LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 Januari 1938 Binnenland Buitenland Stadsnieuws BEURSOVERZICHT HONGARIJE Nationaal-socialisten overvallen skiërs. Een vijftigtal jongelieden, leden van een nationaal-socialistische formatie „Pljlkrul- sers" genaamd, zijn gisteren naar een berg, op 5 K.M der hoofdstad gelegen, getrok ken, waar zij een groep skiërs aanvielen, die van hun vrijen dag profiteerden om zich te oefenen op de besneeuwde hellin gen. Zestig personen werden hierbij ge wond, vijf hunner ernstig. Telefonisch ge waarschuwde politiemannen konden slechts dertien der aanvallers arresteeren. Een voorloopig onderzoek wees uit, dat de te voet derwaarts getrokken nationaal- socialisten allen gewapend waren met stok ken of knuppels. Op een bepaald sein be gonnen zij de skiërs aan te vallen onder het uitroepen van antlsemlstische kreten. De skiers sloegen eerst op de vlucht, doch kwamen later bijeen, bonden de ski's af en verdedigden zich zoo goed zij konden. Er volgde een gevecht, dat tot de aankomst der politiemannen voortduurde. In allerijl derwaarts gezonden ambulances vervoer den toen de gewonden. PORTUGAL Verklaring der regeering. De regeering heeft de pers een uitvoerige verklaring doen toekomen, waarin onder meer wordt gezegd: „Het was der regee ring reeds verscheidene weken bekend, dat men op de bekendmaking der militaire hervormingen, die op 31 December defini tief zijn goedgekeurd, wachtte om een uit gebreide politieke agitatie in te zetten. Men hoopte zelfs, dat dat drijven de interna tionale belangstelling zou wekken. Meer dan eens hebben wij kunnen zinspelen op het feit, dat buitenlanders en eenige Por- tugeezen den geest en de beteekenis van den toestand in Portugal miskennen. Uit die miskenning vloeide de onjuiste overtui ging voort, dat het gemakkelijk of althans mogelijk zou zijn het leger te verleiden tot vernietiging van het werk van politieke stabiliteit, dat hetzelf heeft geschapen en handhaaft, door middel van een reactie, die men na de militaire hervorming ver wachtte. Het mag niet verborgen worden, dat men in militaire kringen bezorgd was over het resultaat der nieuwe maatregelen. De meeste moeilijkheden kunnen langs ad ministratieven weg geregeld worden: het is mogelijk, dat andere moeten worden op gelost door wijzigingen in de details". De verklaring geeft verder eenige ophel dering over besluiten, die met de militaire hervormingen in verband staan, in het bijzonder over het vraagstuk der tracte- menten. ZUID-AMERIKA Eerste steen voor internationale brug gelegd. De presidenten van Argentinië en Bra zilië hebben den eersten steen gelegd voor de internationale brug, die belde landen zal verbinden en 1300 meter lang zal wor den. Justo en Vargas hielden redevoerin gen. waarin zij elkaar de verzekering van hun broederlijke gevoelens gaven en be toogden, dat de vrede het ideaal hunner landen is. VEREENIGDE STATEN Verklaring van Roosevelt - Vloot-uitbreiding. President Roosevelt heeft Zaterdag tij dens een banket ter gelegenheid van de viering van Jaokson-dag op de eenheid van de democratische partij gewezen. Het land is betrokken ln een strijd voor de onaan tastbaarheid van de democratische moraal en wij zijn in dezen strijd aan de winnende hand. De president was tegen een regeering van een minderheid, want een regeering van een bepaalde klasse, laat slechts de overwegingen van die klasse gelden en houdt geen rekening met het welzijn van andere klassen en hun omstandigheden. In ons land bestaat op het oogenblik nog de bedreiging van een betrekkelijk klein aan tal lieden, die eerlijk gelooven in hun recht de regeering te influenceeren en te leiden en die niet kunnen zien en niet willen toe geven, dat de middelen, waarmede zij hun oude privileges in stand houden, nadeelig zijn in een politiek lichaam. In mijn jongste boodschap aan het Con- gTes heb ik duidelijk laten hooren, dat de tegenwoordige regeering de behoeften tracht te dienen en de wil van een overwel digende meerderheid van burgers tracht uit te voeren en de privileges van kleine minderheden tracht te beperken. Roosevelt nam vervolgens stelling tegen diegenen, welke den strijd van de regeerlng tegen misbruiken van bepaalde minderheden voorstellen als een strijd tegen alle groote en kleine ondernemingen en tegen het ge- heele systeem van persoonlijke winsten uit persoonlijke ondernemingen. Volgens de „New-York Herald Tribune" zal president Roosevelt in een speciale boodschap aan het Congres machtiging vragen voor den bouw van oorlogsschepen tot een totale tonnage van 237.000 ton, te verdeelen over de jaren 1937 tot 1939. De marine heeft het volgend programma, dat boven de Vinson-trammellwet van 1934 uitgaat, aanbevolen: drie slagschepen van ieder 35.000 ton twee vliegkampschepen, drie of vier zware kruisers, drie of vier lichte kruisers twin tig torpedobootjagers en zes dulkbooten. De scheepvaartcommissie maakt overi gens bekend, dat zeven scheepvaartmaat schappijen er in hebben toegestemd tus- sehen de 20 en 43 schepen te bouwen voor den buitenlandsche handel binnen de eerst volgende vier jaar. Daartegenover heeft de commissie goed keuring gehecht aan het verleenen van subsidies aan verschillende scheepvaart lijnen tot een totaal van 7.359.000 per jaar m Jchn Frey, de voorzitter van de afdeeling metaalbewerkers der American Federation of Labor, heeft de beschuldiging geuit, dat de communistische partij een samenzwe ring op touw zet met John Lewis en dfens Committee for Industrial Organisation, ten einde invloed te kunnen uitoefenen op de regeering. Frey baseerde zijn aanklacht op een vragenlijst, welke naar hij zeide, onder functionarissen der communistische partij worden verspreid om hun relaties te leeren kennen met de verschillende rogeerings- departementen en him standpunt ten op zichte van de arbeidsorganisaties. Paleis voor Volksvlijt. Alle trekkingen ineens. Liquidatie van het waarborgfonds. Bij de vorige te Amsterdam gehouden ver gadering van houders van loten 1869 van het Paleis voor Volksvlijt, was niet voldoen de quorum aanwezig om een rechtsgeldig besluit te kunnen nemen. Dit besluit zou moeten worden genomen naar aanleiding van de reeds gepubliceerde voorstellen van een nieuw plan voor de trekkingen, dat neerkomt op het houden in eens van aUe trekkingen en de gereduceerde uitbetaling van de premiën. Dit brengt, zooals bekend, een algeheele likwldatie van het waarborgfonds mede. In de tweede, vandaag in Maison „Boer" gehouden vergadering, aan dit onderwerp gewijd, kon, ongeacht het aantal vertegen woordigde loten, bindend over het voorstel tot machtiging van de commissie van be heer om het nieuwe trekkingsplan ten uit voer te leggen, worden gestemd. De com missie had dit ontwerp reeds in een uitvoe rige circulaire toegelicht. De voorzitter, de heer W. Ooppel, deelde mede, dat een lotenhouder een amende ment op het voorstel van de commissie had ingediend, waarin wordt voorgesteld aan de berekening van de uit te betalen bedra gen een disconto-aftrek toe te voegen over de jaren van nu tot 1977. De voorzitter licht te dit toe door te zeggen, dat dit een andere veel Ingewikkelder uitkeering van de be dragen ten gevolge zou hebben en boven dien de afwikkeling wekenlang zou vertra gen. Het gevolg hiervan zou weer zijn dat er 'n uitgebreide administratie noodig zou zijn, waaraan hooge kosten zouden zijn verbon den. Ook op de uitbetaling van de premiën zou dit van invloed zijn. aangezien vijf zesde van üe drie-gulden prijzen dan niet 66 cent, maar ongeveer 50 cent zou opbrengen, hetgeen, in verband met den omslag der administratiekosten, wel zeer weinig zou zijn. Op grond van dit alles achtte de commis sie van beheer zich dan ook gerechtvaar digd wanneer zij het amendement van dezen lotenhouder niet overnam, en, ge zien de instemming die het voorstel op de vorige vergadering had ondervonden, dit voorstel ongewijzigd in stemming bracht. Op een vraag van een lotenhouder ant woordde de voorzitter dat de kosten van administratie enz. volgens het nieuwe plan waarschijnlijk veel minder zullen worden. De trekkingslijsten zullen in dit geval gratis ter beschikking worden gesteld, terwijl de trekkingen onmiddel lijk achter elkander, met tusschenpoo- zen van ongeveer vijf dagen zullen ge schieden. De eerste wordt Donderdag 13 Januari a.s. gehouden, zoodat tegen het einde van deze maand alle trekkin gen achter den rug zullen zijn. Om streeks 10 of 15 Februari zal de volle dige trekkingslijst worden opgemaakt, waarna de betalingen zullen geschieden. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat ter vergadering 4091 stemgerechtig de obligatiën vertegenwoordigd waren en vestigde er desgevraagd de aandacht op, dat de loten die vroeger zijn uitge loot, nog steeds betaalbaar zijn. Het voorstel van de commissie van beheer werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. De heer K. G. Pander overleden. Gisteren overleed op ruim 71-jarigen leeftijd te Wassenaar de heer K. G. Pander, commissaris en oud-vennoot van H. Pander en Zn., N.V., te Den Haag. De heer K. G. Pander werd 8 April 1866 geboren als oudste zoon van H. Pander, den stichter der firma H. Pander en Zonen. Op 1 Mei 1882 ving hij, na de nuts- school te hebben bezocht, zijn werkzaam heden aan in het bedrijf van zijn vader. Drie jaar later werd het pas opgerichte filiaal Amsterdam onder leiding van den 19-jarigen Pander gesteld. Bij de oprich ting van de vennootschap onder firma H. Pander en Zonen in 1889, benoemde zijn vader hem met zijn beide zwagers als me- devennooten. Na het overlijden van den oprichter in 1893 werd de terugkomst van den heer K. G. Pander naar Den Haag noodzakelijk. In 1901 werd hij van regeeringswege uit gezonden naar Ned. Indië voor de installa tie van het paleis van den toenmaligen sultan van Koetei te Tengalon. Na het overlijden van zijn zwager, den heer W. A. Dwars Sr., in 1921, was de heer K. G, Pander tot de totstandkoming der N.V, H. Pander en Zonen in 1937, oudste vennoot en daarna eenige commissaris. In 1932 werd op feestelijke wijze zijn 50-jarig arbeidsjublleum herdacht en be noemde H. M. de Koningin hem tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau Tot zoolang zijn krachten hem dit toe stonden heeft de heer Pander zich met ge heel zijn persoonlijkheid gegeven aan de firma, die hem zoo na aan het hart lag. Verscheidene jaren vervulde hij het voorzitterschap van den bond van meubel fabrikanten en had hij voorts zitting in de besturen van den bond van kunst en in dustrie en de vereeniging Haagsche school tot opleiding van winkelpersoneel. Op 1 Februari a.s. zal de firma 75 jaren hebben bestaan. De herdenking hiervan heeft hij derhalve niet meer mogen be leven. De teraardebestelling zal Woensdag a.s. te kwart over elf geschieden op het kerk hof der Ned. Herv. Gemeente te Wasse naar. De blijde gebeurtenis en de winkelsluiting. Naar wij vernemen heeft de minister van Econom. Zaken in verband met de viering van de te verwachten geboorte van een Koninklijken Prins of een Koninklijke Prinses, burge meester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaarde lijke ontheffing van de winkel sluitingswet te verleenen ten aanzien van den dag der ge boorte, mits deze niet op Zon dag valt, en van den daarop volgenden werkdag. BALISCHE GESCHENKEN VOOR DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Negara-bestuurder van Karangasem, een gedeelte van Ball, heeft van 6 tot en met 9 Augustus adatpiechtigheden doen verrichten, welke zijn op te vatten als een offerande aan de goddelijke drie-eenheid en ook dienen voor het zieleheil van den ambtsvoorganger van den Negara-bestuur der, die zijn oom was. De bestuurder heeft gemeend den leden der Koninklijke Familie een aandenken aan deze plechtigheden te mogen aanbie den. Hij heeft nu aan H. M. de Koningin aangeboden een geborduurd songketkleed, een gordelkleed belegd met bladgoud en een zilveren schaal op houten voet, alles van Balische makelij en vervat in een djatihouten met snijwerk versierde kist. De Prinses ontving hetzelfde geschenk evenals de Prins. Deze geschenken zijn hier te lande aan gekomen en gingen vergezeld van adressen. In het adres aan H. M. de Koningin her innert de Negara-bestuurder er aan, dat het Hare Majesteit behaagd heeft in 1908 een dergelijk aandenken aan een overeen komstige godsdienstige plechtigheid te aanvaarden van zijn oom en ambtsvoor ganger. DE POSTVLUCHTEN. Aangezien de vervanging van onderdee- len ln de motoren van de „Ibis" te Ran goon eerder voltooid bleek dan oorspronke lijk^ werd getaxeerd, heeft de „Buizerd", die 8 dezer van Bandoeng is vertrokken, gis teren Zijn post en vracht overgedragen aan de „Ibis welke geheel bedrijfsklaar is. De ,Jbis" nam den volledigen dienst over en is naar Europa doorgevlogen. De „Bui zerd" keert van Rangoon naar Bandoeng terug en blijft daar tien dagen, waarop het vliegtuig weer in het normale schema wórdt ingedeeld. Vermoedelijk zullen nog eenige wijzigingen in de vliegbeurten plaats vinden, uitsluitend om vertragingen te voorkomen. De strijd in het Verre Oosten. De toestand te Tsingtao. Zeven Japansche vliegtuigen hebben bo ven Tsingtao manifesten laten-vallen, waar in den Chineeschen inwoners wordt aange raden zich rustig te schikken in de bezet ting door de Japanneezen. De rechten en belangen van neutralen, aldus het manifest, zullen geëerbiedigd worden. Den neutralen wordt de raad gegeven niet in de buurt der gevaarlijke plaatsen te komen en een plaats aan te wijzen, waar hun veiligheid gewaar borgd kan worden. Chineesche gebouwen moeten de witte vlag hijschen; militaire en politie-afdeelingen moeten zich in een aan gewezen gebied verzamelen en vertegen woordigers aanwijzen voor het voeren van onderhandelingen met de Japanneezen. Zij, die zich overgeven, zullen niet vervolgd wor den, doch degenen, die dat niet doen, zullen gedood worden. Officieel wordt medegedeeld dat vliegtuigen vanmorgen de omgeving der stad gebombardeerd hebben. Japansche mariniers hebben vanmiddag Tsingtao gezuiverd van vrijbuiters en an dere anti-Japansche elementen. De Japan sche bezetting geschiedde zonder bloedver gieten. De strijd in Sjantoeng. Volgens Chineesche berichten hebben de Chineesche troepen het station te Tsining en het Noordelijk deel der stad heroverd. Zij krijgen versterking en bevestigen hun stellingen. DE BESPREKINGEN TE BOEDAPEST. Om half tien vanochtend heeft de Ita- Ioaansche minister van buitenlandsche zaken zich te Boedapest met zijn gevolg naar het koninklijke paleis begeven om er zijn handteekening te plaatsen in de re gisters van rijksbestuurder Horthy en van aartshertog Joseph. Om kwart over tien heeft graaf Ciano een krans gelegd op het graf van den Kongaarschen Onbekenden Soldaat, waarna hij zich naar de begraaf plaats begaf, waar de lijken van in den wereldoorlog gesneuvelde Italiaansche mi litairen zijn ter aarde besteld. De Oostenrijksche bondskanselier Schuss- nigg en Schmidt hebben om half twaalf een bezoek gebracht aan Kanya. Ciano kwam om kwart voor twaalf bij Kanya aan, Schussntgg Schmidt en Ciano hebben zich vervolgens naar minister-president Daranyi begeven. Rijksbestuurder Horthy heeft ter eere van de Italiaansche en Oostenrijksche gasten een noenmaal aangeboden, waaraan ook Daranyi, Kanya, Roeder, Homan en tal van andere vooraanstaande personen deel namen. De politieke besprekingen zul len vanmiddag om vijf uur worden gehou den in het kabinet van den minister-pre sident. SNEEUW IN ZUID-ENGGEAND. In verscheidene districten van Zuid-En- geland is vanochtend sneeuw gevallen. EEN POOLSCH-OOSTENRIJKSCH VRIENDSCHAPSPACT? De „Kurjer Warszawski publiceert een in terview met Schussnigg, waarin de Oosten, rijiksche bondskanselier o.m. verklaarde: „ik zou mij er zeer over verheugen, wan neer de bestaande Poolsch-Oostenrijksche bëtrekkinge ngecompleteerd werden door ejen vriendschapspact. De Poolsch-Oosten- rijksche betrekkingen zijn voortreffelijk. Bijzondere leerstoel aan Leidsche Universiteit. Mr. A. N. Molenaar hoogleeraar in de sociale wetgeving. Naai- wij vernemen heeft de stichting .Labor" gebruik makend van de haar, bij Koninklijk besluit van 1 December 1937, Stbl. No. 1371, overeenkomstig artikel 170 der Hooger Onderwijswet toegekende be voegdheld om bij de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier een bijzonderen leerstoel te vestigen voor de sociale wetgeving in Nederland, tot hoogleeraar benoemd den heer mr. A. N. Molenaar, wonende te Wassenaar. De heer Molenaar is sinds 1927 privaatdocent voor arbeidsrecht aan de Rijksuniversiteit al hier. De heer Molenaar legde in 1907 met goed gevolg eindexamen af aan de Gem. H.B.S. alhier, behaalde ln 1910 het diploma A van het Staatsexamen en studeerde vervolgens aan de Leidsche Universiteit ln de rechten. In 1915 slaagde hij voor het doctoraal examen ln deze studierichting, waarna hij op 3 November 1916 promoveerde tot doctor in de rechtsweten^happen op een proef schrift getiteld: „Reohtskarakter der Be- grootingswet". Kort na 'zijn promotie. 15 November 1916, trad hij ais commies-redacteur in dienst bij de gemeente-secretarie van Utrecht. In Ovtober 1918 werd mr. Molenaar be noemd tot secretaris van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenvereenlgingen, Deze functie werd met een korte onder breking als gevolg van een fusie met de Ver. van Nederlandsche Werkgevers en het Centr. Industrieel Verbond gevolgd door het algemeen secretariaat van het Verbond van Ned. Werkgevers, welke functie de heer Molenaar thans nog vervult. Voorts is hij membre-adjoint van den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, terwijl hij voorts nog tal van functies ex officio bekleedt. Een groot aantal publicaties o.a. in eco nomische tijdschriften is van zijn hand verschenen. VOETBAL L.F.C.De lagers 20. Een verdiende overwinning. Onder zeer groote belangstelling en od een zeer goed bespeelbaar .veld werd om-- even over tweeën begonnen. Beide elf taliën stellen zich volledig op. De Jagers loopen al direct hard van stapel en met keurig open spel gaat hét op het L.F.C.-doel af. Doch in tegenstelling met vorige week was de achterhoede in topvorm. Al spoedig wordt het spel naar de overzijde verplaatst. Vooral Nagtegeller zet zijn voorhoede met verre trappen aan het werk en wij zien dan ook Herreur en van Leeoiwen steeds langs de lijn snellen en met goede voorzetten den bal in het doelgebied brengen Maar de backs van de Jagers kunnen steeds resoluut wegwerken, daar de beide binnenspelers van de Ka naries te veel achterblijven en alles op Ouwerkerk aankomt. Ook de Jagers zitten niet stil. Goede aanvallen worden opgezet, doch het fohjfkt weldra, dat er in de voor hoede geen schutters aanwezig zijn. Wij zien den midvoor een tweetal fraaie kansen onbenut laten door ver naast te schieten. Als er ongeveer 25 minuten zijn gespeeld, zien wii den goedspelenden Zwanenburg doorgeven naar Nagtegeller die keihard tegen de lat schiet. De terugspringende bal wordt gelijk opgevangen door Ouwerkerk. en in een doelpunt omgezet. Na de rust pakken de Jagers energiek aan en L.F.C. moet even alle zeilen bijzet ten. Reeds dachten wii dat de Jagers gelijk maakten toen de uitloopende Heusden reeds gepasseerd was. doch de uitstekend spelende de Koning kon op de doellijn het leer er nog uitkoppen. Ouwerkerk verlaat liet terrein en wordt vervangen door Glas- brengen. die aldra blijk gaf een goede plaatsvervanger te zijn. Hii verdeelde het spel goed en zette uitstekend door Doch ook hij werd weinig gesteund door zijn binnenspelers. Zoo gaat het spel op en neer tot eindelijk een kwartier voor het etnete Glasbergen, na goed doorzetten het tweede doelpunt maakt waarmede het einde komt. De leiding was goed. ln deze papieren is weliswaar sterk ingekrom» pen. doen dit is geen op zichzelf staand ver schijnsel. want geen enkele rubriek heeft den laatsten tijd handel van beteekenis te zien ge geven. Indien zich ln enkele specialiteiten nu en dan een drukke handel ontwikkelde, moest dit steeds worden toegeschreven aan bijzondere factoren. De veerkracht, die door de Scheep vaartpapieren wordt getoond, houdt verband met den vrij gunstigen toestand van het scheep vaartbedrijf. Het jaar 1937 is voor de Neder landsche reederijen in het algemeen lang niet onvoordeelig geweest. Of dit tot uitdrukking zal komen in hooge dividenden dient voorshands te worden afgewacht, doch in ieder geval staat het vast, dat de scheepvaartmaatschappijen in het achter ons liggende jaar in staat zijn geweest zich belangrijk te versterken, zoodat zij in een betere positie zijn geraakt om van gunstige ver houdingen profijt te trekken. Bovendien laten de huidige omstandigheden zich tamelijk opti- mlstlsoh beoordeelen en zijn de vooruitzichten niet onbemoedigend. Het internationale han delsverkeer is naar verhouding van den economi- schen achteruitgang in de Ver. Staten en van den onzekeren toestand in het verre Oosten aardig op peil gebleven. De vrachtprijzen bewe gen zich nog op een behoorlijk loonend niveau. Bovendien wordt door de reederijen internatio naal samengewerkt, om de tarieven zoo goed mogelijk te handhaven. Alles bijeen genomen, zijn er dus wel redenen, welke de bestaande tendens voor scheepvaartaandeelen kunnen rechtvaardigen. De middagbeurs. De ondernemingslust met betrekking tot de effectenbeurs was er tijdens het week-end niet omvangrijker op geworden. Zelfs had de markt heden te kampen met een groot gebrek aan orders en de handel was dan ook onbeteeke- nend. De stemming was echter prijshoudend. De stijging in Wallstreet werd te Amsterdam niet overgenomen. De Amerikaansche fondsen, die op kleine schaal werden verhandeld, werden weliswaar meerendeels iets hooger afgedaan, doch desniettemin werd op- of juist iets bene den de pariteit van New York verhandeld, ter wijl verleden week meermalen vèr boven pari teit werd afgedaan. Alles bijeen genomen viel de Amerikaansche markt te Amsterdam niet mee. De affaire in locale fondsen was zeer klein. Op de Rubberafdeeling echter ontwikkelde zich eenige beweging in Amsterdam Rubbers, die bij de opening vast gestemd waren en zich vry goed konden handhaven. Omtrent de oorzaken hiervan tastte men in het duister. De minder courante soorten waren niet noemenswaardig veranderd. Voor Tabakken kwamen over het algemeen iets lager noteeringen tot stand. Oude Deli's echter werden op het vorige peil afgedaan. In Industrieelen ging weinig om. De Philips- aandeelen. die bij opening prijshoudend waren, liepen later op den middag langzaam aan ach teruit en tipten zoodoende even beneden 300 pet. Voor aandeelen Fokker was de belangstelling sterk bekoeld en de fluctuaties waren minder groot dan de laatste dagen doorgaans het geval was. In doorsnee echter onderging de koers geen noemenswaardige verandering. AJC.U.'s en Uni levers bewogen zich op den achtergrond. De Suikerafdeeling was stil. H.V.A. s waren prijshoudend. Scheepvaartpapieren bleven op peil. De omzetten waren echter zeer klein. Zelfs in Koninklijke Booten en Scheepvaartunies ging zoo goed als niets om. Op de petroleummarkt werden Koninklijken enkele punten boven het vorige slot ingezet, doch nadien viel een kleine verzwakking waar te nemen. Voor beleggingspapieren bestond een goed prijshoudende stemming. Voor de oude 3 pet - obligatiën kon heden de vlag worden geheschen, want deze bereikten den parikoers, hetgeen in deze eeuw zelden of nimmer het geval is ge weest. De overige Nederlandsche staatspapieren, als mede de provinciale- en gemeentelijke obligatiën konden zich gemakkelijk handhaven. Voor Fransche fondsen bestond een gedrukte stem ming. WISSELKOERSEN. Londen 8.98; Berlijn 72.39; Parijs 6.09 3/4; Brussel 30.49: Zwitserland 41.57; Kopen hagen 40.10; Stockholm 46.30; Oslo 45.15; New York 1.79 1/2; Praag 6.31. Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Registermarken 38 1/2; Crediet Sperr- marken 111/4; Effectensperrm arken 11; Reismarkens 52; Bankpapier 371/2. AMSTERDAM. 10 Januari. De handel op de Amsterdamsche effectenbeurs geeft nog steeds niet veel teekenen van opleving en uit alles blijkt, dat men op de toekomst nog niet wenscht vooruit te loopen door het aan gaan van nieuwe engagementen. Onder alle af wisselende stemmingen legt de markt echter een groot weerstandsvermogen aan den dag en hier uit blijkt, dat de intrinsieke positie van de beurs gezond mag worden genoemd. Een goed weer standsvermogen wordt geregeld aan den dag ge legd door de Scheepvaartaandeelen. De handel WIIKT AMSTERDAM, 10 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 511 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 74 82 cent per KG.; 2e kwal. 6472 cent: 3e kwal. 5462 cent per KG.; 35 melk- en kalfkoeien f. 180—250 per stuk: 60 vette kalveren: 2e kwal. 74—84 cent per KG. levend gewicht; 3e kwal. 64—72 cent: 60 nuchtere kalveren f.8—15 per stuk; 77 chapen f.2030 536 varkens: vleeschvar- kens. wegende van 90—110 KG., 73—74 ct. per KG. slachtgewicht: zware varkens 72— 73 cent; vette varkens 7273 cent. ROTTERDAM, 10 Januari. Aanvoer: To taal 2959. Vette runderen 655; Vette kal veren 191; Nuchtere kalveren 5; Schapen en lammeren 1383; Varkens 721: Bokken en gelten 4. Prijzen per KG.: Vette koeien le kwaliteit 78 cent, 2e kwaliteit 70 cent, 3e kwaliteit 52—56 cent; Vette ossen 74, 70. 52—56; Vet te kalveren 125, 110, 80; Varkens (levend ewicht) 62, 61. 60: Schapen 54, 49, 45; Lammeren 62, 58, 52 cent. Prijzen per stuk: Schapen le kwaliteit f. 30, 2e kwaliteit f 26. 3e kwaliteit f. 23; Lammeren 20. 17, 15. ROTTERDAM, 10 Jan. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs bij minstens 5 last, gezond, boordvrij). Stemming lusteloos. Rogge (per 100 K.G.) N. Russische 76/77 Ko. dis ponibel f8.70. Z. Russische 76/77 Kr. disp. f8.70. Am No. 2 disp. f8.20. Canadeesche No. 3 disp. f8.90. Gerst (per 2000 K.G.) Amerik No 3 disp f. 151. Idem No 2 disp. f 153. Z. Russ. 66/67 Ko. disp. f 159. Turk- sche 66/67 Ko. disp. f. 152. Karoon disp. f. 154. La Plata 65/66 Ko. stoomend f 157. Idem 69/70 stoomend f160. Haver (per 100 K.G.) La Plata 5556 Ko. aangekomen f6.45, stoomend f. 6.40. Mais 'per 2000 K.G.) Gele La Plata aangekomen f. 157.50. stoomend f. 158. La Plata Cinquantino disp. f. 162. Gele Am. No. 3 aangekomen f. 147.50, stoomend naar aank. f. 146145. Braziliaansche disp. f. 154, stoomend f. 152. Gele Mixed Am. No. 2 stoomend n. aank. f147146, ladend geladen f.145. Joego Slavische verwacht f. 149. Z. Afrik. No. 2 aangekomen f. 147, stoomend f. 147. Gele No. 3 aangekomen f. 146, stoomend f. 146. Boekweit (per 100 K.G.) Am-Can. disp. f 8.75, Jan. afl. f 8.70, Febr. afl. f. 8.75. Pool- sche disp f.8.30. Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f 6—6.85. Gerst Che valier f. 88.25. Rogge tot f. 7.75. Peul vruchten (per 100 K.G.) Eerwten. kleine groene f. 8.5011. Schokkers f. 1317.75. Bruine boonen f. 811. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3