Wint er-Sport LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 15 Januari 1938 RECHTZAKEN Uit de Omstreken WfNTER-Kl/PCK» Berchtesgadener Land Reit im Winkl 700 m. Garmisch»Partenkirchen München de stad van de Kunst en de Carneval verwacht ook U. Düsseldorf de mooiste Residentie van Prins Carneval aan dan Rijn Keulen Op naar hef Keulsche Carneval in 1938 Januari an Februari Essen Uw reisdoel m 1938 Dortmund Wesffalens Industrieel Middelpunt, Oberstdorf in de Allgüuer Alpen 843-1930 M. ZIJN ONTSTOKEN SPATSCHERM LAMPJES IN DE BEBOUWDE KOM VOLDOENDE? Is het voldoende indien de automobilist, dlë bij donker op een weg met straatver lichting binnen de bebouwde kom rijdt, aan den voorkant van zijn wagen alleen twee spatschermlampjes ontstoken heeft?" Zie daar de vraag die voor den Kantonrechter te Breda werd behandeld een zaak van groot principieel belang voor alle automo bilisten. In Princenhage werd een automobilist, die in het verlichte gedeelte van de be bouwing uitsluitend deze lampjes aan had, door de maréchaussée bekeurd, omdat deze van oordeel was dat volgens de wet ook de dimlichten in de koplampen zouden moeten zijn. ontstoken. De A.N.W.B.-deskundige, ir. R. Tijken betoogde dat ofschoon het Motor- en Rij wielreglement inderdaad eischt dat „kop- llchten" ontstoken moesten zijn. dit niet mag worden verward met „koplampen". Het Reglement geeft geen definitie van het begrip „kophcht", zoodat deze uit de verschillende voorschriften moet worden afgeleid. Gaat men deze nauwkeurig na. dan blijkt dat de spatschermlampjes aan alle etschen voldoen welke aan de kopllchten binnen de verlichte kom worden gesteld, zoodat men hier wel degelijk van kopllchten in den zin der wet kan spreken. In de prac- tijk voert het gebruik van dimlichten in de stad bovendien tot ongewenschte toestan den. Het effect van het knippersignaal wordt er door verminderd, het verkeers beeld wordt veel onrustiger, terwijl bij natte straten ernstig verblindingsgevaar optreedt door gereflecteerde stralen. Ook uit een oogpunt van verkeersveiligheid, aldus ir. Tijken is het standpunt, van ver balisanten dus zeer bedenkelijk. Hij meen de dat het overigens niet aan twijfel on derhevig was of het gebruik van alleen stadslampjes is in de gegeven omstandig heden niet alleen volgens den letter dei- wet, maar ook volgens de bedoeling van den wetgever voldoende. De Kantonrechter, mr. Ter Veer, kon zich. nadat de Ambtenaar O.M. een boete van f. 0.50 had geëischt omdat z.i. de auto mobilist wel in overtreding was geweest, met de opvatting van den deskundige ver eenigen en ontsloeg den automobilist in kwestie van rechtsvervolging. KANTONGERECHT TE DELFT. De kantonrechter te Delft heeft veroor deeld wegens overtreding der IJkwet H. D. te Leiden tot f. 1 boete of 1 dag hechtenis en f. 2 boete subs. 2 dagen met verbeurd verklaring van maten en gewichten; we gens overtreding der Arbeidswet: M. van W. te Leidschendam f. 5 subs. 6 d. hech tenis. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Terecht stond de kapelaan J. H. M. v. I. der St. Agatha parochie uit Lisse, die op den Rijksstraatweg nabij de.'Engel met z'n motorfiets in aanrijding is gekomen met een driewlelige motorbakfiets welke be stuurd werd door R. W. de Best uit Katwijk Zee De kapelaan, die last had van den wind, wilde zijn hoed dieper op zijn hoofd zetten. Hij had toen de macht over zijn stuur verloren en was tegen de hem pas- seerende motorbakfiets aangereden. Beiden waren op den gTond terecht gekomen en liepen verwondingen op. De officier van Justitie elschte tegen verdachte een geld boete van f. 100.en nam daarbij in aan merking dat verdachte zoowel de reparatie van motorbakfiets als de doktersrekening van den aangeredene had betaald. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 19-Jarigen chauffeur N. G. v. d. V. uit Noordwljk aan Zee, die in hooger be roep terecht heeft gestaan van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, waar bij hij was veroordeeld tot een geldboete van f. 15.— sus. 10 dagen hechenis. Ver dachte zou op 1 September van het vorige jaar op den Rijksstraatweg tusschen Hil- legom en Heemstede op het llnkerwegge- deelte hebben gereden met zijn vierwielig motorrijtuig en tengevolge hiervan in bot sing zijn gekomen met een ander vierwie lig motorrijtuig, hetwelk bestuurd werd door den heer W. J. van Doesburg. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis. De Rechtbank uitspraak doende bevestig de het vonnis van den Kantonrechter. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 15 Januari. Tarbot 141—120 ct. per KG.; Tong 90—70 ct. per KG.; Heilbot 78 ct. per KG.; Griet f. 34—20 per 50 KG.; Groote Schol f. 16—11. Middel schol f. 14.50—12, Zetschol f. 20—15.50. Klein- schol f. 15.50—9. Bot 1. 9; Schar i. 11—6, Groote Gul 1. 15—13.50. Kleine Gul f. 13—3.60. Wijting t. 3.80—2.80. alles per 50 KG.; Kabel jauw f.65—51 per 125 KG.; Leng f. 3.30 per stuk. Aan den afslag 1 kotter: E. 322 met f. 530. en 13 trawlloggers: IJM. 204 met f. 750; KW. 5 met f. 1270; KW. 166 met f. 980; KW. 18 met f. 390; KW. 155 met f. 1140; KW. 158 met f. 7.80: KW. 46 met f. 890; KW. 65 met f. 880; KW. 91 met f. 830; KW. 41 met f. 870: KW. 45 met f. 750; KW. 35 met f. 8.70; KW. 89 met f. 620. DE AFGELOOPEN WEEK TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent) Er komt nog steeds wat haring aan de markt, maar het gaat met den aanvoer als met een omgekeerde stroopkan: eerst komt er een groote golf en dan blijft het nog gerulmen tijd nadruppelen. Met de groote golf is het nu afgcloopen, maar het blijft langer nadruppelen dan velen hadden kunnen denken: deze week kwam nog een tiental schepen met versche ha ring aan de markt, maar de meeste hadden slechts geringe vangsten. Met de trawlers is het deze week wat vreemd geloopen, hetgeen wel te verwachten was. Maandag waren er 17 binnen en omdat de handel wel wist, dat cr de volgende dagen wei nig booten verwacht konden worden, heeft deze zich „veilig willen stellen", met het ge volg. dat er veel geld voor de visch werd be taald. Vier Noordzeebooten passeerden weer eens de 4000 gulden. En een kotter, die een prachtige vangst scharren had, besomde maar eventjes f. 2100. Het is onbegrijpelijk, dat onze Nederlandsche xeeders niet aan de snorrevaadvisscherij durven (of willen) beginnen, want hieraan is nog wel wat te verdienen. De nieuwe IJmuidensche snurrevaadkotter had zijn laatste reis ook nog een besomming van f. 1250. Dat is beter, dan visschen in de Barentszee, want dat wordt toch nooit iets. De „Alkmaar" is a.s. Maandag met 1700 manden visch uit Arctica aan de markt. Als de visch goed is, zou dit wel eens de eerste (van de vier) be hoorlijke reizen kunnen wórden. Maar het schip heeft dan ook alles mee. Dat was trou wens met de ..Norma Maria" ook het geval en toch werd ook deze reis een mislukking. Zulk een reis moet toch minstens f. 10.000 opbren gen. Waarom het toch zoo ver gezocht, als het dichtbij nog te vinden is? Getuigen ook dc besommingen der trawlloggèrs. die na Maan dag binnen waren, die varieerden van f. 400 tot f. 1690. Er kwamen deze week binnen 31 trawlers en 31 trawlloggers en over het algemeen was er, wat de besommingen betreft dus geen reden tot klagen. Want behalve de vier genoemden van Maandag werden er nog meer mooie reizeh gemaakt. Teleurstellend was het* resultaat van de „Norma Maria", die voor 1700 manden Witte Zeevisch slechts f. 5490 besomde en dat, terwijl er dien dag geen enkele boot met rond- visch binnen was. HILLEGOM. EEN KLEINE BENDE JEUGDIGE INBREKERS. Een goede slag van de politie. In den loop van deze week deed een alleenwonende bewoner van den Stations weg aangifte bij de politie, dat er 's avonds tijdens zijn afwezigheid was ingebroken. Bij onderzoek bleek de buitendeur verbro ken en uit den muntgasmeter 10 cent ont vreemd te zijn Uit een jas werden enkele centen en sigaren vermist. De politie heeft als verdachten vier-.jon gens aangehouden van 17 tot 22 jaar. Twee hunner hadden vroeger al eens ingebro ken en toen ongeveer f. 10 ontvreemd. Een van de vier had een soortgelijk zaakje op zijn geweten; toen bestond de buit uit vier gulden. Er is met de aanhouding van deze jon gelui een goeden slag geslagen, omdat zij I meer plannen voor de toekomst hadden en 2elfs van plan waren ,.er op los te slaan, als het moest". Allen hebben bekend, en zullen aan de justitie overgegeven worden. Bijna alle cellen van het Politiebureau waren gisteren bezet door de leden van deze kleine maar gevaarlijke bende van inbrekers en kwaaddoeners. Jaarvergadering der Beurscommissie. De Hillegomsche Beurscommissie heeft haar Jaarvergadering g*iouden onder voor zitterschap van den heer K. Velthuys. Het jaarverslag van den secretaris rapporteer de, dat het beursbezoek zich zeer goed bleef ontwikkelen, ondanks het invoeren van een beursentrée. De vrees dat het be zoek daardoor zou verminderen, is onge grond gebleken. De tarieven voor de tele foon zijn verminderd. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f. 84.39; de controlecommissie bevond de rekening in orde. De beurstafeltjes zullen in het ver volg genummerd worden. Aan de plaatse lijke afdeelingen van Bloembollencultuur en H.B.G. zal dit jaar geen subsidie ge vraagd worden. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen visscherfj-medewerker) Het haringseizoen is nog steeds niet af ge loopen, hoewel het er nu wel naar gaat uit zien, dat wfj binnen zeer korten tijd de laatste schepen binnen kunnen verwachten. Het weer heeft de laatste weken niet mede gewerkt; tengevolge hiervan hebben de schepen heel wat dagen binnen moeten liggen. De nachten, dat nog gevischt kon worden, was het weer ook niet al te best en dit scheen een zeer nadeellgen invloed op de visscherjj uit te oefenen. De schepen, die thans nog in het Kanaal zijn. zullen de volle maan van begin volgende week afwachten: geeft deze geen visscherij meer, dan zal het wel gedaan zijn en zullen de schepen wel huis toe keeren. Zooals dit steeds het geval is bij weinig of geen aanvoer, loopen de prijzen omhoog. Maan dag werd van f. 5 tot f. 6 betaald voor versche haring en in den loop van de week werd zelfs v. d. Bent Jzn., Jan Remmerzwaal, Hen drik van Duyn, Jacob v. d. Plas; allen I zijn leerlingen van den heer C. Varke- visser. Rijksgedelegeerde was bij deze examens kapitein J. H. Götz, lid van -de examen commissie voor stuurlieden te Den Haag. Buitengewone ledenvergadering der Chr. Jeugdorganisatie. Deze vergadering werd onder veel be langstelling in de Oranjezaal van het Jeugdhuis gehouden. De voorzitter, de heer C. J. Lambour, liet zingen Gez. 2.1, ging voor in gebed en las een gedeelte uit Efeze 4. De secretaris, de heer Jac. Gesink. las de notulen. De voorzitter liet uitkomen, dat het vrouwelijk element in het bestuur sterker vertegenwoordigd kon zijn; mej. Van Duyn zat als eenling tusschen de heeren. Tot bestuursleden werden wegens bedanken van de heeren Susan, dr. C. Steinz en H. Haasnoot gekozen mevr. H. Gerretsen-Verhagen en de heeren KI. Jonker en A. Ouwehand. De voorzitter gaf een toelichting op het voorstel tot verbe tering van het contact tusschen de C.J.O. en haar afdeelingen. De band dient hech ter te worden. Het voorstel betreft ir} hoofdzaak het driemaal per jaar houden van z.g. „werkvergaderingen". Met het be stuur van de C.J.O. zullen hierin verte genwoordigd zijn twee bestuursleden van elke onderafdeeling, die vrtf mandaat zullen krijgen van hun vereenigingen. Op die werkvergaderingen zal groote betee- kenis gehecht worden aan de geestelijke belangen in al haar geledingen. Dit voor stel werd met alg. st. aangenomen. De heer P. Siderius, lid van de com missie van toezicht vanwege den kerke- raad, sprak waardeerend over het werk van de C.J.O. en hoopte, dat Gods zegen op den arbeid moge rusten en op hen, die zich aan dit werk geven. De heer Herm. Parlevliet, lid der com missie van toezicht vanwege de kerk voogdij. sloot zich hierbij geheel aan. Tenslotte werd gezongen Ps. 21 1, waarna de heer Siderius met dankgebed sloot. Bij de politie werd kennis gegeven van ontvreemding ten nadeele van de ge meente van een dreg met ankertje, dat zich bevond in een kastje bij de Chemi sche fabriek aan het Prins Hendrikkanaal. KATWIJK AAN ZEE. Visscherij-examens. Bij de in de Vlsscherijschool alhier ge houden examens zijn geslaagd voor het certificaat van voldoende kennis der in ternationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee en de toepassing ervan: Nlc. van Duyvenbode Nzn., Piet van Duyvenbode Dzn., Amerik Groen, Jan Zuyderduyn, Corn. Guijt, Nic. Plug Maart tot f. 9 per kist besteed. Veel werd echter niet aangebracht; de aanvoer bestond slechts uit enkele honderden kisten. In den haringhandel is het Iets levendiger. De vraag is toch echter nog onvoldoende en het schijnt, dat enkele -houders van haring zich wat ongerust gaan maken en tegen abnor maal lage prijzen aanbieden. Dit is zeer te betreuren, want als er gen te veel aan haring is, helpt het toch niet er mede te gaan gooien; de afzet wordt hierdoor niet vergroot, maar wel de prijzen onnoodig bedorven. Het is in het algemeen belang, dat de hoofden koel ge houden worden en dat getracht wordt door ge meenschappelijk overleg iets te bereiken. Het mooiste zou vanzelfsprekend zijn een verkoop van een 40.000 of 50.000 ton naar Rusland; de ongezonde toestand zou hiermede in eens ver holpen zijn. Het zal echter nog te bezien staan of hiervan komen zal. DE TREILVISSCHERIJ. Met de goede visscherij van de laatste weken van het oude jaar schijnt het afgeloopen te zijn. De loggers rapporteeren den laatsten tijd een slechte vangst en dit komt ook reeds in de aanvoeren tot uitdrukking. De prijzen voor de visch blijven goed. vooral voor den onderkant; de tongprijzen zijn niet al te best. Verschillende groote motorloggers maakten hooge besommingen en de kleine log gers besomden wel wat minder, doch de reizen waren niet slecht te noemen. Ook in de afgeloopen week vertrokken nog verschillende loggers, die aan de haringvis- scheriJ hadden deelgenomen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. LEIDSCHENDAM. EERSTE RAADSZITTING DER NIEUWE GEMEENTE. Rede van den burgemeester De kosten der leerlingen O.L. School De verhuur van een lokaal aan het Roode Kruis. De raad van de nieuwe gemeente Leid schendam vergaderde. De burgemeester deelde mede. dat hij in opdracht van den minister van Staat en commissaris van de Koningin weder benoemd is tot hoofd van deze gemeente en de vereischte eed reeds heeft afgelegd. Spr. dankt de ministers voor hun voordracht en H.M. de Koningin voor de benoeming. Wat den toestand van de gemeente betreft, de werkloosheid is hier niet afgenomen. De tuinbouw was iets beter dan in 1936. Aan de' groenteveiling werd geveild voor f. 632.791 11936 f. 529.781), de toeslagen waren echter lager zoodat het overschot vrijwel gelijk is gebleven, waarbij nog in het oog moet worden gehouden, dat niet minder dan voor f 75.000.onver koopbaar ls gebleven. De raad van Stomp- wijk welke als grootste gemeente thans is aangewezen ook tot behartiging van het gemeentedeel waarover voorheen een an dere raad ging, kent spr. voldoende om overtuigd te zijn van zijn werklust, om ook de belangen van dat gemeentedeel te be hartigen, zoolang tot in half Juni een nieuwe raad zal optreden. Spr. dankte de bevolking voor haar goede wenschen en hoopte als een goed burgervader te slagen in het behartigen van allen in deze nieuwe gemeente. De heer Vink als oudste lid dankt den voorzitter voor zijn goede woorden. Aange boden werd de gemeentebegrooting 1938 en benoemd als leden van de commissie van onderzoek de heeren Willemsen. de Lange, Waayer, Vink en mevr. Visser van der Linden Zhst. werd aangenomen het voorstel De markten flauw gestemd. De politieke situatie in Frankrijk en de daarmede verband houdende lage franc- kcers deed op den exporthandel in wolvee wel afbreuk en de exporteurs leden reeds verliezen op de laatste dagen geëxporteerde kwantums. Men kocht dan ook gisteren in hoofdzaak voor België, doch tegen wat mindere prijzen Zoowel hier ter plaatse ais te Leeuwarden en Zwolle had de wol- veemarkt dan ook een zeer flauw verloop. De slachtveemarkt was in de afgeloopen week over de geheele linie wat overvoerd cn liep vooral ook op de Vrijdagmarkten ir, prijs terug. We zagen thans weer heel beste kwaliteiten van 7276 ct. per K.G. geslacht gewicht verkoopen. Dit was wel f. 15 tot f. 20 per stuk lager dan vorige de vorige week. De gebruiksveehandel was tengevolge hiervan wel iets gedrukt, maar goede melk- en guste koeien bleven toch nog zeer duur. Versche kalfvaarzen waren eveneens duur, maar de mindere kwali teiten konden de prijzen lang niet Hand haven. De vette en nuchtere kalveren- markt verliep ook minder gunstig, met iets dalende prijzen. De vleeschgrossiershandel nas in de afgeloopen week tenslotte zeer lusteloos, met afgaande prijzen, hetgeen mede verband hield met de sluiting der groote koelhuizen wegens schoonmaak en net weer voor het bewaren van vleesch on gunstig is. Men was dus vrijwel genood zaakt te ruimen. De varkensmarkt deelde ook al in de teruggaande tendenz. Zelfs cij een klein aanbod liep de Leeuwarder markt gisteren flauwer af. Mager goed en biggen bleven echter duur. tot het per 1 Februari as. aangaan van een kasgeldleening groot f. 50.000. Voorstel om aan den minister toepas sing te vragen van art. 55 der L.O.-wet 1920 teneinde aan het bijzonder onderwijs niet de kosten te vergoeden welke aan het O.L. onderwijs worden ten laste gelegd, welke laatste door haar gering aantal leerlingen vrij hoog zijn (f. 17.50 p. 1. Na een uitvoerige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen, waar bij de R.K. fractie uitgezonderd de belde wethouders tegenstemden. Benoemd werden tot ambtenaren van den burgerlijken stand de heeren W. J. H. J. M. Keyzer. burgemeester, H. J. van Delft, gemeentesecretaris, B. Bieleveld, hoofd commies ter secretarie en H. J. van Her pen, commies ter secretarie. Voorts werden ook de leden der stembureaux benoemd. Voorstel om aan het Roode Kruis een lokaal in bruikleen te geven van de voorm. openb school tegen verplichting van schoonhouden en zelf zorgen voor verlich ting en verwarming. De heer Vink achtte het stuk niet lo gisch gesteld, het beroep op concurrentie met den mldenstand gaat niet op, daar deze geen lokalen heeft aan te bieden, wèl de caféhouders. Doch de menschen noodzaken tot cafébezoek zou voor spr. aanleiding zijn de beschikbaarstelling uit te breiden. Wat de bepalingen betreft, spr. zou huur willen hefen en deze bij wijze van subsidie weder terug willen geven; dit zou een juistere berekening in de hand werken. De heer Willemsen meende, dat van subsldieering toch niets terecht komt. G.S. zullen deze schrappen, verder kan spr. zich aansluiten bij den heer Vink. Tenslotte werd het voorstel z.h.st. aan genomen. echter met dien verstande, dat B. en W. nader overleg met de vereeniging zullen plegen inzake kosten. De voorzitter vroeg machtiging tot be schikbaarstelling van f. 0.25 per school gaand kind voor een tractatie bij de a.s. blijde gebeurtenis. Op een vraag inzake versiering zeide spr. dat deze kosten ten goede zullen worden gebracht aan de armen inplaats van aan versiering. Hiema sluiting. Gedurende December ls in de Ned.- Herv. Kerk ten bate van de Kerkvoogdij gecollecteerd f. 160.76. Gevonden; sleutel, 4 boorden, porte- monnaie met inhoud. Adres bureau van politie. OVER HET MÜNCHENER CARNAVAL. Zon en sneeuw Rust en ontspanning Sport en wandelingen verlokken U tot een prettige reis naar het Inlichtingen en prospectussen bi] het Verkehrsamt, Postbus 41 Berchtesgadcn en "Dultsch Verkeersbureau" Kalvcrstraat ill, Amsterdam. GRAND'HOTEL EN KURHAUS mooiste ligging in Berchtesgadcn. Qcrcduc. prijzen overeenkomstig de tijdsomstandigheden. Prospectus op aanvrage. HAUS GEIGER Het voorname Hotel-Pension. Prijs vanaf RM. 8.-12,50. Een wintersportplaats, waar men absoluut zeker ls van een prachtig sneeuwdek. de wereldbekende plaats, waar de succesvolle IV. Olympische Winter spelen werden gehouden, ook In den winter 1937/38 het middelpunt van een Inter nationale wereld. 21—30 Jan. Internat. Wintcrsportwcck. 29—30 Jan. Wereldkampioen schap voor bobsleden met vier personen enz. Kunstljs-stadlon. vooraanstaand Hotel, uitstekend centraal gelegen direct bij ALPENHOF=PARKHOTEL hot kurpark. Dc gelegenheid waar men elkaar treft aan dc thee of 's avonds, fllfe comfort. Prosp. Pens. RM. 10.-tot 18.-. GOLFHOTEL SONNENBICHL Mooiste, zonnigste, rustigste ligging. Qunstlge condities. EIBSEE HOTFl Hoogelucht Kuuroord (I000M.) Wintersportplaats, Schaatsenrijden, Skllecraar. Pension RM. 9.14.-. HOTEL PENSION om 1FNMOF centrale, rustige ligging, flllc comiort. fluto-garages. Noord- UW OUDENHOF Du|tschc kcukcn. Pension v. RM. 8.50 tot 10.-. HOTEL PENSION SCHELL rust,centr.ligging,allemód.comf.Ultstek.pens.-keuk.P.vanaf RM.7.50. 1000—1400 M., de hoogst gelegen Dultsoie wintersportplaats ■■■■"illAfalQ 2on - sneeuw, het geheele Jaar zonder ncveL HOTEL POST hcl ccrslc hotel ter plaatse, 120 bedden. Kamers met w. cn k. sir. water. Centrale verw. Pension RM 8.— tot 10.—. flutogarages en boxen. Ijsbaan bij het hoteL Tel.24. HOTEL KARWENDEL Rustig hotel met uitstekende reputatie, alle comf. Pension v. RM. 7.-—10. Garages, stroom, w. en k. water. Ccntr. verwarm. Ski-onderricht. Prospcctl. PgyriSChZClI 800 HOON, aan dc „Rlpenslrassc". Absoluut sneeuwzeker. ^BERGHOTEL SUDELFELD 1150M. aan de„?llpcnstralïcu.flUe comf. Ski-onderricht. Pens. v. RM5.-. Nauwelijks zijn de heilige Drie Koningen voorbij, of daar sluipt een door en door wereldsche prins binnen: Prins Carnaval, 'sNachts ontstaat er voor een paar weken een rijk vol vroolijkheid, lachen en overmoed, dat met narrenwijsheid geregeerd wordt Carnaval is het overal daar, waar de menschen vroolijkheid en opgeruimdheid huldigen als de goden van dit leven, waar hun de levensvreugde in het bloed zit. Een van de hoofdsteden van dit vroolijke rijk ls München, waar weliswaar Prins Carnaval zijn hof heeft, maar waar zijn dolle streken „Fasching" genoemd worden. In München ligt het Carnaval den menschen werkelijk 11a aan het hart. Nauwelijks heeft Zijne Hoogheid den troon bestegen, of ieder, arm of rijk, jong of oud, beroemd of onbekend, haast zich om in hoeken en gaten naar een bbnte lap, een narrenkap of alleen maar naar een bordpapieren neus te zoeken, om ook uiterlijk een waardig onderdaan te worden. Want de nar speelt de hoofdrol. Staatsvijand No. 1 is de brombeer. De Carnavalsdans is de „Frasah", een uit het hooggebergte afkomstige, met Münchener Starkbier overgoten afstam meling van de aan het hof gedanste „Frangaise". De diep ln mosterd gedoopte, zachte witte worst is de geliefde middernachtsversnapering. Er is haast geen inwoner, die niet meehelpt om de feesten schitte rend te doen slagen. De fantastische aankleeding, die het Münchener Carnaval wereldberoemd heeft gemaakt, ls een schepping van kunste naars. „Schwabylon", „Het Goochelaarsfeest", „Op Safari", „Het Geluksschip", „Venetlaansche Nacht" e.a. zijn zulke hoogtepunten van kunstgenot, dat een bezoek daaraan minstens één- of tweemaal moet herhaald worden. 4632 De laatste drie dagen stijgt de heerschappij van den dollen prins tot een strenge dictatuur. Alles moet zich voor hem bulgen, zelfs het verkeer. Trams en autobussen, auto's en vrachtauto's worden in een grooten boog om het Camavalsgewöel heengeleid. In een zee van con fetti zijn de ongebruikte tramrails verdronken en bonte serpentines slingeren zich vroolijk om de leidingsdraden. Lachen, gillen en het lawaai van zevenklappers vormen het krijgs geschreeuw van de confetti-gevechten. De kleine bonte snippertjes verduisteren de zon, ze blijven in het haar zitten, ze kriebelen op de huid, vullen Je zakken; men ademt ze in. slikt ze ln, verwenscht ze en. gaat er zelf ponden van koopen! Op Carnavals-Zondag trekt Prins Carnaval nog éénmaal in volle glorie voorbij. In een groot gedrang banen zich de groepen en wagens ln urenlange optochten een weg door de straten van de stad. Heel München doet mee! Wie niet als hoogwaardigheidsbekleeder van den vroolijken vorst vanaf een feestwagen bonbons en sinaasappels onder het volk gooit, als nar of als grootvader verkleed zich bij het gevolg voegt, die brengt als toeschouwer al zijn humor mee. Wanneer de laatste wagen voorbijgereden is, denkt men met wee moed aan het spoedige einde van den de nachten doorwakend heer- scfifer. Prins "Carnaval is dood, doch leve het Starkbier! p(ÓNCH6-n Hef nieuwe HOTEL EXCELSIOR bij het .Hauptbahnhof, eersterangs. Rustig gelegen. Kamers vanaf RM. 4.—. HOTEL pDEUTSCHER KAISER' het geprefereerde, billijke grootstccdschc Hotel, bij het Ccntraal- statlon cn Starnberger-Statlon. 530 bedden. „Kalscrstubcn". HOTEL BAMBERGERHOF het degelijke hotel ln het centrum der stad. Pens, v. RM. 7.50—9.50. HOTEL 3 RABEN rustig lamlllehotel. Nabij het station. Kamers RM. 3.tot 4.50. HOTEL FELDHUTTER Familic-hotcL Rustigste, centrale ligging. Bed vanaf KM. 3.50. 27 Februari: „Gekkenparade" 28 Februari: De pralende Rozenmaandag-optocht Hotelinformatie in het Hooldslation. Van April tot October de groote .Reichsgartenschau', Het b 1 o e me nwonder aan de Ruhr. wereldberoemd door de „Westfalenhalle" en zijn goede bier. I do stad der .Messen", van het bock,-, der pelterijen ca de muziek - hCipAl^ biedt zijn bezoekers in het winterseizoen 193S: dc beroemde „Qowandhaus*- conzerten, de uitzonderlijke motetten van het Thomaner-koor, de uitstek, opvoeringen ln de stadsschouwburgen, en ln don tijd van 13.2 tot 19. 6 de opvoering, van het geheele dram. werk v. R. Vfagncr, naar aanleid, v. d. 125cn geb.-dag v. d. Meester, v. h. eerst bulten Bayrcuth. Het loont derh..dc reis naaren v.d. wiatcrsportpl. In Leipzig te onderbroken I Skilerrelncn tol boven 2000 M., springschansen, Ski-cursusscn, Ski-jöring, ijsbaan en rodelbanen.Ruitersport. Uitgebreid winterprogramma voor sport- en gezelschapsleven. Langste kabclzwcclbaan der wereld op dc Ncbelhorn. Sterkste zonbestrallng, vol komen windstil en vrij van neveL Succesvolle klimaatkuren, heerlijk natuurschoon. Dc zuidelijkste Kurplaats v. Dultschland. FilSSPn Zuid-Beleren, 800 MM»ol», £eoceikr»ehtlKe wtBUr«por»pUatiI.d*oXUfSa.ctby d* koplBC»bor«bl6D Hohcos.hwanfAu cn Xeu»ehw»nsl«tn. InllchtlBc«n <Joer KoTT^rwAltunp. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7