Waar de Vrouw belang in stelt DIA Verveelt U zich? Metamorfoze voor SUIKERZIEKEN 7Fife Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 20 Januari 1938 Derde Blad No. 23871 Oprechte belangstelling en innerlijke rust vormen de beste geneesmiddelen Twee Koningskinderen Flitsjes uit de lichtstad EEN MOOIER TEINT Een basis" van zwarte wollen stof en enkele smaakvolle versiersels geven vier verschillende toiletjes Voor het MENU AARDAPPELEN d irect besteld bij VLASVELD N.V. DE LEIDSCHE BROODFABBIEK Bloemen als schoonheidsmiddel Verveelt een. ander u wel eens? Meerdere malen waarschijnlijk; en even waarschijn lijk ls het, dat u op uw beurt eveneens niet zelden uw medemensohen verveelt. Maar zichzelï vervelen diat moest eigenlijk tot cie onmogelijkheden behooren. En toch komt dat voor In vele vormen. Daar zijn de menschen, die met theatraal gebaar bewaren, dat ze toeh zoo het land aan zich. zeli hebben dat ze het vervelendste wezen van de wereld zijn en alle menschen in hun omgeving beter en meer waard zijn, dan zij. Maar pas op wie zoo z'n om geving onthaalt op zelfbeschuldigingen, geeft vaak meer blijk van „nederige hoog moed" en vindt in z'n hart, dat hij toch nog zoo onbelangrijk niet is. Vinden we werkelijk, dat 'het persoontje, dat ons in dén spiegel aankijkt ons meer verveelt dan alle andere menschen samen, dan is het liöog tijd onszelf eens extra onder handen te nemen; maar aan die innerlijke restau ratie kunnen we beter werken zonder de publieke belangstelling en openbare biech ten wat misschien niet ieder met me e'ehs zal zijn. En wie die momenten van zelfbeschuldiging niet kent wel, die zal tot de zeer gelukkige, tevreden menschen Behooren. al is het dan maar tevredenheid óter zichzelf; heet dat eigenlijk geen zelf voldaanheid? Ook zullen ze het waaTschijn. lijk ver brengen, want ze missen immers de bescheidenheid, die toch alleen maar een sieraad is! Met welke lange tirade ik eigen lijk wilde zeggen, dat de menschen, die van tijd tot tijd op deze manier „zichzelf ver velen" nog niet tot de slechtste behooren; als het maar leidt tot verbetering van ons mensch-zijn. Maar er zijn nog vele andere vormen van ,Zich vervelen" en die zijn meestal nu niet bepaald een compliment aan ons adres. Wie gauw klaagt, dat hij zich verveelt, wie met de meest onbenullige dingen z'n vrijen tijd doodt" alsof de toch al zoo snel vervliegende tijd niets iets kostbaars is, dat we toch zeker niet willen dooden geeft zichzelf een brevet van holheid en oppervlakkigheid; zijn geestelijke voorraad, schuur levert niet veel op om hem bezig te houden. Dat zijn meestal ook de men schen, die niet alleen kunnen zijn en als ze daartoe door de omstandigheden ge dwongen worden, altijd iemand bij zich wagen of er zelf uitloopen. Eigenlijk zijn het beklagenswaardige wezens: ze lijden aan ruimtevrees, zij het dan in figuurlijken zin; want het is hun eigen innerlijke, leege ruimte, die ze vreezen. Wie het geluk heeft, wel alleen te kunnen zijn zonder zich te vervelen, geeft daarmee blijk van een rijkdom, die niet van koersschomme lingen en effectendalins afhankelijk ls en die hem door allerlei moeilijkheden heen kan helpen. En het verwerven van zoo'n bezit is volstrekt niet alleen het voorrecht van de zeer begaafden. Eigenlijk is het in hoofdzaak een kwestie van gewoonte; want dat is weer een vorm van zich vervelen: uit gewoonte. Ai bii kinderen is het waar te nemen, wie van z'n prille jeugd af ge wend is geweest zichzelf bezig te houden, zonder dat aitijd de ouderen druk in de weer waren om voor afleiding te zorgen. Wie van jongs af zich went ook de vrije oogenWikken te benutten zal ver steld staan over wat er in die snipper uren gepresteerd kan worden. Maar hoe vaak hooren we; „Och, haal je werk nu maar niet meer voor den dag, over een kwartier gaan we eten" en het kind hangt dat kwartier zoo'n beetje om en leert zich vervelen. Zou ook het vluchtige, weinig diepgaande leven van onzen tijd niet oorzaak kunnen zijn van veel verveling, omdat rustige, in tense belangstelling een zeldzaam verschijn eel wordt? Veel kinderen, speciaal groo te- stadskinderen. kijken haastig, oppervlakkig haar het. nieuwe speelgoed', dat ze krijgen o ja, dat kennen ze a'l en er dringen zich weer andere indrukken aan hen op, die even vluchtig verwerkt worden. Ze groeien op tot menschen, die dan dit, dan dat ter hand nemen, omdat alles hen gauw verveelt. Ze draaien de radio om de Wat er onlangs te Peoria in den staat Illinois gebeurd is, doet eenigszins denken ton het oude liedeke van de twee konings kinderen. die elkander niet konden berei ken omdat het water veel te diep was. In dit geval want het is een zeer modern sprookje! was „de telefoonjuf frouw veel te dom!" Het schijnt n.l. dat een ieder, die te Peoria wil telefoneeren, zenuwen als kabel touwen moet hebben, aangezien de tele foon bediend wordt door een juffrouw, die verder nog allerlei ander werk te doen heeft en dus chronisch in hevig overspan nen toestand verkeert. Op een zekeren dag wilde de heer Ewald Petersen in een openbare telefooncel zijn verloofde opbellen. Hij stak zijn vijfcents- stuk in de gleuf enkreeg een ver seerde verbinding. Kalm probeerde hij het nog eens: weer mis! De man had zich echter in z'n hoofd gezet, dat hij z'n'meisje moest en zou spreken. Hij werkte onverstoorbaar door. Poen hij nu echter twee en twintig keer eem verkeerde verbinding had gekregen, ™to zijn geduld op! Hij nikte de telefoon van den wand, slingerde het met alle snoeren en verder toebehooren op de rtraat, begon er op te stampen en te beu- r?, - twee politie-agenten kwamen bljtijds aangeloopcn om hem te ver- mnderen, zijn geld meer dan een dollar va v vernie'de apparaat te halen. korte worsteling volgde en thans zit JioTïdcihter siot en grendel. De stem van Wrnom heeft hii inmiddels nog niet viif minuten op een ander station, hebben een paar boeken tegelijk onder handen en vliegen ze even door; dan verbeelden ze ztch dat ze ze gelezen hebben. Ze komen er niet toe zich in iets geheel te verdiepen en vervelen zich door overmaat van bezig- heden hoe tegenstrijdig dit ook klinikt. Zou misschien de veelbesproken en be schreven baldadigheid der jeugd niet ten deele een gevolg kunnen zijn van die ver veling. ontstaan uit den hang naar telkens wat anders, liefst zoo veel mogelijk en zoo vlug mogelijk, tot het zóóveel en zóó vlug wordt, dat ze niet meer weten waar aan te beginnen. En in zulk een toestand van onrust is de mensch hoeveel te meer dan de kleine mesch zeer vatbaar voor verkeerde invloeden. Er is ook een soort «verveling, die ais een voorname levens houding wordt beschouwd door alle echte of would-be geblaseerden. Ze vinden het staan, om de wereld met een zekere ver moeide onverschilligheid te beschouwen: „Ach. iets nieuws is er toch eigenlijk nooit!" en duidelijk drukt die verveling een stempel op hun uiterlijk. Erg opwek kende verschijningen zijn die verveelden van professie nu juist niet. Trouwens, hoe vaak zien we dien trek van verveeldheid ook bii hen, die zoo oppervlakkig beschouwd toch wel opgewekt en vol interesse door het leven gaan. Maar het is geen echte belangstelling, die hun binnenste raakt: ze hebben het alleen maar ver gebracht in de kunst van veinzen en als ze denken, dat niemand naar hen kijkt of als hun gezicht ien rust is, ligt de verveling er duimdik op. Misschien hebben ze het wel erg druk. maar ze geven aan geen enkele bezigheid hun heele persoonlijkheid. Ze vergeten, dat geen enkel werk onbelangrijk is en dat het volle menschenleven, in welken vorm het zich ook aan ons voordoet, altijd interes sant is. Intense belangstelling en innerlijke rust wie bezorgt ons die kostelijke gaven weer die ons behoeden voor verveling met alle minder pleizierige gevolgen? Bezigheid de derde vijand van de verveling doet zich dan vanzelf voor ons op al naar de omstandigheden en naar onzen aard. CRITICA. Wat draagt de elegante vrouw begin 1938? De groote lijnen van onze wintermode kennen we natuurlijk reeds lang van bin- en en van buiten! Maar misschien interes seeren ons enkele details, zooals ze od dit moment te Parijs worden gedragen: Zwarte, getailleerde mantels, vergezeld van zeer kleine, puntige vilthoedjes, die eenigszins doen denken aan de kwartier mutsen van onze miliciens, maar dan voorzien van een heele bos zwart lint, waarvan soms één lintje als keelband fun geert. Op een heel eenvoudig donker mantel pakje met nauwsluitend jasje draagt de Pajisienne een lange „shawl", gemaakt van twee vossen, uitioopend in de beide staarten, die btina tot den rokzoom reiken (de eene een tikje korter dan de andere) of een geknoopte shawl, bestaande uit één vos. waarbij zijn kameraad tot een mof is verwerkt. Op een hoog zwart hoedje (bij voorkeur valt) een rechtopstaande ,/veer", bestaande uit een vossestaart. Hooge tulbanden van zwart fluweel, ge plaatst op een oor of bijna rechtstandig achterover, zoodat het voorhoofd geheel vrij gelaten wordt, In het eerste geva! draagt de hoed vaak als eenige garneering een groote strazversiering. Een zeer eenvoudig, nauwsluitend na middagjaponnetje van zwarte wollen stof met hoog bordje en collier van echte of namoakpaarlen en een strik van luioaaid- bont aan de taille. In de rever van het manteleostuum prijkt een lange dasspeld in den vorm van een degentje van goud en bloedkoraal. „Ouderwetsche" bijoux doen opgeld, zoo dat de dames, die haar steenen opnieuw en modern hebben laten monteeren, weer spijt beginnen te krijgen. We kunnen dus gerust weer de broches, colliers en arm banden van onze grootmoeders voor den dag halen. verkrijgt U door ccn goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox in Uw waschwatcr! Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 4879 (Ingez. Med.) Wat is zwart toch een heerlijke dracht: gekleed, gedistingeerd en slankmakend 1 Bovendien kan het door oud en jong wor den gedragen, reden waarom b.v. de Pari- sienne die zoo precies is in de keuze van haar kleeding, er hardnekkig aan vast houdt. Maar enkel zwart zonder een toetsje van iets fleurigs, kleurigs of glanzends zou al te doodsch zijn. Onze teekening van deze week geeft u een idee voor vier verschillende toiletjes, op te bouwen op een „basis" van zwarte wellen stof. De hals is hoog en geheel aan sluitend, de mouwen nauw. De rok valt van voren in twee diepe plooien uiteen. Op vier manieren kan het jurkje warden afgewerkt: Links ziet u den meest eenvoudigen vorm; de eenige garneering wordt hier ge vormd door een kransje yan grepte na- maak-byoux, harmonieerend met een drie tal van dezelfde soort aan de taille; daar naast: een breede lakceintuur om het mid del en een pittig wit kraagje en manchetjes aan hals en mouwen. Desgewenseht kan men hierbij nog een lange broche dragen om het splitje te bedekken. Dan volgt een nog kleuriger transformatie van het japon netje: een breede ceintuur van crêpe in een heldere kleur is om de taille gedra peerd en hetzelfde motief versiert den hals. Men kan ceintuur en shawl ook in Turksch bont kiezen, dat staat voortreffe lijk bij zwart. Wil men het japonnetje geheel zwart houden, dan kiest men de laatste oplossing: een lange sjerp van fluweel of satijn wordt om den hals gelegd en loopt van voren uit in breede slippen, om de taille door een smal gestrikt ceintuurtje .vastgehouden. MAANDAG: Koolschotel met gehakt; aard appelen; griesmeelpudding; bessensap- Saus. DINSDAG: Kalfsrollade; aardappelen; spruitjes; pannekoeken. WOENSDAG: Groentesoep; Koud kalfs- vleesch; aardappelen; Brusselsch iof; appelmoes. DONDERDAG: Stamppot van andijvie uit het zout; varkenslappen; vanillevla m. vruchten. VRIJDAG: Gebakken spiering; aardappe ien; botersaus; veldsla; Rijst met krenten. ZATERDAG: Erwtensoep; trommelkoek. ZONDAG: Gevulde broodjes; lamslappen met tomatenjus; aardappelen; Snij- boonen uit de bus; chocoladevla met slagroom. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Roereieren met tomatenpuree, Schor- seneeren, Aardappelen. Boter, Deensche vla. 2. Gebakken aardappelen met blokjes kaas, Andijviesla, Gort met rozijnen. 3. Linzensoep. Roode kool, Gesmolten boter, Aardappelen, Appelmoes, Beschuit met kaas. - I 4. Rijstcroquetjes, Bruine boter, Aardap pelen, Spruitjes. Gebraden appelen. RECEPTEN. Koolschotel met gehakt In de wintermaanden wordt veel kool gegeten. Als stamppot, of op de gewone manier klaargemaakt met wat melk en boter kent iedereen deze groente. Volgens onderstaand recept kan de kool weer eens in een anderen minder bekenden vorm op tafel gebracht worden. Benoodigdheden: 1 kool (pirn. 1 K.G.), 12 gr. zout per L. water, 4 ons gemengd ge hakt, boter, paneermeel, zout, peper, noot muskaat, brood of beschuit. Bereiding: De kool schoonmaken, in dunne reepjes snijden, wasschen en gaar koken in water met zout. Het gehakt aan maken met brood of beschuit, melk, zout en de kruiden. Er kleine balletjes van maken en deze in de keekepan in wat botor bruin bakken. De balletjes in een vuurvaste schotel leggen, bedekken met de kool en een gedeelte van de gehaktjus er tusschen schenken. De schotel afmaken met een dun laagje paneermeel en in een matig warmen oven pirn. 'It uur laten stoven. Gekookte aardappelen erbij geven, of als men koude aardappelen over heeft hier puree van maken en deze als bovenste laagje in de schotel doen. Het gehakt wordt dan tusschen de kool en de puree gelegd. 8769 OUDE TINGEL t20 teu 7"? DOEZO/TBCOT 22 tccz023 LEI OEN (Ineez. Med.) Gebakken spiering. De spiering schoonmaken door den kop er af te snijden en de ingewanden eruit te nemen. Ze goed wasschen en het -zout er door schudden. Op een vergiet uit laten lekken, ze door melk en daarna door bloem halen en in ruim dampende olie bruin en knappend bakken. Gevulde broodjes. Hiervoor kan men verschillende soorten broodjes bestellen, b.v. kleine geraspte, kleine zachte puntbroodjes, als ze niet zoet zijn tenminste of kadetjes, die dan voor he.t vullen in de helft gebroken worden. Voor het vulsel kan men nemen verschil lende ragouts, b.v. van vleesch, van garna len, van eieren, van blokjes kaas enz. Om de ragout te maken maakt men eerst van boter bloem en vocht (melk of bouil lon) een vrij dikke saus. Per d.L. vocht rekent men 1 afgestreken lepel boter en 2 afgestreken lepels bloem. Het sausje moet eenige minuten doorkoken, daar de bloem anders niet gaar is. Men roert hierna het 'fijngesneden vleesch. de garnalen, de fijn gemaakte, hard gekookte eieren of de blokjes kaas door de saus en maakt het mengsel op smaak af met peper en zout, gehakte peterselie, maggi-aroma of mar- mite. Van de broodjes snijdt men een kap je af. holt ze uit en vult ze met de ragout. Het dekseltje komt er weer op. Aan den buitenkant wordt wat gesmolten boter er over heen gegoten, of men smeert ze met boter in. Daarna legt men ze op een bak blik en zet ze in een warmen oven plm. 10 minuten, totdat ze bruin zijn en bros aan voelen, Ze worden opgediend op een scho tel. bedekt met een vingerdoekje, om bij het rondgeven afglijden te voorkomen, en versierd met een takje versche peterselie. Deze broodjes kunnen van te voren ge maakt worden, en even voor men ze gebrui ken wil, m den oven gezet worden. Benoodigdheden voor 8 kleine broodjes: 150 gr. vleesch, garnalen, kaas of 3 eieren. l'/t d.L. bouillon of melk, IV: lepel boter, 3 lepels bloem, zout, peper peterselie. Voor kaas en eierragoüt gebruikt men melk, anders slappe bouillon. Roereieren. Roereieren wogden dikwijls gegeven aan de koffie-UfeleVworden dan gediend met BROOD BESCHUIT j MEEL KOEKJES Recepten voor 21 DIA-producten te berdU' den uit ons DIA-meel, worden GRATIS beschikbaar gesteld. TELEF. 36. Eenige fabr. ter wereld van DIA-producten. 860 (Ingez. Med.) In lotions en crèmes verwerkt, kunnen ze ons onschatbare diensten bewijzen. Een- lofzang op de bloemen 'n beetje afgezaagd weliswaar, maar zeker welver diend! zou vele coupletten moeten tellen. Ze laten zich willig samenbinden tot verrukkelijke bloemstukken, schikken in kostbare manden, die een lust voor het oog zijn. Ze sieren onze tafels en tafeltjes, ons dressoir, onze balcons en vensterbanken. Ze bieden ons een keur van heerlijke geuren voor het bereiden van onze par fums. En tenslotte kunnen ze ons heel goed dienen als schoonheidsmiddel als we haar eigenschappen hiertoe weten te benutten. Luistert u maar: Voor een blanke huid. De blauwe iris is uitnemend geschikt om een huid, die door de inwerking van zon, stof, wind en zeewater misschien eenigszins verweerd is, zacht en glad te maken. Neem een irisbol en stamp hem fijn in een kopje melk, laat dit mengsel tien minuten koken en giet het dan door een lapje neteldoek. Gebruik dit aftreksel 's morgens om er gezicht en handen mee in te wrijven. Als uw huid zeer droog is, gebruik dan. een tijdlang inplaats van gewoon water om u te wasschen gekookt water waarin ge enkele kamillen of een stukje altheawortel hebt laten trekken. Deze behandeling maakt de huid van gezicht en hals zacht en glad. Oplichten der huid. Neen. schrik u niet: er is geen sprake van het moderne paardenmiddel, dat met „lifting" wordt aangedifld. We gaan enkel de huid. nog zonverbrand maar toch al een weinig aan het opbleeken, een tikje fris- scher maken. We doen dit in letterlijken zin met lelies en rozen. Stamp een leliebol zeer fijn met een wei nig olie. tot er een zalfachtige substantie ontstaat en smeer deze 's avonds voor u uitgaat op uw gezicht. Na een kwartier kan het „masker" worden verwijderd. Om de huid 's morgens op te frisschen gaat er niets boven de roos: voor een vet tige huid kan een roode roos het best dienst doen; een witte is geschikt voor een droge huid. Laat de blaadjes drogen en laat ze koken in water, olie of melk, doe daarna het vocht door neteldoek. Een uit stekend lotion voor 's morgens! Malve en munt, in de apotheek verkrijg baar, moeten bij inwendig gebruik ook zeer verfrisschend op de huid werken. Maar het is natuurlijk zaak, ze niet „zoo maar" in te nemen, doch er eerst den apotheker of dokter naar te vragen. - Heeft u een badkuip op maat besteld? geroosterd of gebakken brood. Toch is het niet zoo gemakkelijk een goed roerei te maken. Soms is de massa wat te fijn, te gelijk geworden, soms wat te droog. Bij het klaarmaken moet men op verschillende dingen letten. Ten eerste moeten de eieren goed geklopt worden, mogen echter niet schuimig worden. Op 1 ei neemt men 1 lepel melk, water of bouillon en wat zout en peper. Dit wordt door de eimassa ge roerd. die dan gegoten wordt in een ste-1- pan netje, waarin men een flink stukje boter heeft laten smelten. De eimassa op een vrij warm vuur laten stollen en met een houten lepel het gare gedeelte telkens van den bodem van de pan losmaken, tot alles gestold, maar vooral niet te droog is. Daarna opdoen op een verwarmd schoteltje en de stukjes in boter gebakken brood er om heen leggen. Behalve aan de koffietafel kan roerei ook het vleesch vervangen en wordt dan ge geven bij spinazie of Brusselsch lof. Om wat meer smaak aan het roerei t.e geven kan men op 4 eieren er doorroeren als de eieren losgeklopt zijn: Vi ons fijnge sneden ham, rookvleesch of tong of Va ons oude geraspte kaas of 1 flinke lepel toma tenpuree of 1 eetlepel peterselie,

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9