Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 6 Januari 1938 TARZAN'S VLUCHT AALSMEER. Een mooi resultaat. Het comité, dat onlangs op Initiatief van B en W. werd gevormd, met het voor nemen, ook hier de as. blijde gebeurtenis te herdenken, belegde een samenkomst In „De Oude Ve'lltng", o.l.v. den eere-voorzlt- ter, burgemeester J. Kastelein. Allereerst werd opgemaakt het resultaat der geld inzameling, voor welk doel, giften In natura aan armlastige gezinnen, jonge dames zich hadden disponibel gesteld te collecteeren langs de hulzen der Ingezete nen. Een som van f. 228.08'/: werd opge haald, waarvoor de burgemeester de meis jes hartelijk dankte. De secr.. de heer P. Kapteln, deelde mede, dat door diverse corporaties, vereenlglngen enz. f. 33S. benevens 100 tarwebrooden van Coöp. „De Eendracht", zijn toegezegd, terwijl vrij zeker nog wel giften zullen volgen. Een resultaat, waarop het comité met veel vol doening mag terugzien. BENTHUIZEN. Door de afd. Benthuizen van den Ned. Bond van Boerinnen en andere Platte landsvrouwen werd een verbandcursus ge houden onder leiding van dr. Steur, van Zoetermeer. De animo was zeer groot. De lessen werden door de cursusten tot het einde toe goed bezocht. Namens de afdeellng werd dr. Steur een bloemenmand voor zijn echtgenoote aan geboden, daar zij haar man zoo vele avon den heeft moeten afstaan. HAARLEMMERMEER. Weer nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer. In Haarlemmermeer doen zich weder twee nieuwe gevallen van mond- en klauw zeer voor. Het ls te hopen, dat deze besmettelijke veeziekte, die ln 1937 ln deze uitgestrekte gemeente gedurende een 4-tal maanden op meer dan 300 boerderijen en veehouderij bedrijven heeft geheerscht, zich ln dit jaar niet verder zaluitbrelden, want dit zou een ramp beteekenen voor den veestapel, die er ■toch al zooveel van te lijden heeft gehad De as. blijde gebeurtenis. Het bestuur der Oranje- en IJsclub- vereenlglng te Abbenes heeft besloten om de blijde gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Er zal een groote fakkeloptocht met lampions gehouden worden door het dorp en langs de hoofdvaart, daarna over de brug naar het landgoed van den heer D. v. Wlerin- gen, dat gratis aan de vereenlglngen is af gestaan voor het ontsteken van een groot vreugdevuur. Hiervoor hebben verschillen de landbouwers en particulieren reeds veel brandbaar materiaal toegezegd. Geschiedt het heuglijk feit Zondag, dan worden de feestelijkheden des Maandags gehouden. Ook het plaatselijk muziekcorps heeft zijn medewerking toegezegd. In verband met de geslaagde viering van het 50-jarig bestaan van de Chr school te Hoofddorp, vernemen wij dat het aandenken, hetwelk het schoolbestuur door het comité van oud-leerlingen uit dankbaarheid en waardeering werd aan geboden, zal bestaan ln een electnsche klok met bel voor de school. Zoo spoedig mogelijk zal dit inderdaad mooie geschenk een waardige plaats in het schoolgebouw aan den Kruisweg verkrijgen. De heer G. aan den Kruisweg alhier, kwam 's morgens tot de ontdekking dat ongewenschte bezoekers zich door forcee ring van de deur toegang hadden ver schaft tot een op het erf staande schuur en de daarin staande konijnenhokken van him Inhoud hadden ontdaan. KATWIJK AAN ZEE. HERDENKING VAN DE STATEN VERTALING. Beschouwing van ds. G. P. Itterzon. Het bestuur van de aid. van het Nederl. Bijbel-Genootschap had dr. G. P. Itterzon, Ned. Herv. pred. te Den Haag uibgenoodigd om het 300-jarig bestaan van den Staten- Bijbel te herdenken. In de goed bezette Zaal voor Prot. Belan gen waren o.a. aanwezig de voorzitter van de pl afdeellng ds. P. Pras; de bibliothe caris ds. W. C. Veltkamp; de penningmees ter W. van Beelen; ds. R. P. A. Rutgers en ds. Fr. J. Broeyer. De secr., ds. H Ph. Ing- wersen was verhinderd deze bijeenkomst by te wonen. Ds. Veltkamp liet zingen Ps. 119 53 en 65, las Jesaja 40 18 en ging voor ln gebed. Na een welkomstwoord zeide de voorzit ter, dat „Het Woord" de eeuwen getrot seerd heeft, welke stormen er ook woeden en gewoed hebben. Duizenden Jaren zijn over dat Woord heengegaan, het ls staande en behouden gebleven en handhaaft zich nóg. Het ls niet het werk van menschen, maar Gods werk door menschen. Spr. haalde aan den reusaohtlgen arbeid, die tijdens den 80-jarigen oorlog in Lelden aan de Bijbelvertaling is verricht. Geslachten aaneen is Gods Woord in oris land en in onze gemeente in eere gehouden. Maar fer is nog een breede schare menschen, die haar hart van de eenige richtsnoer heeft afge keerd. Ook voor hen is deze samenkomst belegd. Tot slot leidde spr. dr. Itterzon met een passend woord in. Nadat gezongen was ps. 75 1 en 4, las dr. Itterzon 2 Koningen 22 8: „Ik heb het wetboek ln het Huis des Heeren gevonden". By den gedenkdag van de Statenvertaling vergeleek spr. den tijd van koning Josia met dien der donkere middeleeuwen, toen het Woord des Heeren aan den ketting lag. Spr. verhaalde uitvoerig hoe Maarten Luther dat weer vond. Spr. wilde by de herdenking deze 4 punten behandelen: „ge dachtenis", „geschiedenis", „beteekenis" en „getuigenis". Hy sprak eerst over de ver houding tusschen Staat en Kerk ten tyde van die Statenvertaling en hoe die thans opgelost ls in Duitschland en Rusland. Spr. behandelde dan den oorsprong van den naam „Staten-Bijbel" en stond stil bij de wyze, waarop de vertaling aangevat zou worden. De Kerk heeft er voor gevochten, dat de tekst uit de oorspronkelijke talen, het He- breeuwsch en het Grieksch zou vertaald worden. Men kwam toen overeen, dat de predikanten te Leiden het werk zouden vol brengen. Nadat gezongen was Gez. 55 1 en 2 be handelde spr., welke plaats de Aprocriefe Boeken zouden innemen. Om den koning van Engeland ter wille te zyn werden deze aanvankeiyk niet weggelaten, maar zonder aanteekeningen en met ander lettertype gedrukt, achter de Canonieke Boeken ge plaatst. Onder veel zorg, moeite en gevaar is de vertaling te Lelden tot stand geko men. Juist in dien tijd toch woedde de pest in de stad. Vlak by de vertalers lag het kerkhof, waar in een halfjaar 17.000 men schen begraven werden. De vertalers zetten tóch door. Dank zy de trouwe barmhartig heid van God bezweek geen hunner aan de pest Het ls louter zegen; wy hebben den Heer er voor te loven en te danken, dat wy na 300 Jaar het „Woord" hebben. In 1641 werd besloten, dat om de drie jaren een aantal predikanten uit alle pro vincies in de Kloosterkerk te 's-Graven- hage en in Leiden de orlglneele stukken zouden controleeren. Tot 1794 heeft zich dat gehandhaafd; tengevolge van de Fran- srhe Revolutie is dit in onbruik geraakt. Tegenwoordig liggen die stukken ln de kluis van de Synode der Ned. Herv. Kerk, Javastraat 100 te Den Haag. Door opgravingen, ontdekkingen, taal studie zouden, als men nu ging vertalen, enkele woorden juister verklaard worden, enkele zinnen duidelijker worden uitge drukt. Maar de vertalers hebben hard ge werkt met kloek verstand en niettegen staande er meer vertalingen zijn gekomen, heeft de oude Staten-Bijbel zich gehand haafd, zélfs na 300 Jaar. Den 17en September 1637 was de Staten- Bijbel gedrukt en werd ln paars fluweel gebonden, aan de Staten-Generaal een exemplaar aangeboden. De voorzitter Bo- german mocht dit niet meer beleven; een week daarvoor was hy overleden. Na gesproken te hebben over de getui genis van de Staten-vertaling, sprak dr. Itterzon het dankgebed uit, waarna hy liet zingen ps. 19 4. NOVA-BIOSCOOP - Katwijk a. Zee HEDENAVOND laatste voorstelling met JOHNNY WEISSMtlLLER. 4178 LEIDSCHENDAM. By den landbouwer P. van St. In de Meer- en Geerpolder is para-typhus ge constateerd. Hy ls naar het ziekenhuis St. Antonius Hove vervoerd. Nabij Schakenbosch had een aanrij ding plaats tusschen een tweetal auto's, met het gevolg .echter dat een naby staan de groentewagen van L. alhier vernield werd. Ook de beide auto's kregen schade. De afd. van de R.K. patroonsorgani satie ln den land- en tuinbouw de L.T.B. Hééft haar 20-jarig bestaan herdacht. Het woord werd gevoerd door de heer W. van Veen voor een feestcommissie, door den voorzitter den heer van Heynlngen. pastoor Kammers. afgevaardigden van de Hanze. R.K Volksbond, St. JozefgezeUen. afdee- lingen Loosduinen en Nootdorp, afd. Jonge L.T.B. enz. t Verschillende dezer afgevaar digden boden tevens bloemen aan. Na afloop der receptie had een Intieme bijeenkomst plaats, waarin een vrooUjk programma werd afgewerkt en waarvan de muzikale verzorging berustte by een R.K. jeugdkorps. Ten gevolge van de gladheid kwam aan den Westvlietweg een auto in botsing met een melkwagen, welke laatste met In houd ln een daar loopende sloot verdween. De auto kreeg slechts lichte schade. In de Veenestraat kwam een auto van garage M. welke een auto op sleeptouw had, in botsing met een handwagen van den smid R. De handwagen werd geheel vernield, gelukkig echter juist voor de deur van een wagenmakerij. LISSE. JUBILEUM-CONCERT „LOOFT DEN HEER". De heeren A. Tibboel en C. v. d. Keur Jr. gehuldigd. De Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer" herdacht haar 35-jarig bestaan ter gelegenheid waarvan onder groote belang stelling een jubileum-concert werd gegeven in de groote hal van „Holland's Bloembol lenhuis". „Looft den Heer" wist wederom iets byzonders te geven! Mederwerklng werd verleend door de so listen mej. Nora Blok, Bussum, sopraan; Kees Smulders. Amsterdam, tenor; Klaas Hulsbos, Lisse, bas. De instrumentale bege leiding was verzorgd door het Haagsche Toonkunstenaarsorkest en den heer H. Hermans. Haarlem, piano. Onder de eere-gasten werden opgemerkt de beschermvrouwe der vereeniglng Douai rière A. E. Gravin van Lynden: Graaf en Gravin J. C. E. van Lynden; burgemeester dr. s. Baron van wynbergen; de directie van Holland's Bloembollenhuls. De eere-voorzitter, ds. G. Tichelaar, ver welkomde de solisten, de eere-gasten en verdere belangstellenden. Nadat hij ln ge bed was voorgegaan volgde uitvoering van Jos. Haydn's oratorium „Die Jahreszeiten". Hiermee heeft „Looft den Heer" getoond, niet boven haar macht gegrepen te hebben. Er waren fragmenten die door de wyze van vertolking groote bewondering af dwongen. Duideiyk heeft „Looft den Heer" doen hooren, dat haar zangprestaties op hoog peil staan. De soil werden subliem gezongen. Voor al de sopraan werd om haar groote gaven bewonderd. In deze keuze ls „Looft den Heer" byzonder gelukkig geweest. De instrumentale begeleiding was by het Haagsche Toonkunstenaarsorkest ln goede handen. Een woord van bijzonderen lof aan het adres van den voortreffeiyken directeur, den heer C. van der Keur Jr. mag niet ach terwege blijven. Hij heeft zich uitstekend van zyn zware taak gekweten. Alvorens een aanvang werd gemaakt met de vertolking van het tweede deel had een aardig intermezzo plaats. De secretaris van het Ringbestuur van den Bond van Zangvereenlgingen bracht de gelukwenschen over van den Ring en complimenteerde „Looft den Heer" met haar 35-jarig jubileum. In den persoon van den voorzitter, den heer Tibboel en den directeur, den heer C. V. d. Keur Jr., wilde de Ring de vereeniglng huldigen door deze beide heeren, welke hij met recht de stuwkrachten der vereeniglng noemde, de herlnneringsmedallle op de borst te spelden, hetgeen onder een dave rend applaus geschiedde. De heer Tibboel dankte in welgekozen woorden voor deze hulde en verklaarde, dat de banden door dit medeleven hechter zul len zijn dan ooit te voren. Hierna werd het laatste gedeelte van „Die Jahreszeiten" ten gehoore gebracht. Vooral het slot was imponeerend. Een eere-saluut voor .Dooft den Heer' en haren dirigent! Na de uitvoering bracht burgemeester van Wynbergen namens het gemeente bestuur de gelukwenschen over en sprak rijn waardeering uit voor den arbeid van Looft den Heer" Een schoone taak, aldus spr.. ligt er ln het doel van deze vereeni glng nl. jonge menschen.te lelden tot de schoonheid van de kunst. Een bijzonder woord richtte de burgemeester tot den directeur en het koor, belden het beste toewenschend. Ds Tichelaar sprak een dankwoord waarna deze uitnemend geslaagde uitvoe ring gesloten werd met gemeenschappelyk gezang. SASSENHEIM. Vergadering Ned. R.K. Volksbond. De afd. Sassenheim van den Ned. R.K. Volksbond vergaderde in het K.S.A.-gebouw. De voorz. de heer J. Kortekaas, sprak de hoop uit dat 1938 beter moge zijn dan het afgeloopen jaar. De jaarverslagen van den penningmeester en secretaris werden goedgekeurd. De rekening sloot bij een ontvangst van f. 1656.35 en een uitgaaf van f. 1622.04 met een batig saldo van 1 34 31 De begrooting werd vastgesteld op f. 1485.— De aftr. bestuursleden, de hee ren J Kortekaas, J. v. d. Hulst, Th. Lan- gelaan en J. Zwaan werden herkozen. Het verslag van „Hulp in Nood" werd goed gekeurd. Tot bestuurslid van deze afdee llng werd de heer M. A. V. d. Meer her kozen Tot kasnazleners werden benoemd de heeren J. Warmerdam en A. Bek Tot afgevaardigde voor ^rign Centralen Raad werd aangewezen de heer M. Kloek. Hierop volgde sluiting. Het ondersteuningsfonds „Hulp in Nood" had over het afgeloopen jaar by een ontvangst van f. 521.96'/i en een uil gaaf van f. 522.67 een nadeelig saldo van f 0.70'/:. Aan rieken werd verstrekt 1680 liter melk, 118 pond vleesch, 16 pond vet, 540 eieren en 5'/: H.L. brandstoffen. ALPHEN. Geslaagde Padvinders-show. Uitgaande van de afd. Alphen van den Ned. Padvindersbond ,.De Hollandsche Nachtegalen" werd voor het eerst sinds de oprichting in groot verband in het Nuts- gebouw een „Show" gehouden. De belang stelling was zeer groot; wij zagen o.m. den burgemeester, den heer P. A. Coiyn. Het welkom werd gegeven door. de verkenners met hun seinvlaggetjes, verduidelykt met letters door de Welpen. Deze entrée gaf direct een goeden indruk, terwijl ook de andere nummers zeker velen het nut van de Padvindersbeweging aantoonden. Goed geslaagd was ook het nummer der wel pen: ln de Rimboe, voorts dat betreffende de oprichting der afdeellng en „ons groote nummer", dat een keurig beeld omtrent de oefenavonden gaf. Zeer duidelijk werd ook in het licht gesteld het geestelijke nut der padvinderij en het vele nuttige werk, dat wordt verricht ten opzichte van de E. H. B. O. Besloten werd met de vertooning van de Jamboreefilm en het zingen van het Wilhelmus. Leiders en leden kunnen met genoegen op een goedgeslaagden avond terugzien! Het ijs. Hoewel het ys noz lang niet geheel be trouwbaar was, werd gisteren in onze ge meente ou tal van polderslooten reeds druk schaats gereden. Algemeen was er hoop dat de ijsbaan zou kiunnen worden open gesteld. doch de weersgesteldheid heeft teleurstelling gebracht. Inmiddels kwamen ook reeds eenige ijsongevallen voor. Langs den Kanaalweg zakte een kind door het ys. dat gelukkig door den heer P. kon wor den gered, terwlil mej. T v. G. bij het schaatsenrijden zoo ongelukkig kwam te vallen dat zij verschillende verwondingen aan het hoofd bekwam. Toenemend scheepvaartverkeer. Dat de scheepvaart door den Rijn be langrijk is toegenomen, blykt wel uit het feit dat het afgeloopen Jaar ruim 4500 vaartuigen meer dan in 1936 de Alphensche brug riin gepasseerd. VOORSCHOTEN. By het agentschap der arbeidsbemid deling staan deze week 186 personen als werkzoekend ingeschreven. WARMOND. De schipper v. d. H. die zijn boot schoon maakte gleed plotseling uit en viel ln het ruim. Bewusteloos werd hij opgeno men. Nadat hy tot bewustzyn was gekomen klaagde hij over inwendige pijnen, zoodat hy zich onder dokters behandeling moest stellen. Ter voorkoming van misverstand zij medegedeeld dat het landgoed Huys te Warmond niet voor wandelaars toeganke- Ujk ls, mits men voorzien isiyan een toe gangskaart. WASSENAAR. De a.s. blijde gebeurtenis. De Koningin Wllhelmina-Vereen, heeft voor de viering van de a.s. blyde gebeur tenis in het PrinseUjk gezin het volgende programma vastgesteld. Behoudens medewerking van de kerk genootschappen zullen de klokken op een bepaald tydstip luiden afhankelyk van de officleele bekendmaking van de geboorte; voorts zullen de leerlingen van alle kleu terscholen worden getracteerd, terwyi er een kinderoptocht zal worden georgani seerd met muziek. BU het ontbinden van den stoet zal aan de deelnemende kinde ren een tractatie uitgereikt worden. Des avonds, volgende op het tydstip van de geboorte, of een dag later, zal een licht- stoet worden georganiseerd. De ontbinding hiervan heeft plaats op het Dorpsplein waarna „Excelsior" een kort concert zal geven waarbij gelegenheid zal worden ge geven' tot het uitvoeren van vreugdedansen rond de boomen. Aan dezen lichtstoet kan een ieder deelnemen, ook vereenigingen en bloc enz. Alleen wordt verwacht, dat alle deelnemers en deelneemsters rich zullen voorzien van een lampion met kaars. Het dorpsplein zal voorts op eenvoudige wyze worden verlicht. Tenslotte hoopt het bestuur der Kon. Wilhelmina-Vereen. dat alle ingezetenen op den dag der geboorte en den daarop volgenden dag de vlag zullen uitsteken. Gevonden; damesrywiel, heeren- rywiel, damesparapluie. bankbiljet, vul potlood, vulpen, gouden broche, twee sleu tels, handschoenen, das, handkap, hockey bal. autoslinger, vulpen, bagageriem. kin derfiets, belastingmerk in etui. overall m gereedschap, twee parapluies. twee porte- monnaies met inhoud. ZEVENHOVEN. Jaarvergadering der Eicrenvciling. In café ,J)e Viersprong" van den heer J. Smit vergaderde de eierenveiling „De Leg horn". Na opening door den voorzitter las de secretaris het jaarverslag. Men had een moeilyk Jaar; begonnen werd met een ledige kas Ook nu was het niet mogelyk om een batig saldo te krijgen, maar het tekort neemt de penningmeester weder voor zh'n rekening, zoodat er geen schuld is. Verleden jaar waren er 40 leden, nu 37. Ook de eierenaanvoer was belangrijk min der; in 1936 werden nog 89 165 eieren ge veild en nu 71.018. dus ruim 18.000 minder. Deze brachten op f. 2327.14 met een ge middelden prijs van f. 3.35 per 100. v. j f. 2 80. alzoo f. 0.55 per 100 eieren meer dan het vorig jaar De hoogste prijs was f. 6.85. de laagste prijs f 2.20 per 100. Voorts werd voor f. 47.73 aan pluimvee en groenten verveild. Er werd dit jaar 40 veilingen ge houden. In het bestuur kwam wyziging doordat de heer J. J. J. Könst niet her kozen werd en de heer W. Domburg ver trokken was; voor hen kwamen in de plaats de heer P. Domburg als voorzitter en de heer P. v d. Zaan. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de in komsten waren f. 2411.87. zoo ook de uit gaven. Ten slotte werd het al of niet voortbe staan der veiling besproken. Verschillende stemmen werden gehoord de een al droe viger dan de andere, omdat zoowel het ledental als de eierenaanvoer achteruit loopen. De heer de Groot, stelde tenslotte voor de veiling te doen voortbestaan. De ophaler der eieren zou dit de twee laatste maanden van het jaar doen voor f. 2.50 per week, anders voor f. 3 Dit voorstel werd onder aarzeling aangenomen. De bestuurs leden. de heeren N. Bos en J Versluis, wer den herkozen. Na rondvraag volgde sluiting. ZOETERWOUDE. Mej. Af ra Schouten, thans werkzaam als onderwijzeres te BleijswUk. Is benoemd als zoodanig aan de RK, Jongensschool alhier. In verband met de Blijde Gebeurtenis in het Koninklijk Huis is besloten, dat zoodra de tij-ding bekend geworden is, daarvan de gemeente kond zal worden gedaan door het lulden der klokken Tevens is besloten door het bestuur der Wilhel- minavereenizinig alhier dat des avonds een fakkeloptocht zal worden gehouden. Aan degenen die hebben deelgenomen aan de spaarregeling is een extra uitkee- ring gedaan, zoogenaamde eerste verd'eeiing ran f. 2 31 of f 3 70. Aan den Hooge Ryndijk en in de Weipoort is wederom een geval van mond en klauwzeer voorgekomen, onder het op stal staande vee. Door de politie rijn reeds eenige proces-verballen opgemaakt tegen wielrij ders die zonder achterlicht reden. Men schaffe dus een achterlicht aan om een bekeuring te entgaan. Bii de te den Haag gehouden examens Machlneschrijven slaagden oa. de dames H. r. d. Bijl, B. Bochove A. Plante. J. D. Speelman. F. Voskuilen en de heer P. de Pater, allen opgeleid aan de inrichting van den heer G Klok alhier. ALKEMADE. Afscheid van kapelaan Buijs. Wegens overplaatsing van den heer A. Buijs, kapelaan alhier, naar Scheveningen vond in de Pancratiuszaal een afscheids avond plaats, uitgaande van de verschil lende vereenigingen, waarvan kapelaan Buijs directeur of adviseur is geweest. De zaal was geheel met bestuursleden en leden gevuld, wél een bewys, welk een groote plaats de scheldende kapelaan in het ver- eenigingsleven Inneemt. Na opening door den heer P. Bakker en het zingen van het Kolplngslled, dankte de heer W. van Har- teveld kapelaan Biüjs voor het vele. dat hij in de afgeloopen vier jaren voor het patronaat in deze parochie heeft verricht. Spr. hoopte, dat het hem in zyn nieuwe standplaats ln alle opzichten wel zal mo gen gaan. Namens de gezellenvereeniging sprak de heer P. Verdel. die naast een woord van dank namens de leden een couvert met inhoud overhandigde. Hierna volgden nog eenige sprekers, waarna de pastoor het slotwoord sprak. Zeer onder den indruk dankte kapelaan Buijs voor de waardeerende woorden tot hem gericht en voor de goede wenschen. Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg op 31 December 1937: 246 (vj. 230). BODEGRAVEN. Pater de Greeve over „Het Communisme". In het Patronaatsgebouw hield de R.K. Kiesvereeniging een groote propaganda- vergadering, waar pater Henri de Greeve sprak over „Het Communisme". De ver gadering, die te 8 uur zou aanvangen, moest op het laatste moment worden uit gesteld, omdat de spreker rich had ver gist en naar Oss was getrokken, ln de mee ning daar te moeten optreden. Eerst te half tien kwam hij hier aan. wat echter niet verhinderde, dat de zaal geheel ge vuld was en dat de belangstelling bleef tot het einde van de rede om half twaalf. De wachtenstyd werd voor de vele reeds om 8 uur opgekomenen, gevuld door een rede van den heer H. J. v. d. Poll. die sprak over Oranje, het ongeluk van Prins Bern- hard de „Blyde verwachting", het werk van het Oranjecomité, enz. Na de komst van pater de Greeve ving deze onmiddellijk zijn bespreking van Mar xisme en Communisme aan. Hij zocht de oorsprongen daarvan reeds in de 16e eeuw toen cultuur en godsdienst een grooten klap hadden gekregen. Het eigenlyke doel van het Communisme teekende hy als bestrijding van God en godsdienst en van daaruit teekende spr. heel de actie van de Derde Internationale. Uitvoerig werd be sproken het. werk van Lenin, de Russische Revolutie, de voorbereiding van de wereld revolutie. Groot zijn de gevaren voor de Christelyke beschaving, hoewel er uitkomst mogelyk is. wanneer alle belyders van den Christus zich aaneen scharen tegen dit machtige front. BOSKOOP. De as. blyde gebeurtenis. Het ligt in het voornemen van het Bos- koop's Oranje-comité (de medewerking van vereenigingen is enorm groot) op den avond van den dag. waar op de blyde ge beurtenis zal plaats vinden, een lichtstoet te houden, indien althans de geboorte vóór 7 uur 's avonds bekend wordt. Wordt de geboorte pas na 7 uur 's avonds bekend, dan zal de optocht den avond d. a. v. worden gehouden. In den stoet zullen drie muziekcorpsen meeloopen. Het ligt voorts in de bedoeling, dien avond vuurwerk af te steken. Dr. J. Hamburger, telef. 136. is voor het jaar 1938 belast met de armpractyk. Voor Zondag 9 Januari zal de Zondag- dienst worden waargenomen door dr. P. du Buy, telef. 40. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Drie Jubilea by het Burg. Armbestuur. In een gewone ritting van het Burger- lyk Armbestuur alhier werd het 35-jarlg jubileum herdacht van drie der leden, n.l. de heeren Ant. van Egmond, N. P. Sleg- lenhorst en Jac. van Ommering. Het Bur gerlijk Armbestuur is tevens het Bestuur ran het tehuis van Ouden van Dagen. Vooral ook ten opzichte van deze stich ting mocht door genoemde jubilarissen veel tot stand worden gebracht. Het Oude Weeshuis werd in 1925 geheel verbouwd, de leening. daarvoor noodzakelyk, onder hun leiding afgelost, terwyi tevens een be langrijk saldo kon worden geboekt. Ook uit andere plaatsen kwamen vele aanvra gen voor opneming van verpleegden, waar aan zoo mogelijk dan ook voldaan werd. Het bestuur en inzonderheid de drie ju bileerenden verdienen den dank van heel deze gemeente voor hun toewyding en trouw. Behalve de blijken van belangstel ling werden de Jubilarissen hartelijk toe- gesorolien door hun medeleden de heeren M. Schenkeveld. C. N. J. Kool en den wees vader. den heer G. v. Rysdam. terwijl de „oudjes' het hunne bydroegen tot dc hul diging door den jubilarissen een passend lied toe te zingen. 32 i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7