BINNENLAND De Indische begrooting 1938 voor YLCTona Ons Kort Verhaal Op het girokantoor 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 18 Januari 1938 Derde Blad No. 23869 De Prinses maakt een rijtoer. Verduisteringsproef te Den Haag. Uitbreiding onbereden artillerie. Duidelijke teekenen voor economisch herstel De internationale politieke toestand GEMENGD NIEUWS H. K. H. Prinses Juliana heeft gis termiddag te ongeveer drie uur een rijtoer gemaakt in haar Packard, waarvan de kap was geopend, in het park achter het Paleis Soestdijk, waar de auto op verschillende plaatsen stopte en de Prinses van het fraaie winterweer en van de rust van het oude park genoot. Het Benoordenhoutkwartier in het donker. Van 8 tot 11 uur was het Benoordenhout kwartier te Den Haag gisteravond in het donker gezet, ter gelegenheid van een oefe ning, onder leiding van de politie, tegen luchtaanvallen. Den bewoners van dit kwartier was ver zocht hun huizen op zoodanige wijze tegen luchtaanvallen te beschermen, dat de vij andige vlieger niet door lichtschijnsel be gunstigd bommen kon werpen. Het bleek, dat over het algemeen dit ver zoek was opgevolgd. De meeste huizen wa ren afdoende „verduisterd". Minder af doende was de bescherming van de lam pen van auto's en andere rijdende voer tuigen. De politie had daar mede schuld aan, naar zijzelf toegaf. Want zij had aangeraden de koplampen en achterlichten door blauw of ander donker papier af te dekken en een opening van 5 bij 1 centimeter vrij te la ten. Deze opening bleek te groot. Vooral de bescherming der achterlichten was onvol doende De gewone straatverlichting was overal in het Benoordenhoutkwartier ge heel uit. In sommige straten, bijvoorbeeld in de Carel van Bylandtlaan, waren de witte lampen in de lantarns door blauwe vervangen. De politie had op 7 punten uitkijkposten. Deze waren op de daken opgesteld. Telefo nisch stonden deze posten in verbinding met andere op den grond. Wanneer nu de uitkijkpost een verzuim zag, werd dit ge meld aan den grondpost. De laatste stuur de dan een mannetje de straat op om het bericht mede te deelen aan een patrouille, die zorgde, dat het verzuim hersteld werd. Een groep autoriteiten heeft op het dak van het flatgebouw Duinwyck toegezien hoe om 8 uur het donker inging. DE NIEUWE RIJKSWEG. Spoed bij de werkzaamheden. De werkzaamheden aan den nieuwen Rijksweg onder Sassenheim zullen zeer binnenkort met nog grooter spoed voortge zet worden. Rijden er thans van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de zandtreinen, voor de verdere afwerking wordt op een dag- en een nachtploeg gerekend. Ten einde in de behoefte van kunstlicht te voorzien, zal de benoodigde electrische stroom van de N.V. Electriciteitsbedrijf Hlllegom-LiSse- Sassenheim worden betrokken. Tot dit doel wordt van het transforma torengebouw aan de Charbonlaan te Sas senheim af een specialen kabel gelegd langs de Minneweg tot aan den nieuwen weg. Of straks van dezen kabel gebruik zal worden gemaakt voor een verlichting van Rijkswege is nog niet bekend. DE N. S. B. IN INDIK. Aneta meldt uit Batavia: Omtrent de uitlatingen op den landdag van de N. S. B. te Batavia, welke in de laatste dagen ter sprake zijn gekomen, kan nog het volgende worden medegedeeld Het hoofdparket heeft voorshands in de uitlatingen van den organisatieleider op dezen landdag geen strafbaar feit gezien, omdat deze uitingen gezien de situatie waarin de N. S. B zich bevindt en gezien de algemeene houding van de N. S. B. in Indië tegenover het gezag moeilijk an ders dan als botte rethoriek zonder wer kelijke intenties waren aan te merken. DE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. Na tamelijk uitvoerige discussie heeft de ledenvergadering van de vereeniging „De Rotterdamsche Diergaarde" gisteravond met 99 tegen 5 stemmen besloten de be staande vereeniging te ontbinden en het bestuur machtiging te verleenen den grond over te dragen aan de gemeente. Dit houdt ln, dat de Rotterdamsche Diergaarde ver plaatst zal worden van het centrum der stad naar een terrein in Blij dorp. 3rigade motor-artillerie van twee regimenten en uitbreiding van bet regiment kust-artillerie. Naar de „N. R. Crt." meldt, ligt het in de bedoeling van het legerbestuur, het regi ment motor-artillerie te Naarden, dat uit den staf en twee schoolbatterijen bestaat, eerlang tot een brigade van twee regimen ten uit te breiden. Deze uitbreiding wordt noodzakelijk geacht in verband met de voorgenomen vermeerdering van de gemo toriseerde artillerie bij het veldleger. Intusschen zal die uitbreiding eerst haar beslag kunnen krijgen, wanneer omtrent de overplaatsing van het 1ste regiment veld artillerie te Utrecht is beslist. Het ligt in het voornemen dit regiment naar Harder wijk te verplaatsen, waar betere oefengele- genheid voor een bereden wapen is dan te Utrecht en waar meer met de infanterie kan worden samengewerkt. In dat geval zal te Harderwijk een nieuwe kazerne worden gebouwd. Alhoewel een beslissing omtrent dezen bouw nog niet is genomen, wordt het wel zeer waarschijnlijk geacht, dat de nieuwe kazerne te Harderwijk er komt. Van de brigade motor-artillerie wordt dan de dislocatie: brigadestaf en 1 regiment te Naarden, het tweede regiment te Utrecht. Voor een gemotoriseerd regiment is het minder bezwaarlijk, dat de oefeningsterrei nen wat verder van de kazerne verwijderd zijn. De kustartillerie. Ook ligt het in de bedoeling van het leger bestuur het regiment kustartillerie, dat op het oogenblik uit den staf en twee school- compagnieën bestaat en garnizoen houdt ln Den Helder en Vlissingen eenigszins uit te breiden, vermoedelijk met 'één school- compagnie. Het ligt althans niet in het voornemen van de kustartillerie een brigade te formeeren. Ernstig wordt overwogen door het regiment kustartillerie de pantserforten IJmuiden en Hoek van Holland opnieuw te laten bezetten. Uit het voorgaande moge blijken, dat de onbereden artillerie bezig is als een phoenix uit zijn asch ie herrijzen. Tus- schen de jaren 1922 en 1933 kreeg zij zware klappen. In 1922 werd het korps pantserfortartillerie in het regim. kust artillerie opgelost. Een compensatie was de oprichting van het korps luchtdoel- artillerie in dat jaar. In 1925 werd de artillerie-instructie-compagnie afge schaft. Op 15 December 1927 verdween de vesting-artillerie uit de organisatie om plaats te maken voor twee regi menten onbereden artillerie, resp. te Gorinchem en Naarden, welke bij het veldleger werden ingedeeld. Op 1 April 1933 werd het 1ste regiment onbereden artillerie te Gorinchem opgeheven, omdat men van meening was, dat zijn werkzaamheden evengoed door de regi menten veldartillerie konden worden verricht en kreeg het 2de regiment on bereden artillerie te Naaarden den naam van regiment motor-artillerie. JUBILEUM BIJ DE NED. HEIDE MAATSCHAPPIJ. Op hartelijke wijze is gistermiddag de heer G. J. Born, adjunct-directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij ln het gebouw dezer maatschappij te Arnhem door bestuur, directie en ambtenaren ge huldigd ln verband met het feit, dat hij veertig jaar aan de Nederlandsche Heide maatschappij Is verbonden. De heer Bom, die tot de pioniers der Nederlandsche Heidemaatschappij be hoort, trad op 2 Januari 1898 in dienst der maatschappij. Wegens ongesteldheid van den jubilaris kon op den dag zelve de huldiging niet geschieden. De jubilaris werd allereerst toegesproken door den voorzitter, dr. H. J. Lovink, die hem in waardeerende woorden huldigde voor het belangrijke werk, door hem voor de Ned. Heidemaatschappij verricht. Namens de commissarissen werd den heer Bom daarop een geschenk in enve loppe aangeboden, terwijl aan mevrouw Born, die mede tegenwoordig was, een bloemenmand werd overhandigd. Hierna sprak de directeur ir. J, P. van Lonkhuyzen, die eveneens de groote ver diensten van den heer Bom in het licht stelde. Namens het personeel bood de heer H. J. van Leusen, inspecteur der maatschappij den Jubilaris een geschenk aan, bestaande uit een fraai Engelsche tafelklok en een door den Arnhemsche kunstschilder G. Stegeman vervaardigd schilderij, een boschgezicht voorstellend. Spr. bood mevr. Born een bloemenhulde aan. Nadat de heer G. A. Pennekamp, oud- Inspecteur der maatschappij, den jubilaris nog had toegesproken, sprak deze laatste ontroerd een woord van dank voor de be wijzen van sympathie en medeleven, welke hij mocht ontvangen. NEDERLANDSCH GEZANT IN BELGIË EN LUXEMBURG. BijKon. Besluit is mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Belgische en bij het Luxemburgsche hof. (Reeds geplaatst in een deel onzer (vorige oplage). VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van economische zaken zal op Donderdag 20 Januari en die van den minister van Justitie op Vrijdag, 21 Januari niet plaats hebben. 4789 (Ingez. Med.> door J. P. BALJÊ Gerrit Lamperts, de broodschrijver, zat met verkleumde vingers aan de wankele tafel zijn zooveelste novelle te schrij ven. Somber staarde hij naar het kleine ruitje van zijn zolderkamertje, waar lichte sneeuwvlokjes tegen dwarrelden, en hij rilde. In deze helsche kou moest hij zijn ver halen schrijven, want geld voor een pe troleumkacheltje had hij niet. Zijn laat ste cent besteedde hij altijd aan postzegels voor retourzending, en voor de zuinigheid bracht hij de verhaaltjes, die hij maakte, altijd zelf rond, dat spaarde ln ieder geval weer porto. Zoo'n pretje was dat weliswaar ook niet. want in zijn rechterzool zat een gat als een aardappel zoo groot, en nu het vrijwel dagelijks regende of sneeuwde, liep hij geregeld met natte sokken, wat hem weer op een rheumatlsche aandoening kwam te staan. Tja, het was geen pretje, zoo'n schrij versbestaan. De redacties waren ook zoo lastig, van de twintig verhaaltjes, die hij stuurde, kreeg hij er negentien terug, en voor dat ééne verhaaltje, dat geaccepteerd werd, kreeg hij dan meestal een zeer schamel postwisseltje, net genoeg, om weer eens ergens warm te gaan eten, en de rest van de week zijn maal te doen in een auto matiek. Hij blies zich de ijskoude vingers en keek op het halfbeschreven velletje. Het ging niet vandaag met die short story, het lukte niet. De zorgen hadden hem weer in hun klauwen, hij zat te veel te piekeren, en schrijf dan maar eens een vroolijk, vlot verhaaltje, zooals de men- schen graag lezen. Vijf weken kamerhuur was hij ook al achter en zijn hospita werd met den dag lastiger. Het mensch ver trouwde hem niet meer, dat kon hij aan alles merken. Ze groette hem nog nau welijks. en deze week had ze zeker al vier keer gevraagd, of er nu eindelijk eens kans was, dat hij iets afbetaalde. Gerrit Lamperts hoorde een gestommel en een gehijg op de trap en onwillekeurig kromp hij in elkaar. Zonder twijfel was dat weer zijn hospita, hij hoorde het aan haar gekreun, 't Mensch was een beetje zwaa'lijvig en ze kwam vrijwel nooit bo ven. Als ze kwam, dan zou het iets be langrijks moeten zijn. En wat kon dat voor hem anders beteekenen, dan dat ze van plan was, hem op straat te zetten? Eens zou haar geduld vermoedelijk wel op zijn, en heelemaal ongelijk zou hij haai' niet eens kunnen geven. Van zijn stand punt bekeken, was het logisch, dat hij eerst zijn hongerige maag vulde, maar juffrouw Peters hield ook geen kamers uit philantropie Zij klopte op de deur. en op zijn be nauwd „Ja", kwam ze binnen. Ze viel op een gammelen stoel neer en blies even uit, Gerrit Lamperts onderwijl scherp aankij kend. ■Hoe dacht U er over, meneer Lamperts", zei ze tenslotte, „zoudt U me niet eens afbetalen?" Gerrit Lamperts scheen merkbaar klei ner te worden. Hij dook nog iets meer in elkaar en zijn oogen dwaalden schichtig door het kleine kamertje. „Heusch, juffrouw", zei hij zacht, „ik kan nog niet. Misschien volgende week, als er weer eens een postwisseltje komt ik hoop zoo, dat U „Ja, die smoesjes kennen we", zei juf frouw Peters ruw. „betaalt U me nou. of betaalt U me niet?" „Ik heb geen geld, juffrouw Peters". Hij vermeed het. haar aan te zien, en nerveus trommelde hij met zijn vulpen op het pa pier voor hem. „U ts een huichelaar, meneer Lamperts", zei juffrouw Peters plotseling nog scher per, „ik heb heel lang medelijden met U gehad, maar dat is uit. U bedriegt de zaak, meneer Lamperts". Verwonderd keek Gerrit Lamperts haar aan. Ze was heel rood. en zoo nijdig had hij de goedige juffrouw Peters nog nooit gezien. „Bedriegen, juffrouw Peters?" „U hoeft me niks meer wijs te maken, meneer", ging de hospita heftig door, „U krijgt dagelijks brieven en 's morgens gaat U altijd weg. Toevallig heeft m'n zoontje gezien, waar U altijd naar toe gaat. Vier ochtenden achter elkaar heeft hij U ge zien! Moet ik nog verder gaan?" Gerrit Lamperts voelde zich niet schul dig, maar door die scherpe inquisitie was hij tochtweinig op zijn gemak. Hij schoof op zijn stoel heen en weer en stamelde: „Ik.... ikbegrijp U werkelijk niet, juffrouw Peters, werkelijk niet „Zoo? Nou, dan zal ik het zeggen. lede ren ochtend gaat u naar het girokantoor! Snapt U me nou? Hè? Gaat U daar soms geld versturen? U hebt immers niets, zegt U? Of gaat U daar misschien de chèque'jes innen, die ze U gestuurd heb ben? Aha! En mij laat U op mijn centjes wachten. U moest U schamen, meneer Lamperts." Het scheen wel, of Gerrit Lamperts zich inderdaad schaamde. Diep boog hij het hoofd, en hij zag heel erg rood. Toen keek hij van op zij naar zijn hospita, en ze had moeite om hem tc verstaan, toen hij zei: ,Ja, juffrouw. U hebt geliik, ik ga er icderen morgen heen. Maar alleen om daar uit de inktpotten mijd vulpen houder te vullen!" (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Ned. Indië over 1938. Wij ontleenen daaraan het volgende: Verscheidene leden spraken h,un ver wachting uit, dat de landvoogd ook met betrekking tot het staatkundig beleid dui delijk zijn eigen opvattingen zal doen blijken. Met name ten aanzien van de na tionale beweging in Indië meenden deze leden van hem een anderen koers te mo gen verwachten dan in de laatste jaren is gevolgd. Vrij algemeen meende men de dui delijke teekenen van een krachtig eco nomisch herstel te kunnen waarne men. Met een invoer voor Java ge durende de eerste 10 maanden en voor de buitengewesten gedurende de eerste 10 maanden en voor de bui tengewesten gedurende de eerste drie kwartalen van 1937 van f. 387.569.000 en een uitvoer in dezelfde perioden van f. 734.213.000 exclusief goud en zilver, met een uitvoeroversohot dus meer dan 350 millioen guldens was men vrij algemeen van oordeel, dat Nederlandsch Indië weer aan zijn ver plichtingen kan voldoen zonder ver der te verarmen. Waarschuwend woord. Verscheidene leden meenden een waar schuwend woord te moeten doen hooren tegen overschatting van de snel ingetre den opleving. Reeds thans doet zich voor Nederland en Nederlandsch-Indië in verhoógde mate de ten vorigen jare ter aangegeven plaat se besproken noodzakelijkheid gevoelen van een zoo aanzienlijke verhooging van de defensie-uitgaven, dat daarvoor een groot deel van het economisch herstel in beslag moet worden genomen. Eenige leden waren van oordeel, dat onder het huidige bewind van een doel bewuste economische politiek in Neder landsch-Indië evenmin als in Nederland sprake kan zijn. De wisselvalligheid van de parlementaire meerderheidsregeeringen be letten meer dan een jaar vooruit te zien. Zeer vele leden waren het hiermede niet eens en merkten op. dat het afkeurend oordeel over ons beleid in Indië wel in scherpe tegenstelling staat tot de bewon dering, waarin iedere buitenlandsche be zoeker van Ned. Indië geraakt bij het waarnemen van hetgeen daar werd tot stand gebracht. Dat ook de economische samenwerking .tusschen Nederland en Ned.-Indië steeds meer vruchten afwerpt, toonen naar de meening van de hier aan het woord zijnde leden, de cijfers overtuigend aan. Vele leden betuigden hun instemming met de uit de begrootingsstukken blijken de algemeene richtlijnen van het finan cieel beleid. BOijkbaar wil de regeering herstel van te ver gaande inkrimping en bezuiniging, geen verdere lastenverschui ving naar de toekomst en vermindering van belastingdruk. Verscheidene leden waren desalniette min nog niet optimistisch gestemd om trent de budgetaire positie van dit gewest. ?enTaKil^dfafdTteïecWhte 'voldaan van ons'volk te boven zou gaan. kon worden aan de minimum-eischen, die nu eenmaal voor de staatshuishouding gesteld moeten worden om niet in verval te geraken. Van andere zijde was men van oordeel, dat de hierboven weergegeven beschou wingen een te donker beeld van den fi- nancieelen toestand gaven. De internationale politieke toestand. Met bezorgdheid werd vrij algemeen vastgesteld, dat de internationale politieke toestand vooral in den Pacific, wederom dreigender is geworden. Het aanzien van de Europeanen in het Verre Oosten wordt zichtbaar bedreigd door het optreden van een groote Oost-Aziatische mogendheid en de intusschen waarschijnlijk slechts schijn bare lijdelijkheid waarmede dit optreden door groote Westersche mogendheden en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt geduld. Hoezeer de ontwikkeling van dezen toe stand ook voor Ned.-Indiè niet zonder ge vaarlijke dreiging werd geacht, toch stelde men met ingenomenheid vast. dat juist het optreden van de bedoelde Oost-Aziatische mogendheid er veeleer heeft toe bijgedra gen zelfs de felle elementen uit de natio nalistische beweging op Java tot meer waardeering van 't Nederlandsche bewind te brengen dan zij tot nu toe aan den dag hadden gelegd. Aangedrongen werd op verhooging der vennoot- en aardoliebelasting. Gevraagd werd, of de exploratie van N.- Guinea heeft geleid tot nieuwe gezichts punten voor wat betreft de mogelijkheid van kolonisatie door Nederlanders of in- heemschen. Ook zou men gaarne 's minis ters oordeel omtrent de kolonisatie-moge lijkheden op dat eiland vernemen. De weerkracht. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de reeds eer besproken internationale toestand een versterking van de militaire weermiddelen en dus ook een modernisee ring van de legeruitrusting onvermijdelijk maakt. Dat de Regeering hierbij de drin gend noodige voortvarendheid betracht, zooals uit de verhoogde uitgaven voor de defensie blijkt, werd toegejuicht. Gevraagd werd, of het, wellicht met me dewerking van de K.N.I.L.M., niet mogelijk zou zijn, in Indië een vliegtuigindustrie in het leven te roepen. Eenige leden waren van oordeel, dat niet alleen het Indische leger, maar ook de vloot in Indië veel te zwak is voor de ver dediging van dat gebied, afgezien nog van de vraag, in hoeverre zij voor haar impe riale taak berekend is. Zij achtten het noodzakelijk, dat Nederland beschikt over een sterke vloot. o.a. tellend 6 kruisers, 3 lichte kruisers, 24 jagers en 32 onderzee- booten. Vele andere leden herinnerden aan de uitdrukkelijke verklaring van 's ministers ambtsvoorganger, op 11 Februari 1937 afge legd, dat. wanneer het vlootplan 1930 ten volle uitgevoerd en de reorganisatie van het leger voltooid zal zijn, men kan zeg gen, dat de defensie in Indië van dien aard zal wezen, dat men met vrucht weer stand zou kunnen bieden, in elk geval zoo lang, totdat van andere zijde wellicht hulp zou opdagen. Overigens waren deze leden met de regeering van oordeel, dat een vloot, zooals hierboven door eenige leden werd bepleit, de financieele draagkracht VEERKNECHT OVERBOORD GESLAGEN. Door sterken stroom van de Maas was redding niet mogelijk. Gistermiddag omstreeks twee uur is de ongeveer 50-jarige ongehuwde veenkneoht H. Gerritsen uit Ravenstein achterover uit een roeiboot geslagen en verdronken. Wegens den sterken stroom in de rivier de Maas gebruikte de oont op het oogenblik voor de verbinding tusschen de Brabant- sche en Geldersche zijde van de Maas den gierkabel. De kabel moest worden nagezien en daartoe begaf de veerknecht zich in een roeiboot. Tijdens het werk is htj achterover uit de roeiboot geslagen. Direct trachtten eenige opvarenden van de voor den loswal liggende schepen met een motorboot en eenige roeibooten den nog drijvenden knecht te bereiken, om hem door hand reiking te redden. Tengevolge van den sterken stroom faalden deze pogingen en de man verdronk jammerlijk. JOURNALISTE DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is in de Uiterwaardenstraat te Amsterdam de 26-jarige mej. W Paré door een auto aangereden en zeer ernstig verwond. Zij werd met een schedelbasis- fractuur naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. In den loop van den avond is zij overleden. Mei. Paré was verbonden aan de finan cieele redactie van het Handelsblad. (HET „STAPHORSTER BOERTJE" ZWAAR GEWOND. Tegen onverlichte vrachtauto gereden. Zwolle overgebracht Men vreest voor zijn leven. De heer Stegeman kwam uit Zwolle, waar hij een „zitdag" had gehouden en was op weg naar zijn woonplaats. Hij reed met-kalmen gang over den natten asphal*.- betonweg. De vrachtauto was defect en had reeds van des ochtends zeven uur af onbeheerd gestaan. KIND VERDRONKEN. Te Nieuwe Tonge is gistermiddag om vier uur de vijfjarige Klaas van Buren in het Spui geraakt en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN LID VAN HUIS HABSBURG VERNIELT EEN HAKENKRUIS. Na een bal in de opera te Weenen heeft een lid van het huis Habsburg. prins Er- nest Hohenberg. een ruit stukgeslagen, waarop een hakenkruis geschilderd was. De ruit droeg verder de opschriften van het reisbureau der Duitsche spoorwegen. De prins heeft de Duitsche legatie zijn veront schuldigingen aangeboden. Men meent, dat hiermede het incident gesloten is. Giste.mid'dag omstreeks half zes is op den DIEFSTAL VAN ZILVERSTUKKEN. Te Toulon hebben inbrekers 600 000 franken in zilverstukken van 20 en 10 frank ontvreemd. De stukken waren geborgen in twaalf zakken en bestemd voor de Bank van Frankrijk. DERTIG DOODEN TIJDENS STORM IN ENGELAND. Theems buiten haar oevers. Tengevolge van het stormachtige weer en het daarmede gepaard gaande hooge getij ie de Theems op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden, met het ge volg dat groote stukken land onder water Riiksstraa' weg tusschen Zwolle en de Lichtmis nabij de S zenen Wetering een personenauto, bestuurd door den kruiden dokter K. J Stegeman uit Staphorst, beter bekend als het Staphorster Boertje, tegen een aan den kant van den weg staande onverlichte vrachtauto van den expediteur Martens uit Utrecht gereden. De bosting was zoo hevig, dat het voorste gedeelte van de auto van den heer S geheel onder de laadbak van de vrachtauto schoof. Met groote moeile hebben toegeschoten per sonen den bestuurder bevrijd Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat hü een zware hersenschudding, ern stige hoofdwonden, een ingedrukte borstkas en een beenbreuk had opgeloopen. In hoogst zorgwekkenden toestand is het Het aantal dooden. dat de storm in het afzeloopen weekeinde heeft geëischt. wordt, thans op meer dan tlertig geschat. Aan de kust van Wales is een aantal lijken aangespoeld waaruit is gebleken, dat het schip „Glanrhyd" uit Swansea is ver gaan met zeventien man aan boord. Aan de Schotsche kust is een kustvaartuig ver gaan met vijf man aan boord. PETROLEUMBRAND IN TEXAS. Een der in het hart van Kilgore in ooste lijk Texas (V. St.l gelgen petro'.eumbronnen is in brand geraakt en heeft voor 130.000 dollar schade veroorzaakt. Verscheidene groote gebouwen werden door het vuur be- dreigd, en brandweerlieden uit vijf plaatsen slachtoffer naar het Sophiaziekenhuls te bestrijden den brand.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9