BUITENLAND De code van den arbeid in Frankrijk EEN SIERAAD LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 Januari 1938 De strijd in het Verre Oosten VISSCHERIJ BERICHTEN De beschuldiging tegen de C.S.A.R. SPORT VEREENIGDE WASSCHERIJEN N.V. LAND- EN TUINBOUW DE ALGEMEENE TOESTAND De politieke besprekingen. Gisteren zijn te Boedapest de besprekin gen over de protocollen van Rome voort gezet. Tijdens een diner hebben Kanya, Ciano en Schmidt elkaar gelukgewenscht met de goede functioneering. Nadrukkelijk werd er op gewezen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden uitbreiding der protocollen van Rome tot andere Mogendheden niet in het voorne men ligt. Men acht het integendeel meer wensohe- lijk en noodzakelijk in den geest van reohtstreeksche tweezijdige regeling te zoe ken naar nieuwe wegen van directe toena dering en samenwerking tusschen de on derteekenaars van de protocollen van Rome afzonderlijk en de overige Donau- staten. In het bijzonder wordt hierbij gewezen op het accoord met Joego-Slavië. In de kringen der conferentie wordt voorts de indruk bevestigd, dat de betrek kingen- tusschen Hongarije en Roemenië in het middelpunt van de besprekingen heb ben gestaan. Hierbij schijnt in het bijzonder van Ita- liaansehe zijde het verlangen naar een spoedige reohtstreeksche vriendschappe lijke overeenkomst tusschen de beide lan den op den voorgrond te hebben gestaan. Van Hongaarsche zijde wordt als voor waarde voor een regeling der betrekkingen met Roemenie de erkenning van de volle dige rèchtsgelijkheid van Hongarije en principieele regeling van het minderheden vraagstuk genoemd. De betrekkingen tusschen de ondertee kenaars van het pact van Rome en Tsjecho Slowakije zijn naar verder verluidt, niet het onderwerp van speciale besprekingen geweest. In de kringen der conferentie wordt er nog op gewezen, dat verandering in de houding van Oostenrijk en Hongarije ten aanzien van den Volkenbond en het anti- komintempact voorloopig niet te verwach ten is. Tenslotte neemt men aan, dat binnen kort een nieuwe stap in de richting van de onbeperkte erkenning van Franco door Oostenrijk en Hongarije tegemoet kan wor den gezien. De Roemeensche minister Micescoe is te Belgrado gearriveerd en heeft met Stojadi- nowitsj besprekingen gevoerd. Een officieel communiqué zegt, dat de beide ministers hun algeheele overeenstemming hebben kunnen vaststellen ten aanzien van alle be handelde kwesties, zoowel die, welke de we- derzijdsche betrekkingen' tusschen Roeme nië en Joego-Slavië betreffen, als die, welke betrekking hebben op den algemeenen poli- tieken toestand en met name de samenwer king der beide landen in het kader der Kleine Entente en de Balkan-entente. Stojadinowitsj en Micescoe gaven na af loop van hun onderhoud uiting aan hun vasten wil, in de toekomst hun samenwer king voort te zetten in denzelfden geest van vertrouwelijke vriendschap. Micescoe voegde nog eenige woorden aan het communique toe. Slechts in de perso nen was. naar hij zeide, verandering geko men. doch niet in de politiek der beide landen. Goering zal eerstdaags zijn jaarlijksche Jacht in Polen gaan houden en ook Honga- rije's regent Horthy komt voor hetzelfde doel in Polen op bezoek. Te Krakau zal hij Polen's president ontmoeten. DUITSCHLAND De gevangen predikanten. Naar vernomen wordt, zijn, afgezien van ds. NlemöUer, niet alle predikanten der Belijdenlskerk, doch ongeveer zestig hun ner, die wegens lichte overtredingen in hechtenis genomen waren, voor de Kerst dagen op vrije voeten gesteld. De voorloo- pige hechtenis der overige predikanten duurt met het oog op den omvang en den ernst hunner overtredingen voort tot het gerechtelijke onderzoek is geëindigd. Verklaard wordt, dat het vooronderzoek tegen ds. Niemöller nog altijd niet is ge ëindigd. al heeft hij nu al langer dan 6 maanden in de Moabit-gevangenls gezeten. Van Niemöller is verklaard, dat de deur van zijn cel niet met een sleutel is gesloten, maar met het document, dat hij weigert te onderteekenen. Blijkbaar zijn de ministers voor kerkelijke zaken en voor binnenland- sche zaken bezig aan een nieuwe, vastbe sloten poging om tot een verzoening tus schen kerk en staat te komen. De preeken in de kerken zijn echter niet zachter van toon geworden. FRANKRIJK HET PARLEMENT WEER BIJEEN. OOSTENRIJK Dc legitimistenvergaderingen. Gisteren zijn in verschillende zalen te Weenen en in de provincie een groot aan tal vergaderingen gehouden door de legi timisten. welke veel belangstelling trokken en waar betoogd werd ten gunste van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Niet minder dan 150 sprekers stonden op het program. In verscheidene vergaderingen ontstonden botsingen tusschen monarchis ten en nationaal-socialisten Overal ver leende de politie hulp aan de ordebewa king en dreef zij de nationaal-socialisti- sche betoogers uit de zaal. waarbij talrijke arrestaties werden verricht. Na de verwij dering der nationaal-socialisten werden de vergaderingen dan voortgezet. ROEMENIË De Joodsche kwestie Russische gezant vraagt terugroeping. De Roemeensche regeering zal het vraag stuk van de na den oorlog binnengekomen Joden, wier aantal een half mlllioen zou bedragen, zelf voor den Volkenbond bren gen. Micescu, de minister van buitenland- sche zaken, zal n.l. te Genève meedeelen, dat de door de regeering ontworpen maat regelen langs wettigen weg zullen worden toegepast en niet het karakter van beroo- ving of onverdraagzaamheid zullen hebben voor de Joden, die zich op Roemeensch gebied bevonden bij het sluiten van den vrede. De regeering zou slechts het oog hebben op herziening van naturalisaties, die later tot stand zijn gekomen. Naar vernomen wordt heeft de gezant van de Sovjet Unie te Boekarest, Michael Ostrowski, verzocht teruggeroepen te wor den. Hij is van meening, dat zijn verblijf te Boekarest geen nut meer heeft in ver band met den keer, welken de politieke ge beurtenissen in Roemenië hebben genomen. Zooals men weet. werden de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen ver broken in 1918 en hervat in 1934. Beide landen verklaarden toen volledig eikaars souvereiniteit te zullen eerbiedigen. Van welingelichte zijde verluidt, dat nog verscheidene bijeenkomsten van het Ja- pansche kabinet noodig zullen zijn, om de besluiten van de keizerlijke conferentie uitvoerbaar te maken. Naar verluidt, heeft de conferentie het standpunt van de Japansche regeering be paald ten aanzien van de volgende drie mogelijkheden Ten eersteChina verwerpt de vredes voorstellen. Ten tweede: Tsjang Kai Sjek neemt de vredesvoorstellen, welke hem langs een om weg zijn gedaan, aan. Ten derde: Tsjang Kal Sjek geeft een ontwijkend antwoord. Men acht deze derde mogelijkheid het meest waarschijnlijk en vermoedelijk zal in dit geval de strijd worden voortgezet. Van. den toestand in China zal afhangen, hoe dit geschieden zal, teneinde met zoo weinig mogelijk offers zooveel mogelijk te bereiken. Naar verder verluidt, zal men niet. langer dan tot 15 Januari wachten op het ant woord van Tsjang Kai Sjek. Aangezien Hongkong een neutrale haven is. acht men in Japan het besie middel om ravitailleering van China langs deze haven onmogelijk te maken, de verbinding van Kanton met het achterland ie verbreken. Tsjang Kai Sjek naar het front. Maarschalk Tsjang Kai Sjek is naar het front bij den Loeng-Hai-spoorweg vertrok ken. Men vraagt zich af. of thans op het geheele front tot den aanval zal worden overgegaan. Over Tsjining blijven de berichten tegen strijdig, beide partijen zeggen het bezet te hebben. Op een vraag van een Engelsch blad, of de Chineesche regeering kan rekenen op aen loyalen steun van de groote massa in China ten spijt van ledepop-regeerlngen te Nanking en elders, antwoordde de ge neralissimus bevestigend. De tegenregee- ringen zijn door Japan te paard gezet en zullen de trouw van het Chineesche volk voor de eigen regeering doen toenemen. In antwoord op de vraag, wat door China als redelijke basis voor vredesonderhandelin gen wordt beschouwd, antwoordde Tsjang Kai-sjek: „Het mecdoogenlooze uitmoor den van ons volk en de vernieling van ons land door dc Japanners maakt het voor ons onmogelijk een vrede te aanvaarden, welke onze souvereiniteit en onze eer niet ten volle herstelt". RUSLAND Toetreding tot het I.V.V. Het presidium van den centralen raad der sovjet-Russische vakverenigingen publi ceert in het vakvereenigingsblad „Troed" een besluit, waarbij de kortgeleden te Mos kou gevoerde besprekingen met de verte genwoordigers van de Amsterdamschc vak- vereenigings-internationale goedgekeurd worden. Aan toetreding van de sovjet-Russische vakverenigingen tot de Amsterdamsche internationale staat thans van de zijde van Moskou niets meer in den weg. SCANDINAVIË. Geen verdedigingspact voor .Noordelijke democratieën". Een verdedigingspact tusschen de Noor delijke democratieën kan op het oogenblik niet worden overwogen, verklaarde de Zweedsche minister-president, Hansson, ln een persgesprek. De sluiting van een dergelijk pact, aldus Hansson. zou geheel afhangen van de ontwikkeling van den internationalen toestand en van de moeilijkheden, welke de democratische landen zouden ontmoe ten bij hun verzet tegen de elementen, welke een dictatoriaal bewind voorstaan. Het lijdt geen twijfel, dat de democrati sche landen in sommige deelen der we reld critieke tijden doormaken, maar dit dient niet als een teeken van aftakeling der democratie te worden opgevat, daar de beginselen der democratie juist aan kracht gewonnen hebben. De banden van democratische samenwerking en weder- zijdsche achting, welke tusschen de Scan dinavische landen bestaan, zijn van on schatbaar belang voor de toekomstige wel vaart en den vooruitgang van die landen, Gezanten-benoeming te Washington. De Kamer heeft Herriot herkozen als voorzitter. In den Senaat oefende de tijde lijke voorzitter Damecour critiek op de regeering Blum, die volgens hem de schat kist leeg heeft achtergelaten en een nieuwe devaluatie van den franc heeft noodig ge maakt. Vervolgens besprak Damecour de regeering-Chautemps en critiseerde hij de 40-urige werkweek, welke noodlottig is voor den landbouw. Spreker hoopt, dat de gemengde commis sie van werkgevers en werknemers tot een oplossing zal komen. De Saint Quentin, die eenigen tijd gele den benoemd werd tot ambassadeur van Frankrijk te Rome, doch zijn iunctie nooit heeft aanvaard, aangezien de Fransche regeering weigerde de geloofsbrieven te richten aan den koning van Italië en kei zer van Ethiopië, is thans benoemd tot ambassadeur van Frankrijk te Washington. TSJECHO-SLOWAKIJE De onderhandelingen met Duitschiand. De diplomatieke besprekingen tusschen Duitschiand en Tsjecho-Slowakije worden ln een gunstige atmosfeer voortgezet. In beginsel heeft TSJecho-Slowakije zich er mee accoord verklaard, dat de Duitsche onderdanen in Tsjecho-Slowakije georga niseerd worden in de organisaties van de nationaal socialistische partij. Evenals te Boedapest en ln tegenstelling met Zwitser land zal een enkel centrum toegestaan worden. Dit zal zijn zetel te Praag hebben. De onderhandelingen worden vergemakke lijkt door het feit. dat Duitschiand ver zekeringen heeft gegeven, die bevredigend geacht worden door de politieke Tsjecho- Slowaaksche kringen. Uiteraard zullen alleen Duitsche onder danen en geen Tsjecho-Slowaaksche Duit- schers in deze organisatie worden opgeno men. Het optreden der organisatie zal onder toezicht staan van den Duitschen gezant te Praag, die er ook de verant woordelijkheid voor zal dragen. Door het wettig worden der organisatie zal gemakkelijker toezicht kunnen worden uitgeoefend op de Duitsche kolonie. Er blijft echter nog één ernstige moei lijkheid. De thans van kracht zijnde wet op de vereenlgingen in Tsjecho-Slowakije is n.l. nog de oude Oostenrijksche wet. Deze verbood buitenlandsclien onderdanen in de Habsburgmonarchie vereenigingen te stich ten voor andere doeleinden dan humani taire, sociale en politieke groepeeringen wa ren verboden. Men werkt thans te Praag aan de oplossing van deze juridische moei lijkheid. „Good-Will" door advertenties in dagbladen. In Engela-1 heeft ftien onlangs de geldswaarde van de „good-wil'." van verschillende merkartikelen geschat. Als nummer één op de lijst kwam daarbij „Grape Nuts" met een be drag van 4 millioen pond sterling, gevolgd door „Dr. Eno's Fruit Salts" met l'/i millioen. Daarop volgen ,,Lea and Perrins Sauce"! en Huntley Palmers", beide met' 1 millioen pond sterling. 4458 Het is duidelijk, dat deze fortuinen het gevolg zijn vnl. van het cumu latief effect der jarenlange reclame van deze bedrijven. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat bovengenoemde zaken tot de meest energieke adverteerders behooren, die met groote regelmaat hun arti kelen met dagbladreclame aan den man 'brengen. De arbeidscode. De voorzitter der Fransche werkge versorganisatie, Gignoux, heeft een schrijven gericht tot Chautemps, waar in hij bevestigt, dat zijn bond niet zal kunnen deelnemen aan de bijeenkomst van heden in Hotel Matignon, waar voor niet alle werkgevers- en werkne mersorganisaties zijn uitgenoodigd. Gignoux voegt hieraan toe, dat deze bij eenkomst den wil tot samenwerking tot uiting moest doen komen, terwijl de C.G.T. trouw is aan het beginsel van den klasse- strijd en „tweemaal in drie dagen bij monde van de gezaghebbendste personen duidelijk tot uitdrukking heeft gebracht, dat, wanneer de door Chautemps verwach te resultaten niet verkregen werden, een beroep zou worden gedaan op de kracht der arbeidersorganisaties om tot een beter succes te komen; bovendien worden de voortdurende schendingen van het eigen domsrecht en de arbeidsvrijheid voortge- Voorts schrijft Gignoux, dat, wanneer liet gaat om de bespreking van kwesties betreffende collectieve overeenkomsten, geen buitengewone procedure noodig is. Wanneer echter de bijeenkomst betrekking mocht hebben op de structuurhervormin gen of nieuwe maatregelen, die belangrijke wijzigingen zouden brengen in het tegen woordige eigendomsstelsel en de uitoefe ning der openbare vrijheden, of op die maatregelen, die de C.G.T. sinds eenige maanden eischt, dan kunnen deze kwesties slechts onder de bevoegdheid van de ar bitrage der regeering en van het parle ment vallen. Gignoux besluit dat de werkgevers organisatie zich niettemin ter beschik king houdt van den minister-presi dent voor alle nuttige raadplegingen ten aanzien van de door hem over wogen plannen. Jouhaux verzekerde nog eens. met alle kracht ontkennend, dat de C.G.T. een al- semeene staking zou willen voorbereiden: De C.G.T. zal met ernst deelnemen aan de besprekingen. Zij wil. dat een maat regel tot stand komt, waarbij de arbeid in eenzelfde industrie collectief wordt ge regeld Verder moet voor den arbeider de vrijheid van vereeniging en dc vrijheid van meening gewaarborgd blij,ven en hiervoor is noodig, dat een arbeider om deze redenen niet ontslagen kan worden noch dat men om deze redenen weigert hem te werk te stellen Derhalve verlangt de C.G.T. regeling van het aannemen en ontslaan van werklieden. Vervolgens verklaarde Jouhaux, dat de C.G.T. niet meer zijn toevlucht zal nemen tot het bezetten van fabrieken en werk plaatsen, wanneer in geval van staking, waartoe door de meerderheid od wettige wijze is besloten, de fabrieken geneutrali seerd zuilen worden. Hierbii wijst Jouhaux op een oud voorstel van oud-president der republiek Millerand, De CG.T. verlangt tenslotte, dat de wet op verzoening en .arbitrage wordt gewijzigd:, zoodat derge lijke procedures sneller verloopen. .Chautemps heelt besloten de confe rentie van heden in ieder geval le doen doorgaan. Het U echter waarschijnlijk, dat Chau temps. ra de vertegenwoordigers der ar beiders te hebben gehoord, een bespre king zal hebben met het bestuur van het verbond van werkgevers Zoodoende zal de regeering de werk gevers en arbeidersorganisaties od de hoogte hebben gesteld van het welsoni». werp Inzake de nieuwe organisatie fan oen arbeid. De C.S.A.R. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in naar de sensationeele onthullingen van Pierre Locuty inzake den aanslag bij de Place de l'Etolle. De verklaringen van Locuty zijn zeer be zwarend voor twee inwoners van Clermont- Ferrand. den industrieel Metenier, die in verband met de Csar-affaire in hechtenis is genomen en Henri Vogel, ingenieur van de Michelin-fabrleken te Clermont-Fer rand. (Metenier ontkent iets met de affaire te maken te hebben gehad). Metenier zou aan Vógel verzocht hebben Locuty opdracht te geven om zich 10 Sep tember van het vorige Jaar naar Parijs te begeven voor een dringende opdracht, wel ke niets anders was dan de aanslag bij dë Place de l'Etoile. De verklaringen van Locuty en Vogel stemden niet overeen. Bij confrontatie zeide Vogel Locuty reeds langen tijd te hebben gekend als een eerlijke en open kerel en indien hij bij zijn verklaringen blijft, is het zeer wel mogelijk, dat hij. Vogel, hem de opdracht van Metenier heeft overgebracht. Hij heeft dit dan gedaan zonder er veel belang aan te hechten. Vogel is geen lid geweest van de Csar. Locuty zeide hierop: „Je liegt. Je werd evenals ik bij de Csar ingeschreven en je weet heel goed, dat Ingenieur de l'Oncle onze baas vlas. Je hebt ook den eed afge legd". Verder werd ingenieur Vauclard van dë Michelin-fabrieken gehoord. Hij heeft Lo cuty aan Metenier voorgesteld. Het schijnt evenwel, dat hij verder niet bij de zaak be trokken is. De politie stelt verder groot belang in de personen, die tegenwoordig zijn geweest bij het vervaardigen van de bommen in een huis. ver verwijderd van het centrum van Parijs, in een wijk, welke Locuty niet kan aanduiden. De politie vermoedt dat Moreau de Ia Meuse, die eveneens ln verband met de Csar affaire in voorarrest zit, met Metenier en een metselaar Leon, de bommen heb ben vervaardigd. Volgens Locuty waren zes personen hier bij aanwezig en de politie zoekt nog naar de beide overigen. De arrestatie van ingenieur Locuty heeft den geheelen dag een zekere opgewonden heid in de Michelinfabriek veroorzaakt, daar verscheidene malen het werk werd onderbroken. De arbeiders trokken in optocht door de fabrieken. Een delegatie der arbeiders be gaf zich naar den personeelschef om het onmiddellijk ontslag te eischen van de personen, die bij de zaak der Csar betrok ken zijn. IJMUIDEN, 12 Jannuari. Tarbot 124—94 ct.; Tong 94—68 et.; Heilbot 10474 ct. per kg.Griet f3020Groote schol f.18—12; Middel schol f. 16.50—13; Zetschol f.19—16; Kleinschol f.18—11.50; Schar f. 34.50 Groote roode poontjes f.109; Kleine roode poontjes f.3630; Middel schelvlsch f.33—26; Kleinmiddel schelvisch f.2916.50; Kleine schelvisch f. 16.50—11; Groote gul f. 17.50—12; Kleine gul f.165.90; Wijting f. 8.505; Makreel f. 16; Kleinmiddel hake f. 18; Kleine hake f. 14 f.8 per 50 kg.; Kabeljauw f.8042 per 125 kg.; Vleet f.2—0.28; Leng f. 1.85—0.55: Koolvisch f. 0.800.14 per stuk; Rog f. 25.5017.50 per koop. Aan den afslag 7 trawlers: IJM. 86 met f. 1950; IJM. 85 met f.2680: IJM. 54 met f.4170; IJM. 114 met f.1700; IJM. 8 met f.3740; IJM. Ill met f.1800; IJM. 130 met f.3850. 3 trawlloggers: R.O. 1 met f.920; KW. 112 met f.490; KW. 39 met f.1690. VEREENIGDE STATEN GEEN HANDELSVERDRAG MET ITALIË. Zakenlieden bij Roosevelt. De weigering der Vereenigde Staten den koning van Italië te erkennen als keizer van Ethiopië heeft ten gevolge gehad, dat de onderhandelingen tusschen Italië en Amerika over de sluiting van een handels verdrag zijn afgebroken. Ambtenaren te Washington wijzen er nog op. dat een erkenning moeilijkheden teweeg zou brengen met de opvatting der Vereenigde Staten ten aanzien van de weigering tot erkenning van Mandsjoekwo en met de verplichtingen volgens het pact van Saavedra Lama. Het voorloopig accoord van Rome blijft nu intact. Na een conferentie met president Roose velt hebben leidende zakenlieden een ver klaring afgelegd, waarin zij mededeelden, dat zij thans een beter Inzicht hadden ge kregen in de hangende problemen. ZIJ voorspelden, dat een nauwere samenwer king tot stand zou komen ln de behande ling van het tegenwoordige zakenleven. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de hoogere slacht veeprij zen van de vorige week hadden verkoopers zich begin dezer week ingesteld, want de aanbiedingen waren thans beduidend grooter. Dit nam niet weg, dat de handel toch nogal bevredigend verliep. Het was evenwel niet mogelijk de prijzen te handhaven en we noteerden over de geheele linie een paar cent per KG. minder. Op de stierenafdeelingen waren de aanvoeren evenwel onveranderd klein en bleven de prijzen onveranderd vast. Ook vette kalveren waren weer tamelijk schaarsch aangeboden en ook hier bleven de noteeringen ruimschoots te handhaven, met vluggen handel. De nuchtere-kalveren-markt gaf eveneens een vluggen handel te zien met goede prijzen. Op de gebraiksvee-afdeelingen waren de aanvoeren in iets opgaande lijn en hoewel de handel over de geheele linie een langzaam ver loop had, bleven de prijzen, vooral voor de goede soorten hoog. Er werden enkele kalfkoeien en wat jong fokvee gekocht voor België. Men kocht hiervoor uitsluitend van het mond- en klauw zeer genezen dieren en besteedde goede prijzen. De wolveemarkt was begin dezer week ook wat ruimer voorzien, met een kalmen handel, doch was niet geheel prijshoudend. We vernamen, dat cr voor dc maand Februari nog een extra contingent voor Frankrijk is toegewezen, zoodat men voor loopig nog van een behoorlijke exportvraag is verzekerd. Of hiervoor echter ook toeslag wordt gegeven is nog twijfelachtig. De varkensmarkt is deze week algemeen zwakker ingezet; 1/21 cent per pond lager. MOTORSPORT. HENNE TREKT ZICH TERUG. De bekende Duitsche motorrenner, houder van het wereldrecord over den Kilometer en den Mijl met vliegenden start, Ernst Henne, heeft besloten zich uit het actieve sportleven terug te trekken. Als reden geeft hij op, dat liij zich geheel aan zijn beroep wil wijden. Zijn loopbaan bij de Bayerische Motoren Werken te Muenchen Is zeer succesvol geweest. Kort geleden nog. op 28 November van het vorig jaar, bracht Henne het absolute snel heidsrecord op zijn naam door op de autostrada bij Frankfurt over den Kilometer met vliegen den start een snelheid van 279,503 KM. te be reiken. En ook op den mijl heeft hij hét wereldrecord in zijn bezit, n.l. met een gemid delde uursnelheid van 276.281 KM. IN DE KAST INDIEN VOOR U WASCHTI WITTE SINGEL 13 - TELEF. no. 1206. 4484 (Ingez. Med.) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Mijn Aaronskelk is vier jaar oud en heeft nog nooit gebloeid. Telkens wanneer er een nieuw blad bij komt. gaat een oud blad dood. De plant heeft vele jonge planten. Hoe hiermee te handelen? J. H. v. T. te H. Antwoord: U houdt Uw plant nu koel en geeft matig water. Eind Mei zet U haar uit de pot in den tuin, na eerst de jonge planten allemaal afgenomen te hebben. Plant in voedzamen grond en mest dus vooraf, liefst met stalmest. Snijd de oudste bladeren vooraf weg, zoowel van de groote plant als van de afgenomen jonge. Giet bij droog weer, en geef in den zomer, zoo noodig, in water opgelosten mest. Pot eind September de oude plant op in voedzamen grond en enkele van de jonge. De laatste kunnen in een bloempot van 12 c.M. bovenwijdte. Houdt de planten in huis gedurende den winter koel, maar vorstvrij en heeft kans van bloemvorming. Het afster ven van de bladeren is een gevolg van het ont staan van zijscheuten. waardoor veel voedsel wordt verbruikt. Vraag: Hierbij een blad van een Clivia en van een waterplant, Belde vertoonen bruine pukkels; wat kan dat zijn en wat er tegen te doen? C. v. d. H. te L. Antwoord: Uw planten zijn aangetast door schildluis. Verwijder met een puntig stokje alle bruine schildjes en doop daarna de plan ten met de bladeren in een mengsel van zeep- spiritus. Dit laatste maakt U door in 10 liter water 2 ons groene of gele zeep te mengen en aan dit mengsel toe te voegen 1 deciliter (1 maatje) brandspiritus. (Goer roeren). Her haal dit Indoopen na een paar dagen. Maak Uw planten ééns per week goed schoon en verwij der steeds deze bruine schildjes. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2