De Leidsche Bioscoop-Programma's Binnenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 15 Januari 1938 Italië betaalt niet'! HEIJDEN NOG DAGELIJKS^^H GROEIT DE POPULARITEIT^ VAN CHIEF WHIP EEN EETLEPEL ZELF GEMAAKTE HOEST SIROOP OVERWINT DEN HEVIGSTEN HOEST en VERKOUDHEID DE ALGEMEENE TOESTAND Zitting Volken bondsraad uitgesteld. De zitting van den Volkenbondsraad van 17 dezer is op verzoek van Frankrijk uitgesteld tot 26 Januari. Miceseu, die reeds gearriveerd was te Genève. blijft zoolang in Zwitserland. Ook Beck, die gisteren nog door Hitler is ont vangen. Heden is Stojadinowitsj te Ber lijn aangekomen. BELGIË Studenten-betooging te Tongeren. Gisteravond hebben zich te Tongeren hevige incidenten voorgedaan. Studenten van de universiteit van Leuven waren per vrachtauto tiaar Tongeren gekomen met de bedoeling den gedetineerde Grammens uit de gevangenis te bevrijden, die is op gesloten, omdat hij Fransche opschriften had verwijderd. Het ging tamelijk storm achtig toe en er werd geschoten, waarbij een der studenten werd gewond. Degene, die geschoten heeft, een koopman uit Tongeren, heeft verklaard uit vrees te hebben geschoten, omdat hij zich bedreigd achtte. Hij is in bewaring gesteld. Volgens ..Le Solr" bevond zich .bij de studenten een te Leuven woonachtige Ne derlander, een jonge man. van 26 jaar. Hij ls door de rijkswacht gearresteerd. Hij was niet in het bezit van een ver blijfsvergunning. RUSLAND In den loöp van het vorige jaar zijn ze kere Italiaansche firma's en instellingen, zonder zich te wenden tot de rechtscolleges, waarnaar de handelscontracten verwezen, begonnen eenzijdig en willekeurig de beta lingen, verschuldigd aan Russische econo mische organisaties wegens de levering van goederen aan Italië te staken. Zoo heeft het Italiaansche ministerie van marine in strijd met zijn contract met de „Soeieznefte ex port" de sovjetorganisatie voor den uit voer van petroleum in September niet de stookolie die geleverd was, betaald. On danks herhaalde vertoogen weigerde het ministerie iedere betaling. Een der grootste Italiaansche firma's is op dezelfde wijze op getreden. Bovendien zijn Russische schepen zonder reden in Italiaansche havens vast gehouden, waardoor het speciale Ital.-Rus- sische verdrag over staatseigendom ge schonden werd. Derhalve hebben de sovjet organisaties het recht op het standpunt te staan, dat zij in de toekomst in Italië geen waarborgen genieten. De raad van volkscommissarissen besloot ln verband hiermede; 1) de handelsvertegenwoordiging der unie in Italië en den economischen organi saties in de Unie op te dragen, tot nadere aanwijzingen zullen volgen, betalingen op grond van bestaande verplichtingen of ver bintenissen die nog zullen ontstaan jegens Italiaansche firma's en instellingen, voor- loopig te deponeeren op bijzondere rekenin gen. die daartoe door de staatsbank ge opend worden, hetgeen ook geldt voor aan derden gecedeerde verbintenissen; 2) te bepalen dat niet tot transfer dezer rekeningen wordt overgegaan, alvorens speciale aanwijzingen van den raad van volkscommissarissen ontvangen zijn. 1941 rechtskundig adviseur, H. RIJNDIJK 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. (Ingez. Med.) FRANKRIJK De kabinetscrisis. De C. S. A. R. Nieuwe stakingen. De president Lebrun heeft gisteren di verse persoonlij kneden geraadpleegd, o.w. Herriot, Blum, Daladier en Sarraut. Zoo als ln een deel onzer vorige oplaag nög vermeld, weigerde Ohautemps een nieuw kabinet te vormen. Hii verklaarde: „De president was zoo vriendelijk mij de opdracht tot vorming eener nieuwe regee ring te verleenen. Hoewel ik getroffen was door dit blijk van vertrouwen was ik toch van meening. dat de incidenten, die tot de crisis aanleiding hebben gegeven, te dicht achter ens liggen dan dat zij mij niet zouden hinderen bij de uitvoering van mijn taak. Ik heb derhalve de opdracht niet aanvaard". Daarop is aan Daladier gedacht, doch ook deze radicaal-socialist weigerde. Hij zeide „Het gewicht van de taak, welke ik moet vervullen en voortzetten als minister van nationale defensie en oorlog, liet mij niet toe het aanbod, dat mij gedaan werd, te aanvaarden". Bonnet. Tenslotte heeft Lebrun gisteravond den demissionnatren minister van fi nanciën Bonne t opdracht gegeven tot kabinetsformatie en deze heeft in principe toegestemd. Heden zou hij een definitief antwoord geven, wan neer hij gelegenheid had gehad om te polsen. Bijzonder veel kans geven wij hem niet, te meer niet, waar de socialisten blijkbaar voor zich het premierschap opeischen. Na de communisten hebben de socialis ten zich volledig uitgesproken voor hand having van het Volksfront evenals de ra dicaal-socialisten, die echter blijven vast houden aan monetaire vrijheid. De handel in edele metalen is intusschen opgeschort. Locuty is gisteren geconfronteerd met Metenier en Moreau de ia Meuse. Hij be vestigde daarbij zijn reeds bekende verkla ringen, zeide Metenier reeds lang te ken nen en Moreau de la Meuse formeel te herkennen als de onbekende, die de leiding had bij het vullen der bommen. Op 11 Sep tember had hij heni echter niet gezien Moreau de la Meuse zeide. dat hij zijn beschuldiger voor de eerste maal zag. Ook te Parijs is in verband met de C.S.A.R. een nieuwe arrestatie verricht. De arrestant, een zeven en twintigjarige man, heeft medegedeeld, dat hij in 1937 de eed aan de C.S.A.R. heeft afgelegd. Hij werd later ingedeeld bij een bijzondere afdeeling en kreeg opdracht een zekere Jules Salie, een lid, dat men verdacht de C.S.A.R. aan de politie te willen verraden, uit den weg te ruimen. Een amder lid van de C.S.A.R. had men hiertoe een tube met microben overhandigd. De microben werden Salie evenwel in èen te heete drank toegediend, zoodat de aanslag mislukte. Salie wordt op het oogenbiik in een sa natorium in Zwitserland verpleegd. Hij heeft toegegeven lid te zijn geweest van de C.S.A.R., doch het met deze vereeniging niet eens te zijn geworden, waarna hij uit de vereeniging trad. De thans gearresteerde bekende, dat men hem een revolver had gegeven om Salie neer te schieten. Verder erkende hij, dat hij aanwezig Ls geweest bij het overhan digen van de bacillen. Hij gaf tevens het adres van den man. die de bacillen heeft geleverd. Toen dr politie hier huiszoeking wilde verrichten, bleek de vogel gevlogen. Intusschen vallen weer eenlge stakingen te vermelden. Elfhonderd arbeiders en arbeidsters zijn in staking gegaan in de zljdefabriek Odo- mez. De stakers hebben de fabriek bezet. De beweging is ontstaan Ingevolge een aankondiging door de directie, dat de fa briek gesloten zou worden om bepaalde veranderingen aan te brengen. Deze mede- deeling ging vergezeld van de kennis geving. dat binnen 48 uren ontslag der arbeiders zou volgen. Deze korte opzeggingstermijn is de reden van de staking. Het personeel der tramweg- en autobus- maatschappijen te Rljssel heeft voorts in vergadering met algemeene stemmen in beginsel besloten tot een algemeene sta king. Dit besluit werd genomen, om de weder in dienst stelling te verkrijgen van 92 arbei ders en bedienden, die onlangs waren ont slagen en om te protesteeren tegen de on voldoende geachte loonsverhooging. De havenarbeiders van Brest zijn in sta king gegaan. Zij eischen 60 frs. loon per dag en af schaffing der overuren. De bedienden der ondernemingen, belast met het lossen van schepen, zorgen alleen voor het hulpwerk aan boord van de tal rijke schepen. ENGELAND Onderzoek van het huwelijksprobleem. De „Daily Herald" meldt, dat de aarts bisschoppen van Canterbury en York bin nenkort een commissie zullen samenstel- FABRIEK „CORRECTUM"" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 22 57 2964 (Ingez. Med.) ReizigerGeweldig, zoo po pulair CHIEF WHIP is Chef: Absoluut verdiend —de 100% kwaliteit en zuiverheid von CHIEF WHIP maken, dat duizenden erop overgaan 4642 (Ingez. Med.) len, welke tot taak zal hebben het huwe lijksprobleem te onderzoeken. Het onderzoek zal betreffen de redenen tot echtscheiding, de moeilijkheden van jongelui, die niet over voldoende inkom sten beschikken om te kunnen trouwen en alle verdere geestelijke, moreeie maatschap pelijke en economische kanten van de betrekkingen tusschen de beide sexen. De nieuwe commissie zal bestaan uit vooraanstaande medici, psychologen en geestelijken, die de verschillende stroomin gen binnen de Engeische Kerk vertegen woordigen. Ook vrouwen zullen in de commissie wor den benoemd. VEREENIGDE STATEN ROOSEVELT TEGEN DE HOLDING- COMPANIES. Duitsch protest. Roosevelt heeft vijf kwartier besprekin gen gevoerd met vijf vertegenwoordigers van de financieele wereld, de industrie en de arbeiders, waaronder Thomas Le- mont van Morgan and company. Owen Young, de president van de General Elec tric en den arbelderslelder John Lewis. Sprekende namens zijn groep zeide John Lewis na afloop: „WIJ hebben ge sproken over den ernst van den bestaan- den economischen en industrieelen toe stand. Onze groep heeft vooral eenlge be sprekingen gevoerd en wij kiwamen tot de conclusie, dat het wenschelijk is om, zoo mogelijk, met den president en de regee ring een definitief program van actie door de regeering, de zakenwereld en de ar beiders op te stellen. De besprekingen zullen voortgezet worden. Moet hiermede het volgende in verband worden gebracht? In een persconferentie heeft president Roosevelt toch verklaard, dat alle holding-companies ontbonden dienden te worden, daar zij de ongezon de speculatie en prijsopdrijving ln de hand werken. Hij zeide voorts, dat hij de oprichting van gemeentelijke electriciteitsfabrleken uit federale middelen zou steunen. Even als hij in steden en gemeenten uit het Voorzieningsfonds door werkioozen stra ten, waterwerken en kanalisatlewerken liet aanleggen, kon hij deze werkioozen gebruiken voor den bouw van werken, die de concurrentie met de holding-companies zouden kunnen opnemen. De Grondwet verleende hem het recht, voor het welzijn des volks te zorgen en het particuliere bedrijfsleven moest met deze concurrentie maar genoegen nemen. De Duitsche ambassadeur, dr. Dieckhoff, heeft bij de regeering der Vereenlgde Sta ten geprotesteerd tegen de beleedigende uitlatingen van den vroegeren ambassa deur te Berlijn, Dodd, over Duitschland en den Fuehrer. Op een persconferentie verklaarde Huil, dat hij den Duitschen ambassadeur heeft medegedeeld, dat Dodd zijn functie van ambassadeur heeft neergelegd en dat hij dus nu èen gewoon particulier is geworden. Dodd sprak niet als vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten en als gewoon bur ger heeft hij vrijheid van spreken. Men gelooft, dat Dieckhoff op eigen ge legenheid heeft geprotesteerd, om efen krachtig formeel protest in opdracht van de Duitsche regeering te voorkomen. Het is niet uitgesloten, dat een vrouw benoemd zal worden tot rechter in het Hooggerechtshof der Vereenigde Staten. Naar uit vertrouwde bron vernomen wordt, overweegt Roosevelt ernstig, de plaats, die in het hof open gekomen is door de ontslagneming van rechter Sutherland, te doen bezetten door de vrouwelijke rech ter Florence Allen uit Ohio. De beste, snelste en zekerste manier om van Uw hoest en verkoudheid af te komen is een heel eenvoudig en .goedkoop middel, dat U zelf thuis klaarmaakt. Koopt bij Uw apotheker of drogist 30 gram Vervus (dub bel geconcentreerd). Voegt er een kwart liter heet water bij en een eetlepel suiker, honing of tafelstroop. Even goed roeren tot alles opgelost Is en U heeft een prach tige siroop, zoo doeltreffend, dat eeni eet lepel direct den hevigsten hoest verlicht en stilt. Vervus"' ls samengesteld uit een geconcentreerde essence vanr Siberische pijn- boomen, echte Japansche pêpermuntolie en 10 andere, nuttige bestanddeelen. Direct ■na het innemen oefent het een verzach tende werking uit op de ontstoken slijm vliezen en opent het dé door het slijm ver stopte kanalen van keel en neus. U voelt onmiddellijk de verlichting in Uw hoofd; het kriebelend gevoel in Uw keel verdwijnt en het niezen houdt op. Het werkt doel treffend bij gevallen van influenza, heeschheid, catarrh en alle bronchlale aandoeningen'. Probeert het vandaag nog. Vervus is bij eiken apotheker en drogist verkrijgbaar. 4634 (Ingez. Med.) Casino-Theater Richard Dix Is een ar ist van den eersten rang die vooral in de sensationeele film een onmisbare kracht is. Ztin sportieve gestalte en zijn eerlijke blik maken hem bij uitstek geschikt, voor de rol van Pecos Smith, den kwleken cowboy in Zane Grey's „Oproer in San Antonio". In deze plaats komt hij in aan raking met Terrill Lambeth, een meisje, dat na den dood van haar moeder, zich hier gevestigd heeft.' Zij is echter geheel gekleed als oowboye en Pecos ziet in haar bijgevolg een mannelljken collega, dien hij dan ook op „mannelijke" wijze behandelt. Zoo geeft hij „haar" b.v. een schop, wan neer „zij" hem niet snel genoeg helpt, maar Terrill zet hem dit dubbel en dwars betaald. Doch dit misverstand omtrent Terrill kan niet eeuwig duren en Pecos be merkt tenslotte haar ware identiteit wan neer hij het meisje van een verdrinkings dood redt. Terrill evenwel weet niet. dat Pecos ontdekt heeft, wie zij is en hij wordt gedwongen, het gezelschap te verlaten. In dien tusschentijd verschijnt er een onguur sujet ten tooneele, dat Pecos van vee diefstal beschuldigt, ten onrechte natuur lijk. En zooals het meer gebeurt, krygt ook deze boef zijn verdiende loon en de rest tursohen Terrill een Pecos laat zich ge makkelijk raden. Richard Dix zorgt weer voor een behoorlijke dosis sensatie; er wordt vanzelfsprekend braaf geschoten en de kogels vliegen in het rond, om er dui zelig van t- worden, waarmee niet gezegd is. dat de kerels zoo slecht, 'kunnen mikken Ma (ha Sleeper is ziin partner en verder tref. ge ook nog Fred Kohier aan, zonder wien een film als deze gewoonweg on denkbaar Is. Hij neemt als vanouds de ,ge- meene streken weeT voor ziin rekening. Voor de pauze houdt „Uit het dagboek" van een dokter" ons bezig. De film valt od door een sterke rolbezetting; Lionel Ba rymore. May Robson, Joel Mc Orea, om slech's een paar namen te noemen. Het is het verhaal van het veelbewogen leven van een piattemlandsdokter, die een hart van goud bezit en bovenal een steunpilaar voor de medische wetenschap is. Een sterke speelfilm! Trianon-Theater Het theater aan de Breéstraat komt deze week wel met een actueel programma voor den dag. Eerstens vinden wij in het Journaal opnamen van het bombardement van de Amerikaansohe kruiser „Panay" door de Japanners en van de beschieting van Teruel en daarna komt zoowaar ook de hoofdfilm, welke den afschuwelij'ken burgerkrijg in Spanje in beeld brengt. „De laatste trein uit Madrid" kiest geen stelling voor een der beide bü dit betreurenswaardig conflict betrokken partijen, doch zij geeft een aangrqpende suggestie van het matelooze leed, dat mo menteel in de Spaansche landen wordt geleden. De film verplaatst ons naar de hoofdstad Madrid, welke nog slechts één verbinding bezit met het achterland, n.l. de spoorlijn naar Valencia. Om redenen van strategischen aard zal deze lijn wor den opgeblazen, zoodat op een zeker oogenbiik nog Slechts één trein uit de aan alle zijden ingesloten stad zal vertrekken Wie achterblijft zal practisch het geheele beleg moeten meemaken. Vanzelfsprekend melden zich voor deze laatste gelegenheid duizenden gegadigden aan, terwijl er slechts plaats is voor honderden, hetgeen een menschonteerenden strijd ten gevolge heeft van alle mogelijke personen, die, op welke wijze dan ook, in het bezit willen komen van een speciaal voor deze gele genheid af te geven paspoort. Niet zelden zijn de handen, welke een dergelijke pas uiteindelijk kunnen inleveren, met bloed bevlekt. De geschiedenis is te ingewikkeld dan dat het mogelijk zou zijn, er op deze plaats een samenvatting van te geven. Het is juist de weergave van den strijd van ai deze uiteenloopende menschen- typen met geheel andere drijifveeren en motieven, deze strakke uitbeelding van het onverbiddelijke regime, dat van weers zijden geen enkele toegevendheid duldt, welke ons gedurig in spanning houden en die ons 'n in al zijn triestheid welsprekend beeld geven van de verschrikkelijke ramp van eer. burgeroorlog Die prachtige rol bezetting draagt er in niet geringe mate toe bij om deze film recht tot het hart te doen spreken, zoodat er tijdens de voor stelling in de zaai een doodsche stilte heerschte en ongetwijfeld, menigeen de verzuchting heeft geslaakt, dat ons land voor een dergelijke verschrikking gespaard moge blijven. Dorothy Lamour, Gilbert Roland, Anith. Quinn, Karen Morley, Lew Ayres en Oiympe Bradna vervullen er op niet te verbeteren wijze de hoofdrollen in. „De laatste trein uit Madrid" behoort stel lig tot die films, welke in de herinnering blijven voortleven, Vóór de pauze hebben wij genoten van prachtige gekleurde opnamen van Venetië, muzikaal geëncadreerd in Offenbach's „Barcarolle" en een vroolijk filmpje van Popey the Saiiorman, terwijl Anny Ondra en Paiul Hörbiger ln „Scheiding op korten termijxY' voor kostelijke momenten zorgen. Luxor-Theater - Wat is de bekoring van de film „Uitstel van executie"? Is het de vaart of de spanning; is het de sensatie of het spel? Misschien ook was het de regie van Fritz Lang, welke zich naar den voor grond drong en door haar raffiniment den toeschouwer verblufteWant dit laat ste is zeker: „Uitstel van executie" heeft al de goede kwaliteiten, welke een talentvol regisseur er in weet te leggen, ook ook al mag men het verhaal in zijn uitersten niet volledig aanvaarden! Naast een actrice als Sylvia Sydney vestigt daarbij een betrek kelijk onbekend fllmspeler als Henry Fonda de aandacht op zich door een zeer scherpe en sterke typeering van den man, die rust onder den noodlottigen invloed van wat hier te lande omschreven zou worden als: „Eéns een dief blijft een dief!" Eindelijk vrij ge komen, na zijn straf voor diverse overtre dingen te hebben uitgezeten, denkt hij een nieuw leven te beginnen, daarbij gehol pen door de liefde van een meisje dat on danks alles vertrouwen genoeg ln de toe komst heeft om zijn vrouw te worden, en door een advocaat, die de werkgever van het meisje is en uit stille liefde voor haar alles doet om het tweetal te steunen. Maar nóg sneller dan ingewijden gevreesd heb ben komt de débacle. In den ex-gevangene stelt men geen vertrouwen; alles wordt in zijn nadeel uitgelegd en niet zoodra ziet men een mogelijkheid om hem in verband te brengen met een bankoverval of de slag valt. Onschuldig gaat hij de gevangenis ln, na eerst te hebben willen vluchten, doch daarvan te hebben afgezien door het aan dringen zijner vrouw, die meent dat de vlucht gelijk zou staan met zelfbeschuldi ging. De doodstraf wordt uitgesproken, doch voordat men deze heeft kunnen voltrekken, heeft hij kans gezien een revolver te be machtigen en op zeer sensationeele wijze uit de cel te komen. Een dokter als schild gebruikend dwingt hij zijn bewakers de poort te openen en ln den waanzin van het oogenbiik alleen bedacht op ontsnapping, gelooft hij niemand meer, vertrouwt hij ook de verklaring van den naderenden geeste lijke niet dat de bankoverval is opgehelderd en zijn onschuld aan den dag gekomen ls. Een schot klinkt, de gevangene vlucht en terwijl hij zijn echtgenoote opzoekt om te trachten met haar naar het buitenland te komen, blaast de gewonde dominé den laat- sten adem uit. Het slot dezer film is niet het beste deel. Spannend blijft de geschie denis overigens zonder twijfel door het voor treffelijke spel van Sylvia Sydney als de jonge echtgenoote, die alles opoffert om het leed van haar man te verzachten en van Henry Fonda, die ons de figuur van den wanhopigen vluchteling ten voeten uit le ven doet. Barton Mc Lane geeft een goede vertolking van de advocatenrol, terwijl Jean Dixon vermelding verdient als Jo's zuster. Briglttey Horney is de hoofdfiguur ln de film „De revolutlebruld" en zij heeft in deze romantische liefdesgeschiedenis zeer goed tegenspel van Paul Hartman. Lido-Treater: De füm „De Goede Aarde" waarover wij al een uitvoerige be schouwing publiceerden, zal ook in onze stad een stroom van belangstellenden trekken. Daarvan houden wij ons over tuigd. Deze interessante en daarbij cultu reel hoogstaande productie verdient dit ten volle. Want hierin wordt op een ontroerende, sterke en toch sobere wijze een beeld gege ven van den zwaren strijd van den Chlnee- schen boer, die, wélke verschrikkelijke rampen hem ook treffen, géén afstand wil doen van den grond, dien hij zich na moeizamen en vruchtdragenden arbeid heeft weten te verwerven. Het leven van dezen boer, die het ten slotte tot grooten rijkdom weet te brengen, getrouw gesteund door zijn vrouw, wier woorden weinige zijn. maar die hem steeds op het psychologisch juiste oogenbiik in de goede richting weet te stuwen, trekt in al zijn rijkgeschakeerde afwisseling voorbij en wij krijgen een duidelijk beeld van het dikwijls schier onmenschelijk moeilijke leven der arme Chineezen, overgeleverd aan de plotselinge verschrikkingen van natuurrampen, als hongersnood of sprink hanenplaag, of van menschelijk geweldda dig ingrijpen bij een revolutie, wier ramp spoedige gevolgen en de daaruit voort vloeiende onbeschrijfelijke ellende zeld zaam suggestief in beeld gebracht zijn. Wie het beroemde boek van Pearl S. Buck, en de vervolgromans als „Sons", „Mother" enz. gelezen heeft, zal zich mét ons ver blijden over de nauwgezetheid, waarmede hier de gebeurtenissen zijn weergegeven en hoe juist hierbij de sfeer van het Chlnee- sche leven, ln het bijzonder die van een groote familie daarbij getroffen schijnt te zijn, voor zoover dan een buitenstaander zich naar aanleiding van Pearl Buck's visie daaromtrent een oordeel kan vormen. In het centrum staat Wang Lung, de boer. die de slavin O-Lan uit het „Groote Huis" in den aanvang tot zijn vrouw maakt en met haar de „goede aarde" gaat bebouwen. Het geluk is mét hem, ieder jaar voegt hij nieuwen grond aan het reeds verworvene toe en hij dankt de Goden voor zijn welvaart. Doch dan wen den deze zich van hem af, de droogte heerscht, hongersnood doet duizenden en duizenden sterven. Kapers zijn op de kust, om zijn land tegen een schijn bedrag te koopen, Haast geeft Wang Lung toe, om al de zijnen voor den hongerdood te bespa ren, maar O-Lan zendt de sluwe kooplie den heen: nóóit zullen zij hun land ver- koopen! Hun eenig bezit mag niet ont vreemd worden en ééns toch zullen regens him grond weef nieuw voedsel geven. Wang en zijn familie trekken ver weg naar het Zuiden, naar de stad, waar nieuwe ellende hen overvalt: bittere armoede en ontsteliingen eener bloedige revolutie, welk woord zij niet eens kennen. Als O-Lan door de menschenmassa's haast onder de voet is geioopen, vindt zij een zakje met juweelen. De regens ln het Noorden zijn weer gevallen en Wang Lung keert terug naar zijn eigen velden, die weer oogsten schenken. Een rijk, groot en machtig man is hij nu, maar thans is de tijd van geestelijk verval- gekomen. Een tweede vrouw zaait twee dracht in zijn huis en de realistisch opge nomen sprinkhanenplaag brengt nieuwe zorgen; deze wordt na verwoede inspaning afgewend. Tenslotte begrijpt Wang Lung, dat het geluk slechts op zijn eigen land te vin den is, bij O-Lan, de beste vrouw, die een man kon vinden. In zijn bijzijn blaast zij dan de laatste adem uit. Vóór alle andere medewerkenden moeten genoemd worden de superieure vertolkingen van Paul Muni en Luise Ralner, die ln deze opmerkelijke film bij voortduring de aan dacht trekken. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2