jL Win ter handen Wintervoeten KLOOSTERBALSEM. DISTRICTSAGENT OnsKort Verhaal bociale voorzieningen mogen niet veel kosten AKKERS LESD5CH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 15 Januari 1938 De redding GEMENGD NIEUWS Q.„ Defensie gaat vóór alles LUCHTVAART GEMEENTEZAKEN GEVEILDE PERCEELEN leed hy aait Dank zy den KLOOSTERBMSEM komt hy daar voorgoed ion af. Levensverzekeringmaat schappij voor 25.000 gulden opgelicht. De dader voortvluchtig. De directie van de Aigemeene Friesche Levensverzekeringmaatschappij te Leeu warden heeft gisteravond bij de politie aangifte gedaan, dat zij door een harer Haarlemsche agenten, zekeren V., voor on geveer 25.000 gulden is benadeeld V. liet het voorkomen alsof verschillende personen, die bij de maatschappij een verzekering hadden loopen. gelden wilden opnemen op hun polis. Het hoofdkantoor zond V. de bedragen toe om deze aan de betrokkenen uit te keeren. V. stak de gel den echter in zijn zak en zond aan de maatschappij de kwitanties, waarop hij valsche handteekeningen plaatste. De zaak ls dezer dagen uitgekomen, doordat een polishouder, die inderdaad gelden wilde opnemen. van de maatschappij bericht ontving, dat hij reeds driehonderd gul den had geleend. De betrokkene schreef hierop terug, dat dit op een vergissing moest berusten en toen men naar aanlei ding hiervan een onderzoek instelde, kwam het bedrog aan het licht. V.. die zich in het. nauw gedreven zag, had den polishou der een bedrag aangeboden, als hij geen werk van de zaak wilde maken, doch dit aanbod werd afgewezen. De man. die reeds vele jaren bij de maatschappij in dienst was. is onmiddellijk ontslagen. Toen de politie gisteravond, nadat de aangifte ge schied was. tot zijn arrestatie wilde over gaan, bleek hij voortvluchtig te zijn. Dieseltrein bij Culemborg ontspoord. Het treinverkeer gestagneerd. Door het ontijdig overhalen van een wis sel is gisteravond nabij het station Cu lemborg de dieseltrein, welke om 19.11 uur uit Utrecht naar Eindhoven vertrekt, ont spoord. De trein bestond uit een dubbel diesel- stel. Het voorste stel passeerde den wissel op normale wijze, de snelheid bedroeg slechts 15 K.M. doch door de verande ring van den wisselstand is het achterste stel uit de rails geloopen. waarbij het licht beschadigd is. De trein stond vrijwel dadelijk na de ontsporing, welke een grooten schok ver oorzaakte. stil. De reizigers van het ach terste treinstel begaven zich over den spoorweg naar de voorste rijtuigen, welke losgekoppeld werden, waarna de reis na genoeg zonder vertraging kon worden voortgezet. Niemand werd gewond. De vol gende treinen uit de richting Utrecht kon den niet binnenkomen en moesten te Hou ten over het andere spoor worden geleid. In den loop dezer treinen ontstond hier door een vertraging van een half uur. Ook de treinen uit de richting Geldermalsen werden opgehouden, doch öm half tien was de stagnatie van dien kant reeds opge heven. Hedenmorgen in de vroegte kan het ge- heele verkeer weer normaal passeeren. VERKEERSCARAMBOLE TE DIEMERBRUG. Motorrijder gewond. In de kom van de gemeente Diemerbrug ls gistermiddag omstreeks drie uur een ge compliceerd verkeersongeluk voorgevallen. Op den Hartveldschen weg, nabij het café „Vervetjes", reed een militaire vrachtauto, op weg naar Haarlem, een motorrijder aan, die uit de richting Amsterdam kwam. Om een botsing te voorkomen week de bestuur der van de legerauto op het laatste oogen- blik naar links uit, met het gevolg echter, dat hij een tweede aanrijding veroorzaakte met een naderende schillenkar. Het paard, dat voor den wagen was gespannen, brak twee pooten en moest ter plaatse wor den afgemaakt. De man. die op den bek zat, een bewoner van Ouderkerk aan den Amstel, viel door den schok op straat en verstuikte een enkel. De kar werd zwaar beschadigd. De aangereden motorrijder een 47-jarige handelsreiziger uit Amsterdam was met een gecompliceerde onderbeenfractuur op den weg blijven liggen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd hij naar een der Amsterdamsche zie kenhuizen overgebracht. De bestuurder van de militaire vracht auto, die lichte ontvellingen had opgeloo- pen en de schillenbaas, konden, na ter plaatse verbonden te zijn. met auto's naar hun woningen worden vervoerd. Het onge luk veroorzaakte gedurende eenigen tijd belangrijke verkeersstagnatie. AUTOBESTUURDER WERD VERBLIND. Ministers Colijn en De Wilde aan het woord. (Van onzen parlementairen medewerker) In de Eerste Kamer heeft minister Colijn gisteren zijn beleid en dat van het kabinet verdedigd. Uitvoerig hebben wij daarvan reeds melding gemaakt. Aan het eind van zijn rede heeft hij het program van het kabinet nog nader toe gelicht. Hij wees er daarbij op, dat er ook inzake het militaire vraagstuk geen schijn of schaduw van eenig verschil is t-usschen de leden van dit kabinet. Het khbinet zegt: éérst de defensie, en, als er dan nog wat geld beschikbaar is. kan er de een of andere sociale voorziening tot stand komen. Intusschen aldus de Minister de vraag is gerezen, of er ter wille van het overleg met de Staten-Generaal niet, wat de voorrang betreft, gekozen zal moeten worden tusschen uitbreiding van de Ouderdomszorg en verlaging van de leer lingen-schaal. Wat de ordening betreft waarschuwde de Minister er tegen, om daarvan een dogma te maken. Alles zal worden gedaan, om het bedrijfsleven te verbeteren, zij het dan ook niet langs den weg, dien de socialisten willen. In het algemeen erken de de Minister, dat het sociaal-noodzake lijke even goed moet worden verzorgd als de defensie, maar dan rijst de vraag: wat is zóó sociaal-noodzakelijk, dat het op één lijn moet worden gesteld met de defensie. De Regeering is op dit oogenblik echter neg niet In staat om te zeggen, wélke voorzieningen financieel mogelijk zullen zijn in 1938, en de meeningen omtrent de voorkeur leerlingenschaalouderdoms zorg; salarissen) loopen uiteen. Ten aanzien van de spelling verklaarde hij. dat de Regeering de staatrechtelijke zijde van dat vraagstuk (een regeling bij de wet) thans ernstig overweegt. Hierna heeft de Minister van Financiën nog een korte rede gehouden ter verdedi ging van het financieel beleid. Dat hij opnieuw er op wees, hoe weinig rooskleurig de financieele toestand nog steeds is, ligt voor de hand. Evenzeer, dat er aan verhooging van de belastingen eigenlijk niet meer te denken valt, en toch zal het er van moeten komen, willen de noodzakelijke en urgente defensie-uitgaven gedekt kunnen worden. Intusschen, „hope loos" noemde de Minister den finan- cieelen toestand niet, en de raming der inkomsten over het loopende jaar is dan ook een stuk hooger, maar het is niet zeker dat die raming wordt be reikt. Daarom is het zelfs de vraag, of in de naaste toekomst een drastische versobering van den staatsdienst niet onafwendbaar zal worden, doch de Minister gaf vooralsnog aan de ver- verhooging van enkele belastingen de voorkeur. Duidelijk liet hij uitkomen, dat in de gegeven omstandigheden aan het treffen van allerlei sociale voor zieningen, die veel geld kosten, niet gedacht kan worden. Er is nog geld en de staat is credietbewaarder, maar nieuwe lasten kunnen we aldus de Minister niet op ons nemen, ook niet voor het onderwijs. In het licht van deze mededeelingen, van den Minister van Financiën krijgt het be toog van den Minister-President (dat eventueel, als er geld is, gekozen zal moeten worden tusschen uitbreiding van ouderdomszorg en verlaging van de leerlingenschaal) niet meer dan theoretische waarde, voorloopig althans Er is nog gerepliceerd, maar daarbij ge beurde niets bijzonders meer. Het alge- meene debat werd geëindigd. DE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen te kwart over zeven ls de „Wielewaal" met gezagvoerder Hondong van Schiphol naar Indlë vertrokken. Aan boord zijn vijf passagiers. Te Athene stappen nog in een passagier voor Bagdad en een voor Bangkok. Aan vracht werd meegenomen 232.375 K.G.. benevens 47&r612 K.G. briefpost en 31.150 fc.G. pakketpost. 101-JARIGE TE DELFT. Op Donderdag 20 Januari as. hoopt mevr. de weduwe Dankert Versluijs, gebo ren Suzanna Woutarina Dolk, die in Haar lemmermeer tal van jaren op een boerderij aan den Venneperweg te Nieuwvennep heeft gewoond, en nu sinds een zestal jaren te Delft woonachtig is, haar hon derdeersten verjaardag te gedenken. Het zal deze betrekkelijk nog krasse vrouw op dién dag in het bijzonder van de zijde harer familieleden uit Haarlem mermeer wen niet aan blijken van be langstelling ontbreken. ONTIJDIG VREUGDEVUUR. Op den hoogsten heuvel van de Wa- randabergen op de Erfgooiersmeent te Huizen (N.-H.) was een huizenhooge sta pel brandbaar materiaal opgetast. Inwo ners van de gemeente huizen hadden op verzoek van de Oranje-vereeniging het materiaal bijeengebracht en enkele fabrie ken stonden haar brandbaren afval af. Deze stapel was bestemd op den nationa- len feestdag tot vreugdevuur te worden gepromoveerd. Een baldadige jongenshand stak er echter gisteravond om negen uur al den brand in. De geweldige vuurgloed trok heinde en ver de aandacht. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met twee stralen het fantastisch, schouw spel tot een spoedig einde te brengen. De politie heeft in verband met het on tijdig oplaaien van het vreugdevuur den jeugdigen C. B. in arrest gesteld.' Dame zwaar gewond. Gisteravond om half tien is op den rijks straatweg Heerlen-Sittard nabij den Win- terrakerberg een uit de richting van Sit- tard komende vierpersoonsauto, waarin alleen achter het stuur gezeten was de ruim dertigjarige mevrouw van de Weyer uit Rumpen. van voren aangereden door een tegemoetkomende zware vrachtauto, die op het linkergedeelte van den weg geraak te, nadat de chauffeur verblind was door j de lichten van een auto, welke vóór die van mevr. v. d. Weyer reed. De personenauto ver:! grootendeels ver nield en mevr. v. d. Weyer werd zeer ern stig gewond. Zij brak beide beenen en kreeg een ernstige hoofdwonde. Nadat door een geneesheer de eerste hulp was verleend is zij in zorgwekkenden toestand naar het St. Josefzieken'nuis te Sitïard vervoerd. Het slachtoffer is de echtgenoote van ir. van de Weyer van de Staatsmijn Hendrik en is woonachtig te Heerlen. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG TE NIJMEGEN. Gisterochtend om elf uur is in de Sint Annalaan te Nijmegen de 65-jarige wiel rijder A. B. Meulleman aangereden door een auto, bestuurd door den heer B. uit Schijndel. Hij brak een been en kreeg een zware hersenschudding. Gisteravond is het slachtoffer in het Sint Canlslusziekenhuis overleden. DE MOORD MET ROOF TE SITTARD. De gemeentepolitie te Si: ard heeft gis teravond L. uit Heerlen, di: was gearres teerd in verband met den Zaterdagavond op den Bergerweg aldaar gepleegden moord met roof op den 19-jarigen kruide niersbediende K., in vrijheid gesteld. KLEIN KIND VERDRONKEN. Gistermiddag viel het tweejarig zoontje van de familie Valk te Drunen in een on- waakt oogenblik voorover in het wasch- water. De ouders waren slechts een .oogen blik afwezig geweest toen zij het treurige geval ontdekten. Een geneesheer heeft langen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG MIJNONGELUK TE LUIK. Gisteren heeft zich in de Bonne Flnmlj- nen te Luik een ernstig ongeluk voorge daan. Een liftkooi, waarmede een vijftiental mijnwerkers afdaalde is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak uit de gelelralls geschoten. De kool daalde met zware schokken ver der, ten gevolge waarvan een der mijn werkers uit de kooi geslingerd werd en op den bodem der schacht neerkwam. Tien andere mijnwerkers werden min of meer zwaar gewond. BENOEMINGEN. De heeren P. J. M. Niemer, A. J. B. Poortman en 6. A. de Graaff verzoeken bestendiging in de betrekking van stadsgeneesheer. Aangezien een verandering van de aan de stadsgeneesheeren opgedragen werkzaamheden in onderzoek is, verdient het aanbeveling thans voorloopig slechts voor één jaar. geacht te zijn ingegaan op 1 Januari jj„ de herbenoeming te doen geschieden. Ter vervulling van de vacature van stadsge neesheer. ontstaan tengevolge van het aan den lieer H. P. Veldhuizen als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden B. en W. de navolgende aanbeveling aan: lo. J. H. F. Lahr; 2o. dr. E. J. J. G. Renaud; 3o. mej. G. J. Verbrugge. Op 20 Februari 1938 is de heer M. H de Reede aan de beurt van aftreding als commis saris van de N.v. Leidsche Duinwater Maat schappij. zoodat de vergadering van aandeel houders in deze vacature zal hebben te voor zien. Ingevolge de statuten der N. V zijn aftre denden herkiesbaar, terwijl de benoeming voor den tijd van 3 jaren plaats heeft. De aanwijzing van een candidaat voor deze commissarisplaats geschiedt door den Raad BEWEIDING SCHUTTERSVELD. Bij raadsbesluit van 23 December 1935 werd o.m. verpacht de beweiding van het Schutters veld aan wijlen den heer F. A. M. Dieben voor de jaren 1936, 1937 en 1938 tegen een huursom. van f.260 per Jaar. De N.V. Exploitatie Crediet- en Administra tie-Maatschappij „Uitgebreid Bezit", alhier die het bedrijf voortzet, heeft verzocht de huur voor het jaar 1938 te mogen overnemen op dezelfde basis, als waarop de beweiding thans verpacht ls. TERUGGEKOMEN OP VERZOEK. Het bestuur van de R.-K. Meisjesschool aan het Levendaal 54-56 heeft besloten zijn aan vankelijk gedaan verzoek, om. ter vervanging van de jaarlijksche gebruiksvergoeding. een ultkeering te ontvangen van een soms Ineens in te trekken. Dientengevolge moet het jaar- HJkach voordeel, dat bij een 3'/. pCt. annuïtel- tenleening van 30 jaar was becijferd op pl.m. f. 3550.—. worden gesteld op pl.m. f. 2950. Voor gerenommeerd merk ELECTRISCH LASCHAPPARAAT wordt een bij de kleln- industrle goed ingevoerde gezocht. Gevestigde zaken in de Ijzerwaren- en Gereed schappenbranohe gelieven te schrijven onder no. 4674 Bur. van dit Blad. (Inpez. Med.) GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van notaris A. A. van Haaften tc Lelden: Werkplaats met aiz. bovenhuis Nleuwsteeg 19, in bod f 2350, kooper de heer I Neuteboom q.q. te Lei den voor f. 2500. Huis en erf Narmstraat 32 hl bod f. 1140, kooper de heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden voor f. 1195. Heeren- huls met tuin en schuurtje te Oegstgeest de Kempenaerstraat 85, in bod f. 5700, koo per de heer W. A. M. Heydeman q.q. te Leiden voor f, 5700. Ten overstaan van notaris O. J. F. Dolk, te Leiden: Huis Oranjegracht 52, in bod f 350, kooper de heer H. Smlttenaar q.q. te Leiden voor j. 358. Huis Haverstraat 53 in bod f. 70, kooper de heer L. Zirkzee te Leiden, voor f. 86. Donr mijn beroep moest ik den geheelen dag op straat loopen en daardoor gingen de plekken altijd open en begonnen Ie zweren. Van alles probeerde ik, maar baat vond ik niet. totdat ik met Kloosterbalsem begon. Eiken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als t koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen tast meer van winterhanden en -voelen gehad W. S. te 's-Gr. ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen bj) brand- en sntywoaden. Ook ongeëvenaard als wrljfmiddel bij Rheumatick, spit en p^niyke spieren. 4643 Schroafdoöi 35 et Pollen 627< ct en i 1.04 (Ingez. Med.) DOOR J. P. BALJE. Juist toen hij zich over de leuning wilde laten glijden, voelde hij een ruwe, stevige hand in zijn nek, een nik. die hem bijna den adem tienamen hij stond weer op de brug. „Idioot!", hoorde hij een rauwe stem in zijn oor, „wou jij je verdrinken?" In het flauwe licht van een wild-schom- melende hanglaivtaara, zag hij een groote, forsche kerel voor zich staan. Hij was niet direct een frisch type, slordig gekleed en met de diep in zijn oogen getrokken pet maakte hij geen onverdeeld gunstigen indruk. Van Alkemade slaakte een zucht. Had de kerei hem maar laten gaan. Liever het water In, dan morgen de gevangenis „Wat sta je daar te suffen?" gromde de kerel weer. „vooruit, ga met me mee. Een borrel zal je goed doen". Van Alkemade liep werktuiglijk naast zijn „redder". Guur blies de wind langs de rivier, nu en dan viel regen, vermengd met natte sneeuw. Het liep al tegen elven, en de kade was verlaten. Ze liepen zwijgend naast elkaar. „Hier", duwde de man hem in de richting van een klein, onooglijk kroegje, „stap binnen, hier kan je wat warms krijgen". Het kleine vertrek leek verlaten. In het buffet leunde alleen een slaperige kroeg baas, over een krant gebogen. Hij keek op bij hun binnenkomen, bromde toen een groet: „Hallo, Gerrit". „Twee klare!" bestelde Gerrit. Toen ze aan een vies tafeltje zaten, waar op nog kleverige kringen van vroegere be stellingen waren achtergebleven, begon Gerrit zijn verhoor. „Vertel eens op, vader, waarom wou jij je verdrinken? Da's toch het laatste, niet?" En dan. met een blik op Van Alkemade's kleeren: „Zoo beroerd zie je er anders niet uit. Is het de liefde?" Van Alkemade keek hem even aan. De nadere kennismaking viel hem wel mee. Gerrit had een paar goedige oogen, al was hij kennelijk een goede bekende in de onderwereld. Van Alkemade nam een slok van het scherpe goedje, dat men hem had voorgezet en haalde dan de schouders op: ,X>e liefde? Nee. dat niet direct! Maar ik zit aan den grond, hopeloos aan den grond. Morgen vervallen er diverse wisselsen ik heb geen cent! Ook het geld van ande rendat Ik onder mijn beheer had. is weggespeculeerd, als je begrijpt, wat ik bedoel!" Gerrit grijnsde. „Aan den grond. En de gevangenis in 't vooruitzicht, niet? Tja." Hij stopte een pijp, stak die omslachtig aan en blies een groote rookwolk in Van Alke made's richting. „En dan maken zulke hee ren er maar een eind aan. De eer redden noemen ze zooiets, als 'k me niet vergis. Tjaja Van Alkemade werd een beetje rood. Hij maakte een beweging om op te staan, maar Gerrit drukte hem weer op z'n stoel. „Idioot!" schold hij weer, precies als zoo even op de brug. JËr zijn toch zeker nog wel andere middelen, om er weer bovenop te komen.... Voor een linke jongen...." Hij ging er eens gemakkelijk voor zitten en nam Van Alkemade peinzend op, terwijl hij zijn jeneverglas om en om draalde. Hij broeide zichtbaar een plan uit. „Luister eens", zei hij tenslotte, „als je jezelf van kant wil maken wat al heel erg stom en onnoozel is. neem dat van mij aan dan geloof ik, dat je tot alles in staat bent. Nou heb ik al lang een aardig kraakje op het oog. Maar m'n maat Arie, waarmee ik zulke akkevietjes altijd op knapdie knapt nou een jaar en zes maanden op!" Gerrit lachte om zijn grapje. „En zoodoende sta Ik om zoo te zeggen al leen in de wereld. Je komt als geroepen. Je hebt niks anders te doen, dan mee te gaan en goed uit Je doppen te kijken. De kraak zelf is mijn werk! Als je het doet, krijg je een derde van de poest." Onderzoekend bleef hij van Alkemade, die zichtbaar aarzelde, aanstaren. „Nou!" spoorde hij herp tenslotte aan, „een kerel als Jij, die zoo aan lager wal is, dat je. nou ja, Je weet wel. En als Je met Gerrit meegaat, hoef Je niet bang te wezen, die knapt z'n karweitje prima op. Als het mee loopt, wordt het een dikke poet, de knaap zwemt in z'n geld, heb ik me laten vertel len." Van Alkemade schudde het laatste restje fatsoen van Zich af. Falsaris en bedrieger was hy alwaarom dan ook geen in breker? „Best", zei hy, „ik ga mee". „Geef me Je poot", zei Gerrit. Van Alkemade legde zyn hand in die van den inbreker, die er zich als een klem om heen sloot. Toen keek Gerrit op z'n horloge en hij weifelde een moment. ,,By twaalven" aarzelde hy, „nog wat vroeg. Maar het ls een heel eind weg, en by dit. weer, zal er wel niet veel meer op straat loopen. Laten we maar gaan". Weer liepen ze zwygend naast elkaar, van Alkemade kouwelijk in zyn jas gedo ken. De wind floot door de verlaten stra ten en joeg de natte sneeuwvlokken voor zich uit. Van Alkemade's gedachten waren by de gevaariyke onderneming. Somber stapte hy voort. Zoover was het dus met hem gekomen. Met den eersten den besten boef ging hy op stap. Maar hy had geen keus meer. Overal had Hij aangeklopt van daag, al zyn vrienden en kennissen had hy gevraagd, maar nergens had hy gehoor gekregen. Allemaal zaten ze toevallig krap, en het eenige wat hy te hooren kreeg was: „Nou kerel, zoo erg zal het met jou' toch wel niet wezenl jy, de rijke van Alkemade! Nee zeg, dat maak Je me niet wys!' Jawel, de ryke van Alkemade! Alles had hy im mers verspeeld aan de beurs, met grond- speculaties, met gokken op de Engelsche en Fransehe paardenrennen! Geen uitweg had hy meer gezien.... En als het nou eens lukte met dien Ger rit. Als het eens een flinke bult werd? HU had goeie informaties beweerde hy. hy kende de situatie perfect, het dienstmeisje by den man, dien hij op het oog had was een heel goede kennis van hem, had hij gegrynsd. Als het nou goed afliep en de buit eens twintig-, vyfentwintlg duizend gulden was! Met een kleine tien mille was hij voorloopig weer op de been, dan kon hy even Voort, en wie weet, hoe dan alles liep! Een verre klok sloeg twee uur. In de straat waar ze nu liepen, was alles donker. Het was een deftige buurt, meest villa's. Van Alkemade, die had loopén suffen, keek om zich heen. „Hier is het," fluisterde Gerrit. „Zie Je die villa daar, de derde van links. Daar moeten we zijn. jy bUJft hier staan en je kykt goed uit Je doppen. Als je wat hoort of ziet. dan fluit je en dan ga je er als de weerlicht van door. Begrepen? En goed op letten." Als aan den grond genageld stond van Alkemade. Hy kon de eerste seconden geen woord uitbrengen. Toen klonk zyn lach luguber door de stille straat. Het was als de lach van een waanzinnige. ,Die .villa?" spotte hy „Wou je daar inbreken? Idioot!" Hy was bly, Gerrit met dezelfde munt te kunnen betalen, „Die villa, hoor Je dat goed, man, die villa daar woon ik. En als ja daar een cent vindt, dan ben je een toovenaar. kerel!" (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden.) 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10