De strijd om Teruel Japan besluit tot vernietiging Centrale regeering LEiDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 10 Januari 193B Sjantoeng door de Chineezen ontruimd f Üf GEMENGD NIEUWS «m», Een definitieve overeenkomst is tot stand gekomen in een gezamenlijke bespreking van het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier en de regeering, welke bij prins Ko- noye is gehouden. Naar in welingelichte kringen verluidt, heeft de regeering vastgesteld, dat de voor de vijandelijkheden in China verantwoor delijke Chineesche persoonlijkheden, niet tegenstaande zij hiertoe meermalen in de gelegenheid zijn gesteld, niet bereid zijn gebleken, vrede te sluiten, doch integen deel de voortzetting van den militairen te genstand hebben voorbereid. Daarmede wa- Sjantoeng ontruimd. Van officieelc zijde wordt te Hankau bekend gemaakt, dat het schiereiland Sjantoeng door de Chineesche troepen ontruimd is, daarmede is Tsingtau een onverdedigde stad geworden. Alle oorlogsschepen van de Tsjingausche vloot zouden half December voor den in gang der haven tot zinken gebracht zijn. TBehalve 10.000 inwoners zouden de 400.000 £f£an aUe middetlen ™°J e.efn inwoners de stad hebben verlaten. Op be- ïeedzame bijlegging van het conflict uit- i vc] van ^en eersten burgemeester zouden eind December alle belangrijke établisse menten, zooals de electriciteits- en water centrales, telegraaf- en telefoonkantoren gesloten. Het hoofdkwartier en de regeering zouden thans besloten hebben met alle middelen strijd te voeren voor de ver nietiging van de centrale regeering, daar zonder de uitschakeling van de voor de anti-Japansche beweging in China verantwoordelijke centrale re geering een duurzamen vrede in het Verre Oosten niet mogelijk is. Politieke kringen en de dagbladen noe men het plan, volgens hetwelk de aange kondigde voortzetting en beëindiging van den oorlog georganiseerd moet worden, de „algeheele mobilisatie van staat, volk en economie". De bijzonderheden van het plan zullen door het plannenbureau van het kabinet worden uitgewerkt. Behalve over oorlogs-economische, financieele en so ciale maatregelen wordt in het bijzonder gesproken over een verdere versterking van het anti-kominternpact. Blijkbaar ligt het in de bedoeling thans den Japanschen gezant Kawajoe officieel spoedig terug te trekken. De Incidenten te Sjanghai. Op vragen van de buitenlandsche jour nalisten over het incident van 7 Januari verklaarde de woordvoerder van het Ja pansche consulaat te Sjanghai, dat de in de pers gepubliceerde lezing onjuist is. De Britsche politiebeambte had zich, naar hij zeide, schuldig gemaakt aan opzettelijke beleediging van het Japansche leger, d.w.z. van zijn oppersten chef, den keizer van Japan. Hij verklaarde voorts, dat aan de grenzen van de gedeelten van Sjang hai, die onder het gezag van verschil lende besturen staan, niet het karak ter van landsgrenzen kan worden toe gekend, en dat de Japanners zich op grond van het internationale recht be voegd achten, boosdoeners bij betrap ping op heeterdaad en uit wettige zelf verdediging te achtervolgen in gebie den, die onder buitenlandsch bestuur staan. Hoe Engeland, Frankrijk en Amerika daarop zullen reageeren? Voor de derde maal is van Engelsche zijde reeds geprotesteerd tegen de inci denten. vernield zijn, evenals Japansche eigen dommen. De laatste Chineesche marine troepen zouden op 30 December en de laatste 2000 man gendarmerie begin Ja nuari vertrokken zijn. Reeds zijn zonder verzet de eerste Ja pansche mariniers aan land gegaan. Tsjang Kai Sjek heeft generaal Han Foe Tsjoe, den gouverneur van de provincie Sjantoeng, echter bevel gegeven, het groo- te kanaal van Sjantoeng met alle middelen te verdedigen. Bloedige gevechten worden geleverd nabij Tsi-Ning. een belangrijk punt aan den spoorweg Tientsin-Poekau. Op deze plaats trachten de Japanners den strategischen spoorweg van Loeng-Hai af te snijden. Twee Chineesche divisies zijn naar Sjan toeng gezonden, om het groote kanaal te verdedigen en de strategische stad Nan Jang-Poe tegen den aanval der Japanners 1 tg, beschermen. Aan het front van den spoorweg Tient sin-Poekau .in den Noordelijken sector, is I een aanval der Japanners op Soe-Tsjien I afgeslagen door de Chineesche troepen, die een nieuwe verdedigingslinie hebben aan gelegd. De rechtervleugel der Japanners is tot staan gebracht ten Zuiden van Sin- Tai in de bergen, die ten westen van de spoorwegzone liggen. Censuur op perstclcgrammen uit Sjanghai. De woordvoerder van de Japansche am bassade te Sjanghai heeft aan de jour nalisten verklaard, dat de Japansche auto riteiten binnenkort een regeling zullen treffen voor de censuur op voor het bui tenland bestemde perstelegrammen. Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche cen suur alle telegrammen zal tegenhouden, welke de Japansche militaire verrichtingen kunnen schaden of den Japanschen belan gen schade kunnen berokkenen. Vlieger-aanvallen. Er zijn bommen neergekomen op een Fransche katholieke missie, tengevolge waarvan een priester gedood en een twee de gewond werd. De bommen waren neer geworpen door een twaalftal Japansche vliegtuigen, die een aanval ondernomen hadden op Nanning. Het aantal Chineesche slachtoffers van dezen luchtaanval is nog niet bekend. DE JAPANSCHE OPMARSCH IN DE PROV. SJANTOENG^ Na 23 dagen van geweldige worst,e- Iing is Teruel thans geheel in handen der rooden. De laatste nationalistische strijders, die nog weerstand boden in het klooster van St. Clara onder hen bevond zich een bisschop hebben zich overgegeven. De door beide partijen geleden ver liezen kunnen geraamd worden op 60.000 dooden en gewonden, alsmede slachtoffers van de hevige koude. Men acht het zeker, dat de helft der buiten gevecht gestelde soldaten van koude zijn omgekomen of uit den strijd moes ten worden genomen wegens bevroren handen of voeten. De val van Teruel is van rechtsche zijde officieel toegegeven. Het nationalistische hoofdkwartier aan het front van Teruel heeft medegedeeld, dat het garnizoen der stad zijn stellingen, die het wekenlang te gen een vijandelijke overmacht en niet tegenstaande een moordend artillerievuur verdedigd heeft, heeft prijsgegeven. Dit is, zoo gaat het communiqué voort, eenerzijds te wijten aan het onafgebroken vemietigingsvuur van den vijand, ander zijds ook aan het feit, dat de commandant Rey, blijkbaar op het laatste moment de controle over zijn zenuwen verloren heeft. Rey's militaire ervaring is blijkbaar niet voldoende geweest Voor de hem toever trouwde taak. Een deel van het garnizoen, EEN GEZICHT OP DE STAD. oesluit van den commandant en niet wenschte te capituleeren, is het gelukt door de belegeraars heen te breken en zich bij de overige nationalistische troepen te voegen. Heel wat scherper heeft Queipo de Llano zich gisteravond voor de microfoon uitge laten over het gedrag van den bevelvoer der Rey. ,,Het kan niet ontkend worden", zoo zeide hij, „dat de rooden vandaag een klein suc ces behaald hebben, dank zij het onwaar dig verraad van den commandant der troepen te Teruel, die onbekwaam en laf is". Maar ook een rechtsch succes Een correspondent van Havas. die den strijd om Teruel aan het rechtsche front meemaakt, meldt uit Saragossa: Aan het front van Teruel is het groot ste nachtelijke gevecht van den Spaan- schen burgeroorlog geleverd. Het is met een volkomen succes voor de troepen van Franco geëindigd. De regeeringstroepen werden gedwongen om La Cota, de Zuide lijke hoogte van de Monte Celades, welke Teruel in het Noorden beheerscht, te ont ruimen. Hiermede is een nieuwe frontlinie ontstaan, welke gevaar kan opleveren voor de ten Noorden van de stad gelegerde re geeringstroepen en welke den troepen van Franco het voordeel verschaft, dat zij thans een der voornaamste verbindingswegen van dat naar het schijnt verrast werd door het I de regeeringsmacht beheerschen. De bezetting geschiedde niet dan na een uitermate verwoed gevecht, dat des avonds om zes uur begon en tot den volgenden morgen duurde. De vijand deed al het mo gelijke om het verloren terrein te herwin nen. maar de rechtschen bleven tenslotte meester van het gebied. Van negen uur 's avonds af oefenden ruim 200 vuurmon den hun vernielende werking uit op de drie tijen loopgraven der linkschen, vliegtui gen lieten tonnen bommen op de regee- tingsstellingen vallen. De infanterie vol tooide dit werk door de stellingen daarna stormenderhand te veroveren, meerendeels in een gevecht van man tegen man, nadat drie versperringen van prikkeldraad met handgranaten waren weggenomen. De ontzettende aanblik van den strijd, aldus de verslaggever van Havas, werd nog verscherpt door de duisternis van den nacht. Het strijdtooneel is als de krater van een in felle uitbarsting zijnden vul- caan. De strijd eindigde met een gevecht van man tegen man in de loopgraven, ter wijl de vluchtende linksche soldaten door de artillerie werden bestookt. Toen de vlag van Franco tenslotte op La Cota wapperde, waren zijn troepen mees ter van een der sleutelposities rondom Teruel. De verliezen aan beide zijden zijn geducht. Barcelona gebombardeerd. De luchtmacht der rechtschen heeft Barcelona gebombardeerd; er zijn twintig dooden. Motor tegen cnito opgebotst. Een doode en een zwaar gewonde. Zaterdagavond heeft op den Rijksstraat weg onder Diemen een ernstig verkeers ongeval plaats gevonden. Te ongeveer negen uur reden ter plaatse een personenauto en een motorrijder, die een duo-passagier met zich voerde, toen laatstgenoemde, blijkbaar de voor hem uitrijdende auto wilde passeeren, gas gaf, doch juist op het oogenblik, dat de chauf feur van de auto, die naar links wilde af slaan, den richtingwijzer uitstak. Dit was te laat voor den motorrijder, die niet tijdig genoeg vaart kon verminderen en met. een hevigen smak tegen de auto botste. Hij en de duopassagier werden tegen den grond geslingerd. Onmiddellijk schoten voorbij gangers te hulp en werd geneeskundigen bijstand geboden. Bij onderzoek bleek de motorrijder, de 22-jarige metaalbewerker W. V. E. uit Amsterdam, op slag te zijn gedood. Zijn medepassagier, de eveneens 22-jarige H. V., uit Amsterdam, werd met ernstige hoofdwonden en verschillende fracturen naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Zijn toestand is zorgelijk. Een roofmoord ie Sittard. Negentienjarige loopjongen het slachtoffer. Op den weg neergeschoten Zaterdagavond omstreeks acht uur werd aan den Bergerweg te Sittard het lijk gevonden van een loopjongen van den Uniewinkel te Sittard. Een voor bijkomend automobilist zag het lijk het eerst. Het lag op een eenzaam gedeelte van den Bergerweg even buiten Sit tard. Bij onderzoek bleek, dat het slachtoffer nog even leefde, doch de jongeman gaf weldra den geest. Ge meentepolitie, maréchaussé, en een geneesheer werden gewaarschuwd, doch deze laatste kon slechts den dood con- stateeren. Het slachtoffer was de negentienjarige, ongehuwde Albert Koopmans, wonende aan de Bankastraat te Lindenheuvel-Ge- leen. Het lijk vertoonde een kleine wonde achter in den nek en verwondingen aan den neus. Aan de andere zijde van den weg, dertig meter van de plaats waar K. het leven had gelaten, stond de driewiellge bakfiets van de kruideniersfirma, waar mede de jongeman terugkeerde uit de rich ting Lindenheuvel en op weg was naar den winkel te Sittard om daar de gedane bood schappen af te rekenen. Was het eerste vermoeden van de poli tie, dat de jongen was aangereden of van de fiets was gevallen, een nader onderzoek wees weldra uit, dat hier van overval met roof sprake was. In de geldtasch, welke ruim f. 170.— moest bevatten, bevond zich nog slechts f. 24.— aan klein geld. Naar verluidt zou in de omgeving van de plaats, waar de overval geschiedde, een drietal schoten zijn gehoord. Het slachtof fer was stevig gebouwd. Het lijk is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, alwaar de sectie zal worden verricht. Ontploffing in de staatsmijn Maurits. Twee licht gewonden. Door onbekende oorzaak is Zaterdag een ontploffing geschied in de sulfaatfa- briek van het stikstofbindingsbedrijf van de staatsmijn „Maurits". Het gevolg van deze ontploffing was, dat het gas, dat door de cokesovens ten behoeve van het stik stofbindingsbedrijf en voor levering aan gemeenten wordt geproduceerd de fabriek instroomde, waar het door het personeel met fakkels werd aangestoken en aldus vernietigd. Doordat de aanvoer van gas onderbroken werd, is het stikstofbindings bedrijf drie uur gestoord geweest. Bij de ontploffing liepen twee arbeiders brandwonden op. Een van hen moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De aangerichte schade en de bedrijfsschade worden door verzekering gedekt. De gas- aanvoer naar de aangesloten gemeenten is vrijwel niet gestoord geweest, daar deze toevoer dadelijk na de opgetreden storing werd overgenomen door de Staatsmijnen Emma en Wilhelmina. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermorgen is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer C. v. d. Heykant te Dongen. Het vuur, dat vermoedelijk door kortsluiting in den stal is ontstaan, greep zóó snel om zich heen, dat van den inboedel en de gereedschap pen niets kon worden gered. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist een nabijgelegen landbouwschuur te behouden. Het woonhuis en de veestallen brandden evenwel tot den grond toe af. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. EEN Een ONEERLIJKE VINDER. briefje van duizend gulden werd zijn ongeluk. Op Nieuwjaarsdag heeft een Utrechte naar op straat een portefeuille verloren met f. 1250. De som bestond uit een briefje van duizend en enkele kleinere bankbil jetten. De man heeft van zijn verlies bij de politie aangifte gedaan. Een onderzoek werd ingesteld. Het bleek de politie toen, dat ln Zeist een inwoner van Utrecht nogal royaal geld uitgaf. Met veel bravoure en gulheid fuifde hij menschen, die hij pas ontmoet had. Verschillende malen probeerde hij ook een bankbiljet van duizend gulden te wisselen zonder daarin te kunnen slagen. Op deze aanwijzingen is de man Zaterdag door de politie in Zeist gearresteerd. Hij bekende al gauw. dat hij inderdaad het geld ge vonden had. De 250 gulden had hij reeds opgemaakt, maar het bankbiljet van dui zend gulden had hij nog bij zich. De man is ter beschikking van de justi tie gesteld. GESLIPT EN TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Zaterdagmiddag omstreeks half vier is te Geldermalsen een auto door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder, een vertegenwoor diger van de „Shell" uit Tiel, de heer Un- fersach, moest, ernstig aan het hoofd ge wond, naar het ziekenhuis te Tiel worden vervoerd. De verongelukte auto is zoogoed als geheel vernield. UIT HET IJS BEVRIJD. Het stoomschip „IJselstroom", dat den beurtdienst Urk—Amsterdam onderhoudt heeft den geheelen nacht van Vrijdag op Zaterdag ln het ijs bekneld gezeten. De U.K. 1, schipper J. Molenaar en de U.K. 141, schipper Hessel Snoek hebben eergistermor- gen met een botter de haven van Urk ver laten en na een moeilijken tocht de „IJsel stroom" behouden in de haven gebracht. De „IJselstroom" heelt motorschade. DOOR RAILS GETROFFEN EN GEDOOD. Tijdens het lossen van een aantal zware rails op het terrein van de z.g. zanderijen onder de gemeente Wouw, kwam Zaterdag, middag om ongeveer drie uur de 37-jarige gehuwde arbeider Snepvangers, uit Bergen op Zoom, te vallen De man kwam ongeluk kigerwijze met het hoofd op een rails neer en kreeg onmiddellijk daarna de andere rails, die gelost werd. op het hoofd. Hier door werd dit lichaamsdeel verbrijzeld, met als gevolg dat de man op slag werd gedood. De overledene laat een vrouw en zeven kinderen achter. 7857 (Isgez. Med.) Dubbele moord. Moeder en zoon slachtoffers. In de dicht bij de Nederlandsche grens gelegen Belgische gemeente Veltwezelt zijn gisterochtend vroeg een oude vrouw en haar inwonende 26-jarige zoon vermoord gevonden. Een nichtje dat haar neef kwam afhalen, met wien zij had afgesproken ter kerke te zullen gaan, vond tot haar ont zetting haar neef onder een zak op den grond liggen. Zijn hals was afgesneden. Bij nader onderzoek troffen aangeloopen omwonenden ook het lijk aan van de 63-jarige bewoonster, eveneens met afge sneden hals. Aangezien in het huis alles overhoop was gehaald, vermoedt men dat roof de drijf veer tot deze misdaad is geweest. Tot ver leden week was in het huis een cafétje ge vestigd. De politie uit Luik heeft de zaak ln handen. TREIN BOTST TEGEN TANKAUTO. 15.000 liter benzine in vlammen. In het Fransche departement Ande, Is op den spoorwegovergang bij La Nouvelle een trein op de lijn Narbonne—Perpignan op een tankauto met 15.000 liter benzine gebotst. De auto explodeerde en stak het wachthuisje van den baanwachter en diens woning in brand. De chauffeur van de vrachtauto had de tegenwoordigheid van geest, om ln een na bij gelegen kanaal te springen, doch liep niettemin zeer ernstige brandwonden op. De machinist van den trein werd eveneens ernstig gewond, terwijl de baanwachter levend in zijn huisje verbrandde De vrouw en 't zoontje van den baanwachter spron gen uit de eerste verdieping van hun brandende woning en werden slechts licht gewond. BUITENLANDSCH GEMENGD. GRAAF VAN COVADONGA GESCHEIDEN. In het echtscheidingscroces dat door de AUTO DOOR TREIN GEGREPEN In de nabijheid van Torun (in Polen) heeft een trein op een overweg een auto gegrepen. Hierbij werden drie personen gedood en een gewond. DE KOUDE IN ROEMENIË. Op den weg bii Constanza heeft men de bevroren '.ijken gevonden van zes jonge menschen geheel met sneeuw overdekt. tweede vrouw van den graat van Cova- Men veronderstelt, dat de jongelieden zijn donga Marta Rocafort. aanhangig was ge maakt, is thans uitspraak gedaan. Het ge rechtshof te Havanna achtte het niet noodlg den graaf te hooren. De graaf had - zijn advocaat volledige volmachten gegeven. gaan rusten en toen van koude zijn over leden. Te Boekarest vroor het gisteren meer dan 25 graden. De sneeuw bereikte een hoogte van drie meter. 4—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12