De strijd in Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Eenfe Blad Donderdag 20 Januari 1938 De stri j d in Spanj e IWKT ÏPfï Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland Buitenland RECHTZAKEN BEURSO VERZICHT Kan China het verzet nog lang volhouden? De vertegenwoordiger van Havas heeft leen reeks Interviews gehad met de voor naamste Chineesche leiders over den toe stand. De grondtoon van de verklaringen dezer leiders kan als volgt worden samen gevat: Geheel Ohlna lijdt onder den bloe- digen en verwoestenden oorlog, door de indringers opgelegd. Het zou met verlich ting kennis nemen van de mogelijkheid tot het sluiten van een eervollen vrede op den grondslag van eerbiediging der natio nale souvereiniteit, maar zoolang de door de Japanneezen verkondigde beginselen ln tegenspraak zijn met hun daden, zoolang wij moeten vreezen, dat het de werkelijke bedoeling van Japan ls, van ons land een vazalstaat te maken, zullen wij niet op houden met alle krachten tegenstand te bieden, hoe groot en tragisch ook de on vermijdelijke offers zullen zijn". Wat het Internationale recht betreft, blijft de positie van China onverzwakt. De Ohlneesche eenheid blijft dieper en steviger dan velen vermoeden. Verder is er geen sprake geweest van soheuringen in de regeeringen, die door sommigen ver wacht werden. Dan heeft de Kwomlntang. die aan veel critlek heeft blootgestaan, de noodzakelijkheid van hervormingen door functies te doen bezetten door personen bulten de partij, erkend. In de vierde plaats toont de zeer actieve medewerking der communisten, die vroeger ln de oppo sitie waren, aan, dat alle blnnenlandsche vraagstukken aan de nationale verdediging ondergeschikt worden gemaakt. Tenslotte het belangrijkste punt, de leiders, die het meest tot den vrede geneigd zijn en die den naam hebben de vredespartij te vertegen woordigen, zijn ln het geheel geen voor standers van een vrede tot eiken prijs, maar slechts van een, die aanvaardbaar is voor een onafhankelijke natie, welker be staan als zoodanig verzekerd moet zijn. De Chlneesche regeering zou eventueel een nieuwen terugtocht naar het binnen land organiseeren en het te verdedigen terrein tot de provinciën in het midden, het Westen en het Zuiden van China be perken. De financieele toestand geeft geen aanleiding tot onmiddellijke ongerustheid, hoewel hij moeilijk is. Het gevaar voor hongersnood is door de laatste overvloedige oogsten geweken. Nieuwe wegen en spoor wegen worden aangelegd, waardoor de in- en uitvoer naar en van Rusland, Indo china en Birma vergemakkelijkt zullen worden. De strijdende afdeellngen zullen weldra vervangen kunnen worden door nieuwe strijdkrachten. De komende vier maanden zullen wel licht voor China beslissend zijn. Indien het land de lente doorkomt, zonder dat de na tionale structuur Ineenstort, is het niet onmogelijk, dat de vele factoren, die ln het voordeel van China zijn, van overwegend belang zullen worden. In dit verband trekt momenteel opnieuw de aandacht, hoe in Duitschland, ook al Bombardementen. Rechtsche vliegtuigen hebben Barcelona en Valencia gebombardeerd. Te Barcelona zijn groote verwoestingen aangericht, ter- wit 1 het aantal dooden volgens het offi- cieele communiqué, honderd bedraagt. De aanval werd ondernomen door zes vliegtuigen. De toestellen kwamen van zee zijde. Ze hebben verscheiden bommen van groote explosieve kracht over de stad uit gestrooid. De afweerbatterijen kwamen direct in actie. Ook stegen verscheiden ma. chines der roode luchtmacht op. maar ze konden de vijandelijke toestellen, die na zich van hun bommenlast te hebben ont daan. ijlings naar hun basis terugvlogen, niet achterhalen. Ook elders, doch speciaal aan de kust van de Middellandsche Zee, was de nationalis tische luchtmacht een en al bedrijvigheid. Sagunto heeft wel het meest van deze luchtaanvallen te lijden gehad Daar hebben driemotorlge vliegtuigen 25 bommen van 80 en 100 K.G uitgeworpen. Verscheidene huizen werden vernield, doch de bewoners konden tijdig de schuilplaatsen binnenvluchten. Het schijnt., dat slechts weinig personen licht gewond ziin. Van middernacht af hebben de batterijen der reohtschen. nadat zij haar activiteit gedurende eenige dagen hadden gestaakt, het bombardement op Madrid hervat. De schoten worden met betrekkelijk groote tusschenpóozen gelost. De munitie ls van groot kaliber. De Prov. Waterstaat heeft aanbe steed het maken van een aarden baan in het wegvak AalsmeerUithoorn. De laag ste inschrijver was de Fa. L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, alhier voor f. 158.700. MOEDER VAN HET TE VONDELING GELEGD KINDJE GEVONDEN. Na een minitieus ingesteld onderzoek is Haagsche politie er nog in den loop van gisteravond in geslaagd de moeder van het gisternacht in de Gerard Doustraat te Den "aa& te vondeling gelegd kindje op te spo- {.®n- Zij is een 34-jarige ongehuwde vrouw, 5je als dagmeisje bij een familie in Den «aag werkzaam is. wii t en Is* dat vrouw in den ^e- «uSI11 nachk in een zeer overspannen toe- jiv j gehandeld. Zij is nog gister- wa°n over&ebracht naar de Ramaerkliniek, klnï Ze ter verPleging is opgenomen. Het wal nauwelijks een uur ter wereld VGrL omen' nadat het op straat werd ge- 2uj?en ®n dat in het ziekenhuis aan den iawal is opgenomen, maakt het goed. zwijgt de pers nog grootendeels, kentering merkbaar wordt ten gunste van China. De Japansche bedoelingen worden, gelet op de groote Duitsche handèlsbelangen ln het Verre Oosten, meer en meer gewantrouwd. Frontnicuws. Van de fronten is feitelijk geen nieuws van eenige beteekenis. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat het op Formosa onrustig zou zijn. Het petroleumdepot van de Japansche vloot te Koeroeme op Formósa zou door communis ten zijn vernield, terwijl zestig Japansche bewakers zouden zijn gedood of gewond. De olievoorraad, welke voldoende zou zijn ge weest voor zes jaar, is volgens de geruchten geheel verbrand Maar officieel is dit niet. Provinciale gouverneurs vergaderen. In tegenwoordigheid van het geheele ministerie is een buitengewone conferentie van de gouverneurs der Japansche provin cies gehouden, waarin de eerste minister, prins Konoye, de richtsnoeren aangaf voor de „geestelijke mobilisatie" van het Japan sche volk bij het betreden van het nieuwe stadium van het ChineeschJapansche conflict. Hij verklaarde daarbij o.a.De Chlneesche nationale regeering heeft noch met de tege moetkomende houding van Japan noch met de goede diensten van Duitschland reke ning gehouden. Veeleer heeft zij zich open lijk uitgesproken voor een sovjet-russlsche en communistische politiek. Japan zal thans met de nieuwe Chlneesche regeering een nieuw China opbouwen, Japan wenscht met alle landen samen te gaan, wanneer zij van hun kant met Japan willen samenwerken voor het herstel van den vrede ln het Verre Oosten. De crisis aldaar zou echter ver scherpt worden, wanneer andere mogend heden tegen Japan zouden blijven agiteeren of an tl-Japansche stroomingen in China zouden steunen. Het vertrek van den Chineeschen gezant. De Chlneesche ambassadeur te Tokio heeft zich te Yokohama naar Hongkong In gescheept aan boord van de „Empress of Asia". De vroegere ministers van buiten- landsche zaken en financiën, Arita en Joeki, brachten hem voor zijn vertrek een bezoek In een afscheldsboodschap aan Japan zegt de ambassadeur: „Historische voorbeelden bewijzen, dat de geschiedenis der volken vol wis selvalligheden is. Die wisselvalligheden zijn niet van biijvenden aard. Wapen geweld kan het rasgevoel niet verstik ken. Gelooven de verstandige men- schen in uw land, dat de tegenwoordige toestand het voorspel is van een eeuwig geluk voor het Japansche volk? Ik ver laat Japan met een gevoel, waaraan ik geen uiting kan geven". Prins Bernhard brengt een bezoek aan Amersfoort. Prins Bernhard heeft hedenochtend we derom een autorit gemaakt. Ditmaal ging de toch naar Amersfoort, naar de rij school, waar de prins uitstapte en zich cenigen tijd met de verschillende officie ren onderhield. Daarna keerde prins Bernhard naar Soestdijk terug. De „Damsterdijk" in aanvaring. Het aangevaren schip gezonken. Lloyds meldt uit Gravesend, dat het Nederlandschc motorschip „Damster- dijk" van de HollandAmerika-lijn in den vroegen ochtend bij de monding van den Theems in aanvaring is ge weest met een onbekend zeilschip. Laatstgenoemd schip is gezonken. De bemanning wordt vermist. De „Damsterdijk" heeft zich naar het King George V dok begeven. Het is niet bekend of het Nederland schc schip averij heeft opgeloopen. (Bij de directie van de HollandAmerika- lljn te Rotterdam was hieromtrent nog geen bericht ontvangen. - Red.). DE INZAMELING VAN GELDEN VOOR HET KLEEDING-, SCHOEISEL- EN DEKKINGFONDS. Het bedrag heeft de verwachting overtroffen. Men schrijft ons: Binnenkort zal de tweede en laatste ver deeling plaats hebben van gelden uit bo vengenoemd fonds. In verband hiermede wordt de inzameling overeenkomstig den oorspronkelljken opzet ervan, thans geheel beëindigd, waarom de minister van sociale zaken, prof. mr. Rom- me, verzoekt van Zaterdag den 22en dezer af geen gelden meer op de postrekening 141400 te storten en geen briefkaarten met postzegels ten behoeve van het fonds meer te zenden. Het heeft der regeering groote voldoe ning geschonken, dat het werkende deel van het Nederlandsche volk zoo spontaan en in zoo grooten getale aan den oproep van minister Romme gevolg heeft gegeven. Het bedrag der ingezamelde gelden heeft dan ook de verwachting overtroffen. Aan duizenden kon dientengevolge een niet onbelangrijke tegemoetkoming in klee ding, schoeisel en dekking worden verleend. LIJK OP DE SPOORBAAN GEVONDEN. Vanochtend in de vroegte is op de spoor, baan onder de gemeente Zevenhuizen, op de lijn den HaagGouda, het Hik gevonden van den 46-jarigen chauffeur van den rijkswaterstaat. J. B-. uit Den Haag. die door den trein moet zijn gedood. Hoe het ongeluk zich heeft voorgedaan is niet bekend. HANDELMAATSCHAPPIJ C. DE RUITER. Hedenmiddag werd voor de derde Kamer der arr. rechtbank te Amsterdam behan deld het aceoord-voorstel van de handel maatschappij C. de Ruiter, die door den te genslag met de tribune-exploitatie ter ge legenheid van het huwelijk van Prinses Juliana in moeilijkheden is geraakt. Aan de nlet-preferente crediteuren werd voorgesteld 80 procent tegen kwijting, in dier voege, dat de resteerende 20 procent zullen worden voldaan, indien en voorzoo ver de uitslag van de procedure die de han delmaatschappij voert tegen de gemeente Den Haag, over het pachtcontract Inzake deze tribunes, daartoe zal blijken in staat te stellen. De rechtbank heeft de uitspraak bepaald op Woensdag as. UIT NED. OOST-INDIË De Japansche visschers voor den landrechter. BATAVIA. 20 Jan. (Aneta/A.N.P.) De aanvankelijke verwachting, dat de 33 Ja pansche visschers in optocht voor den landrechter zouden verschijnen, teneinde- terecht te staan ln verband met de over treding der kustvisscherij-ordonnantie, werd niet vervuld toen hedenochtend alleen de beide gezagvoerders van de twee motor booten. kortgeleden door de Kortenaer" opgebracht, voor den landrechter versche nen. De berechting leverde overigens een be langwekkend spel van woorden en talen op, waaruit slechts schoorvoetend verklaringen te voorschiin kwamen, die dan door de vrouwelijke tolk Hamada aan den land rechter werden overgebracht. Nadat beide gezagvoerders getracht hadden zich te ver. ontschuldlgen voor het zich bevinden bin nen de territoriale wateren door gebrek aan water als oorzaak op te geven, bleek bij nadere ondervraging zulks onjuist te ztln. Na drie uur ondervragen over deze een voudige zaak werden belde gezagvoerders veroordeeld tot rasp f. 125 en f. 100 boete subs. 25 en 20 dagen hechtenis. Omtrent de wijze van aanhouding had geenerlei verhoor plaats, aangezien de be rechting zich uitsluitend richtte op het feit der overtreding. De salarisvoorstellen. BATAVIA, 20 Jan. (Aneta-A.N.P.) Het afdeellngsAerslag inzake salarisvooirstel- len en betreffende de .bezoldigingsregeling voor militairen bevestigt de gekoesterde verwachting, dat de regelingen als ge heel wel aanvaardbaar worden geacht, alhoewel op vele punten nog wenschen overblijven. Zoo wordt het salarispeil te laag geacht, waarom door een aantal le den werd aangedrongen op verhooging van het algemeen salarispeil met tien procent, zoo noodig met Vermindering van de standplaatstoelagen an andere bij-inkom sten, anderen wilden een verhooging gevgn van vijf procent en aan de hoogste in- sitles van 2'/= procent. Algemeen was men van oordeel dat de voorstellen, wat den opzet der schalen be treft, een algemeene Verbetering beteeke- ten opzichte van de regeling 1934. Vele le den betreurden het in het bijzonder dat de regeering geen aanleiding kon vinden de salarissen van lagere en middelbare ambtenaren op te voeren. Algemeen was men met de commissie van georganiseerd overleg van meening, dat een nauwe samenhang tusschen salaris sen en pensioenen niet uit het oog mag worden verloren. Unaniem zal aan de re geering worden verzocht te willen mede- öeelen of, en zoo ja, wanneer en in weiken geest de pensioenbepalingen zullen worden gewijzigd. Zeer velen stemden in met het standpunt hetwelk de regeering thans inneemt ten aanzien van regionale bezoldigingen. Men hoopte dat de herziening der loonschalen spoedig tot stand zou komen. Talrijke leden sloten zich aan bij de suggestie om aan de nieuwe salarisrege ling een terugwerkende kracht te verleenen tot 1 October 1937. Andere hadden hierte gen bezwaar, daar daarvan slechts hoo- gere ambtenaren voordeel zouden hebben. Bij de behandeling van de militaire sa larissen werd bezwaar gemaakt tegen de verslechtering van de positie van niet- Europeesche soldaten, terwijl de uitbrei ding van het unificatie-beginsel tot onder officieren en minderen werd bepleit. Verder werd een betere bezoldiging be pleit voor majoors en luitenants-kolonel. DE NEGUS CANDIDAAT VOOR DEN NOBELPRIJS. Onder de Zweedsche afgevaardigden circuleerden gisteren lijsten, waarop de Negus en de Zweedsche burgemeester Lind- hagen candidaat werden gesteld voor den Nobelprijs voor den v-rede. NIEUWE OVERPRODUCTIE VAN GRAAN7 Het secretariaat van het internationale graancomité publiceert een verslag, waar uit blijkt, dat, hoewel de prijzen en de productie van het oogenblik wellicht ais bevredigend beschouwd kunnen woiden, ever twee of drie jaar een nieuwe crisis tengevolge van overproductie gevreesd mo6t worden. Voor de belangrijkste produ- ceerende landen, die de overeenkomsten van 1933 en 1936 geteekend hebben, zou crus de vraag rijzen of zij hun politiek van thans moeten blijven toepassen of terug- keuren tot die van de vrije mededinging zoowel voor de bebouwde oppervlakte als voor den omvang van den uitvoer. De conclusies van het verslag zijn geba seerd op de statistieken der belangrijkste voortbrengende landen, met uitzondering van Rusland, China en Mandsjoerije, die hu.n gegevens nog niet gepubliceerd heb ben. De statistieken toonen aan, dat de met graan bebouwde oppervlakte in Europa groeit en elders minstens gelijk blijft. Het verslag, dat waarschijnlijk in het voorjaar bestudeerd zal worden, verwacht, dat de wereldoogst in 1938 4.020.000.000 bushels zal bedragen, hetgeen ongeveer 30.000.000 bushels meer is dan in 1928, toen er overproductie was. HAAGSCHE RECHTBANK. Bloembollen-diefstal. Wegens diefstal van bloembollen, ge pleegd ten nadeele van kweekers te Noord wij kerhout, veroordeelde de Rechtbank heden den 25-jarigen chauffeur W. C. J. en den 25-jarigen monteur J. H. B., beiden te Katwijk, tot ieder een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes voorwaar delijk. Rijwieldiefstallen. Wegens diefstal van vier rijwielen, ge pleegd te Alphen, veroordeelde de recht bank den 18-jarigen timmerman D. H. tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, door te brengen in de jeugdge vangenis te Zutphen. De eisch was twee jaar geweest. Dood door schuld. Op den Nieuwen Rijksweg bij Oegstgeest, reed 27 Augustus J.l. een vrachtauto in volle vaart op een stilstaande zeswielige auto, tengevolge waarvan eerstgenoemd voertuig in brand vloog, en een inzittende in de vlammen om kwam. Het slachtoffer was de 47-jarige S. H. Mareé uit Rotterdam. De auto werd be stuurd door den expediteur D. de V. uit die gemeente. De zeswielige auto werd bestuurd door den vrachtrijder A. C. H. R. uit Klun- dert, die thans terecht stond, terzake dood door schuld. Het achterlicht van verdachte's auto, zou n.l. niet hebben gebrand, waardoor de bot sing plaats vond. De bestuurder van de verbrande auto deelde mede. dat het slachtoffer steeds bang was in de auto, en daarom de kruk vasthield. Thans heeft dit hem niet kun nen baten, en kon hij niet meer uit de auto komen. Deze getuige, en ook twee anderen, hadden geen achterlicht van den oplegger zien branden. Verdachte zei dat hij aan een knecht opgedragen had de lichten te ontsteken Of toen het achterlicht brandde, wist hij niet. Verder meende verdachte dat het slachtoffer reeds door de botsing doodelijk gewond moet zijn geweest. De Officier van Justitie meende dat het ongeval door de schuld van verdachte is ontstaan en vorderde tegen hem vier maanden hechtenis. De verdediger mr. W. J. A. v. d. Hurk eerste verklaring, het ach'erlicht van de uit Breda wees er op dat de V. volgens de vrachtauto niet gezien had. doordat hij verblind werd door een tegemoet komende auto. Voorts wees pl. er op dat het nog sche merdonker was, toen het ongeval plaats vond, en de lichten dus nauwelijks ontsto ken behoefden te worden. Pl. verzocht dan ook vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. Een verkeerde bocht. Terzake van lichamelijk letsel door schuld, stond terecht de chauffeur C. V, uit Leiden. Op den hoek BoulevardOuden Zeeweg te Noordwijk stond op 8 October mej. C. Hogervorst uit Noordwijk te praten met iemand, toen V. met vrij groote snel heid in zijn auto naderde en den Zeeweg wilde opdraaien. Hienbij was de bocht niet goed genomen, waarbij mej. H. niet meer weg kon komen en werd aangereden. Verdachte zeide dat bij het naderen van de bocht, het gaspedaal was blijven haken. Zijn auto was toen ge- Slipt.. met gemeld gevolg. De officier van justitie wees erop, dat verdachte niet in het bezit was van een rijbewijs. Uit het onderzoek van een deskundige is gebleken, dat het gaspedaal normaal werkte en ook na de aanrijding normaal stond. De offi cier vroeg tegen verdachte een boete van f 30 subs. 30 dagen hechtenis. AMSTERDAM, 20 Januari. De effectenbeurs verkeert op het oogenblik in een apathischen toestand. In de eerste plaats weet men niet op welke wijze het economische leven zich zal ontwikkelen. Vervolgens verkeert men in het onzekere omtrent den toestand in de Ver. Staten. Bovendien doen zich voor diverse fondsensoorten -vragen voor. waarop niet onmid dellijk een antwoord is te geven en aldus houdt men zich van de effectenbeurs liever afzijdig. Het pleit overigens voor het groote weerstands vermogen van de Europeesche beurzen en de Amstefdamsche fondsenmarkt in het bijzonder, dat zij een zoo groot weerstandsvermogen aan den dag leggen, tegenover de verschillende ele menten. welke gemakkelijk een druk op het koerspeil zouden kunnen uitoefenen. Onder de verschillende problemen, die de aandacht vra gen, begint de Rubberkwestie weer meer op den voorgrond te komen. Nadat de Internationale Rubber-regelings commissie op haar vergadering van 30 Novem ber jl. had besloten, om het uitvoer-percentage van de bij de restrictieovereenkomst aangeslo ten landen voor het eerste kwartaal van 1938 te bepalen op 70% van de standaardquota, hebben de rubberprijzen zich niet weten te herstellen. Op het oogenblik bewegen zij zich op een peil van circa 7 d. per Engelsch pond. Dat deze prfj- sen, na genoemd besluit, niet naar boven zijn gegaan, moet daaraan worden toegeschreven, dat de rubbervoorraden in December sterk zijn toe genomen en zich ook tot dusverre in het nieuwe jaar verder hebben opgestapeld. Dit moet vrij wel uitsluitend worden toegeschreven aan het bijzonder teleurstellende verbruik van dc Ver. Staten, dat op haar beurt weer voortspruit uit de geringe bedrijvigheid van de automobiel industrie. Indien de toestand in de Ver. Staten niet spoedig aanmerkelijk verbetert, ziet het er naar uit, dat de rubbervoorraden nog verder zullen stijgen. Men hoopt nu, dat de internationale commissie die Dinsdag a.s. te Londen vergadert, de productie-beperking nog verder zal verscher pen. teneinde aldus een ongewenschte accumu latie van- de stocks te verhinderen, waardoor wellicht een, prijsverbetering zou kunnen worden bewerkstelligd. Van een dergelijke maatregel zou trouwens reeds onmiddellijk een psychologlschen invloed uitgaan. Daar men op het besluit van de regelingscommissie blijkbaar niet wenscht voor uit te loopen, wordt ten opzlohte van de rub berfondsen een uiterst gereserveerde houding aangenomen. De middagbeurs. Bij gebrek aan nieuwe gegevens werd ten op zichte van de effectenbeurs een gereserveerde houding aangenomen en de markt onder scheidde zich dan ook door beperkte affaire. Toch ging er iets meer om dan de laatste dagen het geval was. De stemming was over het alge meen prijshoudend. Bij de opening bewogen de meeste fondsensoorten zich op een peil. dat weinig verschilde bij de slotkoersen van giste ren, doch tijdens de middaguren legden de koer sen allerwegen een neiging tot oploopen aan den dag. Enkele specialiteiten waren zelfs vast ge stemd en in dit opzicht kenmerkten zich vooral enkele industrieelen. Unilevers, die veel druk» ker werden verhandeld, dan de laatste weken gebruikelijk was. werden reeds dadelijk hooger ingezet en konden zich tijdens den beurstijd nog enkele procenten verbeteren. Ook de Philips- aandeelen waren goed gedisponeerd en konden zich niet onaardig verheffen. Aandeelen Calvé Delft waren vast gestemd. De Fokkeraandeelen. die druk werden verhan deld. stelden zich bij de opening een tiental pun ten boven het vorige slot, waarna echter een tamelijk scherpe reactie intrad, die later op den middag werd gevolgd door een herstel. Aku'a waren niet veel veranderd. Voor Scheepvaartpapieren bestond slechte matige belangstelling. Koninklijke Booten ont moetten eenige vraag en werden dan ook wat hooger afgedaan. Voor het overige kwamen geen groote mutaties voor. Ten opzichte van Rubberfondsen werd een afwachtende houding aangenomen. De stem ming was echter prijshoudend. Amsterdam- Rubbers trokken een kleinigheid aan. Diverse incouranten werden wat hooger genoteerd. Voor Tabakken bestond een aangename tendenz. De Sumatra-aandeelen werden algemeen hooger afgedaan. Aandeelen Deli Mij. stegen tot 300 pCt. Op de Suikerafdeeling werden H.V.A.'s wat lager ingezet, doch geleidelijk aan konden die zich herstellen. In petroleumfondsen was niet veel te doen. Koninklijken liepen na luste- looze opening langzaam aan een paar procen ten naar boven. Amerikaansche waarden wer den op kleine schaal verhandeld. In overeen stemming met de koersbeweging in Wallstreet kwamen de noteeringen aanvankelijk iets lager te liggen, doch de stemming was toch niet ongunstig. Op de beleggingsmarkt trokken de 4 pCt. obli- gatiën Nederland een kleinigheid aan. hetgeen als een goede indicatie voor de converslelee- ning werd beschouwd. Integralen waren vast gestemd en kwamen wederom hooger te liggen. De overige Nederlandsche schuldbrieven ge* droegen zich op min of meer onsystematische wijze, waarbij slechts onbeteekenende ver* schillen vielen waar te nemen. Gemeentelijke en provinciale obligatiën bleven op peil. Fran- sche fondsen hadden een onregelmatig verloop. Braziliaansche waarden waren vast gestemd. WISSELKOERSEN. Londen 8.97 1/8 f8.971/4); Berlijn 72.30 f72.30); Parijs 6.04 (6.03*/s); Brussel 30.41 f30.37); Zwitserland 41.48 1/2 (41.461/2); Kopenhagen 40.07 1/2 <40.07 1/2); Stock holm 46.25 <46.25); Oslo 45.10 f45.10); New York 1.79 9/16 (1.79 1/2); Praag 6.30 1/2 (6.31); Oost. Bankpapier 33.75 (33.65); Lire (Bankpapier) 7.35 <7.35). Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Registermarken 38 1/2; Crediet Sperr- marken 11; Effectensperrmarken 10 1/4; Reismarken 52; Bankpapier 36 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 19 Januari. Noteering melkvei- ling „Leiden". Week van 23 tot 29 Januari. CorLsuraptiemelk 1ste klas f. 7.50. Prijs voor te leveren öoventaxemelk in georganiseerd overleg voor het district Leiden voor de week van 23 tot 29 Januari, gelijk aan den door de regeering vastgestelden prijs. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit en Bloemenveiling-Vereen. „Leiden en Om streken", 19 Januari. Roode kool per 100 KG. f. 5.407.80, Sa- voye kool f. 2.102.80, Groenekool f. 2.10 4.60, Boerenkool f. 1.504, Rapen f. 1.40— 1.50, Prei f. 2.90—5.20, Kroten f. 3.40—3.80, Kroten gekookt f. 59, Uien f. 5.6015.70, Peen f. 1.205.40. Spruiten f. 310, Aard appelen f. 3.20, Andijvie f.915, Sla f.8 15, Nero f. 9.40—12.10, Witloof f. 5—17, Spi nazie f. 3032, Salade per 100 stuks f. 1.30— 2.30, Knolselderie f. 12.80, Pieterselie per 100 bos f. 3.90-4.10, Selderie f. 1.20—1.80, Peen f. 8.509. GOUDA, 20 Januari. Veemarkt.: Aange voerd in totaal 1346 stuks, waarvan 46 slachtvarkens. Vette van 29Vs tot 30'/i cent per pond, levend met 2 pet. korting, ma gere varkens, prijzen van f. 3048 per st.; biggen f.1820: Geldersche biggen f.20— 24, runderen f. 180225, nuchtere kalveren f. 612, bokken en geiten f. 26; handel matig. Algemeene markt: 173 partijen kaas. Prij zen le kwal. met rijksmerk 2728: 2e kw. 2526: Zware tot 29.50: handel matig. 365 ponden boter. Goeboter van 75tot 80 cent per pond. Weiboter 7075 cent per pond; handel vlug. 112.500 partijen eieren. Kipeieren f. 3 10 3.80 per 100 stuks; Eendeieren f. 33.60 per 100 stuks: handel willig. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling g. a. (C. Z. H. E.) te Gouda. Aanvoer 81.200 kipeieren. Prijzen: 56 58 KG. f. 3.20—3.30 per IOC stuks; 58/60 KG. f. 3.30—3.40; 60/62 KG. f. 3.40—4; 62 68 KG. f. 3.45—4; Bruine 58 68 KG. f. 3.65—4.25; Kleine eieren f.33.10: Aanvoer 300 Een deneieren. Prijzen f. 2.303 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RLJN, 19 Januari. Groentenveiling. Roode kool eer 100 KG. f. 4.40—5.60. Gele kool per 100 KG. f. 1.10— 1.60, Groene kool per 100 KG. f. 23.40, Uien per 100 KG. f. 13 30—13.90. Selderie- knollen per 100 f. 23.20, Kroten per 100 KG. f. 2.504.40, Andijvie per kist f. 0.30 0.70. Spruiten per 100 KG. f. 10.20—12.10. TER AAR. 19 Januari. Centrale veiling. Spinazie per kist van 4 KG. 25 cent, An dijvie 1036 ct., Breekpeen per 100 KG. f. 1.50—3.10. Spruit kool f. 7.50—10.90. Wit lof f. 9.20—13.20, Kroten per 100 bos f. 2—4, Knolselderij f.2. Prey f. 2.50—3.60, Sla per 100 stuks f. 1.10—2.20. Bcerekool 8—16 ct.. Groene kool f. 1—1.50. Seldery f. 3.10, Sla- vellen 1025. VOORSCHOTEN. 19 Januari. Veiling V. p. V. Kippeneieren f. 3.60—4 per 100, Eendeneieren f. 3.20 per 100. WADDINXVEEN. 19 Januari. Eierenvei- ling. Aanvoer 192 kipeieren. Prijs groote f. 4.30, kleine f. 3.10 per 100 stuks. WESTLAND, 19 Januari. Alicanten 37 53, nero f. 8.8016.80, witlof 1214, boe renkool 7. andijvie 4054 per 4 kg.; roode kool f. 1.90. sav. kool f. 1.90. eieren f.440 4.50 per 100, peterselie f 1.401.60, sprui ten f. 0.551.40. uien f. 1.80 per bak. C. C. W. S., 19 Januari. Spectrum f. 3.90 6.60, salmon f. 3.604.70, It. rose f. 4.90 8.70, wit f. 4.108.50, gemengd f. 6.709, geel f. 7.207.30, amaryllis 610. calle 16 18, rozen 58, alles per 100 st.; Copland 17—24. bartigon 5051. albino 4559. gele prins 2230, pierson 1623, narcissen 9 20, plumosa 2139, sprengerie 2229, free- sia 820. idem geel 1985, pres. de langa 1625, alles per bos. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3