De stap van Nederland inzake Abessinië LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Ünsdag 11 Januari 1938 De strijd in het Verre Oosten VfSHHERU-BERiCHTEN Jf Interpellatie—Vorrink in de Eerste Kamer Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland MAIKI BEURSO VERZICHT Buitenland Zal Japan doorzetten? Gisteren heeft te Tokio weer een groote kabinetsraad plaats gehad. Deze keizerlijke conferentie eindigde te 15 uur. Naar verluidt, is het besluit van den kabinetsraad, volgens hetwelk het anti-Japansche rcgiine in China moet worden uit eroeid, tenzij de re geering van Tsjang Kai Sjek haar hou ding herziet en haar oprechtheid be wijst, bevestigd. Dit besluit behelst ook het nemen van militaire cn politieke maatregelen ter bereiking van het ge stelde doel, aldus Domei. De keizer presideerde persoonlijk. Voor het, eerst sinds hij in 1928 den troon be steeg. De eerste keizerlijke conferentie werd in 1894 gehouden tijdens den Chineesch-Ja- panschen oorlog, de tweede ln 1904 voor den Russisch-Japanschen oorlog, de derde in 1914 tijdens den Europeeschen oorlog, toen Japan de zijde der geallieerden koos. Nu volgde de vierde. Londen volgt thans met meer dan ge wone belangstelling den gang van zaken in verband met de mogelijkheid van blok kade bij een oorlogsverklaring. In een overzicht van de krijgsverrich tingen der laatste zes maanden, komt de „Times" tot de conclusie, dat Japan meer verloren dan gewonnen heeft, en riskeert nog veel meer te verliezen. Zal Japan in staat zijn, zoo vraagt het blad, zelfs in dien zijn legers voortgaan overwinningen te behalen, het geheele onmetelijke China te bezetten? Het verlies van afzetgebieden gaat gepaard met het leegloopen van de schatkist. Japan's betrekkingen met de rest van de wereld kunnen geen voordeel opleveren, zoolang zij in handen zijn van „matadors in uniform", die zonder een greintje politiek Intellect lijden onder een gevaarlijken vorm van hoogmoedswaanzin. Men moet daarom niet verbaasd zijn, in dien sommige leiders onder den groot spraak van hun woorden het verlangen verraden een eind te maken aan een toe stand, waarvan de logische gevolgen een ramp beteekenen, en op te houden met een actie, welke het nageslacht een erfe nis van nationalistische haat moet nala ten, een haat, welke Azië zal verduisteren tot den dag, waarop China zal zijn gewro ken en bevrijd, Amerika's houding. In een brief aan den Senaat verklaart de minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, dat de Amerikaansche poli tiek in China niet alleen gericht is op de verdediging van stoffelijke belangen en het leven der Amerikaansche burgers maar ook op het beschermen der beginselen van orae in de internationale betrekkingen. In een tweede schrijven, gericht aan den ondervoorzitter van den Senaat, Garner, zegt Hull in antwoord op een vraag over de politiek ten aanzien van China: „de Vereenigde Staten hebben groot belang bij het door vredelievende middelen handha ven van een invloed, die dient tot bescher ming en versterking der beginselen van orde. Dat belang is niet alleen een functie van den handelsomzet of de Amerikaan sche beleggingen in China: het betreft zelfs niet alleen de bescherming der Ame rikaansche burgers." Dit schrijven is een antwoord op een mo tie van den senator MacReynolds, die te rugtrekking der Amerikaansche strijd krachten had gevraagd om een conflict met Japan te vermijden. Wordt Chineesche ambassadeur in Japan teruggeroepen? Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat het personeel van de Chineesche am bassade te Tokio aanstalten maakt om Japan te verlaten. De leden van het per soneel hebben hun visa gevraagd. Van het strijdtooneel. Volgens officieele Chineesche berichten zijn de Japansche strijdkrachten die Tsi- ning aanvielen, verslagen, met het gevolg dat de Loenghai-spoorweg vrijwel niet meer door de Japanners bedreigd wordt. Opnieuw zijn eenlge Chineesche gene raals uit den strijd om Nanking afgezet. PALESTINA Voortzetting der terreur. Bij een roofoverval op den weg bij He- bron is de leider van een Britsche archeo logische expeditie, Starkey, vermoord. Een onbekende heeft in de oude stad van Jeruzalem een Joodsch koopman ernstig gewond. De dader wist te ontkomen. In den afgeloopen nacht zijn de telefoon lijnen tusschen Bethlehem en Hebron ver nield. De politie volgde de sporen, welke de boosdoeners hadden achtergelaten en kwam bij een Bedoeinenkamp en in een Arabisch dorp. Veertien personen werden gearres teerd, een hoeveelheid buskruit is in beslag genomen. VISCHPRIJZEN. IJmuiden, 11 Januari. Tarbot 9462 ct. per KG.; Tong 9468 ct. per KG.; Griet f.3020 per 50 KG.; Groote Schol f.30—11.50, Middelschol f. 16—12.50. Zet- schol f.20—15.5, Kleinschol f. 21.50—11.50, Bot f 13.50, Schar f. 10.50—6, Groote Gul f. 16—14.50, Kleine Gul f. 12-4, Wijting f. 8.50—3.60. alles p. 50 KG. Witte zeevisch: Heilbot 62 ct. per KG.; Ka beljauw f. 15—7.20 per 125 KG.; Jumbos Schel- visch f.54.50 per 50 KG.; Groote Schelvisch f. 8.50—5.70; Middel Schelvisch f. 7.50—5.60; Klein middel schelvisch f. 6.205; Kleine schel visch f. 6.50—5.40: Groote gul f. 5.50—3.10: KI ?ine gul f. 4.402.60; Rood baars f.43.50; Wolf f.11.50 per 50 KG. Aan den afslag 2 trawlers: IJm. 6 met f.5490 en IJm. 129 met f.1800; 1 kotter: E. 315 met f.870; 2 trawlloggersKW. 48 met f.940 en KW. 110 met f.600. In de heden gehouden vergadering der Eerste Kamer was aan de orde de inter - pellatie-Vorrink over de stappen, door de regeering gedaan of te doen inzake de er kenning van den koning van Italië als keizer van Ethiopië. De heer Vorrink (s.-d.) begint met te herinneren aan hetgeen in de.Twee de Kamer bij de behandeling der be grooting is gezegd in zake de verhou ding van ons land tot Italië. De mi nister liecft toen de Kamer niet op de hoogte gebracht van den stand van zaken, doch gesproken als een sfinx. Voorts gaat spr. verschillende persbe richten en publicaties te dezer zake na. Hij neemt aan, dat de Nederlandsche stap bij de Oslo-staten reeds geruimen tijd vóór de behandeling der begroo ting van buitenlandsche zaken in de Tweede Kamer is gedaan en ziet in de houding der regeering een verandering in haar buitenlandsche politiek en iïi de verhouding tot den Volkenbond. Er is bij velen daardoor groote ongerust heid ontstaan. Zijn we ontrouw gewor den aan de internationale houding, van ouds voor kleine staten aangewezen, terwijl Nederland zelf wel eens een be roep zou moeten kunnen doen op groote staten voor handhaving van het internationaal recht? Wc moeten ons hoeden tegen elk avontuur in de buitenlandsche politiek. Waarom z'n haast te maken met de er kenning van den koning van Italië als kei zer van Ethiopië? Het bewind van Italië in Abessynië kan zich slechts handhaven door een meedoogenlooze terreur. En herhaalde lijk heeft Italië getracht, den negus te be wegen naar Abessynië terug te keeren. Men moet niet over het hoofd zien, dat Abes synië is ons medelid van den Volkenbond. Noch om zedelijke, noch om practiscfre redenen is er haast te maken met de er kenning, als bovenbedoeld. Er zullen wel moeilijkheden aan verbonden zijn, dat we in Italië slechts door een legatie-secretaris vertegenwoordigd zijn, maar iets dergelijks geldt voor andere landen. Spr. kan het niet toejuichen, dat Ne derland het initiatief nam tot erkenning van Ethiopië. Gelooft men, dat Italië de erkenning van den titel anders dan als een erkenning de jure zal beschouwen? Spr. stelt tenslotte de volgende vragen: 1. Indien men zich. zooals het huidige kabinet, op het standpunt plaatst, dat Nederland in de internationale politiek: zich met een bescheiden rol tevreden moet stellen, moet dan de stap, bij de Oslo staten ondernomen, niet als strijdig met dit standpunt worden beschouwd? 2. Welke practische moeilijkheden zijn het gevolg van het teit, dat Nederland te Rome slechts door een legatie-secretaris is vertegenwoordigd? Zijn deze moeilijkheden voor Nederland grooter of van anderen aard dan voor landen, die in soortgelijke omstandigheden verkeeren? 3. Gesteld dat de Oslo-staten het Neder landsche initiatief zouden hebben aan vaard, of alsnog zouden aanvaarden, hoe stelde de minister, of hoe stelt hij zich dan prepies den vorm van de diplomatieke pro cedure tegenover de regeeringen van Enge land en Frankrijk voor? 4. Heeft de regeering zich voldoende rekenschap gegeven van den indruk, die het bekende initiatief zou maken op de inheemsche bevolking van de overzeesche gewesten? 5. Heeft de minister, toen hij te kennen gaf, dat na het opheffen der sancties de Volkenbondsverplichtingen zijn uitgeput, niet over het hoofd gezien het Volken bon dsbesluit van 1932 tot niet-erkenning van een gewelddadige verovering, evenals de strekking van de wenschen. uitgespro ken in de Volkenbondsvergadering van Juli 1936? 6. Is de minister niet van oordeel, dat het toekennen van een titel nooit de be teekenis kan hebben van een erkenning de facto, mdar integendeel als een typische erkenning de jure moet worden aange merkt? 7. Moet de bewering van den minister van buitenlandsche zaken in zijn antwoord van 27 December 1937 op de vragen van den heer Albarda, dat de erkenning van een feit niet in strijd kan zijn met eenig zedelijk beginsel, niet in tegenspraak wor den geacht tot den principieelen grond slag van het huidige kabinet? 8. Is niet in de actie, die zekere, buiten den Volkenbond staande staten tegen den Volkenbond en zijn beginselen voeren een aansporing gelegen voor de wel aangeslo ten staten om de beginselen van den Vol kenbond zoo krachtig mogelijk te hand haven en zich door deze actie niet te laten in timideeren? Is het Nederlandsche initiatief in de onderhavige aangelegenheid hiermede niet ln strijd? De minister van.buitenlandsche zaken, de heer Patijn, komt hierna aan het woord. DE WONINGBOUW AAN DE DOZYSTRAAT. Het hoogste punt bereikt. De woningbouw aan de Dozystraat nabij den Hooge Rijndijk, uitgaande van de Stichting voor den bouw van woningen voor ouden van dagen door jeugdige werk loozen, heeft vandaag in letterlijken zin een hoogtepunt bereikt, doordat de eerste dakspant gesteld werd. hetgeen met het gebruikelijke ceremonieel en het hijschen der vlag gepaard ging. Een en ander geschiedde in tegenwoor digheid van den wethouder voor sociale za ken, den heer J. J. van Stralen, tevens voor zitter van de Gemeentelijke Commissie voor jeugdige werkloozen, den secretaris dier commissie, den heer G. P, E. Weijer, het bestuur der stichting en den architect, den heer M. Vrijenhoek uit Den Haag. De voorzitter der Stichting, de heer J. de Jong wees er daarbij op, hoe de uitvoering der werkzaamheden in de laatste weken eenigszins vertraagd is door de ongunstige weersgesteldheid en verbond daaraan den wensch. dat de verdere afbouw een vlot ver loop zal mogen hebben. Wethouder van Stralen wenschte het be stuur geluk met het bereiken van deze mijl paal en memoreerde de prettige verstand houding en samenwerking van de hier werk zaam gestelde jeugdige werkloozen, die hier een prachtige gelegenheid vinden om hun vakbekwaamheid te vergrooten. Voor een goed bezetten Schouwburg vond gisteravond de tweede opvoering plaats van „Prometheus geboeid". Het drama oogstte ook ditmaal veel succes. WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Hedenmorgen omstreeks zeven uur is op den weg ApeldoornVaassen de 54-jarige wielrijder J. A. Erkelens door een vracht auto gegrepen en op slag gedood. E., die zich iederen morgen per rijwiel naar de N.V. Nederlandsche Ijzergieterij „Vulcanus", te Vaassen, begeeft, waar hij als monteur werkte, was ter hoogte van den Papegaaiweg even van zijn fiets ge stapt. Zonder op het verkeer te letten is hij weer opgestapt. Op dat moment naderde een vrachtauto van de exc editie-onder ne ming K. Hartgers, uit Apeldoorn, die den wielrijder greep. De man was op slag dood. Het ongeluk speelde zich af voor de oogen van zijn stiefzoon. Het slachtoffer was ge huwd en laat twee kinderen achter. Koningin en Prins uitgereden Vanochtend tegen 10 uur heeft H.M. de Koningin, aangetrokken door het fraaie, zonnige weer. het paleis Soestdijk verlaten voor een fietstochtje door de Baarnsche bossehen. Prins Bernhard is vanmorgen te kwart voor twaalf in zijn open twoseater, be stuurd door zijn chauffeur, van het paleis Soastdijk uitgereden om een rit te maken in de richting Hilversum. DE POSTVLUCHTEN. De „Torenvalk" is hedenochtend van het vliegveld Tjililitan vertrokken met mede neming van 288 kg. post, 11 kg. pakketpost en 16 kg. goederen. Een passagier maakt de rats' mee tot Amsterdam, terwijl voor de tusschentrajecten tien passagiers werden geboekt. UIT NED. OOST-INDIË i-JT Het defensie-uitvoerrecht Nieuwe heffing zal geen tijdelijk karakter dragen. BATAVIA. 11 Jan. Aneta/AN.P.i. In de memorie van toelichting: op de inge diende ontwerp-ordonnantie in zaïke het defensie-uitvoerrecht wordt gewezen op den gespannen internationalen toestand en op den achterstand bij de landsverdediging, waardoor een krachtige defensie-politiek noodzakelijk is. De stand van zaken in Nederland is bovendien zoodanig, dat het rijk gedwongen is zich beperkingen op te leggen ten aanzien van tegemoetkoming aan Indië's defensielasten. Aangezien ver hooging van het huidige belastingpeil on- gewenscht moet worden geacht en ander zijds de positie" der exportbedrijven betrek kelijk gunstig is. mag een heffing op den export met het oog op de groote. thans op het spel staande, belangen billijk en ver antwoordelijk worden geacht. De nieuwe heffing zal geen uitge sproken tijdelijk karakter dragen, waarom de belasting zeer laag is ge steld. De geraamde opbrengst kan voor het beoogde doel voldoende worden geacht. De overweging voor de invoe ring van het „defensie-uitvoerrecht" is niet zoo zeer gelegen in het algemeen begrootingsaspect dan wel in de om standigheden dat de versterking van de weermacht voor een reeks van jaren tot bijzondere uitgaven zal nopen. Uit een exposé omtrent de budget aire positie voor 1938, welk exposé als bijlage bij deze memorie van toelichting is over gelegd. blijkt dat het tekort op den gewonen en buitengewonen dienst te zamen f. 29.800.090 bedraagt, hetgeen in verband met nadere voorzieningen met f. 7.900.000 zal stijigen. Bij de uitgaven voor den bui tengewonen dienst ad f. 32.900.000 is inbe grepen een bedrag van f. 19.400.000 aan vOootbouwkosten en van f. 7.300.000 aan uitgaven voor welvaartszorg. in totaal rond f. 27.200.000. welke kosten door Neder land worden terugbetaald. affaire in Koninklijken was niet omvangrijk. Hfet leidende petroleumaandeel werd ex dividend 6%i verhandeld. Het was mitsdien iets hooger, doch het ge heele dividend werd niet. zooals oorspronkelijk was verwacht, ingehaald. De Amerikaansche pe- troleum-aandeelen waren prijshoudend. Een vaste stemming bestond voor de Rubber-aan- deelen. Amsterdam Rubbers werden vrij druk verhandeld en liepen verscheidene procenten naar boven. Ook de meest minder courante soor ten konden een flinke koerswinst beha len. De Rubberprijzen waren een kleinigheid aangetrokken en dit werkte uiteraard stimulee- rend. Bovendien hoopt men klaarblijkelijk, dat de Internationale Rubber regelingscommissie op de vergadering van 25 Januari a.s. de restrictie verder zal verscherpen. Van de Tabakken waren vooral Senembah's en aandeelen Deli-Maatschappij vast gestemd. Laatstgenoemden stegen tot in de onmiddel lijke omgeving van 300 pCt. De Suiker-afdee- ling was stil. H.V.A.'s werden eenige punten hooger genoteerd. Industrieelen werden op be perkten voet verhandeld. Philips-aandeelen trokken een paar procent aan. Aku's en Unile vers waren goed prijshoudend. De belangstel ling voor Fokkeraandeelen was eenigszins be koeld: in hoofdzaak werd er gehandeld tegen koersen varieerende tusschen 274 pCt. en 278 pCt. De beleggingsmarkt was stil. De Oude Schuld bleef op peil. De oude 3 pCts. obliga- tiën konden zich op den parikoers handhaven. Gemeentelijke en provinciale obligatiën waren vrijwel onveranderd. Pransche fondsen werden een kleinigheid lager afgedaan, doch legden desniettemin een beter weerstandsvermogen aan den dag. dan de laatste dagen doorgaans het geval was geweest. WISSELKOERSEN. Londen 8.98 f8.98); Berlijn 72.36 f72.39): Pa rijs 6.08 1/4 <6.09 3/4): Brussel 30.49 (30.491; Zwitserland 41.56 (41.57)Kopenhagen 40.10 f40.10);; Stockholm 46.30 46.30): Oslo 45.12 1/2 (45.15); New York 1.79 9/16 (1.79 1/2); Praag 6.31 (6.31): Oost. Bankpapier 33.75; Lire 7.30. Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4. Registermarken 381/4; Crediet Sperrmarken 10 1/4; Effectensperrmarken 10; Reismarken 52; Bankpapier 37 1/2. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. PENSIOENEN. BATAVIA, 11 Januari. (Aneta/A.N.P.l. Aan den Volksraad is advies verzocht no pens een ontwerp voor een alg. maatregel van bestuur tot wijziging en aanvulling van de reglementen der weduwen- en weezen-fondsen voor Indische landsdiena ren en van het pensioen-reglement voor Europeesche locale ambtenaren, welke wij zigingen beoogen dat landsdienaren, locale ambtenaren, en leerkrachten van het bijzonder onderwijs, die wegens lidmaat schap van den volks raad, het college van gedelegeerden, het college van gedelegeer den uit den provincialen raad en van ge committeerden vÉrn den 'regentschapsraad op non-actief zijn gesteld, bepaalde waar borgen te geven ten aanzien van het peil van pensioen en van uitkeeringen aan na gelaten betrekkingen. MOTOR GESLIPT BIJ TILBURG. Vanochtend om half tien is onder Til burg. op den weg TilburgLoon op Zand, een doodelijk verkeersongeluk gebeurd. Drie militaire motorrijders met duo-pas sagiers reden in de richting Loon op Zand. Plotseling slipte de motor, bestuurd door H. R., waardoor zijn duo-rijder, de 21-jarige dienstplichtige huzaar A. van Raay uit Til burg, gedetacheerd bij het escadron pant serwagens te 's Hertogenbosch, kwam te vallen. Hij werd door den hem achterop rij denden motor aangereden en kreeg met de treeplank een zoodanlgen klap tegen het hoofd, dat hem de schedel werd ver brijzeld. De ongelukkige was op slag dood. DE ZWEEDSCHE BEGROOTING. De Zweedsche rijksdag is heden door den koning met het gebruikelijk ceremonieel geojjend. De troonrede constateert de goede betrek kingen met alle landen on verzekert, dat Zweden als steeds bereid is aan den vrede mede te werken. De economische toestand is goed en er is geen reden achteruitgang te duchten. De begrooting is ingediend. De inkomsten bedragen 1.227,600.700 kr., de uitgaven 1.208.599.900 kr. De begrooting voor de landsverdediging is 6 millioen hooger en be draagt nu 180 millioen. waarvan 101 mil lioen voor het leger, 49 millioen voor de vloot en 27 millioen voor de luchtmacht. De minister vraagt voor de uitbreiding der ver dediging tegen aanvallen uit de lucht een bedrag van 20 millioen. in hoofdzaak vcor de aanschaffing van nieuw materiaal. Dit bedrag zal pas in de dienstjaren 1939/1941 worden uitgegeven, daar de Zweedsche wa penfabrieken tot 1939 orders hebben op grond van de in 1936 goedgekeurde reorga nisatieplannen. AMSTERDAM, 10 Januari. Dezer dagen kan het rapport van den Belgi schen oud-ministerpresident van Zeeland, in zake de bevordering van het internationale handelsverkeer, tegemoet worden gezien. In alle landen is men er zich van bewust, dat de vrije uitwisseling van goederen, grondstoffen en diensten een groote bron van welvaart vormt en een onmisbare voorwaarde is voor een algemeen en duurzaam wereldherstel. Op het bewuste rap port kan niet worden geanticipeerd. Maar onder de huidige omstandigheden is het de vraag, oi een goede basis kan worden gevonden voor het aanknoopen van onderhandelingen inzake het internationale ruilverkeer. De politieke tegen stellingen zijn nog altijd zeer groot en de autar- kie-gedachte is nog allerminst uitgebannen. Tal van staten hebben getracht door onderlinge handelsovereenkomsten het goederen- en dien stenverkeer te bevorderen, doch aan deze ver dragen kleven dikwijls talïooze feilen en bo vendien komen zij vaak in botsing met reeds vroegere getroffen overeenkomsten. De politiek en de economie zijn zóó nauw sa men geweven, dat zij moeilijk van elkander zijn te scheiden en zoolang de politieke verdeeldheid nog zóó groot is als heden ten dage, zal het niet gemakkelijk zijn een goede economische toenadering te verkrijgen. Bovendien vormt de financieele positie, waarin een geheele reeks van staten zich bevindt, een belemmering voor het sluiten van overeenkomsten, die practisch uit voerbaar zijn. Het ligt nu in de bedoeling de verschillende moeilijkheden, welke zich thans voordoen, uit den weg te ruimen, doch zoolang de in diverse groote en kleine landen op finan cieel gebied chaotische toestanden bestaan, kan men zich niet gemakkelijk optimistisch stem men ten aanzien van de stappen, welke worden genomen om het internationale ruilverkeer in goede paden te leiden. Alleen het bestaan reeds van de verschillende wisselkoersnivelleerings- fondsen, die in het leven geroepen zijn om zoo goed en zoo kwaad mogelijk een zeker even wicht op de wisselmarkt te handhaven, teneinde zoodoende niet alle berekeningen te doen falen, vormt een bewijs, dat aan de tegenwoordige ver houdingen nog zeer veel hapert. Dit neemt ech ter niet weg, dat iedere poging om de bestaande obstakels te verwijderen, dient te worden toege juicht. r De middagbeurs. LEIDEN. 11 Jan. Vette varkensmarkt. Aangevoerd 248 stuks. Zwaar 233, licht 15. Prijs per K.G. levend gewicht: zwaar 62 60 cent. Handel stug. Afloop minder. LEIDEN, 10 Jan. 1938. Noteering Cooperat. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-ver. eenlging „Leiden en Omstreken". Roode kool f. 4.807.50. savoye kool f. 2.103.90, groene kool f. 1.404.20, boerenkool f. 1.50 f. 3.00, rapen f. 1.30—1.40, prei f. 1.60—3.70. kroten f. 2.804.00, kroten, gekookt, f. 6.00 tot f. 8.00, uien f. 5.4011.30, peen f. 2.20 f. 5.90. spruiten f. 2.0013.00, andijvie f. 6. f. 13.00, sla f. 6.00—12.00, nero f. 6.10—7.40 witloof f. 7.0021.00 per 100 kilo: Uoemkool f. 4.807.00, salade f. 1.102.10, knolselderie f. 1.003.60, per 100 stuks: pieterselie f. 1.30- f. 1.60, selderie f. 0.501.40, peen f. 7.90 f. 8.30 per 100 bos. BODEGRAVEN, 11 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 141 partijen Goudsche kaas. waaronder alle met rijksmerk, totaal 6345 stuks, wegende 57105 K.G. Prijs met R.M.. Ie soort f. 2628, 2e f. 24,50—25,50. Handel matig. ROTTERDAM. 11 Jan. Totaal aanvoer 3452 stuks. Paarden 179. veulens 3, magere runderen 785, vette runderen 824, vette kal veren 40, graskalveren 130, nuchtere kalve ren 904, schapen en lammeren 466, varkens 5, biggen 1, bokken en geiten 115; prijzen per k.g. vette koeien le kwaliteit 76, 2e kwal. 68, 3e kw. 54, vette ossen 72-68-50 tot 54 ct.; stieren 68. 62. 56; vette kalveren 1.25, 1,10, 75 tot 80; schapen 54-49-45; lammeren 62- 58-52; graskalveren 0-66-56; nuchtere kal veren 55-50-45: slachtpaarden 56-50-44 ct.; prijzen per stuk: schapen le kw. f. 30, 2e kw. f.26, 3e kw. f.23; lammeren f. 20-17-15; nuchteren slachtkalveren f. 13-10-7; nuch tere fokkalveren f. 22-20-18; slachtpaarden f. 240-190-140; werkpaarden f. 330-280-200; hitten f. 220-180-100; stieren f. 360-270-190; kalfkceien f. 300. 265. 195; melkkoeien 305, 270-200; varekoeien f. 205-170-140; vaarzen f.210-150-130; pinken f.170-140-100; gras- kalveren f. 80-65-30 bokken en geiten f. 12-8-4 per stuk. HAZERSWOUDE, 10 Januari. Aange voerd werden 3224 eieren. Prijs kipeieren f. 4f5 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 10 Jan. Gele kool f. 1.101.70. roode kool f. 4.405.50; uien f. 10.5011.20; Groene kool f. 1.50—2.50, al les p. 100 kg. Waschpeen f. 0.701.20 per kist; kroten f. 33.60 p. 100 kg.; andijvie f. 0.250.75 per kist; selderieknohen f. 2.50 3.50 p. 100; spruiten f. 1011.20 p. 100 kg. NIEUW VENNEP. 9 Jan. Aanvoer 8400 kipeieren f. 3.604.40; 120 eendeneieren I. 3.404.00 per 100. Konijnen 1.401.75. RIJNSBURG. 10 Jan. Bloemenveiling. Tulpen per bos: Copland 4354 ct.. Pierson 3439. Due de Berlin 1824. Witte Due 1620, King of the Yellow 2832, Sonja 5058, Fred Moore 3246, Gele Prins 48— 56, Ibis 3239, La reine 2831; Tulpen m. bol: f 1—1.60 p. 100, Witte Due f 1.30—2.80. King of the Yellow f 1.80—2.40, La Masalas f 2.10—2.80, El Toreador f 3.10—4.10. Hya- cinthen: Wit f 1.40—7.20, Bismark f 3—7.80, Grand Maitre f. 2,10—6.20. Narcissen per bos 14—19 ct. Golden .Spar 12—15, Servan- tes 1012 ct, RIJNSBURG. 10 Jan. Groentenveiling Roode kool 4—5.50. Gele kool 1 50—2.30, Groene kool 1.802.50 oer 100 K G Knol selderie 25.50 oer 100. Kroten 0.700.90, Waschpeen 0600.90 per kist. Boerenkool 0 100.18 per 6 K G. Uien 4.505.50 oer 50 K.G. ROTTERDAM, 10 Jan. - Binnenlandsche granen - De markt van peulvruchten was heden kalm gestemd. Bruine boonen in de prima soorten gevraagd; de mindere daar entegen gingen moeilijk van de hand. Voor haver en gerst bestond meer kooplust. Hoewel de handel op de Amsterdamsche ef fectenbeurs heden van kalmen aard bleef, kon een vaste stemming worden waargenomen. De meeste fondsensoorten bewogen zich op een verhoogd peil en konden zich onder beurstijd goed handhaven. De verbeterde beurstendens hield voornamelijk verband met het aanhou dende herstel in de Ver. Staten en de optimisti sche beoordeeling van de ontwikkeling van den toestand aldaar. Mede in verband met de ver- klaringen en uiteenzettingen van eenige voor- Blauw Maanzaad hooger betaald. Haver v aanstaande zakenlieden. In overeenstemming f.6.256.85; gerst Chevalier van f 88 25' met het koersverloop van Wallstreet werden de orwt3n kleine groene van f. 8.50—11 (extra Amerikaansche aandeelen algemeen op een ver- waj rïnarhovpn i <?r*h«kkpv Pi-wi-Pn t7q>-, f i* hoogd peil verhandeld en verschillende speciali- I schokker erwten van f 13 teiten bewogen zich iets boven de pariteit van 17.75, biume boonen van f.811.25 (iets New York. De omzetten waren echter toch niet hooger); kogelboonen van f. 1013.50; lijn- groot en zooals gebruikelijk werd de grootste zaad van f 9.7510.25; karwijzaad van f22 affaire te zien gegeven door de Staalaandeelen I —23.50 (inclusief); blauw maanzaad van "kSfmarkt had een rustig voorkomen. 50 inclusief). Alles p. 100 KG. netto Enkele specialiteiten echter zorgden voor eenige.Ia ZOETERMEER, 10 Januari. Eierveiling. afleiding. Op de Scheepvaartafdeeling ging het> Aanvoer 500 stuks. Prils kippeneieren f. 5— tamelijk levendig toe in Koninklijke Booten, die 5,55; heneieren f 3.30—4.95; eendeneieren goede vraag ontmoetten en zich by de opening V?415 npr inn et,,!-- onmiddellijk boven het vorige slot plaatsten oifi Per 1UU SXUKS. zich tijdens de middaguren nog verder te kun- ZOETERWOUDE, Eierenveiling, 10 Jan. nenverbeteren.Ook Nederl.Scheepvaartunies.de Aanvoer 1657 st. Kipeieren 4.605.10' kul» aanverwante sporten en aandeelen Holland—, heneieren 4.00; kaas 27 ct,; „ippen 35 ct.: Amerika Hjn kwamen hooger te liggen. De duiven 13 ct.; konü'" 0 29—1 50 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3