kwestie ging over praatjes die rondgestrooid waren, dat de vrouw van den mishandelde de vrouw van den ver dachte zou hebben opgelicht, toep die twee betrokkenen, en nog een stiefdochter van den mishandelde, een school in Bodegra ven schoonmaakten. Nadat deze aangelegenheid was uitge zocht, zeiden zoowel de verdachte als de mishandelde dat zij uitgescholden werden en op andere manieren lastig gevallen. De ruzie scheen nu wat opgelost te zijn, want verdachte zei dat hij niet meer tegen ver dachte spreekt. De officier zei dat zoowel de verdachte als getuige goed bekend staan, en daarom vroeg hij f. 20 boete subs. 20 dagen. Verdachte zei dat de mishandelde hem eerst met een flesch op het hoofd had ge timmerd. De politierechter hield hiermede rekening en legde f. 10 boete subs. 20 dagen op. Ongewenschte correspondentie. J. W. v. d. B. uit Leiden schreef een briefkaart aan iemand in Nijmegen, waar op beleedigende uitdrukkingen voorkwa men. Nu betoogde verdachte dat hij geld kreeg als provisie van een machine die hij verkocht had voor de firma, doch de ver tegenwoordiger der firma vertelde nu dat inderdaad deze provisie zal worden betaald zoodra de machine zelf betaald is. De officier vond de methode van ver dachte glad verkeerd, en vroeg f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De politierechter vonniste tot f. 12 boete subs. 12 dagen hechtenis. Meineed op het kantje. D. O. uit Nieuwerbrug schold mej. W. uit Bodegraven, en haar dochter stevig uit, welk feit hem in de verdachtenbank bracht. De twee beleedigde dames deelden mede dat inderdaad V. de onbehoorlijke uitdruk kingen had gebruikt. Toen kwam G. O. uit Rietveld, een neef van den verdachte voor het hekje, en die zei dat zijn oom misschien de woorden wel tegen hem had gezegd. De politierechter ijoest dezen getuige stevig onderhanden hemen, omdat zijn verklaringen niet kloppen melj die. voor de politie gegeven. Tofen 'draaide O. snel bij. en werden zijn verHaringen anders! De officier, die er aan herinnerde, dat verdaohte meer is veroordeeld, vroeg f. 30 boete subs. 30 dagen. Verdachte wilde in hooger beroep, en toen legde de politie rechter f. 35 subs. 70 dagen op. verschillende soorten primula's, blad- in een open hoek verhandeld. Nadat deze paple- plantjes enz. wat meer ter veiling komen. :re.n onmiddellijk na de aankondiging van de De Driizen werden veelal iets la2er TJitstp- rijksconversie-leening plotseling naar beneden kend SaaM werd de oranlekleurig^ Vri- mil d ohinoncic Trroll-o fr»F ACI ooni v-»«v wiiir, ir,it-s*- mula chinensis, welke tot 40 cent per potje opbracht. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Wouter Grootendorst, 81 j. wedr. van Meinsje van den Berg. Ondertrouwd: Pieter van der Haven, 27 j. te Hazerswoude en Maartje Voorwinden, 22 j. alhier Bij de te Rotterdam gehouden keu ring voor hengsten, behaalde de veehouder Jac. van der Eijk, met Quargon de Coe- gors, den eersten prijs. HILLEGOM. Veel animo voor het bouwen aan de van den Endelaan. Er is weer door B. en W. vergunning verleend voor den bouw van 5 woonhuizen aan de van den Endelaan, nieuw gedeelte. Op een klein stukje aan de overzijde na, zullen alle bebouwbare terreinen aan dezen nieuwen weg weldra bezet zijn, want op het thans nog braak liggende terrein naast de Openbare School worden ook acht wo ningen met gaTages gebouwd. Aanvanke lijk ging het bouwen aan dezen nieuwen weg niet vlot; toen de eerste huizen er een maal stonden, zijn de andere in een vlpt tempo gevolgd. Uitvoering van „Soli Deo Gloria". 9 Het Chr. Mannenkoor Soil Deo Gloria? waarvan de heer S. P. Visser directeur i&c heeft Zaterdagavond in de zaal van de» heer Sistermans een zanguitvoering gegerj ven. Hieraan is medewerking verleend door/ het kinderkoor Hosanna. De planobegelei-i' ding werd verzorgd door mej. Jo van der Zee. LISSE. Raadsagenda. De gemeenteraad vergadert a.s. Vrijdag middag om 3 uur. Agenda: 1. Ter visie-lig ging van: a. wijziging bebouwingsverorde ning; b. herziening uitbreidingsplan; c. een verordening regelende bebouwing en ge bruik van gronden ten Noordoosten van den Stationsweg; 2. Verhuur gemeentelijk sportpark aan plaatselijke voetbalvereni gingen; 3. Vaststelling straatnaam; 4. Vaststelling schoolgeldverordening; 5. Vaststelling gewijzigde annuïteiten „Volks belang"; 6. Bijdrage in de kosten, verbon den aan voor- en nazorg voor krankzinni gen; 7. Vaststelling rekening der gemeente over 1936; 8. Comptabiliteit; 9. Ingekomen stukken en mededeelingen. De R.-K. Werkloozencommissie heeft f 239.10 opgehaald benevens 104 pond vet aan bonnen. Volgens de dagstand der Gem. Ar beidsbemiddeling staan thans ingeschreven 590 werkzoekenden, waarvan 492 landar beiders. (Totaal v. j. 622.) AALSMEER. De Snijbloemenbandel, De veilingen van snijbloemen in deze ge meente hebben gedurende de afgeloopen week een zeer kalin verloop gehad; de han del was weinig opgewekt, met tot gevolg, dat voor de meeste producten slechts ma tige prijzen werden besteed. Opvallend groot was de laatste dagen het aanbod van seringentakken; van dit product werd de markt als het ware overstroomd. De betere kwaliteit takken van de witte variëteit Marie Legraye vooral brachten een voor den kweeker teleurstellenden prijs op, ter wijl de eveneens witte Mad. Fl. Stepman, evenals de gekleurde nog wel beter betaald werden. Voor de Legraye werd tot 14. de Stepman tot 36 en de gekleurde tot 26 cent per stuk betaald. Een gelukkige omstandigheid was zeker, dat veel lichtere kwaliteit voor de Engel sche markt werd gekocht en dat deze tak ken in verhouding tot de zware takken heel wat gunstiger opbrengst gaven. Het aanbod van rozen was zeer beperkt, wat ongetwijfeld van gunstigen invloed zal zijn geweest op de noteeringen. Naar gelang van variëteiten en kwaliteiten werd van 821 cent, bij uitzondering tot pl.m. 30 ct. per stuk besteed. Nu de zon zioh af en toe al wat meer laat zien, beginnen de Amer. anjers in de kassen een eenigszins snellere ontwikke ling te vertoonen; na een rustperiode van eenigen tijd, is voor dit gewas het moment weer aangebroken van hernieuwde levens activiteit. Ter veiling was dit zeer goed merkbaar, daar het aanbod van deze bloe men in beteekenis toenam. De opbrengst viel over het geheel geno men niet mee; voor de beste werd van 6 tot 18 per stuk betaald. Van Japansche ker- sentakken kwam beduidende aanvoer en voor de betere kwaliteit werden uitstekende prijzen gegeven; Zaterdag werd nog tot f. 1.05 per stuk betaald. De sneeuwbal-takken kwamen ook alweer geregeld ter veiling, een product, dat door den handel gaarne gekocht bleek te wor den, tegen prijzen, welke zeker bevredi gend waren. Voor de beste takken werd tot 27 cent per stuk betaald. De prijzen der gele narcissen hielden zich, v.n.l. in ver band met den belangrijken aankoop voor den export naar Duitschland, uitstekend. Zaterdag werd voor deze bloemen per 12 stuks van 1623 cents betaald, terwijl ze in hel midden der week soms nog tot pl.m. 25 cent noteerden. Voor verschillende soorten tulpen werd de opbrengst meer of min lager. Van prunus-takken was een flink aanbod, dat over het geheel genomen lage opbrengst gaf. Jap. lelies werden tot 18 cent per kelk. amaryllis tot 10 cent en plu- mosus snijgroen tot 45 cent (per 10 ran ken) verhandeld. Over het geheel genomen is het aanbod van verschillende producten aan de veilingen van potbloemen en -plan ten thans niet groot. Cyclamen en bego nia's beginnen te minderen, terwijl azalea's, SASSENHEIM. Geslaagde ontspanningsavond. De Prot. Chr. Ontspanningscommissie voor Werkloozen hield een ontspannings avond in het Vereenigingsgebouw, waar voor medewerking was verkregen van eeni ge leden der Chr. Jong.vereen. „Volg Mij", die het stuk „Novemberstorm" opvoerden. Na een kort openingswoord van den voorz. der commisise, den heer C. Stelma, sprak ds. Kuiper een kort woord. Hierna werd „Novemberstorm" opge voerd, dat spreekt van hef en leed van de zeekust, en hier reeds eerder is opgevoerd. De aankleeding. verzorgd door den heer G. Hoppezak, die tevens voor de grime zorgde, was uitstekend. Tusschen de be drijven werden versnaperingen aangebo den. Ds. Krijkamp sprak het slotwoord van den zeer goed geslaagden avond. VOORHOUT. Jaarverg. Ned. Chr. Landarb.bond. Deze vereeniging vergaderde in het ge bouw der Chr. school, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Renée. Na het lezen uit Marcus 9 ging deze voor in gebed. De secr. de heer C. Uithoven las de no tulen, welke werden goedgekeurd, onder een dankwoord van den voorzitter. De jaarverslagen van den secr. en den pen ningmeester werden onder dank van den voorzitter gearresteerd. Uit het verslag vam den laatste, den heer J. v. Nassou. bleek, dat er een batig saldo is van f46.41. .De, controlecommissie had de boeken van dei*, penningm. in orde bevonden. De bestuursleden, de heeren J. v. N; sou en J. Verb ree werden met gro meerderheid ven stemmen herkozen, bestuur heeft ook dit jaar een gift al(. staan aan de commissie tot instandhouding van het werkloozen-verpoozingslokaal. De voorzitter stelde voor aan het einde van dit jaar het eerste lustrum officieel te vieren, waarmede alle leden instemden. Hierna sluiting met dankgebed. Vergadering der Geitenfokvereeniging. De 2e voorzitter de heer H.. v, d. Maat, opnde deze vergadering, welke werd ge houden in het café van de wed. C. v. Vel- zen. De secr.. de heer H. Zuidhoek, las de notulen, welke geteekend werden. De vee- verloskundige de heer J. M. v. d. Moolen, uit Leiden, hoofdzakelijk voor huisdieren, meerendeels geiten, werd door den voorz. met klem aanbevolen. Als afgevaardigden naar de alg. verg. werden gekozen de hee ren Th. Ploeg en H. Zuidhoek. De heer S. de Jong, uit 's-Gravenhage, assistent der Rijksveeteelt, bracht verslag .uit van zijn ter plaatse gehouden stalkeuring en sprak daar zijn tevredenheid over uit. Geiten stallen welke aan -alle eischen voldeden, konden een puntenaantal van 100 ver krijgen. Door de 26 leden dér afd. Voor hout, werden behaald de cijfers van 65 t/m 83, hetgeen voor een eerste keuring zijn volle tevredenheid weg kon dragen. Wel maande spr. de leden aa-n, om zich nóg meer toe te leggen op de ventilatie. Na een dankwoord van den voorz. volgde sluiting. achter ons liggende week tot 101 pet. Dit vormt een vrij goede aanwijzing voor het resultaat dezer leening. Waar de rentevoet zich dan ook in een dalende lijn blijft bewegen, lijdt het vrijwel geen twijfel of deze „monster conversie- leening-operatie" zal met succes v/orden be kroond De hoeveelheid middelen, die hier te lande braak ligt. is dan ongekend groot, en hoe meer contante middelen in het bezit van het publiek raken, hoe meer de beleggers er toe zullen overgaan, eieren voor hun geld te kiezen. d.w.z. genoegeen te nemen met de matige rente vergoeding, die op het oogenblik slechts te ver krijgen is. Er is bij meer dan een gelegenheid reeds op gewezen, dat op het oogenblik het be leggende publiek de dupe van de huidige ver houdingen. op geld- en beleggingsmarkt zijn. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat van in prima obligatiën gestoken geld gemak kelijk een rentevergoeding van 4 a 41/2 pet. kon worden verkregen. Verleden jaar is men zich vertrouwd gaan maken met obligatiën, met een rentetype van 3 12 pet. en thans zal men lang zamerhand wel genoegen moeten nemen met papieren, die niet meer dan 3 pet. afwerpen. Vrijwel alle 3 1/2 pet. leeningen, welke ver leden jaar hier te lande zijn aangegaan, kunnen te allen tijde vervroegd worden afgelost. Men behoeft er niet aan te twijfelen, of. indien de staats conversieleening eenmaal achter den rug is. de Nederlandsche gemeenten en provinciën eveneens pogingen in het werk zullen stellen, om hun rentelasten, voortspruitendende uit hun obligatieleningen te doen verminderen. 3 :l5ë effectenbeurs had bij den aanvang van de ileuwe week een onbelangwekkend voorkomen. De handel had hoegenaamd geen uitbreiding mdërgaan en de koersen verschilden over het tlgefneen maar weinig bij die van den vorigen t>$ursdag. Onder beurstijd werden voorts geen Schommelingen van beteekenis meegemaakt. Op ^de beleggingsafdeling echter ging het wederom levendig toe in de 4° o obligatiën Nederland, die ,zich bewogen tusschen 100 7/3 en lOlo/o- Integra len waren vast gestemd en liepen verder naar boven, zoodat zij" tot 84 3/4"/0 werden verhandeld. Ook de 3»/2°/o obligatiën Nederland waren goed gedisponeerd. Daarentegen werden de 3° V. obli gatiën 1937 een kleinigheid lager genoteerd. Ook de oude 3° 7, obligatiën kwamen iets lager te liggen, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat deze papieren onlangs boven pari kwamen tengevolge van vraag voor buitenland- sche. meer in het bijzonder Fransche rekening, die thans geheel is verdwenen. Provinciale en gemeentelijke obligatiën bleven meerendeels op peil. Van de Fransche fondsen waren de spoor- obligatiën aan den gedrukten kant. Fransche renten waren vrijwel onveranderd. Brazilianen waren goed prijshoudend evenals Argentijnsche cedula's. Op de locale aandeelenmarkt werd nogal wat beweging veroorzaakt door de Fokkeraandee- len. die na enkele procenten boven het vorige slot te zijn ingezet, in een snel tempo naar be neden liepen en op 270 pCt. kwamen, waarna een klein herstel viel waar te nemen. Uni lever's waren eenigszins aangeboden en werden mitsdien lager genoteerd. De Philips aandeelen waren prijshoudend. In Suikerfondsen ging vrijwel niets om, doch dat verhinderde niet, dat H.V.A.'s iets lager kwamen te liggen. De Scheepvaartmarkt was stil en zonder koersvariaties van beteekenis. Tabakken be wogen zich op den achtergrond. Deli Batavia's waren vast gestemd. De Rubbermarkt had een stil verloop. Arasterdam Rubbers waren weinig veranderd. De ihcouranten hadden een onregel matig verloop. Het wachten is op de beslis sing van de Internationale Rubberregelings- commissie inzake het restrictiepercentage. Van de Petroleumfondsen konden Koninklijken zich gemakkelijk handhaven. De omzetten waren klein. De 4 pCt:. obligatiën Koninklijken werden tegen 100 7/8 pCt. verhandeld. Amerikaansche waarden hadden een rustig voorkomen. De stemming was prijshoudend, de koersen ver schilden niet veel bij die van Zaterdag. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 7 '8. Berlijn 72.27, Parijs 5.98 3/4, Brussel 30.33. Zwitserland 41.46,/J, Kopenhagen 40.05, Stockholm 46.25, Oslo 45.07Vi, New-York 1.791/:, Praag 6.301 Oost. Bankpapier 33.75, Lire Bankpapier 7.25, Prolongatie V2, Part. disc. 1/8, Daggeld 1/4, Registermarken 38 5/8, Crediet Sperrmarken 111/8, Effectensperrmarken 10 3/4, Reis marken 52. Bankpapier 36. AMSTERDAM. 24 Januari. De beleggingsafdeeling van de Amsterdamsche effectenbeurs verheugt zich de laatste dagen in veel meer belangstelling dan doorgaans het geval is. De 4 pet. obligatiën worden geregeld AMSTERDAM, 24 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 388 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 7280 cent per KG. slachtgewicht; 2e kwal. 64 70. 3e kwal 5262; 89 melk- en kalfkoeien f.180250 per stuk; vette kalveren: 2e kal. 7280 cent per KG. levendgewicht; 3e kwal. 5868 cent; 66 nuchtere kalveren f.813 per stuk; 43 schapen f.1832; 453 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 >S16 KG., 7172 cent per KG. slachtge wicht; zware 7071; vette varkens 6970; ^aaarden f. 100150 per stuk. LjoTTERDAM, 24 Januari. Aanvoer. To taal 2062. Vette runderen 542, vette kalve- 193, nuchtere kalvéren 4, schapen en eren 740. varkens 583. koeien van den Prijzen per KG.: vette koeien le kwal. 74 cent, 2e kwal. 66 cent. 3e kwal 50—54 ct.. vette ossen, 70, 66, 5054; vette kalveren 1.20, 1.05, 7075; varkens ilevend gewicht), 59. 58. 57, schapen 56, 51, 46; lammeren 64, 60. 55 cent. Prijzen per stuk: schapen le kwal. f.32. 2e kwal. f.28, 3e kwal. f.25; lammeren 22, 19 en 16. ROTTERDAM. 24 Jan. Buitenlandsehe granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs bij minstens 5 last. gezond, boordvrij). Stemming: lusteloos. Rogge lp. 100 K.G. N. Russische 76 77 K.G. disponibel f 8.75. Dito 2. Russische disp. f 8.75. Idem 73/74 K.G. stoomend 18.70. Amerikaansche No. 2 disp. f 8.10, stoomend f 8.05. Gerst (per 2000 K.G.) Amerik. No. 2 disp. f151. Dito No. 3 aangekomen f 149, stoomend f 148. La Plata 65, stoomend naar aank. f !5C154. Id. No. 4 22 Febr. verw. stoomend f146. Z. Russ. 66 67 K.G. disp. f158. Turk- sche dito disp. f 153. Karoon disp. f 152. La Plata 69 K.G. stoomend f. 158150. Ha ver (per 100 K.G.) La Plata 46/47 stoo mend f- 6.15 La Plata Clipped 52/53 disp. i 6 40 La Plata Clipped 55 56 K.G. disp. f 6.45. stoomend f. 6.35 Mais (per 2000 K.G Gele La Plata disp. f 153. La Plata Cinquantino disp. 1159. Amer. Mixed No. 2'aangekomen f137. stoomend f.137. Gele Joego Slav. disp. f 138.. Gele Amer. No. 2 aangekomen f 138, stoomend f 137.50. Witte Zuid-Amerlkaansche No. 2 aangekomen f 138. Gele Amer. No. 3 aangekomen f 137.50 stoomend f136. Boekweit iper 100 K G.) Amer.-Can. Jan. afl. f 8 85. Febr-, afl. f 8.90. Bmnenlancische granen (per 100 KG.) Haver f 66.75. Gerst Chevalier f 8 -8 15. Rogge tot f. 7.75. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwten, kleine groene f8.50—10.50. Schokkers f. 1316. Bruine boonen f 811, F.xtra kwaliteit iets daarboven betaald. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3