R.A.I. OPEL Een kabinet Chautemps gevormd STADSNIEUWS Als een Oranjetelg geboren wordt jgste Jaargang WOENSDAG 19 JANUARI 1938 No. 23870 Steun van socialisten toegezegd STAND 44 EN 45 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De feestelijkheden in de Sleutelstad Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD 21-30 JANUARI AMSTERDAM verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 tfs. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor ken advertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10, ets., porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque< en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor' Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijlfi per 3 maanden f.2.3S per week .Yr.f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.) (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd>; Zoodra in onze stad bekend wordt, dat een Prins of Prinses geboren is, «uilen vanwege de Ver. „Koninginne dag" op het Schuttersveld respectie velijk 101 of 51 saluutschoten gelost worden, met dien verstande, dat deze schoten niet zullen worden afgegeven tusschen des avonds 10 uur en des morgens 7 uur. In dat geval wordt het salvo uitgesteld tot 7 uur voormiddag. In de stad zullen herauten en trom petters te paard de blijde mare ver spreiden. Indien de geboorte des avonds vóór 6 uur bekend wordt, geschiedt de aan kondiging nog denzelfden avond en anders den volgenden morgen om 9 uur. Bovendien zullen de kerkklokken het groote nieuws over de Sleutelstad luiden. Indien het bericht van de geboorte voor 6 uur des avonds bekend wordt, zal op dien zelfden avond nog een Lichtstoet worden gevormd, welke langs de reeds aangegeven route door de stad zal trekken. Mocht het bericht na 6 uur 's avonds bekend worden, dan wordt de licht stoet den volgenden avond gehouden. Aan dezen Lichtstoet zullen minstens zeven muziekcorpsen medewerking ver- leenen, terwijl reeds vele vereenigingen en groepen zich voor deelneming heb ben opgegeven. Verwacht mag worden, dat ongeveer drieduizend deelnemers aan den stoet zullen medewerken. De Commissie stelt voor dit doel fak kels ter beschikking. Tijdens het voorbijtrekken van den Lichtstoet zullen vanaf schuiten de bruggen aan het Rapenburg door mag nesiumlicht worden verlicht, evenals de molen „De Valk." Op den avond van den lichtstoet zal op het parkeerterrein aan de Steen- straat een „Vreugde-lichtboom" worden geplant met zeven lichttransen, welke gedurende geruimen tijd zijn vreugde- licht zal verspreiden. Het garnizoen zal op den dag, vol gende op dien der geboorte, des mor gens te 10 uur een parademarsch door de stad maken. De Ver. „De Princevlag" heeft het initiatief genomen tot een boomplan ting in het Plantsoen, welke zal ge schieden op den Nationalen Feestdag des middags te 3 uur. In verschillende kerken worden bij zondere samenkomsten gehouden. Dat iedereen op den heugelijken dag de vlag uitsteekt, spreekt van zelf! Gisteravond om kwart over negen werd officieel bekend gemaakt dat Chautemps een nieuw kabinet had samengesteld. Zooals verwacht, nemen de socialisten hieraan niet actief deel, maar ze hebben wel hun steun toegezegd. Nadat de rad- soc. partij de vorming van een kabinet onder radicale leiding, met deelneming van de soc. en republikeinsche unie had goed gekeurd, evenals den toegezegden steun van de socialistische partij, voor de toe passing van een op het Volksfront geïnspi reerd programma, kon Chautemps zijn plannen verwezenlijken. Daladier zal optreden ais vice-president van den ministerraad en tevens als mi nister van landsverdediging en oorlog, Georges Bonnet is minister van staat en belast met de coördinatie van het oecono- mische en financieele beleid. De verdere samenstelling van het kabi- nct-Chautemps luidt als volgt: Minister van staat, belast met de dien sten van het minister-presidium: Frossard. Justitie: Campinchl. Buitenlandsche zaken: Delbos. Binnenlandsche zaken: Sarraut. Financiën: Marchandeau. Marine: William Bertrand. Luchtvaart: Guy la Chambre. Nationale opvoeding: Jean Zay. Openbare werken: Henri Queuille. Handel: Pierre Cot. Landbouw: Chapsal. Arbeid: Ramadier. Koloniën: Steeg. Pensioenen: Lassalle. Volksgezondheid: R'ucart. P.T.T.: Gcntin. Koopvaardij: Elbel. Tot onder-staatssecretarissen zijn be noemd: Minister-presidium: Laurens; Mi nister-presidium, dienst der immigratie van vreemdelingenPhilippe Serré; Buiten landsche zaken: De Tessan: Binnenland sche zaken: Aubaud; Financiën: Hymans; Marine: Delom Sorbe; Lichamelijke opvoe- Courson; Technisch onderwijs: Jules hi!.' Openbare werken: Jaubert; Han- °ei: Maxence Bibie; Landbouw: André Laf aye Ko'oru®n: Monnerville; Arbeid: rcinisterie bestaat dus geheel uit tteunic!™ renige leden der republikein- De motie der socialisten, tiaï ^rrlistische fractie van de Kamer aan ~n. d0Ci' Dormoy ingediende motie hnnrfi? 88 tegen 25 stemmen en zes ont- ®gen, De motie luidt als volgt: De socialistische Kamerfractie betreurt, dat niettegenstaande de daartoe aangewende pogingen, geen regeering kon worden ge vormd. welke een afspiegeling is van het Volksfront. Overeenkomstig het besluit van den nationalen raad, welke de wil van het volk weergeeft, acht de fractie het noodig dé meerderheid van het Volksfront te be waren. In dezen geest staat zij gunstig tegenover de vorming van een regeering door een der partijen, welke deel uitmaakt van het Volksfront. yerklaring van Chautemps. Over zijn regeering verklaarde Chau temps: Deze regeering zal trachten, de ver wachtingen te vervullen van een land, dat even begeerig is naar hervormingen en sociale rechtvaardigheid als naar burger vrede en veiligheid. Een zware taak wacht haar. doch zij zal deze vervullen met het tweeledige doel de verlangens, zooals het algemeen kiesrecht tot uiting heeft, ge bracht, voorop te doen staan en deze in overeenstemming te brengen met de eischen van het welzijn des lands. Of het er om gaat. de soliditeit onzer financiën te hand haven, sociale wetten voor te bereiden, die de vreedzame samenwerking tusschen kapi taal en arbeid zullen mogelijk maken, of de veiligheid en onafhankelijkheid van het vaderland te verzekeren, wij zullen aan deze groote plichten onze geheele toewij ding geven. Men zal bemerken, dat ik speciale beteekenis heb gehecht aan een krach tige organisatie van de diensten van het minister-presidium, het coördinee- ren en verlevendigen van het econo misch en financieel beleid en het uitoefenen van strenge controle op de vreemdelingen. Voorts heb ik in overleg met mijn vriend Daladier besloten, gebruik te maken van de mij geboden gelegenheid om een reorganisatie tot stand te brengen van de betrekkingen, die tus schen de ministeries van landsverde diging moeten bestaan. Om deze her vorming te vergemakkelijken, hebben mijn collega's Campinchi en Cot hun portefeuilles te mijner beschikking ge steld. Ik heb er natuurlijk prijs op ge steld, hun beiden te verzoeken de lei ding van andere ministeries op zich te nemen. Na deze verschillende wijzigingen kan ik zeggen, dat mijn kabinet krachtig is sa mengesteld en ik zou tegenover al onze medeburgers uiting willen geven aan mijn krachtig geloof in de toekomst van ons ge liefd vaderland, die slechts afhangt van onzen gemeenschappelijke!! wil tot het be- Kei kwartje van minister Romme. Reeds werd f. 1300.uitgekeerd. Meer dan 500 gesteunden nemen deel aan spaarregeling. Naar wij vernemen is door den minis ter van Sociale Zaken een bedrag van f. 1300.28 ter beschikking van het gemeentebestuur van Leiden gesteld, zijnde de eerste verdeeling van de op brengst van de inzameling ten bate van het Kleeding-, Schoeisel- en Dekking fonds. Dit bedrag is 50°/o van de opbrengst der plaatselijke collecte, alsmede 50°/o van de giften, welke door inwoners der gemeente rechtstreeks zijn gestort op de postrekening van het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingsfonds. Bovenstaand bedrag werd verdeeld onder de werkloozen, die op 18 Decem ber 1937 aan de spaarregeling deel namen. Deze spaarders ontvingen de volgende uitkeeringen gezinnen 2 t/m. 5 personen f. 2.12 en gezinnen 5 en meer personen f. 3.39 Zoo mogelijk heeft in den loop van deze maand een tweede verdeeling plaats van de resteerende gelden. Reeds meer dan 500 gesteunden heb ben zich voor deelneming aan de spaar regeling opgegeven. Wij vestigen er de aandacht op, dat de opbrengst der collecte ten goede moet komen aan spaarders, die op het tijdstip der uitkeering als spaarder bekend staan. Werkloozen, die zich thans nog op geven als spaarder, kunnen dus nog van de tweede verdeeling profiteeren. CONCERT IN „ENDEGEEST". Gisteravond gaf in de Centrale Ontspan ningszaal van „Endegeest" voor de patiën ten het mannenkoor „De Vereenigde Zan gers" een concert onder leiding van den heer R. C. Boer Medewerking verleende oa. mevrouw A. DriessenHofman alt, met begeleiding van mej. I. Stans. Het was een zeer mooie avond. De geneesheer-directeur sprak een woord van dank. De rioleering van den Rijnsburgerweg en het Acad. Ziekenhuis. op Wordt binnenkort aangesloten de centrale rioleering. Naar wij vernemen zal binnenkort worden overgegaan tot aansluiting van de rioleering van den Rijnsburgerweg en naaste omgeving inclusief het Academisch Ziekenhuis op de centrale rioleering. Zooals bekend loosde tot dusverre de rioleering van deze bebouwing welke zich uitstrekt tot aan de grens der gemeente WarmonderwegNachtegaallaan, op de Poelwetering, hetgeen vooral in de zomer maanden meermalen een onaangename lucht veroorzaakte. In verband met deze werken zal het nood zakelijk zijn een aansluitingsbuis te leggen onder den spoorwegovergang nabij het station, waartoe momenteel daar ter plaatse verschillende grondboringen wor den verricht. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de genees kunde, op proefschrift getiteld: „De ver anderingen in het Rorschach Protocol in het verloop van de moderne Schizophrenie- behandeling", een casuistisch onderzoek: de heer G. W. Hylkema, geb. te Haarlem. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter A, de heer D. de Klerk (Den Haag); idem letter E: mej. E. M. van Overeem fDen Haagi, idem let ter K, de heer A. G. L. Adelbert (Den Haag) en mej. J. M. van Roon, fDen Haagi en voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde de heeren P. W. M. v. d. Weijden (Wassenaar) en E. L. Heilmann (Hilversum). AVRO'S BONTE DINSDACAVONDTREIN. Onder groote belangstelling vertrok gis teravond de derde bonte Dinsdagavond- trein met 500 Leidsche luistervinken naar de AVRO-Studio te Hilversum. Bij aankomst te Hilversum werd een op tocht geformeerd en onder de tonen van het Hilversumsche Postfanfare-eorps ..Crescendo" ging het door de straten van Hilversum naar de Studio, waar een ander muziekcorps de Leidsche luistervinken be groette. Precies op tijd arriveerde de Dieseltrein weer aan het Station alhier waar extra trams en bussen gereed stonden om de Leidsche luistervinken naar huis te ver voeren. waren van kalmte, discipline en sociale eensgezindheid. De ontvangst in de pers. De Kerillis zegt in de „Epoque": „Er is wat goeds en veel slechts in deze regee- ring. Maar tevergeefs zoekt men naar een duurzame meerderheid. De parlementaire basis van het kabinet bestaat uit 118 ra dicaal-socialisten en een vijftigtal repu blikein-socialisten of verwante groepen, zoodat men hij elkaar niet tot een derde van de Kamer komt. Als het ministerie steun bij rechts wil zoeken, stelt het zich bloot aan socialen druk en algemeene werkstaking. Als het hulp bij links zoekt, wordt het door onbegrensde chantage be dreigd. Men kent het ministerie de be doeling toe, onmiddellijk stemming over kieswetwijziging te vragen en de Kamer te ontbinden, maar kan men de Kamer ontbinden midden in een financieele crisis en kan men het land in een verkiezings strijd storten, terwijl oorlogsgevaar boven het land zweeft?" Volgens de „Journal" kan het nieuwe ministerie er echter verzekerd van zijn in beide Kamers de aanmoediging en het vertrouwen te vinden, die het noodig heeft om het werk van kalmeering en herstel, dat het op zich genomen heeft, tot een goed einde te brengen. De „Ere Nouvelle" schrijft; „Het lot van Frankrijk staat op het spel, maar wij zijn er van overtuigd, dat het parlement zijn beslissingen zal nemen, terwijl men het oog gevestigd houdt op den binnenland- schen vrede, de orde en de nationale vei ligheid". Volgens de „Matin" is een ernstig^po- ging tot organisatie op technisch eri ad ministratief gebied volbracht. Thans moet nog de slag voor het parlement gewonnen worden. Alleen door een streven naar een heid en wederzij dsch begrip boven iederen partijstrijd zal men thans goede en duur zame resultaten kunnen verkrijgen". De „Oeuvre" schrijft: „Formules zijn evenveel waard als de mannen, die ze toe passen. Het ministerie zal slagen in de mate, waarin de misverstanden tusschen de groepen van het Volksfront zullen ver dwijnen door goeden wil en wederzijdsch begrip". Volgens de soc. „Populaire" is het Volks front nog steeds levenskrachtig en mach tig. In de moeilijke omstandigheden, die het land doormaakt, moest men alles ver mijden wat het systeem van het Volks front had kunnen verzwakken, Een beperkt aantal goedkoope entréekaarten beschikbaar bij de OOSTER GARAGE HOOGE RIJNDIJK no. 90. 4849 (Ingez. Med.) De communistische „Humanité" schrijft: „Chautemps heeft niet de regeering ge vormd, welke door het land verwacht werd. De werkende massa wenscht. dat het Volksfront blijft en zal blijven. Zij wil een regeering naar het beeld van het Volks front en zoo een regeering zal zij hebben". In het buitenland toont men zich over het algemeen ingenomen, vooral in En geland. De „Daily Telegraph and Morningpost" schrijft: „Men hoopt van harte, dat Frank rijk thans de sterke en stabiele regeering heeft, die de omstandigheden noodig ma ken. en men wacht met een zekere onge rustheid op de resultaten van dit experi ment. En toch is vertrouwen gerechtvaar digd. Het is duidelijk, dat, hoewel de po gingen tot het vormen van een kabinet van alle Fransche partijen mislukt zijn, de openbare meening van links tot rechts overhelt naar de noodzakelijkheid van een heid." De andere bladen schrijven in gelijken geest. BINNENLAND. De Grondwetsherziening door de Eerste Kamer aangenomen (3de Blad). Koolhaas Revers: De groote motorparadc 1938 (2de Blad). De Tweede Kamer over de overeenkomst met de Osio-Staten (3de Blad). BUITENLAND. In Frankrijk is een kabinet-Chautemps' gevormd (1ste Blad). Het Roemeensche parlement is ontbonden (Buitenland 1ste Blad). De wederzijdsehe gezanten door China en Japan teruggeroepen; gezantschaps- raad blijft echter (1ste Blad). De evacuatie van Madrid (1ste Blad). Noodlottige brand in Canada eischt vele slachtoffers (Buitenl. Gemengd, 3de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De opklaring, die thans is inge treden, zal waarschijnlijk vrij langdurig zijn. VERGADERING VAN ERKENDE WATERFITTERS. In verband met de tariefswijziging der „L. D. M." Op verzoek van de directie der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij zijn gis teravond de erkende waterfitters uit Lei den en omgeving in Hotel „De Burcht" bijeengekomen ter bespreking van enkele gevolgen der tariefswijziging bij de L.D.M. De directeur der Leidsche Duinwater- Maatschappij. ir. P. C. Lindenbergh, die de leiding van deze vergadering had. heette de aanwezigen welkom en zette in het kort het doel der bijeenkomst uiteen. Hij zeide o.m. dat het met het oog op de tariefs wijziging ln Leiden gewenscht is, dat de installateurs eventueele vragen van cliën ten afdoende kunnen beantwoorden. Vervolgens verklaarde hij nader waar om de L.D.M. tot tariefswijziging is over gegaan. Het abonnementstarief geeft n.l. in zeer veel gevallen aanleiding tot abnor maal hoog waterverbruik en het is vooral met het oog daarop, dat de L.D.M. tracht zooveel mogelijk watermeters te plaatsen. Hierin is men ten deele al geslaagd door verlaging met 10% van het metertarief, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat reeds plm. 1500 afnemers van het abonnements naar het metertarief zijn overgegaan. In dit verband vestigde de heer Linden bergh de aandacht op de mogelijkheid van bezuiniging op het verbruik door plaatsing van waterbesparings-apparaten op de be staande closetreservoirs. Proeven hebben uitgewezen, dat hiermede besparingen van 10 tot 15% op het totaalgebruik bereikt kunnen worden, de leveranciers noemen zelfs besparingen van 25%. Het is in de praktijk gebleken, dat in gewone burgergezinnen, die gemiddeld 55 M3. water per jaar gebruiken, de helft tot een derde gedeelte van al het geleverde water door de closets wordt gebruikt. Bij toeneming van het aantal sanitaire toe stellen stijgt vanzelfsprekend het verbruik, gemiddeld tot 70 a 80 M3. per jaar, doch dan kunnen ook grootere besparingen ver kregen worden. Om nu deze besparingsapparaten zoo al gemeen mogelijk ingevoerd te krijgen, heeft de L.D.M. zich met enkele leveran ciers in verbinding gesteld, die zich bereid verklaard hebben de loodgieters in staat te stellen de apparaten voor billijken prijs geplaatst te leveren. Na deze uiteenzetting werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan door enkelen gebruik gemaakt werd Vervolgens kregen enkele leveranciers van besparingsapparaten gelegenheid de werking der toestellen toe te lichten. Tenslotte riep de heer Lindenbergh de medewerking van alle fitterspatroons in, ter verkrijging van goed werk in het be lang van de afnemers. Hij stelde voor ge regeld 1 of 2 maal per jaar in vergadering bijeen te komen, hetgeen algemeen in stemming vond. Namens de fitterspatroons dankte de heer Engels de directie der L.D.M. voor de samenwerking, die naar hij zeide, door hen zeer op prijs gesteld wordt. Hierna sloot de heer Lindenbergh deze geanimeerde vergadering.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1