STADSNIEUWS Nog geen oplossing der Fransche crisis MAANDAG 17 JANUARI 1938 No. 23868 Prijsraadsels Kinderkrant Bonnet en Blum slagen niet een kabinet te vormen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Chautemps weer aan de beurt Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. t Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljfl^ per 3 maanden/vrr.T... f. 2.3S Franco per postTf. 2.35 per week 'r:.".7 f. 0.1 per 3 maanden -f portokost» (voor binnenland f. 0.80 pet 3 mnd.1 DE VERWACHTE BLIJDE GEBOORTE. De Commissaris van Politie maakt bekend dat op den dag van de Blijde Gebeurtenis In het Prinselijk gezin en den dag daarna, het sluitingsuur der café's door den burge meester Is bepaald op 2 uur 's nachts. De inrichtinghouders, die In het bezit zijn van een muziekvergunning, mogen tot dat uur muziek maken. Zij, die geen muziek vergunning hebben, kunnen deze reeds thans schriftelijk aanvragen aan het bureau van politie. Het sluitingsuur der winkels is voor beide dagen vastgesteld op 11 uur n.m. tot welk uur tevens het venten voor hen, die daartoe vergunning hebben, is toegestaan. Op Zondag (d.w.z. tussclien Zaterdag nacht 12 uur en Zondagnacht 12 uur) wor den geen extra faciliteiten verleend. In dit geval gelden voormelde faciliteiten uitslui tend voor den daarop volgenden Maandag (dus één dag). Vrijstelling van de betaling van vermake lijkheidsbelasting en legeskosten wordt niet verleend; deze moeten direct bij de afgifte der vergunning worden voldaan. SAVOY-RESTAURANT. Culinaire show ter opening. Met de haar eigen voortvarendheid heeft de directie van „Zomerzorg", de heer A. B. Batenburg het aanzijn gegeven aan een keurig restaurant, dat den naam kreeg van „Savoy". In het begin van de vorige week stond op dezelfde plaats nog het restaurant van „Zomerzorg"; toen ver rees er aan de straatzijde een hooge schut ting, waarachter het personeel van Dura's 'Aannemingsmij. uit Rotterdam in Ameri- kaansch tempo aan den slag ging. Er werd inwending gehamerd, gemetseld en gezaagd en toen Zaterdagmorgen de schutting ver dween, stond daar uiterlijk nog hetzelfde „Zomerzorg", doch inwendig een volkomen nieuw restaurant „Savoy" met knusse hoekjes, een gezellige verlichting en fraaie meubeltjes, waarvan de intieme sfeer nog wordt verhoogd door een uitstekende Tzi- gane-orkest o. 1. v. Bela Horvath. Het ontwerp voor deze verbouwing werd vervaardigd door den architect van „Zo merzorg", den heer Antoon Hamaker uit Amsterdam, terwijl medewerking aan den bouw werd verleend door de Centrale Ver- warmings Unie te Rotterdam en de Leid- sche firma's van Cleef (tapijten en stof- fcering), Jansen (schilderwerk), Lange- zaal en Inniger (verlichting en neon), Sa- velkouw (stucadoorswerk) en van Dam (glas in lood). Maar minstens even belangrijk als de entourage, waarin men verkeert pleegt in een restaurant te zijn hetgeen p de tafels verschijnt. Daarvoor te zorgen is opgedragen aan J. G. Schregel, den vroe- geren chef-kok van „Royal" in Den Haag en ..Meerrust" in Warmond en wie van daag of uiterlijk morgen zich de moeite wil geven om een bezoek te brengen aan de culinaire show, welke deze kookkunste naar in een apart zaaltje van „Savoy" heeft ingericht, zal terstond erkennen, ook al is hij overigens onbekend met 's heeren Schregel's reputatie, dat die taak bij hem in vertrouwde handen berust. Prachtig opgemaakte visch-, vleesch- en wildschotels, schitterende taarten, geheele bloemstukken, vervaardigd van getrokken suiker; kortom het eene gerecht ziet er al smakelijker en smaakvoller uit dan het andere en alle tezamen en elk voor zich getuigen van Schregel's groot meester schap in de edele kookkunst. Schregel is niet alleen een voortreffelijk kok; hij is tevens een artist! Het ligt in de bedoeling, dat „Savoy" een geheel zelfstandig restaurant zal zijn, zij het ook onder dezelfde directie als het aangrenzende, doch daarvan gescheiden „Zomerzorg". TOONEELGROEP „HET MASKER". Uitvoering „Groote Liefde". In de serie voorstellingen vanwege den Kunstkring „Het Schouwspel" gaf de Too- neelgroep „Het Masker" gisteravond in den Schouwburg een geslaagde opvoering van Molnar's spel „Groote Liefde". Be gezusters Margit Agi (Ank van der Moer) en Irene Agi (Georgette Reyewsky) leven rustig te zamen in een landhuisje, in gezelschap van Alphons (Leo de Hartogh) den verloofde van Irene. Margit is de oudste van het kleine huishouden; zij zorgt niet alleen voor de inkomsten en de uit gaven, doch waakt tevens over haar jon gere zusje en haar verloofde, die zich niet tegen haar durven verzetten. Alles gaat langs banen der orde en rust, precies zooals Margit dat wil. Totdat opeens de ommekeer komt in den pe£z£?n van Ivan <Jolln Gobau) een kunst- scnilder en vriend van Alphons, die aan de van Margit een einde maakt en f weinig minder dan een revolutie o-Jrf nt, ln de voorheen zoo vreedzame gemeenschap. „f™ pnder zijn invloed te beken- trmi'™. ZN n'et adeen heelemaal niet eens h" met ^Phons die er overi- denkt oP^ohte precies oo over- doch dat zij bovendien haar hart heeft geschonken aan Ivan, die haar in ruil het zijne bood. Margit stelt al het mogelijke in het werk om den indringer en rustverstoorder uit te bannen en schept daardoor een reeks con flicten, welke Molnar volop gelegenheid geven om in een geestigen dialoog tal van fijne opmerkingen te lanceeren. Doch haar strijd is tevergeefs; langzaam maar zeker moet zij capituleeren voor den artistieken levenskunstenaar, die haar weet te overtuigen, dat niet een zelfverzekerde rust het hoogst bereikbare in het men- schenleven is, doch dat alleen hoogere ge voelens daaraan inhoud en rijkdom geven. En deze overtuiging leidt tenslotte tot een persoonlijke ervaring, waarmede het ge- wenschte „happy end" is bereikt. Ank van der Moer is in dit luchtige spel de centrale figuur, waarop het gansche ge beuren op het tooneel zich concentreert. Zij gaf een uitstekende vertolking van de kou de hooghartige vrouw, die aanvankelijk geen hooger ideaal kende dan een rustige samenleving in een milieu, waarin het leven van den vroegen morgen tot den laten avond aan een bepaalden tijd en plaats is gebonden, doch die geleidelijk tot een ander inzicht kwam. Naast haar dient onmiddellijk John Gobau genoemd als de kunstschilder Ivan met zijn practisch-idealistische wereldbe schouwing. Georgette Reyewsky en Leo de Hartogh sloten zich hierbij goed aan, ter wijl mevr. Jacqueline Rooyaards-Sandberg een kostelijke typeering gaf van de be jaarde Gravin die gaarne raad geeft in duistere familiezaken. De Schouwburg was, zooals gewoonlijk bij deze uitvoeringen, geheel bezet. Hedenavond reprise. Voor het op 20, 21 en 22 Dec. j.l. te Den Haag gehouden examen ter verkrijging van het diploma boekhouden en aanverwante vakken afgenomen door de Vereeniging van Leeraren, is geslaagd de heer C. H. Cramer, alhier. Tot ons leedwezen zijn er in de Za terdag geplaatste prijsraadsels van onze Kinderkrant eenige foutjes geslopen, die wij hierbij even verbeteren: Voor grooteren I: in laatste regel staat, 3336; moet zijn 333, dus 7 cijfers; II: in zin 6 staat: den men- schen; moet zijn: de menschen. In het eerste prijsraadsel der klei neren moeten de beginletters gelezen worden van beneden naar boven. Ten einde ook diegenen onder onze raadsel- jeugd, die als gevolg van deze foutjes geen kans zagen om de juiste oplossing te vinden, in de gelegenheid te stellen tot de goede inzenders te behooren, hebben wij in overleg met mevrouw Boterenbrood het uiterste tijdstip waar op de zendingen deze week aan ons Bureau of aan het adres Wasstraat 5 binnen moeten zijn, verschoven tot: Woensdagmorgen 9 uur. Zij, die reeds inzonden, kunnen, voor zoover noodig, tot hetzelfde tijdstip een verbeterde oplossing insturen. OEFENING BAART KUNST. Tooneelavond. In de groote zaal van Zomerlust gaf de tooneelvereeniging „Oefening Baart Kunst" Zaterdagavond haar 75ste uitvoering. De talrijke aanwezigen werden verwel komd door den eere-voorzitter, den heer H. W. van Zijp, die zich daarbij speciaal richtte tot de afgevaardigden van sym- pathiseerertde vereenigingen. Nadat het orkestje „The Rhythmics" en kele vroolijke wijsjes had laten hooren, ging het doek op voor de opvoering van DE NED. BOND VAN VOGELLIEFHEBBERS Blijkens Kon. Besl. van 9 Aug. 1937 no. 10 is de Bond aangewezen als organisatie, waarmede de Min. van Economische Zaken omtrent iedere voordracht tot benoeming van leden der (Rijks)Vogelwet-commissie overleg moet plegen; DE VOORZITTER VAN DEN BOND IS BENOEMD TOT LID VAN DIE COMMISSIE. - Sluit U aan bij den Bond, vogelliefhebbers! Afd. Leiden en Om streken. - Contributie slechts f. 2.10 P- i- incl. gratis uitstekend geredigeerd geïll. maandblad „De Volière". Inlicht., proefnrs. v.h. maar.dbl. enz. te bekomen bij A. v. Beu- sekom, Leiden, Groenhovenstr. 26: Tel. 3954. 4750 (Ingez. Med.) „Hun Kind". Er werd over het algemeen goed gespeeld; een enkele maal, vooral in het begin was men wel eens even onzeker en ook bleken enkele „moeilijke" woorden een onoverkomenlijk struikelblok te vor men, doch men zag dit. getuige het harte lijke en langdurige applaus, gaarne door de vingers. Zonder den anderen iets tekort te doen willen we van de medespelenden speciaal noemen Max, Tilly en Leentje, die zich niet alleen hebben onderscheiden üoor rolvastheid, doch ook blijk gaven zich goed in hun rol te hebben ingeleefd. Aan het slot van het stuk richtte de heer H. de Vroede, de voorzitter, woorden van dank tot de werkende leden en den re gisseur, den heer A. de Water. Als tegenhanger van dat voor de pauze werd daarna het vroolijke stuk „De onver wachte inkwartiering" over het voetlicht gebracht. Er werd hartelijk gelachen om de dolle situaties die door deze plotselinge leger-invasie werden veroorzaakt en de uiterst dankbare toeschouwers staken hun waardeering geenszins onder stoelen of banken Begeleid door „The Rhythmics" maakte men tenslotte een dansje. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Maandag 10 Jan. 57, Dinsdag 11 Jan. 59, Woensdag 12 Jan. 58, Donderdag 13 58, Vrij dag 14 Jan. 57, Zaterdag 15 Jan. 57 volwas sen personen. De crisis is no? ndet opgelost en zal het vermoedelijk ook heden nog niet zijn. Dat is de conclusie, waartoe men moet komen, wanneer men den gang van zaken nader gadeslaat. Zooals gemeld, was aan Bonnet de vor ming van een kabinet opgedroigen en aan vankelijk heeft deze hoop gehad te zullen slagen, want Zaterdag aanvaardde hij de opdracht. Doch spoedig zou blijken dat hij niet slagen kon. Bonnet niet geslaagd. Bij de socialisten stuitte Bonnet op moeilijkheden. De socialistische fractie besloot haar vroegere houding te handhaven en schriftelijk mede te deelen, dat de so cialisten aan een ministerie-Bonnet niet kunnen deelnemen en het even min zullen steunen, echter zonder dat deze houding zich uitstrekt tot elke regeering onder leiding van een radicaal socialist. In een motie hebben de radicaal-socialis. ten toen geprotesteerd tegen dit besluit der socialisten, dat een persoonlijk karakter droeg. Trouwens, protesten waren Zaterdag aan ds orde van den dag. De communisten hadden de socialisten beschuldigd de oor zaak te zijn van de crisis door het terug trekken hunner ministers uit het kabinet Chautemps; daartegen protesteerden de socialisten, de rollen omdraaiend en de communisten beschuldigend de directe aanleiding te zijn voor de crisis in het Volksfront. Bovendien wees de C.G.P. alle tegen haar ingebrachte beschuldigingen af. Het was een geprotesteer over en weer, waarin Bonnet niet slagen kon. Gisteren heeft Georges Bonnet dan ook aan den president medegedeeld, dat hij van de vorming van een kabi net moest afzien. Na Blum te hebben geraadpleegd over de houding, die de socialisten zouden aanne men tegen een nieuw volksfrontkabinet, waarvan zij niet de leiding zouden hebben, heeft president Lebrun vervolgens Sarraut bii zich ontboden. Na Sarraut verscheen Chautemps op het Ely see en tenslotte bracht Blum verscheidene bezoeken aan president Lebrun. Blijkbaar in overeenstemming met een opmerking van Bonnet is in den loop van den dag de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet aan Leon Blum gegeven. Leon Blum. Mislukte poging van Blum. Blum's plan was zijn tweede kabinet een brcedere basis te geven door een beroep te doen op de deelneming, of wanneer dit niet lukt, op de daad werkelijke medewerking van vertegen woordigers der communistische partij en tegelijkertijd de medewerking na te streven van representatieve persoon lijkheden van het centrum, vooral van republikeinen, onder wie Paul Reynaud. Gisteravond heeft Blum in hotel Matig- non aan de vertegenwoordigers van de pers een verklaring afgelegd, luidende: „Gij weet reeds, dat ik mij op een moeilijke on derneming heb geworpen en ik behoef de redenen ervan niet uiteen te zetten. Ik heb het gevoel, dat het onder de huidige om standigheden noodig is den indruk te geven van socialen vrede in het binnenland en van nationale kracht naar buiten. Daarom tracht ik een soort politieke Matignon- overeenkomst tot stand, te brengen. Ik zou een nationale vereeniging rondom het Volksfront willen vormen, hetgeen practisch neerkomt op den wensch bij de vertegenwoordigers van alle partijen van het Volksfront mannen aan te sluiten, die tot dusverre behoord hebben tot de oppo sitie, doch die bekend, staan om hun ge hechtheid aan de democratische vrijheden. Ik doe een poging tot nationale eenheid onder zoodanige voorwaarden, dat dit geen enkele schade kan veroorzaken, noch zelfs eenige ongerustheid kan wekken ten aanzien van de republikeinsche vrijheid en den socialen vooruitgang. Paul Reynaud heeft in de wandelgangen van de Kamer verklaard, dat in deze oogenblikken van verwarring of gevaar het niet anders dan wenschelijk kan zijn een politiek van eensgezindheid, zooals hij die lang voor den val van het kabinet Chau temps bepleit heeft, te zien uitvoeren. Daarom zou hij ook niet weigeren zijn medewerking te verleenen aan een kabinet, waarin alle partijen zouden zijn vertegen woordigd, vanaf de communisten en zon der uitzondering van de partij van Mar in. Louis Marin heeft trouwens verklaard, dat op het huidige oogenblik voor hem een program en geen personen van belang zijn en dat hij bijgevolg geen systematisch af zijdig blijven ten aanzien van een verbree ding der regeeringsformule onder oogen zag, wanneer deze verbreeding begeleid ging met een program van eenheid, kal meering en vrede, waarop alle mannen van goeden wil het eens zouden kunnen wor den. Blum durfde echter zoo ver niet gaan. Thorez en Duclos hebben de onvoorwaar delijke deelneming der communistische partij toegezegd. De radicaal-socialistische fractie, welke Blum hervatting der samen werking voorstelde, heeft haar beslissing tot heden uitgesteld. Het schijnt echter, dat de mogelijkheid van communistische deelneming op tegenstand in de radicale fractie stuit. Zoo kon Blum niet vasthouden aan een soort kabinet van nationale een heid van linksche nuance. Het moest dus terugkeeren tot de minder stout moedige samenstelling van een volks front regeering met medewerking der communisten. Dc taak van Blum werd daardoor niets gemakkelijker en reeds hedenmorgen heeft Blum de opdracht teruggegeven. Chautemps aanvaardt opdracht in beginsel. Chautemps heeft vanmorgen een bezoek aan het Elysée gebracht. Hij heeft zich in beginsel bereid ver klaard een nieuwe regeering te vormen. BINNENLAND. Herdenking van Jhr. Mr. Dr. de Gijselaag in den Leidschen Raad. (Ie Blad). Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Ka- mer van Koophandel in het district Rijnland. (3e Blad). Prinses Juliana maakte gisteren een auto tochtje. (2e Blad). Minister Slotemaker de Bruine zou een nieuwe spelling willen invoeren. (Bin nenland, 2e Blad). Tegen den journalist Hansen zal een ver volging worden ingesteld. (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. Japan verbreekt de betrekkingen met Tsjang Kai Sjek. (2e en le Blad). De Fransche crisis nog niet opgelost. Bon-, net en Blum slagen niet, thans Chau-« temps weer aan de beurt, (le Blad). Stojadinowitsj te Berlijn. (Buitenland, 13 Blad). De Engelsch-Iersche besprekingen. (Bui tenland, le Blad). Uitsluiting in het Zweedsche hotel- en restaurant bedrijf. (Buitenland, le Bl.)j ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Verschillende wijzigingen in de Iuchtdrukverdeeling zullen tenge volge hebben, dat de wind zal gaan ruimen. Hiermede zal een algemecne opklaring met een sterke afkoeling en een overgang tot het weertype met gure buien met hagel of sneeuw gepaard gaan. 4734 SPIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Ingez. Med.) DE STORM. Zaterdagmiddag ongeveer 4 uur is door een hevigen rukwind een restauratiewa gentje op het station H.S.M. alhier in be weging gebracht, waardoor de wagen van het perron reed. en op de rails terecht kwam. Aan den wagen werd veel schade aangebracht, terwijl de consumptie on bruikbaar werd. Overigens veroorzaakte de storm hier ter stede weinig of geen schade. BEGIN VAN BRAND. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is door oververhitting van een kachel brand ont staan in de zoldering van het filiaal van den schoenenhandel der firma P. in de Maarsmanssteeg No. 15. Winkelpersoneel bluschte het vuur met eenige emmers water, waarna de politie- brandweer het smeulende houtwerk ver wijderde. De schade is niet groot. Morgen herdenkt de heer G. Kooiman, conducteur-bestuurder bij de Haagsche Tramweg-Maatschappij den Haag—Wasse naar—Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. De aannemer van den afbouw van het Stadhuis heeft aan het schildersbedrijf der N.V. A. J. Bleys en v.h. H. J. de Jong alhier, een gedeelte van het schilderwerk opgedragen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1