Uit den Leidschen Raad Instantine LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 18 Januari 1938 Boosheid om een onderwijskwestie Luchtaanvallen! De twee uitgestelde verordeningen afgedaan A De heer GOSLINGA verwondert zich niet, als B, en W. in beroep willen gaan tegen een twijfelachtig geval als het eerste deel, doch spr. zet nader het 2e gedeelte van dit geval uiteen, waaruit z.i. volkomen duidelijk blijkt dat Ged. Staten hier het eenig juiste standpunt hebben ingenomen. Waarvoor dan beroep op de Kroon? Wethouder TEPE verdedigt nader het standpunt van B. en W. Waarom verzet de heer Goslinga zich tegen een uitspraak in hoogste instantie? Niemand kan daarvan toch nadeel ondervinden De heer BEEKENKAMP zal met B. en W. meegaan, daar z.i. niet in beroep is te gaan over een deel van een besluit van Ged. Sta ten, en de heer Goslinga erkent toch het goed recht voor het le deel. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 274 stemmen. Tegen de heeren Goslinga, Wilmer, Eiker bout en Bergers. (Reeds geplaatst in een deel onzer (vorige oplage). AGENDA. benoemingen. lo. Benoeming van vijf leden van de Plaatselijke Schoolcommissie. (1) Herkozen worden de heeren J. P. Maar- tense, Lourens Bosch. P. M. van Sermondt, dr. H. H. Maas en mej. H. J. Doove. 2o. Benoeming van een Chef van de aideeling Algemeene Zaken en, Gebouwen bij den dienst van Gemeentewerken. (2) Benoemd wordt de heer D. de Graaf Jr. a. Benoeming van vier stadsgenees- heeren. De heer v. d. LAAN breekt een lans voor de vrouw, die wordt voorgedragen om tot een betere verhouding te komen tusschen vrouwelijke en mannelijke geneesheeren. Vele vrouwen zullen z.i. liever een vrouw willen als geneesheer. De VOORZITTER: <J»t moet u eens tot dr. Key zeggen. Wethouder v. STRALEN erken», or argumenten zijn aan te voeren voor de zienswijze van den heer v. d. Laan, doch B en W. zien het anders. De raad heeft echter gelegenheid gekregen een vrouw te kiezen. Op verzoek van den heer Wurtz gaat de raad dan in geheime zitting. Na ruim een half uur wordt de zitting heropend. Herbenoemd worden de heeren P. J. M. Niemer. A. J. B. Poortman en S. A. de Graaff terwijl benoemd wordt in de vaca- lure van den heer H. P. Veldhuyzen de heer J H. F. Lahr met 27 stemmen tegen 2 op mej. G. J. Verbrugge en 2 op dr. E. J J. G. Renaud. b. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een commissaris der N V. Leidsche Duinwater Maatschappij. (15) Herbenoemd wordt de heer M. H. de Reede. hamerpunten. 3o Suppletoire begrooting. dienst 1835. van het Gereformeerde Minne of Ar™® Oude Mannen, en Vrouwenhuis. (3) Goedgekeurd. 4o Rekening, dienst 1936 van het Ge reformeerde Minne of Arme Oude Mannen- en vrouwenhuis. l3) Goedgekeurd. 5o. BegTooting. dienst 1938, van het Ge reformeerde Minne of Arme Oude Mannen- en vrouwenhuis. I3' Goedgekeurd. 6o. Voorstel tot het verhuren, van de bovenwoning Hartesteeg No. 3 aan de Commanditaire Vennootschap „Eiga al- *ler w (4) Conform besloten. 7o. Voorstel tot het verhuren van de pexeelen weiland, kadastraal bekend ge meente Lelden. Sectie N nis. 128. 129. 14,. 145 (ged i 121 (ged.) en 125 (ged.) in den Stadspolder. aan de Vereeniging tot aan leggen en onderhouden van volkstuintjes P 'clos en Leembruggen, te Leiden. (5) Conform besloten. 8o Voorstel tot het verkoopen van een strook grond, deel uitmakende van de perceelen kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H nis. 2945 2568, 1388 en 3127 aan de Grevenstraat. aan H. Compier, te Leiden. '6) Conform besloten. 9o. Voorstel tot het wijzigen van de met de gemeente Zoeterwoude d.d. 24 November 1924 gesloten overeenkomst betreffende de levering van electriclteit in die gemeente door de Stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden. ('1 Conform besloten. lOo. Voorstel tot herziening (aanvulling) van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vastgestelde olan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, laatstelijk herzien bij raadsbesluit van 6 September 1937. (13) Conform besloten. Ho. Voorstel inzake het afbreken van de voormalige zweminrichting aan het Rijn- Sthiekanaal (8> Conform besloten. 12o. Praeadvies op het verzoek van M C. van Straten om restitutie van een gedeelte van de door hem betaalde belasting wegens het opbreken en herstellen van de bestra ting in de van Bemmelenstraat en de Bakhuis Rozeboomstraat. (9) Conform besloten. 13o. Voorstel inzake het verleenen van een subsidie aan de Commissie inzake Huis hcudelijke Voorlichting. (10) Conform besloten. 14o Voorstel tot he aangaan van een regeling met een 14-tal omliggende ge- meen'en omtrent de toelating van kinderen uit die gemeenten tot openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs alhier. (11) Conform besloten. EEN ONDERWIJSKWESTIE. 15o Voorstel tot het. overeenkomstig art. 205 ter. eerste lid, der Lager Onderwijswet 1920, uitkeeren van een som ineen®, ter vervanging ran de jaarlijlrache gebrulks- vergoeding, aan de besturen ran een 7-tai bijzondere lagere scholen en tot het vast stellen ran den desbetreffenden begroo- tingBstaat. (12) De heer GOSLINGA geeft een histori sche uiteenzetting van deze kwestie, die zoo geruimen tijd heeft bezig gehouden. Z.I. hebben B. en W. niet altijd juist gehandeld zich niet geheel baseerend op gronden van financieelen aard doch ook op gronden van onderwijs-aard en die laatste oordeelt spr. al zeer zwak en bovendien verschrik kelijk. ademend een geest van afkeer tegen het bijz. onderwijs, als afkomstig van een ..Frontmaker" naar hij uit den breede tracht aan te toonen, wijzend op de uit breiding van het bijz. en het dalen van het cpenb. onderwijs. Risico voor opheffing van een bijz. school is dan ook al zeer ge ring. B. en W. hebben niet uit te maken, op welke scholen kinderen thuis hooren. dat doen de ouders. De passage van B en W dat vele kinderen op Geref. scholen gaan. wier ouders niet Geref. zijn, zegt dan ook niets. Het onderzoek daarnaar is z. i. een aantasting der geloofsvrijheid. En waarom geldt dit alleen voor het Prot. en niet voor het R.K. onderwijs? Er is geen sprake van achteruitgang, wel van vooruit gang der Geref, scholen 1 Bij brand zijn de scholen wel degelijk verzekerd, ook daarin is geen risico. Moge lijkheid van daling der renten blijft er. dat zij erkend, doch mag z.i. hier geen argu ment van beteekenis zijn. Behoorlijke argumenten van B. en W. zijn de financieele bezwaren, daar de wet in derdaad beoogd een verlaging der lasten van de gemeente, doch B. en W. erkennen thans, gelet op het rente-type. dat er thans wel iets voor te zeggen valt en geen nee waar anders in hooger beroep toch verloren wordt. Spr. zal natuurlijk mee gaan doch hij betreurt dat B. en W. zoo lang en z. 1. ormoodig hebben getraineerd. De heer HESSING meent, dat het moei lijk is Inzake het bijz. onderwijs zakelijk te blijven, gezien hoe de rede van den heer Goslinga droop van politiek, en dat in een materie, waarvoor een R.K. wethou der zit, hetgeen voor den heer Goslinga toch een reden ta meer was om niet aldus zich te uiten. Maar verbazen doet het niet, gelet op uitlatingen, spr. citeert uit een a.r. orgaan. Voor spr. is de financieele zijde het eenige, wat ter zake doet. De ge meente behoeft, het risico niet te nemen voor het bijz. onderwijs, dat zal wel blijven! De commissie Rutgers erkent ook het risico, naar spr. tracht aan te toonen. En zie het rapport van 16 Oct. 1936 van den wethouder. Spr. betwijfelt, 01" een annuitelts-leening van 30 jaar mogelijk is, gelet op de pas sage van B. en W., waarin sprake is van 20 jaar, waardoor een na- in plaats van een voorceel voor de gemeente zou ont staan. Vele scholen zullen z.i. na 20 jaar niet meer bruikbaar zijn. Door combinatie van scholen blijft er ook risico voor het voortbestaan. Ware het mogelijk voorwaarden te stel len, spr. zou dan daarop aandringen doch dit is niet toegelaten. Voldoen wij echter niet aan de verzoe ken, dan zal de Kroon ons verplichten en daarvoor zal spr. waarschijnlijk wijken. De heer DE REEDE heeft ook bezwa ren tegen het beleid van B. en W. in dezen: dat de gemeente extra-kosten heeft veroorzaakt. Politiek staat hierbuiten, sinds in 1920 de onderwijs-pacificatie is doorgevoerd maar toch is z. i. hier politiek geoordeeld, trots den rechtschen wet houder. Men spreekt van allerlei risico's doch de wet moet gevolgd worden, het risico doet daarbij niet terzake. De regeering heeft haar eigen weg gekozen met uitschakeung van de commissie Rutgers etc. Alleen bij zondere risico's aan te toonen, zou iets zeggen, doch daarvan is geen sprake, het betreft alleen slechts het normale risico van iedere school. Het rapport van onder- wijs is achterhaald. Spr. betreurt dat de houding van B. en W de gemeente f. 14.000 kost terwijl de kwestie toch van den beginne af aan dui delijk was, behoudens wellicht een klein onderdeel van weinig belang. Dat uitstel was onnoodig geweest. De raad staat ook machteloos. Bij al- wijzen beslissen Ged. Staten toch. De schoolbesturen zijn er ook niet zoo goed mee af, zie het feit, dat een R.K. school zich terug trok. Wethouder TEPE zal alleen het voorstel bespreken, niet ingaan op de verwijten over de houding van B. en W. (dat kan bij de begrooting) slechts verzekerend dat noch het college noch hij zich hebben laten leiden door de zucht het bijz. onderwijs te schaden of iets te onthouden Tegen het voorstel zelf is feitelijk niet meer geopponeerd. Spr. heeft steeds aileeri het belang der gemeente voor oogen gehad, d w z. het financieel belang. Zou het bijz onderwijs onrecht zijn gedaan, door met ïn te gaan op de verzoeken? Zelfs de heer Goslinga durfde dat niet voor zijn reke- nin» nemen in de Onderwijs-cornrmsae. Thans blijft er B. en W. niets anders meer over dan mee te gaan, gelet op de houding van Ged. Staten. Wat de annuïteiten betreft, de heer Hes- sing heeft over het hoofd gezien, dat slechts een voorbeeld is gegeven en niet een voorstel is gedaan. De heer GOSLINGA verzekert dat B. en W met de politiek begonnen zijn in de af wijzing der aanvragen en later bij Ged. Staten. Dat heeft zijn woede gewekt Aan het reciteerde in bedoeld a.r. orgaan is spr. niet schuldig Was het college geheel op financieele basis gebleven, dan zou spr. het ook zijn gdbleven. Een annuïteit van 30 jaren is overigens zi. geheel verantwoord. Wethouder TEPE zegt, dat de heer Gos linga zich vergist. Bet verschil tusschen RK. en protestanten in dezen is toch evident, Alle z.g. onderwijs-bezwaren zijn terug te brengen tot de flancleele vraag en alleen daarom hebben B. en W, zich daarop beroepen. De heetr DE REEDE zegt. dat dit laatste bewijst, dat zij, dte dit stuk hebben voor bereid. geen kijk hadden op onderwijs. Z.b.st. wordt dan conform besloten. c. Voorstel tot het verpachten van de be weiding van het Schuttersveld, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie L Nis 330' (ged.) en 338 (ged.). aan de N.V. Exploi tatie Crediet- en Administratie-Maat schappij „Uitgebreid Bezit", te Leiden. (1'6) Conform besloten. d. Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 22 November 1937 inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedu rende het le kwartap.1 1938. (18) Conform besloten. WETHOUDERSPENSIOENEN EN WACHTGELDEN. 16o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende het verleenen van wachtgeld en pensioen aan de wethouders, alsmede het verleenen van pensioen aan hunne weduwen erf weezen. (124 van 1937) De heer GOSLINGA oordeelt het dubieus of het weduwen-pensioen wel geldt voor wethouders van voor 1935. Voorts heeft spr. bezwaar, dat geen wachtgeld wordt toegekend aan wie al een inkomen heeft van f. 4500. De heer WILMER meent, dat de ver ordening z.i. duidelijk geldt voor wethou ders voor of na 1935 Bij art. 3 verdedigt de heer VAN ECK mede namens den heer Beekenkamp het wachtgeld te bepalen op 75 en 50 pet. in plaats van 60 en 40 20oals wordt voorge steld in de verordening, om te bevorderen dat ieder als wethouder kan optreden, on geacht maatschappelijke positie. De heer WILMER erkent, dat het moei_ lijk is precies juist te saneeren, doch hij oordeelt 60 en 40 pet. voldoende als toe gift. De heer GOSLINGA steunt het voorstel van EekBeekenkamp, dat wordt aange nomen met 17—9 stemmen. Voor de S-DAJP, en de heeren Man ners. v. Weizen, v. d, Tas, Coster, Beeken kamp. Goslinga en v d. Kwaak. Hierop wordt de zitting geschorst. AVONDZITTING. Bij art. 6 ontwikkelt de heer GOSLINGA zijn reeds geuit bezwaar inzake niet-over- schrjjdlng van f. 4500. Met zoo'n inkomen moet men zich zelfs even goed instellen op nieuwe posities, verdedigt spr. Bet geeft reden tot willekeur. Per amendement stelt spr. voor schrapping van deze bepaling. De heer WILMER erkent dat het bedrag van f. 4500 een compromis Ls, doch de be doeling is. dat geen wachtgeld wordt ge geven. waar het niet direct noodig is en reeds een vrij behoorlijk inkomen wordt genoten. Be heer VAN ECK sluit zich bij den heer WILMER aan, terwi.il de VOORZITTER den heer Goslinga aanraadt langs anderen we» zijn doel te trachten te'bfereiken, hetgeen dê heer GOSLINGA ondoenlijk oordeelt- Bet amendement Goslinga wordt ver worpen met 36—1 stem Voor de heer Goslinga Bij art. 11 maakte de heer v. ECK be zwaar tegen de aparte regeling voor kin deren van een vrouwelijke wethouder ver geleken bij die van een mannelijken wet houder. Daarvoor is z.i. geen reden. Spr. vraagt gelijke rechten. Hij doet een voor stel daartoe. De heer WILMER oordeelt, al is een ge val bij uitzondering denkbaar, deze gelijk stelling onnoodig. Voor uitzonderingen kan men z.i. geen bepalingen maken, die ln zoovele gevallen schrijnend zouden zijn. Het amendement-v. Eek wordt verwor pen met 1413 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer v. Weizen en Key. Bij art. 14 maakt de heer GOSLINGA bezwaar tegen de limiet van f. 1400.—, het geen de heer WILMER verdedigt met het oog op de pensioenwet. Na nog enkele opmerkingen wordt de ge- heele verordening z. h. st aangenomen. De VOORZITTER brengt dank aan de heeren, die deze verordening hebben ont worpen. n.l. de heeren Wilmer. Beeken kamp. v. Eek, Wilbrink en Würtz, speciaal aan den voorzitter, den heer Wilmer. De heer WILMER betuigt zijnerzijds dank aan den ambtenaar, die hem ter zijde heeft geftaan. MONUMENTENZORG. 17o Voorstel tot het vaststellen van een Monumentenverordening met bliioehooren- de voorwaarden voor gemeentelijken steun tot behoud en herstel van monumenten. (166 van 1937) De heer WÜRTZ verdedigt zijn amende menten. Vroeger is veel verminkt in deze stad, die een der schoonste der oude ste den is, toen de kunst nog geen overheids zorg was. Zelfs in den laatsten tijd is de stad nog menigmaal ontsierd door niet- passende bouwsels, zie b.v. het nieuwe po- litie-bureau. dat daar niet thuis hoort. Spr. juicht daarom deze verordening toe maar hij is niet tevreden, omdat deze ai- leen let op het ideëele, niet op het indi- vidueele belang van hen, op wie zij wordt toegepast. Geen schadevergoeding wordt b.v. toegekend voor het plaatsen op de lijst van Monumentenzorg, etc. Het ls een copy van de algemeen geldende regeling, die alleen het belang der monumenten een zijdig heeft gezien met alleen terloops er kennen van de individueelc belangen. Dit cachet drukt op de gansche verordening, naar hij nader uiteenzet aan de hand van de artikelen. Als de gemeenschap er belang bij heeft historische gebouwen of gebouwen van kunstwaarde te beschermen, juicht hij dit toe, doch dan dient z.i. ook met de belan gen der individuen rekening te worden gehouden, anders handelt men z. i. in strijd met de persoonlijke vrijheid. Voor het belemmeren der eigenaren in vrije be schikking over hun bezit dient de overheid loch een tegenwicht te geven. Het plaatsen op de lijst brengt veelal moeilijkheden mede voor de eigenaren, het niet-verkoopbaar zijn, inzake hypo- Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had weg was oe pijn BAYER) V E vr y Onthoudt daarom lnslantine stilt en voorkomt pijnen! Prijs 70 cent. 4779 (Ingez, Med.)' (heken, enz. en daarmede dient men re kening te houden. Spr. geeft enkele voor beelden van schrijnenden aard, daarbij wijzend op Amsterdam. inleen met aanvulling van zijn amende menten zal hij voor deze op zich zelf ge waardeerde verordening kunnen stemmen. Anders wordt zoo'n verordening een reden tot ontstemming en schade voor vele in gezetenen. De heer BEEKENKAMP is ingenomen, dat de heer Würtz in principe Hét goed recht erkende van zoo'n verordening tot behoud van het stadsschoon. Maar de heer Wurtz had bezwaren inzake de schadever goeding. Doch hoe komt het dan, dat van de 20 bestaande verordeningen er niet één is. die een schade-regeling bevat? Omdat de practijk medebrengt, dat met die schade ernstig rekening wordt gehouden! Op de gerezen eigendoms-beperking moet men niet te diep ingaan, zie b.v. ook bouwver- bod en uitbreidingsplan. De waardever mindering berust veelal op een misver stand, daar toch wel degelijk met goed keuring toch verandering mogelijk blijft. Bovendien, de schade voor den een betee- kent soms winst voor anderen. Zoo'n schadevergoedingsregeling zou voor cic gemeente zeer gevaarlijk kunnen wor den. Een bezitter van een nationaal mo nument moet ook de sociale lasten daar van dragen. Anders zou het beter zijn de verordening terug te nemen, zooals ook de heer Kalff het ziet. Bij een verstandige toepassing vreest hij geenszins voor rampspoedige gevolgen voor de eigenaren, aan wier gerechtvaar digde eischen altijd tegemoet is te komen. De heer WILMER is voor een dergelijke verordening dooh meent tooh ook, dat er gevallen zijn, waarbij de eigenaar van rechten kan spreken, zoodat schadever goeding gerechtvaardigd is. Wanneer de sociale lasten uitgaan boven het bezit, moet de gemeenschap daarvoor zorg dra gen. Dit te regelen ln een verordening is zeer moeilijk, hij heeft er naar gezocht, doch niet gevonden, maar het moet toch mogelijk zijn. Hij gaat niet zoover als de heer Würtz, doch ook niet zoover als de voorgestelde verordening. De heer v. ECSK kan zich aansluiten bij den heer Beekenkamp. Het recht van eigendom van den eigenaar wordt slechts beperkt, niet opgeheven en zulks in het algemeen belang. Z.i. kunnen B. en W. en de commissie van advies de bezwaren grootendeels ondervangen, dooh dit is heel iets anders dan het recht geven op scha devergoeding. In de commissie van advies dienen echter z.i. zaken-menschen te worden opgenomen als tegenwicht voor eenzijdigheid op het gebied van historie, stadsschoon etc. Zoo krijgt men z.i. vol doende waarborgen. De VOORZITTER oordeelt, trots waar deering voor het werk van den heer Würtz, diens uitlatingen toch overdreven. De gemeenschap heeft z.i. volledig het recht tot de voorgestelde maatregelen, die het eigendomsrecht niet zoozeer beper ken als vele andere wetten. Zij zijn in vergelijking maar heel bescheiden. Andere verordeningen komen daarente gen den eigenaren ten goede, dus het te genovergestelde beeld. De noodzaak der verordening zelve is onbestreden. Er is al te veel vernield! Men vergete ook niet. dat veel schoonheid pas door de overheid is geschapen, los van de eigenaren. Voorts, zooals reeds opgemerkt, het eigendomsrecht wordt slechts beperkt, niet opgeheven. Gaat dat verder dan de welstandsbepalingen? Spr. meent van niet. Het leidt alleen tot na der overleg en daartegen kan toch geen bezwaar zijn van doorslaande beteekenis. Dat de hypotheek-banken actie voeren, is z.i. onbegrijpelijk, gelet op de toepas sing dezer verordeningen. Zij staan bloot aan veel grooter risico's! De verordening ls bovendien van aller lei waarborgen omgeven. De directeur van Monumentenzorg, ir. Kalff, spreekt zich ook uit tegen amen dementen als van den heer Würtz, spr. leest een brief voor, waarin dit nader wordt uiteengezet en verklaard :«an de hand van diverse mogelijkheden, die zich kunnen voordoen. De waarborgen tegen schade moet men zoeken in de toepassing, die voldoende soepel dient te zijn. Zoo alleen is iets te bereiken.1 Een recht op schadevergoe ding is onaanvaardbaar, leidende tot al lerlei excessen. In andere landen gaat men heel wat verder, zie b.v. Brussel, waar de midden- stad vrijwel „bevroren" is evenals ln vele andere plaatsen in Duitschland. De raad kan zich direct doen gelden bij de benoeming van den raad van advies. Misschien kan de heer Würte zijn voor stellen belichamen in een motie, opdat daarover een prlncipieele beslissing kan worden genomen. De heer Würtz is dankbaar voor deze laatste suggestie, waarmee hij accoord gaat. De heer GOSLINGA oordeelt een verge lijking met welstandsbepaliiigen orijuist. Met rooilijn-bepalingen ls hier altijld moeite geweest, denk aan de Korevaar- straat. Als er geen sprake van sdhade is, waarom dan mededeeling per aangetee- kenden brief? De VOORZITTER: Men kan toch mee- nen. schade te lijden? De heer GOSLINGA zal het voorstel- Würtz steunen en bij verwerping tegen de verordening stemmen. De heer WILMER herinnert nog eens aan de toezegging, hem 5 a 6 jaar gele den gedaan inzake de rooilijn in deKore- vaarstraat. Overigens is door den brief van den heer Kalff z.i. de idee-Würtz weerlegd, maar toch niet geheel de mogelijkheid van schadevergoeding. De VOORZITTER: Dit laatste is altijd mogelijk bulten de verordening om. De motie-Würtz wordt verworpen met 226 stemmen. Voor de heeren Würtz, v, d. Laan, Tobé, Goslinga, v. d. KwstBk e'n Key. VOOR WOENSDAG 19 JANUARI. Hilversum I, 1875 M. en 415,5 M. VARA-Uit- zending 10.0010.20 voorm. en 7.308.00 VPRO 8.00 Gram.muziek 9.30 Wenken voor de keuken 10.00 Morgenwijding 10.20: Uitzending voor Arbeiders in de Continube drijven 11.30 „Licht en donker op de arbeids markt". causerie 12.00 Gram.muziek 12.30 VARA-Orkest 1.151.45: Gram.muziek 2.00 Kniples 2.30 Voor de vrouw 3.05 Voor de kinderen 5.30 „Fantasia" 6.00: Orgel spel 6.30 Amateurs-uitzending 7.00 Zang 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof" 8.00 Herhaling SOS-Berichten 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia 8.15 Noviteiten-orkest 8.45 Declamatie 9.15 VARA-Orkest 10.00 Berichten ANP. 10.05 Zang 10.30 Grar.Y- muziek 11.00 C. Steyn's accordeon-orkest 11.3012.00, Gram.muziek. Hilversum II, 301,5 M. NCRV-Uitzending, 6.30700 Onderwijsfonds voor de Scheepvaarr, 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.) 8.30 Gram.muziek 9.30 Geluk- wenschen 9.45: Gram.muziek 10.30: Mor gendienst 11.00 Gram.muziek 11.15 En semble v. d. Horst 12.00 Berichten 12.15 Gram.muziek 12.30 Vervolg ensembleconcert 1.30 Gram.muziek 2.00 Zang 3.00 Chris telijke Lectuur 3.30 Pianovoordracht en Gra- mofoonmuz. 4.30 Gram.platen 4.45: Voor de kinderen 5.45 Gram.muziek 6.00 Land en tuinbouwpraatje 6.30 Taalles en causerie over het binnenaanvaringsreglement 7.00 Berichten 7.15: Boekbespreking 7.45: Re portage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS- Berichten 8.10 Christelijke Oratoriumveree- niging „Con Amore", Christelijk gemengd koor „Pro Rege", Nederlandsch Kamerorkest en solisten (8.559.25 „De wederkomst des Hee ren", causerie) 10.40 Berichten ANP 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00: Gram.muziek -1- Hierna Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.20: Orgelconcert 11.50 Het Gershom Parklngton Kwintet 12.35 Het BBC-Schotsch-orkest m. m. v. solist 1.35 Gram.muziek 2.20 Jack Leonardi en zijn orkest 2.50 Het BBC-Northern-orkest 3.50 De Scottish C.W.S.-Band 4.20 Vesper 5.10 Gram.muziek 5.20 Al Collins en zijn dansorkest 6.00 Vioolvoordracht 6.20 Be richten 6.40 Landbouwpraatje 7.00 Orgel spel 7.20 Pianovoordracht 7.50 BBC- Variété-orkest en solisten 8.35 3BC-Sym- phonle-orkest 9.30 Berichten 9.50 Vervolg concert 10.50 BBC-Theaterorkest 11.35 Joe Loss en zijn BBand 11.5012.20 Jazz muziek Gr.pl J. Radio Paris, 1648 M. - 7.50, 9.10, 10.40 en 11.20 Gram.muziek 12.20 Stafmuzlek v. d. Garde Républicalne en zang 3.20 en 4.20 Zang 5.20 W. Cantrelle-orkest 8.50 De Ménestran- die van Genève 9.20: Zang 10.50—11.05 Gram.muziek. Keulen, 456 M. 5.50 Omroep-Amusements orkest 7.50 Dresdens orkest 11.20 Fabrieks- orkest 12.35 Orkest van den Rijksarbeids dienst en de Stuttgarter Volksmu2>ck 1.35 Omroepsextet 3.50 Blaasen.semble van de Ber- lijnsche Philharmonie 4.50 Gram.muziek 6.30 Omroeporkest 7.5011.20: Hermann Ha- gestedt's dansorkest en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuz. 12.50 Omroepsalonorkest 1.30 Omroepdansorkest 1.50—2.20 Gram.muziek 5.20 Omroepsalonorkest 6.50 Gram.muziek 7.20 Zang 8.20 Omroepsymphonle-orkest, Omroepkoor en solisten 10.50—11.20 Gram. muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.50—2.20 Gram.muziek 5.20 Kamermuziek 6.35 Omroepkleinorkest 7.35 Gram.muziek 8.20 Radiotooneel 10.30 en 10.4511.20 Gram.muziek. Deutschlandsender. 1571 M. 7.20 Hans Busch' orkest 8.20 Duitschland-echo 8.35 Uit Londen: BBC-Symphonie-orkest 9.30: Berichten 9.50 Pianovoordracht 10.05 Scheepsweerbericht 10.20—11.20 Omroep kleinorkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. J Woensdag 19 Januari. 4 lste Programma: lederen dag van 324 uur! Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv. enz. 3de Programma: 8,00 Keulen 9.20 Parijs R. 9.4Ö diversen 10.40 Parijs Radio 11.05 London Reg. 11.20 Keulen 12.20 Pa rijs R. 13.20 Brussel VI. 13.35 Keulen 14.20 Radio P.T.T. Nord of div. 14.50 Lon don Reg. 15.50 Keulen 17.20 Parijs R. 18.30 Keulen 19.20 Boedapest of div. 19.50 Keulen 21.20 Parijs R. 21.50 Keulen 23.20 diversen. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.36: Droitwich 12.35 London Reg. 13.40 Droitwich 18.40 London Reg. 19.00 Droitwifch. Wijzigingen voorbehouden. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat' regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. De gansche verordening wordt aangeno men met 235 stemmen. Tegen de heeren Würtz, Tobé, Goslinga, Wilmer en Key. RONDVRAAG. De heer COSTER vestigt de aandacht op het gevaar voor de voetgangers op den hoek Kort-RapenburgNoordeinde op Zondag. De VOORZITTER ontkent dit uit eigen ervaring. De heer JONGELEEN vraagt of juist ls dat er stagnatie is in de levering van zandsteen voor den Stadhuisbouw. Wethouder WILBRINK erkent dit, ten gevolge van sneeuw en vorst, doch er ligt een heele partij in Amsterdam gereed, zoodat spoedig het werk zal worden her vat. (Nog deze week!). De heer SNEL vestigt de aandacht op het overschrijden door de Ideaal-tax van de voorschriften betreffende werkuren deb chauffeurs. il een onderzoek worden ingesteld, ia evfeh voor elf uur sluiting. 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10