Een nuttig bezit Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Donderdag 20 Januari 1938 TITANOL THIJS IJS EN DE DRIE DWERGEN ALPHEN. Huldiging van weth. G. M. Herngreen. In verband met het feit dat de heer G. M. Herngreen, wethouder onzer gemeente en sinds tal van Jaren voorzitter van de commissie van bijstand der water- en lichtfabrieken, 17 Januari j.l. 20 jaar lid dezer commissie was. hebben direc teur en secretaris dezer commissie den heer Herngreen op hartelijke wijze gehul digd in een daartoe gehouden vergadering onder aanbieding van een bloemstuk. Raadsagenda. De e.v. raadsvergadering is bepaald op Maandag 24 Januari a.s. des n.m. 7 uur. 1. Opening; 2. Beëedlglng mevr. M. Hout man-Van der Schee, als lid van den Raad; 3. Notulen; 44. Mededeelingen; 5. Ingeko men stukken; 6. Voorstel van E. en W. i. z. verhuring van een perceeltje grond aan B. Veltman; 7. Verdeeling van den raad in afd. ingevolge art. 48 van het reglement van orde: 8. Benoeming van een lid van de commissie van bijstand voor de openbare werken, in de vacature van den heer C. den Uijl; 9. Voorstel van B. en W. i. z. het sluiten eener nieuwe overeenkomst met de N.V. ..Gekro", betr. de destructie van afge keurd vee en vleesch; 10. id. i. z. Intrekking van de verordening tot verdeeling der ge meente in stcmdistrlcten voor de verkie zing van de leden van den raad en tot aan wijzing van stemlokalen en tot vaststelling van een besluit, houdende verdeeling der gemeente in stemdlstricten voor de verkie zing van de leden der Tweede Kamer, der provinciale Staten en van den Gemeente raad en tot aanwijzing van stemlokalen; 11. id. i. z. verhuring van een strook grond achter de noordzijde der Brederorestren achter een gedeelte van de westzijde der Toussaintstr.; 12. id. 1. z. aanvaarding van een rijksvoorschot voor den bouw van 6 woningen; 13. i. z. toekenning van subsidie aan de verg. tot uitzending van kinderea naar Chr. vacantiekolonles; 14. 1. z. verhu ring van het verg. gebouw te Aarlander- veen; 15. 1. z. opneming van kasgeld; 16. i. z. het aangaan van een geidleenlng. Door de leden van het zangkoor van den Ned Prot. Bond werd in het Nut haar Gebruikelijke bijeenkomst gehouden, waar bij werd opgevoerd het blijspel „Tien da zen dressuur". Dit humoristische blijspel werd door de dilettanten goed gespeeld; het hartelijk applaus bewees dat men de uitvoering naar waarde wist te schatten. Het geheel werd afgewisseld door muziek van liet duo van Mild en besloten met een geanimeerd bal. BODEGRAVEN. De a.s. Blijde Gebeurtenis. Bodegraven maakt zich thans vol span ning gereed voor den „Blijde Gebeurtenis De lange wachtenstijd maakt het mogelijk dat de feestelijkheid grooter wordt, dan aanvankelijk werd verwacht. Speciaal de door het Oranje-comité georganiseerde Oranje-étalagewedstrijd belooft een succes te worden. Het aantal deelnemers stijgt met den dag. Het feest voor de schooljeugd zal plaats hebben op den morgen van den Nat. feestdag. Het comité verzorgt een zeer royale tractatie en belooft bovendien nog een blijvend aandenken aan dezen belang rijken dag. Aan straatversiering wordt nog niet teveel gedaan, maar in stilte schijnt er toch aan illuminatie e.d. heel wat werk te worden besteed. De openbare verlichting in het Julianaplantsoen en die van het Ge meentehuis zijn al gereed. De kerkeraden van de Ned. Herv. en Ger. Kerk besloten tot het houden van een dankdienst op den avond van den geboorte dag, wanneer de geboorte vóór 4 uur plaats heeft, die om kwart voor 7 zal aanvangen. Op dienzelfden avond is er dan of een muzikale optocht, of als het bericht vroeg op den dag komt, een grootsche Oranje- hulde in den vorm van een lichtstoet. Komt het bericht laat, dan wordt die lichtstoet gehouden op den avond van de Nationale feestdag. Aan de voorbereiding daarvan werkt men allerwege. Er wordt gerekend op gecostumeerde groepen, op deelneming van vereenigingen met vaandels enz. Aanbesteding. De uitslag der aanbesteding voor het ge meentewerk luidt als volgt: Timmerwerk: Joh. de Jong f. 573.—Gebr. Mulder f. 380.—; Ooms en Bekker f. 700—, P V Neut f 450.—; S. Oosterom f. 380.—; A. Calis f. 357.60. Metselwerk: N. Hoogendoorn f. 810.—; P. van Katwijk f. 760.— Schilderwerk: C. H. van Velsen f. 594.75. M P. van Velsen f. 600; D. Scheer f. 927.50. Stucadoorswerk: N. Hoogendoorn f. 71. W. Martens f. 59. Smidswerk: Fr. W. Bos f. 184.A. Kloot f. 125.—. BOSKOOP. Causerie ir. C. Ph. Moerlands. Voor de afd. Boskoop van de Kon. Ned Mij voor Tuinbouw en Plantkunde sprak ir. C. Ph. Moerlands. dir. der Riikstuimbouiw school aihier in hotel Neuf over: „De uit spraak van wetenschnpipeilijlke planten namen". Spr. herinnerde er aan. dat Boskoop sinds bijna 80 iaren groote belangstelling en activiteit aan den dag heeft gelegd1 voor de wetenschappelijke plantennamen, ook wel .nomenclatuur" genoemd. Zij dag- teekent uit den tijd, toen de oude boom kweekers zich gingen toeleggen op de juiste 'benaming van de vruchtensoorten. In dit verband noemde spr. een drietal namen van vooraanstaande kweekers als: K. J w. Ottolander. C. de Vos en A Koster Mz. Achtereenvolgens zagen het licht een naamlijst van beschrijvende vruchtensoor ten, het Hulstboekje 1875 Pioenen, Cle matis, Rhododendron en Azaleaboekje, enz. Spr. noemde ook de laatst uitgekomen naamlijst van coniferen door den hoer p. den Ouden, wien hy een eere-saluiut bracht v°or dit schitterend werk. De heer Moerlands zette naast een juiste schrijfwijze, het belang van een zuivere jutspraak der plantennamen uiteen. Duide- 'S werden oonsprong. beteeken is. verwant- en. uitspraak der namen verklaard oe3elicht, waarna aan de liand van n, cale regels werd aangetoond, op weiif„ dankwoord door den lieer K Verw^etgreep de klemtoon moet vallen. blnoi22!P' w n voorzitter, toonde deze nog takken van verschillende Hama- Jaarvergadering Ver. „Polderbelang". De voorzitter, de heer H v. Gemeren opende deze door circa 60 personen be zochte bijeenkomst. De secr. las de notulen die goedgekeurd werden. Uit het financieel verslag bleek dat 1937 een nadeelig saldo heeft opgeleverd van f. 13.91, terwijl het bezit der vereeni- ging momenteel f. 583.70 bedraagt. De begrooting 1938 werd goedgekeurd. Een voorstel om over te gaan tot contri- butieverhooging werd niet ondersteund, zoodat deze gehandhaafd bleef op 10 cent per 100 R.R. De aftr. bestuursleden de heeren Brand en van Tol werden met groote meerderheid herkozen. Ter sprake kwam de vermoede lijke verbetering van den Rijneveldsche- weg. Het bestuur bewees in deze actief te zijn en deelde mede dat hieromtrent een onderhoud was aangevraagd met den voor zitter van het polderbestuur. Hierop sluiting. Geslaagd concert „Excelsior". De harmonie „Excelsior" gaf onder lei ding van haar directeur, den heer Max Weil haar eerste concert in dit seizoen. Het gebouw „Flora" was goed bezet, het geen natuurlijk door de muziekvereenlging zeer werd gewaardeerd. De uitgevoerde muzieknummers stonden op hoog peil en getuigden van ernstige studie, alsmede van den wii om iets goeds naar voren te brengen. Het hartelijk applaus was dan ook ver diend! Het cabaret-ensemble de familie Hof man, zorgde voor prettige afwisseling. Een geanimeerd bal besloot dezen geslaagden avond. Ledenvergadering Ver. Boom. en Plantenbeurs. De voorzitter, de heer Bunschoten opende waarna de notulen van den secretaris on veranderd goedgekeurd werden De heer J. Zwartendijk, hoofd van den Plantenziek- tenkundigen dienst hield een lezing over Waarmede hebben wii rekening te houden bü de bemesting". Na het beantwoorden van vele vragen, dankte de voorzitter den heer Zwartendijk voor hel gesprokene en deelde hij mede. dat de pi. organisaties er in geslaagd waren, de aangekondigde ver hooging van het. vrachttarief der spoor wegen teniet te doen, zoodat het gebruike lijke tarief gehandhaafd blijft. Tevens deed bi) mededeelingen betreffende de vermoe delijke steunregeling voor noodlijdende kweekers. Jaarvergadering afd. Boskoop C.B.T.B. De afd. Boskoop van den Chr. Boeren- en Tuindersbond hield in de Chr. bewaarschool haar jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer D Veerman Jr werden de notulen alsmede bet jaarverslag onveranderd vast gesteld. De vereeniging neemt gestadig in groei toe; het ledental bedraagt thans 150. De samenwerking met de beide andere pi. vereenigingen is alleszins goed. Het ver. slag van den penningmeester sloot met een klein batig saldo. Mét alg. st. werd een kleine verbooging der contributie aange nomen. De drie aftr. bestuursleden werden herkozen. De voorzitter deelde op verzoek van den heer J.è Zwartendijk, hoofd van den Plan- tenziektenkundigen dienst mede. dat er het vorig jaar stalmest in Boskoop is verkocht welke schadelijke bestanddeelen bleek te bevatten voor sommige gewassen, vooral voor Rhododendrons. Deze kwamen in de mest door zuren, welke bil sommige vee houders gebruik worden bij het inkuilen van gras. Hierna sluiting Zondag 23 Januari zal de Zondag- dienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger, telef. 136. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De weg door het Rietveld. Gisteren kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Na opening geeft burgemeester Warnaar een kort overzicht van 1937 en spreekt den wensch uit dat 1938 voor de gemeente en de raadsleden voorspoedig moge zijn. Wet houder van Dam dankt den voorz. namens ae leden en biedt wederkeerig de beste wenschen aan. De notulen werden goedgekeurd. Ver schillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat door het Crisis-Comité B een bedrag groot f. 978.53 uit uitgegeven, waaruit blijkt dat in menig gezin veel nood is gelenigd Den heer Boer brengt hij een woord van dank voor al zijn werk. In verband met het niet goedkeuren van jaarwedde van den hulpkeurmeester, wordt diens salaris herzien. B. en W. stel len thans voor het traktement vast te stellen van f1600.— tot f. 2100.— waar mede de raad accoord gaat. De voorzitter deelt mede. dat van Ged. Staten bericht is ingekomen dat f0.25 per leerling subsidie zal worden verleend voor de feestelijkheden in de scholen, in ver band met de a.s. blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin, en stelt namens B. en W. voor het restant van de kosten aan te vul len uit de gemeentekas. Dit wordt goed gekeurd. Besloten wordt de vergoeding voor des tructie van vee en vleesch (l'/i ct. per in woner en l«/a ct. per H.A.) ongewijzigd te laten. Een verzoek van de Hazerswoudsche IJsclub om de Poel voor ijsvermaak voor f. 10.— per jaar te huren tot 1940 wordt aangenomen. Een voorstel tot opnieuw aststelling van de verordening op de hef fing van radio-rechten, wordt met de stem ran den heer Loomans tegen, aangeno men. Bij het voorstel tot wijziging van de algemeene politieverordening, deelt de voorzitter namens B en W. mede. dat deze wijziging noodzakelijk geacht wordt, aan gezien het bewonen van woonschuiten zich meer en meer gaat uitbreiden en daar aan paal en perk dient te worden gesteld. Voorgesteld wordt, dat in den vervolge, zonder toestemming van B. cn W. geen woonschuit meer mag worden bewoond. Nadat door den heer Scheel eenige be zwaren worden geopperd, wordt het voor stel aangenomen. Daarna komt het voorstel Inzake een weg door het Rietveld in behandeling. De voor zitter deelt mede in hoeverre deze zaak gevorderd is en geeft verschillende in lichtingen over de gevoerde besprekingen. Verschillende leden namen aan de bespre kingen deel. Besloten wordt f.250.— toe te staan voor het laten maken van een plan en begrooting. mits de belanghebben den voldoende medewerking verleenen. Op de aanvrage van de Christelijke school voor Geref. schoolonderwijs in het Dorp. om geiden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van nieuwe gordij nen, wordt gunstig beschikt. Een voorstel tot wijziging van de begroo ting dienst 1937 en 1938. wordt met alge meene stemmen aangenomen. De heer Scheel informeert bij de rond vraag waarom de werkverschaffing is stopgezet en naar de tariefsverhooging van gas en electriciteit door Leiden. De heer Noordam vestigt tenslotte de aandacht op de noodzakelijkheid van het uitbaggeren van de Westvaart. Hierna sluiting. Het bouwen van een burgerwoonhuis, voor rekening van den heer A. J. A. Pan nebakker. is opgedragen aan den heer B J. Timmermans voor het timmerwerk, aan den heer C. J. Vreeburg voor het metsel werk en den heer A, van der Werf voor het schilderwerk. Bij de administratie der arbeidsbe middeling statin thans als werkioos inge schreven 143 personen, waarvan 86 steun- trekkenden. DE KAAG. In verband met de a.s. te verwachten Blijde Gebeurtenis organiseert de Oranje- Vereeniging „Ons Genoegen" een kinder feestje. De kinderen zullen o.a op beschuit met muisjes onthaald worden, 's Avonds zal een fakkeloptocht gehouden worden, waaraan een ieder kan deelnemen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Aan een 18-tal spaarders, welke deel namen aan de spaarregeling voor werk- icozen werden dezer dagen de eerste bonnen verstrekt. LEIDERDORP. Alg. Ziekenfonds voor Leiderdorp en omstreken. De 45ste jaarvergadering van genoemd Ziekenfonds werd gehouden in „Irene". De voorz., de heer G. v. d. Beek opende. Hij 22. De kabouters vonden 't heel erg dapper van vriend Thijs, dat hij zóó maar had aangebeld bij 't tooverpaleis; het was ook wel gevaarlijk voor den kleinen man, maar zoo was nu eenmaal 't plan. Om daar over te peinzen hadden ook de dwergen lang geen tijd; want zij moesten snel, vol vlijt, en zonder te versagen, zelf ook het een en ander doen opdat het plan zou slagen. In het donker, met. als eenig licht het ster-geflonker. klauterden ook zij nu snel den heuvel op, naar het kasteel, daar op den top. 'k Vertel je later nog wat zij wel deden toen zij eenmaal boven waren; maar eerst vertoon 'k je weer eens iets van Thijsjes wedervaren. (l)aarhetqeheuqen O in de óteelt laat daar beuiy'st Ket album voor coura-ilenltnipieló *yn dienst, Practisch en onmisbaar voor hen, die de artike len uit het Leidsch Dagblad, waar zij speciaal belang in stellen, ordelijk en overzichtelijk willen bewaren. Dit album, gebonden in grijs linnen band, ter grootte van 35 X 25 c.M., bevat 80 genummerde pagina's, waarop de uitknipsels geplakt kun nen worden en bovendien 4 gelinieerde register- pagina's. Verkrijgbaar a f. 1.20 aan het Bureau van het Leidsch Dagblad (giro No. 57055). 3302 PLAK MET VAM 4870 (Ingez. Med.) herdacht de leden die door den dood het fonds ontvielen en dankte bestuur en le den voor de hulde en de bewijzen van stoffelijke waardeering hem gebracht, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van het ziekenfonds. Hij zal zoolang hij deel blijft uitmaken van het bestuur, steeds naar zijn beste weten, de belangen van het ziekenfonds behartigen. De secretaris, de heer A. Cats, las de notulen. Uit het verslag van den penning meester, den heer L. van Egmond, bleek, dat de totale ontvangsten over 1937 aan cintributies en rente f. 3822.90 en de uit gaven f. 4057.81 bedroegen; het tekort is alzoo f. 234.91. Het bezit van het fonds op 1 Jan. 1937, bedragende f 4413.15 was hier door teruggeloopen tot f. 4178.24 op 1 Jan. 1938. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1938 268. Namens de kascommissie zeióe de heer J. Verhoogt, dat het beheer van de peningmeester uitstekend in orde was. In de plaats van den heer J. A. Vervark werd als nieuw lid van de kascommissie benoemd de heer J. Rietveld. Ais reserve werd aangewezen de heer K. Kranenburg. Op voorstel van het bestuur werd weder om voor 1938 f. 220.uitgetrokken, als be- iooning van controleurs en bestuursleden. Tot voora. werd herkozen de heer G. v. d. Beek en als bestuursleden de heeren J. de Jong en J. Hogervorst. De voorz. deelde mede, dat het bestuur niet voor wederinvoering van het boete stelsel is. De heer de Jeu besprak de wen- scheüjkheid om aan leden T. B. C.-pa- tiënten, die niet behoeven te worden uit gezonden. doch wel versterkende middelen nooaig hebben, deze vanwege het zieken- ionds te verstrekken. De voorz. antwoord de. dat dit volgens het reglement niet kan; het bestuur zal deze aangelegenheid over wegen. In het vervolg zal het financieel verslag op het convacatiebiljet gedrukt worden, op verzoek van den heer de Vogel. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Overleden: T. Rijnsburger, 94 j„ wedn. van K. M. Visser. Het aantal ingeschreven werkloozen is vrijwel gelijk aan het vorige Jaar. Op 31 December 1936 bedroeg dit aantal 93; Ï1 Dec. 1937 was het 96. Deze week staan 94 personen ingeschreven. meen Bestuur aangewezen deskundigen. Het hoofd der gemeente zal in deze ge meenten een zitting houden, ten einde de eventueele bezwaren van belanghebbenden tegen het onteigeningsplan aan te hooron. LEIMUIDEN. De verbouwing van het Gemeentehuis. De verbouw van het gemeentehuis vor dert thans zoodanig dat het geheele gebouw ongeveer half Februari a.s. in gebruik kan worden genomen. LEIMUIDEN—RIJNZATERWOUDE. LEIMUIDEN. Sluitingsavond Winkelweek-comité. In café Sneeboer had de sluiting van de Winkelweek-actie plaats. De voorz., de heer Ph. Huys, deelde mede, dat dit jaar vooral de bijeenkomst geen feestelijk karakter kon dragen, zooals de vorige sluitings- avonden, daar een zeer droevig sterfgeval plaats vond bij de familie van het mede bestuurslid, den heer Beuk. De voorzitter deelde mede, dat het 1ste lustrum van het winkelweek-comité een succes is geweest. In totaal zijn er 18.900 bonnen uitgegeven. De heer Buicks doet verslag van de win kelweek-actie dat daarna met groote in stemming vastgesteld werd. De heer A. Korree bracht verslag uit van het finan- cieele beheer. De ontvangsten bedroegen f. 678,92, de uitgaven f. 633,68, batig slot f. 45.24. Dit is de eerste maal dat de win kelweek-actie sluit met een batig saldo. De heeren J. van Veen, P. de Rijk en Van der Pol werden belast met het nazien van kas en boeken Deze werden volkomen in orde bevonden en vastgesteld. Besloten werd om dit jaar weder een winkelweek te organiseeren. Het bestuur van het winkel week-comité, bestaande uit de heeren Ph. Huys, voorz., C. Buicks, secr., A, Horree, penningm., C. A. Beuk, K. Stipter en C. de Bruyn, leden, werd met alg, st. herkozen. De voorzitter dankte allenvoor het vele werk, gedaan tijdens de winkelweek, even als B. en W. voor de medewerking Burgerlijke Stand. Overleden; M. W. van Ewjjk 59 j., echtge- noote van A. van Ewijk G. van Doom 82 j., weduwe van Q. Vlasman. Geboren: Alphred en Leopold. Zoons van Chr. H. M. van Tol en G. W. Diekmann Antonia Julia Clazina. D. van J. L. van den Bosch en M. C. Zwetsloot. Loop der bevolking. Vertrokken: Naar Alphen a. d. Rijn. Ouds- hoornscheweg 9. H. C. de Rijk en echtgenoote. Gevestigd: Van Alkemade. A. C. Bouwmees ter, gehuwd met C. A. Th. Heuzen. Door het bestuur van den Kalslager polder is aan den heer W. Braam met in gang van 1 April a.s. op diens verzoek eervol ontslag verleend als machinist van het watergemaal van dien polder. Met ingang van dienzelfden datum is be noemd tot machinist voor dien polder de zoon van den heer W. Braam, de heer T. Braam. Met ingang van 1 Februari as. zal alhier wederom een commies der directe belastingen geplaatst worden. Voor dezen dienst is aangewezen de heer Luursema. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrlkus Cornells. Z. van L. M. van der Tol en A. M. Neuteboom. Ondertrouwd: J. van Capel 29 j. en M. C. Th. de Fromkrijker 28 j„ te Nleuwveen. De tooneelclub „Tot aller genoegen" gaf in de zaai van hotel „Sportlust" alhier een uitvoering. Opgevoerd werd het too- neelstuk „Onder een dak". De rollen waren in goede handen en werden zeer goed ge speeld. „Tot aller genoegen" had dan ook met deze opvoering een groot succes. De zaal was goed bezet. De omlegging van den Heerenweg. Het plan tot omleggen van het laatste ge deelte van den weg Vier-Ambachtspolder tot den Haarlemmermeerpolder zal door Ged. Staten thans opnieuw ter hand geno men worden. Het ligt in de bedoeling den nieuwen weg bewesten de bebouwde kom men van Leimuiden en Rijnzaterwoude te leggen. Een commissie uit Ged. Staten, bij gestaan door de daartoe vanwege het Alge NIEUWVEEN. Loop der Bevolking 1937. Op 1 Jan 1937 bedroeg de bevolking dezer ge meente 892 m.. 866 vr. totaal 1758 zielen. Ver meerdering in dit jaar door geboorte (waarvan 1 man elders geboren 17 m.. 10 vr.. totaal 27 zielen. Vermeerdering in dit Jaar door vestiging 53 m.. 83 vr.. totaal 136 zielen. Totale vermeer dering 70 m„ 93 vr.. totaal 163 zielen. Vermindering ln dit Jaar door overlijden (waarvan elders overleden tot deze bevolking behoorende 1 man en 1 vrouw, terwijl 4 mannen en 1 vrouw alhier zijn overleden niet tot deze bevolking behoorende» 25 m.. 12 vr., totaal 37 zielen. Vermindering in dit jaar door vertrek 53 m.. 75 vr., totaal 128 zielen. Totale vermindering j73 m.. 87 vr.. totaal 165 zielen. Nadeelig verschil m.: 8 mannen. Voordeelig verschil vr.: 6 vrouwen. De bevolking bedroeg dus op 3i Dec. 1937: 392 8 884 m.. 866 -f- 6 872 vr Totaal .1756 zielen. 32

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7