Uit de Omstreken ABDIJSIROOP LE&DSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 21 Januari 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS JOJN/T INIUIEREN, Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte THIJS IJS EN DE DRIE DWERGEN boekbespreking. Salka Valka, door Halldór Laxness. Grautor. vertaling uit het Deensch van dr. Annle Posthumus. Uitgave Zuid Hollandsche Uitgevers Maat- schappti. Als men dezen roman ten einde heelt, blijft een indruk aohter van zwarten nacht en sterke vischlucht. Het is alsof de zon nimmer schijnt op Usland en alles er naar zoute visch riekt, de huizen, de menschen, hun kleeren en ook- Salka Valka. dat won derlijk sterke meisje, dat geen vtouw wilde zijn en daarom In een mannenbroek liep. Salka Valka dat is IJsland zelf. onverzet telijk van wil, hevig van gevoelens, impul sief en droomerig, met een nog onbezoe delde intuïtie van goed en kwaad de basis van haar sterk zelfbewustzijn. Zij staat tegen den achtergrond van het eiland dat als een donkere rotsklomp uit zee op rijst. met zijn witte ijsbergen, zijn heete reisers, zijn barre winters en lieflijke zo mers. Ver ligt het van Europa, in koude jeeën, de economische en politieke banden met, het moederland zijn niet zeer hecht, de arme bevolking leeft er jaar in laar uit voort onder eigen wetten en primitieve zeden. Het leven van Salka Valka wordt be- heerscht door haar moreel ontredderde moeder eerst, later door twee mannen, den visscher Steintor, haar kwade en den jongen Amaldur. haar goeden genius. Er heerschen op het eiland, volgens dit boek. nog midden eeuw sc'he toestanden. Een uitgezogen en geëxploiteerde visschersbe- yölking. maohteloos overgeleverd aan en kele rec-ders en kooplieden, die een gezin ran vader, moeder en kinderen vam ge slacht op geslacht voor zich laten werken er. nimmer uitbetalen in geld, maar voor bim levensonderhoud zorgen, d w.z voor kleeren, voedsel en het allemoodigste tegen door hen zelf vastgestelde en dure prijzen. Er is nooit zon in deze levens, nooit vreugde alleen maar harde arbeid om in leven te blijvent. De eenige afleiding en troost; het Heilsleger. Tusschen deze felle bewogenheid verleeft Salka Valka haar leven en haar liefde. Zij verovert en doet weer afstand en ieder zal onder de bekoring komen van het eeuwig- vrouweHiike in dit karakter. Zü geeft alles wat zij te geven heeft en doet dan afstand terwille van haar liefde en haar zelfbehoud en als de man weggaat, blijft zij, om als ■van ouds met gekorven handen de visch te schrobben en te zbuten. Een zeer merkwaardig en een buitenge woon sterk boek. Als een Vlam in de Storm, door Margaret Mitchell, Nederl, verta ling van W. J. A. Roldanus Jr, Uitgave Zuid Hollandsche Uit gevers Mij. Dit is het tweede boek uit de trilbgie. in de origmeele Engelsche uitgave bekend als „Gone with the Wind". Het eerste deel ..Vuur over Land" werd kort geleden in deze rubriek besproken. Dit deel behandelt hoofdzakelijk den strijd der OHara's om hun familiebezit, de katoenplantage Tara. Uitgeplunderd en beroofd van vrijwel alles wat geldswaarde had en eetbaar was door herhaalde over vallen van het Noordelijke legeT, weet Scarlett OHara. de hoofdpersoon uit dit boek, een tweede huwelijk te sluiten en daarmede haar familie van den hongers dood te redden en het ouderlijke landgoed te behouden. De middelen die zij te baat neemt, zijn, goed beschouwd, niet al te fraai, maar begrijpelijk en menschelijk. Men vraagt zich af wat de charme van dit boek is. dat men moeilijk neer kan leg gen vóór het uit is. dat zoo rustig weg vertelt van de eene verschikkelijkheid na de andere, van de ongelooflijke ellende en moreele ontreddering, die de oorlog tus schen de Noordelijke en Zuidelijke Ame- rikaansche Staten gesticht heeft. Men gaat begrijpen hoe en waarom de Ku Klux Klan ontstond, dat veemgericht van Zuidelijke mannen, die zelf recht spraken over de negers en blanken die hun vrouwen aan randden en hun woningen plunderden. De bezetting van de overwinnaars trad er niet tegen op, integendeel, de negers kregen kiesrecht, de verslagen blanke bevolking niet. Men krijgt ontzag voor deze Scarlett, die met handen en voeten vecht voor haar leven en een beetje geluk. De mooie, zelf zuchtige Scarlett, die zich krampachtig koestert aan de herinneringen uit het ver leden. aan een romantische jeugdliefde en die zich niet overgeven kan aan den eeni- gen man, die haar begrijpt en liefheeft, omdat ze haar zelfstandigheid daarmee zou verliezen. Het pleit wel voor het groote talent van de jonge schrijfster, dat men na 700 blad zijden gelezen te hebben, nog niet weet wat het lot dezen menschen beschoren heeft, dat we ons hart volkomen aan het Zuiden hebben verpand en dat we gespannen uit zien naar het derde en laatste deel. Kaap de Goede Hoop, Poolsche roman door Z. Nowakowski. Uit gave Stok Maastricht. De wereld gezien door kindenoogen, zeg gen de uitgevers, maar beschreven door een volwassene, zouden wij er aan toe willen voegen. Er zijn boeken over dieren, honden bijvoorbeeld, waarin de auteur hun ge dachten omzet in menschelijke taal. Dat kan charmant zijn, maar het geeft toch altijd even het onbehaaglijke gevoel, dat wij in onze alwetendheid er volkomen naast ziin. Iets van dat onbehaaglijke ligt ook over dit boek, dat bovendien niet charmant genoemd kan worden. Een kleine jongen van een jaar of negen praat niet zoo logisch, vlot, zoo wel-over- r'vSe?' Teet rijn gedachten over de dage- njksche gebeurtenissen in zijn leventje niet zoo te rangschikken, als de ..prater" in dit bOcti Daarbij zijn die gebeurtenissen niet risr interessant. Hier en daar treft een staakje van goede kinderpsychologie, zoo- a's het hoofdstuk ,,De Ongelukkigen", di^rm het br°ert.je Janek zijn belijdenis noet en de kinderlijke reacties van den kiemen held in deze geschiedenis op de hc moni®n en den angstaanjagenden onv ivaaI' ri®* zijn weergegeven. Maar f»wu?r ,weer een reactie, meesceriyk uit- ki-uf r ('en -chriiver. die door een m,w) onm"geüjk zoo zuiver zou kunnen wo.dcn ontleed. deêu!. H06"" voör zoover dat te beoor- Cflnfz ®oed vertaald door het echtpaar hest i Waar°m het „Kaap de Goede Hoop" is en blijft voor ons een raadsel C. N. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 23 JANUARI. Benthuizen: Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien en nam. 6 uur. ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6uur, leesdienst. Bodegraven: Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tlen (H.A.) en nam. 6 uur (Dankz.), ds. Klü- sener. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Pel. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. MaranathaVoorm. 10 en nam. 6 en 8 uur, de heer H. Visser van Utrecht. Evangelisatiekring Bodegraven (Beursge bouw) Nam. 6 uur, dienst. Boskoop: Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Jacobs: nam. 6 uur, de heer H. Jongebreur. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Petersen. Geref. Gem.: Voormr halftien en nam. 6 uur. ds. W. C. Lamain van Rotterdam. Rem. Kerk voor Vrljz. Hervormden: Nam. halfzeven, ds. A. Kat Angellus. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Hazerswoudc: Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Heuzenveldt. Hoogmade: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Vrielink. De Kaag: Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Verwaal. Katwijk aan den Rijn: Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A.) en nam. 6 uur (Dankz.), ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Meijerlng. Koudekerk a. d. Rjjn: Ned. Herv. Kerk: V.m. halftien (Bed. H.A.) en nam. halfzeven (Dank zegging). ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Haspers. Leiderdorp: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.) en nam. halfzeven (Dankz. H.A.), ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan)Voorm. half elf, de heer J. Kroon. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Dijk. Leidschendam: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Leimuiden: Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. De Bruin van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- drie (Bed. H.A.), ds. Aalders. Nieuwkoop: Ned Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. A. J. van Wijn gaarden. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. Bos van Waarder: nam. 7 uur, ds. Hofman van Alphen. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. Wijngaarden. Nicuwveen: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, leesdiennst; nam. halfzeven, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. half zeven. de heer van Scherpenzeel. Nieuw-Vennep: Ned. Herv. Kerk: Vocrm. halftiefl (H.A,) en nam. halfdrle, ds. de Vries. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, leesdienst. Noorden: Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. E. Jongens van Leimuiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien, geen opgave: nam. halftwec, ds. W. van Dijk van Zeven hoven. Noordwijkerhout: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. HA.) en nam. 5 uur (Dankz.), ds. Van Noort. Oegstgeest: Groene Kerkje: Voorm. W uur, de heer J. Streefland. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. Jansen Schoonhoven: nam. 5 uur, dr. H. J. Honders van Wassenaar. Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk) Voorm. halfelf. ds. Boersema. Rijnsaterwoude: Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. H. van Dijk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Sassenheim: Ned. Herv. kerk: Voorm. 10 uur, ds. Krijkamp; nam. 5 uur (Jeugddienst), ds. A. J. Wormgoor van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Bruyne. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. Drijver van Den Haag. Gemeente Gods: Voorm, 10 1/4 uur, pastor van der Wouden van Rotterdam. Valkenburg' Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. Voorhout: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. Waddinxvcen: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. de heer A. Vroeg-in-deWeij. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.) en nam. 6 uur (Bed. H.A. en Dankz.), ds. Smidt. Oud-Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. van der Kraats. Warmond: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. Wassenaar: Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur, ds. ten Kate; nam. halfzes. dr. Honders. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur. dr. Honders. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur, ds. H. J. Mispelblom Beijer van Lelden. Woubruggc: Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Dronkert. Zevenhoven: Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. W. van Dijk. Zoctcrmcer: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. J. C. van Apeldoorn van Leiden; nam. half zeven, di'. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. half zeven, leesdienst. Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. halftien en nam. halfzeven de heer Gebraad van Nieuwe-Tonge. Ver. van Vrijz. Hervormden: Nam. halfzeven, de heer J. B. Schouwink van Naaldwijk. Zoeterwoucïe: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.), ds. A. J. Eijkman. Zwammcrdam: Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A.), ds. J. J. Kloots van Maas sluis: nam. halfzeven (Dankz.), ds. Jacobs van Boskoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart voor tien. ds. H. Cramer van Oosterbeek. NED. HERV. KERK. Beroepen te Eemnes-Binnen J. J. Poot te Bunschoten. Aangenomen naar Apeldoorn (Ver. v. Vrijz. Herv.) P. Brakman te Oud- en Roodkerk. AALSMEER. De Vereeniging van Groentenhande- laren alhier wil zich op den nationalen feestdag niet onbetuigd laten. Zij heeft be sloten, de schooljeugd en ouden van dagen dan op sinaasappelen te tracteeren. In to taal zullen voor dit mooie doel een 2200 stuks sinaasappelen noodig zijn. BENTHUIZEN. Jaarvergadering van „Prediker". De jongelingsver. „Prediker" der Geref. Gem. hield haar 4de jaarvergadering. Ge opend werd door ds. A. van Stuivenberg, met het laten zingen van Ps. 19 vers 5 (onberijmd), waarna hij Prediker 12 voor las en in gebed voorging. Hij besprak het door hem voorgelezen Schriftgedeelte en bracht dit over op de Jongelingsvereen. Hierna gaf ds. Stuivenberg de leiding over aan den voorzitter, den heer C. v. d. Knijff. De notulen werden gelezen door den secretaris den heer J. de Groot, en onver anderd vastgesteld. Da leden lazen oostel len over Bijbelsche-, Kerk- en Vaderland- sche geschiedenis voor. Uit het verslag van den penningmeester den heer C. Vermeu len bleek dat de ontv. met Inbegrip der saldi waren f. 162.88. de uitgaven f. 138.03, batig saldo f. 24.85. De voorzitter dankte den penningm. voor zijn goed beheer. Na het zingen van Ps. 119 5 werd gepau zeerd; eenige dames schonken chocolade melk en dienden gebak rond. De voorz. hield een rede over „Wereldvrede", die met groote aandacht werd gevolgd. De afge vaardigden van Benthuizen, Leiden. Kat wijk Boskoop en Zoetermeer, brachten de besté wenschen van hun vereemglngen over. Nadat nog verschillende onderwer- Den ten gehoore waren gebraoht. sprak de 2de voorz L Gommerse het dankend slot woord. Na het zingen van Ps. 89 7 en 8 sloot hij met dankgebed. Burgerlijke Stand. Overleden: Andries Hoogendoom 85 jaar echtgenoot van Dirkje van Aalst. Dinsdag 25 Januari a.s. des v.m. te 10 uur zal het nieuwe electrische waterge- maal in den Noordpolder officieel in wer king worden gesteld. HAARLEMMERMEER. HET PARKEERVERBOD TE HOOFDDORP De politie grijpt in. Ondanks de geplaatste waarschuwings borden en de aanwijzing van het Markt plein als parkeerterrein, maakten gisteren te Hoofddorp vele automobilisten zich schuldig aan overtreding van het door den Raad van deze gemeente uitgevaardigd parkeerverbod. De politie greep direct flink in en maakte tegen een 20-tal overtreders proces-verbaal op en nam zelfs een twee tal auto's in beslag. Inbraak. Mevr. de wed. G., wonende te Hoofddorp, was eenige weken van huis geweest. We der thuisgekomen, kwam ze tot de onaan gename ontdekking dat een of meer on- gewenschte bezoekers er in geslaagd wa ren haar huis binnen te dringen en alles overhoop hadden gehaald. Een horloge en een gouden slot van een kerkboekje wor den vermist. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Serafina. d. van C. Broertjes en F. Hameteman; Johanna Hen- drika, dochter van D. Bauer en F. Gedaan: Johannes z. van J. van Ackooij en A. van Doorn: Wilhelmlna Maria d. van E. Baak en H. de Reus; Elizabeth, d. van T. de Vos en S. Buis; Sophia d. van J. van Huizen en W. Kamp; Gisela Elfriede, d. van W. H. Spapé en E. E. Obyou. Gehuwd: Nicolaas Stroet 30 jaar en T. Kool bergen 28 jaar; D. Huijslng 21 jaar en E. Selp 27 Jaar; P. M. StrUbis 40 jaar en Sophia Vreugdenhil 24 jaar. Overleden: Johannes Dolieslager 56 jaar geh. met C. S. Overvliet; Johanna Wilhelmina Kruup 78 jaar wede van A. Faassen; Johan nes 5 mnd. z. van J. van Staveren en C. Blom; Johanna Maria vaii Riesen 27 jaar ongeh.; Nicolaas Treur 72 jaar geh. met H. de Rooij; Martinus van Dijk 80 jaar wedr. van J. van Dijk. Loop der bevolking. Gevestigd: Geertruida Selis, Concourslaan 18; Nicolaas Verstoep. Nieuwstraat 7; Hendrik van Woudenberg, Eugenie Prevlnaireweg 1: Cornells Gooszen, Aalsmeerderdijk 39; Hiltje Liotart geb. Spanjer. Bennebroekerdijk 53; Stephanus van Bezu. Marktlaan 30; Maria C. de Vries geb. Kuijpers. Pelikaanstraat 9; Jo hannes Verhoeven. Venneperstraat 6; Gerrit J. Boender, Adelaarstr. 5; Hilligje Slob, Juliana- laan 42; Teunis den Dekker. Aalsmeerderweg 587; Cornelia J. Tulen, HuigsloterdUk 383; Daniel Ricke, Kerkhof laan 33; Dirk A. M. van der Fluit. Sloterweg 204. Vertrokken: Franciscus A. Zwarter n. Am sterdam. Hoofdweg 168, 3 hg; Johanna P. van der Hoeven n. Haarlemmerliede c.a. Plein 33, 1 hg; Jan C. Rip n. Amsterdam. Willemspark- weg 142; Bertus A. Mekke n. Amserdam. Marco Polostraat 279 hs; Cornelis P. Maartense naar A'dam, Koninginneweg 140 boven; Albertus H. Bakkum naar A'dam, van Spilbergenstraat 129 hs; Ippe Butter, naar Aalsmeer. Hornweg 146; Simon Buijs, Haarlemmerliede c.a. Kanaalweg 6; Neelje van Iperen naar Haarlemmerliede c.a. Houthakkerweg 28: Gerrit van der Voet naar Lisse, Lischbloemstraat 7; Johan N. Noteboom naar Woudenberg. Stationsweg 97; Jan Keiler naar A'dam. Jasper Leijnsenstraat 21. 3 hg; Hulber Verschoor, naar Zutphen. Capellenlaan 21; Rudolphus Th. Hoogeboom naar Beverwijk, Wilhelminastraat 17; Pieter Stroomer naar Beverwijk, Wilhelminastraat 17; Gosewinus G. Slob naar A'dam, Prinsengracht 714 boven; Aaldrik Haak. naar A'dam. Pieter Nieuwlandt- straat 23. 1 hg; Hans Haak, n. A'dam, Eiken weg 2, 1 hg. VRIJE EVANG. GEM. Drietal te Winschoten J. G. v. d. Haagen, cand. te St. Chrischona, J. G. v. Wijk te Olde- broek en H. C. Leep te Gouda. dr. j. h. gunning j.h.zn. In verband met den 80sten verjtardag van dr. J. H. Gunning J.H.zn., die van 1891 tot 1894 de Ned. Herv. Gem. van Leiden diende, op Zondag a.s., is een gedenknum mer verschenen van „Pniël", weekblad voor het Chr. Gezin, dat door den jubi laris geredigeerd wordt. Het bevat o.a. zijn portret, een supplementlljst van door hem gestelde geschriften van 19321937 en voorts bijdragen van M. J A. de Vrijer, prof. dr. A. H. de Hartog. J. H. C. Kam steeg en Bouwe Vlas. Mej. O., wonende aan den Sloterweg alhier, had nabij Hoofddorp het ongeluk met haar rijwiel zoodanig te vallen dat zij een arm brak. De heer J. v. d. Brink, hoofd van de Chr. school aan de Oostzijde, is in gelijke betrekking benoemd aan de Rehoboth- school te Werkendam. HILLEGOM. Aanbestedingen. Gisteravond zijn door architect Kul- tems twee aanbestedingen van bouwwer ken gehouden. Voor den bouw van 4 dubbele landarbei derswoningen aan de Margrietenlaan wa ren ingekomen 18 inschrijvingen, waarvan de laagste was: Amsrterdamsch Timmer bedrijf Bout en Stenis voor f. 19.336. Hoog ste Strijk te Rijpwetering met f. 27.100. Voor het bouwen van 4 dubbele woningen met garages aan de van den Endelaan voor rekening van den heer A. J. van Engelen waren 17 inschrijvingen ingekomen. Laag ste inschrijver was Amsterdamsch Timmer bedrijf voor f. 38.280. Hoogste C. Pet te Leiden voor f. 65.196. De gunning is aangehouden. Jaarvergadering der Chr. Jengelings- Vereeniging. De Chr. Jongelingsver. Ps. 119 9 heeft haar feestelijke jaarvergadering gehouden in de zaal van den heer Sistermans. De opkomst was gToot. De voorzitter opende, waarna de secretaris zijn jaarver slag uitbracht. Het programma bevatte voordrachten van J. W. van der Laan en C. Broekes Jr., muziek van J. van der Schrier, G. Verkerk, Geurt Jansen en Bert van Steenwijk, gemeenschappelijke zang-, een samenspraak en het leekenspel „In 's levens strijdperk". De verschillende nummers werden met volle aandacht aangehoord. Vooral de grootere stukken trokken groote belang stelling. De eere-voorzitter ds. Eerhard sloot met dankgebed. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw. De hoofdproducten zijn thans Wasch- peen. Gele-, Roode- en Groenekool, uien, voor het overige is het prei. kroten, sel- derieknollen, rapen, enz. De meeste dezer producten vonden dit afgeloopen tijdvak goeden kooplust. Uien liepen nog steeds op en er werd zelfs al tot f. 13.90 per 100 K G. betaald. Een beste prijs. Roode kool ging ook graag weg met prijzen van f. 4.30 tot f. 5.60 per 100 K G. Gele kool ging iets trager dan vorige week. Waar dan ook iets aan mankeerde kon geen kooper vinden. Wat best was bracht van f. 1.10 tot f. 1-70 per 100 K.G. op. Groene kool ging alleen in de beste soort voor goede prijzen, n.l. van f. 2.60 tot f. 3.40 per 100 K.G. Er was ook een gedeelte dat niet meer kon op brengen dan f. 1.70 tot f. 2.30 per 100 K.G. Wasohpeen kreeg in de beste kiwaliteit steeds een zeer goede noteering. Opvallend is dat wat iets afwijkt, in sterke mate daalt in prijs. Beste kwaliteit noteerde steeds van f. 0.95 tot f. 1.20, iets mindere soort van f. 0.70 tot f.0.85 en daaronder komt nog een gedeelte dat niet meer dan f 0.50 tot f. 0.65 kan opbrengen per kist van 20 K.G. Wasohpeen voor conserven wordt zoo goed als niet gekocht. Een en kele partij die dan gaat voor f. 3 tot f. 3.25 per 100 K.G. Kroten blijven geregeld goed gevraagd en duur, n.l. van f.3 tot f. 4.50 per 100 K.G.fijne kroten gaan niet hoo- ger dan f. 1.20 tot f. 1.80 per 100 K.G. Sel- derieknollen bleven in prijs stabiel, doch alles werd verkocht. Gekocht werd voor f 2.50 tot f. 3.50 per 100 stuks naar gelang van maat en soort. Andijvie kon gemakke lijker kooper krijgen; vooral het product onder het glas bracht een mooien prijs op, van f0.65 tot f0.75 per kist van 6 K.G. Koudegrond-product ging wel wat lager in prijs, doch er was geen reden tot Ha gen. Het ging voor f. 0.25 tot f. 0.35 per kist van 6 K.G. Spruiten kwamen niet in groote kwantum.? en over de kwaliteit viel niet te roemen. Niettemin kon nog van f. 10 tot f. 11.50 per 100 K.G. genoteerd worden. Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeine", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeellger het gebruik. 4932 (Ingez. Med.) Boerenkool ging laag in prijs. Toen als gevolg hiervan de aanvoer geringer werd, liep de prijs iets op. Betaald werd van f.0.09 tot L0.17 per kist van 6 K.G. LISSE. Concert „Trou moet Blijcken". De Harmonie „Trou moet Blijcken". gaf haar jaaxlijksohe concert in „De Witte Zwaan", dat een bijzonder karakter had, doordat de Harmonie haar 40-jarig bestaan mag vieren. De eere-voorzitter, de heer A. H. Schra- ma herinnerde hieraan en verwelkomde de zusterverenigingen. Dankbaar getuigde de eere-voorritter van de velerlei sympathie welke ven de zijde der gemeentenaren steeds wend ondervonden. Hij deelde mede, dat op 2en Pinksterdag ter gelegenheid van, dit jubileum een festival zal worden ge houden. Waardeerend richtte hij zich tot den directeur, den heer Bolderdijk, die vooral in de moeilijke jaren de vereeniging tot grooten steun is geweest. Het bestaan valt te danken aan zijn trouw en liefde voor de vereeniging. Onder applaus werd hem een bloemenhulde gebracht, in welke hulde ook zijn vrouw betrokken werd. Dankbaar gewaagde de e ere-voorz. van de toetreding van een groot aantal dona teurs, waaruit de sympathie der ingeze tenen duidelijk blijkt. Het programma werd onder de eminente leiding van den heer Bolderdijk met succes afgewerkt. „Trou moet Blijcken" heeft ons weer een avond van muzikaal genot geschon ken. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, d. van P. van der Zwet en J. Duivenvoorde Wilhelmus Maria Johannes, zn. van J. H. v. Nobelen en M. C. Jonker ISAAC, zn. van J. Knetsch en A. M. van Nieuwenhoven Petrus Johannes, zn. van J. van der Zwet en J. G. M. van Dijk Willem Frederik, zn. van H. van Hoven en M. de Koo- ker Cornelia Maria. d. van W. N. Reeuwijk en M. G. Turnhout. Overleden: Lambertha Letteboer, echtgenoot* van D. Opgelder. 29 jaren. Ondertrouwd: W. P. G. van der Zalm en B* van Gerven. Gehuwd: C. Voorbij en M. Th. de Jeu. Loop der bevolking. Gevestigd: Mej. E. A. Groeneveld. Heereweg 315 G. van der Voet, Lischbloemstr. 7 A, J. Berk, Heereweg 351 Mej. C. J. Duiven voorde. Poelpolder 5 J. G. Siebelt, le Poel laan 40 A. Steinmeier. Willemskade 13. Vertrokken: Mej. C. H. Möhlmann n. Heem stede G. Langbroek n. Amsterdam Mej. C, Chr. H. de Wilde n. Apeldoorn Mej. A. W. van der Lans n. Heemstede. iJlluuii 23. Toen Thijs bij het kasteel had aangebeld, toen duurde 't niet erg lang, of hij hoorde schreden in de gangen daarna werd de deur geopend door den toovenaar. Nu werd toch Thijs van schrik wel even naar; want 't was de akeligste man, die men zich maar denken kan. Zijn stem was schor en rauw; zijn mantel was zwart blauw ook verder was hij donker aangekleed. Maar wat nu Thijs het meeste schrikken deed, dat was zijn blik, heel fel en wreed! Thijs zag, dat hij de gevreesde tooverstaf ook bij zich had, en naast hem stond een zwarte kat. De toovenaar riep kwaad: „Wie komt hief nog zoo laat? Hee, zeg, heb jij hier aangebeld?" Thijs heeft zich netjes voorgesteld, en zei: „Dag toovenaar ik wou u graag eens spreken even maar over die kroon, u weet wel, die van koning Dibbekoon." Toen de toovenaar dit had vernomen, zei hij stug: „Vooruit, dan mag je even binnenkomen, maar wees een beetje vlug!" 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11