STADSNIEUWS 78 ste Jaargang VRIJDAG 21 JANUARI 1938 No. 23872 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Toekomstige middenstanders in de schoolbanken. De Prinses wandekle in het park Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd per 3 maanden f. 2.3S per week .".vtvr.'.YT. f. 0.19 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- porto kosterij (voor binnenland f. 0.20 per 3 mnd> In opleiding voor de vestigingseischen In het schoolgebouw van „Kennis is Macht" aan de Pieterskerkstraat ls gister avond de eerste cursus geopend ter oplei ding voor het Middenstandsdiploma „Alge- meene handelskennis", ingevolge de be palingen van de Vestigingswet Kleinbedrijf georganiseerd door de afdeelingen Leiden van den Kon. Ned. Middenstandsbond en den Chr. Middenstandsbond. Voor deelneming aan dezen spoedcursus, welke 5 maanden zal duren en waarvoor de minimum-leeftijd der cursisten dooi den minister is bepaald op 25 jaar, heeft zich het bevredigende aantal personen van dertig aangemeld, waarvan echter meer dan de helft afkomstig ls uit de om liggende gemeenten. Onder hen bevinden zich twee vrouwelijke leerlingen. De waarnemend voorzitter van „Kennis ls Macht", de heer D. L. Larnbinon, heette de aanwezige bestuursleden der organisee- lende middenstandsvereenlgingen, den di recteur, cmr. dr. H. D. M Knol, de docenten en de cursisten hartelijk welkom en wees er op hoe met dezen cursus het Genoot schap is teruggekeerd op het terrein, waar mede destijds ook de oprichters zijn be gonnen. Immers, ook zij beoogden het ver strekken van onderwijs aan personen op ipeer gevorderden leeftijd, die hun kennis wilden verrijken. Het bestuur heeft met groote belangstel ling van dit plan kennis genomen en het verheugt zich erover, dat de cursus, on danks de moeilijkheden van financieelen aard, tot stand is gekomen. De heer Larnbinon eindigde met het uit spreken van de hoop, dat uit dezen cursus revultaten zullen voortvloeien, welke voor deden afwerpen voor de cursisten en voor de maatschappij, waarbij hij de verzeke- irng gaf. dat directeur en docenten hun uiterste best zullen doen om dit doel te bereiken. De voorzitter der commissie van uitvoe ring uit beide middenstandsorganisaties, de heer P. J. van der Zanden, dankte be stuur, directeur en leeraren voor hun me dewerking bij de voorbereiding van dezen cursus, wees de cursisten op het belang der opleiding, welke een leidraad voor hun geheele leven bedoelt te zijn en verbond daaraan den wensch. dat hiermede tevens een algemeen maatschappelijk belang zal worden gediend. De directeur der school, mr. dr. H. D. M. Knol, gaf een historisch overzioht van de ontwikkeling der onderscheiden econo mische systemen sedert de middeleeuwen. Sprekende over den tegenwoordigen toe stand, zeide spr„ dat het voordeel van de van overheidswege gedecreteerde ordening ls gelegen in het feit, dat de middenstan ders thans door de regeering gedwongen worden meer aandacht te schenken aan de theoretische zijde van het zakenleven, een factor, welke veel te lang verwaarloosd ls. De berekening vand en laagsten kost prijs in een rationeel beheerd bedrijf is voor den zakenman van essentieel belang en hoe is hij daartoe in staat zonder eeni ge theoretische kennis? De cursisten zullen het stellig niet gemakkelijk hebben; zij moeten in 5 maanden verwerken, wat vol gende ploegen in 3 jaar doen. Het Genootschap heeft er prijs op ge steld, dit onderwijs aan zich te trekken, omdat het de overtuiging is toegedaan, dat deze opleiding alleen dan van groot prac- tisch nut voor de cursisten is. wanneer het onderwijs wordt verstrekt door een in stelling, die daartoe alleszins competent mag worden geacht. Uit practische ervaring weet spr., dat ge brek aan theoretische kennis de oorzaak is. dat vele zaken in de laatste jaren te gronde zijn gegaan. Spr. besloot met den wensch. dat alle cursisten in Juli as. het diploma zullen behalen. Onmiddellijk daarna werd een aanvang gemaakt met de lessen, welke voorloopig zullen worden gegeven door de heeren mr. H. D. M. Knol. D. Bosma. A. van Driel en P. A. Wisse. t Het leerprogramma omvat o.m. Ned. handelscorrespondentie, enkelvoudig boek houden. wetskennts, bedrijfsleer, handels kennis en -recht en reclame- en verkoop- kunde. Het ligt in de bedoeling om in Septem- ber een begin te maken met den 3-jarigen cursus. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Gedmende het voorjaar 1933 zullen in bovengenoemd museum archaeologische 'Czingen worden gehouden door prof. F. Mayen.ce uit Brussel, prof. dr. A. Scharff uit München. dr. J. H. Holwerda. dr. W. D. "an Wijngaarden en dr. F. C. Bursch. al- ien alhier. Geslaagd is voor het diploma boek houden Mercurius en Ver. van Leeraren in ,e handelswetenschappen onze stadgenoot N. Bouter, opgeleid door den heer P. v. Dam alhier. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. AAN DE LANGEBRUG B. Ouderavond. Aan bovengenoemde school werd een ouderavond gehouden die uitstekend bezocht was. De voorzitter, de heer A. v. d. Hoogt, hoofd dier school, opende de ver gader ng en uitte een hartelijk woord van welkom tot den Gem. inspecteur van het onderwijs, den heer H. Vriend, den heer J. Halting, voorzitter van den C.O.R. en de talrijke ouders. Nadat de notulen en het uitvoerig jaar verslag waren goedgekeurd werden eenige huishoudelijke zaken afgedaan. Daarna hield het hoofd der school een causerie over het onderwerp „Orde en tucht". Is de tuchteloosheid van de Nederlandsehe jeugd een specifiek verschijnsel van dezen tijd of waren de kinderen van vroeger ook geen brave Hendriken? Met eenige voor beelden toonde spr. aan. hoe ook aan de jeugd van voorheen op dit gebied wel een en ander ontbrak. Door het idee „de eeuw van het kina", is de jeugd gaan lijden aan een zekere overwaardeering: ze mocht zich „uitvieren" zooals dat genoemd werd en gehoorzaam heid was iets onbekends. Zoo kwam de be hoefte naar meer gezag naar voren. In zijn betoog wees spr. er op, hoe de jeugd gebracht moet wo-den van „slaaTsehe ge hoorzaamheid" tot „vrijwillige gehoorzaam heid". Een moeilijke weg, die moet worden afgelegd, waarbij de liefde tot het kind als leidsvrouwe .moet dienen. Gezag en liefde zijn de beide pijlers, waarop het opvoedingswerk moet rusten. Uitvoerig wijdde spr. over een en ander uit, wijzende op de moeilijkheden die daar bij in het dagelijksche werk in de school en voor de klas werden ondervonden. Een dankbaar applaus beloonde spr. voor ,het gebodene. Hierna hield de heer J. W. Harting. leer kracht der school een lezing over: „Eenige opmerkingen over het spreekorfderwijs". De vc -schillende stadia in het spreken van zuigeling tot den leerplichtigen leeftijd werden nagegaan. Veel aandacht besteedde spr. aan het goede voorbeeld der ouders, wijzende bovendien op het gevaar van het foutieve voorbeeld. Stotteren, stamelen, lispelen, brouwen, passeerden achtereenvolgens de revue. In leider wees er op, hoe het schoolgaande kind, door het volgen van de cursussen in het spreekonderwijs, in deze gemeente gra tis gegeven, van eventueele spraakgebreken kan worden genezen. Het krachtige applaus was een duidelijke uitspraak, hoe de vergadering deze lezing waardeerde. In de vacature mevr. Vinja werd ver kozen de heer P. Veltenaar. De kas van het schoolfonds werd nagezien en de penning- meesteresse werd gedechargeerd, nadat ae kas in orde bevonden Ook zij ontving een hartelijk woord van dank en waardeering. Na het gebruik van een kopje thee en een rondvraag, waarbij de heer Harting, voorzitter van den C.O.R. het woord voerde cn. wees op den flink.-n vooruitgang van et leerlingenaantal der school werd de verga dering gesloten, waarna de ouders gelegen heid kregen zich met het onderwijzende personeel te onderhouden. Het was een mooie vruchtdragende avond. HET LEVEN DER ZIEL. Ds. Vunderink spreekt voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. Onder presidium van mej. Van Loo kwam gisteravond de afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond in de bovenzaal van Hotel „Den Burcht" in vergadering bijeen. Deze goedbezochte bijeenkomst werd ge opend met schriftlezing van Ps. 43, waarna de presidente allen welkom heette en een kort inleidend woord sprak om dan direct het woord te geven aan ds. G. W. C. Vun derink van Zeist, die het onderwerp: „Het leven der ziel in haar zoeken naar even wicht" behandelde. In het begin van zijn rede zette spr. uit een, dat het zoo vaak gebeurt., dat wij elkander niet begrijpen. Nog moeilijker, ja haast onmogelijk is het om elkander in het zieleleven te leeren kennen. Een der licht zijden van dezen tijd is het, dat men is gaan trachten het zieleleven in den mensch te doorgronden. Dit verschijnsel vindt on getwijfeld zijn oorzaak in den nood van dezen tijd. De toename van het aantal psychische storingen draagt hiertoe eveneens bij. Men spreekt dan ook van het onder bewuste leven, welk leven gedachten in een mensch wakker roept waarvoor hij zich heeft te schamen. Zoo bezien, kunnen wij spreken, dat een mensch een dubbel leven leidt, een bewust- en een onderbewust leven. Is er eenig verband tusschen deze twee. toch zullen wij moeten trachten het onderbewuste leven te bedwingen. Moeilijk is dit, want feitelijk laat zich niets ver dringen. Men verdringt een en ander zoo spoedig van de een naar de andere plaats. Er komt dan spanning tusschen het be wuste- en onderbewuste leven, welke beide zoeken naar evenwicht. Vaak treedt dan ook het verschijnsel aan den dag, dat wij in het diepst van onze ziel heel anders zijn dan naar buiten uitstraalt. Het spreek woord: „stille wateren hebben diepe gron- Prinses Juliana heeft vanochtend een korte wandeling in het park achter het paleis Soestdjjk ge il maakt. 1 1 Prins Bernhard is vanmorgen te s ruim twaalf uur per auto in de E richting Baarn gereden. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli den" komt hier zeker goed van pas. Het kan zoover komen, dat beide levens elkan der volkomen den rug toekeeren. Dan is er geen contact en leeft het bewuste als het, onderbewuste op zich zelf. Enkele uitwas sen daargelaten, leiden wij allen aan een dubbel leven. De aandrift in ieder mensch, iets te beteekenen te hebben, leidt hem tot de ik-zucht. In heerschzucht, afgunst en wraakzucht zoekt het indlvudu zijn positie en beteekenis onder de menschen. Het is onmogelijk, dat wij allemaal iets te beteekenen hebben. Reed bij de kinderen wordt dit openbaar, hetgeen spr. met enkele voorbeelden toelichtte. Als op voeders (sters) rust op ons de plicht te trachten de jonge levens, die aan onze zorgen zijn toevertrouwd, te leiden en ze te begrijpen. Heeft het jonge leven geregeld onze leiding noodig, vooral is dit het geval in de puberteitsjaren. Valt de drang om wat te beteekenen reeds bij het kind op. ook bij oudere men schen en vaak ook bij groote figuren open baart zich deze drang. Nog een oogenblik stilstaande bij de opvoeding der jeugd, wees spr. er met na druk op, dat wij het kind nooit een ver nedering zullen toedienen in bijzijn van anderen. Vervolgens schetste ds. Vunderink de slechte gewoonte van hen. die door het af breken van anderen en door grove laster zelf naar boven denken te komen. Een aandrift bij den mensch om zijn evenwicht te verstoren ligt ook in het ver schijnsel van de bewustwording van zijn zedelijke tekortkoming. Nadat spr.. verduidelijkt met enkele voorbeelden om. uit de Heilige Schrift, er op gewezen had. dat de wezenlijke vriend schap zich zelf zoekt te completeeren. toonde hij aan. dat er ook nog een ander conflict in de mensehenziel is en wel het schuldgevoel waardoor ook gezocht wordt naar evenwicht. Dan worden de ondeugden omgetooverd in deugden. De boetvaardige zondaar wordt in zulke gevallen gespeeld enkel en alleen om de waarachtige schuld weg te praten. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat al tracht de mensehenziel de weegschaal in evenwicht te brengen, dit toch nooit zal gelukken, daar God alleen in den rijkdom van Zijn evangelie het eenige verlossings middel den mensch aanbiedt. Na een woord van dank van de presi dente werd deze bijeenkomst met gebed gesloten. KJ.M.V. ST. PETER KANIS. Ons eigen mooie land. In het Eigen Huis aan de Mare sprak de heer - Christiaanse gisteravond voor de K J.M.V. St. Peter Kanis over: „Ons eigen mooie land", welke lezing werd verlucht door een serie fraaie lichtbeelden. De heer Christiaanse, die voor de K.J.M.V. geen onbekende meer is, het was immers de twaalfde maal dat hij voor deze vereeni- ging optrad is er weer in geslaagd om van zijn causerie iets bijzonders te maken. Nadat eerst de schoone plekjes in de Sleutelstad waren bezien en velen tot de conclusie waren gekomen dat men zich nauwelijks het eigeu stadsschoon was be wust, voerde spr. ons door Holland met zijn molens, weiden en vele schoone waterland schappen om vervolgens aan de hand van lichtbeelden uit het buitenland de waar deering voor eigen schoon op te wekken en zelfs nog meer te versterken. Het gulle applaus na afloop bewees hoe zeer het gebodene werd gewaardeerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Fa. C. Verloop Jzn. en Zonen, Hoofd straat. 44, Noordwijk aan Zee Timmer- en metselbedrijf. Vennooten: C. Verloop Jzn.. Jac. Verloop en Corn. Verloop, Noordwijk aan Zee. Jac. Verloop Jzn., Hoofdstraat 23. Noord wijk aan Zee. Timmer- en metselzaak. Eigenaar: J. Verloop Jzn., Noordwijk aan Zee. Wijzigingen Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Leiden Uittredend gevolmachtigde: A. M. James, d.d. Febr. 1936. Wijziging handelsnaam in: Apotheek v.h. Boekwijt. Gebrs. C. en J. Verloop, Hoofdstraat 44, Noordwijk aan Zee. Timmer- en metsel zaak. De vennootschap onder firma onder bovengenoemden naam is met ingang van 15 Januari 1938 ontbonden. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Liederenavond Rudolf Watzke, Rudolf Watake. Daar het bestuur van den Kunstkring geen contact had kunnen verkrijgen met de Spaansche zangeres Conchita Badia en haar medewerker Alexandre Vilalta, had men ten spoedigste den zanger Rudolf Watzke geëngageerd, die het aandurfde, op één avond den ganschen „Winterreise"- cyclus van Schubert te brengen, gelijk be kend, niet minder dan 24 liederenomvat- lend. Schubert's liedkunst eischt vóór alles perfecte voordrachtskunst, voortkomend uit innerlijke muzikaliteit. Muziek en ge dicht hier van zijn vriend Wilhelm Miiller staan in onverbrekelijk, innig verband. Het zoo subjectief ingestelde ro mantische lied vindt bij Schubert den iioogsten uitdrukkingsvorm: men dient bij alle schijnbare eenvoudigheid in staat te zijn door te dringen tot de inner- lijkste roerselen van de ziel, wil men aan dezen cyclus de superieure vertolking ge ven, welke hij verdient en eischt. Speciaal verlangt hij een sterk uitbeel dingsvermogen, die de fantasie opwekt en die krachtig genoeg is, om de tallooze ka rakteristieke détails over te dragen, op een wijze, die het auditorium zuiver „in het hart" treft. Zelfs de mooiste stem en de voortreffelijkste techniek falen hier vol komen, wanneer bedoeling en inhoud van ieder lied niet tot uiting komen. Het spijt ons, te moeten getuigen, dat Rudolf Watzke, bezitter van een volumi neus, fraai en warm getimbreerd geluid, tot in de hoogste regionen prachtig rond- klinkend, door juiste dekking en scholing in het zuiver aanvoelen van het begrip Schubert gefaald heeft. Bij hem is voorna melijk alles ingesteld op „toon" en nog eens ..toon". Slechts een enkele maal wer den wij gegrepen door het hoogere, dat achter dien „toon" ligt en dat getuigde van een diejper aanvoelen en van een philoso- fische levensinstelling. Watzke bleef daarbij te zeer gespannen turen op zijn partituren, dan dat hij bij mogelijkheid boven zijn stof kón staan. Zijn voordracht verkreeg daardoor over het algemeen een gelijkmatigheid, die Schubert ten eenenmale vreemd is. Het terrein van Watzke ligt blijkbaar elders. Wie een Mess .chaert hoorde, zal begrijpen, wat wij bedoelen. Daar, waar de klank primair is, zal hij successen kunnen oogsten, zij het ook dan waarschijnlijk met zekere reserve's. Dit bleek ons tijdens het zoo geheel te onpas ingelaschte „Arioso" van Handel, waarin hij zijn geluid kon la ten schitteren. Doch, dat dit vlak na de pauze gezongen werd. en niet eventueel dan nog! als toegift na den cyclus, die géén verstoring duldt, is een bewijs van artistieken wansmaak. Slechts in het als „extra" gezongen „Der Wanderer" van Schubert, beluisterden wij een zuiverder begrip van den tekst, een getuigenis van zelf-doorleven. Dat. ondanks Watzke's angstvallige gebondenheid aan de noten, toch tallooze vrijheden geconstateerd moesten worden bijv. een verkeerd gebruik der beteekenis- volle triolen in „Wasserflut", of een veel vuldige verlenging der 16e noten, alsmede verandering der woordkeus, „traurig' in- plaatg van „elend", ter bevordering der klankschoonheid is tevens een bewijs, dat deze zanger er niet tegen opziet, af- Dreuk te doen aan de intentie's van den componist. Dit is een tekortkoming, die wij niet gaarne vergeven. In „Auf dem Flusse" was Watzke er zelfs geheel uit, waar bleef bijv. de visionaire sfeer in het wondere ..Frühlingstraum", waar, in het algemeen de poëtische, teedere belichting? Gelukkig had deze zanger, wiens uitste kende stemmiddelen overigens aandacht verdienen, na de pauze gelukkiger momen ten dan daarvoor. Zijn accompagnateur, Werner Saam. is. mede door zijn school- sche begeleiding:, evenmin in staat geweest ons in enthousiasme te brengen. BINNENLAND. De RJLL-expositie te Amsterdam geopend (Binnenland, 3de Blad). Een zomerhuisje voor Prins Bernhard te Vinkenveen (Binnenland, 3e Blad). De Amsterdamsche gemeenteraad stelt een crediet van f. 1.2C 9.000 beschikbaar voor den aanleg van een militair oefenterrein. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Franco-bommen treffen een Engelsch schip. Vier dooden (le Blad). Amerikaansch tankschip door de vloot van Franco opgebracht (le Blad). Chautemps heden zoo goed als zeker vart een meerderheid (Buitenland, le Blad). Het bestuur der Communistische partij in Portugal gearresteerd (Buitenland le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voorloopig zal het karakter van het weer weinig veranderen en bewolkt en somber blijven, met later eenige opklaring en geringe daling van temperatuur. Watzke heeft ons wèl min of meer een indruk gegeven van de uiterlijke schoon heid van het zingen, de innerlijke is helaas voor het overgroóte deel aan ons voorbij gegaan. Zijn succes is niettemin zeer har telijk geweest, doch het ware contact leek ons toch niet aanwezig. Zij, die weten, hoe Schubert kan en moet gezongen wor den, hebben evenwel helaas véél gemist., OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. De eerste maandelijksche vergadering in dit jaar. Gisteravond, is in het gebouw van het Oostersch Genootschap de eerste maande lijksche bijeenkomst in dit jaar gehouden ran het Oostersoh Genootschap in Neder land. Prof. dr. S. van Rorakel heeft gesproken over: het eenige Maleische manuscript in het Iberische Schiereiland terwijl de heer B. A. van Proosdij gesproken heeft over: het zoogenaamde Oostersehe despotisme. In een geestige voordracht herinnerde prof. van Ronkel eerst aan de relaties van Spanjaarden en Portugeezen in de 15de en 17de eeuw met Indonesië, hetgeen de verwachting wettigde, dat in Sfeanje en Portugal nog wel litteraire overblijfselen uit die streken govonden zouden worden. Bij een onderzoek echter, dat dr. G F. Pijper eenige jaren geleden in Portugeesche en Spaansche bllbliotheken heeft ingesteld^ vermocht hij slechts een Maleisch hand schrift te vinaen in een bibliotheek te Madrid. Spr. beschreef vervolgens den zeer heterogenen inhoud van dit handschrift, waarin commereieele aanteekeningen. Mo- hammedaanscne gebeden, magische figuren enz. elkander in bonte volgorde afwisselen. Het geheel staat op een laag cultuurpeil: het handschrift stamt uit de eerste helft der 19e eenw en de schrijver is waarschijn lijk een in de Fhilippijnen levende emi grant uit Malakka van Menangkabousche herkomst. De heer drs. B A. van Proosdijk betoogde, dat men bii de beoordeeling van despo tisme niet moet uitgaan van de klassieke en daarop gebaseerde moderne opvattingen maar van de wereldopvatting der betref fende volkeren zelf. Dit demonstreerde hjj door voorbeelden uit de Sumerische, Baby lonische en Assyrische inscripties, uit welke zeer sterk blijkt, dat de koning sedert de schepping als heerscher over het „land" is ingezet en niet over de menschen. Genealogisch handschrift is in deze be schouwing onbekend en ook de stammen, die in den loop der eeuwen Mesopotamia veroverden, namen dezelfde ideologie over, zooals uit de koningslitera'.uren blijkt. Ook bü de opvatting van de heerschappij der goden over de wereld is steeds dezelfde opvatting overheerschend.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1