"4711" emUt-,0mn4 BUITENLAND EEN SIERAAD -PEREZ- OPRUIMING CEID5CH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 21 Januari 1931 De neutrale schoonheidscrème De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje PERZISCHE TAPIJTEN VEREENIGDE WASSCHERIJEN N.Y. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd ls tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Hoe Koeroepati zich zijn vrouw verwerft". (Ja- vaansche Lakon). de heer Tjan Tjoe Siem, geboren te Soerakarta; Idem tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: ..Perturbations in the CA I spec trum". mej. J. H. M. Brunings. geboren te Didam; geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak natuurkunde, mej. M. Beuzekom lOegst- geest». Voor het candidaatsexamen rechten de heeren F. M. Palmen EindhovenW. M. v. d. Wissel (Den Haag). M. Drielsma (Den HaagP.Sprangen, i Bredavoor het artsexamen 1ste gedeelte: mej. A. v Swet (Sdhiebroek) en déheeren E. J. vaii Ro- mondt (Den Haag). J. B. Coster (Leiden), C. D.'Binkhorst (Rotterdam,). Bevorderd tot arts: de heeren J. C. Gans (Rijswijk) en R. A. Braun (Scheveningen). DE WERKLOOSHEID. Bouwvakarbeiders- Baggerlieden 3. behangers 32. betonvlechters 30. betonwerkers 73. fundee- ringwerkers 2. glazenmakers 3. glazenwasschers 11. graniet werkers 16. grondwerkers 102. heiers 12. metselaars 145. opperlieden 127, schilders 291. sloopers 10. steenhouwers 2. straatmakers 7. hulp-straatmakers 18. stucadoors. witters 72. timmerlieden 305. uitvoerders 9. voegers 24. on geschoolde bouwvakarb. }2. Totaal 1306. Fabrieksarbeiders: Bleekers 20, lompensor teerders 13. vellenblooters 1. steenfabr.arb. 123, zeepfabr.arbeiders 5. ongesch, fabrieksarbeiders 58. - Totaal 220. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel" 101. rei zigers. colp. 38, winkelbedienden 37, etaleurs 3. incasseerders 16. musici 7. onderwijzers 5,.over heidspersoneel 11. verplegers 3 - Totaal 221. Hotel-, café-personeel: Huispersoneel 9. kell- ners 54. koks 8. - Totaal 71. Houtbewerkers: Beddemakers 4. houtbewer kers-78. kistenmakers 6, kuipers 6. lijstenmakers 3. mandenmakers 2, meubelstoffeerders 20. meubelmakers 34, politoerders 3, ongeschoolde fabr.arb. 34 - Totaal 190. Kleermakers: Kleermakers 82. kappers 6, schoenmakers e.a. 19. - Totaal 107. Land- en tuinarb.: Bloemisten 49. landarbei ders 35. tuinlieden 39. warmoeziers 10, ongesch. landarb. 7. - Totaal 140. Metaalbewerkers: Bankwerkers 99. blikbewer- kers 37. burgersmeden 38, electriciens 60. gas fitters 18. gasmetermakers 1, gereedschapma kers-1. instrumentmakers 3. isoleerders 4.kern- makers 1. kettingsmeden 19. klinkers 6. koper slagers 5. lab.bedienden 3. lasschers 7, loodgie ters 54. machinisten 15. metaalboorders 6, me taaldraaiers 2. metaaïslijpers 6. metaalzagers 1. monteurs 26. opticiens 1. pianostemmers 4. polijsters 2. pönsers 5. rijwielherstellers 20. rij tuigschilders 2. scheepstimmerl. 7, stokers 28. tegenhouders 16. hulp verw.monteurs 19. voor- slaanders 5. voorwarmers 5. vulcaniseurs 1. vuurwerkers 11. wagenmakers 4. ijzeswerkers 52, zandspuiters 2. zandvormers 2. zilversmeden 2. ongesch. arbeiders 48 - Totaal 648. Sigarenmakers: Sigarenmakers 22, sigaren- sorteerders 1, sigarenstrippers 2. - Totaal 25. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 6r inge nieurs 3, technikers 4, teekenaars 14, werk meesters 22. Totaal 49. Textielarbeiders: Hekelaars 5. katoendruk kers 23, kluwers e.a. 14, luikers 14, plaatsnijders 21. schrobbelaars 2. spinners 65. spoelers 3, staaldraaddraaiers 6, sterkers 2, strijkers 15. wevers 126, wolbewerkers 46, ongesch. textiel arbeiders 71. - Totaal 413. Transportarbeiders: Emballeurs 5. chauffeurs 147, exp.knechten 20, koetsiers 11. loopknechten 41. schippers 88. maga2ijnknechten 63. spoor- en trampers. 20. wakers 7. transportarb. 78. losse arbeiders 54. - Totaal 1921. Typografen: Boekbinders 22. boekdrukkers 15. fotografen 5. hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 25. steendrukkers 1. - Totaal 72. Voedingsmiddelenarbeiders: Bakkers 91. ove- nisten 4. slagers 70. suikerwerkers 24. wijn- kooperskn. 14. zoutzieders- 3. zuivelbereiders 6. ongesch. Tabri.arb. 46. - Totaal 258. Vroüwen: Apothekers-ass. 2, kapsters 2. naaisters 11, sorteersters 1, maasters 1. winkel juffrouwen 22. linnen juffrouwen 2. buffetjuf frouwen 2 kantoorbedienden 45. verpleegsters 13. bedrijfsleidsters 1, teekenaressen 1. onder wijzeressen 2. ass. en huishoudsters 10. dag meisjes 52. dienstboden 14, kinderjuffrouwen 4. werksters 103. fabr.arbeidsters 60, A. V. O. 8. - Totaal 356. Algemeen totaal 5097 21 Januari 1937 5041 16 Januari 1936 5001 Benevens 84 ged. werkloozen. Voor het examen in Duitsche Han delscorrespondentie (Mercurius-diploma) slaagden mej. P. H. Blijleve en de heer J. A. Epskamp, beiden leerlingen van de Mid delbare Handelsavondschool „Kennis is Macht", alhier. Aan de firma A. van Halem en I. Doornik alhier is opgedragen het maken van straten in de gemeente Naaldwijk voor de somma van f. 14.840 en het onder houd van de verkeerswegen LeidenRijp- wetering, enz. voor den Provincialen Wa terstaat van Zuid-Holland voor de somma van f.15.170. De waarnemend Wethouder van Fa bricage, de heer J. Wilbrink, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Gisteravond tegen 7 uur ls op den hoek van den Hooge Morschweg en den afrit van de Rijnzichtbrug, de 17-jarige wielrijder A. J. Z„ van beroep monteur, die wilde uitwijken voor een van den Hooge Morschweg komende auto, in botsing ge komen met een auto uit de andere rich ting, welke hij niet had zien aankomen. Z. werd eenige meters meegesleurd en brak een pols. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongeman naar het Academisch Zie kenhuis. Volgens ooggetuigen treft den autobestuurder geen schuld. 37128 Aan haar heeft U de frissche, matte teint te danken. "4711" Matt-Creme, de crème der veel- eischende vrouw, is als onderlaag voor poeder onontbeerlijk. Haar fijne, frissche geur van "4711" Eau de Cologne past bij elk parfum, bij elke poeder. POTTEN -.65 1.- 2." TUBEN -.40 -.65 Bij de huidverzorging des avonds versterkt en reinigt "4711Cold Cream de poriën. 4938 (Ingez. Med.) BELGIË De Taai-strijd, Uit Tienen wordt aan de „Soir" gemeld, dat gisterochtend tegen half twee Gram mens en een groep studenten der univer siteit vaar Leuven met twee autobussen waren aangekomen en direct waren be gonnen met hun knuppels borden, welke opschriften in de Franscihe taal vermeld den. te vernielen. De schade beloopt ln de duizenden franken. De politie heeft een vijftigtal studenten gearresteerd en ook Grammens overge bracht naar het politiebureau, waar het gezelschap tot acht uur werd vastgehou den en waar tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt. Volgens de „Soir" zou de taalcommissie de stad Tienen nadrukkelijk hebben ge machtigd voor het publiek bestemde me- dedeelingen in de beide talen bekend te maken. DUITSCHLAND Het proces tegen Ds. Niemoeller. Fransch-Duitsche toenadering. Het proces tegen ds. Niemoeller, dat op 7 Februari a.s. aanvangt, zal naar wordt verwacht, drie weken duren met mogelijk korte tussahenpoozen. Er ls een groot aan tal getuigen gedagvaard in dit proces, dat volgens veler verwachting de meest op zienbarende cause celèbre zal worden se dert het Rijksdagbrandproces. Drie rech ters van aainzien zullen het gerechtshof presideeren, terwijl ds. Niemoeller verde digd zal worden door drie der uitmuntend- ste advocaten. De rechters zullen beslissen over de vraag of het proces openbaar zal zijn. Wanneer geen publiek zal worden toegelaten, zal het toch niet uitgesloten zijn, dat de pers vergunning krijgt versla gen van het proces te maken. Ferdinand de Brinon, onder-voorzitter van het comité Frankrijk-Duitschlamd 1ste Berlijn aangekomen, en gistermiddag door Goering ontvangen. In den avond voerde hij het woord op een groote ontvangst, waarop verscheidene ministers en vele an dere autoriteiten aanwezig waren. Hij noo- digde den Duitsdhen rijksjeugdleider, Bal- dur von Schirach, uit te Parijs een voor dracht te komen houden. ls de afstand tusscheA derf ul^rsteju- zijkant van uw auto en de buitenzijde van hei koplampglas soms ook grooter dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want ln dat geval hebt u Stads- of Spatbordlampjes noodig FRANKRIJK Chautemps heden voor het parlement. Gisteren is de regeeringsverklaring op gesteld, die Chautemps hedenmiddag in de Kamer, Daladier in den Senaat zal afleg gen. Direct na afloop zullen de Interpella ties plaats vinden over de regeeringsvor- ming en gestemd worden over een motie van vertrouwen. Het schijnt, dat Chau temps in ieder geval van voldoende meer derheid verzekerd kan zijn, onverwachte gebeurlijkheden daargelaten. Het lijkt toch niet waarschijnlijk, dat, indien de communisten zich uit de meer derheid zouden terugtrekken, zij gevolgd zouden worden door de socialistische groep in haar geheel. De politieke formaties van het centrum en rechts van het centrum zouden dan bijna automatisch haar ver trouwen aan het kabinet schenken. Het is derhalve waarschijnlijk, dat de commu nisten zullen pogen, de aan de radicaal- socialisten grenzende groepeenngen te neutraliseeren door van de regeering be loften te eisohen, welke hun zouden toe staan voor de nieuwe regeering te stem- "in' groote lijnen, zoo verluidt, zal de re geeringsverklaring overeenkomen met het geen Chautemps reeds bekend gemaakt heeft in het communiqué, dat gepubliceerd is na de vorming der regeering. De verkla ring zou te kennen geven, dat het aftreden van de vorige regeering niet het gevolg is geweest van een principieel conflict en dat de opvattingen van het nieuwe kabinet ge lijk zijn aan die van de beide vorige regee ringen, zoodat zich continuïteit van actie voordoet. De muntvrijheid wil de regeering hand haven en het financieel saneenngswerk van Bonnet wil zij voortzetten. De verkregen sociale hervormingen zul len onaangetast blijven en er zal gestreefd worden naar toepassing van het Volks frontprogram in de mate, waarin de om standigheden dit veroorloven zullen. De landsverdediging zal versterkt wor den door coördinatie va<n de diensten der ministeries van oorlog, luchtvaart en ma rine, die onder de hooge leiding van Dala dier zullen komen. PORTUGAL Geheele bestuur der communistische partij gearresteerd. De politie voor de waakzaamheid en de sociale verdediging heeft medegedeeld, dat het geheele bestuur der communistische partij gearresteerd ls. Ook de leden van het districtsbestuur te Oporto zijn in hech tenis genomen, met uitzondering van een dokter, die de vlucht heeft genomen. Nieu we arrestaties zouden venvacht kunnen worden. ENGELAND Verklaring van De Valera. Bij zijn terugkomst heeft De Valera tegenover de journalisten een verklaring afgelegd over de te Londen gevoerde be sprekingen. Hij zeide om. dat de standpunten der beide partijen in enkele kwesties lijnrecht tegenover elkaar stonden, zoodat het niet gemakkelijk zal zijn. tot overeenstemming te komen. In de komende weken zullen de handelsproblemen tot in bijzonderheden bestudeerd worden. Wanneer de delegaties elkaar opnieuw ontmoeten, zullen zij snel moeten kunnen vaststellen, of het al of niet mogelijk ls, tot overeenstemming te komen. IN DE KAST INDIEN VOOR U WASCHT I WITTE SINGEL 13 4843 TELEF. no. 1206. (Ingez. Med.) VEREENIGDE STATEN Bomaanslag op Japansch schip? Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een bericht, volgens hetwelk men een bom aanslag zou hebben willen plegen qp het Japansche vracht- en passagiersschip ,.Hiye Maru" van 11.621 ton. Een man, ge naamd Partridge, was aan de poltie komen vertellen, dat een vriend hem 1000 dollar had geboden, Indien hij hem hielp een bom aan het schip te bevestgen. Zij hadden ver volgens een tijdbom in een handkoffer bij het schip geplaatst. Eenige uren later vond men een lijk bij het schip drijven, dat Partridge herkende als van zijn vriend. De politie döet verdere nasporingen in deze nog duistere zaak. EGYPTE Het huwelijk van koning Faroek. De Egyptenaren zijn in de wolken over de prachtige foto van hun koningin zonder sluier, die zelfs officieel verspreid werd door postzegels, welke ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk werden uitgegeven. Men ziet daarin een stap vooruit op den weg naar de emancipatie van de Egyp tische vrouw. Na de huwelijksplechtigheid in het Koeb- beh-paleis, welke zich in niets onderscheid de van de huwelijksplechtigheid van de eenvoudige Egyptische vrouw. keerde Farida met haar vader per auto naar het ouderlijk huis terug, waar zij met haar familie een eenvoudig maal gebruikte. Vervolgens kleedde zij zich in haar bruidstoilet en tooide zij zich met de ju- weelen, welke zij als huwelijksgeschenk van den koning heeft ontvangen. Des middags te vijf uur begaf zij zich, in een gesloten auto, opnieuw naar het Koebbeh-paleis, waar zij aan de familie van koning Faroek werd voorgesteld. Hier mede heeft zij officieel haar intrek geno men ln het paleis. Gisteravond hebben koning Faroek en zijn bruid, slechts vergezeld door een adjudant des konlngs een rijtoer door de straten der stad gemaakt, om de verlich ting en het vuurwerk te bewonderen. Zelfs de politie was er niet van in kennis gesteld, langs welken weg het Jonggehuwde paar zou gaan. Behalve bij ceremonieele gelegenheden, zal koningin Farida geen sluier dragen. ROEMENIË De nieuwe politieke koers. De „Universul" noodigt de regeering uit eens voor al haar buitenlandsche polities te preciseeren. Het blad maakt daarbij een toespeling op de verklaringen, welke de Italiaansohe pers van zekere leden der re geering heeft ontvangen over de Roemeen- sche buitenlandsche politiek en in het bij zonder over de houding van Roemenië te genover den Volkenbond. Dit groote natio nale dagblad schrijft, dat, indien de regee ring van meening is, dat het in het belang van het land is de oriënteering der buiten landsche politiek min of meer te wijzigen, zij den plicht heeft dat duidelijk en ondub belzinnig te zeggen; het zal dan aan de openbare meening vijn zich er met alle kennis van zaken over uit te spreken. Indien onze binnenlandsche politiek, al dus de „Universul", evenwel ln niets onze buitenlandsche politiek moet beïnvloeden, zooals onze ministers van buitenlandsche zaken niet ophoudt te beweren, dan moet men er zich voor wachten de waarde dezer verzekering te verminderen door verklarin gen, die een schadelijke verwarring zouden kunnen scheppen in onze betrekkingen met het buitenland. De op dit gebied gemaakte fouten worden duur betaald en dat mag niemand vergeten. DE RANDSTATEN. Incident aan de grens van Estland. Het telegraafagentschap „Elta" deelt mede, dat gisteren een groep sovjet-Russi sche grenswachten over het ijs van het Peipsi-meer op Estlandseh grondgebied is aangeland. De Russen hebben verschelden Estlandsche visschers gearresteerd. Na een waarschuwingsschot van een Estlandsche patrouille openden de sovjet Russische grenswachten het vuur op de Estlandsche patrouille, die het vuur beant woordde. Twee Russische grensbewakers werden gedood. Van het front. Momenteel heerscht aan het front groo- tendeels nog rust. Naar Domei meldt, worden aan den Loengihaispoorweg bij Soetsjou, gelegen aan het snijpunt van den Loenghai-spoorweg en den Tientsin-Poekou-spoorweg, door de Ohineezen hechte versterkingswerken aan gelegd om de stad te beveiligen tegen de Japansche strijdkrachten, die zooiwei uit het Noorden als het Zuiden langs den spoorweg Soetsjou naderen. Bij Soetsjou staan de Chlneesche troepen onder bevel van Li Tsoeng-Jen, den aanvoerder van het leger van de provincie Kwangsi. Tsjang Kai SJek bemoedigt de Chineesohe troepen te Tsjengtsjou en te Kaifeng. Tsjang Kai Sjek heeft aan Li Toeng-jen bevolen, Soetsjou tot het alleruiterste te verdedigen, De positie der Chineesche diplomaten in Japan. Inzake de toekomstige positie der Chi neesohe diplomatieke en consulaire verte genwoordigers in Japan, verklaarde de woordvoerder van het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken, dat alle Chlneesche offlcieele vertegenwoordigers, voor zoover zij naar China terugkeeren, tot aan hun vertrek de diplomatieke voor rechten en de bescherming der Japansche regeering genieten. Den vertegenwoordigers der regeering Tsjang Kai Sjek die in Ja pan voornemens zijn te blijven, zou even eens veiligheid voor hun persoon en hun bezittingen worden toegezegd. De Japan sche autoriteiten zouden voorts de be scherming op zich nemen van de gebou wen der Chineesche legatie en der con sulaten. Strijd in den aether. China en Japan voeren thans ook oor log in den aether. De Chdneezen hebben Dooden op Engelsch schip. Tijdens een bombardement van Tar ragona door drie vliegtuigen van de luchtmacht van Franco zijn enkele bommen terechtgekomen bij het Brit- sche schip „Thorpeness", dat ln de haven voor anker lag. Er vielen 7 gewonden, waarvan 4 bszweken zijn. Het schip liep weinig schade op. Uit Gastellon wordt gemeld, dat de kapi tein van het Engelsche schip „Clonclare" heelt doen weten, dat een duikboot van onbekende nationaliteit een torpedo op zijn schip afschoot, die geen doel trof. Het schip bevond zich toen ter hoogte van Sagunto, op 16 kilometer van de kust. Amerikaanscli schip opgebracht. De vice-president van de Amerik. „Eastern State Petroleum Company", Daniel W. Armstrong, heeft medegedeeld, dat het petroleumtankschip „Nantucket Chief" van deze maatschappij ten Noor den van de Balearen door oorlogsbodems van de vloot van Franco ls aangehouden en opgebracht. Het schip had zevenduizend ton petro leum aan boord, bestemd voor de Spaan- sche regeering. Het schip was 18 Nov. uit Port Arthur in Texas, vertrokken met een bemanning van 35 Amerikanen. Het heeft een lading pe troleum naar Barcelona gebracht en is vandaar naar Batoem vertrokken. Het schip keerde thans naar Barcelona terug. Armstrong verklaarde verder, dat hij nog niet besloten heeft, of hij stappen bij de regeering van de Vereenlgde Staten zal doen. Staats-secretaris Huil heeft medegedeeld, dat niets zou worden besloten, voor het resultaat bekend is van een diepgaand onderzoek, dat onmiddellijk wordt Inge steld. In officieuze kringen wijst men er op, dat het hier in ieder geval een Amerl- kaansch schip betreft en dat dus het staatsdepartement bij Franco zal moeten protesteeren, want zelfs al stond het schip in dienst van de regeering van Valencia, het handelde niet in strijd met de neutraliteitswet, die slechts toepasselijk zou zijn op dit geval. Indien het vaartuig munitie en wapens naar Spanje vervoerde. De bombardementen op Barcelona en Valencia, Officieel wordt medegedeeld, dat door het groote bombardement door vliegtuigen van Franco te Barcelona 138 menschen ge dood zijn en ongeveer 200 gewond. De luchtaanval, die gistermorgen op Valencia is gedaan, heeft drie dooden ge- ëischt, terwijl 18 menschen gewond wer den. Vier gebouwen werden verwoest. De zes aanvallende vliegtuigen lieten 18 bom men vallen. Bjj Teruel. De strijd bij Teruel duurt nog geregeld voort, doch wijziging van beteekenls komt er niet ln wederzljdsche posities. 'S-GRAVENHAGE NOORDEINDE 140 C 4938 (Ingez. Med.) de Japanners den eersten klap toegebracht door uit Tsjang Sjai een uitzending ln het Japansch te organlseèren. De Japanners antwoordden hierop met een radiouitzending in het Mandarijnen- Chineesch van Sjangihai uit. De verhouding tot de sovjets, Volgens het dagblad „Asahi" heeft sov jet-Rusland onlangs zijn strijdkraohten langs de grens van Mandsjoekwb uitge breid met: drie divisies infanterie, twee gemechaniseerde divisies, twee divisies ar tillerie, een divisie canrallerie, een divisie genietroepen ein 1500 vliegtuigen. Het blad beweert verder, dat Groot-Brlt- tannië samenwerkt met Rusland, om de militaire operaties van Japan te doen mis lukken. Incidenten, Tien Chineezen zijn gisteravond de Brit- sche concessie te Tientsin binnengedron gen, waar zij een bezoek brachten aan de woning van generaal Li Toe, den vroegeren guerrilla-leider in Mandsj'oerije. Zij ver langden, dat hij zich zou vertoonen en toen hun medegedeeld werd, dat hij zich te Hankau bevond, schoten zij een neef van den generaal dood, verwondden een an deren neef ernstig en nog een derden per soon licht. Labour voor sancties tegen Japan. De nationale raad van de Britsohe La- bourpartij heeft beslbten. een deputatie te zenden naar den minister-president en naar den minister van buitenlandsche za ken, om bij hen aan te dringen op het ne men van sancties, teneinde Japan te dwin gen, zijn aanval op China te staken. De perscensuur te Sjanghai. Vandaag is voor den eersten keer een telegram van den correspondent van Reu ter opgehouden door de Japansche censuur. Bedoeld bericht was een uittreksel van een artikel in de „North China Daily News", waarin critiek werd uitgeoefend op het voortduren der Japansche gewelddaden te Nanking. De Japansche censoren hebben voorts nog een telegram opgehouden van den correspondent van de „Manchester Guar dian", Timperley, die zich reeds vijf dagen geleden over een dergelijke handelwijze had beklaagd. Timperley heeft zich thans met een verzoekschrift tot den Britschen consul-generaal gewend om namens hem zelf en de „Manchester Guardian" bij d» Japansche autoriteiten te protesteeren. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2