LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 Januari 1938 /CUEEP/ TJEINlCENl IM/T EN IITIIREN Laatste Berichten Binnenland Buitenland VRAGENRUBRIEK LAND- EN TUINBOUW MAIKT lIMtllTIN^; BEURSOVERZICHT De bombardementen ran „Panay" en „Lady Bird". Op een desbetreffende vraag heeft een japansch ambtenaar medegedeeld, dat de .strafmaatregelen, welke genomen zullen uorden tegen de officieren, die verant woordelijk gesteld worden voor de bom bardementen van de „Panay" en „Lady Bird" vertrouwelijk ter kennis van de re geeringen van Engeland en de Vereenigde Staten gebracht zullen worden voor zoo ver dat noodlg ls. Dien regeeringen zal verzocht worden de maatregelen niet te pu- bllceeren, daar het reglement der marine niet toestaat, dat bestraffingen wegens (iienstverzuimen bekend gemaakt worden. Publicatie zou het moreel der marine schaden. NAGEKOMEN. Kon. Ned. Stoomb. MU. ACHILLES. 20 Jan. van Lissabon naar Amst. AURORA. 21 jan. van Amst. te R'dam COSTA RICA. 20 Jan. nam. 6 uur van Amst. te Hamburg MARS. Middell. Zee naar Amst., pass. 21 Jan. voorm. 2 uur 45 Lydd MEROPE. 21 Jan. van Amst. te R'dam ORPHEUS. 21 Jan. van Gothenburg te Aarhuus TRITON. 20 Jan. van Varna naar Bourgas SATURNUS 20 Jan. van Klmassl naar Antwerpen DEUCALION, Middel. Zee n. Amst,, pass. 20 Jan. 's nachts 12 uur Ouessant. MU- Nederland STONEGATE (charter), 21 Jan. van Java te Amst. Kon. Paketv. MU. BOI8SEVAIN, Amst. naar Batavia, 22 Jan. te Kaapstad verwacht. Holland—Afrika LUn SPRINGFONTEIN. 21 Jan. voorm. 9 uur van Antwerpen n. R'dam JAGERSFONTEIN, uitr., 22 Jan. te Kaap stad verwacht. Hol land—Australië LUn MELISKERK. uitr., pass. 20 Jan. Gibraltar. Holland—BriUch Indië LUn STREEFKERK, thuisr., 20 Jan. van Madras. Holland—Amerika Lijn - SPAARNDAM. thuis reis, 20 Jan. te Tampico STATENDAM, toeristenvaart. 20 Jan. te N.-York BEEM- STERDIJK, New-York n. R'dam. pass. 20 Jan. nam. Scilly. Bolt. Lloyd BUITENZORG, thuisr., pass. 20 Jan. Gibraltar KOTA NOPAN, thuisr., 21 Jan, nam. 2 uur van Sabang SIBAJAK, uitr., 20 Jan. 's nachts 12 uur te Marseille. Sliver-Java-Pacific LUn BENGKALIS, 19 Jan, van San Francisco naar Calcutta. HollandWest-Afrlka LUn ALOHIBA. 19 Jan. van Port Bouet n. Sassandra AM- STELKERK, 20 Jan. van Havre naar Amst. RotterdamZ.-Amerika LUn ALBIREO, 20 Jan. van Hamburg te R'dam. Diverse Stoomvaartberichtcn BATAVIER V, 21 Jan. van R'dam te Gravesend HENNIE. 20 Jan. van Chatham te Antw. SCHELDE, sleepboot. R'dam n. Curagao, met een pers en een bak op sleeptouw. 20 Jan. v. Dover WILLEMSPLEIN. Narvik n. R'dam. pass. 20 Jan. Udslre WIERINGEN, 21 Jan. van B. Aires n. Santa Fé EMMAPLEIN. Rot terdam n. Narvik, pass. 21 Jan. voorm. 5 uur Udsire. r Ja, dat moet tugtn- woordig at$ 'n crüïb links van den weg stilstaat. Want, wan neer die licht voert, mag alléén 'n recM»- zlttBTid lampje bran den, dat naar voren rood en naar aohte- ren licht geeft! NIEUWE UITGAVEN. „Luchtgevaar". Wij ontvingen een nummer van het nieuwe tijdschrift „Luchtgevaar", dat bedoeld is als een opvolger van het reeds bestaande maand blad van dien naam. Zooals men weet was „Luchtgevaar" tot heden het studietijdschrift van de N. V. L. Het nieuwe orgaan is in een geheel nieuw formaat gestoken en blijkens het titelblad geworden: Tijdschrift voor Luchtbe scherming, officieel orgaan der N.V.L. Is dus het doel van het blad anders omschreven, ook de uitvoering onderging aanmerkelijke veran dering. Het nieuwe maandblad wordt uitgegeven door A W. SUthoff's Uitgevers Mij. N. V. te Leiden. kunt u deze films vanmiddag ies vq elen- Het zï)n de eerste plaat je van onze baby. DE „JOHAN MAUR1TS VAN NASSAU" TE DEN HELDER TERUGGEKEERD. Na een afwezigheid van 4'/i jaar. Het flottllle-vaartuig „Johan Maurlts van Nassau" is hedennacht op de reede van Texel aangekomen. Deze oorlogsbodem Ls bijna vier jaren in de Westindische wate ren geweest en daarna ongeveer een half jaar in de Spaansche wateren. Het schip was op 29 Juni 1933 van Nieuwediep ver trokken. BIJ het opvaren op de reede werden van de „Johan Maurlts van Nassau" vijftien saluutschoten gelost, ter eere van den ma rine-commandant vlce-admiraal T. L. Kruys. Deze groet werd met even veel schoten door de batterij op het wierhoofd beantwoord. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale, 23 t/m 29 Januari. Consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwa- llteltsafdracht. Overmelk regeerings-mini- mumprijs 6.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. LICHT IN OUDEN OVERVAL? De marechaussee te Sittard heeft In verband met een overval, jvelke in October 1933 op den 67-jarigen landbouwer R. T. te Ophoven (gem. Sittard) is gepleegd, aan de gevolgen waarvan de alleenwonende oude man enkele dagen later overleed, vier personen uit Sittard aangehouden. Drie van hep, de gebroeders Van der D. en zekere G. zijn na verhoor op vrije voeten gesteld, doch de vierde, zekere K., bevindt zich nog ln arrest. UIT NED. OOST-INDIË De N.S.B. in INDIE. PADANG, 21 Jan. (Aneta/A.NP.i. In de afdeeling Padang van de NS B. heerscht ontstemming over het optreden van ir. Mussert tegen den organlsattelelder ir. van der Laaken. Verscheidene leden hebben bedankt. DE OVERVAL OP DE SKIËRS IN HONGARIJE. Volgens Hongaarsche persberichten zou een der leiders van de nationaal-socialis- tische organisatie, welker leden op 9 Ja nuari skiërs in het gebergte hebben over vallen, de rijksdultscher Walter RoCke- bauer zijn. De publicatie van deze bijzon derheid aan den vooravond van het bezoek van Ernst Bohle, leider van de organsatie der Dultschers in het buitenland, aan Boedapest heeft nog al indruk op de Hon gaarsche openbare meening gemaakt. Het bezoek van Bohle zou ten doel hebben een einde te maken aan het politieke streven der ln Hongarije wonende Rijks-Duitschers. Overigens wordt nog gemeld, dat 25 Ja nuari in den Senaat de kwestie van de anti-Hongaarsche actie onder de leden der Duitsche minderheid ter sprake zal worden gebracht. VAN ZEELAND'S RAPPORT. Van Zeeland heeft heden zijn rapport over hët economisch onderzoek, dat hij op verzoek van Engeland en Frankrijk heeft ingesteld, overhandigd. .4NDUSTRIEELE MOBILISATIE" IN AMERIKA. De Amerik. plaatsvervangende staatsse cretaris van oorlog, Louis Johnson, heeft medegedeeld, dat het departement is over gegaan tot „industrieele mobilisatie" van de fabrieken voor wapens, munitie en an der oorlogstuig, om de capaciteit der in dustrie in geval van oorlog vast te stellen. Johnson voegde hieraan toe, dat de om standigheden in 20.000 fabrieken door het departement bestudeerd zijn en dat de tienduizend, die zich het best bij de oor logsproductie kunnen aanpassen, speciale taken hebben gekregen. GAMELIN OFFICIEEL BENOEMD. Generaal Gamelin is thans officieel be noemd tot chef van den Franschen gene- ralen staf. B. E. te L. Het Cenraal militair kleding magazijn is te Urecht. Adresseer uw brief aan den chef van dit magazijn. J. T. N. V. te Z. Het UJks ons het beste dat u zich wendt tot het Zweedsche gezant schap te 's-Gravenhage, Lange voorhout 28. De H. te L. Het ons toegezonden gedicht kom voor plaatsing niet in aanmerking. A. F. M. te L. Wij raden u aan bij de A.V.R.O. te informeeren. A. A. V. te L. Secretaris van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor luchtbescherming is dr. F. Potjewijd, Boerhaavelaan 37, alhier. H. L. te L. U heeft daarvoor inderdaad een ventvergunning noodig. welke moet worden aangevraagd bij den Commissaris van Politie alhier. Er bestaan hier ter stede meerdere mondhar monicaclubs. doch de secretariaten zijn ons niet alle bekend. H. B. te L. De Zijdgracht is gedempt in 1886, de 4de Binnenvestgracht in 1880. VRUCIITBOOMCARBOLINEUM. Het heeft vele Jaren geduurd, vóórdat dit preparaat algemeen werd gebruikt. Men had met carboiineum in het algemeen zulke funeste resultaten in den tuinbouw opgedaan, dat het woord reeds voldoende was om schrik aan te Jagen. Eiï dat was geen wonder. De reeds gedurende vele Jaren door den timmerman gebruikte en nog te gebruiken carboiineum deed dienst voor het besmeren van werkhout om daar mee het optreden van schimmels te voor komen en zoodoende de duurzaamheid van het hout te verhoogen. Maar die carboii neum kon later, vooral onder invloed van de zon zeer schadelijke dampen ontwik kelen, waardoor het bijstaande bladgroen radicaal werd gedood. Menige vruchtboom welke stond voor een met carboiineum be streken schutting, ls ln Mei zwart ver brand, terwijl bij het repareeren van bak ken en broeikassen de zich later ontwik kelende dampen de teere gewassen totaal vernietigden. De schrik zat er dermate in, dat carboiineum verre werd gehouden. Het bovengenoemde middel, dat ln de laatste jaren algemeen wordt gebruikt voor het zuiveren van boomen ls ook niet ge heel onschadelijk. Men moet het in de goede verhouding en op den juisten tijd aanwenden. Maar is dit eigenlijk niet het geval met de meeste moderne hulpmidde len? Goed gebruikt bezitten we in de z.g.n. vruchtboomcarbolineum een prachtig mid del om de boomen en struiken te zuiveren van eieren en larven van schadelijke In secten, terwijl de stammen en takken wor den ontdaan van mossen en mieren en er glimmend en schoon gaan uitzien. Daarvoor gebruiken we dit middel ter sterkte van 7 a 8 Een zeer goed mengsel krijgt men door in 13 deelen water 1 deel van deze carboiineum te mengen. Men krijgt dan een mengsel dat wit-grljs van kleur ls, maar ln elk geval krijgt men na eenig roe ren een gelijkmatig verdeeld mengsel, het welk ln een gelijke sterkte kan worden aangewend. Alle metalen zijn gesohikt om er dit mengsel in klaar te maken, wat van de meeste spultmiddelen niet gezegd kan worden. Zoo moeten de bekende Bordeau- sche en Callfornische pap worden klaar gemaakt in houten vaten, en verspoten in geelkoperen spulten. Voor de carboiineum kunnen ook zinken emmers en spuiten ge bruikt worden. De boomen moeten er ge heel mee bespoten worden d.w.z. alle dee len dienen goed met dit mengsel nat ge maakt. Zooals boven werd opgemerkt, wor den insecten gedood, ziekten worden niet bestreden, daarvoor dienen de beide bo vengenoemde papsoorten, waarover we t.z.t. uitvoeriger schrijven. Carboiineum mag alleen in den rusttijd aangewend, zoodat, wanneer de knoppen gaan zwellen, dit middel niet meer kan ge bruikt worden. Mooie, d.w.z. windstille da gen ln Januari zullen we er graag voor gebruiken. Een spuit, welke op druk kan worden gepompt, is aan te bevelen. Voor hooge boomen kan men van een verleng stuk gebruik maken. Groen uitgeslagen schuttingen en murea kan men met een hier bedoelde bespqjtng van groen zuive ren. Appelboomen, wlke lijden aan bloed- luis kunnen met een 10'/o oplossing worden bespoten. Dit is evenwel de sterkste oplos sing, welke wordt gebruikt om te spuiten. Vele appelboomen lijden, vooral op natte gronden aan kanker. Toch kunnen zulke boomen vele jaren oud worden en goed vrucht dragen. Wij bereiken dit door nu de kankerwonden met een stalen borstel te reinigen, zóó dat de losse schilfers verdwij nen, waarna de wonden worden inge smeerd met deze carboiineum tot de helft met water verdund: dus bij 1 Liter carbo iineum wordt 1 Liter water gevoegd. Dit mengsel mag evenwel niet met de knop pen in aanraking komen. Jaarlijks behan delen wij de kankerwonden ln appelboo men zoo en bereiken daarmee, dat 't veel al inzittende ongedierte, als bloedluis, dood gaat, en tevens dat de wonden niet groo- ter worden en dus niet de takken geheel doen afsterven. Vooral op natte gronden is de kanker een veel voorkomende plaag bij appelboomen. Maar door op deze manier te handelen worden de boomen «vele jaren oud en dragen alle jaren. Een gelukkige bijkomstigheid is in dit geval, dat de kan ker niet de vruchten beschadigt, zooals de schurft wel doet. Voor vruchtboomen onder glas ls dit middel tevens een uitkomst. Druiven wor den na den snoei gespoten met één 7"/o, de perzik met 5 °/o oplossing. Maar vooral wordt dit in de kassen gedaan vóór half Januari. In kassen, waarin gestookt moet worden doet men het in November. Na het spulten wordt veel gelucht, zoodat de zich later ontwikkelende dampen kunnen ont snappen. Behalve vruchtboomen worden ook hees ters bespoten en dan vooral die, welke in den zomer vaak last hebben van bladluis, dus bijv. rozen, sneeuwbal, vlier enz. Er zijn meerdere goede merken van carboiineum in den handel, zooals boven opgemerkt, moet een goed merk, in water gemengd, een zeepsopkleurig mengsel vormen en lan gen tijd gemengd kunnen staan, zonder te bezinken. Bij eiken handelaar in tuin- bouwartikelen en vaak bij den drogist, kan men de vruchtboomcarbolineum koopen. GRONDBEWERKING. Hoewel de almanak nog steeds vertelt dat we ln den wintertijd zijn, is toch het voorjaar aanstaande. En nu meerdere vra gen inkomen aangaande de bemesting van den moestuin, willen we wijzen op een zeer belangrijke handeling, waarnaar maar weinig wordt gevraagd. Het betreft hier de bewerking van den grond, waarvan voor het succes van onzen tulnarbeid zooveel afhangt. Een van de eerste voorwaarden voor een goeden groei is, dat de bouwgrond geen ge brek heeft aan water. Maar tevens mag de bodem, waarin de wortels moeten groeien, niet te veel vocht bevatten. In dit laatste geval is er gebrek aan lucht, met al de gevolgen van dien. In de meeste gronden is voldoende grondwater aanwezig, maar in tijden van droogte moet dit flink in de aarde kunnen optrekken, terwijl in tijden van veel regenval het overtollige water ge regeld moet kunnen wegzakken naar de sloot. Dit vervoer van water heeft, zoowel ln op- als in neerwaartsche richting plaats door fijne buisjes, welke in elke grond soort aanwezig zijn. Zijn bedoelde haar buisjes evenwel verstopt, dan is vervoer van water en lucht niet mogelijk, waardoor de groei direct wordt beïnvloed. En in veel meer gevallen dan men denkt, komt dit euvel voor. Vandaar dat het noodlg is dat elke moestuin om bepaalde tijden z.g.n. wordt dlepgespit. Dit is om de vier a vijf jaar noodig en daarom wordt elk jaar een deel bewerkt, opdat men niet alles ineens te doen krijgt. Hoe diep de grondbewer king moet plaats vinden, hangt af van den stand varl het grondwater. Bij voor keur wordt gedlepspit tot op het grondwa ter. Staat dit plm. 90 c.M. onder de op pervlakte dan kan met twee steek diep los werken worden volstaan, niet zelden is drie spit losmaken gewenscht. Hierbij wordt meestal zóó gewerkt, dat de aardlagen niet wisselen, maar de bovengrond boven blijft. Laatstgenoemde laag is door het regelma tig onderwerken van mest met humus ge mengd, wat de donkere kleur reeds aan geeft. Deze diepe grondbewerking wordt bij voorkeur vóór of tijdens den winter uit gevoerd. De vorst kan dan dieper in de aardlagen doordringen en in elk geval is vroég omwerken noodlg om den grond te doen „zetten". Hiermee wordt bedoeld het aansluiten van den grond, waardoor de grootere en kleinere openingen, bij de grondbewerking ontstaan verdwijnen. En dit laatste is beslist noodig voor het vor men van de bovenbedoelde fijne buisjes, waar langs water en lucht moeten worden vervoerd. Enkele jaren geleden hebben wij op eigen terrein een proef genomen om den invloed van de grondbewerking op de ont wikkeling van de te verbouwen gewassen na te gaan. De proef werd genomen met schorseneeren, een bekend wortelgewas. Begin April werdén -twee evengroote per ceeltjes bezaaid, waarvan hét eene gedu rende den winter twee stèek diep was los gewerkt, terwijl beide met dezelfde hoe veelheid kunstmest werden gemest. Op beide werd evenveel zaad op rijen gezaaid in begin April en reeds gedurende den zo mer was duidelijk verschil te zien niet al leen aan de grootte, maar .vooral aan de kleur van de bladeren Deze laatste waren op het diep omgewerkte perceel donkerder groen. Een opvallend verschijnsel was. dat op den diepiassen grond minder planten voor kwamen welke bloemstengels vormden. Toen omstreeks half October werd ge rooid, bleek bij het wegen van de wortels, dat de gewichtsverhouding zóó was, dat op den getweediepten grond even dikwijls 4 kilo was gerooid, als op den gewoon bewerkte 3 kilo. De geldelijke opbrengst was evenwel nog aanmerkelijk grooter in het voordeel van den dieploozen grond, omdat de wortels hiervan aanmerkelijk dikker waren en per kilo meer opbrachten dan van het andere landje, zoodat de juiste waarden van de opbrengsten tot elkaar stonden als 3 2. En nu zal men direct aanvoeren, dat die diepegrondbewerking meer arbeid, dus meer geld kost. Maar dan moet worden opgemerkt, dat deze meerdere uitgave voor -het diepspitten over 4 of 5 jaar moeten worden verdeeld, omdat zoolang de in vloed zal te bespeuren zijn in een betere opbrengst. Niet alleen bij wortelgewassen, maar alle groentensoorten groeien beter op dieplos- sen grond. Vooral is een te vaste onder grond oorzaak, dat in een droog voorjaar de gewassen spoedig „in hun verdriet" ko men. Hieronder wordt verstaan dat in droge tijden de groei spoedig stilstaat op bodems, waarin, het water niet ongehin derd kan opstijgen. En de natuur gedoogt geen stilstand: stilstand is achteruitgang. Zoodra de groenten den groei staken, ko men de natuurlijke vijanden in den vorm van luis en rups en spint of wel als ziek ten. Gronden, welke zich kenmerken door het optreden in het voorjaar van genoem de kwalen, werke men eens diep los. Des- gewenscht. bewerke men een gedeelte van de oppervlakte als proef. Niet zelden staat men verbaasd over de mooie ontwikkeling van de gewassen. Wanneer het tijdens het diepspitten win ter mocht worden, dient er op gelet, dat geen sneeuw of bevroren grond wordt on dergewerkt. Dit heeft een slechten invloed op den groei en is in het voorjaar vaak aan de planten te zien. Diepe grondbe werking in de maanden Maart en April is af te raden, omdat dan de noodige tijd voor het bovengenoemde „zetten" ont breekt. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: „Tuinbouw". Voor enkele specialiteiten werd nogal wat b*. langstelling aan den dag gelegd. De Fokker- aandeelen gaven de grootste affaire te zien en waren daarbij wederom aan heftige fluctuaties onderhevig. Bij de opening werd een kleine tiental pro centen boven het vorige slot verhandeld, doch reeds dadelijk werd een benedenwaartsche richting gevolgd en ln een vrij korten tijd een groot verlies geleden. Na een tijdelijk herstel trad opnieuw een reactie in, zoodat tenslotte vergeleken met den openingskoers een nadeelig verschil van een kleine 20-tal punten moest worden genoteerd. De Philips-aandeelen wer den in vaste houding Ingezet. Z(j liepen reeds spoedig een paar procenten achteruit. Waarna de koers vrijwel statlonnalr bleef. Voor Unilevers bestond wederom een vaste stemming. Onder beurstijd echter viel een kleine verzwakking waar te riemen. Aandeelen Calvé Delft waren zoo goed als onveranderd. Aku's waren prijshoudend. Een vaste tendenz bestond voorts voor de Tabakken, die over de geheele linie hooger werden afgedaan. De om zetten waren echter klein. Rubberaandeelen waren bij geringe affaire prijshoudend. Amsterdam Rubber werden aanvankelijk wat hooger verhandeld, maar nadien viel een klei ne daling waar te nemen. De Sulkerafdeellng was stil. H.VA.'s kwamen desniettemin eenige procenten hooger te liggen. Voor Scheepvaart aandelen bestond niet veel animo. De beken de toonaangevende soorten werden op het peil van gisteren afgedaan. Koninklijken waren ln doorsnee onveranderd. De affaire was onbeeekend. Voor Amerikaansche waarden werd slechts geringe belangstelling aan den dag gelegd. De stijging in Wallstreet oefende niet veel in vloed uit. De Staalaandeelen en Anaconda's trokken een kleinigheid aan. doch niet naar verhouding van het herstel te New-York. Op de beleggingsafdeling ging het levendig toe in de 4 pet obligatiën Nederland, waar voor goede vi-aag bestond, in verband waar mede de koers steeg tot 100 7'8 pCt. De ove rige Ned. schuldbrieven ondergingen slechts ge ringe veranderingen. De oude 3 pCt. obligatiën kwamen beneden pari. aangezien de vraag voor buitenlandsche rekening, tengevolge waarvan zich onlangs een stijging openbaarde, thans ontbrak Fransche fondsen waren aan den ge- drukten kant ln overeenstemming met het ver loop van den Franschen franc. WISSELKOERSEN. Londen 897 (8.97 1/8). Berlijn 72.29 (72.30) Parijs 5.94 (6.041 Brussel 30.34 (30.41) Zwit serland 41.46 (41.48 1 2'. Kopenhagen 40.05 (40.07 1/2). Stockholm 46.25 46.25»Oslo 45.07 1/2 (45.10) N.-York 1.79 1/2 (1.79 9/16) Praag 6.30 1/2 (6.30 1/2). Oost. Bankpapier 33.75 (33.75). Lire Bankpapiier 7.30 (7.35). Prolongatie 1/2. Part. dis. 1/8. Daggeld 1/4. Registermarken 38 5/8. Crediet Sperr- marken 113/8. Effectensperrmarken 10 5/8. Reismarken 52. Bankpapier 36 3/8. Tusschen haakjes zvin de koersen van gisteren. AMSTERDAM 21 Januari. Qp de vergadering van Barclays Bank heeft de voorzitter Edwin Fisher. aan wiens woorden niet alleen in Engeland, doch ook daarbuiten, groote waarde wordt gehecht, verklaard, dat het wereldherstel zou worden bevorderd, indien het internationale handelsverkeer gemakkelij ker kon functionneeren. tot valuta-stabilisatie kon worden overgegeven en bovendien de lan den. welke daartoe in staat zijn, hua surplus- middelen weer elders zouden beleggen. Hij heeft echter tevens als zUn meening te kennen gegeven, dat aan deze voorwaarden slechts kan worden voldaan, indien het vertrouwen terug keert. Het is echter juist het vertrouwen, waar aan in de wereld tegenwoordig zooveel ont breekt. De politieke tegenstellingen zijn bijzon der groot en het feit, dat alle groote mogend heden met man en macht- aan enorme bewa peningsprogramma's werken, kan er niet- be paald toe bijdragen, het vertrouwen te herstel len. Bovendien moet worden betwijfeld, of onder de huidige omstandigheden een evenwichtige toestand op monetair gebied te voorschijn zou kunnen worden geroepen. De financieele po sitie van tal van landen is zóó precair, dat men in de innerlijke waarde hunner munteenheden, op welken grondslag die ook mogen worden vastgeklemd, niet veel vertrouwen kan hebben. En moeilijk kan worden verwacht, dat op- uit gebreide schaal tot investeerlng zal worden overgegaan in landen, waarvan het ruilmiddel niet onvoorwaardeiyk wordt vertrouwd. In dit verband is het niet ondienstig te wyzen op de verklaringen van den voorzitter van Alexander's Discount Company, een van de meest toonaan gevende Britsche disconto-firma's, dat het op de balans voorkomende bedrag aan gediscon teerde wissels, vrywel uitsluitend betrekking heeft op Britsche schatkistwissels en dat zich geen papier buitenlandsche regeeringen of bui tenlandsche gemeenten in de portefeuille be vond. Waar deze verklaringen betrekking heb ben op transacties in het voornaamste centrum van het internationale financie-wezen. daar is het duideiyk. dat de goede financieele betrek kingen tusschen de verschillende landen nog lang niet zijn hersteld. De internationale wis selmarkt functionneert dan ook geenszins zoo als voorheen het geval was. Een en ander illus treert duideiyk, dat er aan den economischen toestand in het algemeen nog wel het noodige hapert. De mhhlagbeurs. De ondernemingslust met betrekking tot. de effectenbeurs was er niet grooter op gewor den. De markt had dan ook een zeer stil ver loop. maar de stemming bleef prijshoijdend. LEIDEN. 21 Jan. Veemarkt. Aangevoerd 426 runderen. 218 kalveren. 1178 schapen, 796 varkens. 11 stieren. 114 kalf- en melk koeien 180320 -.lug: 169 varekoeien e a. 120190. mat: 132 vette koeien 175300 óer stuk, 0.54—0.76 per K.G. schoon gewicht, t vlug; 28 vette kalveren 60120 per stuk. 0 701.10 per KG. schoon gewicht, stroef: 190 nuchtere kalveren 8—13. mat: 150 vette schapen 2231. lui: 500 vette lam - meren 1724. mat: 528 weide schapen 16 —21. mat; 516 mestvarkens 2248. mat; 250 biggen 1720. mat 3 paarden: 24 bok ken en geiten 310. mat; 30 zeugen 70100 mat. LEIDEN, 21 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd totaal 52 partijen. 44 partijen Goudsche kaas le soort 2627. idem 2e soort 25; 8 partijen Leidsche kaas le soort 23—25. Handel kalm. BODEGRAVEN, 20 Januari. Eierenvei ling B.P.K.V. Aanvoer 8313 stuks kipeieren, prijs wit f. 3.403 80, bruin f. 3.90-4.10. een deneieren f. 33.50. BOSKOOP, 19 Januari. Coop. Ver. „De Boskoopsche Veling". Rozen per bos: Wilh. Kordes f. 1.50 1.90, Claudius Pernet f.1, Briarclif 4883 ct„ August Noack 4248 ct„ Florex f. 0.80 1.30: Vierlanden f. 1.321.50. Rosalandia 6895 ct„ Butterfly 5791 ct., Gemengde rozen 25—40 cent. Diversen per bos: Seringen 4045 cent, Mahonlablad 815 cent. HOOFDDORP. 20 Januari. Granen en Zaden. Rogge per 100 KG. f. 7.25—7.75, Chevalier Gerst f. 7.607.80, Wintergerst f. 7.60—7.80. Haver- f. 6.25—6.50, Duiveboo- nen f. 910, Paardeboonen f. 8.509, Groene Erwten f. 8.509.75, Vale Erwten f. 1012. Gele Mosterd f. 1517, Kanarie zaad f. 8.509.50, Karwijzaad f. 2223, Blauwmaanzaad f. 3031. LEEUWARDEN, 21 Jan. Zuivel Nagelkaas 1032; Goudakaas 37; Edammerkaas 23 48: Aanvoel 2115 K.G Veillngboter 1.38 jaer K.G. Aanvoer 1/6 1/12 vatten. Commissie 0.81. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen: Edammer kaas 20 plus 1414'/, per 100 K.G.; idem 40 plus 21'/»—22'/, per 100 K.G Goudsche kaas 20 plus 1414'/» per 100 K.G.; idem 40 plus 23—24 per 100 K.G.; Volvette kaas 40 plus 2728 per 100 K.G.: Broodkaas 40 plus 2324 per 100 K.G leidsche kaas 20 plus 1414'/- per 100 K.G. Stemming kalm. NIEUWKOOP. 20 Januari. Eierenveiling. Aanvoer 3460 eieren. Prijs f. 3.304 per 100. NIEUWVEEN, 20 Jan. Kipeieren, aanvoer 1099 stuks 3 754 90. 60 eendeieren 3 05 per 100 stuks. Eenden 0 30 per stuk. RIJNSBURG 20 Januari. Groentenvei- ling. Roode kool f. 45.50, Gele kool f. 1.50 —2.40, Groene kool f. 2—3.20 per 100 KG.. Kroten f. 0.700.90. Waschpeen f. 0.601 per kist, Knolselderie f 23.75 p. 100. Boe renkool f. 0.120.18 per 6 KG Uien f. 5 6.50 per 50 KG. Bloemenveiling, 25 Januari. Crocussen blauw f. 1l.SÖ, Idem geel f. 0.300.70 per lOO.Hyacinthen: wit f.36. Bismark f. 3.50 7, Nimrod f. 1—3.20 per 100. Narcissen: Victoire 1824. Golden Spur 1012, Alfred 2025, Ornatus 1012. Tulpen per bos: Copland 1626. Pierson 2030. Victoire 40 56. Sonja 4046. Gele Prins 2836, King of the Yellow 2028. Ibis 26—36, Prosperity 2830. La reine 20—28. El Toreador SO OS, Moore 12—20, Prins van Oostenrijk 38 40. Due de Berlin 1018. VOORHOUT. 20 Januari. Aanvoer slacht- konijnen van f. 1—1.65. (halfwas» van 40— 75 cent, duiven 10 cent; alles per stuk. WOUBRUGGE, 20 Januari. Eierenveiling. Aanvoer 600 eieren. Prijs kipeieren f. 3.50— f. 4 per 100 stuks. ZOETERMEER. 20 Jan. Aanvoer 6000 stuks. Kipeieren 3.704,35, heneieren 3.10— 3.-65 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3