STADSNIEUWS Sportfondsen-spaarders krijgen hun geld terug 78 ste Jaargang DONDERDAG 13 JANUARI 1938 No. 2386S HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN: Wat er zal worden afgetrokken is nog niet bekend Druk bezochte vergadering in de Burchtzaal Auto met vijf inzittenden 1 te water Dr. J. C. S. Locher. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD >*a A PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd stffl; per 3 maanden ,;ay£if.g.3S per week It TLf. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden-f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mn&lj O De Leidsche Sportfondsen-actie is gisteravond in een beslissend stadium gekomen! De bijeenkomst in de groote Buchtzaai was de derde, welke in dit verband werd gehouden. Zooals men weet was het de heer A. J. Wagemans, die indertijd door bemiddeling van ons blad een enquête hield onder de spaarders omtrent de vraag wie er al dan niet van oordeel was dat de Leid sche sportfondsen-beweging moest worden geliquideerd. Daaruit volgde een vergadering van „ontevreden spaarders", welke een comité benoemde dat (le actie verder leiden zou en dat in de op 30 December in den foyer der Gehoorzaal dan eindelijk officieel bijeengeroepen spaarders-vergadering scherpe oppositie gevoerd heeft tegen de directie der N.V. De Sportfondsen, die dien avond evenwel op bijkans geen enkele vraag antwoord wenschte te geven omdat zij nog in onderhande ling zou zijn met de N.V. De Overdekte. Enkele dagen daarna publiceerden directie en commissarissen van laatst genoemde vennootschap evenwel een verklaring dat zij geen onderhandelin gen gevoerd hadden en daarop ook voor de toekomst geen prijs stelden. Dat heeft de deur dicht gedaan! Mr. Bierenbroodspot heeft daar gister avond in de stampvolle Buchtzaai wel tegenover gesteld dat er wel degelijk besprekingen gehouden zijn met het doel de Sportfondsen in de Overdekte aan de Haarlemmerstraat te interes seeren, maar wie er nu ook gelijk heeft, ook mr. Bierenbroodspot moest tot de conclusie komen dat er inderdaad voor de spaarders aanleiding zijn kan de zaak te beëindigen, zoodat hij verklaar de, dat ieder, die zulks wenscht, zijn spaargelden, na aftrek van admini stratiekosten, e.d„ terug kan krijgen. Waarmede een streep gezet is onder een .voor vele Leidenaars zeer bewogen periode De vergadering van gisteravond stond opnieuw onder leiding van den heer Moo- lenaar, die direct het woord gaf aan den directeur van de N.V. De Sportfondsen, mx. Bierenbroodspot. Er is, zeide deze, sinds de vorige vergadering het een en ander ge beurd, wat ons gedreven heeft in een richting, die tot een besluit kan leiden dat zoowel de spaarders als onszelf bevredi gen kan. Het communiqué. Het is te betreuren in het algemeen dat de belangstelling, welke de Pers in deze zaak aan den dag heeft gelegd, zoo buiten gewoon groot is geweest, j a zelfs riekt naar sensatie. Daardoor is ook een feit ver meld dat op zichzelf niets beteekende, maar dat ons aldus spreker eigenlijk voor leugenaar stelde, namelijk het com muniqué van de N.V. De Overdekte, waarin doodleuk verklaard wordt dat er eenvoudig niets van waar is dat er is onderhandeld. Hiertegenover wilde spreker zijn meening stellen. Hij zeide na de opening van de Overdekte aan de Haarlemmerstraat, als gevolg van bemiddeling van den Ned. Ar beidersportbond, ten kantore van dien bond te Amsterdam besprekingen te heb ben geveerd met de heeren Koster en Van Oploo, die toen, blijkens de statuten, res pectievelijk commissaris en directeur van de Overdekte waren. Later (kort voor de vergadering te Leiden) heeft spreker te Haarlem een conferentie met den heer Koster gehad over overname van aandee len in de Overdekte op een dusdanige wijze dat de Sportfondsen met het geld der spaarders de meerderheid in de N.V. De Overdekte zouden krijgen. Een „handigheidje' In een telefonisch onderhoud van heden morgen, aldus mr. Bierenbroodspot, heeft de heer Koster nu wel gezegd dat het niets anders dan een „handigheidje" van hem betrof en dat hij dus niet als commissaris besprekingen gevoerd had (zoomin als de heer Van Oploo als directeur) doch slechts het jasje van privé-persoon had aange trokken, maar spreker is het daarmede niet eens omdat daar niets van gezegd is en omdat uit gevoerde correspondentie anders blijkt. Spr. had overwogen die correspon dentie in de zaal te laten circuleeren, maar hij oordeelde het beter dat niet te doen, doch verzocht aan mr. Nord Thomson, die ongetwijfeld het vertrouwen der spaarders heeft, de brieven in te zien en daarna zijn oordeel mede te deelen. Mr. Nord Thomson: Mag ik den heer Henny meebrengen? Mr. Bierenbroodspot: Natuurlijk. De vergadering werd nu even geschorst om gelegenheid te geven de corresponden tie na te lezen, waarna de heer Henny verklaarde dat een schrijven van den heer Koster aan de directie van de N.V. De Sportfondsen duidelijk den Indruk vestigt dat er onderhandelingen gevoerd zijn over een eventueel interesse nemen in de over dekte aan de Haarlemmerstraat. Mr. Bierenbroodspot constateerde dat de verklaring van de N.V. De Overdekte niet juist is geweest, doch dat zij overigens voor de spaarders geen belang had. Dat com muniqué is trouwens afgegeven door een nieuwe directie, want de heer Van Oploo is hij de definitieve oprichting der vennoot schap einde December uit die functie ge treden. Het geld terug. Met die nieuwe directie hebben wij zoo ging mr. B. voort Maandag een vriendschappelijk onderhoud ge had. waarbjj ons gebleken is dat men geen prijs stelt op steun van de Sport fondsen. En dit was dan, naar spreker meedeelde, de aanleiding om te beslui ten dat iedere spaarder, die de zaak liquideeren wil, zijn geld terug kan krijgen! Dat geld ligt bij de Rotter - damsche Bank a deposito en kan met een maand worden opgezegd. Men moet de N.V. De Sportfondsen dus even tijd geven met de terugbetaling, temeer omdat alles uitgerekend moet worden. Nadrukkelijk stelde spreker vast de zaak in volkomen pais en vree te willen afwikkelen. Intusschen zijn er, volgens spreker, nog spaarders, die willen doorgaan. Er zal nader moeten blijken hoeveel dat er zijn en of aldus de mogelijkheid daartoe be staat. De. heer Moolenaar: „Wij moeten thans een Raad van Toezicht kiezen. Wie echter zijn geld terug wil hebben kan daaraan niet deelnemen en wordt verzocht de zaal te verlaten" (Hevige protesten). De heer Henny bracht den heer Bieren broodspot en het bestuur alle hulde voor hun besluit om de gelden terug te geven. Hij kon evenwel niet meegaan met het plan van den voorzitter. Het is, zeide hij, zuiver reglementair dat alle spaarders aan de verkiezing deelnemen zoolang zij nog niet uitgetreden zijn. De belangen van allen zijn daarbij betrokken en wij dienen ons daaraan te houden. De heer Moolenaar: „Is het geen dwaas heid voor dien korten tijd nog een nieuwen Raad van Toezicht te benoemen? Er is wel-is-waar geen bezwaar tegen, maar als wij het doen en er zouden ook leden van dien raad binnenkort uittreden, dan zou den wij over eenigen tijd opnieuw een ver gadering moeten beleggen om de vacatures aan te vullen!" De heer Henny: „Momenteel zijn wij nog spaarders en wij mogen dus stemmen. Wat zij, die spaarder blijven, later willen doen, laat ons koud. Volgens het reglement be hoort er een nieuwe raad van toezicht ge kozen te worden. Spr. dringt hierop dan ook met klem aan. Nieuwe Raad van Toezicht. Mr. Bierenbroodspot maakte thans aan de discusscie een einde door te zeggen er mede accoord te gaan. Hij hoopte dat er slechts drie candidaten zouden worden ge steld zoodat een verkiezing bij acclamatie mogelijk was. Twee menschen verdronken te Berkenwoude. In den afgeloopen nacht om- streeks twee uur is te Berken- |j woude (Z.-H.) een Ford-auto met vijf inzittenden te water gereden, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Omstreeks twee uur is het gezel- schap, bestaande uit den 31-jari- gen koopman c. J. Bos uit Stol- j wijk, den 34-jarigen schilder J. v. Herk, den 50-jarigen koopman J. de Boer en den 43-jarigen melk- venter g. Rolloos en diens 16-ja- 1 rigen zoon Marinus, van de brui- loft van het echtpaar H. de Borst te Stolwijk naar hun woonplaats 1 Ouderkerk a. d. IJsel teruggekeerd 1 met een huurauto, die bestuurd werd door c. Bos. Vóór in den wa- M gen zaten de bestuurder en de 43- jarige melkventer Rolloos. De an- dere drie zaten achterin. Omstreeks half drie is in den stikdonkeren nacht de auto op het bochtige weggedeelte, dat de §j Schenkel wordt genoemd, door nog niet vastgestelde oorzaak tegen een aan den linkerkant van den weg staanden boom gereden en daarop in de wetering terecht ge- komen. De auto was direct een paar meter van den kant en zakte in het water, dat ter plaatse vrij diep en modderig is, weg. H Daar de plaats van het ongeval in de kom van de gemeente Ber- kenwoude ligt, was spoedig hulp van de omwonende landbouwers bij de hand. De twee voor in den wagen zittenden konden het por- tier openen en zich uit den wagen bevrijden. Marinus Rolloos, die H tusschen de beide mannen achter- =1 jg in zat, heeft eveneens kans gezien zich uit den wagen te werken. De andere twee inzittenden, namelijk j| Van Herk en De Boer, zijn hierin helaas niet geslaagd. Het duurde twintig minuten, voor men beide slachtoffers op het droge had gebracht. Dokter Bee- kenkamp uit Gouderak kon toen H slechts den dood constateeren. De bestuurder Bos is door den burgemeester van Berkenwoude, den heer M. Gauthier, die het 1 voorloopig onderzoek leidt, vast- 1 gehouden, in afwachting van de beschikking van den officier van |j justitie, die van het gebeurde op de hoogte is gebracht. De rijks- verkeersinspectie zal den wagen, die nog te water ligt, onderzoe- j§ ken, om de oorzaak van het on- geluk vast te stellen. De heer Moens stelde, onder applaus, voor de heeren Henny, Nord Thomson en Wagemans te benoemen. De heer Moolenaar: „Die benoeming kan alleen geschieden op voorwaarde dat allen hun drie jaarstortingen hebben voldaan". Aangezien de heer Wagemans aan dien reglementairen eisch niet had voldaan werd de heer Van Appel in zijn plaats can- didaat gesteld, waarna, aangenomen werd dat genoemde drie heeren gekozen waren. De heer Henny vroeg vervolgens hoe de niet aanwezige spaarders van de genomen besluiten op de hoogte zouden worden ge bracht. Geroep: „Door de Pers"! Mr. Bierenbroodspot: „Men noemt de Pers, maar laten wij ons sparen voor stuk jes, die onze zaken niet ten goede komen." Een stem„Aan die Pers danken wij voor een groot deel, dat wij onze duiten terug krijgen!" De heer Henny constateerde daarmede geen antwoord te hebben gekregen. De voorzitter verklaarde hierna dat aan de spaarders zeer behoorlijk mededeeling gedaan zal worden door middel van een circulaire. Er zal een termijn worden ge steld binnen welken men kan mededeelen dat men zijn geld terug wenscht. Den Haag wenscht ook een „gezellig avondje". Een der aanwezigen: „Mijnheer de voorzitter, geldt dat ook voor andere plaatsen? Ik ben geen Leidenaar, maar wel spaarder. Zouden wij ook in Den Haag niet zoo'n gezellig avondje kun nen beleggen als hier?" (Stormachtige vreugde!) Heeft met ingang van 1 Mei emeritaat aangevraagd. Dr. Locher. Dr. J. C. S. Locher, predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft he den aan het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland met ingang van 1 Mei a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Dr. Locher die sinds 1393 het predikambt dient, werd 9 Januari 1916 in deze gemeen te bevestigd. De heer Boom vroeg of men een ge- Wonen brief zenden kan, dan wel of een aangeteekend schrijven noodlg is. Mr. Bierenbroodspot antwoordde dat een gewone brief voldoende is. Dege nen, die op de circulaire niet ant- woorden, zullen trouwens nog een na dere aanschrijving ontvangen met de vraag of zij al dan niet willen door gaan. De heer Loeb vroeg wat men denkt te doen als de actie doorgezet wordt. Mr. Bierenbroodspot: „Er moet eerst blij ken of wij kunnen doorgaan. Er zijn er die de overdekte aan de Haarlemmerstraat niet ideaal vinden en onze plaats op het Schuttersveld geschikter achten. Zij willen daar een overdekte bouwen." Geroep: „Die wordt dan voor onze ach ter-kleinkinderen 1 Discussie over kostenaftrek. Prof. Van Bemmelen vroeg hoe groot ongeveer de kosten zullen zijn, welke wor den afgetrokken en of iemand, die zijn aandeel niet volgestort heeft evenveel af trek krijgt als een ander, die dat wel heeft gedaan. De voorzitter merkte op dat het volko men in de lijn ligt dat de onkosten wor den omgeslagen. Hoeveel dat zijn zal is echter niet bekend. De heer Van Helvert: „In artikel 13 staat dat er 9 pCt. wordt afgetrokken voor ad ministratie en andere kosten. Dat gaat nu toch zeker niet door?" De heer Moens: „Natuurlijk niet, want er staat duidelijk vermeld dat zulks geldt „voor den geheelen duur" van de spaar kas". Mr. Nord Thomson vroeg of de Raad van Toezicht voldoende macht heeft opdat zijn advies door het bestuur wordt gevolgd. Hij verzocht tevens mede te deelen hoe het in Dordrecht gegaan is bij de terugbetaling der gelden en verder waarom het geld niet overeenkomstig het reglement is belegd in Nederlandsche Staats-, Provincie- en Ge- meenteleeningen, enz. De heer Moolenaar verklaarde dat de be legging geschiedt in overleg met den Raad van Toezicht. Deze was indertijd van oor deel dat een belegging a deposito minder riskant was met het oog op de aanvallen op den gulden. Was de koers teruggeloo- pen en er dus verlies geweest dan zou men critiek hebben uitgeoefend. Later was het inderdaad mogelijk de belegging regle mentair te doen geschieden, doch toen leek het waarschijnlijk dat spoedig tot den bouw van een overdekte zou kunnen wor den overgegaan. De fondsen zijn overigens voortdurend door een accountant gecon troleerd en de nieuwe Raad van Toezicht kan op een behoorlijke samenwerking re kenen. Mr. Nord Thomson: „Maar nu heb ik nog steeds niets over Dordrecht gehoord: hoeveel is er daar af gegaan en hoe is het daar met die 9 pCt. geloopen?" Mr. Bierenbroodspot: „Ik kan daar mo menteel geen antwoord op geven". Mr. Nord Thomson betreurde het dat men achter de groene tafel zoo weinig op de hoogte was van wat er gebeuren moet. Men had dat op deze vergadering behooren te weten. Er volgde nog eenige discussie over den aftrek van 9 pCt. administratiekosten, waarna de heer Van Egmond verzocht in de eerste circulaire duidelijk uiteen te zet- BINNENLAND, Verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid: vóór-ontwerp bij Hoo- gen Raad ingediend. (Binnenland, 3e Blad). Belgisch minister pleit voor spelling vol gens De Vries en Te Winkel. (Binnen land, 3e Blad). Buitengewone Synode Ned. Herv. Kerk. (Kerk en School, 3e Blad). BUITENLAND. Slotcommuniqué over de conferentie te Boedapest, Oostenrijk en Hongarije er. kennen Franco's regeering. (Buiten land, 3e Blad). De bijeenkomst in hotel Matignon over de code van den arbeid in Frankrijk, Buitenland, 3e Blad). Ook de moord op de gebroeders Rosselli geweten aan de C.S.A.R. (Buitenland, 3e Blad). Een Engelsch-Iersche bespreking vastge steld. (Buitenland, 3e Blad). Uitspraak te Brussel in het Barmat-proces (Laatste Berichten, le Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Matige wind uit Westelijke rich ting, met regenbuien, afgewisseld door tijdelijke opklaring. 4529 PIRITUS THEELICHTJE i Verbruik: slechts één vijfde tent per uur (Ingez. Med.) ten hoe de zaak zal worden geregeld en wat er zal worden afgetrokken. Ieder kan dan voor zichzelf beslissen of hij er al dan niet accoord mee kan gaan. De heer Moolenaar verzekerde tenslotte nogmaals dat men zoo volledig mogelijk zal worden ingelicht en sloot daarna om streeks tien uur de vergadering. WIJZIGINGEN ZOMERDIENST NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zullen met den a.s. Zomerdienst der Ned. Spoorwegen de stoomtreinen LeidenUtrecht niet meer doorioopen naar Utrecht, maar moet in Woerden worden overgestapt, waar men direct aansluiting heeft op de Electrische treinen Den Haag S.S.Utrecht. De treinen LeidenWoerden zullen om den andere doorioopen via Harmeien naar Amsterdam W.P. (Cs.). Alle treinen uit Leiden hebben nu aan sluiting op belangrijke treinen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: N.V. Panagro, Maat schappij tot Uitvoering van Nieuwbouw- en Onderhoudswerken. Warmond. Directeuren: G. Kalemink, Warmond en H. van den Boogaart. Leiden. Voorz. v. d Raad v. Comm.: A. Henke- mans, 's-Gravenhage. Secr. v. d. Raad v. Comm.: Mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, 's-Gravenhage. Ged. v. d. Raad v. Comm.: Dr. A. Hen- kemans Jr., 's-Gravenhage. Maatsch. kap.: f. 100.000.—, waarvan ge plaatst en gestort: f. 20.000. Het verslag van den toestand der ge meente Leiden over het jaar 1936 is in druk verschenen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1