TOENADERINGSPOGINGEN BINNENLAND 7«jsfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Januari 1938 Derde Blad No. 23867 m BUITENL, WEEKOVERZICHT Nurse Pat ij n (tot de Nederlandsche Maagd): „Kom, geef hem zoet een handje en zeg: dag Keizer". (UN/T INI LETTERE* ONZEKERHEDEN AAN ALLE ZIJDEN. Ongetwijfeld is de clou van deze afge- loopen week het laatste gebeuren: het aftreden van het kabinet Chaiutemps in Frankrijk. Het opent zeer gevaarlijke perspectieven voor dit land! Wie zeer nauwkeurig den gang van zaken leest, kan moeilijk ontkomen aan den indruk, dat Chaiutemps zijn werk beu was en zelf voor een groot deel zijn aftreden heeft ge zocht! Maai- is dit niet te begrijpen? De Vol'ksfront-regeering was steeds meer onder het juk der communisten gekomen, die, dank zij hun toelating tot de vak- vereenigingen en dius met name in de C.G.T.. hun eigen actie voerden naast die van liet Volksfront, dat rekening hield moest houden, met de werkelijkheids Iemand, die ln waarheid verantwoordelijk heidsgevoel heeft voor het lot van zijn land, moest zwichten voor dien drang van zuiver demagogschen aard met ais slot- occoord: na ons de zondvloed! Het is onnoodig te herinneren aan het Heit, dat wij van het eerste moment af, dat de Fransohe socialisten met de com munisten een accoord aangingen, hebben gewarschuwd, dat daarmede het paard van Troje werd binnen gehaald, gedane zaken nemen geen keer Het verloop van zaken heeft ons echter wel volkomen ln het gelijk gesteld! Nimmer is het vertrouwen in het Fransche betaalmiddel volledig terugge keerd en dit zal o.i. ook nimmer gebeuren, zoolang het Volksfront in zijn huldigen vorm zou blijven gehandhaafd. Telkens en telkens herhaalt zich de aanval op den franc en van besliste afweer kan geen sprake zijn, zoolang niet vertrouwen en nog eens vertrouwen in optima forma kan worden gegeven Doch wie vermag dat bij een voortbestaan van een regeering, die den communisten naar de oogen moet zien? Bonnet heeft zich geweerd als een leeuw, maar ook hij vermocht niet te slagen! En wat wonder, gelet op de meer dan onverantwoordelijke stakingen en aantasting van het recht van werken Iedere politiek heeft zich te richten naar de mogelijkheden, niet naar de wen- schen van extremisten, wien de werkelijk, heid niet ter harte gaat, integendeel, die in wezen moeten aansturen op ontwrich ting van het huidige regiem om zoodoende te trachten zelf de macht in handen te krijgen Arm land, dat aan zulke „proefnemin gen" wordt onderworpen! Het is nog onmogelijk te zeggen, wat uit den chaos in Frankrijk te voorschijn zal komen. Een „sterke man" zou daar alleszins gewenscht zijn, maar wie ziet deze figuur aan het politieke firmament? Vermoedelijk zal Frankrijk nog wel in het politieke steekspel van het oogenblik moeten voortzeulen, hetzij dat het Volks front wordt hersteld, hetzij dat een meer derheid wordt gezocht onder leiding der radicaal-socialisten met het centrum, zoo als de Senaat over een meerderheid be. schikt. Van socialistische zijde lijkt men nog lang niet geneigd om terug te keeren op den dwaalweg, bang zoodoende iiedenke- liik aan invloed in te boeten bij de vak verenigingen. De C.G.T. b.v. onder lei ding van Jouhaux wil naast zich al geen andere vereenigingen meer dulden, erkent feitelijk het recht van bezetting van fa brieken en werkplaatsen, wanneer deze bij een geschil niet worden .geneutrali seerd" Het is duidelijk tot uiting gekomen bü de pogingen va nChau temps om aan de arbeidsconflicten een einde te maken door een charter van den arbeid. De werkgevers pasten dientengevolge ook om zonder meer deel te nemen aan gemeenschappelijke besprekingen. En wat te zeggen van de beschuldigin gen. die thans tegen de organisatie der CS A.R werden ingebracht? Is er nog wel een misdaad van den iongsten tijd in Frankrijk, waarvan dit lichaam niet de schuld krijgt? Bepaald overtuigend is die schuld echter nog niet aangetoond, trots alle moeite, die men zich geeft. De periode van politieke réizen en be sprekingen is nog lang niet beëindigd! Zonder ophouden ziet men de ministers door Europa reizen, met gevolg, dat de situatie steeds minder overzichtelijk wordt! In wezen tast men b.v. in het duister omtrent het resultaat van de conferentie te Boedapest van de drie onderteekenaren van de protocollen van Rome. trots in menig opzicht hoog opgeven omtrent het bereikte! Het ziet er eigenlijk naar uit, dat de as RomeBerlijn een nederlaag heeft geleden! Weliswaar hebben Oostenrijk en Hongarije besloten tot de erkening van het Franco-bewirtd in Spanje, doch ove rigens valt er voor genoemde as op weinig succes te bogen. Uitdrukkelijk is vastge steld. dat beide vroegere Donau-monar- cnieën den Volkenbond niet zullen verla ten, al zullen zij het streven naar hervor ming steunen gelijk zoovele andere sta ten dat zij zich niet aansluiten bij het anti-komintern-pact. al bestrijden zij het communisme! Zelfs schijnt Oostenrijk meer aansluiting te zoeken tot Tsjecho- Slowakije. hetgeen allerminst naar den zin van Berlijn kan zijn. Oostenrijk wil zeer duidelijk zijn politiek van zelfstandigen staat volledig handhaven en vindt daarbij steun bij Hongarije! De verhoudingen van Roemenië blijven in een zekere geheimzinnigheid gehuld, al verzekerde Micescu bii zijn bezoeken aan Praag en Belgrado, dat de Kleine Entente in vollen omvang zal worden behouden. En het bezoek van Zuid-Slavië's premier Sto- jadinowitsj aan Berlijn, vlak nadat de Poolsche minister van buitenlandsche za ken Beek daar te gast is geweest, wekt van zelf ook al weer argwaan ten aanzien van het handhaven der Kleine Entente in ouden vorm! We kunnen hei halen wat we reeds eer der opmerkten; Midden-Europa is volop ln beweging en niet ls vast te stellen, wat net eind-resultaat daarvan zal zijn! Inmiddels neemt de bewapeningskoorts steeds grooter afmetingen aan. Gaat er viel één dag voorbij, dat men niet hoort van bewapeningsuitbreiding van een of ander land? Als al het geld, voor die ne gatieve doeleinden uitgegeven, eens werd besteed voor positieve opbouw Koningin en prinses maakten een wandeling. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben gistermiddag een wande ling gemaakt in het park achter het palels Soestdijk. Bepalingen omtrent de ruilverkaveling. Overleg tusschen Minister en Kamercommissie. Aan het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende nieuwe bepa lingen omtrent ruilverkaveling, is het vol gende ontleend: De bijzondere commissie, in wier handen dit wetsontwerp is gesteld is omtrent een aantal punten met den minister van Eco nomische Zaken mondeling in overleg ge treden. In de eerste plaats kwam bij het overleg ter sprake de vraag, of de regeling, neer gelegd in de artikelen 36 en 37 van het gewijzigd ontwerp, welke mogelijk maakt, dat in bepaalde gevallen, hetzij de Kroon, hetzij de Minister, een ruilverkaveling kan opleggen, niet te ver gaat. In het bijzonder werd de vraag gesteld, of deze regeling niet zóó dicht nadert, tót onteigening, dat strijd met de Grondwet, die immers in ar tikel 152 voor onteigening speciale waar borgen eischt, zou moeten worden aange nomen. De Minister antwoordde, dat de Staten- Generaal geacht moeten worden zich bij de aanneming van de geldende wet op het standpunt te hebben gesteld, dat ruilkave- ling niet valt onder het begrip onteigening integendeel naast elkander bestaande, eigensoortige instellingen vormen. Dit standpunt kwam den Minister het eenige juiste voor. In een 13-jarige ruilverkavelingspractijk is gebleken, dat het Instituut der ruilver kaveling den meest volledigen waarborg biedt, dat de rechten van de eigenaars in geen enkel opzicht worden gekrenkt. Vervolgens werd uit de commissie ge vraagd, of de Minister een nadere aandui ding kon geven van de gevallen, waarin het algemeen belang de ruilverkaveling „dringend" (art, 36) dan wel „zeer drin gend" (art. 37) kan vorderen. Met .alge meen belang" moet natuurlijk iets anders bedoeld zijn dan het belang van de geza menlijke eigenaars en gebruikers van den te verkavelen grond. De Minister antwoordde hierop, dat „al gemeen belang" Inderdaad niet hetzelfde is als het belang van de gezamenlijke recht hebbenden op den te verkavelen grond. Het kan echter zijn, dat de voor den bodem meest geschikte wijze van exploitatie niet kan worden toegepast of elke exploitatie abnormaal hooge kosten meebrengt. Dien tengevolge kan een geheele streek, die bij goede verkaveling een redelijke welvaart zou genieten, blijvend in armoede verkee- ren. Men mag in zoo'n geval zeggen, dat het algemeen belang speciaal het belang van de streek, doch ook dat is een alge meen belang het tot stand komen van de ruilverkaveling dringend vordert. Is de bestaande verkaveling echter zoo slecht, dat zonder ruilverkaveling exploi tatie nauwelijks meer mogelijk is, dat prac- tisch gesproken het land braak moet blij ven liggen, dan is het een landsbelang daarin verbetering te brengen. In een zoodanig geval mag men dan ook zeggen, dat het algemeen belang de ruil verkaveling zeer dringend vordert. De commissie was dankbaar voor deze uiteenzetting. Zij meende echter, dat er alle reden, is om althans in het laatstbe doelde geval het nemen van het besluit tot ruilverkaveling niet over te laten aan de Kroon, doch dit te doen nemen door den wetgever. Aan dezen wensch verklaarde de Minister tegemoet te kunnen komen. Voorts werd nogmaals ter sprake ge bracht, of het niet nuttig en wenschelijk zou zijn, alsnog een regeling in het wets ontwerp op te nemen, krachtens welke het Rijk zoo noodig een zekere kostengarantie op zich zou kunnen nemen. De commissie verklaarde aan zulk een garantieregeling groote waarde te hechten. De Minister meende dezen wensch niet te mogen inwilligen. Bij dit verslag is gevoegd een tweede nota van wijzigingen. WIE BOORDE DE „HANNAH" IN DEN GROND? Vragen van een Kamerlid. De heer Donker heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de regeering bereid een nauwkeu rig onderzoek te doen instellen naar de nationaliteit van het tot dusverre onbe kende schip, dat in de Spaansche wateren een torpedo heeft afgeschoten op het Ne derlandsche schip ..Hannah", ten gevolge waarvan dit is gezonken? 2. Is de regeering bereid het resultaat van dit onderzoek aan de Kamer mede te deelen? 3. Wil de regeering een uiteenzetting geven van de maatregelen, die in den loop van den Spaanschen burgeroorlog, hetzij ten gevolge van internationaal overleg, hetzij van Nederlandsche zijde op eigen initiatief zijn genomen ter bescherming van de scheepvaart in de Middellandsche Zee? 4. Welke van deze maatregelen waren nog in werking ten tijde van het torpe- deeren van de „Hannah" en in welken omvang waren zij dat? 5. Geeft dit torpedeeren van een Neder- landsch schip der regeering aanleiding na te gaan op welke wijze de Nederlandsche scheeovaart in de Middellandsche Zee doeltreffend beschermd zou kunnen wor den? 6. Zoo ja. hoe stelt de regeering zich voor dit doel te bereiken? De reorganisatie bij de Spoorwegen. Grootere snelheden en meer treinen. Zooals reeds door ons werd gemeld, zullen door de Ned. Spoorwegen met ingang van de Zomerdienstregeling 15 Mei as. verschillende belangrijke wijzigingen worden gebracht in het treinverkeer, zoowel wat de snelheid betreft als het aantal treinen. Boven dien werd, zooals bekend, onlangs be sloten 148 stations en halten op te hef fen, dit in verband met de opvoering der snelheid. Grootere snelheid. Op de thans reeds met electrischë trac- ties bereden baanvakken Amsterdam- Haarlem-Rotterdam, Amsterdam-Alkmaar, Amsterdam-Uitgeest etc. zal de snelheid slechts gering verhoogd kunnen worden. De treinen zullen in plaats van met 95 K.M. per uur worden gereden met 100 K.M. per uur. Op het mlddennet, waarvan de electrl- ficatle ingaande 15 Mei gereed is, zullen de uit modern, nieuw materiaal samenge stelde treinen worden ingelegd met een snelheid van 120 K.M. per uur. De daar door vrijkomende diesel-electrische trei nen zullen worden gebruikt op de baan vakken A'dam-Den Haag-R'dam: R'dam- Groningen en Twente, en Dordrecht-Maas tricht. De diesel-electrische treinen zullen eveneens gaan rijden met een snelheid van 120 K.M. per uur. terwijl de met stoom- tractie op de betreffende trajecten ver voerde sneltreinen een snelheid van 100 K.M. per uur zullen bereiken. Op het overige deel van het net worden eveneens de snelheden opgevoerd. Door deze maatregelen wordt b.v. op het traject Amsterdam—Groningen door de dieseltreinen een tijdwinst gemaakt van 1 uur. Amsterdam-Maastricht levert 46 mi nuten winst op en Den Haag-Enschedé 75 minuten. Zooals reeds gezegd, is de frequentie van de sneltreinen belangrijk uitgebreid. Zoo loopen tusschen A'dam-R'dam-Den Haag en Groningen thans 7 paar sneltrei nen Dit worden ingaande 15 Mei 5 paar diesel-electrische treinen en 6 paar snelle stoomtreinen. Tusschen Amsterdam-Rot terdam-Den Haag zijn deze cijfers resp. 6, 5 en 6. Het opheffen van de 148 stations en halten maakt het noodig over te gaan tot de uitgifte van een reisgids, welke niet alleen de binnenlandsche dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen, doch ook de dienstregeling der trams en autobussen tusschen de spoorwegstations en de niet of niet meer door den spoorweg bediende plaatsen bevat. Wat deze nieuwe dienstregeling betreft, kan nog worden medegedeeld, dat door de invoering hiervan, practisch op alle lijnen een 2-uurs-dienst zal worden gereden. Op de baanvakken waar het aantal rei zigers zulks wettigt wordt deze 2-uurs- dienst over den geheelen dag of over een gedeelte daarvan uitgebreid tot een regel- matigen uurdienst. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal weder bijeenkomen op Dinsdag 18 Januari des middags half twee. ter behandeling van de Grondwets herziening. Tevens zal mededeeling wor den gedaan van het besluit der Centrale afdeeling. De voorzitter is voornemens aan die afdeeling voor te stellen op Woensdag 19 Januari des voormiddags elf uur afdee- lingsonderzoek te houden van eenige be- grootingshoofdstukken en kleinere ont werpen. „ARTIS" TE AMSTERDAM KRIJGT UITSTEL VAN BETALING. In een gistermiddag gehouden vergade ring van houders van 3 pet. hypothecaire obligatiën der leening 1927 ten laste van „Artis" te Amsterdam is het verzoek van het bestuur tot uitstel van betaling ge durende een jaar met algemeene stemmen ingewilligd. VERSPREIDE BERICHTEN. Het motorschip „Dempo" arriveert Maandagochtend te 10 uur aan de Lloyd- kade te Rotterdam. CHR. ORATORIUM VER. „CON AMORE". Huldiging van Louis van Tulder. Het Bestuur van bovengenoemde ver- eeniging deelt mede, dat het in de bedoe ling ligt. bij de Jubileum-Uitvoering op 19 Januari a.s. in de pauze, den heer Louis van Tulder met een korte toespraak geluk te wenschen met zijn 25-jarig jubileum als concertzanger en hem als zoodanig op be scheiden wijze te huldigen. Voor vrienden en bewonderaars van den zanger bestaat gelegenheid, hem, na afloop van het con cert, in de solistenkamer van de Stadsge hoorzaal persoonlijk hun gelukwenschen aan te bieden. De heer van Tulder zal niet zingen op de Generale Repetitie, die op Maandag 17 Januari werd bepaald. Hij wordt dan ver vangen door Joh. v. d. Ploeg uit Rotterdam. Ook mevr. v. Wickevoort Crommelin is op de generale repetitie niet aanwezig. In haar plaats zingt dan mevrouw Kingma Verheij. CONCERT LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Daar het, ondanks herhaalde pogingen niet gelukt is contact te krijgen met de Spaansche Zangeres Conchita Badia en haar medewerker Alexandre Vilalta, zullen deze kunstenaars blijkbaar hun tournée, die ze zich voorstelden door Europa te maken wegens pasbezwaren moeten annu- leeren. Het Bestuur van bovengenoemde Ver- eeniging heeft in deze moeilijkheden voor zien door ten spoedigste den zanger Rudolf Watzke te engageeren, die hier eenige jaren geleden met zooveel succes optrad.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9