BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 Januari 1938 YISSCHERIJ-BERICHTEN SANATORIUMFONDS „ONS BELANG" Geslaagde propaganda-avond. Voor de geheel uitverkochte Burchtzaal heelt „Het Sanatoriumfonds", onder-afd. van de vereeniglng van officieren der Kon. Nederl. Landmacht „Ons Belang", Zater dagavond een in alle opzichten uitstekend geslaagde liefdadigheidsuitvoering gegeven. Het korte openingswoord van den voor zitter, den heer P. L. Rosdorf, werd gevolgd door het zingen van het Wilhelmus, waar na Hofenks Melody Makers voor het voet licht verschenen om voor een uiterst dank baar gehoor enkele staaltjes van hun kunnen ten beste te geven. Het waren spe ciaal „De -solistische potpourri" en de ,.Ti- gerrag" waarmede zij veel eer behaalden. Nauwelijks waren de laatste schetteren de tonen verstomd of de heer Blokker, propagandist-bedelaar zooals hij zich zelf noemde van de afdeeling Leiden, ving zijn propagandarede aan. Een schril lere tegenstelling was bijna niet denkbaar: eerst de vroolijke muziek, die even alle leed van het dagelij ksche leven had doen ver geten, en nu in eens de rauwe werkelijk heid vertolkt door den heer Blokker, die kwam vertellen van de groote ellende door de TB C. in vele gezinnen gebracht. De heer Blokker herinnerde aan de mid delen, welke het Sanatoriumfonds ge bruikt om zijn prachtig doel te bereiken. Hij vroeg belangstelling voor het busjes- werk. het postzegelfonds, de jaarlijksche verloting, de bloempjesdagen waarvoor B. en W. van Leiden nog nimmer toestem ming gaven de feestavonden, de dona ties, enz. Om aan te toonen welk uitste kend werk door het fonds wordt verricht, wees hij er op. dat 1937 8 mannen. 28 vrou wen en 18 kinderen op fondskosten wer- oen verpleegd. Hiermede was een bedrag ,van f. 9460.gemoeid. Zullen wij ons werk kunnen voortzetten, zoo eindigde spr., dan is er opnieuw veel geld noodig, dat wij met groote vrijmoedigheid komen vragen, om dat we het tot onze plicht rekenen te wer ken voor onze lijdende kameraden. Een partij degenschermen en een partij sabelschermen, tusschen de heeren de Haan en de Jager was een programma onderdeel, dat de aandacht gespannen wist te houden. Vervolgens werd een blijspelletje „Een knap stel" opgevoerd. De vertolking was uitstekend en tuinman Hannes zorgde er wel voor dat de lachspieren niet veel ge legenheid kregen om op verhaal te komen. Onder leiding van den heer de Troye de monstreerde de Oegstgeester Gymnastiek- en Schermvereeniging enkele partijen co lonne floret. Een groepje meisjes voerde op voorbeeldige wijze een aantal rylhmi- sche dansen uit en het was tenslotte de heer Brandwijk, die met zijn geestige vrij heidsdressuur de zaal deed schateren van den 'lach. Een gezellig bal met verschillende ori- gineele attracties hield de feestvierenden nog langen tijd te zamen. HAARLEM'S OPERETTE GEZELSCHAP. „Volendam verhuist naar de Noordpool". Bovengenoemd Operette Gezelschap o. 1 v. Jan Henzen, heeft Zaterdagavond een zeer geslaagde uitvoering in Zomerlust gegeven. Het debuut van dit Haarlemsch gezelschap dat de operette bracht „Volen dam verhuist haar de Noordpool" viel waarlijk te loven en de aanwezigen heb ben met een gul applaus na elk tafereel, te kennen gegeven dat zij var. het gebo- dene hebben genoten en spel, zang en muzikale begeleiding zeer wisten te waar- deeren. Nadat „The Haarlem Boys" er een ge zellige stemming hadden in gebracht, „ging" de Revue Operette, die zich af speelt aanvankelijk te Volendam, waar ontevredenheid heerscht over de demping van de Zuiderzee. De Volandammers gaan het elders zoeken, komen van zelf op een kermisterrein terecht, waar de directeur van een theater hen opmerkt en roept: Volendam verhuist naai' de Noordpool' Waarlijk duurt hef niet lang of de geheele Volendammer familie zingt op de boot Holland een vaarwel toe om hen in het laatste tafereel, nog steeds in het tra ditioneel® Volendammer costuum terug te vinden tusschen ljsschotsen en ijsberen. En liet scheen ons toe dat die Volendam- mers het daar aan de Noordpool wel kon den vinden. De rollen waren over het alge meen goed bezet terwijl de zang van koor en solisten heel goed was. Aan kleeding, zoowel als gnmeenng van den heer P. v. d. Pijl was zeer goed ver zorgd. Het slot bracht een dansje. 124-JARIG BESTAAN 4e REGIMENT INFANTERIE. Ter gelegenheid van het 124-jarig be staan van het 4e Regiment Infanterie, maakte dit regiment hedenmorgen, vooraf gegaan door de Kon. Militaire Kapel, een marsch door de stad. Hedenmiddag werd voor alle militairen een filmvoorstelling in het Luxor-Theater gegeven. Voor het front van de troepen is heden morgen de res. 2e luitenant J. C. Glaser van het 4de R.I. op de binnenplaats der kazerne, als zoodanig beëedigd. HULPVERLEENING AAN DE BURGER BEVOLKING VAN CHINA. Plaatselijk comité gevormd. In het Clubgebouw van de Chineesche Vereeniglng Chung Hwa Hui is een vergade ring belegd om te komen tot Installatie van een comité, dat gelden zal verzamelen tot steunverleenlng aan de burgerbevolking in China, door het zenden van gaven in natura en zoo mogelijk door medische hulpverlee ning. Het plaatselijk comité werd als volgt samengesteld: mevr. S. W. v. d. Sande Bak- huyzenGerlcke; mevr. M. C. Duyvendak Allen, presidente: mevr. A. M. Barge Dreesmann; mevr. L. Bakhuizen van den BrinkCnoop Koopmans; mevr. E. G. P. CrommelinDaniels: mevr. A. C. Gosllnga Koekkoek: mevr. I. L. Heskesvan Bergen: mevr. Hoff; mevr. A. Jaegerde Monchy; mevr. Th. de Josselin de Jong; mevr. M. S. Juynboll van EijsselsteIJn; mevr. H. Krae- mervan Gameren; mevr. Lie Blng Tien NJoo en de heeren dr. D. E. Bosselaar; R. van Eecke; ds. P. Eldering; deken A. H. N. J. Homulle: H. Haaksma; C. M. v. Hamers- veld; ds. D. Kuilman: J. A. Riedel; J. J. van Seventer; ds. J. Verkuyl. Een groot aantal der comité-leden was op deze vergadering aanwezig; besloten werd enkele sub-comité's te vormen, die o.a. een verloting zullen organlseeren, met als prij zen Chineesche voorwerpen, een straatcol lecte zullen voorbereiden, die begeleid zal worden door een Chineesche stoet, en een avond zullen beleggen met gemengd pro gramma, waar een grabbelton niet cal ont breken. R.K. BOUWVAKARBEIDERSBOND ST, JOSEPH. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Van pater Dominicus Goddijn O. Carm, Onder groote belangstelling heeft gister morgen in de St. Petrus-Parochiekerk een zcon der parochie, pater Fr. Dominicus Goddijn zijn eerste plechtige H .Mis op gedragen. Door de assisteerende geestelijk heid werd de jonge priester naai- het met witte bloemen versierde altaar geleid. Bij het opdragen van het H. Misoffer werd de neomist geassisteerd door pastoor Th. Beukers als persbyter-assistens, pater Guido O. Carm. als diaken, kapelaan Schrama als sub-diaken en kapelaan Leen. ders als ceremonlarius. Door het zangkoor werd de 4-stemmige Missa In honorum Sanctissima Trinltatis van Hub. Cuypers, onder leiding van den heer van Velzen uit gevoerd Tijdens de communie werd door den heer W. Goddijn, neef van den neomist, het Ecce Panis van Joh. v. Leeuwen ge zongen. Pastoor Beukers der H. Petrus-parochie hleid de feestpredicatie, waarvoor hij als tekst had gekozen: „Eén ding heb ik den H:er gevraagd, dat ik mocht wonen in het Huis des Heeren, al de dagen van mijn leven". Spr, besloot zijn feestrede met het vra gen van een gebed voor den jongen priester die straks naar Brazilië zal vertrekken en daar in zijn missiearbeid kracht en sterkte door het gebed zoo zeer zal noodig hebben. Met net Jubilate Deo van S. Kroon werd deze plechtigheid besloten. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 3 Jan. 58, Dinsdag 4 Jan. 59, Woensdag 5 Jan. 60, Donderdag 6 Jan. 59, Vrijdag 7 Jan. 60, Zaterdag 8 Jan. 61 volwas sen personen. De afdeeling Leiden viert feest. Gisteren heeft de afd. Leiden van den R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph het 20-jarig bestaan herdacht. In den vroegen morgen te half zeven werd het feest kerkelijk ingezet met een H. Mis met algemeene H. Communie in de Leonarduskerk aan den Haagweg, waar met het bestuur nagenoeg alle leden aan wezig waren. Hierop volgde een gemeen schappelijk ontbijt in de zaal van Zomer lust waaraan werd deelgenomen door 165 leden en waar vele vriendelijke en opwek kende woorden werden gesproken o.a. door den voorzitter dén heer J. M. Kriek, den geestelijk adviseur pater de Leeuw en den districtbestuurder den heer H. Werkhoven uit Den Haag. De avondfeestviering is evenals die in den morgen schitterend geslaagd. De groote zaal van Zomerlust was tjokvol toen de heer Kriek zijn openingswoord sprak en daarin vooral aanspoorde tot beter ver gadering bezoek. Het Frans Schweitzer Orkest onder lei ding van den heer Adolf Brunt had er de stemming reeds in gebracht en eenige mooie nummers ten beste gegeven, toen het Duo Joe en Nelll uit Utrecht, met een non-stop programma, het verdere van den avond voor zich opeischte. Onvermoeid heeft dit duo op zeer verdienstelijke wijze gewerkt met conference, voordracht, duo's, klucht, te veel om op te noemen, maar er is gelachen en volop genoten! Zoo werd deze 20-jarige herdenking een feestdag in den waren zin van het woord. Na een gezellig dansje keerden allen vol daan huiswaarts. JONGEREN SAMENWERKINGS GROEP LEIDEN. Gisteren kwam de Jongeren Samenwer- kings Groep weer bijeen, ditmaal in de jeugdzaal van de A.J.C., welke vereeniglng haar zaal hiertoe had afgestaan. Mevrouw Kuin Hartdorff hield een inleiding over het onderwerp „Jongeren Problemen". Dit om vangrijke gebied heeft zij deze keer beperkt tot het probleem van de Jeugdbeweging Zij zag deze als een minderheid, die sinds de laatste tien jaar achter uit gaat. De jeugd van nu kan niet meer warm loopen voor dezelfde idealen als de vorige generatie na den oorlog Moeten wij dit den Jongeren verwijten? Neen. Door de veranderde om standigheden hebben zij andere behoeften gekregen; waarom zouden wij hen niet hierin tegemoet komen 1 Doen wij dit niet, dan blijft de jeugdbeweging van nu een zeer beperkt kringetje, terwijl ons ideaal toch is zooveel mogelijk Jongeren te bereiken. Wij moeten ons daarom open stellen voor de jongeren bulten onze eigen organisatie, hen leeren kennen om ze te kunnen winnen voor onze eigen organisaties. Hiertoe kan ook de J. S. G. veel bijdragen. Het samen-zijn van Jongeren van vele ver schillende richtingen is reeds een belang rijke stap in de goede richting. Na een levendige nabespreking en het zingen van eenige liedjes werd de bijeenkomst gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Lunch- en Tearoom „Noordzee". Burgers- dijkstraat 2, Katwijk aan Zee. Wijzigingen Stokhuyzen's Vruchtensap- en Jamfa- brieken N V. Wilhelminastraat 34. Alphen a/d. Rijn. Nieuwe Commissaris: J. B. Sam- som. Alphen a/d. Rijn. Procuratie verleend aan: P J. van Kesteren, Alphen a. d. Rijn. (Beperkende Bepalingen). De Goedkoone Schoenwinkel, van Man- dersloostraat 27, Alphen a/d. Rijn. Schoen- handel en reparatie. Vestiging filiaal: Nieuwkoop, Dorpstraat. Beheerder filiaal: G. v. d. Werken. Proefnemingen bewijzen verkoopskracht van dagbladreclame. Een Amerikaansche firma, die een bepaald soort biscuits in den handel brengt, is kortelings op groote schaal uitsluitend in dagbladen gaan adver- teeren. 4359 Eerst na rijp beraad en gedegen proefcampagnes in drie verschillende plaatsen koos men definitief dagblad reclame. De resultaten van deze campagnes met dagbladreclame, die omzetstij gingen, variëerend tusschen 300 en 700 'la opleverden, wettigen alleszins dit besluit. HARMONIKA GEZELSCHAP D.V.V. Uitvoering in de Groote Stadsgehoorzaal. Allen die nog afzijdig staan van accor- deonmuziek hadden Zaterdagavond in de groote Stadsgehoorzaal, die overigens geheel was uitverkocht, aanwezig moeten zijn. Dan toch zouden velen door het Harmo- nika Gezelschap D.V.V. tot een ander in zicht zijn gebracht en bad men weer het spreekwoord, dat onbekend (of niet vol doende bekend) onbemind maakt, bevestigd kunnen zien De overvolle zaal getuigde intusschen weer van een stijgende belangstelling voor deze muziek en dat dit niet alleen in Leiden het geval is. bleek uit de woorden van den voorzitter, den heer F. Zwanen burg. waar deze zeide, dat in Frankrijk, volgens de statistieken, tachtig procent der luisteraars accordeonmuzlek boven andere muziek prefereert. De „Roto Colour Players" hadden hun vroolijke tonen reeds door de zaal doen klinken, toen het doek zich voor de eerste maal opende en de keurig opgestelde D.V.V .-groep het programma met een marsch, welke den naam met de vereeni- ging gemeen had en die gecomponeerd was door den instructeur van het gezel schap, den heer H. v. d. Velden, opende, gevolgd door een tweetal nummers, die beide van eene rnstige studie en een goede leiding getuigden. Het optreden van het accordeonduo mej Janny Gressie en Bextus Neuteboom. viel niet minder in den smaak en een gul ap plaus en een bloemenhulde voor de jonge dame. waren dan ook een welverdiende belooning voor het gepresteerde. Willy Derby, aan wien het humoristische gedeelte van het programma was opgedra gen. wist er met een praatje en een liedje de juiste stemming dra in te brengen, ook al viel hij met een ehfcM nummer, eenigs- zhis uit den toon. Na de pauze vroeg het Gezelschap weder, om de aandacht o.m voor een nummer, dat op het as accordeonconcours zal worden uitgevoerd en dat grooten bijval oogstte. Het duo H. v. d. Velden en B Neuteboom liet zich eveneens hooren, evenals het D.V.V. quintet, dat met een open doekje werd beloond. Het tweede optreden van Willy Derby oogstte nog meer succes dan het eerste. Nadat het Harmonika Gezelschap zich nog eenmaal had laten hooren was de beurt aan de vele danslustigen, wier ongeduld men reêds lang tevoren kon bemerken, het geen het programma na de pauze niet bepaald ten goede kwam. Onder leiding van den heer W F, van Wijk bleef men nog geruimen tijd biteen. DV,V. kan terugzien op een alleszins geslaagde uitvoering. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in den kruidenierswinkel van W. L. in de Heerenstraat. De dieven zijn via een brandgang aan de achterzijde binnengedrongen, doch vonden niets van hun gading, aangezien de winke lier de winkelontvangsten 's avonds mee naar huls neemt. De geheele buit bestond uit vier stukjes chocolade! Hedenmorgen in de vroegte is de 49- jarige S. H. in zijn woning in de Sophia- straat van een trap gevallen, waarbij hij ernstige inwendige verwondingen bekwam. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acade misch Ziekenhuis. Geslaagd voor het Federatie-examen boekhouden en aanverwante vakken (Mer- curius-dlploma) de heeren C. W. Coppoolse, A. van Gessel. L. Th. Kurpershoek en P. Walter, allen te Leiden, leerlingen van den heer J. A. Jansen, alhier. IJmuiden, 10 Januari. VISCHPRIJZEN. Tarbot 100—80 ct, per KG.; Tong 84—62 ct. per KG.; Heilbot 100—62 ct. per KG.; Griet f.2816, groote schol f. 12—11. middelschol f 14 —12.50. zetschol f. 18—17. kleinschol f. 17—9. schar f.12.50—7.50. groote roode poontjes f.9 3.50. groote schelvisch f.32—27, middel schel- visch f.25—19, kleinmiddel schelvisch f.2314. kleine schelvisch f. 15.509.50, groote gul f. 14 11, kleine gul f.12.502.70, makreel f.11.50; versche haring f. 6.605.20, kleinmiddel hake f.17, kleine hake f. 12.50—7, alles per 50 KG.; kabeljauw f. 62—29 per 125 KG.. Vleet f. 3—0.33 leng f. 1.90—0.80 per stuk; koolvisch f. 0.800.28 per stuk; rog f. 2414 per koop. Aan den afslag 17 trawlers: IJm. 91 met f 1830; IJm. 83 met f.1830; IJm. 135 met f.1490; IJm. 102 met f.1940; IJm. 96 met f. 1690; IJm. 133 met f. 1950; IJm. 41 met f. 1610; IJm. 167 met f.3710; IJm. 170 met f.1920; KW. 103 met f. 1780; IJm. 48 met f.4990; IJm. 159 met f. 1170; IJm. 97 met f.1660; IJm. 177 met f.1900; IJm. 60 met f. 4730; R.O. 15 met f.4260; IJm. 98 met f4340. 15 loggers met versche haring: KW. 44 met f. 280; KW. 167 met f. 850; VI. 204 met f. 160; Sch. 103 met f. 790; Sch. 81 met f. 150; Sch. 95 met f. 310; Sch. 73 met f. 80; KW. 65 met f 160; KW. 123 met f 270; VI. 216 met f. 220; VI. 217 met f. 270; VI. 207 met f. 240; VI. 197 met f. 210; VI. 199 met f. 38; VI. 16 met f. 200; 13 trawlloggersKW. 169 met f. 400; KW. 175 DE ALGEMEENE TOESTAND Midden-Europa in beweging. Wederom vragen eenige politieke „be zoeken" de aandacht. Te Boedapest zijn de Oostenrij ksche minister Schuschnigg en Schmidt en de Italiaansche minister Ciano gearriveerd om te beraadslagen over de protocollen van Rome. Voorts is de nieuwe Roemeensche mi nister Micescu te Praag aangekomen. Aan een diner, door Krofta aangeboden, zijn redevoeringen gewisseld, waarin men naar voren wilde doen komen, dat de Kleine Entente volledig wordt gehandhaafd. Krolta zeide o.a. in het bezoek van Mices cu een bewijs te meer te zien, dat de nieuwe Roemeensche regeering besloten is de politiek van de vertrouwelijkste samen werking met de belde andere staten der Kleine Entente voort te zetten in overeen stemming met de opvattingen van den Roemeenschen koning. Uw bezoek, aldus Krofta, wordt bijzonder belangrijk en in zekeren zin symbolisch, doordat gij, na uit Praag naar onze Zuid-Slavische broeders te zijn gegaan, naar Genève gaat, waar gij Roemenië en de geheele Kleine Entente zult vertegenwoordigen. In zijn antwoordrefle zeide Micescu dank voor de hartelijke ontvangst, bracht een groet over van de Roemeensche regeering, die de trouwe bondgenoot van Tsjecho- Slowakije en een toegewijd lid van de Kleine Entente is en voegde hieraan toe: „Vereend door den vasten wil de geves tigde orde onaangetast te handhaven door gemeenschappelijke offers, zijn wij even eens verbonden door onzen standvastlgen wensch den vrede te versterken en te handhaven. Welke veranderingen de ge beurtenissen der blnnenlandsche politiek dan ook ln het een of andere onzer lan den teweeg hebben kunnen brengen, de Kleine Entente heeft altijd haar evenwicht bewaard en zal het blijven behouden, even als haar samenhang en haar kracht". Maar trots al deze verzekeringen voelt men „beweging" in midden-Europa! DUITSCHLAND Rond den Kerkstrijd. Op last van den regeeringspresident van het Rijnland zal in het vervolg geen vrij meer worden gegeven op de scholen op de katholieke feestdagen,. Drie-koningen, Pe trus en Paulus en Maria Onbevlekt-ontvan- gen. Ook de katholieke ambtenaren zullen op die dagen geen vrij meer krijgen, wel zullen zij, voor zich naar hun werk te be geven, de Mts kunnen hooren. Bij verordening van minister Rust is het onderwijs in het Hebreeuwsch op de mid delbare scholen verboden. Totnutoe was deze taal een facultatief vak op de gym nasia. dat voornamelijk werd gestudeerd door aanstaande theologen en oriëntalis ten. Het onderwijs in deze taal is thans aan de universiteiten voorbehouden. Gisteren is ln de Evangelische kerken te Berlijn gecollecteerd voor het fonds van het genootschap tot redding van kinderen, dat voor het eerst geen subsidie van rijk of gemeente heeft gekregen. Naar men zegt, is het genootschap thans afhankelijk van kc rkcol lec t©s De Christelijke vereeniglng van Dultsehe spoorweglieden is ontbonden op bevel van den minister van blnnenlandsche zaken. Ook alle regionale afdeellngen der ver eeniglng zijn ontbonden. GRIEKENLAND Dc kroonprins gehuwd. Gisteren is te Athene het huwelijk vol trokken tusschen kroonprins Paul en prinses Frederika Louise van Bruns- wijk. 's Morgens om acht uur 'kondigden vijf kanonschoten het begin der feestelijkhe den aan. Om half tien vertrok de konink lijke bruiloftsstoet van het slot, ter gele genheid waarvan 21 saluutschoten werden gelost. Het huwelijk werd voltrokken vol gens orthodoxen ritus in de metropole kathedraal van Athene. Na de huwelijksvoltrekking hebben kroonprins Paul en de kroonprinses een rondrit door het centrum der stad ge maakt. In het slot vond daarop ln beslo ten familiekring een Duitsche protestant- sche huwelijksplechtigheid plaats, waarna de leden der regeering en van het diplo matieke corps hun gelukwenschen kwamen aanbieden. De kroonprinses zal voortaan in plaats van Frederika den naam Margaretha dragen. Kroonprins Michael van Roemenië was een der bruidsjonkers bij het huwelijk, met prins George van Griekenland en grootvorst Dimltri van Rusland. Bruidsmeisjes waren de prinsessen Gatherlna en Eugenie van Griekenland, alsmede de beide dochters van prins Oskar van Pruisen. DENEMARKEN D« koningin geopereerd. Koningin Alexandrina heeft opnieuw een buikoperatie ondergaan, die goed ge slaagd heet. met f. 580; KW. 75 met f. 390; KW. 34 met f.240; KW. 101 met f.1150; KW. 108 met f.500; KW. 178 met f. 620; KW. 177 met f. 600; KW. 52 met f. 460; KW. 95 met f. 500; KW. 127 met f. 1040; KW. 62 met f. 700; KW. 134 met f860; 1 kotter: E. 436 met f.2120. VERWACHTE 8CHEPEN. Thuiestoomende voor de Woensdagmarkt: „En Avant" IJm. 8. vangst 50 m. schelvisch, 130 m. braadschelvisch, 90 m. gul en bl. kool visch; 75 m. zw. koolvisch, 25 m. wijting, 15 m hake, 15 m. diversen. Totaal 410 manden en 40 stuks stijve kabeljauw. De KW. 42 heeft de haringvisscherij be ëindigd. De KW. 34 is met een gebroken winch te IJmuiden binnengekomen. FRANKRIJK De stakingsbemiddeling Ongeregeld heden in Tunis. Het bestuur der C.G.T. heeft aan deji premier Chautemps een brief verzonden van den volgenden inhoud, „Aangezien de C.G.T. bij besluit van haar uitvoerende commissie van 5 Januari den wensch heeft te kennen gegeven, de oorzaken van den tegenwoordigen socialen toestand ter dege en van woderzijdsch standpunt be zien, te bespreken, en herstel aan te bren gen, aanvaardt zij zonder eenlg voorbehoud het voorstel tot een gemeenschappelijke vergadering met de vertegenwoordigers van den algemeenen Fransc-hen bond van werkgevers, onder scheidsgerecht van de regeering, welk voorstel vervat was in Uw brief van 7 dezer". Ook de voorzitter van den naüonalen bond van vakvereenlgingcn der klëine en middelgroote industrie verklaart, in een schrijven aan Chautemps, het voorstel te aanvaarden tot een bijeenkomst, waaraan deelgenomen zal worden door gedelegeer den der C.G.T., der C.G.P.F. (algemeenen bond van Fransche werkgevers) en van den middenstand, die deelneemt aan de productie, met het doel een nieuwen „code van socialen vrede" uit te werken. De werkgevers plegen nog onderling overleg en hebben den minister-president derhalve nog geen definitief antwoord doen toekomen. Dc stakers in dc Goodrich-fabriekcn hebben bij geheime stemming de scheidsrechterlijke uitspraak van Chau temps en het ontwerp-accoord betref fende een hervatting van het werk op hedenmorgen, aangenomen. In Tunis is het te Bizerte tot ongeregeld heden gekomen. Een duizend betoogers vielen de politie en de troepen aan. die de marktkooplieden beschermden. Een com missaris en drie militairen werden door steenworpen gewond. De ordehandhavers moesten tenslotte van hun wapenen gebruik maken. Vijf be toogers werden gedood, drie gewond. ITALIË. Mussolini ontvangt dc geestelijkheid. Mussolinie heeft gisteren zestig bischop- pen en tweeduizend priesters in het Pa lazzo Venezia ontvangen. Deze geestelijken hadden zich onderschelden bij de uitvoe ring van den „graanslag". De priesters brachten tot uiting, dat zij, evenals ln den Lijd der sancties en der verovering van iiet Imperium, bij alle economische autar- kiedóeleinden wilden medewerken. In zijn antwoord wees Mussolini op de beteeke- nis van het concordaat, dat deze samen werking, die steeds vruchtbaar zal blijken, mogelijk heeft gemaakt. ROEMENIË De „Daily Herald" heeft een onderhoud met Koning Carol. De „Daily Herald" publiceert een onder houd. dat koning Carol van Roemenië zijn speclalen correspondent, Eastermann, heeft toegestaan. Op de vraag, of dc Roemeensche regeering geen „koninklijke dictatuur in constitutio- neelen vorm" beteekende. antwoordde de koning: „ln Roemenië is de vorst de eenige stabiele factor. HIJ moet dus voor handha ving van het evenwicht zorgen temidden van de stroomingen der politieke partijen. Dat is de eenige beteekenis, die het woord dictatuur in dit geval kan hebben. De vorst en zijn kabinet handelen ln overeenstem ming: dat is het beginsel van onze grond wet. Ik weet niet. of de verkiezingen ooit een juist denkbeeld van de openbare mee ning hebben gegeven. Het is de taak van den koning te be- oordeelen, wat eigenlijk de geest in het volk is. Het kan niet ontkend worden, dat die geest op het oogenblik in ons land naar het nationalisme neigt. Het was dus normaal, dat een partij, die deze strekking vertegenwoordigde, aan het bewind werd geroepen. Mijn keuze is slechts opgelegd door de behoeften van het volk. De regeering is autoritair en ik meen, dat dit noodig is. Het volk moet den Indruk hebben, dat er orde in het land bestaat". Na de verzekering te hebben gegeven, dat de buitenlandsche politiek geen enkele wij ziging ondergaat door de binnenlandsche veranderingen, behandelde de koning de Joodsche kwestie. „Dat in Roemenië een sterke antisemitische strooming bestaat aldus zeide hij kan niet tegengesproken worden. Dat is overigens niets nieuws. Een feit is, dat de laatste jaren een soort invasie van Russische en Galicische Joden, die illegaal binnenkwamen, ge kend hebben. Zij naderen het getal 250.000 en vormen geen goed element. Ten aanzien van de Joden, die voor den wereldoorlog zijn binnengekomen, zal geen enkele bijzondere maatregel wor den getroffen. Maar degenen, die daar na zijn geïmmigreerd, kunnen slechts dc rechten van vluchtelingen hebben. Wij zullen nagaan wat te hunnen aan zien zal geschieden. Maar de openbare meening maakt het niet mogelijk, dat wij den indringers staatsrechtelijke bevoegdheden geven. Als wij zekere maatregelen nemen, die den Engelschen onlogisch en weinig in overeen stemming met den geest der beschaving lijken, mag men niet vergeten, dat wij zoo handelen om de Joden, die voor het sluiten van den vrede binnenkwamen, te redden. In dit verband is het van belang op te mer ken, dat de Joodsche indringers geen be roep kunnen doen op de minderheden- clausules. die slechts betrekking hebben op de bewoners van de na den oorlog overge dragen gebieden". 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2