BINNENLAND Nieuws uit de Filmwereld {L^) De Groote Illusie" Invalide door jicht 78 iie Jaargang HIDStH DAGBLAD. Vrijdag 21 Januari 1938Derde Blad No. 23872 GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART «s RHEUMALANA LAND- EN TUINBOUW Koningin en Prinses wandelen in den paleistuin. Gisternamiddag tegen drie uur is Prinses Juliana in het park achter het paleis Soestdijk gaan wandelen, vergezeld van H.M. de Koningin. Een hof auto volgde Haar op eenigen af stand. De beide Wandelaarsters kozen de beukenlaan, die rechts langs den groo. ten vijver voert. Ongeveer te halfvier keerden Zij in het Paleis terug. Zomerhuis te Vinkeveen voor Prins Bernhard. Naar de „Utr. Crt." meldt, heeft jhr. Dedel, in opdracht van Prins Bern hard in den Vinkeveensche polder een stuk van de bekende „Schuur van Botshol* gekocht. Dit gedeelte zal worden omgebouwd om dezen zomer dienst te doen als zomerhuisje om dan tevens uitgangs punt te vormen voor Prins Bernhard bij het beoefenen van jacht- en vis- scherij-sport. Zooals cenigc maanden geleden werd gemeld, heeft het prinselijk paar een bezoek gebracht aan deze polders en het resultaat van het bezoek is ge weest, dat bovengenoemde „schuur" werd gekocht. De 26ste R.A.I.-tentoonstelling geopend. Rede van minister van Buuren. Onder groote belangstelling is heden de 26e R.A.I.-tentoonstelling te Amsterdam door den minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren geopend. Voordat de minister de openingsplech tigheid verrichtte heeft de voorzitter van de vereeniging „De rijwiel- en automobiel industrie" de heer J. Leonard Lang, het woord gevoerd, Nadat spr. een beschouwing had gehou den over de evolutie van het motorvoer tuig, constateerde hij, dat het wegtransport overmatig is belast en sprak de hoop uit, dat de regeering het groote economische belang van een gezonde ontwikkeling van het wegtransport zal willen inzien. Rede van den Minister. Minister van Buuren bracht hulde aan het R.A.I.-bestuur voor het organlseeren van deze tentoonstelling. Spr. gaf toe dat de lasten die op het motorverkeer drukken inderdaad zwaar zijn. Met het oog op de eisohen van het bud get kan de regeering deze lasten thans ech ter niet verlichten. Spr. vestigde de aandacht op de zeer hooge büdragen. welke de overheid in hoofdzaak ten bate van het motorverkeer voor haar rekening neemt. Op de verkeersfonds begrooting voor 1933 Is rond 26 millloen uitgetrokken om aan de rijkswegen te verwerken en meer dan 10 millioen voor bruggenbouw. Let men nu verder op de uitgaven van provincies, gemeenten, waterschappen en andere lichamen voor de onder hun be heer staande wegen, waarvan een eenigs- zins nauwkeurige schatting spr. niet ter beschikking stond, maar waarbij men toch zeker wel op eenige tientallen millioenen per jaar moet rekenen, en denkt men dan voorts aan de nog enorme programma's van verderen wegenaanleg en wegverbete- ring niet alleen voor de rijkswegen, maar De heer B. was door jicht niet meer in staat zjjn dageiijksche bezigheden te verrichten en niettegenstaande aanwending van allerlei middelen, werden de pijnen steeds erger en werd hij meer en meer hulpbehoevend. Een zakenvriend, die ook aan een hard nekkige jicht had geleden en by TOGAL- tabletten veel baat had gevonden, raadde hem ook een TOGAL-kuur te doen. De heer B. volgde tot zijn geluk die raad op en ge bruikte TOGAL-tabletten. De zwelling der gewrichten nam daarna zienderoogen af en de pijnen werden steeds minder. De heer B. voelt zich thans beter dan ooit en hp werkt weer met plezier, dank zy TOGAL. Bp alle apothekers en drogisten vanaf f 0.80. De heilzame werking van Togal berust op de ver wijdering van onzuiverheden uit het bloed en de inwendige organen, die de oorzaak zijn van velerlei pijnen en ongemakken, die door gebruik van Togal-tabletten wordt bestreden. 4927 (Ingcz. Med.) mede voor de secundaire en tertiaire we gen, waarvan ook de laatstgenoemde van groot belang zijn voor het motorverkeer dan gelodït hij toch wel te mogen zeggen, dat de belastingopbrengst van het motor verkeer een nuttige bestemming vindt. De minister begreep, dat er desiderata zijn op het gebied van de lasten, ook al legt men er zich bij neer dat in zake het totaal bedrag er van voorshands weinig te doen is. Parkeergelden. tollen, vorm van de heffing, om zich hiertoe thans te beper ken. zijn ongetwijfeld punten van belang, deze onderwerpen liggen zeker niet alleen op spr.'s terrein, maar hij kan gaarne de verzekering geven van zijn steun indien redelijke suggesties of constructieve plan nen worden voortgebracht. Tenslotte verklaarde minister van Buu ren de 26ste R.A.I.-tentoonstelling ge opend. DE TUNNELBOUW TE ROTTERDAM. De gemeenteraad aanvaardt de Rijksvoorschotten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag besloten tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder aan Rotterdam voorschotten worden verleend uit het Werkfonds en het Verkeersfonds ten be hoeve van den tunnelbouw onder de Nieuwe Maas. Uit het Verkeersfonds zal een bedrag worden verstrekt van acht millioen en door het Werkfonds een bedrag van zes millioen. Het laatste fonds zal bovendien vier mil lioen verstrekken tot dekking van de uit gaven voor den aanleg en de verbetering van de verbindingswegen met de tunnel. Voorts heeft de Raad in beginsel besloten transacties aan te gaan met de Neder- landsche Spoorwegen, het Rijk (P.T.T.) en de Rotterdamsche Diergaarde tot ruiling van grond. Hiermede is de verplaatsing van de diergaarde van het centrum der stad naar Blijdorp een feit geworden. GARNIZOEN IN DE HOOFDSTAD. De gemeenteraad stelt credict beschikbaar voor oefenterrein. Na uitvoerig debat heeft de Amsterdam- sche gemeenteraad besloten een orediet van f. 1.200.000 beschikbaar te stellen voor het gereedmaken van een militair oefe ningsterrein in den Rlekerpolder nabij Schiphol, als consequentie waarvan de re geering bereid zou zijn een garnizoen luchtdoelartillerie in de hoofdstad te vestigen. Echter werd het voorstel van B. en W. om dit terrein kosteloos ter beschikking van het Rijk te stellen, aldus geamendeerd, dat de gemeente opnieuw met het Rijk zal onderhandelen om voorwaarden, vorm en duur der beschikbaarstelling opnieuw vast te stellen. Een muskusrat gevangen. Wat gevreesd werd, is geschied. De heer Waage, secretaris van het Natuurkundig Genootschap te Maastricht, kreeg gisteren de eerste in Nederland gevangen muskus rat levend in handen. Het dier werd ge vangen tussohen Budel en Neder-Weert op Brabantsch gebied, in een streek, waarvan de wateren in verbinding moeten staan met de Demer in België. In België is tus sohen Mechelen en Aerschot een groote kweekerij geweest, waarvan ontsnapte exemplaren zich sterk in het wild hebben vermenigvuldigd. Het gevaar dreigde dus uit het Zuiden en vermoedelijk is dit ge vangen exemplaar één der nakomelingen der ontsnapte exemplaren. Een rattenverdelger uit Maastricht werkte op een boerderij in de streek tus sohen Budel en Neder-Weert en vernam daar van den boer, dat er een zeer groote rat. ai eenige malen, was gezien. De ratten, vanger zag het beest ook, zette een klepval uit met een wortel er in en ving inderdaad dit dier. Omdat dit zoo'n mooie rat was, besloot de man het dier levend mee te nemen voor het Museum voor Natuurlijke Historie te Maastricht. Hij waarschuwde voorzitter en secretaris van het Natuurk. Genootschap die het dier als bisam. of muskusrat herkenden en voor het Museum ten geschenke kregen. Het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen en de burgemeester van Maastricht werden volgens voorschrift gewaarschuwd. UITBREIDING PENSIOENWET BEPLEIT. Centrale commissie voor ambtenarenzaken richt dienaangaande verzoeken tot regeering, In haar deszer dagen gehouden vergade ring besloot de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken de regeering te verzoeken art. 40. eerste lid, sub e der Pensioenwet 1922. te wijzigen in dien zin. dat: le. De regeling van den inkoop van voor- afgaanden diensttijd op arbeidsovereen komst doorgebracht, thans beperkt tot de rijksambtenaren, eveneens keiden zal voor de overige onder de Pensioenwet vallende ambtenaren. 2e. Deze regeling gelijk wordt aan die betreffende den inkoop van voorafgaanden diensttijd als tijdelijk ambtenaar doorge bracht, met dien verstande, dat enkel in- koopbaar zal zijn de contracttijd, doorge bracht in dienst van hetzelfde lichaam (rijk provincie, gemeente, enz.), hetwelk den contractant tot ambtenaar benoemt. Aangaande de instelling van een dienst commissie voor het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, welke wegens het ont breken van een bijzondere commissie voor georganiseerd overleg, een zelfstandige, rechtstreeks onder de centrale commissie ressorteerende dienstcommissie zou moeten zijn, besloot de commissie de regeering te adviseeren nog niet tot instelling daarvan over te gaan. doch te trachten voorloopig een slechts officieus georganiseerd overleg tussohen den directeur van het Instituut e het personeel tot stand te brengen. Voorts behandelde de commissie nog een voorstel tot wijziging van het Bezoldiginzs. besluit, waaromtrent zij besloot de regee ring te verzoeken om een nader onderzoek door deskundigen. DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is. behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 20 tot 27 Jan. vastgesteld op 60 ct. per k.g. (on veranderd.) BEREIDING VAN WOL UIT CASEÏNE. Gistermiddag had te Bunschoten de opening plaats van de afdeeling voor be reiding van textiel-caseine van de coöpe ratieve zuivelfabriek „Eemlandia" te Bun schoten. welke fabricage ter hand wordt genomen ingevolge een contract met de N V. „H.I.M.C.A." te Amsterdam, de houd ster van de licentie voor de bereiding van textiel-caseine en melkwol voor Nederland volgens het patent Ferretti. De aanvaring van de „Damsterdijk". Twee personen worden vermist. Uit Londen wordt gemeld, dat het mo torschip .Damsterdijk" in botsing is ge weest met de „Santoy", een schip van 120 ton. dat te Rochester thulsbehoort. Aan boord van het gezonken schip be vonden zich twee personen, die vermist worden. Een stuurman van de „Damsterdijk" zeide. dat toen dit schip het Southend passeerde, het pikdonker was. „Een klein schip verscheen plotseling vlak voor ons en wij konden het niet ont gaan". zei de stuurman. „Wij hoorden niets van degenen, die zich aan boord van het scheepje bevonden, en dit moet dan ook zijn gezonken, direct nadat wij de machi nes hadden laten stoppen en een boot had den uitgezet om te zoeken naar overleven den van het ongeluk Nadat anderhalf uur naar eventueeie Slachtoffers was gezocht, zonder dat dit tot resultaat had geleid, zetten wii de reis voort". De kapitein van de „Damsterdijk" heeft allen schepen verzocht te willen opletten of zij schipbreukelingen op het water zou den zien rondzwalken DOOR STAAF GETROFFEN EN GEDOOD. Gisterochtend waren op de Nederland- sche Schroefboutenfabriek te Helmond eenige arbeiders bezig met het tornen van een vliegwiel. Hierbij werd de 43-jarige ge huwde arbeider J. van Hoof plotseling door een zware ijzeren staaf aan hoofd en rug getroffen Zwaar gewond viel de man neer. Hij had een zware hersenschudding. De man is naar het St. Antoniusgasthuis over gebracht, waar hij gistermiddag is over leden. BUITENLANDSCH GEMENGD. GASVERGIFTIGING. Te Lodz (Polen) is het uit negen perso nen bestaande gezin van een kruier door lichtgasvergiftiging om het leven geko men. SMOKKELAARSBENDE ONTMASKERD De politie heeft in de bosschen aan de grens van Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk 28 smokkelaars gegrepen, die zich gedu rende drie jaar hebben schuldig gemaakt aan het smokkelen van sacharine uit Oostenrijk. Zij hoorden in totaal 46 jaar gevangenisstraf en 50 millioen kronen boete tegen zich uitspreken. De leider der bende kreeg 3 jaar gevangenisstraf en 10 millioen kronen boete. DE POSTVLUCHTEN. De „Reiger" is gisteren van Indië ko mend om 4 uur op Schiphol geland. VERSPREIDE BERICHTEN. De commissienoteering voor Neder- Iandsche boter is vastgesteld op 81 cent per K.G. Bij Kon. besluit is met ingang van 23 Februari de kolonel der infanterie van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger, P. A. Cox, benoemd tot generaai-majoor bij dat wapen. Te stijf zelfs, om een ei te pellen. Kon hij lot tien niet eens meer tellen! Kon tot z'n eigen hoofd niet reiken Kocht Rheumalana en velt nu eiken! LAKENS PANJ A A R D 4931 BORNE (Ingez. Med.) DE PAARDENKEURINGEN TE HOOFDDORP. Nabij het gem. concoursterrein te Hoofd dorp had onder veel belangstelling de Rijksvoorjaarshengsienkeuring en Premie- keuring plaats van het type trekpaard, ge organiseerd door de provinciale regelings commissie voor de paardenfokkerij in Noordholland. De uitslag is als volgt: Jongere hengsten: (Ingeschreven 6). Goedgekeurd voor het stamboek: Franco, eig. C. A. de With te Hoofddorp en goedge keurd door de rijkscommissie: César van Sjora, eig. J. C. Slooten te Vijfhuizen. Dcnald van Monnikenhof, eig. A. Pruis- sen. Rijk was te Eist reeds goedgekeurd. Afgekeurd: drie jongere hengsten. Oudere hengsten: (ingeschreven 9). Goedgekeurd voor het stamboek: Succes van Melo, eig. Hengstenvereeniging „Hoofd dorp"; Danseur, eig. J. C. Witte, Eierland, Texel; Elegant van Willy, eig. Hengsten vereeniging „Holland's Noorderkwartier", Anna-PaulownaPicolo van Absdale. eig. Hengstenvereeniging „Hoofddorp". Goedgekeurd voor 5 jaar (van 1938 tot en met 1942) voor het stamboek: Hyperion, eig. J. de Graaf, Hoofddorp; Herseur II de Cognebeau. eig. Hengstenvereen. „Hoofd dorp". Afgekeurd voor het stamboek, maar goedgekeurd voor het Rijk. niettegenstaan de cornage: Sultan van Turkije, eig. J. de Graaf te Hoofddorp. Uitslag premiekeuring: Een premie van f. 100 (van rijkscommis sie) Elegant van Wiily. eig. Hengstenver eeniging ..Holland's Noorderkwartier" te Anna Paulowna en Herseur II de Cogne beau. eig. Hengstenvereeniging „Hoofd dorp". Een premie van f.50 (van het stamboek): Danseur, eig. J. C. Witte, Eierland. Texel en „Mon", eig. A. Kranenburg Lzn. te Nieuw-Vennep. „Vader is dat het nummer van dé auto waardoor hij is overreden?" EEN EXCURSIE NAAR „WONDERLAND.' „De tijger van Eschnapoer." Een scène uit „De tijger van Eschnapoer". Indië heeft van oudsher behoord tot de landen, die sterk tot de fantasie van den oen Europeaan spreken. De grootsche na- tuurpracht van dit machtige rijk, de glans van zijn, met duizenden verdichtsels door weven geschiedenis, zijn geheimzinnige fonkelende pracht en de rijkdom van zijn inlandsche orstenhovej^ hebben sinds de Italiaan arco Polo in de Middeleeuwen als eerste nm2?peaan van zijn bestaan sprak, een all ?ln<ler^ aantrekkingskracht op het avondland behouden. Steeds weer zijn Europeanen er op uit getrokken om met deze sprookjeswereld kennis te maken. Romans en reisverhalen getuigen van dezen drang om den sluier van het Oosten op te lichten, doch zelfs de sterkste verbeelding van den avondlan- der, is niet in staat de betoovering van dit wonderland, noch zijn geheimzinnige demonische oerkrachten, naar waarheid met woorden te schilderen. Zeker, het maakt indruk, als we in de reisbeschrijvingen van den grooten Zweed- schen jager Bengt Berg lezen van de jacht op een Belgaalschen tijger, die niet min der dan twee dorpen ontvolkt heeft, of van Sven Hedin hooren, dat hij in de diergaar de te Calcutta een geweldigen koningstijger zag, op wiens kooi een bordje bevestigd was met als opschrift: „Deze tijger heeft veertig menschen verscheurd." Of als we lezen van de statie, die nog heden zooals eeuwen her. aan de hoven der Indische Maharadja's waarvan er op het oogenblik nog 561 nagenoeg eigen machtig gebieder zijn heerscht. Van hun feesten en jachtpartijen, waarbij de vor sten schitterend uitgedost, op machtige olifanten zijn gezeten en van de marme ren paleizen, opgesierd met goud, edelstee- nen en alle kostbaarheden der aarde, ja dan dompelen we met onze fantasie in een wereld van schoonheid, glans en bonte kleurenpracht, een „duizend-en-een-nacht"- sprookje gelijk. Noch in haar schoonheid, noch in haar afschrikwekkendheid is. on danks Westersche invloeden, in vele ge bieden ook maar de minste verandering gekomen. Dit land is gebleven, wat het immer was: een wonderland, trouw aan zijn oeroude tradities. Onze fantasie gaat werken bij zulke ver halen, maar alles zal bij woorden blijven, als we de werkelijke aanschouwing mis sen. Voor velen komt het op het beeld aan. Reisverhalen vinden zij saai. maar zélf vreemde landen bezoeken lijkt hun een ideaal, dat bij de meesten niet ver wezenlijkt kan worden. Het is daarom volgens ons een lofwaar dige onderneming van de Tobis geweest, een filmexpeditie naar Britsch-Indie uit te rusten met aan het hoofd een der be kendste regisseurs, n.l. Richard Eiohberg. Richard Eichberg en zijn staf hebben maanden lang het heele land doorkruist voor de opnamen van de film-cyclus: „De Indische Graftempel", die door zijn formi dabele lengte in twee deelen zal verschij nen n.l.: het eerste deel: „De tijger van Eschnapoer" en het tweede: „Het monu ment eener groote liefde". In totaal draai de Eichberg 50.000 M. film in Indië. Al dit materiaal is natuurlijk niet. noodig voor de beide bovengenoemde speelfilms, die op de eerste plaats gemaakt zijn, niet om het publiek een zij het dan aangename les te geven in de geographie, maar om twee speelfilms te brengen, die boeien en doen meeleven met de vele avonturen der hoofdpersonen. Alleen het beste en inte ressantste van deze 50.000 Meter met de atelieropnamen draaide hij voor de Fran- sche en Duitsche versie een totaal van 160.000 M. film verwerkte hij in deze cyclus en de rest zal voor het vervaardi gen van cultuurfilms gebruikt worden. „De tijger van Eschnapoer" en „Het mo nument eener groote liefde" de Neder- landsche premières van deze Tobis-films zijn zeer binnenkort te verwachten zul len ons dus naast een interessant gegeven, een beeldenreeks van meesleepende schoon heid en onvervalschte echtheid schenken, zoodat deze excursie naar „Wonderland' een filmgebeurtenis belooft te worden. In de hoofdrollen spelen o.a. onze land genoot Flits van Dongen, voorts Kitty Jan zen, La Jana, Theo Lingen, Gustav Diessl, Hans Stiiwe enz. ii De faam van „De groote Illusie", een nieuw meesterwerk van Jean Renoir, waar. in de beroemde acteur Erich von Stroheim de hoofdrol speelt, is reeds lang aan deze film vooruitgegaan. Zij vormt het onder werp van gesprek, niet slechts bij de film liefhebbers, doch ook bij hen, die zich voor het urgente onderwerp „het behoud van den vrede" interesseeren. Erich von Stro heim zelf heeft het zoo duidelijk gezegd: „drie of vier films als deez, beteekenen mèèr voor den wereldvrede, dan al die „vervloekte" vredesconferenties bij elkaar. Het betreft hier een episode uit de pe riode 1914—1918: het verhaal voert van hoogtepunt tot hoogtepunt, met in het centrum van het gebeuren, drie volmaakte acteurs: von Stroheim, Gabin en Fresnay. Sterk komt er in tot uitdrukking, hoe vij anden elkaar toch correct behandelen kunnen, al blijft de vijand ten allen tijde „vijand". De „vredes"film van grootsche allure, buitengewoon van harmonie, actie, vorm en inhoud, een Fransche productie, die zich vèr boven het gemiddelde der films uit dat land verheft. Hierboven Erich von Stroheim als de Duitscher van Rauffensteiu en zijn emi- nenten tegenspeler Jean Gabin als Ma- réchal in een der pakkende scènes.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9