BINNENLAND Een gezant, die de wereld kent LESDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 20 Januari 1938 V GEMENGD NIEUWS Mr. baron van Harinxma thoe Slooien vertelt MJN/T INIITTEREN^J Rijtoer van Prinses Juliana. Bouwpatroons aanvaarden arbeidsovereenkomst. gewaardeerd als een betrouw- aar geneesmiddel ter bestrijding van Scherper optreden tegen Japansche visschers. DOODELIJK ONGEVAL TE KETHEL. Automobilist te water geraakt cn verdronken. Hedennacht te ongeveer 1 uur. toen de burgemeester van Kethel (Z.H.). mr. J. J. Lips, pet auto huiswaarts keerde, kwam hij tot de ontdekking, dat in een langs den weg loopende sloot een personenauto lag. De burgemeester riep onmiddellijk de hulp in van den gemeenteveldwachter, die zich te water begaf teneinde te onderzoeken of zich iemand in de auto bevond..Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Men trachtte den bestuurder, die bij zijn pogingen om uit den wagen te komen, met een arm tusschen het portier bekneld was geraakt, te bevrijden Na korten tijd mocht dit ge lukken. doch de inmiddels ter assistentie onboden doktoren, konden slechts den dood constateeren. De verongelukte autobestuur der bleek le zijn de 50-jarige ongehuwde wegenbouwer W. S. uit Kethel. NEELTJE PATERS ERFENIS. De erfgenamen geven den strijd op. De erfgenamen van Neeltje Pater, die aan het einde der achttiende eeuw schat rijk en kinderloos In Broek ln Waterland is gestorven, hebben, naar uit Zaandam aan „Het Volk" wordt gemeld, hun pogin gen om een rechtmatig aandeel van de fabelachtige nalatenschap in hun bezit te krijgen, in arren moede gestaakt. Het laatst verschenen nummer van „Ons Recht", het blaadje, dat sinds enkele jaren het contact onderhield tusschen de overal in het land en zelfs ln het buitenland ver spreide personen, die zich uitgaven voor erfgenamen van wijlen Neeltje, maakt er melding van. dat men geen kans ziet om tot een bevredigend resultaat te komen. PASGEBOREN KIND TE VONDELING GELEGD. Een bewoner van de Gerard Doustraat te Den Haag werd ln den nacht van Dinsdag op Woensdag wakker doordat een eigen aardig geluid van buiten op straat tot hem doordrong Het leek. alsof iemand stond le hullen, doch toen hij van bed was gegaan en door het raam naar buiten keek. zag lilj niets van iemand. Ook zijn echtgenoot® trachtte te ontdekken waar het eigenaar dige gehuil vandaan kwam. doch evenals haar man. kon zij aanvankelijk niet vast stellen. wat er buiten eigenlijk gaande was. Aangezien het gehuil aanhield, schoof men het raam onen en toen eerst was het voor de beide echtelieden mogelijk te zien wat er in het nachtelijk uur in de verlaten straat eigenlijk gaande was. Midden op straat zagen zij tot hun groo- ten schrik een pasgeboren kindje, een meisje, liggen. In den konden nacht lag zij daar naakt op de straatsteenen De bewoner vlopg onmiddellijk de trap af en droeg het huilende kindje naar bin nen. Hij wikkelde het in een peignoir en liep direct naar het ih de nabijheid gelegen ziekenhuis Zuidwal, waar het vermoedelijk te vondeling gelegde kindje liefderijk is OPDen°doktoren hebben nog niet kunnen vaststellen of het arme kind een nadeehgen Invloed van de koude heeft ondervonden. BRAND NA EEN AUTOBOTSING. Eergisteravond heeft bij Huis ter Heide oen ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat hoewel er een zeer groote materieele schade is aangericht, gelukkig geen per soonlijke ongelukken tot gevolg heeft ge- had. Op den Amersfoortschen straatweg, on geveer ter hoogte van den Duinweg, zijn namelijk een groote treiler en een perso nenauto in botsing gekomen De botsing was zoo hevig, dat niet alleen de beide voertuigen ernstig beschadigd wer den, doch had bovendien tot gevolg, dat een van de wagens in brand vloog. In min der dan geen tijd was er een hevige brand ontstaan welke natuurlijk in de benzine voorraden gTetig voedsel vond. De brand weer uit Zeist werd gealarmeerd en deze ■wist er in te slagen de vlammen weer te bedwingen. De inzittenden van de beide voertuigen hadden zich tijdig in veiligheid weten te stellen. JEUGDIGE INBREKERS AANGEHOUDEN TE VELSEN. De recherche der gemeente Velsen heeft, jongens aangehouden, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij een insluiping, waarbij onder meer geld werd vermist Bij het nader onderzoek is gebleken, dat deze Jongens, die 17 en 13 jaar oud zijn, in de laatste maanden ten minste zes in braken in Velsen hebben gepleegd, waarbij zij zich door verbreking van glasruiten of met behulp van een valschen sleutel toe gang verschaft hadden tot perceelen._waar van de bewoners enkele uren afwezig wa ren. o.m. tot de woning van een politie beambte. Zij maakten zich meesier van gelus- bedragen, gouden ringen, portemonnaies enz. en verbraken in enkele gevallen tevens de gasmeter in de woning. De opbrengst werd besteed voor bioscoop bezoek, snoeperij en voor aanschaffing van hulpmiddelen voor inbraken. De knapen zijn zoo listig te werk gegaan, dat de politie meende, dat bij de inbraken sprake moest zijn van volleerde ,,vak- menschen". KWAJONGENSSTREEK MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Vanmorgen om acht uur stonden eenige jongens die op weg waren naar hun school te Groningen, op het achterbalcon van de Diachtster tram. Toen de tram te Peize eenige oogenblikken stopte, maakte een van hen de buis van de stcomverwarming los en richtte deze cn zijn kameraad, den 12-jarigen R. M. uit Roden. De jongen liep door den stoom hevige brandwonden aan beide beenen op. Na voorloopig verbonden te zijn is het slachtoffer naar het acade misch ziekenhuis te Groningen gebracht. (Speciale berichtgeving) Weenen, Rome, Berlijn, Centraal- Azië, dwars door Abessinic, Oslo, An kara en Smyrna: ziehier een staalkaart van werelddeelen en plaatsen, waar de dezer dagen benoemde gezant aan het Brusselschc en Luxemburgsche Hof ge weest is. Mr. B, Ph. baron van Ha rinxma thoc Slooten, die eens den dl- plomatieken dienst verliet om te gaan reizen, en die thans door zijn benoe ming als gezant te Brussel waar heen hij binnen 10 dagen zal afreizen zijn diplomatieke carrière voortzet, verteltEen merkwaardige loop baan, welke aanvangt in Weenen, als attaché en welke haar bekroning vindt, na de vele gewichtige diensten, die de huidige gezant ons land in den vreemde bewijzen kon, in het bezetten van den belangrijken gezantschapspost te Brussel. „Ja, Ik ben uiterst voldaan over mijn be noeming, want lk weet, dat dé betrekkin gen tusschen België en ons land uitstekend zijn, zoodat ik er van overtuigd ben, in een aangename sfeer te mogen arbeiden aan den uitbouw daarvan Het begin van mijn diplomatieke loop baan? Weenen, 1919 Vlak na den oorlog werd ik. als attaché, naar Oostenrijk's hoofdstad gezonden. Reeds in de oorlogs jaren ik was toen nog officier bij de hud&ren was het mijn wenseh geweest een diplomatieke carrière op te bouwen. En in Weenen kon ik daarmede beginnen. Op Weénen volgde de functie van attaché en secretaris te Rome. waar ik evenals te Weenen 2 jaar verbleef. Toen volgde mijn benoeming als secretaris te Berlijn, waar ik den Nederlandschen Karakoroemrelzi- ger den heer Visser leerde kennen. Diens verhalen over zijn reizen en diens'mede- deelingen over de op touw gezette expe ditie naar den Karakoroent deden bij mij den wenseh opkomen, zoo'n expeditie eens mede te kunnen maken. Ik praatte er met den heer Vissér over.en het kón. De expeditie, waarmede ik in October 1924 vertrok, duurde ruim een jaar. Natuurlijk, de moeilijkheden waren groot in Centraal- Azië. Maar het plan, een groot deel van het nog onbekende gebied in kaart té brengen, slaagde. Als speciale taak was voor mij het verzamelen van vogèls en zoogdieren weg gelegd. De biologie heett, dank zij het feit, dat ik rn'n jeugd grootendeels buiten door bracht, altijd m'n bijzondere interesse ge had. De expeditie zelf mag als geslaagd beschouwd worden. En m'n liefste herin nering eraan is het boek, dat de heer Visser er over schreef. Aan het begin van het jaar '26 zette ik weer vost op Nederlandschen bodem Ik vestigde mij toen in Friesland, het stam land van mijn familie, waar ik me echter maar 2 jaar met de administratie van onze bezittingen kon occupeeren. Toen n.l be reikte mij van den Volkenbond het verzoek als voorzitter op te treden van de „Com mission pour l'échange des populations bulgaro-grècques". Grleksch-Traclë was toen m'n standplaats. De taak van deze commissie, waarin ook een Bulgaar cn een Griek zitting hadden, was om de uitwisse ling van de bevolkingsgroepen tusschen Griekenland en Bulgarije te regelen, de eigendomsrechten vast te stellen en de grootte van een eventueele schadeloosstel ling te bepalen. Neen. frappante gevallen deden er zifh niet voor, al was het ambt van voorzitter niet bepaald een sinecure. Ik meen wel te mogen zeggen, dat ik de op dracht, welke mij was verstrekt, vervuld heb. Een jaar lang heb ik deze commissie ge presideerd, toen keerde ik opnieuw naar ons land terug en weer vestigde lk me in Friesland. Al spoedig raakte ik geïnteres seerd in verschillende waterschapskwes ties zoodat men mij tot voorzitter koos van den grooten veenpolder OpsterlandSmal- llngcrland. Voorts vervulde ik dezelfde functie bij enkele kleinere waterschappen. Ik heb er altijd veel genoegen in gevonden de bestuursvergaderingen te leiden. En ook de samenwerking met andere bestuursleden liet niets te wenschen over Behalve de waterschappen had ook de landbouw m'n belangstelling. Zoo kon ik mede den stoot geven tot de oprichting van de vereeniging „Het Frlesch Grondbe zit", welke zich ten doel stelde, de rechten van het grondbezit te verdedigen. Slechts door organisatie was in dezen tijd Iets te bereiken: welnu, dat gold zéker voor de grondbezitters. Wederom ben ik niet langer dan 2 jaar ln Friesland geweest. Ik had al eenige malen de wereldkaarten bestudeerd en daarbij een reis door Afrika uitgestippeld, speciaal Abesslnië. 't Onbekende en pri mitieve lokte. Hier was nog onbekend ter rein. Op het ministerie van buitenlandsdhe zaken hoorde ik in 1930, dat er een Ne- derland6che delegatie naar Abessinië zou gaan, om de kroning van Keizer Haile 8e- lassie bij te wonen. Men had er geen be zwaar tegen, indien ik zoover mede wilde reizen, welke faciliteit ook tot mijn reis genoot, den heer G. Brouwer, toen nog biologisch student te Groningen, werd uit gestrekt. Deze laatste ging speciaal mede, om de, tijdens onze reis, verzamelde vogels en zoogdieren te prepareeren. In Abessinië hebben wij eerst de kroning mede gemaakt Ik heb daarbij den Keizer goed leeren kénnen, vooral omdat ik, na de feesten en vóór het vertrek dwars door Abessinië, nog een audiëntie bij den Keizer vroeg en verkreeg. In het gèsprek met den Keizer, die uitstekend Fransch sprak, kwam .ook zijn land ter spicks. Welnu, toen reeds zeide Haile Selassié, dat het zijn bedoeling was, het land zeer langzaam en voorzichtig lot ontwikkeling te brengen, teneinde de bevolking niet af te schrikken. Ik kan niet anders zeggen, dan dat de Keizer op mij den indruk maakte een persoonlijkheid te rijn, iemand met doorzicht gepaard aan een groote intelligentie. Direct na deze audiëntie zijn we toen vertrokken. Tja, we hadden kameelen, voorraden (gedeeltelijk uit Nederland me degevoerd I en gewapende bedienden. In totaal bezaten we 10 geweren, voldoende naar het ons scheen, om eventueele roo- vers af te schrikken. Gelukkig is de reis zonder onaangename ontmoetingen ver- loopen. Zes maanden later, na een prach- tigen tocht door Ethlopië's merengebied o.m. via het Rudolphmeer en Kenia kwa men we aan ons einddoel: zonder verliezen. In Nairobi Oost-Afrika i keerde de heer Brouwer terug met de door óns gevangen vogels, welke in het Museum voor Natuur lijke Historie te Leiden zijn ondergebracht. Behalve de vogels konden wij ook een paar zeldzame antilopen, zoogenaamde Berg- nayala's, aan Lelden overhandigen. Wat ik verder deed? Doorgaan naar Kaapstad. Hoe? Met een vrachtauto! Een tweede-handsdh wagen, waarop ik n.l. in Nairobi beslag wist te leggen. Op dezen wagen hebben wij de tenten opgeladen, j twee negers gingen mede en zoo zijn we, langs totaal ongebaande wegen, via Tan- sanjlka Bldesia en Transvaal op Kaap stad aangereden. Het heeft me 3 maanden gekost om Kaapstad te bereiken. Maar ik had geen haast, m'n voornaamste doel was: jagen. Van Kaapstad ben ik per boot naar Ne derland teruggekeerd. Opnieuw naar Fries land, Waar ik mijn werkzaamheden weer opnam, Ik huwde hier en.... informeerde of ik mijn diplomatieke carrière niet kon vervolgen. Dit bleek mogelijk te zijn: de Nederlandsche regeerinig benoemde mij ten minste tot tijdelijk zaakgelastigde te Oslo. Ha 9 maanden reeds volgde mijn benoe ming tot tijdelijk zaakgelastigde te Turkije en Bulgarije met standplaats Ankara en Sofia. Aan mijn verblijf hier bewaar lk vele aangename herinneringen, temeer daar ik van Ankara uit, Anatollë kon binnendrin gen, waar oude Grteksohe steden te be zichtigen waren. Natuurlijk ben lk oök in Smyrna ge weest, waar eertijds een bloeiende Neder landsche kolonie gevestigd was. Helaas zijn de meeste Nederlanders, door de bloedige oorlogsgebeurtenissen speciaal tusschen Griekenland cn Turkije weggetrokken. Het Hollandsohe kerkje Is nog in stand ge bleven. Er zijn zelfs nog graven, die uit de zeventiende eeuw dateeren. Het hospitaal is indertijd door een brand vernield en een ruïne gebleven Er leven in Smyrna nog landgenooten, die de Nederlandsche nationaliteit behouden hebben. De mees ten zijn hun moedertaal echter vergeten cn spreken Fransch. Maar zij zijn en blij ven Nederlanders De gezant te Brussel, die over ruim een week reeds zijn nieuwe taak met groot enthousiasme gaat vervullen, zwijgt De stilte ln de rustige ontvangzaal van hotel „De Twee Steden", waar baron Van Harinxma thoe Slooten thans nog verblijft, wordt even voelbaar. Dan neemt de man, die zich ln de wijze, waarop hij een „poli tiek" gesprek vermijdt, een geboren diplo maat toont, afsoheid De interviewer ver trekt, mèt de wetenschap, dat Nederland en de Regeering geluk gewenscht mogen worden met de benoeming van mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter bij het Belgische en Luxemburgsche Hof.i(Nadruk verboden) DRIEJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag Is het driejarig zoontje van de familie Kuiper uit de Talmastraat te Heemstede bi) het speleh in de Glipper- vaart geraakt en verdronken. Het lijkje is later opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE SCHOOLBRAND BIJ MONTREAL. In de overblijfselen van de verbrande school bij Montreal heeft men nog twëe ver koolde schedels gevonden, zoodat men thans de resten van negentien dooden heeft ge borgen. Nog acht-en-twintig jongelieden worden vermist. Vijtien gewonden liggëh ln het ziekenhuis; vijf hunnen verkeeren ln levensgevaar. CIRCUSDRAMA. Temmer voor de oogen der toeschouwers door leeuwen verscheurd. In de nabijheid van Fuenfklrchen (Hon garije) werd tijdens de voorstelling van een reizend circus een jonge leeuwentemmer voor de oogen der toeschouwers door een leeuw aangevallen en door een beet in de keel gedood. Alle leeuwen stortten zich daarop op den met bloed overdekten man en scheurden zijn lichaam in stukken. De razend geworden dieren moesten met revolverschoten worden afgemaakt. Onder de toeschouwers brak een paniek uit. BEVROREN BUIZEN EENER CENTRALE. Twèe dooden. Tijdens de strenge koude hebben bevroren buizen der centrale verwarming aan twee menschen te Sofia het leven gekost Toen de directeur van een verzekerings maatschappij van een bergtocht terugkeer de, verzocht hij zijn huisknecht de centrale verwarming ln zijn huis aan te maken. Kort nadat zulks geschied was, barstte de ketel echter met geweldige kracht uiteen, en werd de dienstbode, die er vlak bij stond, op slag gedood, terwijl de hulsknecht zóó ernstig werd gewond, dat hij eenige uren later ln het ziekenhuis overleed. Ook het huis werd ernstig beschadigd. MIJNONGELUK OP CETLON. Volgens beriohten uit Ceylon is in een mijn ln de omgeving van Kurunegela een mijngasontplofflng ontstaan, ten gevolge waarvan groote watermassa's de mijn gangen binnendrongen. Men vreest, dat zestien mijnwerkers zijn omgekomen. NIEUWE UITGAVEN. De Boek-Centrale te Amsterdam z?ndt ons een B.C.-verkeersboekje. practische regels voor veilig verkeer voor voetgangers en wielrijders, ten gebruike bij het verkeers-onderwlJs op de scholen. H.K.H. Prinses Juliana heeft gistermid dag om drie uur een autotochtje gemaakt in het park van het Paleis Soestdljk en in de naaste omgeving. Het tochtje duurde een half uur. De kap van de auto was neer gelaten. De Prinses was vergezeld van een hofdame. De auto verliet hét park van het Paleis door 't hek bij den voormaligen Veen- hulzer tol en keerde daardoor ook weer terug. Er was nog al Wat publiek aanwezig toen de Prinses uitreed. Loonsverhooging van twee cent per uur. De Nederlandsche Aannëmersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft in zijn gisteren te Amster dam gehouden ledenvergadering de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven aanvaard. De nieuwe overeenkomst zal ingaan op 1 Maart a.s. en bevat ln hoofdzaak een loonsverhooging van twee cent per uur zoowel voor den burgerlijken en utiliteits bouw als voor den water-, spoor- en wegen bouw. De vergadering sprak uitdrukkelijk als haar oordeel uit, dat de economische om standigheden voor het bouwbedrijf zich verzetten tegen elke loonsverhooging. maar dat dit offer door de werkgevers aanvaard is terwille van den bedrljfsvrede. De arbeidersorganisaties hebben nog geen beslissing genomen. STAATSCOMMISSIE VOOR WERKLOOZENZORG GEÏNSTALLEERD. De minister van sociale zaken heeft in een der zalen van het departement van sociale zaken de staatscommissie geïstal- leerd. ingesteld bij Kon. Besluit van 6 Jan. J.I., aan welke wordt opgedragen der regee ring van advies te dienen over de vraag in hoeverre ln de huidige wijzen van hulp verleening met betrekking tot de groepen van valide, werkwillige personen, die voor namelijk tengevolge van maatschappelijke oorzaken niet in het onderhoud van zich zelf (en van hun gezin) kunnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht en voorstellen betreffende de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen. In zijn installatlerede heeft de minister de taak der commissie uiteengezet. De voorzitter der staatscommissie, dr J. P. Fockema Andreae, heeft deze rede beantwoord. DE BIJÉÉNKOMST DER OSLO-SÏATEN TE KOPENHAGEN. Verbetering der handelsbetrekkingen. De regeeringspersdienst meldt Men herinnert zich. dat de staten die deel uitmaken van de Oslo-conventie te weten België, Denemarken, Finland. Luxemburg, Noorwegen, Zweden en Nederland, op 28 Mei 1937 te 's-Gravenhage een overeenkomst ter bevordering van het handelsverkeer hebben gesloten. Overeenkomstig het protocol be treffende de economische samenwerking, dat op denzelfden dag als deze overeen komst geteekend werd en dat periodieke samenkomsten voorziet, zijn experts van bovengenoemde staten op uitnoodiging van de Deensche regeering te Kopenhagen sa mengekomen. Thans hebben zij hun werkzaamheden beëindigd, die zich bij voortduring onder het presidium Van den heer Waerum, chef van de economlsch-politieke afdeeling van het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken, door een geest van wederzijdsche samenwerking en vriendschap hebben ge kenmerkt In den loop van deze samenkomst hebben de experts de vraag onder het oog gezien in welke mate de overeenkomst van den Haag een ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen hun landen heeft bevorderd. Na maatregelen in beschouwing te heb ben genomen, welke een einde zouden kun nen maken aan practijken van abnormale concurrentie ln hun buitenlandsche han delsbetrekkingen, hebben zij het ln hun landen bestaande stelsel van openbare aan bestedingen en inschrijvingen bestudeerd. Ten slotte hebben tevens voorloopige be sprekingen plaats gehad betreffende de ver lenging of de eventueele herziening van de overeenkomst van den Haag. Deze verschil lende problemen zullen waarschijnlijk op een samenkomst van gedelegeerden die bin nenkort te Oslo zal plaats hebben, onder werp van bespreking uitmaken. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR KOFFIEHUIZEN EN HOTELS. De regeeringspersdienst deelt mede: Op 1 Januari J.l. is zcoals gemeld in werking getreden het werktijdenbesluit voor jeugdige personen, werkzaam in koffiehuizen en hotels 1937. In samenhang met eenige bepalingen van de hotelpara graaf der Arbeidswet 1919, die tegelijkertijd zijn Ingevoerd, geeft dit besluit een rege ling van de werk- en rusttijden van het koffiehuis- en hotelpersoneel beneden acht tien jaar. Naar vernomen wordt, ls de invoering van deze regeling voor verschillende werk gevers aanleiding geweest om jeugdig per soneel te ontslaan. Wannéér die leer komende plaatsen worden vervuld door aanstelling van volwassen personeel, ver- dient dit toejuiching maar anderzijds ls het VOOR VRIJDAG 21 JANUARI. Hilversum I 1875 M. en 415,5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. - 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. - 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA 8.00 Gr.muz. 10.00 Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Pianovoordracht en gr.muz. 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel 12.00 Gr.muz. 12.30 De Palladians en gr.muz. 2.00 Causerie „De tuin in Januari" 2.30 AVRO.-Dansorkest. accordeonensemble en so liste 4.00 Gr.muz. 5,00 Voor de kinderen 5.30 Gr.muz. 6.00 Amateurs-uitzending 6.30 Politiek radiojournaal 6.50 Hammond-orgel concert 7.00 „Het crediet", lezing 7.20 Gr.- müziek 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berich ten 7.35 „Boeken uit onzen kring" causerie 8.00 Vioolvoordracht 8.30 Causerie over Afrika 9.00 Gr.muz. 9.30 Radiotooncel met muziek 10.00 „Fantasia" m, m. v. solisten 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.00 Zang en gr.muz. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.55—12.00 Gr.muz, Hilversum II, 301 M. Algemeen Programma verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gr.muz. 11.30 Godsdienstige causerie 12.00 Berichten 12.15 KRO.- Melodisten, m. m. v. solist 1.00 Gr.muz. 1.20 Vervolg concert 2.00 Orgelconcert en gr.muz. 3.05 Gr.muz. 3.15 De KRO.-Melodisten cn solist 4.00 Or.- muzlek 5.15 KRO.-Orkest 6.00 Land- cn tulnbouwpraatje 0.20 Vervolg concert 7.00 Berichten 7.15 „De voorgestelde regeling van een kinderbijslag in Nederland", causerie 7.35 Bedrijfsreportage 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO.-Orkest 9.00 Bela Kiss en zlln Holi- gaarsch orkest 9.25 De Koninklijke Militaire Kapel 10X10 Gr.muz. 10.10 Vervolg concert 10.30 Berichten ANP. 10,40 De KRO.-Bofs 11.3012,00 Gr.muz. Droitwich, 1500 M 11.20 Gr.muz. 11.55 Orgelspel 2.20 Eugene Pini en zijn tango-or kest 12.50 Dansmuziek Gr.pl.) 1.35 Piano voordracht 2.20 „Walking to Scotland", cau serie 2.40 Harry Engleman's kwintet, m. m. v, solist 3.20 Het BBC.-Northern-Ireland or kest. m. m. v. solist 4.20 Gram.pl. 4,50 Variété-programma 5.20 De westminster Players 6.00 Zang G.20 Berichten 6.45 Vróolljke voordracht 7.00 Orgel- ;pel 7.20 „Manon", opera 9.20 Berichten I.40 „Efficiency and liberty", causerie 10.00 Sportreportage 10.20 Jack Beaver en zijn orkest, m. m. v. solisten 11.00 Planovoordracht 11.50—12.20 Dansmuziek Gr.pl.). Itadio Paris, 1648 M. 7.50, 8.55, 10.40 en 11.20 Gr.muz. 12.20 Adison-orkest en zang 3.03 Gr.muz. 4.20 Zang 5.20 Lener-kwartet 8.35 Zang 8.50 Radiotooneel 10.50 Gr.muz. 11.20—12.50 Orkestconcert. Keulen. 456 M. 6.50 Militair orkest 7 50 Omroepschrammelensemble en saxofoonkwintet 11.20 Fabrieksorkest 1.35 Will Glahe's or kest 3.20 Omroeporkest, -schrammelensemble en solisten 5.20 Pianovoordracht 6.30 Om roeporkest en solisten 8.30 Omroepsextet cn KeUlsch Mandoline-orkest 9.5011.30 Jo- adhim Fierke's orkest. Brussel. 322 en 484 M. 332 M.: 12.20 Gr.- muziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.60— 2.20 Gr.muz. 5.20 Omroepsalonorkest 6.20 Pianovoordracht 7.20 Volksliederen 8.20 Omroeporkest en radiotooneel 10.3011.20 Ensemble voor Oude Muziek, Omroepkoor en solist 484 M.: 12.20 Gr.muz. 12.50 Omroep salonorkest 1.30 Omroepdansorkest 2.00— 2.20 Gr.muz. 5.20 Harmonicasoli 6.00 Cello voordracht 6.35 Gr.muz. 0.50 Planovoor- dracht 7.10 en 7.35 Gr.muz. 8.20 Omfoep- symphonie-orkest, soliste en gr.muz. 10.30— II.20 Omroepdansorkest en zang. Deutschlandsender. 1571 M. 7.20 Trauto- niumconcert 7.40 Gr.muz. 8.20 Sportrepor tage 8.35 Radiotooneel 9.20 Berichten -» 9.40 Sportreportage 10.05 Scheeps-weerbericht 10.20—11.20 Hans Busch' orkest. OEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Vrijdag 21 Januari. 1ste Programma: Iedereh dag van 8—24 uuri Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag v&h 8—24 uür! Kro, Ncrv. enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 9.20 Parijs R. 12.05 Radio P.T.T. Nold of dlv. 12.20 Pa* rijs R. 13.20 Brussel Fr. 13.35 Keulen 14.20 Radio P.T.T, Nord 15.05 Parijs R. - 15.20 Keulen 16.20 Parijs R. 16.35 Keulen 17.20 Brussel Fr. 18.20 Keulen 19.45 Berlijn 20.30 Keulen 21.20 Lyon of div. 22.50 Berlijn 23.20 Parijs R. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.35 London Reg. 12.20 Droitwlch 13.35 London Reg. 15.20 Droitwlch 20.20 Gram.muziek G.R.D. 22.00 Motala of div. 22.20 Droitwlch. Wijzigingen voorbehouden. Seder! meerden 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren HARDNEKKIGE HOEST, BRONCHITIS en andere aandoeningen der ademhalingsorganen KLEINE FLACON 1.15 GROOTE FLACON ƒ1.90 9589 (Ingez. Med.) niet onwaarschijnlijk, dat. Indien het ont slag op eenlgszins groote schaal zou plaats hebben, als gevolg daarvan in de betrokken bedrijven na verloop van tijd een tekort zou ontstaan aan vakbekwaam personeel. Het ligt voor de hand, dat men dit tekort dan zou willen aanvullen door indienst neming van buitenlandsche arbeiders. In verband hiermede wordt, teneinde het ontstaan van moeilijkheden te voorkomen, nu reeds onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat, wanneer tenge volge van ontslag van jeugdig personeel in het koffiehuis- en hotelbedrijf een gebrek aan vakbekwaam personeel zou ontstaan, vanwege den minister van sociale zaken geen vergunning zal worden verleend om daarin door aanstelling van buhenlana- sche werkkrachten te voorzien. UIT NED. OOST-INDIË BATAVIA, 20 Januari. In verband me' het voortdurend onwettig optreden van Japansche visschers iri de Indische wate ren, wordt verscherping van de bestaande maatregelen overwogen, waarbij vooral aandacht zal worden geschonken aan die kringen, die uit defensie-oogpunt belang rijk zijn. „Tel- 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10